Met bloed zweet en tranen Sport Alain Prost, de berekenende kampioen n#^|CHTERLlJN P ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993 De statistieken liegen niet. Alain Prost pas seerde dit seizoen de magische grens van vijftig Grand Prix- overwinningen. Een record dat voorlopig niet zal worden geëve naard. Geen andere coureur op de wereld wist tijdens zijn loop baan zoveel punten te vergaren als de 38-ja- rige Fransman. Voeg daarbij dat Alain Prost dit seizoen de beschik king heeft over de sterkste motor (Ren ault) en dat hij kan rij den in de verreweg snelste auto (Willi ams), en het is geen wonder dat de kleine piloot straks voor de vierde keer de wereld titel in de Formule 1 pakt. «GPD Toch kleeft er een smet op de prestaties van Prost. Hij mag dan alle records in handen heb ben, de sympathie van het volk gaat uit naar zijn concurrenten. Dat Alain Prost een meedo genloos persoon is die alles op zij zet om te winnen, is hem vergeven. In de topsport tellen geen sentimenten. De veel po pulairdere Ayrton Senna en Mi chael Schumacher zijn niet an ders. Wat Prost tegen heeft is zijn manier van 'politiek' bedrij ven. Hij wordt in de formule 1 beschouwd als een intrigant. Al leen door zijn politiek gekonkel zou hij, in de ogen van zijn te genstanders, dit jaar in de Willi ams-Renault zitten. Bovendien heeft hij zijn rijstijl tegen. Snel en efficiënt tot op het bot, maar het oogt allemaal niet spectacu lair. Alsof hij op rails zijn rond jes draait. Alain Prost laste in 1992 een rustjaar in. Bij Ferrari was hij eind '91 na een knallende ruzie aan de dijk gezet. Het plan om bij Ligier, onder compleet Fran se vlag, een aanval op de troon te doen, ketste op het laatste t af. Een paar test ritten waren voldoende voor Prost om van het avontuur af te zien. De Fransman wenste zijn re putatie niet te grabbel te gooien. Boze tongen echter beweren dat Prost toen al wist dat hij in 1993 voor Williams zou rijden. Toen het 'nieuws' van Prosts come-back wereld kundig werd gemaakt, brak de hel los. Nigel Mansell, die de van racen idolate Britten na vele jaren weer een wereldtitel had ge schonken, kondigde meteen aan de formule 1 vaarwel te zeggen. De komst van Ayrton Senna als teammaat hield 'le professeur', zoals hij door de Fransen wordt genoemd, zelf tegen. Prost heeft slechte erva ringen met de Braziliaan. Twee jaar lang reden beide coureurs samen bij McLaren. Dat leidde tot tal van conflicten. Met als dieptepunt de door Prost in Japan moedwillig ver oorzaakte crash tussen de twee. die Senna kansloos voor de we reldtitel maakte. Een jaar later - Prost zat inmiddels bij Fer rari - kreeg de Fransman lik op stuk. Nu ramde Senna bewust Prost van de baan en kon de Braziliaan de for mule 1 -kroon opzetten. Daarbij bleef het niet. In 1984 had Alain Prost het bij McLaren al regelmatig aan de stok met Niki Lauda, die dat jaar zijn derde wereldti tel greep. In '90 van hetzelf de laken een pak bij Ferrari. Nu baalde Nigel Mansell van de Fransman en be sloot de Brit de Italiaanse renstal te verlaten. Prost zelf weigert tegenwoor dig woorden vuil te maken aan het minder vleiende etiket dat hij door tal van collega's krijgt opgeplakt. „Als je eenmaal door het leven gaat als intrigant, blijft je dat je verdere loopbaan ach tervolgen. Ik doe niet mee aan die verhalen. Het raakt me ook niet. Ik heb op dat vlak totaal geen gevoelens meer. Ik rij om te winnen en verder zullen er altijd voor- en tegenstanders van Prost zijn.'' Hij beschikt zeker ook over bondgenoten. Elfen Renault, de twee grote Franse multinatio nals, hebben er een vermpgen voor over gehad om Prost bij Williams onder te brengen. Het draagt er toe bij dat de coureur in elk geval in zijn eigen land mateloos populair is. Waarom de populariteit van Prost niet veel verder reikt, laat zich ra den. „Ik hou van types als Sen na, Mansell en Schumacher," heeft zelfs Bernie Ecclestone, de grote baas van het formule 1- circus, zich onlangs laten ont vallen. „Mensen die rijden in plaats van praten." Rijtechnisch is Prost een es theticus. Het rubber van zijn banden rookt nooit door een te late rem-manoeuvre; de koppe ling en de motor zijn na een ra ce nog als nieuw. Prost is bo vendien een harde werker, die pas content is als alles tot in de puntjes is verzorgd. „Mansell was al tevreden als hij een be paalde bocht vol gas kon rijden. Prost is pas rustig als hij deze bocht ook met zo weinig moge lijk risico vol gas kan nemen," schetst Williams-constructeur Patrick Head het verschil tussen Alain Prost en de meeste andere coureurs. 