Cultuur Kunst bult' 'Je studeert je wel een Mo Publiek moet zelf raden: wie hoort bij wie? 'ewondering DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 FILM BOEKEN H A Dankzij de nieuwe yy Het huwelijk, roem, I I projector van LVC is I Z stnjdrossen, of hoe de film 'Bewogen Koper' de geest zichzelf kan hin- op het Johan van der Keu- deren: Michel de Montaig- ken-festival geruisloos te ne schreef uiterst inne- zien mend werkelijk over alles Afro-Caribe festival in Rotterdam Rotterdam Van 17 tot en met 25 september vindt in Rotterdam het vijfde Afro-Caribe festival plaats. Op diverse lokaties in de Maasstad is er dans, muziek en theater uit het Caraïbisch gebied te bewonderen. Vrijdag 17 september is in Theater De Evenaar, in het Museum voor Volkenkunde, een Caraïbisch tori-program ma te horen waarin op poëtische wijze en met muziek Caraïbi- sche verhalen verteld. Zondag 19 september is in Theater De Evenaar een Cubaanse dag. In de Rotterdamse Schouwburg is van 21 tot en met 23 september de Trinidad Theatre Workshop aanwezig, opgericht door Nobelprijs-winnaar van 1992, Derek Walcott, brengt een compilatie van diverse stukken van Walcott ten tonele. Derek Walcott is zelf ook aanwezig. Pats en de Meëeters leiden Kindertoneelclub Pats uit Leiden zoekt jongens van plus minus 11 jaar oud die het leuk vinden om toneel te spelen. De groep repeteert elke woensdagmiddag in de Kaasmarktschool in de Koppenhinksteeg 1. Voor meer informatie: Ans Hendrikse, 071-172678. Tienertoneelclub De Meëeters is op zoek naar men sen die zich willen bezig houden met het decor en het licht. Voor meer informatie: Marijke van Bemmel, 071-220217 of Yvonne Henneken, 079-164466. Theaterseizoen Magnifiosi lisse Jongerencentrum Magnifiosi opent morgen het theatersei zoen met de voorstelling 'De gangmaker' van en met Adrian Goemans. Zijn tweede soloprogramma is een mengeling van ca baret en toneel waarin het publiek kan kennismaken met een verdronken Kaapverdiaanse matroos, de depressieve koning Anonymus, zijn nar Anticlimax en Lodewijk die vijftien jaar doorbracht in de baarmoeder. De voorstelling begint om 21.00 uur aan de Ruishornlaan 21. Mother's Finest en Cool and the Gang Amsterdam Mother's Finest, Herman Brood, Lois Lane, Curiosi ty killed the Cat, Quazar, Farida Merville, Wadaiko Ichiro en an dere artiesten zijn zondag 18 september te zien en te horen op het Racism Beat It Popfestival in het Amsterdamse Bos. Het be gint om 12.00 uur op de Speelweide. Cool and the Gang sluiten om 23.00 uur het programma af. Het gratis te bezoeken festival is een initiatief van de stichting Pop Against Racism. Borden wij ze de weg naar de speelweide. Vanaf het Censtraat station en het station WTC rijden pendelbussen naar het festival. KamcrmuziekserieJSieuwkoop nieuwkoop» De Italiaanse pianist Brenno Ambrosini opent op zondag 26 september de serie van de stichting Kamermuziek in Nieuwkoop. Countertenor Derek Lee Regin, sopraan Priti Coles en pianist Bart van Oort geven 24 oktober een optreden. Het Trio Boussu is 28 november te gast. Cellist Pieter Wispelwey en pianist David Kuyken spelen op 16 januari. Het Aurelia Saxo foonkwartet trteden 27 februari op. Het pianoduo Yaara Tal en Andreas Groethuysen besluiten de reeks op 26 maart. Alle voor stellingen zijn zondagmiddag in de remonstrantse kerk. Tal- /Groethuysen spelen echter op zaterdagavond in de hervormde kerk aan het Regthuysplein. Voor meer informatie: stichting Ka mermuziek, Dorpsstraat 55,2441CG Nieuwveen. een openbaring. „Je komt er dan achter wat een akelig ver wende krengen je in de klassie ke muziek tegenkomt. Zes keer in de week een voorstelling, daar hoef je bij klassieke zan gers niet mee aan te komen. Maar in de musical zijn ze niet anders gewend." Dat klassieke rollen meer van de stem