Mandela wil blanken in land houden Buitenland Florida vreest forse daling aantal toeristen na golf van geweld Kapers Aeroflot-toestel geven zich in Oslo over GATT-protest in Frankrijk Aantal executies VS naar niveau 1962 Clinton plukt vruchten van akkoord Israël verwacht overeenkomst met Libanon in negen maanden 'mïL DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind* The Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter Azerbajdzjan: miljoen vluchtelingen Nicosia» Zeker een miljoen inwoners van Azerbajdzjan zijn op de vlucht geslagen voor de strijd met het naburige Armenië. Vol gens de Iraanse TV heeft president Alijev (Azerbajdzjan) dit gis teren gezegd in een telefoongesprek met zijn Iraanse ambtge noot Rafsanjani. Alijev bedankte het buurland voor het inrichten van een kamp dat onderdak biedt aan 100.000 vluchtelingen. Vergeetachtigheid kost geld londen» Een vergeetachtige Brit slikte gisteren wel even, toen hij hoorde dat hij bijna 1500 gulden boete moet betalen voor twee geleende boeken, die hij pas na twee jaar terugbracht naar de bi bliotheek. Een van de boeken had de titel: 'Hoe bespaar ik geld?' Namibia komt met eigen munt windhoek» Namibia heeft gisteren een eigen dollar ingevoerd die de Zuidafrikaanse rand vervangt. De Namibische dollar heeft vooral een symbolische betekenis. De waarde van de munt blijft in een vaste verhouding van een op een gekoppeld aan de rand. Vorst Liechtenstein ontbindt parlement hans de bruun/bill meyer 'Kom op, het wordt leuk' had de tekst moeten luiden van een advertentie, waarmee Florida dit najaar zowel Amerikanen als buitenlanders naar de Sunshine State wilde lokken. Maar 'Blijf weg, het is hier niet pluis' lijkt meer op zijn plaats nu wéér een toerist het slachtoffer is geworden van bruut geweld. Dinsdag trok gouverneur Lawton Chi les de twee miljoen dollar kostende re clamecampagne voor Florida in, nadat de Britse vakantieganger Gary Colley maandagnacht de negende toerist was geworden die sinds vorig jaar septem ber in Florida is vermoord. „Dit gaat miljarden kosten", zei Greg Farmer, de staatsminister van handel dinsdag. „Het is mijn taak reclame te maken voor Florida maar ik weet niets posi tiefs te zeggen. Dit soort incidenten raakt zowel onze ziel als onze porte monnee." Florida was al geschokt, nadat vorige week op de weg tussen de stad en het vliegveld van Miami een Duitse toerist in zijn huurauto in koelen bloede was doodgeschoten. Alle slachtoffers reden in een huurwagen. Direct na de moor den zijn maatregelen genomen om huurauto's minder makkelijk herken baar te maken. De speciale nummer borden werden afgeschaft en op de auto's mogen geen stickers of andere herkenningstekens van de verhuur- maatschappij zichtbaar zijn. Toeristen in Miami en Orlando krijgen bovendien tips hoe zij via de kortste en de veiligste weg van het vliegveld naar de stad moeten rijden, zonder in onveilige buurten terecht te komen. Maar die voorzorgsmaatregelen blij ken niet altijd te helpen. De Duitser die vorige week voor de i ogen van zijn zwangere vrouw werd doodgeschoten, had alle aanwijzingen opgevolgd. Colley stond op een goed- verlicht parkeerterrein langs de snel weg en werd voor de ogen van zijn vriendin en enkele getuigen doodge schoten. Deze nieuwe moord heeft het besef doen postvatten dat de veiliging- heidsmaatregelen niet voldoende zijn en dat hardere maatregelen nodig zijn. Gouverneur Chiles kondigde meteen een 24-uursbewaking aan op alle 48 rustplaatsen langs de snelwegen van Florida. Hij beval een klopjacht op de