Koeman houdt Barcelona in race Dennis Bergkamp snoert critici met drie doelpunten de mond HL Standard Luik begint sterk, Benfica wacht zware return Sport Hilversum: houdt deur open voor Heineken golftoernooi - Sk' tl jf. NK tennis een herrie van jewelste DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 -chef rob onderwater, o: Eijer hoopt op loopbaan als amateur norwich René Eijer hoopt na verloop van tijd toch weer te kun nen voetballen. De speler van Vitesse die onlangs moest stoppen omdat bij hem de spierziekte multiple sclerose was geconsta teerd, kreeg dit onlangs van dokter Breuer in Geldrop te horen. „Hij vertelde zelfs dat ik misschien weer betaald voetbal zou kunnen spelen, maar dat zou te gevaarlijk zijn. Misschien kan ik ooit weer op het hoogste amateurniveau spelen", aldus Eijer, die steeds meer gevoel in zijn benen terug krijgt en gisteren zelfs weer een balletje trapte op Carrow Road, het stadion van EC-te- genstander Norwich City. Boete Belgische arts na dood voetballer brussel» De voormalige clubarts van de Belgische voetbalvereni ging FC Turnhout, Michel van Deun, is gisteren door de recht bank in die stad veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van een half jaar en een geldboete van 20.000 frank (ruim duizend gulden). De man werd-schuldig bevonden aan de dood van de 25-jarige spits Luc de Rijck van de Belgische tweede klasser. De arts had op 4 juli 1991 het bloed van De Rijck met behulp van een nieuw apparaat van extra zuurstof voorzien. Het toestel werd echter verkeerd aangesloten. Hierdoor vloeide het bloed onder hoge druk terug in het lichaam van de speler. De overdruk veroorzaakte een luchtbel in de aders van De Rijck, wat de dood tot gevolg had. Brokken Zambiaans toestel ontdekt lusaka Zambiaanse onderzoekers hebben voor de kust van Gabon wrakstukken gevonden van het luchtmachttoestel dat in april is neergestort. Bij de ramp kwamen achttien leden van de nationale voetbalselectie om het leven. De Zambiaanse minister van buitenlandse zaken, Vernon Mwaagnga, maakte bekend dat delen van het vliegtuig in zee zijn gevonden. Het toestel stortte kort na de start in Libreville neer. Alle dertig inzitenden vonden de dood. In het kader van de WK-kwalificatie zou Zambia een wedstrijd spelen tegen Senegal. Van Rooy praat meningsverschil uit luik Frans van Rooy speelt zaterdag met Standard Luik de competitiewedstrijd in en tegen Charleroi. De Nederlandse mid denvelder praatte gisteren het meningsverschil met de leiding van de Belgische voetbalclub, voorzitter Roger Henrotay en trai ner Arie Haan, uit. Van Rooy mag vandaag weer met de A-selec tie meetrainen. De Brabander was vorige week door de clublei ding disciplinair geschorst nadat hij niet bij een straftraining en een wedstrijd van het tweede elftal van Standard Luik was ver schenen. Van Rooy ontbrak gisteravond in de UEFA-cupwed- strijd Standard - Cardiff City. Diliberto moet Barendse vervangen rotterdam De overgang van Peter Barendse naar Excelsior gaat niet door. De Hagenaar kreeg na een rpedische keuring door dokter Dirk Stellinga te horen dat hij beter kan stoppen met het bedrijven van betaald voetbal. Silvio Diliberto is de belangrijkste kandidaat om de selectie van de Kralingers te versterken. Hij doet vanmiddag (16.30 uur) al mee tijdens een oefenduel tegen de UEFA-jeugd. Bosman doorbreekt ban voor Anderlecht den haag«anp AC Milan, Manchester United en Anderlecht wel, Glas gow Rangers misschien en FC Barcelona niet. Van de echt grote clubs in Europa krijgt FC Barcelona het nog lastig om de tweede ronde van het toernooi om de Eu ropese beker voor landskampioenen te bereiken. Dyna mo Kiev, jarenlang de beste van de Sovjetunie en nu Oekraïns titelhouder, versloeg de ploeg van Johan Cruijff, toch wel verrassend, met 3-1. Moskou, die Barcelona vorig seizoen de weg naar de Super League versperde, nam in Riga geen halve maatregelen tegen de Estlandse concurrent Skon- to: 5-0. Pogodin en Rodjonov hadden het duel eigenlijk