De tweede jeugd van Hans de Kruijs (28) Sport Bakker weer in training Meerburg wordt 65 Oud-Sparta bij Docos ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993 IB ONDERWATER, 071-356463 SPORT OP TV 10.00-10 30 EUROMotor- 10 30-11 00 EURO: Autosport: Duitse toerwagenkampioen- schappen vanaf het Avus-circuit in Berh|n, 9e ronde. 12 00-13.00 EURO: Boksen: WK en EK 13.00-15 00 EURO: Zaterdag live snooker, World Mixed Dou bles challenge. 13 15-18.05 BBC 1 Grand stand Football focus, boksen, paardenkoersen, bowls, auto sport, atletiek en Final score (voetbaluitslagen). 15.00-17.00 EURO: Golf: Lan- cóme Trophy vanuit Frankrijk. 16 00-17.00 Super Duitse Toerwagen Kampioenschappen. 16.00-17.00 Did 3: Sport 3 ex- 17.00-20 00 EURO: Handbal: Georges Maranne Challenge. 17.30-17.57 Did l. Sport- 18 00-19800 BBC 2 Rugby special magazine met Courage League, Bath-Northampton. 19.10-19.45 Did 1-Sport- 5chau: met Bundesliga-voetbal. 19.30-20.00 BRT 1 Sport. 19 40-19.55 BBC 2. Sport. 21.45-23 00 RTL Boxen Ex tra live verslag van het WK-ge- vecht m het halfzwaargewicht tussen Henry Maske en Anthony 22.15-23.35 Did 2: Das aktuel- le Sport-Studio 22.30-23.00 BRT 1: Sport op zaterdag 23.30-00.00 BBC 2 WK Scha ken: verslag van de schaaktoer nooien Short-Kasparov en Tim- man-Karpov. 23.50-00.50 BBC 1: Match of the day: voetbalmagazine met Premier League-vc 12.30-13 00 BRT 1: Sportmid dag. 12 50-14.00 RTL 4: Sport: au tosport. verslag van de Indy Car in Lexington, de DTM in Avus, de Duitse formule 3 in Hocken- heim, de Renault Clio cup inter nationaal in Monza en de INRK rally in Vlaanderen. 13.00-15 00 EURO: Mountain bikes: WK afdaling vanuit Frankrijk. 13 00-19.45 BBC 2. Sunday grandstand cricket, WK water skiën, atletiek, en motorsport 14.00-15 00 Super: Iron man super series: triathlon competi- 15.00-17.00 EURO: Golf. Lan- 15.25-17 .55 Did 2: Sport ex tra: motorsport (Duitse toerwa- genkampioenschappen, laatste ronde vanaf de Hockenheim- 17.00-19 00 EURO: Volleybal: Paris Internationals. 18 45-20.15 Ne<*3: Studio 19 00-21.00 EURO: Indycar ra ces Amerikaanse kampioen schappen. weekend. 19.50-19 58Did LSport- schau-Telegramm. 21 00-22.00 EURO Autosport: Duitse toerwagenkampioen- schappen. 22 40-00.15 RTL 4: Sport: voetbal, rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Brazilië- Uruguay die zal worden ge speeld in Rio de Janeiro, met extra aandacht voor de Brazi liaanse voetbalspeler Romario. 23.00-01.30 EURO: Worstelen: WK Grieks-Romeins worstelen vanuit Stockholm. 23.05-23.15 Did 2: Sport am Sonntag: meto.a. Bundesliga- voetbal KarlsruherSC-Werder 11 00-12 00 EURO. Zeilen. Whitbread Race. 12.00-13.00 EURO: Autosport: Duitse toerwagenkampioen- schappen 13 00-14 00 EURO: Internatio nal autosport. 13.07-15.30 Ned 1: Studio sport. 13.30-14.00 Super: Sports special. UVS-spits bloeit op tussen al die jonkies Sinds het aantreden van Gerard Désar als trainer van UVS is het beeld op de Kikkerpolder drastisch gewijzigd. De conrector van het Stedelijk Gymnasium zette resoluut een streep onder het verleden en koos zoals het een goed leraar betaamt voor de opleiding van de eigen jeugd. Désar liet daar geen gras over groeien. Binnen een mum van tijd paste hij zes, zeven jonkies van net twintig in. Met als gevolg dat bijvoorbeeld een jongen als Hans de Kruijs, toch zelf pas 28 lentes oud, van de ene op de an dere dag de status van veteraan kreeg aangemeten. Komt dus goed uit dat De Kruijs, alweer bezig aan zijn elfde seizoen in de hoofdmacht van UVS, toevallig net aan zijn tweede jeugd is begonnen. LEIDEN AD VAN KAAM Ooit gold hij zelf ook als een be genadigd talent. Van wie een kenner als Arie Lagendijk des tijds maar niet begreep waarom het betaalde voetbal de tech nisch begaafde spits zo maar over het hoofd