daders, waarvoor alle verloven van po litiepersoneel werden ingetrokken. Toch is er na de moorden van dit voorjaar nauwelijks sprake van een daling van het toerisme. Alleen vanuit Duitsland kwamen er korte tijd min der toeristen, omdat Duitsers zich ex tra getroffen voelden. De meeste toe risten bleven echter weg uit vrees voor herhaling van de orkaan Andrew die vorig jaar augustus een verwoestend spoor door het zuiden van Florida trok. Als Europese regeringen echter gaan adviseren Florida te mijden, zoals de Britse overweegt, dan kan de stroom toeristen snel minder worden. De Nederlandse reiswereld overweegt vooralsnog geen extra maatregelen. Touroperator Arke raadt vakantiegan gers wel aan auto's en campers niet op de luchthaven van aankomst te huren. Op het traject van de luchthaven naar het hotel is de kans op aanvallen het grootst. Van een paniekreactie onder Neder landse Florida-gangers is volgens woordvoerder Udo Buys van Martinair niet veel te merken. Hij wijst erop dat het Britse slachtoffer in Tallahasee in zijn auto lag te slapen. „Onverstan dig", vindt Buys. Het ministerie van buitenlandse za ken, dat in overleg met de ANYVB en de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisorganisatoren (ANVR) reisad viezen uitvaardigt, overweegt voorals nog geen negatief advies uit te bren gen. De ANVR is wel van plan de situa tie in Florida deze maand ter sprake te brengen op een vergadering van de IF- TO, een internationale organisatie van touroperators. vaduz Vorst Hans Adam II van Liechtenstein heeft gisteren ge weigerd premier Markus Büchel te ontslaan. Het parlement nam dinsdag een motie van wantrouwen aan tegen de 34-jarige pre mier. Büchels partijgenoten steunden de motie omdat de pre mier hen niet betrekt bij belangrijke beslissingen. Hans Adam II ontbond vervolgens het parlement en maakte daarmee de weg vrij voor nieuwe verkiezingen. Bomaanslagen in Berlijn berlijn» Het Anti-Olympisch Comité, een groepering die zich verzet tegen eventuele Olympische Spelen in Berlijn, heeft giste ren de bomaanslagen in de Duitse hoofdstad toegejuicht en meer gewelddaden aangekondigd. Gistermorgen ontploften bommen voor de gebouwen van Daimler Benz, de warenhuiske ten Hertie en twee filialen van de Berliner Bank. De bommen richtten lichte schade aan. Zelfmoordpoging vanaf koepel St Pieter rome» Een Vaticaanse suppoost die op staande voet was ontsla gen, heeft gisteren gedreigd zelfmoord te plegen vanaf de koepel van de Sint Pieter. Brandweerlieden en functionarissen van het Vaticaan wisten de 37-jarige man na drie uur praten op andere gedachten te brengen. De man werd ontslagen omdat hij om twee weken vakantie vroeg. 'Jullie kunnen lachen, wees gelukkig!' „Raak niet in paniek. We hebben jullie nodig." Zo onge veer luidt de boodschap waarmee het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) blank Zuid-Afrika probeert gerust te stellen en af te houden van eventuele plannen om te emigreren. Terwijl het parlement is begon nen met het aannemen van een reeks wetten die een eind zal maken aan de blanke overheer sing, lanceerden Nelson Man dela en andere ANC-leiders de ze week een uitgebreide cam pagne om blanken en mensen van gemengde afkomst te ver zekeren dat voor hen een toe komst is weggelegd in het nieu we Zuid-Afrika. De blanken vormen ongeveer een zesde deel van de 40 mil joen inwoners van Zuid-Afrika, maar bezitten het grootste deel van de welvaart en zijn veel be ter opgeleid dan de zwarte meerderheid. Htin vlucht zal het de nieuwe regering bemoei lijken om een einde