Dreiging looningreep blijft Binnenland Zuid-Holland tegen nieuw vliegveld bij Rotterdam Zes kilometer windmolens Landbouwgif in haring en makreel rond Britse Eilanden PvdA-voorman Wöltgens nu definitief aangeschoten wild ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993 Akkoord over verkorte dienstplicht den haag De militaire dienstplicht gaat definitief per 1 januari 1994 terug van twaalf naar negen maanden. Het kabinet is giste ren akkoord gegaan met een voorstel van minister Ter Beek van Defensie. De bewindsman heeft het plan al aangekondigd in zijn begin dit jaar gepresenteerde Prioriteitennota. Wie op 1 januari 1994 al onder de wapenen is, valt ook onder de verkorte dienst plicht. Dat geldt niet voor een beperkt aantal onmisbare func- Nedlloyd: 150 banen weg in Nederland Bij het transportconcern Nedlloyd gaan driehon derd arbeidsplaatsen verloren als gevolg van een wijziging van de organisatie. In Nederland komen honderdvijftig banen te ver vallen. Ook dochterbedrijven in Duitsland en België worden ge troffen. Volgens de Vervoersbond FNV gaat het echter om een verlies van 310 arbeidsplaatsen, waarvan 165 in Nederland. Ned lloyd zegt dat gedwongen ontslagen niet te vermijden zijn. FNV en CNV vinden dat onacceptabel. Het banenverlies komt overi gens bovenop het in april aangekondigde verlies van 2000 ar beidsplaatsen. Kunsthart vervangen door echt hart utrecht* De vrouw die half maart in het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU) als eerste in Nederland een kunsthart kreeg, heeft nu eindelijk alsnog een donorhart gekregen. De transplantatie is goed verlopen en de patiënte herstelt voorspoedig, aldus het zie kenhuis. Sinds gisteren ligt de vrouw op de gewone verpleegaf- deling. Pas over enkele weken is te zeggen of haar lichaam het donorhart heeft geaccepteerd. Nadat ze een kunsthart kreeg heeft de vrouw drie maanden moeten wachten op een geschikt donorhart. Minder boete voor reclame op radio Het Commissariaat voor de Media heeft het stan daardbedrag voor overtredingen van reclameregels in radiopro gramma's drastisch verlaagd. De AVRO profiteert daar als eerste van; een boete naar aanleiding van een overtreding in het pro gramma Muziekmozaïek van Willem Duys is verlaagd van 50.000 naar 14.000 gulden. Aanleiding voor de herziening is de klacht van de AVRO, dat de sanctieregeling geen onderscheid maakte tussen radio en TV. Wie de regels overtrad kon rekening op een en dezelfde boete. De AVRO voerde aan dat de reclame tarieven voor televisie en radio fors van elkaar verschillen: radio is veel goedkoper. Twee ontsnapte mannen aangehouden De Amsterdamse politie heeft gistermiddag twee aangehouden die op 9 september zijn ontsnapt uit het Alkmaarse huis van bewaring Bergerhout. Een van de twee is de man (35) uit Den Helder, die eerder deze week dreigde met een moordaanslag op de Alkmaarse hoofdofficier van justitie A. Jo- sephus Jitta. De mannen werden aangehouden na een achter volging van een gestolen auto op de ringweg van Amsterdam. Twee van de vier inzittenden konden worden achterhaald. Het zijn de man uit Den Helder en een 33-jarige kameraad uit Alk maar. Van de zes ontsnapte gevangenen zijn er nu vijf terecht. Werkloosheid verder gestegen De werkloosheid in Nederland is verder gestegen. De geregistreerde werkloosheid bedroeg over de afgelopen drie maanden gemiddeld 374.000. Bij de vorige telling over de perio de mei-juli was dat 357.000, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar is het nieuwste cijfer 100.000 hoger. Bij de vorige telling, over mei- juli, was dat nog 79.000. De stijgende tendens begin eind vorig jaar na een daling van jaren. Vooral onder jongeren tot 25 jaar stijgt de werkloosheid. Op de duizend jongeren zijn er nu 69 werkloos. Een jaar geleden was dat aantal nog 48. Oudste Nederlander (111) overleden den haag De oudste inwoner van Nederland, mevrouw Johanna Francina