'Laat de arme jeugd 3 oktober vieren' 'In een kinderpark als Avifauna lopen toch geen paarden rond die bijten?' Body Boetiek of Body Beauty? Het Gesprek van de Dag Voetbal beheerst tv op zondag ZATERDAG 18 SEPTEMBER11993 WILLEM SPIERDIJK 071-356439 John van Noort begrijpt er niets meer van. De schoonheidssalon van zijn vrouw Lianne Body Beauty aan de Jacob Catslaan in Leiden ondervindt naar zijn zeggen veel last van een soort gelijke zaak aan de Breestraat in Leiden: Body Boetiek. Zozeer zelfs, dat zijn vrouw ten prooi is gevallen aan een inzinking. Niet vanwege de concurrerende prij zen of de service die daar wordt verleend aan de klanten, maar vanwege de naam. „De zaak heet dan wel Body Boetiek, maar sinds kort wordt onder onze naam geadverteerd. Body Beauty", zegt een hevig ont stemde Van Noort. Het gaat hem om een adverten tie in Nieuwsweek van ander halve week geleden. Een schoonheidssalon aan de Bree straat, Body Beauty, maakte daarin reclame voor onder meer zijn bewegingsstudio, zonne banken en afslankmethodes. En het is de naam die Van Noort tegen de borst stuit. De winkel aan de Breestraat staat volgens hem onder de naam Body Boe tiek ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. En die-naam staat ook op de etalageruit, in het telefoonboek eh in de Gou den Gids. „Waarom dan de naam Body Beauty gebruikt in een advertentie? Mijn klanten raken op deze manier in de war", zegt hij verongelijkt. „Heb je een andere zaak geopend, vragen ze dan. Of: ga je verhui- Van Noort zegt de eigenares van Body Boetiek. Anneke van der Loos, inmiddels een aangete kende brief te hebben gestuurd met de eis te stoppen met de re clamecampagne. Mocht zij daar niet op in gaan dan neemt hij juridische stappen. Antwoordapparaat Body Boetiek dus maar eens ge beld. Of is het Body Beauty? „Body Boetiek Yves Rocher", klinkt het aan de andere kant van de lijn. Van der Loos meldt inderdaad de brief van Van Noort te hebben gekregen. „Maar ik heb geen zin om het verhaal uit te leggen. Het is nogal druk in de zaak." Kunt u ons ook niet vertellen wat nu de naam van uw zaak is? Hoe staat uw schoonheidssalon ingeschreven bij de Kamer van Koophandel? „Ik heb u niets te vertellen. Ik regel dat wel met meneer Van Noort", reageert Van der Loos. Van Noort reageert verbaasd op onze mededeling dat de tele foon in de zaak aan de Bree straat wordt opgenomen met de woorden 'Body Boetiek'. „O...ik heb hier anders een bandje met haar antwoordappraat van afge lopen weekeinde", zegt hij en draait het vervolgens af. „U spreekt met Body Beauty Yves Rocher", klinkt het. „En dat is echt niet het bandje van ons antwoordapparaat", meldt van Noort. „Kan ook niet, want wij hébben niet eens een ant woordapparaat." We bellen tot slot de Kamer van Koophandel. Onder welke naam staat de schoonheidssalon aan de Breestraat ingeschreven in het handelsregister? „Body Boe tiek. Bé, O, Dé, Griekse Y, Boe tiek." En de schoonheidssalon aan de Jacob Catslaan? „Body, - dat is zo'n en-tekentje - Be auty." Dit muisje heeft ongetwijfeld een staartje. MERMAN JOUSTRA 'Taptoe jaren niet gezien „De Taptoe heb ik al jaren niet gezien. Ik ga dan altijd naar de kermis. De kaartjes zijn stukken goedkoper en zo'n draaimolen draait twee maal zo lang", zegt een Leid- se bijstandsmoeder. Toch is ze al snel 150 gulden aan de attracties kwijt voor haar drie kinderen: „Reken maar na: op de goedkope uren is een attractie al vijf gulden." Patatjes, suikerspinnen en drankjes doen daar nog eens 75 gulden bij: „En dan loop ik niet eens langs de kraam pjes bij het water. Want wat die oogjes zien, willen ze hebben." Aan de gewoonte om de kin deren met 3 oktober in het nieuw te steken, doet ze op haar eigen manier mee: „De winter ervoor koop ik in de uitverkoop kleren die een paar maatjes te groot zijn. Precies goed met 3 oktober." Pechvogels Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen mee maken: pechvogels dus. Het Ge sprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbak kerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familiele den, vrienden of buren voor de ze prijs nomineren. U kunt bel len tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het num mer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54,2300 AB I eiden. Sportliefhebbers worden op zondagavond meer dan op hun wenken bediend. Bijna een volledige werkdag voetbalbeelden op televisie achter elkaar. foto hielco kuipers Zelfs de meest fanatieke balliefhebber dreigt dit seizoen te worden overvoerd met samenvattingen en wed strijdverslagen op tv. Vooral op zondagavond is het bal. Wie de techniek van het zappen een beetje beheerst, kan namelijk van pakweg half zes 's middags tot na middernacht vrijwel zon der pauze voetballen uit de buis toveren. Waar zijn de tijden ge bleven dat Studio Sport met een uurtje 'sport in beeld' het mo nopoly had. Nu kan er nergens in Europa een doelpunt worden gemaakt of het is in de Leidse huiskamer te zien. De voetbalzondag begint om 17.30 uur op Duitsland 2 (ZDF) met Die Sport Reportage. Bij on ze oosterburen spelen ze voor namelijk op zaterdag maar er blijven altijd wedstrijden over die op zondag worden gespeeld, vooral uit de Duitse eerste divi sie. Daarover bericht Die Sport Reportage. Na drie kwartier is het programma ten einde, maar niet getreurd, vrijwel tegelijker tijd start op Duitsland 1 (ARD) de Sportschau met een samen vatting van alle wedstrijden die dat weekeinde in de Bundesliga zijn gespeeld met achtergron den en interviews. De Sportschau is nog geen vijf minuten voorbij of om 18.45 uur begint ons eigen Studio Sport, met de eerste drie kwar tier gereserveerd voor de Hol landse competitie. En alsof Mart Smeets en Kees Jansma het weten, ze beginnen altijd net met veldlopen, ankerkader 47/2 of badminton als op België 2 (BRTN) omstreeks kwart voor acht Ivan Sonck en Carl Huy- brechts met termen als 'Nilis is voor de pot op1 en 'een num mertje van Kikambo' het Belgi sche voetbal introduceren. Rust Om 20.30 uur is het rust. Na vier uur onafgebroken voetbal, tijd om de ogen rust te gunnen. Misschien even Koot en Bie kij ken of voor de echte sportdwaas nog wat oude doelpunten op Eurosport. Om 21.30 uur begint de tweede helft. Dan zijn op de Turkse staatszender TRT-INT een uur lang samenvattingen te zien van de Turkse ere-divisie. Een echte aanrader. Het Turkse voetbal wordt gekenmerkt door snel spel, veel kansen en spectacu laire doelpunten. Een Turkse spits schuift, tikt of lobt nooit een bal langs de keeper. Als het makkelijk kan, missen ze liever.- Nee, een doelpunt moet een ram van dertig meter zijn, of knalharde kopstoot of liefst nog een Bruce Lee-omhaal. Als dat niet kan, dan scoren ze maar niet. Meer dan de helft van de wedstrijden eindigen ook in bir, bir, wat zoveel betekent als 1-1. Maar het publiek is altijd win naar. Daarna snel omschakelen. Om even na tienen begint het nieuwe NOS-programma Stu dio Italia y Espana. De verrich tingen van onze Hollandse jon gens in de Mediterane competi ties. Weer een uur later brengt RTL 4, drie kwartier lang wat willekeurige goals uit Frankrijk, Duitsland, Engeland en Schot land. Daarna is eindelijk, ver onderuitgezakt in de luie stoel en met vierkante ogen, de voet balavond ten einde. Het is in middels na middernacht. Tijd om naar bed te gaan, tenmin ste, als Eurosport en ZDF geen ingelaste beker- of interland wedstrijden op een laat tijdstip uitzenden. Gat Vanuit de gemeenteraad is het bericht gekomen dat de zon dagavond nogvoetbalrijker wordt. Door de komst van met name de zenders Rai Uno (Ita lië) en TVE (Spanje) op het Leidse kabelnet is er zelfs geen rust meer rond 21 uur. Het gaat er langzaam naar uitzien dat al leen nog doelpunten die in de Skandinavische landen en in het