Zuid-Holland op de bres voor Rijnland VI rif II Vk fff o Regio Bedrijfje vecht om stuk straat 'Tramstraat blijft gevaarlijk' Oegstgeester ouderen laten zich informeren Plannen 'parkjuweel' zo goed als rond PvdA-avond over afval Bibliotheek op woensdag alleen open voor ouderen Milieuvriendelijke huizen in Bloemenweide Voorschoten moet nog drie jaar wachten op verpleeghuis Ook deze Alto huur je bij CONGRESGEBOUW m w srir s Woordvoerder ministerie: 'Geen extra geld' „Het Rijnland Ziekenhuis moet hoe dan ook blijven be staan. Wat er nu gebeurt, dat kan natuurlijk niet." Dit is de eerste reactie van gedeputeerde Pool van de provincie Zuid-Holland op de noodkreet van het ziekenhuis. „Ik ga met staatssecretaris Simons praten om ervoor te zorgen dat het ziekenhuis althans de komende moeilijke maan den overleeft. Noem het crisismanagement." alphen/leiderdorp wilfred simons Het ziekenhuis heeft het minis terie van vwc al eerder gevraagd om vergoeding van de kosten die het sinds 1990 voor 5.5 van haar specialisten heeft gemaakt; in totaal gaal het om tweeën- eenkwart miljoen gulden. Het adviserende Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG), dat de staatssecretaris adviseert, vindt echter dat er al genoeg specialisten in de regio Zuid-Holland Noord zijn. Het meent dat Simons het geld niet hoeft uit te betalen. Een woordvoerder van het ministerie bevestigt dit. „Het Rijnland Ziekenhuis had de specialisten al vóór de fusie de wacht aan moeten zeggen. Het ziekenhuis had zijn uitgaven destijds aan het nieuwe budget moeten aanpassen, dan was dit probleem niet ontstaan." De di rectie heeft een brandbrief aan het ministerie gestuurd. Deze was gistermiddag nog niet ont vangen. Toekomst Pool zegt als provinciebestuur der weinig te kunnen doen. „De provincie bemiddelt alleen. De provincie maakt deel uit van het Regionaal Overleg Ziekenhui zen (ROZ) dat de toekomst van de ziekenhuizen in de regio be paalt en de mogelijkheden van Rijnland onderzoekt. Op basis van het rapport dat het ROZ nog dit jaar uitbrengt, kan een plan voor de toekomst van Rijn land worden opgesteld." Pool wil er in elk geval voor zorgen dat het faillissement voorlopig wordt voprkomen. „We moeten er voor zorgen dat er geen onherstelbare dingen gebeuren. Ik vraag de staatsse cretaris om voorlopig geen on overkomelijke tekorten te laten ontstaan. Ik denk daarbij ook aan die vergoedingen van twee- eneenkwart miljoen. Daarna zien we wel verder." Pool vindt ook dat er tijdens de fusiebe sprekingen 'afspraken zijn ge maakt en verwachtingen zijn gewekt'. „Ik vind dat we daar aan tegemoet moeten komen." Trainingsveld wordt in gebruik genomen met strafschoppen zoeterwoude Het nieuwe trainingsveld op het Zoeterwoudse sportcom plex Haasbroek wordt in de tweede helft van september officieel in gebruik genomen. Dit gebeurt met het nemen van strafschoppen. De wet houders Hogenelst en Ringer- ma nemen het vanaf de stip op tegen twee bestuursleden van voetbalvereniging SJZ en tegen twee mensen van het aannemersbedrijf Oranje woud. Hel evenement vindt plaats op dinsdag 21 septem ber om 16.00 uur op het sport complex aan de Nieuwe Weg. Het Oegstgeester distributiebe- drijfje Van Leyden-Konings en dochters heeft een beroep aan gespannen bij de Raad van Sta te om te bepalen van wie de straat voor de garage is. Volgens de gemeente Oegstgeest mag het bedrijf aan de Zonnebloem- laan geen papier opslaan op de sloep, omdat die tot de openba re weg behoort. Van Leyden- Konings beweert echter dat de straat eigendom is van de eige- Milieuprijs voor Stompwijkse voor opruimen van zwerfvuil Monique Oliehoek uit Stompwijk heeft de Milieu- prijs 1993 van de gemeente l.eidschendam gewonnen. Monique zette in april van dit jaar een grote