Zandstra-Giezen, is donderdag overleden. Een woord voerder van verzorgingstehuis Zuiderpark in Den Haag heeft dat gisteren bevestigd. Op 7 september werd mevrouw Zandstra 111 jaar. Als mevrouw Zandstra tot 26 september had geleefd, zou ze de oudste persoon zijn geweest die ooit in Nederland heeft ge- leefd. De oudste nu nog levende Nederlander is mevrouw A.J. Flower uit Rheden (Gld). Zij is 108 jaar. NS halen aanstootgevende kunst uit station Rotterdam rotterdam gpd Een foto-collage met geslachts delen van mannen en vrouwen tn de hal van het centraal sta tion Rotterdam is donderdag door de Nederlandse Spoorwe gen verwijderd. Reigers stoor den zich aan het 'erotische kunstwerk' dat als 'gratis peep show' in een deels afgeplakte vi trine in de hal van het station werd gespresenteerd. De Stichting Bon Tempi, die de fotocollage van de kunste naar Henri van Zanten organi seert, is verbaasd over de ver wijdering. Met klachten over de inhoud van de vier kijkdozen had woordvoerster Saskia Meu- Jendijks geen rekening gehou den. „De foto's zijn niet direct zichtbaar en het publiek wordt ook gewaarschuwd door het bordje gratis peepshow." De NS waren vooraf niet op de hoogte van de vorige week zaterdag geopende expositie. Volgens een woordvoerder is dat niet zo verwonderlijk omdat Bon Tempi als vaste inrichter van de vitrines in het station vertrouwen geniet. „Dat kunste naarscollectief wisselt om de paar weken zelf de inhoud van de vitrines. Wij gaan niet naar elke opening. Bovendien had den we het erg druk met de or ganisatie rond de opening van de Spoortunnel onder de Maas." De gemeente Rotterdam is zwaar teleurgesteld over het be sluit. De Rotterdamse raad stemde in april vorig jaar voor de nieuwe luchthaven als on derdeel van een plan met wo ningbouw, bedrijven en een knooppunt van wegen en open baar vervoer. Binnen het kabinet liggen de standpunten verdeeld. Minister Maij van verkeer is erkend voor stander van een nieuw Rotter dam Airport. Zij peinst 'er bo vendien niet over Zestienhoven te sluiten indien het kabinet zou afzien van een nieuw vliegveld. Haar opponent Alders heeft twijfels over de noodzaak voor een nieuw vliegveld. Hij vindt dat Schiphol dichtbij genoeg is. Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn tegen een nieuw vliegveld bij Rotterdam. Ook willen de provinciale bestuur- deren sluiting van het huidige vliegveld Zestienhoven. De sta tenfracties volgden daarin het eerder ingenomen standpunt van Gedeputeerde Staten. Het kabinet moet nog een be sluit nemen. Het heeft daartoe adviezen gevraagd van zowel de provincie als Rotterdam. Beide adviezen spreken elkaar tegen- want Rotterdam is voor een nieuwe luchthaven, als onder deel van een omvangrijk inves teringsplan voor de noordrand yan de stad. Minister De Vries niet onder de indruk van SER-advies Minister De Vries is niet van plan zijn dreiging met een looningreep van tafel te halen. De voorbereidingen voor een tijdelijke loonwet gaan gewoon door, zei hij gisteren in een reactie op het vrijwel unanieme SER-advies tegen bevriezing van de lonen in 1994. Alleen als werkgevers en werknemers 'goede afspraken' maken over bevordering van de werkgelegenheid, blaast de bewindsman zijn plan af. eens zijn dat het kabinet de mo gelijkheid om de lonen te be vriezen achter de hand moet kunnen houden. Dit voor het geval werkgevers en werkne mers geen afspraken kunnen maken over loonmatiging en bevordering van werkgelegen heid. den haag* anp De Sociaal-Economische Raad (SER) is overigens niet eensge zind in haar afwijzing van een looningreep. De Kroonleden Van Muiswinkel en Epema lie ten gisteren in de notulen opne men dat zijn het met De Vries De Vries was ingenomen met deze steun. Aanvankelijk zag het er naar uit dat alle Kroonle den, onafhankelijke adviseurs, de kant van werkgevers en werknemers zouden kiezen. De meerderheid verzet zich tegen ingrijpen in de loonvorming. Hiermee