Oostblok worden gemaakt, niet dezelfde dag nog op de Leidse buis te zien zijn. Mis schien een gat in de markt. LOMAN LEEFMANS Je hebt Leidenaars en Leide- naars. Leidenaars die niets aan 3 oktober doen, Leidenaars die het hele jaar naar het feest toe leven en Leidenaars die com pleet verscheurd worden door de dag. Ze willen wel, maar kunnen ze het ontzet ook vie ren? Het zijn de arme Leide naars, bijstandsmoeders met kinderen bijvoorbeeld. Ze willen met het feest geen 'nee' verkopen aan hun kinde ren. Dat doen ze het hele jaar al. Maar waar halen ze het geld vandaan voor kermis en eet tentjes? De kinderbijslag komt pas na het feest binnen en met het betalen van huur, gas, water en licht kunnen ze niet einde loos wachten. Alleen, hoe help je ze in jaren vol koopkrachtdalingen?, vroeg mevrouw C. Mast van de Stich ting Steunpunt Vrouwen in de Bijstand zich af: „Die plaats- kaarten zijn vaak voor de oude re jeugd. Wij zijn er voor de jeugd van 4 tot 13. Als ze wat ouder zijn moeten ze maar wat bijverdienen met een krante wij k." „Een extra uitkering verdeelt wel makkelijk, maar is zo 'soci aal-werker ig'. Het geld gaat dan vaak tóch naar mama. Want als er geen brood op de plank is, koopt die natuurlijk peen en klapstuk voor dat geld." Waar het haar om gaat is dat de jonge, arme jeugd eens echt 3 oktober kan vieren: „Want ja, op school worden ze gek ge maakt. We kregen de afgelopen weken wel honderd telefoontjes van ouders die vroegen of we nog wat doen. Ze zijn anders vreselijk bang dat die vijf dagen een hel worden." Pretpakkct Vorig jaar deelde Conny een pretpakket van Jamin uit, plus 25 gulden. Het jaar daarvoor mombakkes, hoedjes en zuur stokken. Dit jaar onstond het plan om de bankrekening van de stichting open te stellen voor giften. De helft van het binnen gekomen bedrag gaat dan rich ting plaatsbewijzen: munten en kaarten voor kermisattracties, als het even kan met reductie gekocht. De rest is zakgeld. Dan kan het kind van een bijstands- ouder ook eens een suikerspin, zakje patat of poffertjes kopen. Of wat druiven en palingen voor Hoeveel geld ze nodig heeft? Minstens 10.000 gulden: ze heeft nu al zo'n 200 armere kin deren 'binnen', die ze stuk voor stuk 50 gulden toe wil stoppen. Immers, een gemiddelde ker misattractie kost op de goedko pe uren al vijf gulden. Als,er minder geld binnenkomt, gaat ze selecteren: eerst de alleen staanden met drie tot vier kin deren en dan de kleinere gezin nen. Ook een omaatje die dol graag naar de kermis wil met haar kleinkinderen, kan gerust aankloppen. Een notaris controleert elke bin nengekomen gulden en ook kroegbazen worden door de ini tiatiefnemers van harte uitgeno digd om een duit in het zakje te doen. „Wat natuurlijk ook kan is dat alles voor iedereen goedkoper wordt gemaakt. Het is toch ze ker het 100-jarig bestaan?" Gedicht Om de inzameling te stimule ren, hier het roerende gedicht 'De tranen na 3 oktober'. Een anonieme bijstandsmoeder schreef het: leder jaar op 3 oktober, vieren wij uitbundig 'Leidens Ontzet'. De kroegen blijven tot laat open en de winkels gaan eerder dicht Ook mensen uit andere steden vieren deze bevrijding mee. willen ook hun geld uitgeven aan al het heerlijks dat Iwiden dan biedt. Heb je ook stilgestaan bij de ge dachte dat zovelen niet mee kunnen doen? Want die zijn er: de bijstandsge- Ontzet komen ze tot de ontdek- king: mijn kinderbijslag komt weer te laat. En wat denk je van die uitke ring. waarmee ze 't iedere maand weer moeten doen? Kermis is een leuke attractie maar gaat ten koste van de huur. Vakantiegeld?, dat kun je wel zeggen, gaat op aan veel te hoge lasten. Nu hoor ik na het t'uurwerk klinken: 'Makkers staakt uw wild geraas O ja, vergeet niet vrede op aarde en een 'GelukkigNieuwjaar' O, Leidse gemeente, wordt toch eens wakker, maak op deze dagen een uitzon dering. Die bijstandsmoeders kennen geen bevrijding, voor