Leiden '94 NEM wil uitbreiden in milieutechnieken 'Leidse speeltuinen zijn veilig' 'Wij willen helemaal niet onder de zondagsrust uit' Conflict in PvdA over Lakenhal ZATERÓAG 18 SEPTEMBER 199B II -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Slachtoffers A 3 Oudere slachtoffers I 3 van inbraken kun nen in speciale gespreks groepen hun hart luchten. ..Als je bezoek hebt gehad van een inbreker, wil je al je spullen wassen." 'Seven Generations' wellicht in Leiden LEIDEN WIM KOEVOET Leiden maakt een grote kans op het kunstwerk 'Seven Generations' van de Nederlander Frede rick Franck. Wethouder H. Koek (PvdA/cultuur) wil het beeld dat uit zeven steeds groter wor dende panelen bestaat, op de kop van de Hooglandse Kerkgracht plaatsen. Volgens amb tenaar D. van Wielink heeft de kunstenaar zelf ook een voorkeur voor Leiden. Eind deze maand wordt duidelijk of Leiden of Hengelo is uitverkoren. Aanvankelijk waren er zeven Nederlandse gemeenten in de race. Het kunstwerk is een initiatief van het Natio naal Comité voor het Europese Jaar van de Ou deren. dat een kunstwerk ter beschikking stelt aan een Nederlandse gemeente. Met 'Seven Generations' refereert Franck aan een oude Indiaanse wijsheid dat iedereen die een besluit neemt zich eerst moet afvragen wat de effecten voor de volgende zeven generaties kunnen zijn. De panelen hebben wat weg van de doelwitten op een politieschietbaan. De grootste is 2.40 meter hoog. In de laatste, te vens de kleinste, is een glazen embryo beves- De Leidse cultuurwethouder H. Koek (PvdA) heeft gisteravond tijdens de ledenvergadering van haar partij over het verkiezings programma een forse nederlaag geleden. Koek krijgt als het aan haar partijgenoten ligt, geen geld voor een extra vleugel aan museum De Lakenhal. De wet houder. die ook in de commis sie die het verkiezingsprogram ma heeft gemaakt bakzeil moest halen, is uiterst teleurgesteld in de PvdA. Ze wijst er op dat an dere fracties zoals D66 en het CDA meer over hebben voor de uitbreiding van het museum dan haar eigen partij. Een poging van drie PvdA'ers om in het verkiezingsprogram ma uitbreiding van De Lakenhal op te nemen, mislukte jammer lijk. PvdA-wethouder voor fi nanciën, S. de Vreeze, zei dat het Leids Historisch Museum, dat Koek in de extra vleugel wil realiseren, in de bestaande ruimte van het gebouw moet, eventueel ten koste van de mo derne kunst. Koek is het er volstrekt niet mee eens dat haar partij alleen maar extra geld wil uitgeven aan een sociaal pension voor zwervers en aan stadsvernieu wing. „In dergelijke afwegingen leggen culturele voorzieningen het voortdurend af. Als dit zo doorgaat, is er over tien jaar geen cultureel aanbod meer in Leiden. We kunnen het muse um toch niet van moderne kunst ontdoen. Moeten we soms de historische opbouw van De Lakenhal in 1993 laten eindigen?" PvdA'er A. Boot, ook lid van de programmacommissie, voegde Koek toe dat er in tal van musea in de omgeving van Leiden moderne kunst is te zien. In De Lakenhal, vindt Boot, volstaat een Leids Histo risch Museum. Een grote meer derheid schaarde zich achter Boot. 'Leiden is een prima locatie' Vervolg van voorpagina De NEM-directie ziet na de sluiting van de produktie-af- deling mogelijkheden om andere bedrijfsactiviteiten uit te breiden op de Leidse locatie. Directeur Spruijtenburg: „Waarom niet? We hebben hier in Leiden ruim 3 hectare grond tot onze beschikking. Dit is een prima locatie. Met onze activiteiten op het gebied van milieutechnieken zoeken we zeker naar uitbreiding." LEIDEN ERNA STRAATSMA De directie van de NEM heeft geprobeerd haar Leidse produk- tie-afdeling te verkopen, om de werkgelegenheid te behouden, maar is daarin niet geslaagd. „Er hebben zich geen kandida ten gemeld." Voor de met ont slag bedreigde 84 werknemers heeft de NEM-directie contact gezocht met vergelijkbare be drijven in de Randstad. Spruij tenburg: „Van de 84 werkne mers kunnen wij er zelf moge lijk 18 herplaatsen in het eigen bedrijf. En we hopen zo'n 50 tot 55 werknemers een passende functie in een ander bedrijf te kunnen aanbieden." De directie heeft daarvoor verschillende be drijven benaderd 'in het gebied tussen Amsterdam en Rotter dam'. „Maar helaas