Leidsch Dagblad Aftreden Thijs Wöltgens verwacht Faillissement dreigt voor ziekenhuis belT Oostvlietpolder beste plaats voor baggerstort 'Kabinet moet andere weg inslaan' Politieke oplossing Bosnisch drama nadert 'Einde Buckler nabij' 'Hoge prijzen staan aankoop dino-eieren in de weg' GOED NIEUWS VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40263 LOSSE NUMMERS 1,60 den haag/leiden» monica wesseling De beste plek voor het stor ten van vijf miljoen kuub bagger is de Oostvlietpolder ten oosten van Leiden. Kan die locatie niet worden be nut, bij voorbeeld omdat er toch woningen worden ge bouwd, dan moet de Omme- dijkse polder in Wassenaar worden 'volgestort'. Dat heb ben provinciale staten van Zuid-Holland gisteren beslo ten. In Zuid-Holland moet voor de periode 1995-2005 plek worden gevonden voor het storten van bagger, afkom stig uit plassen en waterwe gen. In het zuiden is er een depot in het Hollands Diep gevonden, voor het noorden valt de keuze nu definitief op de Oostvlietpolder. Het is de bedoeling daar een gat van 27 hectares te maken waarin vijf miljoen kuub (lichtver- ontreinigde) bagger kan worden gestort. Wethouder Tj. van Rij van Leiden is bepaald niet geluk kig met het besluit. „Onbe grijpelijk dat zo'n belangrij ke plek in de Randstad wordt gebruikt voor baggerstort. Dat kan veel beter in het Groene Hart." Van Rij noemt het winst dat de stort in de Oostvlietpolder nu wel on dergeschikt wordt gemaakt aan woningbouw. De wethouder dringt erop aan dat nog voor 1994 een besluit wordt genomen over bebouwing van vliegveld Val kenburg. „Blijkt dat onmo gelijk, dan is woningbouw in Oostvlietpolder of de Grote polder on vermi jdeli j k.' Aideed 2 De Amerikanen lijken de vredesoperatie in Somalia veranderd te heb ben in een jacht op krijgs heer Aideed. 3 Van der Zwan gaat met zijn pleidooi voor wachtlijsten voorbij aan het leed van de patiënten, vindt hoogleraar Post Liza Laken fr De Leidse Liza La- jL D ken schreef een spannende roman en gaf het zelf uit: 'De afvalhoop van de reinigingsdienst'. Oranje-jeugd *>7 In Noordwijk hoos- Z. de het gisteravond maar het duel tussen de Oranje-jeugd en Schotland ging gewoon door: 0-0. Geen krant ontvangen? Positie wankelt na uitspraken PvdA-voorzitter Rottenberg den haag gpd De positie van PvdA-fractielei- der Thijs Wöltgens wankelt. Aanleiding vormen uitlatingen van partijvoorzitter Rottenberg dat Wöltgens na de verkiezin gen van mei 1994 zou moeten verdwijnen als fractieleider. In PvdA-kring wordt verwacht dat Wöltgens zo lang niet meer zal wachten. Hij was van plan tij dens een vanmiddag gestartte partijbijeenkomst in Doorn de vertrouwensvraag te stellen. In PvdA-kring werd het van morgen „niet toevallig" ge noemd dat Rottenberg zijn uit spraken over Wöltgens heeft ge daan. Een wisseling van de wacht zou nu nog vrij geruis loos kunnen. De verkiezingen zijn pas over negen maanden. De vraag is alleen wie Wöltgens kan opvolgen. De tweede man, Leijnse, heeft al eerder te ken nen gegeven na mei 1994 niet in de Kamer te willen terugke ren. Rottenberg deed zijn uitspra ken over Wöltgens in de Tele graaf van vanmorgen. Vooruit kijkend naar de verkiezingen van volgend jaar mei en het voorspelde verlies voor zijn par tij, zei Rottenberg: „Onze fractie zal veranderen en wellicht klei ner worden. Ik denk dat ook een wisseling in de fractieleiding ge wenst is, maar dat bepaalt de nieuwe fractie." De partijvoorzitter heeft al eerder kritiek geuit op het func tioneren