zag. Anderzijds begreep Lagendijk toen niet zo veel van Hans de Kruijs. Althans niet van wat hem bewoog. „Ik neem het voetbal namelijk niet zo serieus", lacht hij nu, intus sen vele jaren na dato. „Voet ballen is leuk, maar er zijn ook nog andere dingen in het leven. Ik geloof dat Arie dat toen ty pisch anders zag." Er kwam, wat later overigens, nog wel belangstelling van de zijde van de profs, maar de te genwoordig in Sassenheim woonachtige Leidenaar wim pelde de avances van SW en FC Den Haag beleefd af. „Ik was bezig met mijn studie fiscaal recht. Daarnaast had ik goed naar mijn zin bij UVS dat in die tijd nog in de hoofdklasse voet balde. Bovendien boden ze met bedragen die absoluut niet de moeite waard waren. Al is geld voor mij nooit een drijfveer ge weest. Niet om weg te gaan, tenminste. Toespelingen van clubs waren al evenmin besteed aan de intussen afgestudeerde Hans de Kruijs, die als fiscaal ju rist aan het Amsterdamse belas- tingadvieskantoor Horwath Tax Holland is verbonden. „Quick Boys is bij me geweest. Leuke club, hoor. En veel publiek. Dat is aanlokkelijk. Maar ik heb het toch niet gedaan. Voetbal is voor mij een hobby, niet meer dan dat. Met een sterke sociale betekenis. Ik ben gehecht aan mijn groep maten bij UVS. Die kern van het eerste, naast al die jonge ventjes. Die gasten laat ik niet zomaar los." Hoewel de competitie nog in een pril stadium verkeert en voorspellingen doen over de af loop daarvan is als kijken in het koffiedik, staat UVS voorlopig in de eerste klasse B wél met de maximale vier punten uit twee duels bovenaan. De jeugd ren deert, kan Désar voorlopig te vreden vaststellen. Maar min stens zo content zal de oefen- meester zijn over de inbreng van routinier Hans de Kruijs. Die zelf moet toegeven dat hij 'opbloeit' in zijn rol als zwer vende spits. De Kruijs voelt zich wel bij die taakstelling. Negen jaar Een spits als Hans de Kruijs houdt van stijl. Dus als je dan toch moet vallen, doet het bij voorkeur op elegante wijze. foto hield hij zich in het eerste 'op techniek' staande in het vijan delijke strafschopgebied, veelal letterlijk met de rug tegen de muur. Nu speelt hij. met num mer tien, meer met het gezicht naar het doel toe, met Walter de Kievit voor hem en afwisselend twee man op de vleugels naast en twee man centraal op het middenveld achter hem. Hij komt, wat ouder en wijzer in tussen, zo beter tot zijn recht, bewezen de duels met Wilhel mus 1 -0) en Quick (3-2). In die laatste wedstrijd scoor de hij met een fraai hakje bo vendien zijn negentigste com petitietreffer voor UVS. Een goed gemiddelde van tien per jaar. „Ik hoop de honderd dit seizoen nog vol te maken. En dan eens kijken wat we aan Désar kunnen doen", knipoogt hij richting zijn trainer die met 124 doelpunten nog altijd de 'eeuwige' ranglijst van de club aanvoert. „Het probleem is al leen dat hij me steeds verder naar achteren haalt. Dat doet-ie natuurlijk om zijn eigen record in stand te houden". Hans de Kruijs is een echte UVSer in die zin, dat hij een lief hebber is van mooi en verzorgd voetbal waarbij het in hoog tempo rondspelen van de bal centraal staat. Niet een spits die 'de beuk' erin gooit. Integen deel. Alles wat hij doet. doet hij louter op techniek. Wat niet wegneemt dat je als verdediger van goede huize moet komen om hem de bal te ontfutselen. Balvaardigheid en snelheid van handelen paart hij aan een pri ma inzicht. Koppen kan hij niet overdreven goed en overtredin gen maakt hij zelden of nooit. Voor vriendschappelijke potjes of wedstrijden door-de-week ku je hem beter thuislaten. Op de training - „Ik sla \<mwege mijn werk nog wel eens over. wat ook mag hier" - is hij vooral in voor partijtjes. Het liefst jong tegen 'oud'. „Dan kan je lachen. Die jonkies zijn nog steeds kans