sluiten we gedwongen ontslagen niet uit." De precieze datum van slui ting van de Leidse apparaten bouw van de NEM is volgens de directeur voor een groot deel af hankelijk van de onderhande lingen over herplaatsingen. „We willen dat zo snel mogelijk rege len, liefst voor het einde van dit jaar." Onaanvaardbaar G. Frielink van de Industrie bond FNV zegt het 'onaan vaardbaar' te vinden dat de NEM-directie niet bereid is ge dwongen ontslagen uit te slui ten. „Vooral ook omdat de be slissing voortvloeit uit een stra tegische herbezinning van de directie en het geen verliesge vend bedrijf is. Voor ons is dat aanleiding om de directie een aantal kritische vragen te stel len. Wij horen bovendien tegen gestelde geluiden over de toe komstkansen van de Neder landse apparatenbouw. De vakbond noemt het het dreigende ontslag voor de NEM-werknemers een 'zware klap voor de werkgelegenheid in Leiden'. „De NEM is het laatste grote metaalbedrijf dat nu zijn produktie staakt. Dat heeft natuurlijk ook een uitstra lingseffect op bedrijven in de zelfde sector, want de NEM be steedt veel werk uit. Hoe groot dat effect is moeten we nog een rijzetten." De vakbond heeft gisteroch tend de eerste besprekingen ge voerd over de toekomst van 84 betrokken werknemers. EMIEL FANGMANN De speeltoestellen op de terrei nen van de Leidse speeltuinver enigingen zijn zonder meer vei lig. Als ze al mankementen ver tonen, zijn die gering en van niet-bedreigende aard voor de kinderen. Dat zegt C. Frankhui zen, voorzitster van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen. Zij reageert daarmee op de uitkomst van een onderzoek van de Keuringsdienst van Wa ren naar de veiligheid van speelplaatsen. De hoofdconclu sie van de dienst was dat bijna één op de drie speeltoestellen op openbare speelplaatsen on veilig was. Het ging daarbij vaak om rotte of te ver uitgesleten onderdelen. Bovendien bleek ook het materiaal onder de speeltoestellen te vaak van be ton. „Wat voor openbare speel plaatsen geldt, geldt nog niet voor de plaatsen van speeltuin verenigingen", zegt Frankhui zen. „Wij voeren twee maal per jaar een inspectie uit bij onze speeltuinen. Dat zijn er vijftien in totaal. De gebreken die wor- dên geconstateerd, moeten bin nen een half jaar zijn wegge werkt. Dus: die katrol is verroest en moet worden vervangen. In geval van grote gebreken die di rect gevaar opleveren, nemen we onmiddellijk maatregelen. Het toestel wordt dan bijvoor beeld meteen afgebroken." De herstelwerkzaamheden kunnen mede worden bekos tigd dankzij de jaarlijkse onder- houdssubsidie van de gemeente die de verenigingen de grond in bruikleen geeft. Dat bedrag schommelde de laatste jaren rond de negentigduizend gul den. De rest van de kosten, jaar lijks gemiddeld zo'n vijftigdui zend gulden, komen voor reke ning van de speeltuinverenigin gen. „Met dat geld is het goed mogelijk te zorgen voor veilige speeltuinen", zegt Frankhuizen. Een gezin betaalt vijfentwintig gulden per jaar. Per speeltuin zijn gemiddeld zo'n honderd tot honderdvijftig gezinnen lid. Wie geen lid is, betaalt een gulden De verenigingen werken voornamelijk met vrijwilligers. Alleen de toezichthouders ont vangen een geringe vergoeding. De Stevenshof krijgt er 120 koopwoningen bij. Ze worden gebouwd in het gebied ten wes ten van het Antonia Korvezee- pad. Daarvan komen veertig ap partementen in vijf villa-achtige panden's met maximaal drie bouwlagen. Deze huizen moe ten 190 duizend gulden kosten. Aan de andere zijden komen twee-onder-een-kap woningen die 300 tot 325 duizend gulden moeten opbrengen. In het mid den van het stuk grond komt een aantal eengezinswoningen die 250 duizend gulden kosten. Ambtenaar E. Pouw benadrukt dat de prijs van de woningen nog niet definitief vaststaat. Plan voor 120 woningen in Stevenshof „Dat hangt van de uiteindelijke ontwikkeling van het plan af." De huizen zijn in eerste instan tie bestemd voor Leidenaars die een huurwoning achterlaten. Het plan voor deze zoge naamde vlek 17 wordt volgende week aan omwonenden gepre senteerd. De gemeente doet dan ook het voorstel hoe de grond moet worden verkaveld. „We zijn al bezig met de archi tecten aan te zoeken. Mogelijk zijn zij volgende