schoon maakactie op touw in haar dorp. Zij deed begin april een oproep in de Dorpsket ting om met elkaar het dorp te verlossen van zwerfvuil. Ook dc sloten in de dorps kern werden niet vergeten. Dc gemeente Lcidschcn- dam, waaronder Stompwijk valt, looft elk jaar een prijs (1000 gulden) uit aan ie mand die zich op bijzonde re wijze heeft ingezet voor hel milieu. Monique Olie hoek is dit keer de gelukki ge. Wat zij met de prijs gaal doen weet ze nog niet. In elk geval houdt ze hel niet zelf maar schenkt ze het aan een milieuvriendelijk doel. naren van dë garages die aan verkeersbewegingen per dag bij het pleintje liggen. het bedrijf mogen zijn. Volgenseen woordvoerder van de gemeente is het beroep dat maandag bij de Raad van State dient niet meer nodig, omdat in een procedure loopt om het bedrijf een milieuver gunning te verstrekken. „Daarin komen dan de bepalingen over de openbare weg." Het distribu tiebedrijf protesteert echter te gen de milieuvergunning, waar in is bepaald dat er slechts vijf „Dus mevrouw Leyden moet tegen de zesde chauffeur zeg gen: sorry, komt u morgen maar terug, voor vandaag zijn we er doorheen", stelt haar advocaat M. Roest. „Het bedrijf wordt door alle bepalingen sterk be perkt in de mogelijkheden. Daardoor derft mevrouw in komsten." Wanneer het beroep tegen de milieuvergunning dient is nog niet bekend. Niemand stoort ziclt aan de borden voorschoten judy nihof Bewoners en middenstanders in de Voorschotense Tramstraat krijgen er wat van. Het is elke dag hetzelfde liedje. Als ze niet goed uitkijken, worden ze in het smalle voetgangersstraatje on dersteboven gereden door fiet sers, bromfietsers en zelfs mo toren. De roep om toezicht van de politie wordt steeds luider. Aan beide uiteinden van de Tramstraat hangen voetgan gersborden. Er is vrijwel nie mand die zich eraan stoort. „Het is verschrikkelijk", zegt de vriendin van de eigenaar van restaurant De Blauwe Tram. „Zeker voor ónze gasten. Die kunnen vaak nog net opzij springen." Ook de koks van het restaurant zijn attent als ze met hun handen vol spullen door het straatje moeten. Keer op keer moeten ze zich het vege lijf redden. Volgens de bewoners en win keliers zou de politie geregeld bij het straatje moeten controle ren. Dat is volgens hen nog nooit gebeurd. „Ze komen hier alleen om bonnetjes op de au to's te doen. Ach, men zal de put wel gaan dempen als het kalf verdronken is. Pas als er een ongeluk is gebeurd, zullen we de politie zien", aldus de restauranthoudster. Volgens haar is er geen kruid tegen het gedrag van de fietsers en bromfietsers gewassen. „Er zijn ooit bloembakken neerge zet, maar toen werd het rem men, gas geven, remmen, gas geven. Daar hadden we alleen maar meer last van." Ze denkt dat er maar één ding helpt. „Kraaiepootjesstrooien." De familie Lauwers op num mer zeven stoort zich ook elke dag mateloos aan het voorbijra- zende verkeer. „Mijn man heeft wel eens een bromfietser ge dwongen om af te stappen, toen kon lfij nog een grote mond krijgen ook", aldus mevrouw Lauwers. „Het is hier hartstikke gevaarlijk", zegt de verkoopster van Mode Manonka op num mer 1. „Moeders met kinderwa gens die uit de winkel komen, houden hun hart vast." Ambtenaar Th. Dijksman van de gemeente Voorschoten is niet onder de indruk van de winkeliers. Het negeren van de In de openbare bibliotheek aan de Homeruslaan in Oegstgeest en in het dienstencentrum aan de Lijtweg wordt op vrijdag 29 oktober een informatiemarkt voor ouderen gehouden. Daar geven de bibliotheek, de Stich ting Welzijn Ouderen Oegst geest (SWOO) en verschillende andere instanties voorlichting over gezondheid, leeshulpmid delen en cursussen voor oude ren. Ook dienstverlening, oude renbonden, activiteiten thuis, huisvesting i