15 Links Polen benauwd over mogelijke winst f li Voor GATT zijn stalen zenuwen onontbeerlijk Feiten &Meningen Scheiden met drie woorden kan nog steeds in India Uilenstede ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993 'Er wordt een val voor ons opgezet' De belangstelling voor de verkiezingsbijeenkomst van de Partij van Verenigd Links (SLD) in een buiten wijk van Warschau is niet overdreven groot. Er zijn zo'n vijfentwintig mensen komen opdraven, de mees ten van hen oudere man nen. Niet veel, maar gezien de lauwe Poolse verkie zingscampagne ook niet echt teleurstellend. WARSCHAU RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Niets op de bijeenkomst doet eraan denken dat de meeste aanwezigen elkaar zo'n vijf jaar geleden nog met 'kameraad' be groetten en over de toekomst van het socialisme mijmerden. Maar als de kandidaten zich voorstellen en op verzoek van de aanwezigen opheldering ge ven over hun politieke verleden, blijken ze stuk voor stuk ooit lid van de communistische partij te zijn geweest. Er hangt een voorzichtige sfeer van triomf in de lucht. Er wordt gespeculeerd over mogelijke re geringscoalities na de verldezin- gen en over de vraag of links in Polen na morgen de absolute of alleen de relatieve meerderheid zal halen. De vroegere commu nisten in Polen staan, een beetje tot hun eigen verbazing, volgens de opiniepeilingen op duidelijke winst. De laatste peilingen geven de SLD en de vroeger aan de com munisten gelieerde boerenpartij PSL samen kans op zo'n 28 pro cent van de stemmen. De kies drempel schakelt partijen met minder dan vijf procent van de stemmen uit, en dat betekent dat de twee mogelijk rond de vijftig procent van de parle mentszetels krijgen. 'Een ramp', zo kenschetsen sommige politici ter rechterzij de deze ontwikkeling. Extreem rechtse partijen hebben al ge dreigd bij een overwinning van links de straat op te gaan en de 'communisten' op die manier opnieuw ten val te brengen. Maar de Nederlandse bankier Alfred de Seriêre, president van de International Bank in Poland (voor 18 procent bezit van de ABN-AMRO) ziet een overwin ning van links met veel minder zorgen tegemoet. Onder buiten landse ondernemers leeft, voor zover hij kan overzien, geen vrees dat de SLD straks alle her vormingen terug zal draaien. „Juist deze maand hebben we bemiddeld bij de afronding van twee enorme investeringen. Een daarvan is volgens mij de om- WmV - s Jongeren hangen verkiezingsposters v vangrijkste die tot nu toe in Po len is gedaan." Ten eerste, meent de Seriêre, is de politieke en economische ontwikkeling van Polen niet1 meer terug te draaien. „Een linkse regering kan de koers wel bijstellen, maar het schip hele maal keren is onmogelijk. Bo vendien waren de Poolse com munisten nooit overtuigde ro- de-vlagzwaaiers. De SLD-politi- ci zijn goed opgeleide mensen en je mag verwachten dat ze de uitgezette economische koers onderschrijven." De bankier verwacht vooral bij stellingen op het sociale vlak, en daarin kan hijfle post-commu- nisten nog wel gelijk geven. Zo succesvol als de economische hervormingen waren, zo mis lukt is het sociale beleid. „De pensioenen houden niets in, er n de voormalige premier Jan Olszewski op. zijn nauwelijks verzekeringen en de gratis gezondheidszorg stelt in de praktijk weinig meer voor. Vooral de ouderen en mensen op het platteland zijn er echt slecht aan toe." Veel gevaarlijker dan een over winning van links is volgens de Seriêre een overwinning van het huidige Poolse rechts. Het gaat om een verzameling partijen die door hem als een mengsel van de Centrumpartij en de partij van Boer Koekoek wordt omschreven. Wat zich ter rechterzijde in de Poolse politiek beweegt, is een merkwaardig