Geloven en leven in de Eindtijd Kerk Samenleving ZATERDAG 18SEPTEMBER 1993 UIT DE KERKBLADEN HET WEER ROB GROENLAND Nieuw-Apostolische Kerk geleid door 'levende apostelen Waterballet achter ons Oud roest (1) Het vragen van een oud-pre dikant om een predikbeurt in zijn voormalige gemeente te vervullen, noemt de Katwijk- se dominee B.1I. Weegink een goede zaak. „Wie een schakeltje in de keten der kerkelijke geschiedenis is ge weest, hoeft niet bij het oud roest te worden geworpen", zo staat hij in het blad 'Om de Oude Kerk' even stil bij het feit dat ds. J. Bogaard uit Rotterdam de avonddienst in de Ichtuskerk voor hem waarnam. „Gods Koninkrijk start niet bij de komst van een (nieuwe) herder en le raar en het eindigde evenmin bij het vertrek van de vorige. Het vragen van een oud-pre dikant is een praktisch ge volg geven aan Hebr. 13:7. 'Houdt uw voorgangers in gedachtenis, die het Woord Gods tot u hebben gespro ken'." liet tweede deel van dit vers ('let op het einde van htin wandel en volgt hun ge loof na') laat Weegink 'om begrijpelijke redenen voor eerst achterwege'. Oud roest (2) Zelf ging Weegink afgelopen zondag ook voor in twee vo rige gemeenten, 's Morgens was hij in Beerzerveld, 'onze eerste liefde in de landstreek Ommen, waar geknield is en 't ambacht geleerd', 's Avonds ging hij voor in de grote kerk van het Veluwse .Heerde. „Het zijn (meer dan) jaarlijkse contacten en dagen waarop je 's avonds beladen als een ooftboom onder overbuigende takken terug keert, vol van hart en gevoe ligheid." Haast niemand weet beter dan een dominee dat het le ven een legpuzzel is. „Door de jaren heen sprokkel je nu eens hier en dan weer daar de parten van je levenshout bij elkaar en leid je een frag mentarisch bestaan, want overal ligt wat. Lieden die de bibberaues krijgen als ze van 't dorp moeten en een paar honderd meter bij 'moeders' vandaan, gapen je soms met misprijs en meelij aan als ze horen van dal leven van her en der. Maar ondertussen groeit ook iets van wat een oude voorganger noemde: 'het hele land is mijn paro chie'." Bijbelstudie In 'Dc nieuwe kerkbode' van de Gereformeerde Kerken van Katwijk aan den Rijn, Katwijk aan Zee, Rijnsburg en Valkenburg, kiest Hugo Reitsema een orginele invals hoek om reclame te maken voor de bijbelstudie-club. „Vorige week fietste ik over liet hobbelige pad in de Zanderij. Bijna aan de voet van het duin gekomen, hoor de' ik iemand iets schreeu wen wat op mijn naam leek. Een ex-buurman van me lag daar op z'n knieën tussen de bloemen. 'Mooi stukje land heb je hier', zei ik, toen ik een praatje met hem aan knoopte. 'Is dit allemaal van jou?' 'Sla toch uw ogen op, en zie dc plaats waar gij zijt, naar het noorden, zuiden, oosten en westen, het gehele land dat gij ziet, is van mij', grapte de ex-buurman. On derlussen had hij wel eventjes Genesis 13:14 geci teerd. Wat een humor en op welk een niveau! Iets om ja loers op te zijn." Als u/jij net als ik ook wat beter in de Bijbel thuis wilt raken, kom dan op dinsdag avond ook naar de Open Hof, zo besluit Reitsema. „Het belangrijkste uitgangspunt van het apostolisch ge loof is dat wij in de 'Eindtijd' leven. Christus zal spoedig op aarde terugkeren om de Zijnen te halen. Dan vieren zij een bruiloft die drie jaar duren zal." Voorganger J. Bosch van de Nieuw-Apostolische Kerk in Leiden - de ge loofsgemeenschap die wordt geleid door 'levende apos telen' - weet alleen niet wanneer dit alles kan worden verwacht. „Figuurlijk kan de klok een hele tijd op vijf voor twaalf blijven staan." LEIDEN'. MONIQUE V Voor de apostolische christenen staat de klok nu al bijna 150 jaar op vijf voor twaalf. De perste aanhangers van dit kerkgenoot schap waren Britten die ver langden naar 'de zuivere leer van Christus'. Zij vroegen God