week al aanwe zig". Vorig voorjaar werd de om wonenden al meegedeeld dat het gemeentebestuur een plan voor het gebied wilde laten ont wikkelen. Volgens Pouw gaat het, samen met vlek 29, om de laatste vrije plek in de Stevens hof. De informatie-avond voor omwonenden over het stede bouwkundig ontwerp wordt op donderdag 23 september ge houden in buurthuis Stevenshof aan de Trix Terwindtstraat 4. Aanvang 20.15 uur. Tot maan dag 11 oktober kunnen er schriftelijk reacties worden in gezonden bij het college van B en W. Op 3 oktober 1574 ging heel Leiden naar de kerk LEIDEN ERNA STRAATSMA Voor- en tegenstanders van de 'zondagsheiliging' krijgen dit jaar hun zin. 's Ochtends wordt de 'godsdienstoefening' niet ge hinderd, 's middags is de kermis gewoon open. „We varen wat dat betreft in het midden", zegt voorzitter D.P. den Os van de 3- October Vereeniging. De honderdste viering van 3 oktober is een bijzondere. Het feest begint donderdagavond 30 september en gaat door tot en met 4 oktober. De traditionele hoogtepunten van Leidens Ont zet, zoals het uitdelen van ha ring en wittebrood en de op tocht, staan de laatste dag op het programma. Een verhuizing die nodig is omdat de 'Zondags wet' uit 1953 vroege evenemen ten op zondag verbiedt. Met het respecteren van de wettelijke vastgelegde zondags rust hebben het bestuur en de leden van de 3 October Vereeni ging geen moeite. „We willen daar ook helemaal niet onder uit", zegt voorzitter Den Os. „want er zit een historisch ver haal aan vast, die terugvoert tot de geschiedenis van de Tachtig jarige Oorlog." Sommige Leidenaars vinden het anno 1993, in het inmiddels grotendeels óntkerkelijkte Ne derland, wat overdreven om de zondag te eerbiedigen. PvdA'er A. de Vries vroeg burgemeester C. Goekoop dinsdagavond of Leiden nu 'niet eens kan breken met dat rare gedoe'. Waarop de burgemeester met een volmon dig 'nee' antwoordde. Voor Goekoop is het nog steeds 'na tuurlijk dat van oudsher de zon dag wordt geheiligd'. Bovendien wil de burgervader de Leide naars geen vrije dag 'door de neus boren'. 1. Moerman, conservatrice van de Lakenhal en schrijfster van 'Leiden, een eeuwig feest' (over de geschiedenis van de 3- oktoberviering) heeft begrip voor de gerespecteerde zon dagsrust, maar vindt het merk waardig dat Leidenaars op zon dagmiddag wel naar de kermis kunnen. „Ik behoor zelf ook tot een kerk en heb er alle begrip voor dat de zondag wordt eer- biedigd. Maar tot mijn verba- - zing is er 's middags wel kermis, maar geen optocht. Ik vind: of je viert het niet, of je viert het wel." Volksfeest Den Os zegt dat de zondags kwestie geen punt van discussie is geweest bij de vaststelling van „De achtergrond van die zon dagsrust is dat Leidenaars in 1574 ook hun vrijheid van gods dienst bevochten en terugkre gen. Het protestantisme van de meeste Leidenaars eerbiedigt de zondagsrust, vandaar. Boven dien viel 3 oktober 1574 op een zondag. Toen Leiden bevrijd was, werd de bevolking opge roepen om naar de kerk te gaan en dat te blijven doen." Toch zijn er dit jaar. in tegen stelling tot voorgaande keren, tal van activiteiten op zondag 3 oktober. Zondag 3 oktober 1982 was er alleen een vlootschouw in het Galgewater, dit jaar is op zondag voor het eerst de kermis geopend. Verder is er onder meer een warenmarkt, een tap toe voor jeugdorkesten en tal De scheurkalender laat over de bedoeling van 3 oktober geen twijfel bestaan. het programma voor de komen de 3-oktoberviering. „We hou den ons aan de regels van de Zondagswet". Die uit 1953 da terende wet verbiedt gerucht makende openbare vermake lijkheden voor 13.00 uur, omdat deren'. Den Os: „Het is al tien tallen jaren de regel dat als 3 ok tober op zondag valt, de viering op maandag 4 oktober plaats vindt. Daar wil het huidige be stuur niet vanaf, want dan zul- veel mensen tegen de FOTO HIELCO KUIPERS een volksfeest, bedoeld voor ie dereen. De leden hebben ook nooit om een zondagviering ge vraagd." Drie oktober is volgens de voorzitter ook een feest dat her innert aan het religieuze aspect de 'godsdienstoefening hin- haren instrijken. En 3 oktober is van de Tachtigjarige Oorlog. Den Os wijst er op dat de ker mis een belangrijke bron van inkomsten is voor