samenraapsel van bekrompen nationalisme, anti semitisme, conservatief katholi cisme en regelrechte clownerie. Wat de Poolse politiek ontbeert, is een respectabele rechtse par tij. „Het ware drama van Polen", zegt zelfs de SLD-kandidaat Wlodzimierz Nieporet op de verkiezingsbijeenkomst in de Warschause buitenwijk, „is niet de overwinning van links, maar het ontbreken van een redelijk rechts alternatief'. De liberale politicus Donald Tusk geeft de rechtse partijen openlijk de schuld van de op komst van links. „Ze hebben er voor gezorgd dat de kiezers denken dat er geen enkel ander redelijk alternatiefis. Aan de ene kant zijn ze erin geslaagd het beleid van de huidige (libe raal georiënteerde) regering vol komen zwart te maken. Aan de andere kant ziet iedere Pool dat zij zelf duidelijk niet deugen. Dan blijft links als enig alterna tief over." Dat links zit intussen zelf een beetje met zijn mogelijke over winning in de maag. Op de ver kiezingsbijeenkomst in War schau benadrukt een van de kandidaten dat de SLD alleen zal streven naar de regerings macht als ze kan rekenen op een stevige coalitie. De partij wil niet in de positie van het huidige liberale kabinet worden gemanoeuvreerd, dat bij iedere regeringsbeslissing maar moest hopen dat een meerderheid in het parlement daarin mee wilde gaan. En zelfs met een stevige meer derheid blijft de SLD sceptisch. De partij gelooft weinig van de positieve economische resulta ten die Polen het afgelopen jaar volgens regeringscijfers en vol gens het Internationale Mone taire Fonds heeft weten te be reiken. „Er wordt een val voor FOTO EP A JANEKSKARZYNSKI ons opgezet", meent een van de sprekers.Als straks blijkt dat de economische cijfers volgend jaar tegenvallen, kunnen ze ons daar de schuld van geven." President Lech Walesa consta teerde afgelopen week in een interview in het weekblad Poli- tika dat als de post-i ten nog een keer nen, deze verkiezingen de beste tijd zijn. De situatie van Polen is nog steeds zo moeilijk, dat de SLD in een regering vrijwel ze ker haar populariteit zou kwijt raken. En daarmee kan volgens Walesa voorgoed een einde aan het communistische tijdperk komen. CORRESPONDENT Als iemand een kwartje opzij had gelegd telkens wanneer bij de GATT het woord crisis was gevallen, dan was hij nu rijk. Als hij ook nog eens een kwartje had gereserveerd voor al die ke ren dat het op het nippertje goed kwam, was hij miljonair. Brussel heeft er een gevleugeld woord voor: de GATT telt even veel bijna-mislukkingen als in Bosnië bestanden zijn geschon den. Stalen zenuwen zijn onontbeer lijk voor iedereen die te maken heeft met de GATT, de Algeme ne Overeenkomst inzake Tarie ven en Handel die een vrijere wereldhandel nastreeft. Het is als een partij blufpoker: wie durft het hoogste in te zetten op een magere kaart, in de hoop hem niet te hoeven laten zien. Frankrijk, na Amerika 's werelds grootste landbouwexporteur en de grootste profiteur van EG- steun, heeft heel hoog ingezet. Parijs dreigt maandag in net ge zamenlijke beraad van de EG- ministers van buitenlandse za ken en landbouw een veto uit te spreken over het zogeheten Blair I louse-akkoord. Daarin beloofden EG en VS eind vorig jaar hun export van gesubsidi eerde landbouwprodukten in de komende zes jaar met 21 pro cent te verminderen. Rollen de.EG-ministers straks ruziënd over straat, dan is Ame rika de lachende derde. Dwingt Frankrijk de EG tot het open breken van het akkoord, dan komt Washington ongetwijfeld ook met een nieuw 'boodschap penlijstje' op de proppen en kan alles weer van voren af aan beginnen. Dat zou een blamage zijn te genover de rest van de wereld. Het akkoord is namelijk niet al leen een principe-overeen komst tussen de EG en