van Wöltgens. Hij ver weet hem onder meer gebrek aan daadkracht en luiheid. Ook andere prominente PvdA'ers, zoals Rick van der Ploeg, econoom en lid van het partij bestuur, uitten recent kritiek op Wöltgens. Overigens zegt de partijvoor zitter in de Telegraaf wel Wölt gens te willen behouden voor de politiek. „Hij is de smaakma ker op sociaal-economisch ter rein." Wöltgens wilde vanoch tend niet reageren op de uitla tingen van zijn partijgenoot. De bijeenkomst in Doom was al langer gepland. Het betrof het jaarlijkse weekeinde waarin de Miljoennennota wordt bespro ken. PvdA-Kamerlid Van Gelder, tevens lid van het fractiebe stuur, noemde de uitlatingen van Rottenberg in een reactie volstrekt overbodig, voorbarig en onzinnig. „Het is immers de nieuwe fractie die een fractie voorzitter kiest. Er is op dit mo ment geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat Thijs niet het vertrouwen van de nieuwe fractie zou hebben." Het is overigens een publiek geheim dat een deel van PvdA- fractie moeite heeft met het lei derschap van Wöltgens. Hij zou zich te weinig profileren en te veel zaken op zijn beloop laten. De fractievergaderingen worden al geruime tijd geleid door vice- ffactievoorzitter Leijnse. Rot tenberg heeft geen kritiek op partijleider Kok. Diens positie is volgens de partijvoorzitter on omstreden. Banken draaien geldkraan dicht Faillissement dreigt voor het Rijnland Ziekenhuis in Al phen en Leiderdorp. De banken hebben besloten om de kredietfaciliteiten voor het ziekenhuis voor de rest van het jaar te verlagen. Als er voor het einde van dit jaar geen uitzicht is op een positief financieel resultaat, drei gen de banken de geldkraan helemaal dicht te draaien. n rijn/leiderdorp» wilfred simons De financiële problemen bij de ziekenhuizen zijn ontstaan na de fusie in 1990. Als gevolg daarvan had Rijnland meer spe cialisten in dienst dan door de provincie werden vergoed. Dat probleem deed zich vooral in het Alphense Rijnoord-zieken huis voor. Als Rijnoord echter bezwijkt onderi de tekorten, sleept het het ziekenhuis in Lei derdorp met zich mee. „Het is één ziekenhuis", aldus directeur F. Hof. De directie heeft inmiddels vergaande maatregelen geno men om de uitgaven te vermin deren. Er is een vacaturestop in gesteld en er wordt bezuinigd op materiaal. Gedwongen ont slagen zijn niet langer uitgeslo ten, zei Hof vanochtend. „Als we tegen het eind van het jaar geen klein overschot hebben op onze balans, staan we met onze rug tegen de muur. Ik sluit niets meer uit." De directie van het zieken huis praat op dit moment met diverse instellingen en andere ziekenhuizen over mogelijkhe den om meer geld binnen te krijgen. De directie heeft onder meer een brandbrief gestuurd aan staatssecretaris Simons met het verzoek om meer vergoe ding. Als Simons positief rea geert, krijgt het ziekenhuis een- Daimler-Benz gaat drastisch reorganiseren malig tweeëneenkwart miljoen en is de ergste pijn even gele den. „Dan zouden we het zie kenhuis zeker kunnen behou den", aldus Hof. Simons heeft het geld tot nu toe niet willen geven, omdat er naar zijn mening al genoeg spe cialisten in Zuid-Holland Noord zijn. Hof: „De tekorten zijn het gevolg van de fusie, die destijds door alle overheden is gewild. Zij kunnen nu niet langs de zij lijn blijven staan en toezien hoe het ziekenhuis onder de rode cijfers verdwijnt." Inmiddels staat ook vast dat Rijnoord geen 'volledig basis ziekenhuis' kan worden. Er zijn volgens de provincie