om nieuwe apostelen en zagen hun gebeden verhoord. In 1836 werd de eerste Nieuw-Apostoli sche Kerk gesticht. Twee jaar la ter kwam de kerk ook in Duits land van de grond. In 1863 volg de Nederland. De Leidse gemeente is in 1895 begonnen met huiskamer bijeenkomsten. Vijf jaar later kon het eerste gebouw worden gehuurd. De Nieuw-Apostolï- sche Kerk is tegenwoordig ge vestigd in een oud herenhuis aan de Hoge Rijndijk, dat in 1939 werd opgekocht en gron dig verbouwd. De Leidse ge meente telt circa honderd le den. De ambtsdragers zijn allen mannen die bewezen hebben dat zij goede leden van de kerk zijn en de gemeenschap willen en kunnen dienen. De vrouwe lijke leden hebben een taak bij de verzorging van de jeugd. Zij kunnen helpen in de zondags school, maar voor officiële amb ten komen zij niet in aanmer king. Missiegebieden De hiërarchie binnen de Nieuw- Apostolische Kerk is enorm uit gebreid. Binnen een gemeente vinden we onderdiakenen, di akenen en priesters. De Leidse gemeente telt drie priesters: be halve Bosch zijn dat Cramer en Van der Plas. Van deze drie heeft Bosch, als voorganger, de leiding. Enige gemeenten sa men vormen een district. Zo maakt Leiden' deel uit van het district Rotterdam (dat onge veer samenvalt met de provin cie Zuid-Holland). Een district wordt geleid door een districts oudste, die weer geassisteerd wordt door een districtsevange list. Een aantal districten samen vormt weer een apostel-district; dat kan een land zijn of (in gro te landen) een deel daarvan. In een apostel-district werken één of meer apostelen. Het apostel district Nederland telt momen teel zo'n 12.600 apostolischen en wordt geleid door twee apos telen. Zij zijn niet alleen verant woordelijk voor Nederland, maar ook voor de daarbij beho rende missiegebieden: de Antil len, Suriname, Brits-Guyana en... Malta. Dat ook Malta bij het district Nederland hoort, hebben we te danken aan een fabrikant. „Hij was een dis trictsevangelist en had een tex tielfabriek op Malta", vertelt Cramer. „Zodoende kon de kerk daar de eerste contacten leggen. Nu heeft ook Malta een eigen gemeente." Districtsapostelen worden bijgestaan door Opzieners. „De Opziener kun je het beste om schrijven als 'de priester van de priesters'", legt Bosch uit. „Ne derland heeft momenteel één Opziener, maar meestal zijn het er twee of drie." De leiding van alle apostel-districten samen ligt in handen van de Stama- postel. De Stamapostel heeft wereldwijd nu zo'n zes miljoen gelovigen onder zich. Offerblok De Doop en de Verzegeling zijn twee van de drie sacramenten die de Nieuw-Apostolische Kerk kent. Het derde is het Avond maal - de uitreiking van de hos tie zoals alle christelijke kerken die kennen. Het Avondmaal wordt gevierd in iedere dienst. Opvallend is, dat tijdens deze dienst geen collecte wordt ge houden. Achterin de kerk blijkt een offerblok te staan. „Ieder brengt zijn tiende, zoals in de Bijbel staat. Dat houdt concreet Het gebouw van de Nieuw-Apostolische Kerk aan de Leidse Hoge Rijndijk. in, dat iedere broeder en zuster geacht wordt tien procent van het netto-maandsalaris te offe ren", legt Cramer uit. „De bij dragen zijn nodig om de kerk te onderhouden. Onze kerk vraagt geen geld van de staat, dus de broeders en zusters moeten sa men alle kosten opbrengen." Iedere zondag ontmoeten apostolische christenen elkaar in de kerk. Het wekelijks, kerk bezoek gaat tijdens vakanties gewoond door. De adressen van alle nieuw-apostolische kerken over de hele wereld zijn opge nomen in één adressenboek. Dat kan een gelovige bestude ren vóór hij zijn vakantiebe stemming bepaalt. De tijden van de diensten zijn internatio naal vastgelegd, dus dat levert geen problemen op. Ze begin nen praktisch overal op zondag om half tien 's morgens en