de VS, het is ook als blauwdruk be doeld voor alle 116 landen die bij de GATT zijn aangesloten. Toen de GATT zeven jaar gele den zolang duurt het huidige overleg al in Uruguay besloot om de landbouw in zijn afspra ken over eerlijker concurrentie op de wereldmarkt te betrek ken, had men vooral de kansar me Derde-Wereldlanden op het oog. Na de val van de Berlijnse Muur zijn daar nog eens de Middeneuropese staten bijge komen. Rusland en China staan met de deurknop in de hand. Een eenvoudig ingrediënt als knoflook kan al als graadmeter dienen voor de problemen die sommige westerse landen met deze nieuwe wereldhandelsorde hebben. Het expanderende Chi na wist deze zomer 16.000 ton (goedkope) knoflook in Europa cif te zetten. De klassieke telers Frankrijk, Italië en Spanje ston den meteen op hun achterste benen en bedongen in Brussel dat de invoer van Chinese knof look tot 31 december dit jaar zou worden verboden. Omdat China (nog) geen GATT- lid is, heeft het geen verweer. Er zit echter nog een luchtje aan: het kost de Fransen ruim drie gulden om een kilo knoflook op eigen bodem te produceren, tweemaal zoveel als de prijs van een kilo Chinese knoflook in de winkel. Dat is dan ook precies waar GATT-chef Peter Suther land onlangs op hamerde: de consument is de dupe van de onnodig hoge prijzen die pro tectionisme met zich mee brengt. Sutherland: „Het is hoog tijd dat regeringen open kaart spelen en de consumen ten duidelijk maken hoeveel zij bijdragen in de winkel of via de belasting om nationale in dustrieën te beschermen tegen importconcurrentie." De Europeanen spannen de kroon. Per hoofd van de bevol king betalen de EG-burgers per jaar zo'n 870 gulden aan steun voor de landbouw, de Noren zelfs meer dan 1800 gulden, de Amerikanen ongeveer 690 gul den. Japan op zijn beurt ver biedt rijstimporten en betaalt 500 gulden voor een partij, die in New York 100 gulden doet. Men moet zich voorts niet, al dus Sutherland, blindstaren op het landbouw-element in de huidige GATT-ronde. Er zijn nog veertien andere sectoren aan de orde, waaronder niet minder belangrijke dan textiel, staal, financiële diensten, elek tronica, papier en hout. Op en kele van die terreinen heeft de industrie (ook de Franse) meer te winnen dan de landbouw te verliezen heeft. Daarmee zijn de Fran^boeren nog niet van de straat. Zij gelo ven dat het Blair House-ak- koord veel harder in de gesubsi dieerde export snijdt dan vorig jaar juni bij de Europese land bouwhervorming, de opmaat tot het GATT-akkoord, was af gesproken. De Europese Com missie bestrijdt dat, evenals bij voorbeeld het Centraal Plan Bu reau (CPB) in Nederland. Som migen, onder wie minister Buk man (landbouw), fluisteren dat de kern van de zaak domweg is dat Parijs om electorale redenen heeft verzuimd zijn boeren goed in te lichten over de effec ten van de EG-landbouwher- vorming en dus ook over de GATT-afspraken. De Franse regering is zelf in middels voorzichtig begonnen enige afstand tot zijn boeren te nemen door te zeggen dat de blokkade rond Parijs het diplo matieke overleg verstoort. En in de laatste dagen is steeds min der sprake van veto en steeds meer van 'verklarende protocol len'. Daar zouden zelfs de overi ge EG-landen nog een graantje van kunnen meepikken. In zo'n protocol zou Parijs on der meer 'aggregatie' willen op nemen. Daarbij worden ex portreducties niet aan één be paald produkt, maar aan een produktgroep gebonden, een idee dat ook Bukman aan spreekt. Nederland is niet erg gelukkig met korting op de kaasexport, maar kan wel bij een ander zuivelprodukt, de melkpoeder, inleveren. Veel zal maandag afhangen van EG-voorzitter België. Die is in ieder geval gehard in het vinden van onmogelijke compromis