De Hoorn en De Dillen nog zeker tien jaar open Weekeinde met Renault-4'tjes op Noordwijkerhoutse camping Ruud ferme/ Twee cent voor een emmertje heet water Rijn- en Veenstreek Oprichter pastoor Schrama opent historisch centrum in Alkemade Nieuwe fietsbrug over de Oude Rijn smaller Jacobswoude verdeeld over baggeronderzoek Rijnland Alphen neemt beheer van wegen over ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1993 GERT VISSER. 071 356430. PLV -CHEF Alphen spaart voor vervangend 'combibad' De Alphense zwembaden De Hoorn en De Dillen blijven nog zeker tien jaar open en wellicht zelfs vijftien jaar. Te gen die tijd moet er voor deze baden een nieuw zogehe ten 'combibad' in de plaats komen. Dit is het voorstel van enige ambtenaren die zich bezighouden met de zo geheten 'kerntakendiscussieop het gebied van sport en recreatie. kunnen. De gemeenteraad heeft begin vorig jaar 3.6 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een opknapbeurt. Méér mag de re novatie absoluut niet kosten, stelde wethouder W. de long (PvdA/sport en recreatie) des tijds vast in de raad. De ge meente onderzoekt op dit mo ment wat er aan de twee baden moet worden opgeknapt. In ok tober worden de eerste resulta- WILFRED SIMONS Het openluchtzwembad aan de Van Foreestlaan en het over dekte bad De Dillen voldoen niet meer aan de nieuwe wette lijke eisen voor zwembaden. Maar hoewel er de afgelopen zeven jaar niets aan onderhoud is gedaan, denken B en VV dat ze toch wel dusdanig zijn op te ka lefateren dat ze weer jaren mee- alle eisen. De gemeente geeft per jaar zo'n zes miljoen gulden aan de drie zwembaden uit. De inkom sten blijven daar met nog geen anderhalf miljoen vér bij achter. De ambtenaren vinden eigenlijk dat de prijzen maar eens flink moeten worden verhoogd, te meer daar het zwemmen in de andere gemeenten in de regio ook veel duurder is. Maar een prijsverhoging van meer dan vijftig cent zit er voor lopig niet in, erkennen ze. Want De Hoorn en De Dillen zijn ta melijk aftands. Een gemeente woordvoerster: ,Als we de prij zen verder verhogen, wordt het voor de vier tot vijfhonderddui zend bezoekers rendabel om uit te wijken naar zwembaden bui ten de gemeentegrenzen. Dan snijden we onszelf in de vin gers." Op korte termijn moet de prijsverhoging twee ton in het laatje brengen. Op een subsidie van 4,5 miljoen is dat te weinig. De ambtenaren in de werk groep constateren dan ook dat de de gemeente de komende ja ren nog stevig aan de zwemba den zal moeten meebetalen en dat daar weinig aan te verande ren is. De bouwkosten van een combibad, een overdekt zwem bad met een klein buitenbad, bedragen naar schatting veer tien miljoen gulden. Omstreeks 2010 moeten zeker 250.000 mensen daar hun baantjes trek ken. De gemeente spaart er al Zwembad De Hoom. Door de slechte toestand van het bad kan de gemeente de toegangsprijzen niet te veel verhogen. FOTO BEN DE BRUYN OUDE WETERING» KEES VAN KUILENBURG Pastoor Schrama opent zater dag 2 oktober het historische centrum van de Stichting Oud Alkemade. Het centrum is on dergebracht in één van de loka len van de voormalige techni sche school aan de Saskia van Uylenburchlaan 22 in Oude Wetering. Voor het eerst in de bijna dertien jaar oude geschie denis beschikt de stichting daarmee over een eigen onder komen. Dat emeritus-pastoor Schra ma is gevraagd om het ver bouwde pand te openen is niet zo merkwaardig. Hij was in 1980 één van de initiatiefne mers om in Alkemade een his torische vereniging op te rich ten. Samen onder andere met oud-burgemeester P.J. Bolten van Alkemade. In de loop van die dertien jaar heeft de stichting op diverse lo- katies gastvrijheid genoten in de gemeente, waaronder een schil dersatelier, café en een school lokaal. De Stichting Oud Alke made huurt de ruimte in de voormalige technische school van de gemeente. Nadat de stichting de be schikking kreeg over het enorm vervallen pand is er veel ge beurd. De ruimte is met behulp van door een groot aantal vrij willigers opgeknapt. In het pand Js een expositieruimte, be stuurskamer. werkplaats en een magazijn. In de tentoonstel lingsruimte is een permanente