Leidsch Dagblad Wöltgens blijft op aandringen Kok V PvdA-kamerlid Marjet Ockels alleen verder Arafat, Peres en Rabin delen vredesprijs WORKSHOP BOUW JE EIGEN PC Nu f3.300,- voordeel op deVento Bel gratis 06-0329 Beloning voor gouden tip over fotodief GOED IEUWS ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40264 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Geen krant ontvangen? Pools drama 2 Pools links zit een beetje met de moge lijkheid van een ruime ver kiezingsoverwinning in de maag. Dorpen vernietigd 5 Het Kroatische leger heeft in Krajina zeker elf Servische dorpen met de grond gelijk gemaakt voordat het zich terugtrok. Partijleider schaart zich achter fractievoorzitter; PvdA sluit rijen PvdA-leider Kok heeft gisteren voorkomen dat fractie voorzitter Wöltgens is afgetreden. Wöltgens stelde tijdens besloten spoedoverleg zijn portefeuille ter beschikking, na partijvoorzitter Rottenberg had gezegd „dat ook een wisseling in de fractieleiding gewenst is". Kok schaarde zich achter Wöltgens en overreedde de fractieleider aan te blijven. den haag gpd Rottenberg doet zijn uitspraak in een interview dat vandaag in De Telegraaf staat, maar waar van die krant gisteren al voor- publikatie bracht. Na hij ingrij pen van Kok is in de PvdA-top besloten de strijdbijl te begra ven en de rijen naar buiten toe te sluiten. Dat blijkt uit verklaringen van bronnen in de hoogste partijre- gionen. Kok, Rottenberg en Wöltgens troffen elkaar gisteren voor een crisisgesprek op het ministerie van financiën. De PvdA-fractie, die grotendeels in Doorn vertoeft voor een interne partijdag, steunde haar voor man gistermiddag unaniem. Rottenberg ontkende later in de middag in alle toonaarden dat hij de bedoeling zou hebben gehad Wöltgens persoonlijk in diskrediet te brengen. „Het gaat mij absoluut niet om de per- Thijs Wöltgens. archieffoto soon van Wöltgens. Het gaat mij uitsluitend om het doorbre ken van het automatisme in de PvdA, dat iemand die er al jaren zit, blijft zitten. Ik ben gekozen om veranderingen door te voe ren en daar sta ik voor. Maar de zaak is nu afgedaan en er is geen vertrouwenscrisis ont staan", aldus Rottenberg. In het interview zegt Rotten berg dat Wöltgens na de verkie zingen van 3 mei een cruciale den haag «gpd De PvdA-fractie in de Tweede Kamer nu nog 49 zetels moet met ingang van volgende week verder met een kamerlid minder. Het dissidente fractie lid Marjet Ockels is uit de par tij gestapt en zal vanaf dinsdag Prinsjesdag als eenper soonsfractie de rit uitzitten voor de Nieuwe Partij. De Nieuwe Partij is enkele maan den geleden opgericht uit on vrede over de huidige politieke partijen. Ockels, die het afgelopen jaar niet of nauwelijks meer in de Tweede Kamer is gesigna leerd, baarde vorig jaar opzien door in een weekblad collega fractieleden te beschuldigen van drankmisbruik, seksistisch gedrag en emotionele armoe de. Ook vond dit Groningse ka merlid (zuster van ruimtevaar der Wubbo Ockels) dat „de wilde wiev'n" in de fractie een dagje op de Waddenzee zou den moeten gaan vissen. Tus sen het vissen door zouden zij plannen kunnen beramen om de door „macho's en haantjes" gedomineerde fractie in betere sferen te leiden. Zij kreeg daar voor in de fractie geen steun. In een verklaring zei Ockels gisteren dat zij niet alleen uit onvrede over de PvdA-fractie opstapt. „Meer in het alge meen ben ik als kamerlid van mening dat de wijze waarop op dit moment politiek wordt be dreven, verlammend werkt en niet de werkelijke mening van betrokken burgers vertegen woordigt." Volgens een woordvoerster van de PvdA-fractie is de Pvda nog niet officieel op de hoogte gesteld. Mede daarom is nog niet besloten wie haar porte feuille overneemt. Ockels was