r Afspraak politie-jongeren om escalatie te voorkomen »Qua ïscale vrijstellin gen is de koek op. Wat nu?" Binnenland Havelaar nu ook in cacaobonen Maij: Zestienhoven handhaven bij afwijzing nieuw vliegveld Simons Iaat abortustoerisme ongemoeid Jonge dementiepatiënt vaak vergeten Kinderen steeds later zelfstandig naar school 'Zeventig procent van medicijnen deugt niet' Lekker meegenomen: Stroopwafels DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappe^e Persdienst Fiscus geeft terug vanaf 25 gulden den haag De teruggavegrens in de loon- en inkomstenbelasting wordt per 1 januari 1994 verlaagd tot 150 gulden. Per 1 januari 1995 wordt de grens verder teruggeschroefd tot 25 gulden. Op dit moment is de grens voor belastingplichtigen beneden de 65 jaar 319 gulden. Boven de 65 is dat 213 gulden. Het verlagen van de grens kost het Rijk 50 miljoen gulden per jaar. In de Tweede Kamer is herhaaldelijk aangedrongen op verlaging van de terug gavegrens. Rotterdamse politie rolt bendes op Rotterdam De Rotterdamse politie heeft twee bendes van in to taal achttien Antillianen opgerold. De ene bende pleegde een se rie gewelddadige overvallen in Rotterdam, Spijkenisse en Hoorn (Noord-Holland). De andere ploeg hield zich bezig met cocaï nesmokkel vanuit Curapao. Afgezien van een 49-jarige verdachte varieert de rest in leeftijd van 16 tot 23 jaar. De meesten komen uit Rotterdam. De overvalbende viel volgens de politie op door dat ze bijzonder grof geweld gebruikte. De smokkelbende be stond uit vier mensen. Een koerierster van de groep werd op Schiphol aangehouden met bijna twee kilogram cocaïne; Hartaanval verdachte na aanhoren eis den bosch Bij de rechtbank in Den Bosch kreeg gisteren een 47- jarige man uit Eindhoven een lichte hartaanval nadat hij de offi cier van justitie een eis van zeven jaar cel had horen eisen. De man is volgens het openbaar ministerie (OM) één van de hoofd figuren in een internationale bende die tussen 1989 en eind 1992 de drug XTC produceerde en verhandelde. In Kinrooi in België werd vorig jaar zomer een compleet laboratorium aange troffen met volgens justitie grondstoffen voor de vervaardiging van XTC-pillen ter waarde van tenminste dertig miljoen gulden. Uitzendbureau 55-plussers succes weert Het initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen in Weert voor een uitzendbureau voor 55-plussers is een succes. In totaal 120 werkzoekenden van 55 jaar en ouder hebben zich sinds ja nuari dit jaar ingeschreven bij het niet-commerciële uitzendbu reau Start. Vijftien van hen hebben inmiddels een baan, voor ze ven anderen is de zaak bijna rond. Bedrijven waren aanvankelijk niet erg geïnteresseerd. Toch blijken nu steeds meer werkgevers iets te zien in deeltaken voor 55-plussers, aldus woordvoerder Levels. Op grond van de gunstige resultaten heeft het ministerie van WVC inmiddels een subsidie toegekend aan het twee jaar durende experiment. Tweederde voor behoud minimumloon Amsterdam Bijna tweederde (63 procent) van de Nederlanders vindt dat het wettelijk minimumloon moet blijven. Iets meer dan een kwart is voor afschaffing. Het NIPO heeft die cijfers gis teren bekendgemaakt. De discussie rond het minimumloon laai de op naar aanleiding van het ontwerp-verkiezingsprogramma van het CDA. Het NIPO heeft eind vorige maand ruim duizend Nederlanders ondervraagd. Van hen betwijfelt 57 procent dat af schaffing van het wettelijk minimumloon meer banen oplevert, zoals is gesuggereerd. Ruim 32 procent verwacht van wel. Tijdens grote demonstratie zaterdag in Amsterdam Politie en jongerenorganisaties willen niet dat de grote landelijke jongerendemonstratie zaterdag in Amsterdam escaleert, zoals op 8. mei gebeurde in Den Haag. Afge sproken is dat het Landelijk Actie Comité (LAC) namens de jongeren zaterdag voordurend in directe verbinding staat met de politie. De politie heeft beloofd terughou dend op te treden. amsterdam gpd De demonstratie van zaterdag wordt gehouden onder het mot to 'Geen botte bijl maar beter beleid' en richt zich tegen het kabinetsbeleid. De 