hen is 'Leidens ontzei' 'Lei den in Last'. In naam van Oranje, doe open die poort. De bijstandsmoeders %taan in de kou. Kom Leiden, doe eens wat voor deze groep. Zij missen toch al zoveel. Wie de armere Leidse jeugd een onvergetelijke 3 oktober w il be zorgen. kan geld storten op bankrekeningnummer 566431483 van de Stichting Steunpunt Vrouwen in de Bij stand. Mensen die hun kinde ren willen aanmelden, kunnen bellen met mevrouw C. Mast, 071 - 120517. PAUL VAN DER KOOIJ. „Met Pasen liepen er al agres sieve paarden rond in Avifauna. Mijn video bewijst het". Met die boodschap reageert de Katwijk- se vader/filmer W. van der Bent op het verhaal dat deze zomer zo'n tien kinderen zijn gebeten in het Alphense vogelpark. Bij een ervan, de Leiderdorper Kay van der Zwan, hapte een paard een gat uit de wang. De aanhang van de filmende Katwijker liep geen schramme tje op, maar volgens pa scheel de het niet veel: „Toen ik de vi deo aan paardenkenners liet zien. zeiden die meteen: 'dat is een heel vals paard'. En inder daad, op elke aai poging rea geert het dier met een bijtpo- ging, zo tonen de beelden. Mond wijd open en maar draai en met de ogen. Bij een ander paard, staat de waarschuwing 'Niet aaien' op de stalmuren. Het bewuste paard heeft weliswaar wat me talen dwarsbalken voor zijn hoofd, maar afdoende vindt Van der Bent die bescherming niet: „Je verwacht zulke beesten gewoon niet op een kinderpark. Kinderen rennen van het ene naar het andere dier en willen het aaien." Zo ook zijn dochtertje Martine van der Bent. De ene seconde aait ze lieve geitjes, het volgen de moment staat ze oog in oog met de happende viervoeter. „Hij loert", meldt ze geschrok ken op de video. „Hij bijt", klinkt het uit de mond van vriendje Roland van der Plas. Ergeren Hoewel hij zich direct aan het paard ergert, doet vader Van der Bent maandenlang niets met de video. Hij komt pas in actie als hij hei verhaal over de bijtende Avifauna-paarden leest, een weekje terug. Aan de ene kant hoopt hij met zijn video de Lei derdorpers te helpen in hun ge vecht om een schadevergoeding voor de gebeten zoon. Aan de andere kant hoopt hij èlle ou ders te dienen door Avifauna te laten zuiveren van dieren die er niet thuis horen. Ook kan hij zich voorstellen dat de manege voor alle publiek gesloten wordt. Adjunct-directeur P. van de Poel van Avifauna vindt sluiting van de manege overbodig en vindt dat ouders gewoon wat voorzichtiger moeten zijn: „Ze zouden toch moeten weten dat een paard een groot en Relatief onberekenbaar beest is. Niet voor niets waarschuwen 40 bij 70 centimeter grote borden dat het 'betreden op eigen risico ge schiedt' en 'de directie zich niet aansprakelijk stelt'." Daar komt volgens hem nog bij dat kinderen zich vaak uitda gend gedragen: „Dan houden ze paarden een pluk hooi voor waar ze net niet bij kunnen. Mijn bedrijfsleider ergert zich er vaak aan. En aan het eind van de dag zijn de beesten zó zuur dat ze vaak denken: 'Oh. daar heb je er weer zo eentje'." Ook merkt de bedrijfsleider van de manege keer op keer dat kin deren zelf het hek open maken dat voor het bovengat is ge spannen: „Dan denken ze: 'Goh, wat een leuk paard. Die wil ik aaien'." Volgens de ad junct-directeur zijn de hekken van de eigen paarden altijd dicht, maar is de controle wat moeilijk op de paarden die slechts worden gestald in Avifauna: „En ook bij die dieren is het moeilijk te voorzien hoe ze reageren op pesten. Sommi ge privépaarden zijn voor hun baas goud waard, maar voor ons wat minder." Verwijderd Het zwarte paard dat Kay heeft gebeten, is inmiddels uit de ma nege van Avifauna verwijderd. Het bruin-zwarte paard van de Katwijkers zou er nog steeds staan. Klaar om geaaid te wor den... PAUL VAN DER KOOU Een video van Katwijker W. van der Bent toont een happend paard in de manege van Avifauna. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17