eerste woordvoerster garna lenvisserij. Zij kwam vorig jaar in de Kamer als opvolgster van Haas-Berger. De Nieuwe Partij presenteert volgende week zaterdag in Tiel haar visie, onder het motto "Van Welvaart naar Welzijn'. Die manifestatie wordt opge luisterd door onder anderen de actrice Wieteke van Dort (Tante Lien) en de publicist- /hoogleraar dr. Pim Fortuyn, columnist van deze krant. In 1983 was voor de laatste keer sprake van een afsplitsing in de Tweede Kamer. Toen stapten de dissidente CDA-ka- merleden Dijksman en Schol ten uit hun fractie om als duo verder te gaan, uit onvrede met het in hun ogen te rechtse CDA-beleid. rol moet blijven spelen in de partij. „Hij is een smaakmaker op sociaal-economisch terrein". Gisteren erkende Rottenberg dat de affaire de PvdA geen goed heeft gedaan. „En voor wie dit schadelijk is? ja, dat is wel duidelijk. Maar ik zeg met nadruk dat ik vertrouwen heb in de manier, waarop Thijs Wölt gens functioneert. We hebben zeker wel eens verschil van me ning, maar zijn het inhoudelijk ook vaak met elkaar eens." Wöltgens zei in een reactie blij te zijn dat de spanning van de lucht was. Hij gaf toe door de uitspraken van de partijvoorzit ter beschadigd te zijn, maar voegde eraan toe in elk geval tot 3 mei fractieleider te blijven. „Ik ga ook weer op de verkiezings lijst staan. Alle fractieleden die dan op de lijst staan, kunnen fractievoorzitter worden." Op de vraag of Rottenberg nu weg moet, antwoordde hij: „We moeten nu maar even uit de sfeer van koppenrollerij. We moeten gewoon praten over het verkiezingsprogramma, cam pagne voeren en het beleid be spreken." Pagina 3: Wöltgens nu defini tief aangeschoten wild. PvdA-Leiden: 'Zwembad niet sluiten' leiden wim koevoet De achterban van de PvdA in Leiden heeft zijn vertegenwoor digers in de gemeenteraad gis teravond verplicht het onover dekte zwembad de Vliet open te houden. Op initiatief van PvdA'er R. van der Lecq komt nu in het verkiezingsprogram ma te staan dat de Vliet in geen geval mag worden gesloten. De gemeenteraad moet zich nog dit jaar uitspreken over de toe komst van het openluchtbad. Het PvdA-raadslid R. Hille- brand deed verwoede pogingen de passage in het verkiezings programma over het openhou den van de Vliet tegen te hou den. Hij prefereert een onder zoek naar de zwemmogelijkhe- den in Leiden en daaruit zou best eens naar voren kunnen komen dat de stad beter af is met een flink opgeknapte en uitgebreide Zijl, het zwembad in Leiden-Noord. De Vliet wordt met sluiting bedreigd omdat het bezoekersaantal de laatste jaren van 300.000 naar 65.000 is ge daald en de gemeente er vele honderden duizenden guldens op moet toeleggen. Van der Lecq wil die kósten bestrijden met de opbrengsten van de ver koop van de stadskabei aan Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). parus» De vredesprijs van de Unesco is toegekend aan de Is raëlische premier Yitzhak Rabin, minister van buitenlandse zaken Shimon Peres en PLO-leider Yasser Arafat. Jury-voorzitter- schap Henry Kissinger noemde de ondertekening van het ak koord tussen de PLO en Israël, deze week in Washington, de belangrijkste politieke gebeurte nis van het jaar. Arafats aanhan gers in de Gazastrook vieren het akkoord al dagenlang. De Felix Houphouet-Boigny Prijs, genoemd naar de president van Ivoorkust, zal later dit jaar worden uitgereikt. Bij de cere monie zal ook de Noorse minis ter van buitenlandse zaken Jo- han Jörgen Holst aanwezig zijn. Holst speelde een belangrijke rol als bemiddelaar tussen Israël en de PLO. Aan de prijs is een be drag van 260.000 gulden ver bonden. Maar noch Arafat, Rabin, Pe res of Holst kunnen rekenen op de Nobelprijs voor de Vrede die op 15 oktober zal worden uitge reikt. Nominaties