21 organisa ties verenigd in het LAC voeren actie tegen bezuinigingen op bijstand en studiefinanciering en op het huisvestings- en on derwijsbeleid. De demonstratie begint om een uur 's middags op de Dam en voert via de bin nenstad naar het Museumplein. Jongeren en politie hebben contact met elkaar gezocht om escalatie van de demonstratie te vermijden. In Den Haag werden 35 demonstranten gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Ook liepen twee agenten ver wondingen op. Uit een onder zoek door het Crisis Onderzoek Team (COT) van de Leidse uni versiteit bleek dat de Haagse politie de demonstratie niet goed had aangepakt. Ook de Nationale Ombudsman leverde forse kritiek. De Haagse politie commissaris Brand bood uit eindelijk zijn excuses aan voor het optreden van zijn mensen. Zowel de jongeren als de poli tie willen lering trekken uit de onderzoeken. Voorzover de aanbevelingen in Amsterdam van toepassing zijn worden ze allemaal opgevolgd, heeft com missaris Wagenaar van de Am sterdamse politie het LAC be loofd. Zaterdag voert hij het al gemene commando. Weliswaar houdt de politie vier pelotons ME achter de hand, maar ze zullen niet zicht baar aanwezig zijn. Mochten ze toch worden ingezet, dan wordt eerst overleg gevoerd met de or ganisatoren. Op de centrale commandopost van de politie zal steeds een jongere aanwezig zijn. Het LAC laat een eigen orde dienst met tenminste vijftig mensen in de demonstratie meelopen. Via een portofoon staan zij met elkaar en met de politie in verbinding. Honderd politiemensen lopen mee in de stoet. In totaal worden tussen de vier- en vijfhonderd politie mensen ingezet. Eveneens zaterdag vindt in het Amsterdamse Bos een grote manifestatie plaats tegen racis me. De verwachting is dat veel demonstranten na afloop dan ook zullen doorgaan naar het Amsterdamse Bos. Ook daar voor zijn extra maatregelen ge nomen. Zo is er een wandelrou te naar het Amsterdamse Bos uitgezet en wordt gezorgd voor extra openbaar vervoer. Elektronisch sparen Mobil rotterdam gpd Mobil Oil gaat het elektronisch sparen voor geschenken lande lijk invoeren bij alle vierhon derd Mobil-verkooppunten. Een proef bij een aantal pomp stations waarbij automobilisten in plaats van zegeltjes een pasje krijgen waarop elektronisch wordt bijgehouden hoeveel men heeft gespaard, was zo succesvol dat Mobil tot versnel de invoering van het systeem overgaat. Mobil heeft een sys teem waarbij voor een volle spaarkaart (en nu dus een pas je) voor f 7,50 cadeaus kunnen worden gekocht bij enkele win kelbedrijven. leerbroek jan van klaveren Precies vijf jaar nadat prins Claus het eerste pak koffie met het Max Havelaar-keurmerk in ont vangst nam? breidt de stichting die ijvert voor rechtvaardiger verhoudingen in de handel met de Derde Wereld haar activiteiten uit. Op 13 oktober wordt een uitgebreid pakket vdft chocoladepro- dukten gepresenteerd. Het initiatief om de koffie-activiteiten van Max Havelaar uit te breiden met cacao werd in 1989 genomen door de FNV-voedingsbond. Het jaar daarop begon de stichting met de voorbereidin gen van de introductie van een scala cacaopro- dukten op de Nederlandse markt. „Het benade ren van cacaoboeren en het onderzoeken van de markt heeft erg veel tijd gekost. Daarnaast is er veel tijd gaan zitten in de onderhandelingen met de Nederlandse fabrikanten," verklaart Max Ha- velaar-bestuurslid Marry Visser. Die gesprekken zijn inmiddels vrijwel afgerond. Met welke fabri kanten Max Havelaar in zee gaat wil ze nog niet verklappen. „Maar het gaat om gerenommeerde bedrijven." De wereldmarkt in cacao, waar Max Havelaar nu instapt, geeft al een aantal jaren een weinig florissant beeld te zien. 