vijf uur 's middags en op woensdag om acht uur 's avonds. Plaatse lijke tijd, uiteraard. Behalve de aanvangstijden worden ook de onderwerpen van de preek internationaal be paald. Uitgewerkte thema's voor alle preken vinden de voorgangers in het 'Maandblad voor de ambtsdragers van de Nieuw-Apostolische Kerk'. Wanneer zij in welke gemeente voorgaan, bepaalt de districts oudste, die maandelijks een rooster opstelt. Naast het maandblad voor de ambtsdragers kent de Nieuw- Apostolische Kerk ook een in- FOTO HIELCO KUIPERS temationaal tijdschrift voor alle leden. Het maandblad 'Onze Familie' verschijnt sinds 1988 en is in tientallen talen verkrijg baar. Het periodiek wordt uitge geven in eigen beheer: de druk kerij en de uitgeverij zijn eigen dom van de Kerk. Veel apostolischen voelen zich inderdaad als broeders en zusters in één grote familie. Binnen één gemeente kent ie dereen iedereen. „Maar ook als je een gast uit een andere ge meente ontvangt, of zelf elders te gast bent, voel je de verbon denheid. Alsof je elkaar al veel langer kent", verklaart Bosch, die dat, net als Cramer, meerde re malen heeft ervaren. „De binding met het geloof is heel groot." Augustinus De 'ongetwijfeld grootste kerkvader van het Westen', zoals dr. J. van Oort omschrijft, wordt in het boek 'Au gustinus' geïntroduceerd bij een breed publiek. Het boek is van de hand van K. van der Zwaag, in het dage lijks leven als redacteur kerkelijk leven werkzaam bij het Reformatorisch Dagblad. Hij staat stil bij zijn le vensloop. zijn denkbeelden en zijn belangrijkste wer ken en tekent Augustinus (die leefde van 354 tot 430) als de grondlegger van de Reformatie. Augustinus-ken- ner Van Oort schreef het voorwoord bij deze uitgave, waarin Van der Zwaag zich vooral richt op de gerefor meerde gezindte. De keuze voor die doelgroep is zijn goed recht, meent Van Oort. „Ook hier immers heeft men veel aan de katholieke kerkvader te danken en het voorgeslacht wist daarvan. Zelfs zou ik willen zeggen dat, wanneer het gereformeerde inderdaad de schoon ste vorm is van het katholieke, juist aandacht voor de zovele tegenstellingen overstijgende kerkvader voor de hand ligt." Augustinus Dc kerkvader van het Westen K. van der Zwaag. - Leiden Groen, 1993. 199 p. ISBN 90-5030-333-1. Prijs 29,95 gulden. Ook verschenen bij uitgeverij Groen: 'Groen van Prinstcrer ais belijder van Kerk en Staat in de ne gentiende eeuw' van j. Kirpestein. Een uitgave van het promotie onderzoek van de hervormde predikant uit Gouda, die aan de hand van de figuur van G. Groen van Prinsterer het christelijk lijden be licht in een tijd waarin de beginselen van de Franse revolutie Kerk en Slaat zijn gaan beheersen. 243 p. ISBN 90-5030-340-4. Prijs 39,95 gulden. BOEKBESPREKING Meer dan een hengel en een vis De plattelandsontwikkeling in de Derde Wereld, en dan met name de rol van de kerken daarin, staat centraal in 'Meer dan een hengel en een vis'. Ontwikkelingsgeo- graaf Gert de Gans schreef deze uitgave in de Aller- wegen-reeks, die verscheen ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van de Agrarische Sociale Commissie van Zending en Werelddiakonaat in Leusden. De cen trale gedachte van het werelddiakonaat is dat de hon gerenden niet alleen moeten worden gevoed, maar dat zij ook de middelen moeten krijgen om in hun eigen le vensonderhoud te kunnen voorzien. Kok, 1993. - 90 p. ISBN 90-242-6981-4. Prijs14,90 gulden. Samen de dienst uitmaken De emeritus-predikant Gouke de Vries schreef met 'Sa men de dienst uitmaken' een boekje voor bruidsparen die hun huwelijk in de kerk willen laten bevestigen en inzegenen. Om hen te laten meedenken over de invul ling van de dienst geeft hij tal van voorbeelden en prak tische suggesties om de inzegening een persoonlijke accent