te maken aan de vier jaar durende reces sie en de verwachtingen van de verarmde zwarte bevolking in te lossen. Het ANC ziet zich geconfron teerd met een agressieve cam pagne van de regerende Natio nale Partij, die het blanke elec toraat ervan probeert te overtui gen dat een overwinning van het ANC communisten in de re gering. toename van de mis daad in blanke buurten en het aanhouden van het politieke geweld in de zwarte gebieden met zich mee zal brengen. Mandela sprak op een ANC- bijeenkomst in Kaapstad die tot doel had blanken en kleurlin gen, onder wie de Nationale Partij de laatste jaren behoorlijk wat aanhang heeft geworven, naar het ANC-kamp te halen en hen ervan te overtuigen dat de toekomst er helemaal niet zo slecht uitziet. „Ik hoop u ervan te overtui gen dat we in werkelijkheid de enige organisatie zijn met de toewijding, de wil en de moed om onze door oorlog verscheur de en verdeelde samenleving opnieuw op te bouwen", zo zei Mandela. „Mensen die ons be lasteren zeggen dat we alles gaan nationaliseren, met inbe grip van uw kopjes, uw potten en pannen en zelfs uw lippen stift", aldus Mandela. Regionaal ANC-voorzitter Alan Boesak sloeg in zijn toe spraak een luchtige toon aan. „Al jullie blanke mensen, wees niet bang", zo sprak hij. „Jullie kunnen lachen, jullie kunnen glimlachen. Wees gelukkig." De drie mannen, vermoedelijk Iraniërs, die gisteren in zuid- Rusland een vliegtuig van Aerofiot kaapten, hebben zich vanrpprgen vroeg op de lucht haven Gardermoen bij Oslo aan de Noorse autoriteiten overge geven. Er zou volgens het Noor se ministerie van Justitie behal ve de drie kapers nog een hand langer zijn wiens rol in de ka ping echter onduidelijk was. Tij dens viereneenhalf uur durende onderhandelingen hadden de kapers politiek asiel geëist in ruil voor de vrijlating van veer tig gijzelaars. Twee uur na aan komst van het toestel werden al twaalf mensen vrij gelaten. De gewapende kapers namen het toestel over tijdens een vlucht van Machatsjkala in zLiid-Rusland naar Perm in de Oeral. Zij dwongen de beman ning eerst naar de luchthaven Borispol bij de Oekraïense hoofdstad Kiev te vliegen. Oek raïense anti-terreurcenhedcn lieten het toestel ongemoeid. Met een volle tank vloog het toestel aan het eind van de mid dag door naar Noorwegen; Politici Pakistan betalen schulden Islamabad» Tal van Pakistaanse politici, onder wie oud-premier Benazir Bhutto, hebben zich de afgelopen dagen gehaast hun schulden af te lossen. Waarnemend premier Qureshi had vorige maand namelijk aangekondigd dat politici die schulden hebben, niet mogen meedoen aan de verkiezingen van 6 oktober. Kurdische aanvallen: 27 doden ankara Bij gevechten tussen het Turkse leger en Kurdische strijders in het zuidoosten van Turkije zijn zeker twintig soldaten en zeven Kurden gedood. Volgens de staatsradio kwamen de soldaten om bij Kurdische aanvallen op twee legerposten in de provincies Siirt-en Van. Stammenstrijd India leidt tot bloedbad new delhi» Leden van de Naga-stam in de Indiase deelstaat Ma- nipur hebben bij een aanval op een dorp van een andere stam zeker negentig mensen gedood. Dat berichtte het Indiase pers bureau UNI gisteren. Het bloedbad deed zich voor in het dorp Zaupi Kuki, dat wordt bewoond door leden van de Kuki-stam. OaB ablis Franse boeren blokkeerden gisteren de toegangswegen naar Parijs uit protest tegen het GATT-akkoord over vrijere wereldhandel en tegen import uit de Verenigde Staten en Japan. Boeren, aangesloten bij de kleine bond Coordination Rurale, staken autobanden en balen hooi in