daarvoor moesten vóór 1 februari binnen zijn. foto AFP De Kastenmakers Het Hout/Kastenpaleis Herenstraat 20-9 Tel. 071-132648 zie sleuteltje Backup Service dan hoor; u pro:: os welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft. De Volkswagen voordeellijn leiden annet van aarsen De medewerker van een fotozaak in Lei den kan het nog steeds niet bevatten. Van daag vijf weken geleden werd de zaak waarvoor hij werkt geconfronteerd met een wei heel vreemde diefstal. Onverlaten braken een kast open en namen de volge schoten foto-rolletjes mee, die die dag door de koerier naar het foto-laboratori um moesten worden gebracht. „Uiterst brutaal, met geen pen te beschrijven", zegt de man. De fotozaa^ heeft inmiddels 500 gulden uitgeloofd voor de gouden tip die leidt tot het terugvinden van de fo torolletjes. „Er zijn heel veel klanten gedupeerd", aldus de bedrijfsleider. „En wat ik me wer kelijk afvraag is wat voor belang de dief nu heeft bij de gestolen fotorolletjes en bijbe stellingen. Ik snap niet wat zo iemand be zielt. Bij de rolletjes zaten veel vakantiefo to's, foto's van huwelijken en geboortes. Kun je je voorstellen wat die filmpjes voor onze klanten betekenen. Die hebben een grote emotionele waarde." Ook een beroepsfotograaf is ernstig ge dupeerd, vooral financieel. Hij had van een blad een opdracht in Barcelona gekre gen. De vliegreis en vier overnachtingen in hotels kostten hem veel geld, maar de op dracht kon hij niet op tijd inleveren. Zijn vijf rolletjes waren gestolen, zodat hij op nieuw naar de Catalaanse stad moest vlie gen. Bij de fotozaak komen nog bijna dage lijks gedupeerde klanten binnen met de vraag of hun foto's al boveil water zijn. In totaal werden 70 enveloppen gestolen, 40 daarvan bevatten rolletjes en 30 waren na bestellingen. „Het is allemaal heel verve lend. Het doet je wel wat als een jonge moeder aan de balie weer in tranen uit barst omdat je geen goed nieuws kunt ge ven", aldus de bedrijfsleider. Het is voor hem en de andere werknemers bij de foto zaak vaak heel moeilijk om uit te leggen dat het bedrijf zelf niet onachtzaam is ge weest. Het bedrag dat is uitgeloofd voor dege ne die het fotomateriaal weet te localise- ren, moet uitkomst bieden. Volgens de be drijfsleider is een paar jaar geleden bij een andere fotozaak in Leiden hetzelfde ge beurd. De persoon die daar een flink aan tal volgeschoten filmpjes achteroverdruk- te, reageerde zelf op een oproep waarin een beloning werd uitgeloofd. Hij streek het geld op, maar kon zijn identiteit ge heim houden. De medewerker van de fo tozaak weet nog een ander verhaal van een brutale diefstal Van afgedrukte foto's bij een supermarkt. De dader bezorgde de foto's bij de mensen thuis en incasseerde meteen het geld. Verlies Ajax el Na PSV, Feyenoord, Z. I Twente en Vitesse begon ook Ajax zijn eerste Europa Cup-duel slecht. Hajduk Split won met 1 -0. Ontslag dreigt voor 84 NEM- werknemers leiden erna straatsma Telefoonstoring in kuststreek katwuk/noordwuk De kuststreek is gisteravond rond 21.00 uur getroffen door een grote telefoonstoring. Tele foonverkeer met Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg en Val kenburg was onmogelijk. Het alarmnummer 06-11 werkte wel. Een woordvoerder van de PTT kon gisteravond niet zeg gen wat de oorzaak van de sto ring was. Bij het ter perse gaan van deze krant was het euvel nog niet verholpen. Uitbreiding Lakenhal op losse schroeven leiden wim koevoet Uitbreiding van museum De Lakenhal in Leiden is een stuk onwaarschijnlijker geworden. Cultuurwethouder H. Koek (PvdA) is er gisteravond in de ledenvergadering over het ver kiezingsprogramma van haar partij niet in geslaagd extra geld voor de vergroting van het mu seum los te