de 3-Octohcr Vereeniging. die de pachtgelden van kermisexploitanten int. „Maar er zijn ook een hoop werkenden in de regio die maandag niet naar de kermis kunnen. Die kunnen zondag tussen 13".00 en 18.00 uur te recht. En verder zijn er vanwege de honderdste viering veel extra muziekevenementen, die ge deeltelijk ook op zondag zijn Fietsers A A Tegen de terreur I 9 van fietsers en bromfietsers in de Voor- schotense Tramstraat hel pen alleen kraaiepootjes, denkt een plaatselijke res tauranthoudster. RAADSVERKIEZINGEN PvdA ziet af van duurdere kaartjes voor niet-Leidenaars A KOEVOET geprogrammeerd. Maar ik ver wacht wel dat er over deze pro gramma-onderdelen discussie komt. Sommige mensen vinden het huidige zondagprogramma al te vergaan." Vrije dag Moerman zegt dat Den Os' his torische verhaal over de geres pecteerde zondagsrust 'niet he lemaal juist' is. „Leidenaars hebben eeuwenlang helemaal geen 3-oktober gevierd, ook niet op werkdagen. Door studenten organisaties is Leidens Ontzet op een gegeven moment opge pikt." Uit oude 'feestwijzers' blijkt dat het feest voor 1976 op zater dag werd gevierd als 3 oktober op een zondag viel. In 1976 werd voor het eerst gekozen voor een verplaatsing van het feest naar maandag 4 oktober. Moerman: ..Dat is wel opval lend. Misschien heeft dal iets te maken met die vrije dag waar Goekoop het over had. Vroeger werkten de mensen ook op za terdagochtend. Het kan zijn dat de maandagviering is ingevoerd om Leidenaars geen vrije dag door de neus te boren, toen nie mand meer op zaterdag werk te." Niet-Leidenaars die een voor stelling in de Leidse Schouw burg willen bijwonen hoeven daar van de PvdA toch niet meer voor te betalen dan Leide- naren. De PvdA had in haar ver kiezingsprogramma deze aparte prijzen voor buitenpoorters op genomen. maar in de ledenver gadering is deze passage gister avond gesneuveld. De programmacommissie van de PvdA, met daarin onder anderen cultuur-wethouder H. Koek, wilde aparte prijzen voor niet-Leidenaars in rekening brengen om te compenseren dat de Sleutelstad van het rijk te weinig geld krijgt om haar func ties als centrumgemeente waar te maken. Volgens PvdA'er H. van Dam verstieren hogere prijzen voor niet-Leidenaars de relaties met de buurgemeenten. Bovendien twijfelen Van Dam en zijn vele medestanders aan de extra op brengsten. Die wegen niet op aan de kosten die moeten wor den gemaakt om te controleren of een Schouwburg-bezoeker wel of geen Leidenaar is. Kinderrechtswinkel opent zijn deuren Burgemeester C. Goekoop opent vrijdag 24 september om 12.00 uur in de Ketelboetersteeg de Kinderrechtswinkel. Kinde ren en jongeren tot 21 jaar kun nen daar terecht met vragen over onder meer de rechtpositie van minderjarigen, de echt scheiding van hun ouders (voogdij. omgangsregeling), naamswijziging, incest, natio naliteit en strafrechtszaken. De Kinderrechtswinkel wil in de eerste plaats een doorverwij zende en bemiddelende rol spe len. Het inloopspreekuur is ie dere woensdag- en vrijdagmid dag van 15-17 uur in het pand van de Leidse rechtswinkel. De Kinderrechtswinkel is telefo nisch bereikbaar onder num mer 071 - 121111. Tentoonstelling toiletrolhouders Een groot aantal toiletrolhou ders uit de collectie van Sandra Smit is tot eind september in do centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat te zien. Zo zijn er houders van bijzonder materia len en vormen zoals dieren, au to's, een jackpot en houders die muziek maken. AGENDA LEIDATO Zaterdag 18 september 14.00 - 14.30 uur Modeshow 15.00- 15.15 uur Fitness Show 15.30 - 16.00 uur Show Holtlant 19.30 - 19.45 uur Show Holtlant 20.00 - 20.30 uur Finale Miss Verkiezing 20.45 -21.15 uur Modeshow ii 15 - 21 ..to uur i itneuShow 21 I". - 22 15 uur i inale MlA Verkiezing Zondag 19 september 11.00 - 14.00 uur Karaoke Show 14.15- 14.45 uur Show Holtlant 15.00-15.15 uur Fitness Show 15.30 - 16.00 uur Modeshow De Leidato is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur (mndflg 11.00 tot 17.00 uur). De directie van de NEM heeft geprobeerd haar Leidse produktie-afdeling te verkopen, om de werkgelegenheid te behouden, maar is daarin niet ge slaagd. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11