expositie ingericht over het ver leden van Alkemade. Daarnaast kan ook aandacht aan aparte thema's worden ge schonken. Een publiekstrekker is een enorme plattegrond met daarop alle polders uit de ge meente. Deze plattegrond is ge maakt door Joop Oomen. De ALPHEN AAN DEN RUN WILFRED SIMONS De nieuwe brug over de Oude Rijn in Alphen wordt 9,5 meter breed. De brug moet vanaf de zomer van 1995 de Stations straat verbinden met de Jong- kindt Conincstraat en zo bijdra gen aan een snelle verbinding tussen de wijken Ridderveld en het station. Tevens biedt de brug een snelle route van Kerk en Zanen naar het centrum en naar de recreatieterreinen rondom de Zegerplas. In januari had de gemeente raad besloten dat.de brug 11,5 meter breed moest worden. De omwonenden waren het daar echter niet mee eens. Zij vrees den dat de voetgangers- en fietsbrug in de toekomst wel licht toch nog eens zou worden opengesteld voor autoverkeer. Omdat de huizen rondom de twee straten, de Prins Hendrik straat en de Julianastraat niet onderheid zijn, zouden trillin gen gemakkelijk voor scheuren cn verzakkingen kunnen zor gen. Wethouder W. de Jong (PvdA- verkeer) heeft altijd gezegd dat het niet de bedoeling is dat er ooit autoverkeer over de brug JACOBSWOUDE Jacobswoude laat de kwaliteit van de bagger in de sloten on derzoeken door het Hoogheem raadschap van Rijnland. Afhan kelijk van de kwaliteit kan beke ken worden wat de gemeente met die bagger moet doen. Licht verontreinigde bagger mag gewoon aan de kant wor den gegooid. Als de bagger matig of zwaar is verontreinigd, dan moet er naar andere verwerkingsmoge lijkheden worden gezocht. De raad stelde voor de bemonste ring 16.000 gulden beschikbaar. De WD-fractie stemde tegen. De liberalen vinden het Hoog heemraadschap van Rijnland niet de aangewezen organisatie eerste tijdelijke expositie in de nieuwe ruimte handelt over het leven en werken in deze omge ving voor, in en na de Tweede Wereldoorlog. Op zondag 3 oktober is er van twee tot vijf uur open huis voor de donateurs. Het historisch centrum is op donderdag ge opend van 13.30 tot 16.000 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 NOORDWUKERHOUT TINEGRÉWILLEMSEN „Veel mensen vinden het net zoiets als een 'lelijk eendje': schroot dus. Maar de eigenaren hebben daar lak aan. Rijden in zaalbergstraat 13 alphen a/d rijn tel. 01720-72509 een Renault 4, dat is een fantas tisch gevoel." Fedor van der Molen, voorzitter van de Neder landse Renault 4-fanclub ver heugt zich nu al op de 26ste september. Hij en enkele tien tallen liefhebbers maken dan een tocht met originele Ren- aults 4 door de Bollenstreek. De optocht is een van de hoogtepunten van de landelijke fanclubbijeenkomst in Noord- wijkerhout. Ten minste 50 Ren ault 4-eigenaren komen dan bij een tijdens een kampeerweek- einde op camping Dijk en Burg. Om herinneringen op te halen en wetenswaardigheden uit te wisselen over de roemruchte Franse auto. Het idee voor het kampeer- weekeinde is afkomstig uit de jaren zestig, weet Van der Mo len. „De Vrijbuiten, de voorlo per van de huidige fanclub, or ganiseerde in die jaren geregeld kampeerweekeinden. Van de huidige leden zijn velen lid ge weest van die club. Hun verha len waren reden om het idee weer eens nieuw leven in te bla- fanclub is in 1991 opgericht, het jaar waarin de import van de auto in Neder land werd gestaakt. „Op dat moment waren er nog 27.000 Renaults 4 op de weg. Nu. in 1993, zijn dat er nog maar 11.000. Als je niets doet, zijn ze binnen afzienbare tijd helemaal verdwenen. Dat willen we niet. We willen deze auto op de weg houden. Maar daar heb je on derdelen voor nodig, die uiter aard ook steeds moeilijker zijn te krijgen. Daarom hebben we de club opgericht. We hebben nu een magazijn waar leden de benodigde onderdelen kunnen kopen." De Renault 4 werd in 1991 uit de handel genomen omdat de Franse regering nieuwe milieu- eisen stelde. Zo nieuwe auto's een katalysator hebben, hierdoor zou de tech niek van de R4 zodanig veran deren dat er net zo goed een nieuw type auto kon worden gemaakt. Op de vraag waarom de Ren ault 4 eigenlijk op de weg moet