Op zoek naar nieuwe medicijnen D ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993 5flf Nieuwe geneesmiddelen worden eerst uitgebreid getest voordat ze op de markt komen. Dat uittesten gebeurt niet alleen op proefdieren maar ook op mensen. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft onlangs regels voor het experimenteren met nieuwe geneesmiddelen vastgelegd. Doel: de bescherming van proefpersonen. Wettelijk was er nog niks geregeld. Volgens directeur A. Cohen van het Leidse Centrum voor Humaan Geneesmiddelenonder zoek verandert er feitelijk niks. „Wij werken al lang met de Europese richtlijnen die nu .wettelijk voorschrift worden. Proefpersonen hoeven zich volgens hem geen zorgen te maken. Een kijkje achter de schermen van een Leids onderzoeksinstituut dat experimenteert met mensen. Centrum voor Humaan I Geneesmiddelonderzoek Centre" for" Human Drug Research^ 50a Proefpersonen bij Leids onderzoeksinstituut wettelijk beschermd De Leidse Anne Schouffoer (25) studeert geneeskun de en kwam 'dagelijks fietsend over het AZL-terrein' op het idee een extra zakcentje te verdienen bij het CHG. De kerngezonde studente heeft inmiddels meegedaan aan twee onderzoeken, met plastablet- ten en koffie-olie. Binnenkort stelt ze haar lichaam beschikbaar voor een derde proef: met slaapmidde len. „Maar aan onderzoek met nieuwe, nog niet op mensen geteste geneesmiddelen zou ik absoluut niet meedoen." Schouffoer heeft tot nu toe alleen positieve ervarin gen bij het CHG: „Ze zijn heel zorgvuldig en je wordt goed begeleid. Ik wist van tevoren dat er weinig risi co's verbonden waren aan de onderzoeken. Het was ook niet belastend: als ik wilde kon ik gewoon stude ren tijdens het experiment Bovendien krijg je lekker eten en word je gebracht en gehaald met een taxi. De artsen houden je goed in de gaten. Ik heb er geen moeite mee medicijnen te slikken, als ik weet wat het is. Er kan weinig fout gaan. Bovendien sluiten ze een verzekering voor je af. De meeste studenten die aan experimenten meedoen, doen dat niet uit ideo logische redenen maar voor het geld. Toch denk ik dat onderzoekers op deze manier hele nuttige din gen kunnen uitzoeken." CAROLINE VAN OVERBEEKE werkvloer in de houten barak op het terrein van het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL) heeft veel weg van een miniatuur ziekenhuis: rond een klein aantal ziekenhuisbedden staat allerlei medische apparatuur opgesteld. Art sen en verpleegsters lopen af en aan. Er is zelfs een klein laboratorium in het gebouwtje aanwezig. De vrijwillige proefpersonen kun nen zich tijdens het onderzoek verpozen in een ontspanningsruimte met TV en video films. Deze morgen is er slechts één proefko nijn: een vrouw met migraineklachten krijgt het medicijn Immigran toegediend. Het me dicijn is al op de markt maar over 'de werking van het middel in het menselijk lichaam is nog niet alles bekend. Volgens directeur dr. Adam Cohen van het Leidse Centrum voor Humaan Geneesmid delenonderzoek (CHG) wordt in Nederland heel zorgvuldig met proefpersonen onjge- gaan. Niet alleen door de medewerkers van zijn instituut, maar ook door de farmaceuti sche industrie en ziekenhuizen. „Overal wordt al gewerkt met de Europese richtlijnen voor Good Clinical Practice. Dat betekent dat we mensen eerst uitgebreid schriftelijk en mondeling voorlichten over het onderzoek en de mogelijke bijwerkingen van een op hen beproefd geneesmiddel. Het betekent ook dat mensen vervolgens