zouden eisen is volgens Smit absoluut niet waar. Sinds 'Les Misérables' is Smit vooral weer actief geweest in de klassieke muziek. Hij zong rol len in Ierland en bij Opera Zuid in Maastricht en werkte mee aan een aantal uitvoeringen van de Matthaus Passion. „Ook heerlijk om te doen. Ik ben dol blij dat ze me in die hoek niet vergeten zijn." Kleinsma wervelde het afgelo pen seizoen1 door Nederland met haar 'personality show' 'Si- mone Friends'. „We wilden zoiets eigenlijk pas over een paar jaar doen, en dan als klei- ne-zaalproduktie. Maar omdat er na 'Funny Girl' eigenlijk geen geschikte musical was, hebben we dat naar voren geschoven. 'Simone Friends' was iets wat ik altijd al wilde. Ik vond het enig om te doen." „Ik had de show best nog een seizoen willen doen. Geen nieuw programma, dat zou ik niet gekund hebben. De voor bereidingen zijn namelijk be hoorlijk intensief. Daarom is het leuk om nu dit te gaan doen. En als we met Sweeney Todd or de weg zitten, kan ik gaan beden ken wat ik volgend jaar eens te gen de mensen wil gaan zeggen. Wat dat betreft zit ik natuurlijk in een zeer luxe positie. De mu sical heeft nog steeds mijn hart, maar het is heerlijk als je dat kunt afwisselen met je eigen shows. Dan kan ik volgend jaar ook weer eens een pootje op lichten, want in 'Sweeney Todd' zit geen enkel dansje." KattenKabinet verhuist weer amsterdam anp Het KattenKabinet in Amster dam verhuist weer terug naar de oude lokatie. Volgens Bob Meijer, oprichter van het parti culiere museum, is het huidige pand aan de Herengracht 468 te kostbaar. Het kabinet blijft na de verhuizing wel aan dezelfde gracht gevestigd: het steekt al leen het water over naar num mer 497. De tentoonstelling 'Meta Dame Hilde Wolters', die van 20 september tot en met 31 oktober is te zien, wordt de laatste verkoopexpositie in het huidige pand. Met de verhuizing krijgt Meij er de kattenkunstwerken weer terug in zijn eigen huis, zoals ook bij de opening het geval was. De eerste succesvolle ten toonstelling met schilderijen van Sal Meijer werd begin de cember 1990 geopend. Begin 1992 vertrokken de kunstkanen naar de nieuwe behuizing.' Vol gens Meijer is die stap niet op een mislukking uitgedraaid. Jaarlijks trekt het KattenKabinet cyigeveer 25.000 beaoetos Toch is het museum, dat geen subsidie ontvangt, financieel geen haalbare kaart. De terugkeer van het Katten Kabinet naar het woonhuis van Meijer betekent dat het muse um één keer per jaar een grote tentoonstelling houdt die twee a drie maanden duurt. Daarna zijn de kattenkunstwerken uit sluitend op afspraak te bewon deren. Jurk Monroe weg new vork De poppenverzameling van Marilyn Monroe is gestolen uit een kluis in een New Yorks pak huis. Ook de brieven die de ac trice schreef aan haar inmiddels overleden mentor Lee Strasberg zijn verdwenen. De kluis is ei gendom van diens echtgenote Anna Strasberg. Mogelijk is ook de jurk gestolen die Monroe in de film 'The Seven Year Itch' zo pikant liet opwaaien. Kleinsma en Smit kijken uit naar rol als moordlustig paar Zijn baard is er al af, de snor komt later. Niet te veel ineens, vindt Ernst Daniël Smit, die voor zijn rol als Sweeney Todd in de gelijknamige musical ook zijn haardos laat woekeren. ,,Ik heb een hekel aan prui ken", zegt hij tegen Simo ne Kleinsma, zijn tegen speelster in de musical. „Jij niet?" „Wou jij soms dat ik er zó bij ging lopen", zegt ze, wijzend op de foto waarop ze staat als de zwabberharige Mrs. Lovett. bussum kees groenenboom Kleinsma en Smit popelen om het podium op te gaan met Stephen Sondheims thriller- musical, die dit seizoen 220 keer te zien zal zijn in de Neder landse theaters. Een absoluut record voor een reizende voor stelling. 