'Oude' producenten als Brazilië en Ghana hebben concurrentie gekregen van vooral Malaysia en Indonesië. Het aanbod van cacaobonen is daardoor enorm gegroeid maar de afname stagneert, onder meer door het inzakken van de vraag in het voormalige Oost blok. Visser: „De boeren hebben hun prijzen in een paar jaar tijd tot minder dan de helft zien teruglo pen. Bijkomende problemen zijn dat de handel in de produktielanden over drie, vier schijven loopt en dat de boerencoöperaties totaal geen invloed hebben. De boeren hebben bovendien vrijwel geen mogelijkheden om uit te wijken naar een ander produkt. Het duurt vijf tot zeven jaar eer een boom vrucht draagt." De boeren die zaken gaan doen met bedrijven die het Max Havelaar-keurmefk voeren, zijn straks verzekerd van een garantieprijs van 1595 dollar per ton cacaobonen, terwijl de wereld marktprijs momenteel net boven de 1000 dollar ligt. Bovendien hebben ze de mogelijkheid de op brengst van hun oogst voor te financieren en zijn ze verzekerd van een langdurige handelsrelatie. Max Havelaar dient nu de consument bewust te maken van de noodzaak van de keuze voor een produkt zonder het akelige bijsmaakje van uitbui ting. Die bewustwording moet onder meer wor den bewerkstelligd door een reis die vertegen woordigers van vijf grote Nederlandse vrouwen organisaties de komende weken maken naar het Westafrikaanse Sierra Leone, waar ook cacao wordt verbouwd. In hoeverre die reis naar Sierra Leone zich ook laat vertalen in marktaandeel voor de Max Have- laar-cacao is moeilijk te zeggen. Max Havelaar verkoopt in Nederland 2,4 procent van de jaarlijk se consumptie van ruim 67.000 ton, een omzet van ongeveer 24 miljoen gulden. Een thuisbankier belegt dan in het Postbank Vermogensgroeifonds. Wie meer dan 35% Inkomstenbelasting betaalt en z'n rente- en dividendvrijstelling al volledig heeft benut, is vanzelfsprekend meer geïnteresseerd in belastingvrije koerswinst dan in dividend. Het Postbank Vermogens- groeifonds richt zich specifiek op dit doel. Daarom worden alle inkomsten, PO na aftrek van 35% vennootschapsbelasting, her- belegd in het fonds. Zo ontstond over de periode ultimo augustus 1992 - ultimo augustus 1993 een belastingvrije koerswinst van 12%*. Een prima reden om even gratis met 06-0400 te bellen en de folder 'Beleggen volgens ANK het boekje' aan te vragen. Koningin opent kilometers lange spoortunnel in Rotterdam rotterdam anp-gpd Belangstellend luistert koningin Beatrix naar NS-topman Den Besten, die het gezelschap genodigden rond leidt in het nieuwe ondergrondse station Blaak. foto anp paul stolk naar verwachting de gehele, viersporige tunnel klaar zijn. Maij zei na de opening door Beatrix dat ze groot voorstander is van een nieuw vliegveld in de polder Schieveen. De Rotterdamse gemeente raad besloot tot de aanleg daarvan in april 1992. Daarmee is een investering gemoeid van zeven miljard gulden. Rotterdam ziet graag dat Zestien hoven sluit, ook als het kabinet het nieuwe vlieg veld in de Schieveenpolder afwijst. Het kabinet schuift een beslissing al enige maanden voor zich uit. Wel zijn inmiddels advie zen gevraagd van Rotterdam en van de Provincia le Staten van Zuid-Holland. De statenfracties bui gen zich er morgen over. Met name nachtvluchten vormen een struikel blok voor het kabinet. Probleem is echter dat een beperkt aantal nachtvluchten voor het nieuwe vliegveld noodzakelijk is om rendabel te draaien. Althans, dat zegt de toekomstige exploitant Schiphol. Rotterdam wil geen nachtvluchten en vindt dat het kabinet maar moet bijspringen om de exploitatie toch sluitend te krijgen. PvdA-kamerlid De Jong heeft inmiddels aange kondigd Maij in schriftelijke vragen opheldering te zullen vragen over haar uitspraken in Rotter dam. Volgens hem doorkruisen die de onderhan delingen van minister Alders van VROM met de gemeente over de bouw van woningen op de plaats van het huidige Zestienhoven. Minister Maij-Weggen van verkeer wil dat het huidige vliegveld Zestienhoven blijft bestaan als het kabinet de aanleg van een nieuw vliegveld ten noorden van Rotterdam afwijst. Maij zei dat gis termiddag bij de opening van de nieuwe Willems spoortunnel in Rotterdam. Die opening werd ver richt door koningin Beatrix. Voorafgaand aan de opening trakteerden de Nederlandse Spoorwegen de aanwezigen op een reisje per stoomtrein over het oude luchtspoor. De rit voerde vanaf het Centraal Station over