na een paar dagen bedenktijd uit vrije wil hun handtekening kunnen zetten onder een bereidverklaring." Schadeclaim „Voor hun medewerking krijgen proefperso nen een financiële vergoeding die niet ex treem hoog mag zijn. Als mensen zich be denken. kunnen ze zich op elk moment uit het onderzoek terugtrekken. Voor het zover is. wordt het protocol, een gedetailleerd werkplan van het onderzoek, voorgelegd aan de Medisch Ethische Commissie van het AZL. Zij moeten het onderzoek eerst op ge schiktheid en zorgvuldigheid beoordelen en kijken onder meer naar de punten die ik net heb genoemd. Zonder deze goedkeuring, kunnen we geen onderzoek doen. De proef persoon is bovendien financieel verzekerd te gen eventuele lichamelijke schade. Wij heb ben hier trouwens nog geen schadeclaim ge had: er is nog nooit iets misgegaan." Het CHG is een onafhankelijk onderzoeks instituut dat nauw samenwerkt met de Leid se Rijksuniversiteit en het AZL. Het instituut houdt zich sinds 1987 bezig met de meting van effecten van geneesmiddelen in de mens. Dat kunnen niet-geregistreerde geneesmid delen zijn, maar ook bestaande als bij voor beeld het aspirientje worden op nieuwe toe passingen of onbekende bijwerkingen onder zocht. Het CHG doet ook onderzoek in op dracht van de farmaceutische industrie. Voor eigen onderzoek is een budget beschikbaar van het ministerie van onderwijs en weten schappen. „We hebben nieuwe geneesmid- Directeur dr. A. Cohen van het Leidse Centrum Geneesmiddelenonderzoek. delen nodig, dat is de basisgedachte achter ons werk", aldus Cohen. Cohen krijgt jaarlijks 300 400 proefperso nen over de vloer: dat zijn zowel gezonde, mensen als personen met een bepaalde aan doening. „Maar wij doen geen onderzoek met ernstig zieke mensen. Kankerpatiënten bijvoorbeeld komen hier niet: als zij experi mentele geneesmiddelen krijgen toegediend, gebeurt dat in ziekenhuizen." De proefpersonen worden door de CHG- artsen eerst uitgebreid medisch onderzocht. De huisarts wordt van het experiment op de hoogte gesteld en eventueel om aanvullende informatie gevraagd. Bijverdienen Het CHG werkt veel met Leidse studenten die graag een centje willen bijverdienen. Co- hen: „Dat is de grootste groep gezonde men sen in Leiden die wel eens een dagje over heeft. Maar de bedragen die zij ontvangen zijn niet erg hoog: zo n 150 gulden per 24 uur. Mensen moeten namelijk kunnen kie zen: bij ons aan een onderzoek meedoen of bij voorbeeld hetzelfde verdienen met bol- lenpellen. Als we heel veel zouden betalen, hebben mensen die keuzemogelijkheid niet meer dat zou niet goed zijn. De Medisch Ethische Commissie houdt streng toezicht op de hoogte van de vergoedingen." Het CHG werkt uit principe niet met 'pro fessionele' proefkonijnen: mensen die alle onderzoekscentra aflopen en hun lichaam te gen betaling ter beschikking van de weten schap stellen. „Die mensen willen we niet, ik vind dat totaal onaanvaardbaar. Bij ons mo gen proefpersonen ook maar twee keer per jaar aan een onderzoek meedoen. Om ze te gen zichzelf te beschermen. Aandoening De redenen dat mensen aan het geneesmid delen-onderzoek meedoen zijn verschillend. „Het onderzoek kan iets te maken hebben met de aandoening die mensen zelf hebben. Ze hebben er dan in feite zelf baat bij. Maar ook gezonde mensen doen mee omdat ze het nut van een bepaald onderzoek inzien. Ge zonde proefpersonen doen het ook vaak voor het geld, vooral studenten. Maar wij probe ren hen in elk geval zó voor te