al vol doende van deze ziekenhuizen in de regio Zuid-Holland Noord. Voor een kort-verblijf-zieken- huis, aangevuld met dagbehan deling en poliklinische facilitei ten zou wel plaats zijn. Voorwaardelijke celstraf geëist tegen psychiater leeuwarden anp leiden De politie maakte gisteravond snel een einde aan de blokkade van het Kort Ra penburg door een groep jongeren. De actie was een protest tegen bezuinigingen van het kabinet die jongeren 'onevenredig zwaar' zou den treffen. Vanmorgen vroeg bezetten jonge ren om dezelfde reden de sociale dienst aan de Langebrug. Onder het motto 'deze weg loopt dood' dwongen zo'n 25 actievoerders automo bilisten gisteravond omstreeks halfzeven 'een andere weg in te slaan'. Het wegdek werd af gezet met dranghekken, waardoor het verkeer in de Breestraat, het Noordeinde en het Kort Rapenburg vast kwam te zitten. De politie greep na ongeveer tien minuten in. De drang hekken werden in beslag genomen en het ver keer in goede banen geleid. Pagina 15: Sociale dienst ruim twee uur bezet FOTO HENK BOUWMAN Voor het geven van dodelijke middelen aan een psychiatrisch patiënte is gisteren voor het ge rechtshof in Leeuwarden tegen een 52-jarige psychiater uit Haarlem zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf ge- eist met een proeftijd van een jaar. Procureur-generaal S. Zwerwer verweet de psychiater dat hij onzorgvuldig had gehan deld door de vrouw niet door een andere deskundige te laten onderzoeken. Ook trok de procureur-gene raal in twijfel of er bij de vrouw wel sprake was van een vrije wilsbepaling toen ze koos voor de dood. Aan de medische eis bij euthanasie van vrijwilligheid van het verzoek is volgens hem niet voldaan. De zaak speelde in 1991 toen een 50-jarige vrouw uit het Drentse Ruinen zich voor hulp wendde tot de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Eu thanasie. Zij kwam in aanraking met de psychiater, die sinds 1989 adviseur is bij de vereni ging. De vrouw had in korte tijd haar beide zonen verloren en haar huwelijk was op een mis lukking uitgelopen. Omdat ze voor haar kinderen had geleefd, bestond bij haar na het verlies een duurzame wens om zelf ook dood te zijn. De psychiater heeft haar de medische midde len gegeven waarmee ze haar wens kon vervullen. Hij ver klaarde tegenover het hof dat er volgens hem sprake was van psychisch lijden. Het Bosnische drama lijkt zijn ontknoping te naderen al thans op het politieke front. Als de bemiddelaars Owen (EG) en Stoltenberg (VN) er de komende dagen in slagen de eindjes aan elkaar te knopen, wordt dinsdag op de luchthaven van Sarajevo het vredesakkoord door de Bosnische Serviërs, Kroaten en moslims getekend. Het is dan zaak voor de NAVO, als uitvoerend orgaan van de Veiligheidsraad, zo snel mogelijk 50.000 man troepen te installeren voor de naleving van de overeenkomst. Het gaat hier bij vooral om de ontwapening van de strijdgroepen van de drie partijen, alsmede controle op de grenzen van de drie deelsta ten waarin Bosnië-Hercegovina wordt opgesplitst. Niet voor lange tijd vermoe delijk, want in Genève werd gis teren door moslims en Serviërs besloten binnen twee jaar een volksraadpleging te organiseren over het voortbestaan van de nieuwe 'Unie'. Nauw bij het vredesoverleg betrokken diplo maten twijfelen er niet aan, dat de Bosnische Serviërs en Kroaten dan zullen kiezen voor aansluiting van hun deelstaatjes bij 'Groot-Servië' en Kroatië. Van Bosnië zou dan alleen het moslim-ministaatje over blijven