de Maasbruggen naar Rotterdam-Zuid. Daar voegde de koningin zich bij het gezelschap om met een moderne intercitytrein door de nieuwe tunnel naar Blaak te reizen. Deze rit dreigde even de mist in te gaan. Een aantal actievoerende studenten had zich aan de rails vastgeketend. Ze protesteerden tegen de be zuinigingen van minister Ritzen van onderwijs. De spoorwegpolitie verwijderde de studenten waarna de koninklijke trein kon vertrekken. De Rotterdamse politie heeft elf arrestaties verricht. Aan de Willemsspoortunnel is zes jaar gewerkt. De kosten van het totale project zullen 905 mil joen gulden belopen. Eind deze maand op 27 september worden de eerste twee sporen van de tunnel in gebruik genomen. Over een jaartal den haag gpd Staatssecretaris Simons van volksgezondheid is niet van plan iets te ondernemen tegen het abor tustoerisme vanuit Polen naar Nederland. In ant woord op vragen van het CDA zegt Simons dat Medical Tours Holland, het reisbureau uit Lely stad dat de Poolse vrouwen begeleidt, niets straf baars doet. Onderzoek heeft het ministerie geleerd dat de utrecht» anp Beleggen doe je gewoon bij de Postbank. rde van uw beleggingen kan fluctueren In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de 1 Niet alleen is onderzoek naar de ziekte dementie hard nodig, ook moet de zorg- en hulpverlening verbeteren. Bovendien moet er meer voorlichting komen, zowel aan artsen als familie en be drijfsverenigingen. Dat is de kern van een wensenpakket dat gisteren in Ede op een congres over jonge dementiepatiënten is samengesteld door de hulp verleners, patiënten en familie leden. Nederland telt naar schatting 15.000 van die 'jonge' demen tiepatiënten, mensen onder de 65 jaar. Een vergeten groep, al dus de organisatoren. Er is maar weinig over hen bekend en daar moet verandering in komen. Hulpverleners denken bij ziekte bij mensen onder de 65 jaar vaak niet aan dementie als oorzaak. Als gevolg daarvan heerst er vaak onbegrip, ont staat spanning in het gezin en schrijdt de ziekte verder voort. Vroege herkenning van de ziek te is dus belangrijk. den haag anp Kinderen gaan steeds later zelf standig naar school. Twintig jaar geleden gingen de meeste kinderen al met zes jaar alleen naar school, nu pas wanneer ze ongeveer acht zijn. Het verschil van twee jaar is volgens de Voetgangersvereniging VBV een 'ernstige vertraging' van de zelf standigheid van kinderen. Uit een enquête van de voet gangersvereniging onder ouders blijkt dat veel meer kinderen te genwoordig op de fiets naar schoolgaan, waardoor de kans op een verkeersongeluk veel groter is. Bij slechts eenvijfde van de scholen is een verkeers- brigadier aanwezig om kinde ren veilig te laten oversteken. Bij eenderde van de scholen zijn er nauwelijks of geen maat regelen genomen op de school- route, terwijl dat wel nodig is. Volgens de voetgangersvereni ging komen ieder jaar 35 schoolkinderen om in het ver keer en raken ruim tweedui zend schoolgaande kinderen gewond. Industrie verbaasd over kritiek HAI den haag gpd De farmaceutische industrie heeft gisteren verbaasd gerea geerd op de melding van Health Action Internation2 (HAI) dat zeventig procent van de medi cijnen niet deugt. Volgens HAI werken geneesmiddelen soms zelfs averechts, en worden pa tiënten er nog zieker van. Van de medicijnen in Derde Wereld landen deugt zelfs tachtig pro cent niet. HAI is een organisatie van pa tiënten, consumenten, artsen en farmacologen. De organisa tie baseert zich op onderzoek in zeventig landen, waaraan hon derdvijftig organisaties mee werkten. HAI pleit voor een we reldwijd verbod op schadelijk gebleken medicijnen. Nefarma, de overkoepelende organisatie van de farmaceuti- Janmaat moet rectificeren den haag-purmerend gpd Het kamerlid Janmaat (Cen trumdemocraten) moet in een ingezonden mededeling in dag blad Het Parool zijn beschuldi gingen in de richting van burge meester T. van Dam van Pur- merend terugnemen. Daarnaast is hem op straffe van een dwangsom van vijftigduizend gulden per gebeurtenis verbo den nog op enigerlei wijze