verdwijnt immers de vrijheid van onderhandelen. De Vries erkent dit, maar voegt er aan toe dat de dramatische ont wikkeling van de werkloosheid hem vooralsnog geen andere weg laat. SER-voorzitter Quené rea geerde scherp op de stellingna- me van prof. Van Muiswinkel. „Een looningreep betekent het doorbreken van de sche orde", zo zei hij. Quené vindt dat veel wezenlijker dan het afwegen van de voor- en na delen, wat voor Van Muiswinkel leidde tot het onthouden van steun aan het advies. Volgens de hoogeleraar zijn de bedrijfs winsten zo uitgehold door de hoge lonen, dat een pas op de plaats voor 1994 is gerechtvaar- digd. Volgens Quené hebben werk gevers en werknemers aange toond dat ze sinds 1982 door onderhandelingen per bedrijfs tak en bedrijf hebben gezorgd voor een zeer gematigde ont wikkeling van de lonen. „Ieder een is het erover eens dat dit de te volgen weg is. De overheid zelf neemt er een voorbeeld aan, door ook het CAO-overleg voor ambtenaren op te splitsen in overheidssectoren. Kroonlid (jurist) prof. Rood zei gisteren dat het een illusie is dat De Vries de loonmaatregel 'slechts achter de hand houdt'. Rood: „Zodra de loonwet in het Staatsblad staat, en ik neem aan dat dit voor 1 januari 1994 het geval is, is er sprake van een looningreep zodra de bepalin gen erin worden overtreden. Er staat geen passage in van: de minister kan... Nee, de wet ver plicht." Geen strafpunten na licht vergrijp den haag anp Lichte verkeersovertredingen vallen niet onder het punten- stelsel, dat bepalend is voor het mogelijk inleveren van het rij bewijs. Registratie van de meest gepleegde delicten stuit op on aanvaardbare bezwaren bij de uitvoering van het systeem. Dat blijkt uit het wetsvoorstel van minister Maij tot invoering van het puntenstelsel. Het kabi net heeft gisteren ingestemd met het vorige week al naar bui ten gebrachte plan van de mi nister van verkeer en waterstaat. Het puntenstelsel moet 1 ja nuari 1996 van kracht worden. Het puntenstelsel beperkt zich tot delicten als rijden onder in vloed en snelheidsovertredin gen van meer dan 30 kilometer per uur. Bij een bepaald aantal punten is iemand het rijbewijs voor korte of langere periode kwijt. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR 02510-11727 eemshaven Eén van Europa's grootste wiridparken is gister middag officieel in gebruik geno men. Het park is gevestigd in het Groningse Eemshaven en is ei gendom van het Energiebedrijf voor Groningen en Drenthe. Het windpark bestaat uit veertig gro te windmolens die in een lange rij van zes kilometer staan opge steld. Gezamenlijk produceren zij een vermogen van 10 mega watt. Dat is voldoende om 7.500 huishoudens van stroom te voor zien. De EGD heeft Eemshaven als lokatie gekozen omdat het één van de weinige gebieden is in de provincie Groningen waar het constant waait. Ook kan de geproduceerde elektriciteit mak kelijk worden aangesloten op het elektriciteitsnet van de nabijgele gen Eemscentrale. Naar ver wachting gaan de windmolens twintig jaar mee. foto» a np» ka- rel zwanenveld frans van den berg Haring en makreel bevat vol gens Duitse normen teveel toxafeen. Dit gif wordt vooral in de katoenverbouw gebruikt en komt via de lucht onder meer in de wateren rond de Britse Eilan den terecht. Dat is echter bij uitstek het gebied waar Neder landse vissers makreel en ha ring vangen. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) pleit dan ook voor de instelling van een Nederlandse consump tienorm. Het IJmuidense onderzoeks instituut is pas onlangs het landbouwgif toxafeen op het spoor gekomen. Voorheen was de juiste meetapparatuur niet beschikbaar. „Waarschijnlijk zit toxafeen al twintig jaar in deze vissoorten. In Nederland is geen norm, maar in Duitsland wel. Die Duitse grens wordt net overschreden. Het is niet zo schrikbarend dat we nu geen haring en makreel meer kunnen eten. Maar we moeten wel voorzichtig zijn. Wij zetten het onderzoek voort en het ministe rie moet een norm bepalen. Of dat de strenge Duitse norm moet zijn of de ruimere Ameri kaanse, kan ik niet zeggen", verduidelijkt J. de Boer van het RIVO. In vissen die voor de Neder landse kust worden gevangen zijn geen grote concentraties van toxafeen gevonden. Wel bij de Britse eilanden en in de Oostzee. De Boer: „De Oostzee is vervuild door de Oost-Eu- ropese landen en vooral Rus land, waar veel toxafeen is ge bruikt in de katoenverbouw. Katoen is niet zo'n milieuvrien- deljk produkt als iedereen denkt, omdat veel gif nodig is om ziektes te voorkomen. In de Verenigde Staten is het middel ook veel gebruikt en later verbo den. Maar nu verplaatst het probleem zich naar het Caribi sche gebied." Via de lucht wordt het vluch tige middel opgenomen. In koudere gebieden komt toxa feen via condensatie naar bene den, zoals in Canada en bij de Britse eilanden. „Vooral in Ca nada is het probleem enorm groot. In vis wordt daar tien keer zoveel toxafeen gevonden als in de Noordzee. Met name de Eskimo's zijn daardoor ge dupeerd omdat zij veel vis niet meer kunnen eten." Gemeenschappelijke Persdiei Verdachten van schietpartij in Bunnik gepakt Met een snelle en beheerste ac tie hebben twee arrestatieteams van elk acht man gistermiddag in Leusden de twee verdachten aangehouden die in Motel Bun- nik anderhalve week geleden een 33-jarige politieman uit Driebergen met zijn eigen pistool in de rug schoten. De twee gearresteerde mannen, Barnevelders van 32 en 23 jaar oud. worden ook verdacht van diefstal op 2 september in Vars- seveld van twee politiepistolen. Deze twee Walther P5-dienst- wapens, maar ook twee in Bun- nik buitgemaakte dienstwapens werden gisteren in de aange houden auto's gevonden. De twee mannen, die in twee gestolen auto's achter elkaar aan reden, hadden elk een poli tiepistool schietklaar in hun broeksband op de heup. Ze kre gen echter geen kans naar de wapens te grijpen. Na de schietpartij in Bunnik waren arrestatieteams in het' hele land paraat. Ze letten spé ciaal op gestolen auto's. De ver dachten waren overigens 'be kenden van de politie'. De aan houding gistermiddag werd mogelijk na een tip van een rondrijdend arrestatieteam. Mogelijk speciaal team voor ritueel misbruikt kind De Geneeskundige Hoofdin spectie voor de Geestelijke Volksgezondheid gaat onder zoeken of er een landelijk con sultatie- en adviesleam kan ko men voor kinderen die ritueel seksueel misbruikt zijn. Dat heeft hoofdinspecteur M.D. Lamping-Goos van de Genees kundige Hoofdinspectie voor de Volksgezondheid gisteren be kendgemaakt. Het laatste jaar komen vanuit de hulpverlening steeds meer signalen dat ook in Nederland kinderen slachtoffer zijn geworden van satanische mishandelingen. Soms speelt seksueel misbruik daarbij een rol. Een en ander kan bij kinde ren tot ernstige traumatische verschijnselen leiden. Tot recht zaken is het nog niet gekomen omdat de bewijsvoering door gaans heel moeilijk is. Geen verbod op sigaret in trein utrecht «anp Het algehele rookverbod in stoptreinen wordt een jaar op geschort. Wel zal per l januari 1994 niet meer gerookt mogen worden op balkons en in gang paden van zowel stoptreinen als intercity's. Dat heeft de hoofd directie van de Nederlandse Spoorwegen besloten na over leg met de ondernemingsraad. De OR had de directie er al eer der op gewezen dat een alge heel rookverbod agressie bij rei zigers zou kunnen oproepen. den haag «hans wolff In de bossen rondom Doom doken de PvdA-Kamerleden gis termiddag voor de toestromen de persmuskieten. Nee, ze ga ven geen commentaar op de nieuwe commotie in hun partij. Ze kwamen niet naar het rustiek gelegen Opleidingscentrum van de Bondsspaarbanken om met journalisten de ruzies in hun topkader te bespreken. De voor deur van het centrum bleef op slot. Een kopje koffie kon er nog net af, maar dat moest wel bui ten opgedronken worden. Maar van binnen kookten