'Sweeney Todd' is het verhaal van een barbier die zich wil wreken op de samenleving na dat hij door een corrupte rech ter op valse gronden is verban nen naar Australië. Bij zijn te rugkeer in Engeland hanteert hij zijn barbiersmes niet alleen voor het snijden van haar. Een handlangster in het kwaad vindt hij in de pasteitjesbakster Mrs. Lovett. „Het hele stuk ademt zo'n mistige Londense achterbuurts feer. Je ruikt bijna het vuil, de verontreiniging. Het is gewoon vies", zegt Smit vol vuur. Smit en Kleinsma stonden eerder samen in de musicalsen satie 'Les Misérables'. De uit de klassieke wereld afkomstige ba riton Smit maakte daarin indruk als Javert, de politie-inspecteur die de letter van de wet blind uitvoert. Kleinsma vormde sa men met Paul de Leeuw het Simone Kleinsma: „Je krijgt nauwelijks tijd om adem te halen." foto pr laaghartige herbergiersechtpaar Thenardier. Niet te vergelijken met de rol die ze nu gaat spelen, vindt ze. „Madame Thenardier was echt een karikatuur. Wij waren een beetje de komische noot in de voorstelling. Ik stond maar zo'n 20 minuten op het toneel, maar in die tijd mcft je er wél helemaal zijn." „In deze rol komt het voel meer op acteren aan. Lovett is een karakter met verschillende lagen, je moet meer doen dan alleen typetje neerzetten. Bo vendien is de zang nogal inge wikkeld. Je krijgt nauwelijks de tijd om adem, te halen. Sond- heim is een beetje de artistieke- ling onder de musicalcompo nisten, hij wilde niet commer cieel zijn. Er zitten prachtige stukken in, maar je studeert je wel een bult." „Alle partijen zijn moeilijk, van zeer laag tot zeer hoog, van zeer gevoelig tot extreme uit barstingen", zegt Smit. „Bij Si mone gaat het om de snelheid en om de lappen tekst. Je mag wel een zuurstofapparaat mee nemen." Verwende krengen Voor de bariton was de kennis making met de musicalwereld In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die, hetzij direct, hetzij zijdelings, met kunst en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp of kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. Vandaag spreekt Bram Louwrier, eigenaar van de Leidse galerie Time is Art, zijn bewondering uit voor een speciaal voor hem gemaakt drieluik en een boek van Renévan Dam. „In dit boek kun je de vriendschap en het werk als een pakketje koesteren." Dit drieluik heb ik vorig jaar gekregen voor mijn verjaardag van Ben Overdevest en Rob Schouten, twee Leidse kunstenaars. En die hebben eigenlijk mijn rookgedrag geobserveerd. Links zie je Ben's interpretatie van een ingeklapte long. Rechts heeft Rob de sigaret verbeeld als de lancering van een raket. In het midden hebben ze een verfdoek neergehangen. Eerst zou Eric Jan Kuiper geloof ik ook meedoen aan het drieluik. Die was toen even buiten beeld. Ben en Rob hebben toen het lapje gejat waar hij zijn vingers aan afveegt en in het midden gehangen. Dit drieluik is me heel dierbaar. Alledrie hebben ze hier ook geëxposeerd in Time is Art. Naast de grenzeloze bewondering voor hun werk heb ik meer met ze. Het zijn heel prettige mensen waar ik graag mee omgaan. Wat ik gewoon ontzettend waardeer is dat ze dit speciaal voor mij hebben gemaakt. Dit sleur ik bij brand dan ook als eerste het huis uit. Al die andere doeken van 5000 6000 gulden laat ik over aan dé verzekeraar. 'Invitaties' in CBKen de Waag Hennes I, van Harald Vlugt te zien bij 'Invitaties'. foto BEELDENDE KUNST RECENSIE ONNO SCHILSTRA Expositie 'Invitaties', werk van 18 kunste naars Te zien t/m 30/9. wo-za 12-17 uur, do 19-21 uur. Centrum Beeldende Kunst, Hooglandse Kerkgracht 19-21 en De Waag. Aalmarkt 21Leiden De expositie 'Invitaties' heeft iets weg van een raadsel. Deze tentoonstelling, waarmee het Centrum Beeldende Kunst offi cieel is geopend, is de eerste zichtbare activiteit onder super visie van directeur Ella van Zan ten. Wie verwachtte dat zij 'In vitaties' vergezeld zou doen gaan van een beginselverkla ring, waarin de expositieplan nen voor de toekomst toegelicht worden, komt bedrogen uit. 