van president Izetbego- vic, een soort Zuidslavisch Luxemburg, dat dan echter wel internationale erkenning krijgt als onafhankelijk land en wettig opvolger van het ontmantelde Bosnië-Hercegovina. Op die voorwaarde stemde Izetbegovic gisteren in met de staatkundige legpuzzel, waarvoor Owen en Stoltenberg in koortsachtige pendeldiplomatie trachten de laatste stukjes op hun plaats te krijgen. Dit weekeinde moet een wa penstilstand van kracht worden, die aansluit bij afspraken eerder deze week tussen Izetbegovic en de Kroatische president Tud- jman. In die 'gezamenlijke ver klaringen' wordt ook bevrijding van alle gevangenen over en weer beloofd, onbelemmerde toegang voor de internationale hulpkonvooien, naleving van de mensenrechten alsmede de in stelling van werkgroepen om de laatste territoriale aanspraken te regelen. De bedoeling is, dat deze ver klaringen van Izetbegovic met respectievelijke de Serviërs en Kroaten gelijktijdig met het vre desplan van 1 september vol gende week in Sarajevo worden ondertekend. Marktaandeel in Nederland weer gedaald den haag gpd Heinekens alcoholvrije bier Buckler nadert zijn einde. On danks een eind vorig jaar ge starte promotie-campagne is het toch al geringe marktaan deel van Buckler verder ge daald. Hoewel Heineken dat of ficieel ontkent, worden de gelui den steeds sterker dat Buckler in Nederland verdwijnt. Buckler was ooit een door slaand succes, maar ontwikkelt zich steeds meer tot zorgen kindje voor Heineken. De bier- stuttgart dpa Daimler-Benz, Duitslands grootste industriële concern, gaat drastisch reorganiseren na de sterke winstval in de eerste helft van dit jaar. Volgens be stuursvoorzitter Reuter worden er tot eind 1994 zo'n 35.000 ba nen geschrapt. Daarmee ver dwijnt bijna tien procent van het huidige personeelsbestand. De reorganisatie moet de ko mende vier jaar ongeveer acht miljard mark opleveren. De herstructurering zal bijna geen enkel bedrijfsonderdeel ongemoeid laten. Fokker heeft volgens woordvoerder B. van Veen echter geen last van de sa nering: „Ik vermoed dat Reuter over zijn eigen bedrijven praat, maar niet over deelnemingen." Volgens Van Veen is Fokker een zelfstandig bedrijf met een ei gen winstverantwoordelijkheid. Natuurhistorisch museum Leiden krijgt geregeld aanbiedingen leiden annetvan aarsen Het Nationaal Natuurhistorisch Museum in Leiden heeft de afgelopen tijd enkele malen dinosaurus-eieren kunnen kopen. Volgens E. van der Wilk, hoofd van de educatieve dienst, is er sprake van een behoorlijk aantal aanbiedingen. De hoge prijzen, die worden gevraagd voor een dino-ei, stonden aankoop echter in de weg. Het is momenteel geen goede tijd om overblijfselen van dinosaurussen aan te schaffen, weten ze bij het Nationaal Na tuurhistorisch Museum. Eergisteren bood Schagenaar Jan Stobbe bij het vei linghuis Bonhams in Londen zijn collec tie van vijftien eieren en 23 dino-keutels te koop aan. De verkoop bracht een re cord-bedrag van zo'n twee ton op. Stob be noemt de opvallend hoge opbrengst een rechtstreeks gevolg van de dino saurus-rage die door de film Jurassic Park is ontketend. Volgens Van der Wilk kreeg het Natio naal Natuurhistorisch Museum voor het .laatst in mei verkopers op de stoep. „Dus voordat de film van Steven Spielberg werd uitgebracht. Maar toen was er al sprake van zeer hoge prijzen. Tussen de paar honderd en de paar duizend gul den, afhankelijk van de toestand waarin het exemplaar verkeerde en de gegevens die er bij zaten." „Van