komen aan bod. De Dorpsbus van de SWOO pendelt die vrijdag de hele dag heen en weer tussen de Home ruslaan en de Lijtweg en ver voert de ouderen gratis. In de bibliotheek is bovendien ook de fototentoonstelling 'Stralend grijs' te zien, die volgens de or ganisatoren 'op een positieve manier het proces van ouder worden in beeld brengt'. Dc in formatiemarkt duurt van 11.00 tot 17.00 uur. leiderdorp»goed in het park passen'. In elk geval hebben gemeente en ves tigingsdirectie overeenstem ming bereikt over de grondprijs. Het wachten is nog op de goed keuring door het hoofdkantoor van de bank. Het is de bedoeling tijdens de commissievergadering van 6 oktober alle zaken die betrek king hebben op de verbouwing in een keer af te handelen. Dat betekent dat de leden goedkeu ring wordt gevraagd voor de bouwplannen en een wijziging van het bestemmingsplan. De uitbreidingsplannen van de Rabobank in de Leiderdorpse Houtkamp zijn zo goed als rond. Het definitieve bouwplan voor wat bij de gemeente door gaat voor een 'parkjuweel' wordt 6 oktober voorgelegd aan de commissie ruimtelijke orde ning. Er wordt nog geheimzinnig gedaan over het nieuwe uiterlijk van de bank. Volgens wethou der J. Veldstra moet het gebouw in elk geval 'van alle kanten voorschoten 'Waar gaat het heen met ons af val' is het motto van de bijeen komst van de PvdA-afdeling Voorschoten die maandag in het Ambachts- en Baljuwhuis wordt gehouden. Het Leidse raadslid Reina Hulsker en het Voorschotense raadslid Peter Dordregter spreken over de pro blemen en mogelijkheden van de verwerking van Voorscho- tens huisvuil. Daarna is er een discussie met de mensen in de zaal. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. voetgangersborden in Voor schoten is volgens hem slechts een 'mini-probleem'. „Ik zit achttien jaar in Voorschoten en er is daar nog nooit een ongeluk gebeurd. Het is alleen een kwes tie van overlast." De bloembakken die zo'n tien jaar geleden in de Tramstraat geleden stonden, waren volgens hem de beste oplossing voor het probleem. „Het zag er ook een stuk leuker uit, met die bakken. Maar die zijn op verzoek van een winkelier weggehaald. Dat heb ik altijd jammer gevon den." Wat hem betreft komen de bakken terug. „Maar dan moet er ook de politieke wil voor zijn." Een alternatief is er vol gens hem niet. Het is een kwes tie van geven en nemen, vindt hij, omdat de Tramstraat nu eenmaal een doorgangsstraatje is. Toch vindt hij niet dat je de voetgangersborden dan ook maar beter kunt weghalen. „Nu weten de mensen dat ze een overtreding begaan, en rijdt men met aangepaste snelheid. Haal je de borden weg, dan wordt er nog harder gereden." VRIJE TIJD Trommeltjesdag Warmondse kinderen kunnen op morgen tijdens een optocht hun zelfgemaakte trommel of ander instrument uitproberen. Vanaf de speeltuin Het Vossehol aan de Berhardstraat vertrekt de stoet om 13.30 uur. Fancy Fair De Zoeterwoudse drumfanfare Vios houdt morgen* een fancy- fair in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen gratis mee doen aan een bingo. De deuren van het Muziekcentrum gaan om 11.00 uur open, om 20.00 uur is de trekking van de loterij. voorschoten Ouderen kunnen volgende maand in alle rust kijken en zoeken in de Voorschotense bi bliotheek tijdens speciale uit leenochtenden. Elke woensdag in oktober zijn 55-plussers van 10.00 tot 12.00 uur welkom in het gebouw aan de Wijngaar denlaan. Medewerkers nemen de tijd voor het uitleggen van het gebruik van de beeldscher men. Tijdens deze ochtenden geeft de bibliotheek ouderen bovendien korting op een lid maatschap. ?oeterwoude De twintig woningen die de Zoeterwoudse Vereniging Ideaal Wonen in euwbouwwijk Bloemenweide wil neerzet ten, worden zowel milieu- als gebruikers vriendelijk. De