'Le professeur' bij zijn Williams Renault. Een gouden combinatie. foto archief Zijn zwakke starts droegen e toe bij dat Prost dit seizoen geen enkele keer van begin tot einde aan kop lag. Een zeld zaam gegeven voor een cou reur, die al zever Grand Prix' wist zal Prost verder een zorg zijn, de twaalf geleerd. „Winnen en wereld- Het kampioen worden. Dat is wat telt. Bovendien is dat v want per saldo heeft de 'profes- de enige manier om de critici de sor' zijn tegenhangers een lesje mond te snoeren." *v« - Schokken en shockeren. Het 'Chinese leger' van trainer Junren Ma spotte de afgelopen dagen met de atletiek- wetten. Drie van zijn jonge beschermelingen gaven de middenafstand een nieuwe dimensie door tijdens de nationale Spelen in Peking vier wereldrecords te ver pletteren. Ma, die de supertijden opdroeg aan de olym pische kandidatuur van Peking 2000, had vele verkla ringen voor de coup. In een ironische bui repte hij zelfs over een ragout van hondevlees en rijst gemengd met een aftreksel van de jujube-heester. Eén uitleg bestrijdt de toornige Ma echter te vuur en te zwaard. Dat er doping in het spel zou zijn. „Het is puur een zaak van keihard trainen". Een ongekende zelfkas tijding in combinatie met hoogtestages. Een regiem van kracht- en duurtraining dat grenst aan wreedheid. Carlijn Buis. Zestien jaar nu. Ze stopte met hockeyen omdat ze het vervelend begon te vinden dat ze alles moest doen. De aanvallen zelf opzetten, dat ging nog. Maar ze daarna zelf afron den, dat was geen teamsport meer. Dus belandde ze via SW bij Unicum. Om op persoonlijke titel aanvallen op te zetten en af te ronden. In drie jaar naar de top in je leeftijdsklasse in een sport die in Nederland bepaald niet meer in de kinderschoenen staat. Het is slechts de ook nog eens met een sterk karakter gezegende natuurtalenten gegeven. En het eind van de ontwikkeling is nog lang niet in zicht. Soms bekruipt een mens het gevoel dat-ie getuige is van iets heel bijzonders. Dit is een van die momenten. Volgende week barst op de baan van The Belfry bij Birming ham in Engeland weer de strijd om de Ryder Cup los. Die twee jaarlijkse golfontmoeting is een opmerkelijk evenement op de internationale sportkalender. En wel omdat het hier een wed strijd betreft tussen teams van de Verenigde Staten en Europa. Jawel. Europa. Sinds 1927 speelde Groot-Brit- tanië als 'team' tegen de sterke Amerikanen. Maar in aanslui ting op de heersende politieke ideeën begrepen ook de heren golfers van dit werelddeel dat eendracht macht maakt. Boven dien konden de Britten het niet echt bolwerken tegen de sterke Amerikanen. Toen hinden tit Spanje (Ballesteros, Olazabal. Rivero) en Duitsland (Langer) topgolfcrs begonnen af te schei den, lag het idee voor een 'vere nigd Europa' voor de hand. En geland. waar het golf ooit is be dacht, moest ook in dit opzicht terrein prijsgeven. Intussen krijgt het team steeds meer (Europese) gestalte nu voor het eerst ook een Italiaan (Rocca) en een Zweed (Haggman) zich in de selectie hebben gespeeld. Het past in het beeld van de opmars die het golf momenteel wereldwijd doormaakt. Ook Frankrijk komt er aan. Het wachten is nu op de eerste Nederlander die aan deze prestigieuze tweestrijd mag deelnemen. Dat zal overigens nog wel even duren. Weliswaar maakt ook in ons land het golf een enorme vlucht door, maar desondanks blijft de drempel hoog als ge volg van een te kort aan banen en een te duur lidmaatschap Daarnaast heeft in tegenstelling tot landen als Amerika en Enge land het golf hier een elitair ka rakter. Dat strookt over het al gemeen maar moeilijk met het begrip topsport. Zoals het ten nis vroeger. Schrale