lichten dat ze begrijpen dal het een zinnig experiment is." Volgens Cohen is het niet moeilijk om proefpersonen te vinden. „Meestal roepen we vrijwilligers op via een advertentie in de krant. We hebben daarnaast ook een bestand ruit we kunnen putten. We vinden altijd genoeg mensen. Moeilijker wordt het als we men sen met bepaalde aandoeningen zoeken: zij moeten meestal aan allerlei nauwkeurig omschreven criteria voldoen. Die mensen zijn er eenvoudigweg minder." Hoewel volgens Cohen de grootste zorgvuldigheid bij de ex perimenten in acht wordt geno men, kan hij niet uitsluiten dat er toch iets misgaat. „Dat kan ik niet, net zomin als de directeur van een luchtvaartmaatschappij kan uitsluiten dat er een vliegtuig neerstort. Er is altijd een risico, ook al houden we dat zo klein mogelijk. Zo krijgen proefperso nen nooit minder dan het genees middel dat het beste voor ze is. Zij mogen ook nooit slechter uit een onderzoek komen dan ze erin gingen." Levensbedreigend Jan de Romijn (61) kampt met een te hoge bloed druk en heeft veel familieleden verloren aan een hartinfarct. De Romijn zag de advertentie van het CHG op de kabelkrant en besloot onmiddellijk mee te doen. „Ze zochten mensen met een te hoge bloeddruk en wilden een verbeterd medicijn uit proberen. Ik deed mee in de hoop dat ze me van die bloeddruk konden afhelpen. Dat is niet gebeurd maar ik zou de volgende keer weer meedoen." „Ik ben drie dagen proefkonijntje geweest en het was heel gezellig. Er werken daar leuke kerels en leuke dames en ik heb er ook heerlijk gegeten. Ik ben de hele dag vertroeteld en verzorgd en heb nergens last van gehad. Ik was ook niet bang: heb mijn ziel en zaligheid in hun handen gelegd. Ze zul len wel weten wat ze doen." „De tijd vloog om. Niets dan lof voor die mensen. Ik heb het niet gedaan voor het geld, hoewel die 600 gulden leuk meegenomen was. Nu wil ik nog graag de uitslag van het onderzoek weten: die krijg ik over een paar maanden. Als ze me nodig hebben, doe ik weer mee: als het niet voor mezelf is, laat het dan voor een ander wezen." „Desalniettemin heeft elk genees middel, ook al is het geregi streerd, risico's. Zelfs een aspi rientje kan levensbedreigend zijn: het kan maagbloedingen veroorzaken of een heftige allergische reactie. Maar dat komt niet vaak voor. Bij nieuwe geneesmiddelen schatten we de risico's en de bijwerkingen in aan de hand van vele experimenten bij dieren. Aan proefpersonen geven wc vervolgens hele lage doseringen die we voorzichtig opvoeren. Daarbij worden zij constant door artsen met behulp van medische apparatuur in de gaten gehouden. De kleinste verandering wordt ge registreerd. Tijdens onderzoek waarbij men sen 's avond weer naar huis gaan, zijn we ook 's nachts telefonisch bereikbaar." Bij het CHG is nog nooit iets ernstigs voor gevallen. „Er gaat wel eens iets fout, maar dat zijn nooit ernstige dingen. Als iemand teveel hinder van bijwerkingen blijkt te ondervin den, stoppen we het onderzoek onmiddellijk. Dat gebeurt bij ons overigens maar een paar keer per jaar. over het algemeen gaat het goed. Bij ons klaagt nooit iemand. Zou dat wel het geval zijn, dan zou hier geen mens meer komen." Sterfgeval „Het enige sterfgeval door een experiment dat ik ken was in Ierland. Een proefpersoon had een combinatie van geneesmiddelen ge bruikt zonder dat te melden. Wij vinden wel eens een ziekte bij de medische keuring, maar dat is iets anders. In Nederland gebeu ren bij mijn weten geen verkeerde