loos". Mentaliteit Over zijn mentaliteit is al veel gezegd. Met name door de sup porters die hem nogaleens ver wijten lui te zijn of ongeïteres- seerd (in geval van een vriend schappelijke wedstrijd of een potje door-de-week. „Ik oog misschien wat flegmatiek, ja. Nochalant ook. Zit een beetje in mijn karakter. Ik ben nu een maal geen jongen die blind ach- kzuyderduin ter een bal aangaat, die je toch niet kunt binnenhouden. Die laat ik lekker lopen. Dat kan ook inzicht zijn. Of iaat ik het anders zeggen: je moet mijns inziens je goede eigenschappen zo opti maal mogelijk benutten. Die van mij zijn techniek en tactiek. Niet fysieke kracht of conditie." Met het UVS van nu is De Kruijs content. „Prima sfeertje in de ploeg. Beter dan met al die buitenstaanders destijds, want dan krijg je alleen maar eiland jes. We zijn in opbouw. Er ligt niet de druk om kampioen te worden. Dat is prettig voetbal len. Als we even de kans krijgen om de hoofdklasse te halen, pakken we die. Maar het is niet de doelstelling. We bekijken het lekker van week tot week. Zon dag VCS We zien wel. Ja, toch.? Het gaat Frank Bakker, sinds vorig seizoen al in de lappen mand. niet voor de wind. De spelverdeler van hoofdklasser Alphense Boys tobt al bijna een jaar met een knieblessure. Vol gens planning zou hij daaraan inmiddels al geopereerd moe ten zijn. Maar dat kwam er om verschillende redenen nog niet van. Bakker heeft last van een 'voorste kruisband, die vervan gen zou moeten worden.' ..Ik sta nu op de lijst bij dokter Van Loon in Den Bosch. Maar dat kan nog wel enige maanden du ren. Tot die tijd kijk ik het even aan. Ik heb dus nog de tijd", re ageert de 33-jarige middenvel der laconiek. Dinsdag hervatte Bakker, die nog twijfelt om zich te laten opereren, de training bij het standaardteam van de Alp- henaren. nadat hij al twee we ken met de reserves had meege daan. „Ik heb mijn knie ingeta- ped en zie wel hoe het gaat. Het gaat aardig en in een wedstrijd je zie ik wel hoe het verder gaat. Nee. niet in het eerste. Daar heb ik met trainer Paul Bahlmann trouwens nog niet eens over ge sproken. Ik plan ook niets", zegt Bakker. Die te rade ging bij lot genoten als Arthur van Orssa- gen (UVS) en Mario Captein (Helmond Sport), die met de zelfde blessures kampten. Al phense Boys hoeft voorlopig nog niet op een terugkeer van zijn regisseur te rekenen. ZOETERWOUDE Vierdeklasser Meerburg bestaat op 24 september 65 jaar. Geen officieel jubileum maar de Zoe- terwoudse club grijpt de gele genheid toch aan om een be scheiden feestje te vieren. Rond de competitiewedstrijd Meer burg - ROAC op 26 september is er een reünie, een wedstrijdje tussen 40+ teams en een gezel lig samenzijn na afloop. 1 DE GELIJKENIS1 TIM BROUWER DE KONING Even blond, bijna even oud en lang en bovendien klasbakken op de racefiets. Patrick en Mark Rasch zijn voor de leek niet uit elkaar te houden. Slechts hun vriendinnen en hun ouders ver gissen zich zelden. „Maar ik ken ze pas van de laatste jaren", zegt Eugenie, de vriendin van Patrick. „Op oude foto's lijken ze nog veel meer op elkaar." In hun prille jeugd hadden de in Uitgeest geboren en getogen broers te maken met hetzelfde Rasch-regime. Dat hield in dat zij van vader Jan, zelf een oud wielrenner, volop mochten sporten. Alleen wielrennen was voor de kleine Rasch-paardjes lange tijd uit den boze. „Zo rond op mijn veertiende mocht ik voor het eerst op een race fiets", herinnert Patrick (24) zich, tot die tijd een verdienste lijk hardloper. „Geeft niets", zegt Mark (23), welgeteld 360 dagen jonger dan zijn broer. „We konden toch lekker schaat sen, hier in de buurt op het Bin nenmeer en naar dorpjes als De Rijp. Ik denk dat wij wat dat be treft in het mooiste deel van Nederland wonen. Hier kun je alle kanten