brand, waardoor files ontstonden. Ook slaagden zij erin de TGV-spoorlijn naar Bordeaux korte tijd af te sluiten. foto reuter jean paul pelissier In de Verenigde Staten zijn dit jaar 32 mensen ge- executeerd - een aantal dat sinds 1962 niet meer zo hoog is geweest. Texas spant met 14 executies de kroon. De 31-jarige Joe Louis Wise die dinsdag in Virginia naar de elektrische stoel werd ge bracht, werd de 220ste persoon die in de VS sinds 1977 ter dood is gebracht. „De doodstraf is het gewelddadige antwoord van een gewelddadige maatschappij op geweld waarvoor die maatschappij zowel angst heeft als fascinatie koestert", zegt Herman Schwartz, pro fessor in de rechten aan de American University, en voorstander van de doodstraf. Leigh Dingerson van de Nationale Coalitie voor Afschaffing van de Doodstraf noemt het stijgend aantal executies „ontmoedigend, maar niet ge heel onverwacht". „Het aantal mannen en vrou wen dat in de dodencel zit, nadert de 3.000. Het is onvermijdelijk dat een aantal van hen aan het einde van de beroepsmogelijkheden komt", zegt zij. ACHTERGROND HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Van de drie (ex-)presidenten die maandagmorgen aanwezig waren in de tuin van het Witte Huis, heeft Clinton de kleinste rol gespeeld in het vredesproces in het Midden-Oosten. Jimmy Carter bracht tenminste door zijn eigen inspanning Israël en Egypte tot vrede, en George Bush was degene die het initiatief nam tot de Midden- Oostenconferentie, waar Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie voor het eerst met elkaar in gesprek raakten. Clinton daarentegen was drie weken geleden even verrast als de rest van de wereld, dat Israël en de PLO tot een akkoord waren gekomen in geheime onderhandelingen waar de VS volledig buiten hadden gestaan. Maar alleen al het unieke plaatje van Clinton, die Rabin en Arafat de hand laat schudden, is voor de zowel in binnen- als buitenland kwetsbare populariteit van de jonge Amerikaanse president van onschatbare waarde. „Presidentên, die vaak de politieke pijn moeten lijden voor problemen die zij niet hebben veroorzaakt, hebben ook het recht de vruchten te plukken van de successen die zij niet hebben gecreëerd", schreef de krant Los Angeles Times dinsdag. In het Democratische Bill Clinton stond erbij, keek ernaar en straalde. Politieke winst komt je maar zelden zó aanwaaien. Later zou hij zelf zijn rol bij de ondertekening van het vredesakkoord tus sen de PLO en Israël om schrijven als die van 'ceremo niemeester'. Hij had aan de totstandkomingervan im mers vrijwel niets bijgedra gen. Zijn taak was er een mooie show van te maken. Desondanks kan de president er straks de vruchten van plukken. kamp was dan ook sprake van een zekere euforie. Clintons imago in het buitenland, aangetast door de problemen rond Bosnië en Somalia, kon deze opkikker maar al te goed gebruiken. Maar dat schept verplichtingen. Clinton en minister Christopher (buitenlandse zaken) deden maandag meteen hun best om het uit hun handen geglipte initiatiefin het Midden- Oostenproces weer terug te krijgen. Zowel Rabin als Arafat maakten ook duidelijk dat zij nu steun van de VS verwachten om hun fragiele akkoord levensvatbaar te houden. Clinton krijgt daardoor de komende tijd nog volop kans om alsnog een hoofdrol in het Midden-Oosten te spelen. Het realiseren van vrede tussen Israël en Jordanië, waarvoor de eerste door de Amerikanen voorbereide stap dinsdag werd gezet, is één mogelijkheid. En daarna volgt Syrië. Clinton voerde eind vorige week al een lang telefoongesprek