krijgen. De PvdA wil alleen maar meer geld besteden aan stadsvernieuwing en een sociaal pension. De lasten voor de Leidenaars mogen niet stij gen en de enorme tekorten moeten snel worden wegge werkt. Koek wil De Lakenhal uitbrei den voor een Leids Historisch Museum. De PvdA-afdeling vindt dat zij daarvoor de be staande ruimte in het gebouw aan de Oude Singel moet be nutten. Het Leidse metaalbedrijf NEM sluit naar verwachting eind dit jaar zijn produktie-afdeling. De directie van het bedrijf sluit ge dwongen ontslagen niet uit, maar hoopt een groot deel van de betrokken 84 werknemers een andere functie te kunnen aanbieden, zowel binnen als buiten de eigen organisatie. De 128 arbeidsplaatsen in het hoofdkantoor van de NEM, aan de Vrijheidslaan in Leiden, blij ven gehandhaafd. De produk tie-afdeling in het Groningse Scheemda, waar 73 personen werken, wordt eveneens voort gezet. Het personeel in beide vestigingen is gisterochtend door de directie ingelicht. Directeur G.P. Spruijtenburg zegt dat de beslissing over slui ting van de Leidse produktie-af deling voortvloeit uit een „stra tegische toekomstoverweging". De Nederlandse markt voor ap paratenbouw is volgens de NEM-directie sterk verminderd door het teruglopen van inves teringen in de chemie en de pe trochemie. Investeringen in nieuwbouw van apparaten ver schuiven naar andere delen van de wereld vanwege de aantrek kelijkheid van de daar heersen de lage lonen. De kans op ex port van de NEM zou daardoor klein zijn. Spruijtenburg: „Om die reden is het verstandig dat wij onze produktie-afdeling hal veren." De NEM is geen verlieslijdend bedrijf. De omzet van het me taalbedrijf, gespecialiseerd in apparatenbouw, energie- en milieutechniek, steeg vorig jaar met ruim 20 procent van 94 naar 114 miljoen gulden. In 1992 haalde het bedrijf de grootste opdracht uit zijn be staan binnen met de bouw van zes ketels voor een elektriciteits centrale in Taiwan. Met deze order was een bedrag van 120 miljoen gulden gemoeid. Het aantal personeelsleden steeg vorig jaar licht, van 263 naar 268. Pagina Leiden: 'Leiden is een prima locatie'. C\ NIEUWE RUN 2G LEIDEN TEL. 071 144288 GRAVEREN IN GLAS ARENTHALS CHAUDR0N ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS tyull desuuce HET WOORD IS AAN A. M. de Jong Een profeet is iemand die zijn eigen tijd klaar en duidelijk ziet. En daar het grootste deel der mensen blind is, noemt men hem VANDAAG Cultuur - 19 Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag- Info Religie Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 27 HET WEER Verwachting van het KNMI Perioden met zon Perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 16 gra- den. Zwakke tot matige noordoos- telijke wind, rond kracht 3. VAN EDE PARTNERS Consultants voor Individuele Planning bij Verandering van Werkkring van Managen Vestiging Den Haag: directeur B. de Boer adres: Tapi|tweg 3, 2597 KH, tel.:070-3514011 Iewtvch D^blad 55SS&* NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Geen stad ter wereld die zoveel emoties oproept als Jeruzalem. Buitenlandredacteur Hans Jacobs laat zijn hart spreken. De sociale diensten werken fraude in de bijstand in de hand, zegt de commissie Van der Zwam. Een onderzoek in de dossiers. Mensen als proefkonijnen voor nieuwe medicijnen. Italiaanse toestanden, zo omschrijft de Vogelbescherming de jacht op waterwild. Fotograaf en filmer Aristos Marcopoulos heeft een haat-liefdeverhouding met New York. j Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: O ter maand, aulomatitch (ƒ28.75) I O kwartaal via acceptgiro 82.85) Q automatisch 82.85) j Nr. bank/giro: Handtekening: Ofbd 071-128030 I 8 712141"4 00053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1