blijven, antwoordt Van der Mo len heel nuchter „Het is een mooie auto". En vervolgens licht geërgerd: „Je hebt er zeker nog nooit een gezien. Hij heeft vaak hele felle kleuren. Gif groen, helblauw: dat zie je ner gens meer. Het is een lust voor het oog als je ze langs ziet rij den. Heel anders dan de donke re metallic kleuren blauw en zwart, of de kleuren rood en wit die nu zo in zijn. Ook de vorm geving is mooi, oud en vooral praktisch. Overbodige zaken zoals, mistlampen en toerentel- lers vind je in de oude Renaults 4 niet. Dat is bijzonder." rijdt. Maar hij moest tijdens een druk bezochte buurtbijeen komst op 31 augustus toegeven dat hij ook niet weet hoe toe komstige wethouders en raads leden daarover denken. „Om al le onrust bij voorbaat de kop in te drukken, hebben we besloten de breedte van de brug op 9,5 meter vast te stellen. Dan wordt autoverkeer voor altijd zo goed als onmogelijk. Ik denk dat ik de omwonenden hiermee gerust heb kunnen stellen." De nieuwe ophaalbrug gaat ongeveer zeven miljoen gulden kosten. Er komen aan weerszij den voetpaden en in het mid den een fietspad. De brug wordt zó ontworpen dat ambulance, brandweer en politie er in noodgevallen overheen kunnen. Omdat de gemeente voor de brug een bestemmingsplan moet wijzigen, kunnen de be woners nog altijd bezwaar ma ken tegen de komst van de brug. De Jong verwacht echter niet dat er nog protesten ko men. „De zaak is goed met de omwonenden doorgesproken." Twee terreinen aan weerszijden van de Oude Rijn zijn al in ge- meentebezit, zodat de eerste paal wellicht al begin volgend jaar de grond in kan. Eerste Alphense zelfbedieningszaak zestig jaar om monsters te nemen. Fractie voorzitter J. van Dam merkte op dat het Hoogheemraadschap zelf verantwoordelijk is voor de kwaliteit van de watergangen. „Bij zo'n instantie ga je toch geen offerte vragen voor het kwalificeren van baggerslib? Het is toch te gek voor woorden dat de gemeente Jacobswoude die al jaren in de clinch ligt met het Hoogheemraadschap van Rijn land in verband met de bagger- stort in de Braassemerfneer mét zo'n bedrijf in zee gaat." Van Dam pleitte ervoor om het on derzoek uit te laten voeren door het onafhankelijke onderzoeks bureau Oranjewoud. De fractie kreeg geen bijval van andere fracties. KEES VAN KUILENBURG Hun motto is dat ze alles zelf doen. Anderen inscahkelen kost alleen maar geld en dat kunnen ze beter voor andere zaken ge bruiken. Een eigenschap die Cor en Niek Oosterom van hun vader hebben overgenomen. Die begon in 1954 in de Alphen se Grijpensteinstraat een zelfbe dieningszaak. De eerste in Al phen en wijde omgeving. Tegen alle goed bedoelde raad in. „Vader werd door iedereen voor gek verklaard", vertelt Cor Oosterom. „Levensmiddelen gelijk betalen en zelf de artike len uit de rekken pakken? Dat doen de mensen niet. Toch zet te hij door en kreeg het gelijk aan zijn kant. Uit heel Alphen en de wijde omgeving kwamen ze bij ons boodschappen doen. Op de fiets en op het brommer tje." De herinneringen komen bij Cor (53 jaar) en Niek (47 jaar) weer boven nu ze op 24 sep tember het zestigjarig bestaan van hun 'super' vieren. In 1933 begon vader Oosterom in de Grijpensteinstraat met de ver koop van heet water. „Hij leen de honderd gulden van zijn schoonvader om een grote wa terketel en een kachel te kopen. Niemand had in die tijd een geiser. Vooral op maandag het druk. Vanaf zes uur 's mor gens kon het water worden af gehaald. Twee cent per emmer. Ook kwamen er mensen met tonnetjes, die als ze vol waren naar huis werden gerold. Ook werden die tonnetjes rondge bracht per bakfiets, maar dan waren ze wel wat duurder", legt Cor Oosterom uit. Bakfiets Geleidelijk aan groeide het as sortiment bij Oosterom. Hij ver kocht turf, kolen, huishoudelij ke artikelen en peterolie. „Het was enorm hard werken. Vooral in de oorlog. Dan ging vader met een bakfiets naar de Velu- we om heidebezems te kopen. Cor (links) en Niek Oosterom in hun 'super': „We hebben geen enkele behoefte om lid te worden v zaamheden kun je zelf ook en een stuk goedkoper." Als hij weer in Alphen terug was was de kar al half leeg. Dan had