troost. Met die spon is het op den duur ook goed geko men. Als 'gewone' jongens ,ils Siemerink, Krajicck, Koever mans en Haarhuis de kans krij gen om zich te ontplooien, lukt het op den duur. zo is bij het tennis gebleken. Een kwestie van tijd en dan doen 'wij' ook mee in de Ryder Cup.. De 'Tiyunguan Li'. De Sporthal- lenstraat in Peking. Het is een gigantisch complex van weten schappelijke instituten, biblio theken, baden, hallen en klinie ken. Hier wanen de onderzoe kers zich in het Silicon Valley van de sport. In het National Research Center heerst grote bedrijvigheid. Tal van lectoren duikt dagelijks in de boeken. Vooral Duitse, Britse en Ameri kaanse prestatiediagnostiek wordt vertaald. Films worden geanalyseerd en wetenschappe lijke bevindingen van hoogte stages in kaart gebracht. Enkele blokken verderop bestuderen 200 geselecteerde elite-onder zoekers de trainingsmethodiek, ontleden ze en schrijven ze daarna om voor de specifieke Chinese markt. Ze kopiëren en perfectioneren het Westerse systeem, zoals Japan dat doet in de auto- en hifr-industrie. Voor Günter Lange gingen twee jaar lang (april '87-zomer '89) alle deuren open. De in Er- kelenz, net over de grens bij Sit- tard, geboren Lange was 'gast arbeider' in dienst van het Chi nese ministerie van Sport. Gere- cruteerd door sportminister Shaozu Wu, een generaal ma joor uit het leger, om China in het buitenland meer aanzien te geven. Autoritair Lange, met zijn diploma sport van de academie in Keulen, gaf colleges in alle provincies. In een van de schoolbanken zat ook Ma, de huidige succestrai ner. „Ma was eigenlijk leraar. Een klassieke Chinees. Autori tair, ijverig en eerzuchtig. Maar ook iemand met humor" Ma was opgeleid tot militair, werd later groenteboer en dierenfok ker en verdiende uiteindelijk na een tijdelijke job als sportleraar zijn brood als atletiekcoach. Ma heeft de wijze lessen over hoogtetraining gekoppeld aan de aangepaste theoriën vanuit Peking. Langzame duurlopen. Onder het motto: 'Hoe meer des te beter'. Het accent ligt meer op uithouding dan op in tensiteit. „Geen Oostduitse of Russische dooptrainers, maar hard werken". Slavenarbeid en kadaverdisci pline. Bloed, zweet en tranen dus. Lange meent dat de wes terling China nog te vaak ziet door de ogen van kolonialisten. „Daarom begrijpt men die plot selinge opmars niet. De mensen daar zijn niet te vergelijken met de mensen hier. De mentaliteit digt aan drog wordt ontslagen, samen met de trainer. Hoogtetraining en weten schappelijke begeleiding vor men de sleutel tot succes. „Vooral lactaatapparatuur wordt gebruikt. Niet om zoals in het westen de bovengrens, maar om de ondergrens van de belastbaarheid van een atlete te meten". Drie dagen na hun ver blijf op de Tibetaanse hoogvlak te traden de Chinese meiden aan in Stuttgart. Drie weken la ter volgde een tweede en derde piek tijdens de nationale Spelen in Peking. „In de hiërarchie een belangrijkere wedstrijd dan de WK. Omdat er een medaille stand per provincie wordt opge maakt. Aan de hand daarvan worden subsidies verstrekt. Geen wonder dat goud vijfmaal zoveel waard is (50.000 dollar) als een WK-titel," verklaart Lan ge- Sporters leven in Spartaanse onderkomens. Zonder luxe, zonder comfort. De training be gint om half zes 's ochtends en omvat per dag in totaal mini maal acht uur. De rest van de dag wordt gevuld met school, eten en slapen. „Er heersen or de en tucht. Een ongehoorde discipline". Wie niet luistert wordt verwijderd. Ongeloof De Chinezen, gedrild voor goud. In de wereld overheerst slechts het ongeloof. Verpletter end, vernietigend waren de ra ces. Dieter Baumann, de gebles seerde olympische kampioen 1500 meter, sprak bij de WK in Stuttgart van een misselijk schouwspel. Van trainers zon der scrupules en van gedoopte robotten. „Soms slaat de fanta sie wel eens op hol", meent Günter Lange, die zich mate loos ergerde aan alle aantijgin gen. Over twee weken stapt hij in het vliegtuig naar Indonesië, om in twee jaar mee te helpen de topsport in dat land op de rails te zetten. „Een van de eerste dingen die ik doe is de