sen. Bovendien hanteert minis ter Claes van buitenlandse za ken persoonlijk het credo 'geen paniek'. Stalen zenuwen, daar gaat het om. NEW DELHITIM MCGIRK THE INDEPENDENT Talaq, talaq, talaq.'Ofdie woorden worden gezegd in woede, dronkenschap of in een nijdige bui om een slechtberei- de maaltijd, een Indiase islami tische echtgenoot kan zich van zijn vrouw laten scheiden door drie keer achter elkaar „ik scheid van u" uit te spreken. Deze praktijk, die nog dateert uit de tijd van de Mongoolse veroveraars, wordt nu aange pakt door islamitische vrouwen, advocaten en geleerden die kla gen dat terwijl India de grootste democratie ter wereld is, de be handelingvan moslimvrouwen ver achter ligt bij andere islami tische landen in het Midden- Oosten en Azië. In India wonen meer dan 120 miljoen moslims. „Deze oude traditie heeft tot een hoop ellende geleid", aldus Sjahed Subhani, rechtskundig adviseur voor de Indiase Orga nisatie voor Moslim Vrouwen, die campagne voert om de scheidingswetten meer in over eenstemming te brengen met de rechten van de vrouw. „Stel dat een vrouw een kleine vergis sing maakt en de man zegt 'Ta laq, talaq'. Dat derde, onuitge sproken, 'talaq' blijft als een zwaard van Damocles boven haar hangen. Op ieder moment kan hij van haar scheiden." Hoewel de profeet Mohammed heeft gezegd dat „scheiding het ergste is van alle toegestane dingen", wordt er binnen de is lamitische gemeenschap van India uitgebreid gebruik van ge maakt. Feministen wijzen op de zaak van Sjahida Begum (22) met haar drie Jcinderen, die durfde protesteren toen haar man een andere vrouw mee naar huis bracht. Hij schreeuw de 'TaJaq, talaq, talaq', en Sjahi da en haar kleine kinderen wer den het huis uitgezet. Het kan ook per post worden gedaan. Sjahnaz Ahmed (28), zeven jaar getrouwd, kreeg een onhoffelijke brief van haar man, met niets anders dan de drie ge vreesde woorden. Om te beginnen met Egypte in 1929, herinterpreteerden veel islamitische landen de koran en de islamitische wetgeving zoda nig dat de scheidingsprocedure van één moment van woede werd uitgerekt tot 3 maanden en 13 dagen, zodat de echtge noot tijd heeft een haastige scheiding opnieuw te overwe gen. Na het uitspreken van de eerste 'talaq' moet de man een maand voorbij laten gaan. Hij moet zijn huis en zijn maaltij den met zijn vrouw delen, maar mag geen gemeenschap met haar hebben. Hij moet, voordat hij opnieuw de 'talaq' uit spreekt, wachten tot de men- struatie-cyclus van zijn vrouw is geëindigd, omdat die de oor zaak kan zijn van haar plotse ling wisselende stemmingen. En zo gaat het drie maanden lang. Na de scheiding kan de vrouw voor zichzelf geen alimentatie eisen, maar die krijgt ze wel voor haar kinderen. Zeenat Ali, een islamitische his toricus in Bombay: „De profeet Mohammed wilde gelijkheid voor vrouwen. Maar de mannen hebben de mazen in het net ge vonden." Volgens Taheer Mahmood, voorzitter van de rechtenfacul teit van de universiteit van Del hi, kan de praktijk van de on middellijke scheiding alleen maar wörden veranderd door het hooggerechtshof of het par lement. „De politieke partijen zijn niet geïnteresseerd." Dan blijft alleen het hooggerechtshof over. Maar nu de spanning tus sen hindoestanen en moslims steeds hoger oploopt, is de rechterlijke macht niet bereid enige beslissing te nemen die de moslim-fundamentalisten in woede kan doen ontsteken. STANDPLAATS AMSTERDAM 'Geen pardon voor onderhuur ders Uilenstede'. De woning bouwvereniging die het naar geestige, veertien verdiepingen hoge studentenkamp aan de zuidrand van Amsterdam ex ploiteert, heeft een zuivering aangekondigd van het bewo nersbestand. Iedereen die zon der huurcontract wordt betrapt op een van de altijd naar