dingen. Wij hebben hier een vrij goed waterdicht sys teem waar iedereen zich aan houdt." „Onderzoekers en farmaceutische indus trieën zijn ook helemaal niet gebaat bij grove nalatigheid of ernstige fouten. Zij snijden al leen zichzelf in de vingers. En wat heeft een bedrijf aan het op de markt brengen van een geneesmiddel dat niet zorgvuldig is getest? Helemaal niks. Na de Softenon-affaire heb ben we dat wel geleerd. Die affaire was ook de aanleiding voor de regelgeving waar we nu meewerken." „Theoretisch bestaal de mogelijkheid tot fraude altijd, maar het is gewoon niet interes sant. Mensen die experimenten bij proefper sonen uitvoeren zijn altijd artsen die tijdens hun opleiding hebben geleerd dat het indivi du voorop staat. Onderzoek doen is boven dien duur: wat heb je eraan om dat geld uit te geven aan nutteloos of riskant onderzoek? Niks dus. Het is goed dat de EG-richtlijnen nu ook in Nederland van kracht worden. Maar dat verandert niks aan de situatie." Secretaris D. Engbcrts van de leidse Me disch Ethische Commissie heeft zijn handen vol aan het lezen van ongeveer 220 protocol len die hij jaarlijks onder ogen krijgt. „Som- FOTOLOtK ZUYDtRDUIN mige zijn zo omvangrijk dat ze hier op een pallet binnen worden gebracht." Van al die protocollen worden er jaarlijks maar een stuk of drie door Engberts en zijn mede-commis sieleden afgewezen. „Wel geven we vaak sug gesties ter verbetering. Veel aandacht beste den we ook aan een goede voorlichting aan proefpersonen. Daar zijn we haast overdri ven precies in. De Medisch Ethische Commissie in leiden bestaat uit vier medisch specialisten, een zie kenhuisapotheker, een verpleegkundige, een ethicus en een jurist. Daarnaast kent de com missie vaste adviseurs: een patiëntenvoor- lichter en eèn statisticus. De commissie komt wekelijks bijeen. Richtlijnen Engberts beschouw! de nieuwe wettelijke richtlijnen van Simons als een voorloper van de wet 'medische experimenten' die nog bij de Tweede Kamer ligt. „De richtlijnen die nu vast komen te liggen, hebben alleen betrek king op medicijnen die nog niet geregistreerd zijn. Maar er gebeurt natuurlijk nog veel meer onderzoek met proefpersonen waar voor nog niks is geregeld: experimenten met geregistreerde middelen, met stoffen die geen geneesmiddel zijn. met chirurgische technieken, psychosociaal onderzoek, en noem maar op." „De richtlijnen voor niet-geregistreerde medicijnen veranderen niets aan de bestaan de situatie. Die inzichten worden al door ie dereen gedeeld en in de praktijk gebracht Volgen Engberts hoeven proefpersonen zich geen zorgen te maken. „De grootste belasting voor gezonde vrijwilligers is de tijd die ze moeten besteden aan het onderzoek. Voor hen bestaan er absoluut geen risico's. I r is nooit sprake van letsel ten gevolge van een proef. Ernstig zieke mensen kunnen wel ern stige bijwerkingen ondervinden, maar dat heeft alles te maken met hun ziekte." Ook de farmaceutische industrie legt expe- rlmenten met mensen voor Mn <-«-n i thkM i"- Commissie. Volgens Engberts doen deze b<- drijven dat niet met tegenzin. „Ze beschou wen ons werk als steun in de rug en vinden het goed dat er een controlerend instituut is dat het welzijn van de proefpersonen be waakt. Een gevestigd bedrijf dat verder wil. kan zich geen fouten permitteren. Als ach teraf blijkt dat een bedrijf onderzoeksresulti ten heeft gemanipuleerd, kan het de poorten w el duiten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35