te geven. Aan de orde komen onder meer de lie deren, het gebed en de voorbeden, de schriftlezingen, inzegeningen en de eventuele viering van Avondmaal of Eucharistie. De auteur was aanvankelijk werkzaam bij de overheid en in het bedrijfsleven, maar werd later achtereenvolgens predikant van de Lutherse gemeente in Eindhoven en voorganger van de Samen op Weg kerk in Bladel. Bij 'Samen de dienst uitmaken' hoort ook het boekje 'Suggesties voor pastores', waarin wordt ingegaan op de vraag hoe een predikant de huwelijks viering kan voorbereiden en leiden. Samen de dienst uitmaken De huwelijksviering Gouke de Vries. - Kampen Kok, 1993. - 100 p. ISBN 90-242-6951-2. Prijs 18,50 gulden. Ook verschenen bij uitgeverij Kok in Kampen: 'Lichter leven' van Alfred C. Bronswijk. Deze afleve ring in de serie 'Trefwoorden' gaat over levenskunst: de kunst om zonder lichtzinnigheid lichter te leven. 113 p. ISBN 90-242-8941-6. Prijs17,90 gulden. 'Filosofische gedachten over Godsgeloof van dr. R. van Woudenberg. In vijf essays wordt de houdbaarheid van het christelijke Godsgeloof verkent vanuit de he dendaagse filosofie. 150 p. ISBN 90-242-6926-1. Prijs 34.50 gulden 'Wezens uit onzichtbare werelden' van dr. W.C. van Dam. De auteur laat zien dat de Bijbel, de kerkgeschie denis en ervaringen uit het pastorale werk duidelijke aanwijzingen geven om bij paranormale ervaringen 'goede en schadelijke machten' van elkaar te onder scheiden. 132 p. ISBN 90-242-6953-9. Prijs 19,50 gul den. door Jan Kruis 5EE <L COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. J de Vries, G.P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Fra Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon07l-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Nogmaals een terugblik naar afge lopen donderdag, het was dan ook een meteorologisch legendarische dag, toer> vooral heteuidwesten d te maken kreeg met uitzonderlijk grote hoeveelhedei Hier volgen enkele cij fers: Naarden 43 liter, Sassenheim regenval.1 53 liter, Sluis 60 liter en Haamste de op Schouwen-Duiveland spande de kroon met tot donderdagavond om 21.30 74 liter. In de nacht van donderdag op vrijdag bleef het daar onafgebroken doorregenen en op vrijdagochtend werd een 24 uurs-neerslagsom van 109 liter (al le hoeveelheden zijn per vierkante meter) afgetapt. Nog even ter ver gelijking: normaal valt er in een he le septembermaand 70 liter. Het regenstation Haarlem-oost zit tot nu toe deze maand al op een to tale regensom van tussen de 120 en 130 liter per vierkante meter. De oorzaak voor deze extreem natte septemberweek moeten we zoeken in een combinatie van di verse factoren. De drie belangrijk ste oorzaken zijn 1: inwerking van vochtige en subtropische lucht- massa's (meegenomen door res tanten van tropische cyclonene), 2: een relatief warm zeewater en 3: koude putjes in de bovenlucht. On getwijfeld zullen in diverse vakbla den deze situaties in detail worden uitgepluisd. Dit weekeinde worden we getrac- teerd op een weertype waarin veel mensen ongetwijfeld hun draai weer moeten vinden, want het blijft namelijk droog. Een rug van hoge- luchtdruk komt over onze omge ving te liggen met de garantie van een vrij mooi weekeinde met flinke zonnige perioden en een matige oost tot noordoostenwind. Wel is het zo dat de avonden en nachten koud zijn met minima onder de 10 graden. In de middag mogen we re kenen op maxima van 17-19 gra den Celsius. Begin volgende week ruimt de stroming nog ietsje door naar zuidoost tot zuid en komt de aanvoer van warmere lucht uit Duitsland en Frankrijk op gang. Dit aanzuigen van warme lucht wordt in gang gezet door een omvangrijk traag voorbewegend lagedruksys- teem boven de Britse Eilanden. Dit lage drukgebied heeft ook een stu rende functie voor