met de tot voor kort door de VS verguisde president Assad, teneinde hem aan te sporen om het akkoord tussen Israël en de PLO een kans te geven. Ook heeft hij zijn overtuigingskracht aangewend om de Saudische koning Fahd voor het akkoord te winnen. Maar wat vooral nodig is, is geld. Om straks de Palestijnse autonomie in de Gazastrook en Jericho een stevige basis te geven. Clinton is wel bereid de portemonnee te trekken, maar vindt dat vooral het rijke Japan (dat al een forse bijdrage heeft beloofd), de Europese Gemeenschap en de Arabische Golfstaten over de brug moeten komen. Dat wekt volgens critici echter de indruk dat de VS opnieuw wel de lusten maar niet de lasten willen. Hoezeer hij zich ook wil wijden aan binnenlandse problemen, Clinton kan zich in het Midden- Oosten geen rol aan de zijlijn veroorloven. Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Beverv^ Rotterdam utrecht Veenendaal Ze« Zwolle •SPECIALISTEN IN NACHTRUST* Peres: 'We moeten vrede sluiten met alle 24 Arabische landen Een joods jongetje staart over de schouder van zijn vader naar een orthodoxe jood die zijn gebeden doet bij de Klaagmuur in Jeruzalem. Ter ere van het joods nieuwjaar komen religieuze joden massaal naar deze heiligste plaats van de stad. foto ap denis paquin Israël streeft naar vrede met al le 24 Arabische staten. Dat heeft de Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) gis teravond gezegd bij het begin van het joodse nieuwsjaarsfeest. Israël besloot gisteren, na de dood van twee Palestijnen dinsdag bij aanval len op Israëli's, de Gazastrook tot zondagmorgen af te sluiten om geweld tijdens het joods nieuwjaar te voorkomen. Premier Rabin van Israël ver wacht binnen negen maanden een ovéreenkomst met Liba non. Dat zei Jiij voor de leger- radio. Rabin stelt echter als voorwaarde voor een akkoord dat anti-Israëlische groeperin gen in Libanon binnen zes maanden worden ontwapend. De premier voegde efaan toe dat Jeruzalem het pro-Israëli sche Zuidlibanese Leger (SLA) niet in de steek zal laten. Hij opperde de mogelijkheid de pro-Israëlische milities in het Libanese leger op te nemen. Rabin uitte verder kritiek op Syrië dat volgens hem zijn steun aan extremistische orga nisaties in Libanon onlangs heeft opgevoerd. De Amerikaanse president Clinton heeft de weg vrijge maakt voor hervatting van de financiële steun aan het Israë lische buurland Jordanië. De hulp was opgeschort in ver band met de Jordaanse steun voor het bewind in Irak ten,tij- de van de Golfoorlog. Jordanië krijgt naar verwachting dit jaar omgerekend bijna zestig mil joen gulden. Zo'n tien miljoen gulden is bedoeld voor de Pa lestijnse gebieden, waarover Is raël en de PLO zelfbestuur zijn overeengekomen. Het Kuwaytse parlement heeft gisteren het akkoord tus sen Israël en de PLO afgedaan als verraad en de regering op geroepen zich niet mee te laten slepen om Israël te erkennen. De fracties van democraten, nationalisten, moslims en links noemden het akkoord, dat door de Kuwaytse regering is verwelkomd, 'niet meer dan een nieuw verlies' voor de Ara bieren. LINNENKASTEN Wilt u een linnenkast met schuifdeuren of met roldeuren? Met open slaande deuren misschien of met spiegeldeuren? Of kiest u voor een kombinabe van verschillende deuren' Het kan allemaal bij Dormael. Mooie kasten in tal van uitvoeringen, hangkasten, legkasten, hang- legkasten, hoge kasten, lage kasten, speciale hoekkasten Laat u maar eens adviseren door een Dormael nachtrust specialist v» S LAAPKAMERS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7