hij de bezems bij boeren geruild voor eten voor het gezin en de onderduikers die we hadden." In 1954 viel het besluit om de kruidenierswinkel om te vor men tot een zelfbedieningszaak. Volgens Cor Oosterom, die in dat jaar bij zijn vader in de zaak kwam, was dat een hele afwe ging. „Er werd toen nog volop aan huis bezorgd en dat sys teem werd in een klap over boord gezet. Daarbij betaalden de meeste mensen pas aan het eind van de week of nog later. Toch zette pa door. Dat heeft wel veel geld gekost. De mensen kregen het verzoek om hun schuld te voldoen, maar dat lukte niet echt. Als we nu met rente kregen wat er toen is blij ven zitten is dat een heel leuk bedrag", merkt Niek Oosterom op. ..Maar die keuze was nu eenmaal gemaakt en gelukkig goed uitgepakt." Oosterom is altijd zelfstandig gebleven. „Wij hebben nooit de behoefte gehad .om lid te wor den van een inkooporganisatie of het bordje Spar of Sperwer op de deur. Ons motto is altijd ge weest wat je zelf kimt doen. moet je zelf doen. Bovendien blijf je baas in eigen bedrijf. Dat is ook wat waard. Kun je doen cn laten wat je wilt." De komst in het begin van de jaren zeventig van de grotere supermarkten deed de kruide niers geen goed. Cor Oosterom: „Ik herinner mij dat er in Al phen zo'n 50 kleine kruideniers waren. Op enkele uitzonderin gen na zijn die allemaal verdwe nen. Gelukkig konden wij over leven. al werden wij van een su permarkt die klanten uit heel Alphen had. toch"weer een ech te buurtwinkcl. Maar wel een die lekker draait. Lekker al thans naar onze maatstaven. Als we maar een boterha dan is het goed." verdien ALPHEN AAN OEN RUN» WILFRED SIMONS De gemeente Alphen krijgt het beheer over vierendertig kilo meter weg binnen haar gren zen. De wegen zijn afkomstig van het rijk. de provincie en wa terschappen. Alphen gaat voor de wegen zorgen in het kader van de Wet 'herverdeling vve- genbeheer'. Door de overdracht moet de gemeente jaarlijks een miljoen gulden meer betalen voor onderhoud. De feitelijke kosten voor de gemeente blij ven echter beperkt tot 500.000 gulden per jaar, omdat het rijk het onderhoud voor de helft subsidieert. De wet is al op 1 januari van dit jaar ingegaan. B en W voe ren haar nu pas uit, omdat aan het begin van het jaar nog niet duidelijk was welke de gemeen te van wie zou krijgen. Ook was op 1 januari nog niet bekend wat de toestand van de wegen was. De wet bepaalt dat de oor spronkelijke beheerders ze niel mogen overdragen als ze er slecht aan toe zijn. Ze moeten ze dan eerst opknappen. Bij controle bleek dat ongeveer 3,5 kilometer weg moest worden gerenoveerd voordat van over dracht sprake kon zijn. Vooral de Hoge Dijk (bij Aar- landerveen) was er slecht aan toe. Waterschap De Aarlanden heeft de weg afgelopen jaar voor ruim 200.000 gulden opge knapt. Ook hadden onder meer de Notweg, de Achtermidden weg en de Westkanaalweg drin gend een opknapbeurt nodig. Voor het herstel van deze wegen heeft de gemeente geld gekre gen van de vorige beheerders. Vrachtauto met bier gestolen HA2ERSWOUDE-DORP Van een afgesloten parkeer plaats op het ITC-terrcin aan de Belgiëlaan in Hazerswoude- Dorp is in de nacht van donder dag op vrijdag een vrachtauto met hier gestolen. De dieven hebben het toegangshek van het terrein opengebroken en de trekker met oplegger meegeno- De combinatie vertegen woordigt een waarde van bijna 200.000 gulden. De auto is gela den met 2000 kratten Heine- ken-bier. De combinatie is ei gendom van een transportbe drijf uit Hazerswoude-Dorp. VRIJE TUD Peuterspeelzaal Peuterspeelzaal I>e Ridder- zwam in Alphen kan op maan dag en donderdagochtend nog enkele peuters in de leeftijd van 2 jaar en drie maanden tot 4 jaar plaatsen. De Ridderzwam is een onderdeel van buurtcen trum Elckerlyc cu het adres is Aardster 187a, telefoon 33953. Behendigheidswedstrijden De Alphense Honden Club houdt morgen behendigheids wedstrijden. De wedstrijden, die tellen voor het clubkampioen schap van de Federatie Hon densport Nederland, beginnen om 0o9.30 uur op het terrein achter het Geniccomplex aan de Hoom in Alphen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15