sporters meenemen naar het hoogte kamp van Ma in China", zegt Lange. „Doping, laat me niet la chen. Kijk naar de lichaams bouw, naar de musculatuur. Ze hebben geen zware stem of ac né. In Europa kun je de gebrui kers zo aanwijzen. Kijk ook wat er gebeurd is. Op de 800 meter niets, op de 1500 een beetje, op de 3000 iets meer en op de 10 km in verhouding veel. Op de disciplines waar van anabolen de minste werking uitgaat, is het meeste gebeurd". j tg tik door: Gert-Jan Onvlee en Ad van KaarrT De Bollenstreek kan weer rustig slapen. Het valt allemaal wel mee met dat zaterdagteam van Ajax. De ploeg die vooraf werd gezien als een bedreiging van de heersende Katwijkse or de, blijkt in de praktijk voorbe stemd voor de onderkant van de ranglijst. Een voorbarige conclusie? Wel licht. Maar de feiten wijzen nu, zo vroeg in het seizoen, al wel in die richting. De roodwitten die vorig jaar slechts eenmaal verlo ren, hebben inmiddels al twee nederlagen aan hun broek. En vertoeven op de veertiende en laatste plek van de ranglijst van de eerste klasse A. Met een doelpunt voor en zes tegen. En dat kan toch niet veelbelovend worden genoemd. Maar, zo zult u stellen: Kozak ken Boys en Katwijk zijn niet de minste tegenstanders. En Ajax heeft in het verleden getoond een snelle leerling te kunnen zijn. Allemaal natuurlijk leuk en aardig. De praktijk van de eerste klasse wil nu echter juist dat daar eigenlijk geen plaats is voor leerlingen. Of ze nu Ajax heten, SDVB of Serooskerke. Nee, Ajax gaat een lastig seizoen tegemoet. Denkt inmiddels ook Rob Kiebert, de nieuwe, succes vol begonnen trainer van Rijns- burgse Boys.Ach, volgende week twee punten van Ajax en dan gaat de competitie begin nen," zo liet Kiebert zeven da gen terug weten na de overwin ning van Rijnsburgse Boys op Scheveningen. Van kampioenskandidaat tot een team waar je de punten even op denkt te kunnen halen. Bredero zei het in een ver verle den al. Het kan verkeren. Het kan snel verkeren. arlijn Buis. Ze werd in deze kolommen al regelmatig vergele ken met een groeibriljante, tot dat werd afgesproken dat in elk geval niet meer te doen. Maar een briljantje blijft het. natuur lijk. De Voorhoutse besloot zo'n drie jaar geleden serieus te gaan tennissen, plukte daarvan vorig jaar al de vruchten door als D-speelster in C te heersen. En trok de lijn dit seizoen door met het winnen van het sterkst be zette jeugdtoernooi onder zes tien jaar in Nederland en het veroveren van de Leidsch Dag blad Masterstitel in B. is anders. Het hele sociale sys teem is anders. De vrouw moet nog even hard werken als de man. Middenafstandloopsters trainen daarom 40-50 km per dag. Ze kunnen beestachtig af zien en maken jaarlijks onmen selijk vele kilometers. Ma selec teert vooral vrouwen van het platteland. Die zijn het meest gehard en kunnen de grootste belasting aan". Bovendien beschikt China over een selectiesysteem la de voormalige DDR. Een systema tische speurtocht onder school gaande kinderen. Lange: „Dat begint al met vier jaar". Wie met vier jaar de 30 meter onder 10 seconden loopt en ook nog eens 80 cm verspringt, is ge schikt voor een van de 3000 sportscholen. Vervolgens wor den jaarlijks de middenhands- beentjes geröntgend om zo de lichaamsgroei te kunnen voor spellen. „Talent genoeg in een samenleving van 1,2 miljard Chinezen. Als één op de 1000 kans heeft op sportsucces, dan lopen in China 1,2 miljoen po tentiële medaillekandidaten rond". Doping Dat er doping wordt gebruikt in China ontkent Lange niet. „Ie der land heeft zijn zwarte scha pen. Waar eerzucht is, daar zijn ook ontsporingen. Daarom heb ik de regering geadviseerd een lab te kopen. Ook al voor pre ventieve controles. Zodat geen gedrogeerde atleten het land verlaten. De Chinese regering voert bovendien een actief anti- dopingbeleid". Wie zich bezon- Trainer Ma selecteert het liefst vrouwen van het platteland, zoals Wang (13) en Qu. Die zijn het meest gehard. foto epa Nick Faldo voert het Europese team aan dat volgende week op The Belfry de strijd aanbindt met de Amerika nen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25