de eieren die wij kregen aange boden, waren over het algemeen weinig gegevens bekend. We hebben de indruk dat ze vooral uit China komen waar één van de grootste vindplaatsen van dit mo ment is. Het was in alle gevallen ook on duidelijk hoe de aanbieders de eieren in hun bezit gekregen hadden", aldus Van der Wilk. De afgelopen twee jaar zijn er zeker vier of vijf mensen geweest die contact met het museum hebben gezocht. In geen van de gevallen is ingegaan op de aanbieding. „De eieren waren naar onze maatstaven niet mooi genoeg om ten toongesteld te worden", aldus Van der Wilk. Leidenaar W. Devilé, handelaar in mi neralen, edelstenen en fossielen, is een goede bekende van Stobbe. „Toen ik gis teren het nieuws hoorde over die veiling, dacht ik 'die heeft een reuze slag gesla gen'. Ik wilde dat ik zelf een paar eieren in mijn collectie had. Er is momenteel echt een dino-hausse. Er is dus flink geld mee te verdienen." Enkele jaren geleden was het volgens hem nog vrij eenvoudig om dinosaurus-eieren te kopen, voorna melijk uit het gebied in Amerika waar de film Jurrassic Park zich afspeelt. „Het verhaal van vakantiegangers die eieren meenemen, geloof ik niet", zegt Devilé overigens. „Dit soort fossielen is altijd vrij duur geweest. Ik denk niet dat een toerist zomaar duizend dollar uit zijn zak haalt voor een ei. Je moet echt een expert zijn anders loop je de kans dat je thuis komt met een ordinaire kei." HET WOORD IS AAN Bismarck Men kan alles met kinderen doen als men slechts met ze wil spelen. VANDAAG Guituur 0 Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's13 Randstad12 Regio15.17.18,19 RTV Show Sport Stand van zaken VANDAAG OOK SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met zon In de nacht enkele opklanngen en plaatselijk mist. Minimumtempera tuur omstreeks 7 graden. Overdag perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 gra den. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, in hoofdzaak uit noordoostelijke richtingen. Duikschool, Duikshop en Vulstation brouwer kwam in september 1988 met het toen nog alcoho larme biertje op de markt. Bin nen twee maanden werd de toenmalige marktleider, het Duitse Clausthaler, onttroond en kon Heineken prat gaan op een marktaandeel van 60 pro cent. Lang duurde het succes niet. Bavaria nam de fakkel met zijn alcoholvrije bier al snel over en is nog steeds marktleider. In een poging het tij te keren, ver anderde Heineken in 1991 de smaak van Buckler en maakte het brouwsel alcoholvrij in plaats van -arm. Sindsdien pro beert Buckler vergeefs de suc cessen uit het verleden te eve- Cijfers wil Heineken niet ge ven, maar dit jaar zou het mark taandeel van Buckler al gedaald zijn tot onder de twee procent. Het bier wordt wel met succes in het buitenland verkocht. Overigens heeft Heineken nog een tweede alcoholvrije pijl op zijn boog. Amstel Malt. dat bij ruim 20 procent van de alcohol- loze drinkers in de smaak valt. De verwachting is dat de markt voor alcoholvrij bier in Nederland na jaren van explo sieve stijging dit jaar een verza digingspunt bereikt. De afgelo pen jaren was alcoholvrije bier voor een aantal brouwers de grote winstmakcr. LóWfc Cfcebt*! NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:- Adres: Postcode: Plaats: Td.: Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch 28.75) Per kwartaal O via acceptgiro 82,85) Qautomatisch 82,85) Nr. bank/giro: Handtekening:

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1