op. Dat geldt ook voor het fietsen. Dit gedeelte van Noord-Holland biedt aan de ene kant rust en en paar kilo meter verderop - denk aan Am sterdam - volop vertier." Voor dat laatste kun je beter terecht bij Mark, die af en toe eens gaat stappen, dan bij Pa trick. Ijzig serieus trekt hij zijn plan, dat louter op de top is ge richt. „Ik heb 23 klassiekers op mijn naam staan", zegt hij, zon der dat het opschepperig klinkt. Andere aansprekende resulta ten waren een nationale baanti- tel en een deelname aan het wereldkampioenschap ploegen tijdrit op de weg voor amateurs. „Dat was toen Erik Cent het tempo niet kon volgen. Jammer, want ik reed het hardst van alle maal." Vervolgens vertelt Patrick, die geleidelijk aan loskomt, hoe hij voor dat bewuste WK in Frank rijk werd ontboden. „Bonds coach Piet Kuys liet mij per fiets overkomen vanuit Lyon, waar ik had deelgenomen aan het WK op de baan. 'Het is maar 1Q0 ki lometer', zei hij me. Dat klopt, maar dan moet je over de snel weg. Ik had niets meer bij me dan een fiets en een briefje met Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering komen de fietsende broers Mark en Patrick Rasch aan het woord. Ogenschijnlijk eikaars evenbeeld, op de foto en op de fiets. Maar ook al gaan de erelijsten van het Noordhollandse duo in Zoeterwoudse dienst steeds meer op elkaar lijken, onder de oppervlakte huist een wereld van verschil. de naam van de plaats van be stemming. En ik spreek maar twee woorden Frans: oui, oui." Zulke anekdotes zou je eerder uit de mond van Mark verwach ten. Wat de serieuze Patrick bij hoge uitzondering overkomt, lijkt zijn gemakzuchtiger broer graag op te zoeken. „Sinds ik een keer met Rob Compas aan de Ronde van Nieuw Caledonië heb deelgenomen, deins ik ner gens meer voor terug. Dat was aan het andere eind van de we reld en we waren daar moeder ziel alleen." De vraag waarom Mark in den vreemde mocht fietsen, be antwoordt Patrick voor zijn broer. „Dat heb ik voor hem ge regeld. Toen Piet Kuys met het aanbod kwam, wilde alle ren ners daar aanvankelijk wel heen. Maar omdat die ronde te gelijkertijd met het WK werd ge houden, trok vervolgens bijna iedereen zich terug. Toen heb ik gezegd dat het wel iets voor mijn broer zou zijn." Mark was het daar volmondig mee eens. Als vrijbuiter zoekt hij het avontuur en hij hoeft zich nog niet te bekommeren om selectiekansen voor het WK. In de loop der jaren is hij welis waar, steeds meer gaan trainen, maar zo doelgericht als Patrick gaat hij niet te werk. Mark: „Ik kan heel hard trappen, maar Patrick is ijveriger dan ik. In zijn goede tijd reed hij elke week wel drie op en neer naar Schevenin- gen, helemaal alleen. Ik ga ook wel eens die kant op, maar hoogstens één keer per week en dan gezellig in een groepje. Dat solistische gedoe is niet voor mij." Patrick vraagt zich dan ook hardop af of zijn broer de top ooit zal bereiken. Mark traint weliswaar harder dan ooit, „maar ik weet niet of hij het in de koers kan afmaken." Mark voedt de twijfel van zijn broer met zijn relaas over de afglopen Delta Toer. „Als ik voor mijn ei gen kans had gereden, had ik die wedstrijd kunnen winnen. Maar ik wachtte op ploeggenoot Bennie Gosink, die in de slotfa se een lekke band kreeg. Patrick („Ik heb nog nooit een wiel hoeven afstaan") zou in zo'n geval geen moment hebben ge aarzeld en voor zijn eigen kans hebben gereden. Achteraf zeg ik: had ik maar niet gewacht. Gosink stond er weliswaar beter voor, maar werd uiteindelijk ge diskwalificeerd. Zelf greep ik ook naast de prijzen." Typisch Mark Rasch. die in de koers de onbaatzuchtigheid zel ve is. Erbuiten niet, vindt Pa trick. die doelt op lucratieve 'handeltjes''die Mark er op na houdt. Patrick profiteerde ook eens van zijn broer die zich eens in het publiek bevond, toen