ze van woede. De fractieleden zijn het spuugzat voortdurend be stookt te worden met kritiek van partijvoorzitter Rottenberg. Veranderingsprocessen oké, doorbraak van de verstarde ver houdingen binnen de PvdA, tot je dienst, maar deze poging tot broedermoord ging te ver. Terwijl velen vaak forse kri tiek op de passieve en weinig stimulerende Wöltgens hebben, schaarden ze zich nu eendrach tig rond Limburgse Thijs. Kwam Amsterdamse Felix aan hem, dan kwam hij ook aan de frac tie. Gelijk Ze hebben uiteraard door dat de uitlatingen van Rottenberg tegenover De Telegraaf een wel bewuste actie waren om Wölt- Felix Rottenberg bewoog gisteren hemel en aarde o niet op de man had willen spelen. gens definitief onderuit te ha len. Als een partijvoorzitter openlijk in een door hem goed gekeurd interview zegt: „Ik denk ook dat er een wisseling in de fractieleiding gewenst is", dan kan hij niet anders bedoelen dan dat de huidige fractieleider zijn biezen moet pakken. Rottenberg bedoelt dat ook. Vorig jaar liet hij zich al ondub belzinnig uit over de in zijn ogen gebrekkige kwaliteiten van Wöltgens als het gezicht van de fractie. Hij noemde hem in een interview met Vrij Nederland 'lui' en 'traag' en te weinig be hept 'met activisme'. Daar zat geen woord Frans bij. Dat was al een eerste plaagstoot om Wöltgens uit het lood te slaan. Maar ditmaal stond het mes recht in zijn rug, en het zag er even naar uit dat Thijs de on verhoedse aanval - zo net voor Prinsjesdag - niet zou overle ven. Ongeloofwaardig Felix Rottenberg bewoog giste ren hemel en aarde om een ka mer vol journalisten duidelijk te maken dat hij niet op de man had willen spelen. Hij had zich vergist in de politieke effecten van zijn op verandering gerichte handelen. Hij had weer eens er varen hoe 'bloedlink' het is om je structureel bedoelde uitlatin gen op personen te richten. „Ik leer ervan dat ik verstrikt raak in dit soort processen". Zijn uitleg kan de ongeloof waardigheid van zijn optreden niet wegnemen. Het moment om Wöltgens te laten struikelen, was uitermate gunstig. Onver wacht en vlak voor de Algemene Beschouwingen in de Tweede Kamer, die hij natuurlijk niet meer namens de PvdA mocht uitspreken. Dat zou moeten ge beuren door een tussenpaus, voor welke functie in de wan delgangen al de naam van fi nancieel woordvoerder Melkert werd genoemd. Bovendien kwam de verkie zingscampagne eraan, en het was dus zaak het vervelende karwei ruim vöör de presentatie van de kandidatenlijst te klaren. Maar Kok stak er op het laatste moment een stokje voor cn Bot tenberg was gedwongen open lijk het boetekleed aan te trek ken. Vernieuwing De partijvoorzitter zit door de zelf in de hoek waar de klappen vallen. Niet dat hij in die positie onmiddellijk gevaar loopt te sneuvelen. Want het is onmis kenbaar een feit, dat vooral door het doortastende en pro vocerende optreden van Rot tenberg een culturele en menta le vernieuwing op gang is ge bracht die binnen de Neder landse sociaal-democratie uniek is. Hij durft veel en is niet bang voor obstructie van de ou de partijtijgers die hun positie dreigen te verliezen. Maar Rottenberg verliest het moeizame gevecht tegen de sta tus quo, als hij op deze manier doorgaat. Coups volgens het model-Wöltgens kun je maar één keer plegen. Waag je de sprong, dan moet je slagen. An ders hang je zelf. Rottenberg heeft het twee keer geprobeerd, en hij leeft nog. Hij doet er ver standig echt de open vernieu wer te zijn en Kok niet meer te passeren. Intussen zit Wöltgens met de gebakken peren. Hij is vanaf nu als eerste vertegenwoordiger van zijn fractie aangeschoten wild in de Tweede Kamer. Ei genlijk had hij moeten aftreden, want met een zo geschonden imago valt er niet fatsoenlijk lei ding meer te geven. Toch zal hij nu, zonder verdere illusies, de ril wel uitzitten. En dan wordt Kok na 3 mei gewoon fractie voorzitter.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3