sug gestieve beschuldigingen of ver denkingen aan het adres van Van Dam te uiten. Dat heeft de president van de arrondissementsrechtbank in Den Haag gisteren bepaald in het kort geding dat de burge meester van Purmerend tegen Janmaat had aangespannen. Het kamerlid moet de door hem te betalen rectificatie binnen twee dagen na betekening van het vonnis aan de krant aanbie den. Voor elke dag dat hij dat verzuimt, moet het kamerlid tienduizend gulden betalen. Voor mr. B. Punt van de Haagse rechtbank is komen vast te staan dat Janmaat in Het Pa rool van 25 augustus de burge meester ervan heeft beticht de hand te hebben gehad in het doden van dieren van een in woner van de gemeente van Purmerend en het aanbrengen van een hakenkruis van katte- bloed. De actie van de burge meester zou zijn bedoeld om de Centrumdemocraten in een kwaad daglicht te stellen. De president van de Haagse rechtbank stelt vast dat deze verdenkingen zeer ernstig zijn. Janmaat heeft aangekondigd te gen het vonnis in hoger beroep te gaan. sche industrie is uiterst ver baasd. „Ik ken het rapport niet", zegt woordvoerder Geesink. „Maar zoveel schort er niet aan de medicijnen in ons land". Geesink gaat er van uit dat de kritiek voor het overgrote deel betrekking heeft op ontwikke lingslanden. „De overheid heeft daar weinig greep op de markt en staat de gezondheidszorg er doorgaans op een laag peil". Een ander probleem is dat soms pas in de loop der jaren blijkt dat geneesmiddelen scha delijke effecten hebben. „Voor sommige stoffen is maar één op de honderdduizend mensen ge voelig en daar kom je niet ach ter bij de normale tests". HAI-woordvoerster 't Hoen erkent dat de problemen in ons land minder ernstig zijn. Toch is het hier niet ideaal, al ligt her probleem heel anders. HAI vindt dat er veel te veel medicij nen zijn. Het grote bezwaar is dat veel nieuwe middelen nau welijks iets nieuws toevoegen aan het assortiment. „Van de 508 preparaten die tussen 1974 en 1986 wereldwijd op de markt zijn gekomen, had slechts dertig procent een aanvullende meer waarde", zegt 't Hoen. 'Politiegeweld altijd achteraf onderzoeken' den haag anp Na elk grootschalig politie-op- treden waarbij geweld wordt ge bruikt moet een openbare eva- 1 luatie komen, zo heeft minister Dales van binnenlandse zaken de Kamer gisteren laten weten. Vanavond debatteert de Kamer over het politie optreden in Den Haag op 8 mei. Volgens Dales heeft de evalu atie na afloop van de gebeurte nissen in Den Haag „de waarde J van zo'n openbare evaluatie aangetoond". Aanbevelingen die uit de onderzoeken, onder andere van de Nationale Om budsman en het Crisisonder zoeksteam, zijn voortgekomen zullen waar mogelijk worden opgevolgd, aldus de minister. De minister wijst er verder nog op dat het grondrecht van betoging een „groot goed is, dat in ons land gelukkig in zeer ho- ge mate gerealiseerd kan wor- den liet valt te betreuren dat; de demonstratie op 8 mei uit de hand is gelopen. Ontegenzegge lijk is de wijze van optreden van de politie, naast het gedrag van een deel van de demonstranten, daar voor een deel debet aan geweest." klinieken waar de Poolse vrouwen abortus onder gaan, niets te maken hebben met de wijze waar op Medical Tours Holland gegadigden werft in Polen. Volgens Simons worden de Poolse vrou wen behandeld als elke andere buitenlandse klant waarbij de Wet afbreking zwangerschap zorgvuldig gehanteerd is. Simons heeft overigens aan de inspectie volksgezondheid gevraagd de gang van zaken alert te blijven volgen. Er moet ook meer aangepaste opvang van jonge dementeren den komen, zoals speciale woonafdelingen en dagopvang- mogelijkheden. Ook bedrijfsver enigingen. werkgevers- en werknemersorganisatie moeten voorlichting krijgen over de mentie op jonge leeftijd. Voor kinderen met een jong demen terende ouder is speciale voor lichting gewenst. Zij moeten er gens terecht kunnen met hun vragen over erfelijke overdracht van de ziekte. 8+3 stuks gratis Koek. Je krijgt er zin in bij Jainin.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5