men selijke compost en allesreiniger geurende galerijen, gaat op de bon. De straf: onmiddellijke ontruiming en uitsluiting van bewoning gedurende het eerst volgende jaar. Een heel jaar niet op Uilenstede mogen wonen, een harde straf. Nieuwe tijden, nieuwe wetten. Ooit was het moéten wonen op hetafgelegen Uilenstede, in het niemandsland tussen Amstel veen en Amsterdam-Buitenvel- dert, de straf zelve. Wat is er toch veranderd in de wereld? De kamernood. Wat de Bijlmer is voor de Am sterdamse woningmarkt is Ui lenstede voor de kamermarkt: een laatste toevluchtsoord. Daar belandden de brave gerefor meerde studenten die door hun familie werden weggehouden van de valkuilen in de binnen stad, en de kansarmen die geen uitzicht hadden op een centra ler gelegen kamer. Zes flatgebouwen van veertien verdiepingen, drie van zeven en daartussen groenzones met slingerende fietspaden waar de passanten schichtig eikaars blik ontweken. Vertrekken van vier bij vier met toilet en douche en met een gemeenschappelijke keuken, waar iedereen altijd macaroni en chili staat te bak ken en waar de eenzaamsten harde muziek uit hun geopende kamerdeur over de 'eenheid' la ten schallen in de hoop op wat aandacht. Eind jaren zeventig was Uilen stede nog een zelfmoordhol en ging het verhaal dat de beheer der de daardoor vrijkomende kamers volgens een vaste sleu tel in zijn kameraanbod ver werkte. Uilenstede, gebouwd tussen 1967 en 1972, is een stu denten-Bijlmer. Gebouwd vol gens hetzelfde harteloze sjab loon en dezelfde zielloze psy chologische inzichten, alleen wat krapper. Links van de brede toegangs weg de drie torens waar de VU- studenten door hun familie wa ren heenverhuisd en rechts de drie evenhoge maar aanzienlijk smeriger holen waar de ballin gen uit dqbinnenstad hun bed en bad hadden, de studenten van de Gemeentelijke Universi teit van Amsterdam. Met stu diezalen vol afgeschotte zit plaatsen. een kampwinkel, een filmzaal en een eigen 'sociëteit' voor 2.000 studenten, dat trots 'het grootste café van Neder land' werd genoemd, maar waar nooit meer dan 30 zielen met een Duralexglas in de hand stonden. Een kamer önderhuren op Ui lenstede. dan was je wel heel zielig. Jo Roodenburg, voorlich ter van de huisbaas, woning bouwvereniging Intermezzo: „De wachttijd voor een kamer op Uilenstede is inmiddels op gelopen tot twee jaar. Nog nooit zijn de wachtlijsten zo lang ge weest." Een colonne van 2.000 jongeren staat te dringen en er wordt „stevig verdiendaan de onder huur, zegt Roodenburg. „De ka mers kosten 300 gulden inclu sief gas en licht, maar er wordt vaak 500 voor betaald." Andere tijden? Roodenburg: „De kans om in de stad aan een goede kamer te komen is steeds kleiner geworden. Veel mensen zitten daar in de illegale onder huur en houden dus hun kamer op Uilenstede achter de hand. Het is net zo als met mensen die gaan samenwonen en nog niet helemaal zeker van hun zaak zijn. Maar zeker 90 procent kiest bewust voor Uilenstede. Om contacten op te doen, in de gemeenschappelijkekeuken." Je zult die zaterdagavonden maar moeten missen, dat er weer een verjaarspartijtje uit mondde in een wedstrijd bier flessen werpen, over de balkon rand. En de Jumbo's, die altijd maar over Uilenstede joegen: vlak over het rood oplichtende navigatiebaken op de 'zuster- flat'. En dat weer iemand zijn versterker vol open zette bij ge brek aan 'contact' en omdat zijn buurmeisje altijd bij haar vriend zat, die een etage had in de bin nenstad. Het wee was groot op Uilenste de. „Van dat onderzoek van het blad Sum, dat er geen woning nood bestaat onder studenten geloof ik niet zo veel", zegt Roodenburg, „waarom zou er anders zo'n vraag zijn?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2