hij materiaaJpech kreeg. Mark stond meteen zijn fiets af aan zijn broer, die spoorslags naar huis reed. Vader Rasch, he lemaal gefixeerd op zijn oudste 2oon, startte op dat ogenblik de auto richting Uitgeest, zonder acht te slaan op Mark. „Daar stond ik toen, ver van huis op mijn wielerschoentjcs. Maar ik red me altijd. Ik heb de trein ge nomen, al snapten de reizigers er weinig van toen ze mij daar zonder fiets in mijn wielerplun- je zagen zitten." Het wekt verwondering dat beide broers, die als koppel me nige baanwedstrijd op hun naam schreven, elkaar zo vaak mislopen. Juist nu de jongste Rasch, goed voor twee klassieke wielerzeges, het niveau van Pa trick begint te naderen, haakt laatstgenoemde af. „Ik weet wat ik als wielrenner kan en wat mijn beperkingen zijn. Een profcarrière zit er niet in, omdat ik om de een of andere reden tijdens meerdaagse wedstrijden, zoals Olympia's Tour en de Vre- deskoers. per dag zwakker ga rijden. Heel frustrerend, als je goed begint, maar vervolgens afzakt. Er is wel onderzoek naar verricht het heeft iets met vetverbranding te maken maar er is geen oplossing voor gevonden." In tegenstelling tot Mark, die halve dagen werkt om veel te kunnen trainen, draaide Patrick de knop radicaal om. „Ik heb nu nauwelijks tijd meer om te fiet sen vanwege mijn werk als uit voerder in een aannemersbe drijf, een cursus en mijn nieuwe huis. Er is nog wel plaats voor de fiets, die staat op zolder. Vol gend jaar verdwijn ik bij Casba en rijd ik geen topcompetitie meer. Bij mijn club Kennemer- land kan ik mijn eigen pro gramma afdraaien." Voor Mark Rasch. die ge makshalve en tot volle tevre denheid thuis woont, biedt het vervoegde uittreden van zijn broer ongekende perspectieven. Hoe graag zou de Casba-cou- reur in navolging van Patrick („Maar ik ben beslist geen na- aper") de Ronde van Noord- Holland eens op zijn naam schrijven. Patrick won die klas sieker 'in zijn achtertuin' liefst twee keer. „Dat waren mijn eer ste en mijn laatste Ronde van Noord-Holland. Verder heb ik hem nooit gereden." „Dat klopt niet", zegt Mark met een stellig heid die geen discussie toelaat. ..Weet je niet meer dat je vorig jaar zesde werd? En ik eindigde toen als achtste." Speler/sponsor Robert de Roo is speler van tweedeklasser Lugdunum. Scoorde als linkermiddenvelder afgelopen week nog in het com petitieduel tegen Hermes DVS. Maar Robert de Roo is ook on dernemer. En in zijn hoedanig heid als uitbater van café 't Brandewijntje aan de Morsweg in Leiden leek het de 30-jarige De Roo wel aardig om een dup pie te sponsoren en daarmee tevens zijn naamsbekendheid wat te vergroten. Afdelingsclub FC Rijnland loopt nu sinds vori ge week met de naam van De Roo's zaak op de borst. Een één-tweetje heet dat in voetbal- In het kader van de festiviteiten rond 3 oktober vindt bij Docos voor de vierde maal het toer nooi om de Haring en Witte brood-bokaal plaats. Aan dat evenement op 26 september nemen de jeugdtcams van PSV, ADO Den Haag. Spana, Vitesse. UVS, Roodenburg. Lugdunum, Docos en Leiden deel. In de rust (13.00 uur) komen de Leidse Old Stars in actie. Zij nemen het op tegen Oud-Sparta. Voor de Rotterdammers komen onder anderen de Leidenaars Wout Holverda, Wim Meutstcgc en Bert Jansen uit. Die konden kie zen bij wie ze wilden spelen WZK lokt bekende waterpoloteams WASSENAAR In het Sterrenbad in Wassenaar zijn morgen sterke waterpoloërs te aanschouwen. WZK haalt DZV, DWK en BZ en PC naar Wassenaar voor een vierluik 11 wordt een halve competitie ge speeld. Om 12.30 uur is de opi ning. Tijdens het toernooi oefr*- nen het eerste vrouwenteam en het tweede r Mark (links) en Patrick Rasch: even lang, even blond maar als wielrenners nog niet even succesvol. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23