vereniging is al jaren met het xjuwplan bezig. De eerste paal zal nog dit lajaar worden geslagen. Wat is er 'anders' aan deze woningen? Vol gens Ideaal Wonen-woordvoerder Peter van Velzen is het nu eens niet de architect, maar de toekomstige bewoner die grotendeels be paalt hoe zijn huis eruit komt te zien. De belangstellenden het liep storm konden al in een heel pril stadium van ont werpen bij het uiterlijk van hun woningen worden betrokken. Er zijn zoveel verschillen de indelingen mogelijk, dat er in de toekomst twintig variëteiten kunnen ontstaan. Ook is een aantal uitgangspunten centraal gesteld, waardoor het project het predikaat milieuvriendelijk krijgt. Zoals de keuze van de bouwmaterialen: deze moeten lang meegaan en gemakkelijk te repareren zijn. Alle materia len zijn geschikt voor hergebruik. De wonin gen zullen energiezuinig worden gemaakt door hjet gebruik van extra veel isolatie en besparende, schone installaties. Dergelijke woonprojecten zijn in de Leidse regio ai meer gerealiseerd. In de Leiderdorpse wijk Buitenhof zijn het de Slokker Spaarwo- ningen en in de Leidse Coebel staan ze onder de noemer 'Ecobel'. FOTO HIELCO KUIPERS Gemeente kan proces niet versnellen voorschoten judy nihof Voorschoten moet nog zeker drie jaar wachten op de komst van een dependance van een verpleeghuis met zestig bedden bij verzorgingshuis 't Hofflants Huys. Dit heeft te maken met het traject dat nog gevolgd moet worden. De gemeente kan niets doen om dit proces te versnel len. Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland vinden dat de dependance in Voor schoten moet komen, maar ook de provinciale commissie 'Zorg' moet nog een oordeel vellen. Gaat de commissie akkoord, dan krijgen de instellingen in de regio en de zorgverzekeraars nog de mogelijkheid om be zwaar aan te tekenen. De provincie verwacht weinig bezwaren van de instellingen omdat het plan voor een depen dance in overleg met hen tot stand is gekomen. Alleen de Oegstgeester stichting Elisabeth Van Wijckersloot had bezwaar omdat deze juist een groot aan tal bedden moet inleveren. Om dit tehuis tegemoet te komen wil de provincie nu dertig bed den minder afnemen dan de bedoeling was. Voorschoten wacht met smart op de verpleeghuisdependance. Volgens wethouder F. ten Have is het belangrijker dan ooit dat zijn gemeente de dependance binnen zijn grenzen krijgt. „De ontwikkelingen wijzen er op dat verzorgingshuizen worden afge schaft, en de verpleeghuizen blijven. Het is van eminent be lang dat Voorschoten daarbij kan aanhaken. De regio is al zwaar onderbedeeld." Gezien de lange wachttijd wil de Voorschotense wethouder er voor zorgen dat er toch iets ge beurt voor ouderen die ver pleeghuiszorg nodig hebben. Hij pleit er daarom voor dat de subsidie van het rijk voor 35 mensen in de regio die verzor ging in een verpleeghuis nodig hebben, ook daadwerkelijk wordt besteed. Ten Have vreest namelijk met een aantal collega-wethouders uit de regio (Leiden, Leiderdorp. Oegstgeest, Zoeterwoude en Alkemade) dat dit geld niet wordt benut. Bestaande ver pleeghuizen en verzekeraars moeten deze vorm van hulpver lening van'de grond gaan lillen. Het geld is beschikbaar maar de verpleeghuizen kunnen het niet eens worden over de besteding er van. Ten Have wil met zijn collega's een oproep doen aan deze instanties om hiervoor snel met plannen te komen. btw Auto- en Motorverhuur MultiRent (imó/Sf Aurw- mr ótówt De Damesbeurs. Geen ontkomen aan. Elke keer als ze door de Tramstraat lopen zijn ze op hun hoede. Het scheelt vaak weinig of de koks van res taurant De Blauwe Tram worden omver gereden door voorbijrazende brommers, fietsers en zelfs motoren. FOTO HIELCO KUIPERS I

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14