'In vitaties' is hooguit een indirect manifest. Negen beeldhouwers, van wie vier werkzaam in Leiden, zijn uitgenodigd een 'jonge' kunste naar voor te stellen in een geza menlijke expositie. De Ixide- naars houden receptie in het CBK, de anderen in de Waag. Bij de gëexposeerde werken hangen geen naam- of titel- bordjes, men moet dus enige moeite doen om er achter te ko men wie wat heeft gemaakt. De sleutel tot de verklaring van deze opzet wordt aange reikt door grafisch vormgever Menno Landstra. Als catalogus ontwierp hij een langwerpig boekje, dat halverwege is door gesneden, zodat de bovenkant van een bladzij onafhankelijk van de onderkant kan worden omgeslagen. Op het bovenste deel staat telkens de naam van de 'oudere' kunstenaaf en een foto van zijn werk, daaronder de gëinviteerde. Men moet zelf ra den wie bij wie hoort: een uit nodiging aan het publiek om zelf te trachten ordening aan te brengen in de veelvormigheid van de hedendaagse kunst? Interessant is dat alle Leidse beeldhouwers kunstenaars invi teerden wiens werk formele overeenkomsten met het eigen werk vertoont. De ruimtelijke vormen van Jan Paul Hulsen- beck bijvoorbeeld lijken de drie dimensionale versie van de wolkjes-schilderijen van Fred van der Linde. Aan het werk is niet te zien wie hier 'oud' en wie 'jong' is. Dat geldt ook voor de expo santen in de Waag. Daar zijn de formele overeenkomsten veelal geringer, maar zijn de themati sche relaties goed zichtbaar. Zo lijken de keramische koppen van Sonja Oudendijk weinig op de kakelbonte verzameling be schilderde stenen van Frans Walon van de kermis, maar zit in de rituele ondertoon van hun werk een duidelijke verwant schap. pft Op grond van welke inhoude lijke visie deze tentoonstelling tot stand kwam. wordt niet ge heel duidelijk. Het aardige van 'Invitaties' is dat er boeiend werk wordt getoond dat het pu bliek prikkelt om goed te kijken en na te denken, maar het ver velende is dat die prikkeling zo weinig vervolg krijgt in een na dere toelichting op de werken. De tentoonstelling houdt daar door een ietwat vrijblijvend ka rakter: de betekenis van vele vi sueel aantrekkelijke werkstuk ken blijft onopgehelderd, en wat in bredere zin de bedoeling is van deze tentoonstelling daarnaar moet men vooralsnog gissen. Die ingeklapte long is geen schrikbeeld voor me. Ik zie het eerder als een grapje. Ik heb het daarom ook niet opgehangen maar het staat gewoon hier op de vloer van de galerie. Ik ben ook nogal een verzamelfreak van bijzondere uitgaven. Kunst is voor heel veel mensen niet te betalen. Ik probeer dan ook bij elke expositie een uitgave te laten maken die tussen de 40 en 400 gulden ligt. Het leuke, de sport is om zo iets zo simpel mogelijk samen te stellen. Dat doët een appèl op de kunstenaar. Zo'n uitgave is iets waar toch inhoud in zit en blijft evengoed betaalbaar. Dit boek van René van Dam gaat ook zeker mee het huis uit bij brand. Desnoods door het raam. René is één van de belangrijkste Leidse kunstenaars. Hij woont nu in Kopenhagen. Onze telefoonrekeningen zijn dan ook gigantisch. In dit boek zitten allerlei schilderijtjes. De omslag is van bewerkt metaal. Die blijft steeds hetzelfde. De inhoud verandert constant want René maakt steeds nieuwe boeken. Wat ik bij hem zo bewonder is het oorspronkelijke, het oer in zijn werk, zijn uitstraling, zijn uitspraken. In dit boek kun je de vriendschap en het werk als een pakketje koesteren. Ik heb tientallen werken van hem en elke dag trek ik er wel eentje tussenuit om even naar te kijken. Die band, dat vertrouwen, die vriendschap is heel belangrijk. René is gewoon een man om van te houden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9