de bovenlucht en genereert automatisch een wat warme zuidelijke stroming over West-Europa. Tegelijkertijd met het warmer worden neemt vanaf dinsdag de buienkans weer toe, maar ja dan hebben we al een mooi weekeinde achter de rug. HET WEER IN EUROPA Droog en flinke perioden met zon Middagtempera- tuur oplopend naar ongeveer 18 graden op zaterdag Noord- en Midden-Frankrijk: Zaterdag nu en dan zon en nog kans op een bui. Zondag geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur oplopend tot 20 graden in het noorden en 24 graden in de omge vingvan Limoges en Lyon. Portugal en Madeira: Portugal: Droog en flinke zonnige perio den. Geleidelijk warmer met middag- temperaturen van 25 in het noorden tot tegen de 30 in het binnenland. Madeira: Af en toe zon, ook enkele wolkenyelden en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Zaterdag in het noorden wolken velden en een flinke regen- of onweers bui Naar het zuiden toe zonnig en droog Zondag overal veel zon. Middag- temperatuur langs de oostelijk en zuide lijke Costa's ongeveer 28 graden, in het binnenland zondag ruim 30 graden. Langs de Golf van Biskaje rond 22 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon, langs de noordelijke stranden ook enkele wolkenvelden en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur aan de stranden ongeveer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden, voor al in het noorden ook wolkenvelden en zaterdag een enkele bui. Middagtempe ratuur langs de westkust van 24 graden bi] Tanger tot 27 bij Agadir. Tunesië: Zonnig, in de loop yan zaterdag en ook op zondag in het noorden wolkenvelden en kleine kans op een bui. Maxima aan de stranden ruim 30 graden, zondag koeler. Zuid-Frankrijk: Zaterdag nog veel wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Zondag van het westen uit zonnige perioden en droog. Alleen in het Alpengebied nog kans op een bui. Warmer met op zondag middagtemperaturegen van 24 graden aan de westkust en op het Centraal Mas sief en rond 26 graden elders. Mallorcaenlbiza: Perioden met zon maar zaterdag enkele wolkenvelden en kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 29 gra den. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden beide dagen nogal bewolkt en een enkele regen- of on weersbui. Zondag ook in het midden meer bewolking en kans op een bui. Ver der flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur van 23 graden in het noorden tot ruim 30 graden in de voet van de laars. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden, ook perioden met zon en een enkele bui. Middagtemperatuur on geveer 28 graden Griekenland en Kreta: Droog en zonnig. In het noordelijke bin nenland enkele stapelwolken. Maxima van 27 graden op de eilanden in de Egeïsche Zee en op Kreta tot 33 graden in het Duitsland: Zaterdag vrijwel overal droog en steeds meer zon. Zondag droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van 14 graden in het noorden tot 20 in het zui den. Zondög enkele graden hoger bewolkt -W-wam tefront regen rpm. 5neeuw -T-kouf ont 'dé opWarirtg tag«l Llage H h°8e druk -£*>nn.e 19 temperat ur *100°"h£ "S* ZONDAG 19 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zonop 07 19 Zononder 19.43 Maan op 12.00 Maan onder21.00 Waterstanden Katwijk Hoog water 05 54 18 18 Laagwater 01 46 13.57 MAANDAG 20 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zonop 07.21 Zononder 19.40 Maan op 13.16 Maan onder2142 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.39 18.58 Laagwater 02.25 14.52 Weerrapporten 17 september 20 uur: De Bilt ontiew. Deelen zwaar bew. Eelde onbew. Eindtiown zwaarbew. Den Helder zwaarbew. Rotterdam onbew. Twente zwaarbew. Vhssmgen half bew. HEINZ BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12