al na zeven minuten beslist. Hetzelf de duo bepaalde de ruststand op 4-0. Ook Anderlecht maakte het tweede duel tegen de Finse kampioen HJK al in Helsinki overbodig. John Bosman door brak de ban in het sfeerloze treffen in het koude en bijna le ge stadion. Hij tikte vier minu ten na rust de eerste Brusselse treffer binnen. Pas in de slotfase nam de Belgische kampioen verder afstand. Versavel en Bof fin bepaalden de eindstand op De Nederlandse succescoach dankte de belangrijke treffer aan Ronald Koeman. De libero benutte in de 27e minuut een strafschop wegens hands van Mizin, die het daarmee luid ruchtig oneens was en rood kreeg. Koeman herstelde het evenwicht, dat al na vijf minu ten door Sjkapenko bij de eerste Dynamo-uitval was verstoord. Pal voor rust hielp Leonenko, ook al vanaf de stip nadat Amor Sjkapenko had gevloerd, Dyna mo weer aan een voorsprong. Tien minuten na de hervatting zorgde hij ook voor de marge, die de return in Camp Nou al leszins de moeite waard maakt. Cruijff kan er niet gerust op zijn. Zijn „Barca", zonder Ro- mario die Brazilië naar de WK- eindronde moet helpen tegen Uruguay, legde een schrijnend gebrek aan offensieve creativi teit aan de dag. Bovendien was de verdediging bepaald kwets baar, dat bewezen de gevaarlij ke Oekraïnse counters. Glasgow Rangers, vorig sei zoen nog dichtbij de finale, nam nauwelijks afstand van Levski Sofia: 3-2. McPherson gaf vlak voor rust nog wel het goede voorbeeld, dat snel werd ge volgd door Hateley. Dezelfde Engelse aanvaller deed tien mi nuten voor tijd een waarschu wing van Borimirov (2-1) teniet met zijn tweede doelpunt. Het laatste, harde woord was echter aan Todorov. De Russische kampioen CSKA 3-0. Monaco was toch niet geheel voorbereid op Europees voet bal. Althans aanvallend niet. Scifo en Djorkaeff creëerden tal loze kansen, Ikpeba en Simba misten evenzovele malen. De stand-in voor de geschorste Eu ropese bekerhouder Olympique Marseille, versloeg AEK Athene met slechts 1-0. Daar moest bo vendien de Griek Michailis Vla- chos nog aan te pas komen. De verdediger liep negen minuten voor tijd een onschuldig ogende voorzet van Perez met de borst in eigen doel. Manchester United nam in Budapest al een voorschot op de tweede ronde. Honved werd met 3-2 verslagen. Bij rust was het 3-1. De Engelse treffers kwa men op naam van Keane (2) en Ronald Koeman hield Barcelona gisteren in de race door vanaf de stip te scoren in het met 3-1 verloren duel met Dynamo Kiev. foto epa de Franse international Canto- liggen, op vreemd terrein schiet Croatia zelf met scherp. Steaua Boekarest werd het slachtoffer (1-2). Cvitanovic en Jelicic scoorden voor de kampioen uit Zagreb, tussendoor deed Pan- duru iets, maar te weinig, terug voor Steaua. Favoriet AC Milan overtuigde niet echt bij de Zwitserse kam pioen FC Aarau, maar won wel met 1-0. Jean-Pierre Papin te kende na rust voor het doel punt. In de beginfase zag de Bulgaar Alessandrov twee tref fers wegens buitenspel afge keurd. Ook een doelpunt van zijn teamgenoot Heldmann vond geen genade. Zagreb mag dan onder vuur De opmars van het Noorse elftal heeft, niet zo verwonder lijk, uitstraling naar de nationa le competitie. De club die dat wint, afgelopen seizoen Rosen borg uit Trondheim, moet iets in zijn mars hebbenm Austria Wien ondervond dat woensdag avond in het hoge noorden: 3-1. A1K Stockholm kwam tegen Sparta Praag vooralsnog niet verder dan 1-0 door een doel punt van Lidman. Galatasaray mag dan financieel sterk zijn, garantie op Europees succes biedt dat niet. Het is zelfs de vraag of de Turken aan 2-1 te gen Cork City genoeg hebben. De kans dat de Heineken Open volgend jaar in Hilversum wordt gehouden, is flink gestegen. De leden van de Hilversumsche Golfclub gaven hun bestuur gis teravond massaal steun bij zijn poging om de organisatie van het internationale evenement, dat de afgelopen drie jaar in Noordwijk werd afgewerkt, rond te krijgen. Voorzitter Jansen Venneboer van de Hilversum sche Golfclub treedt hiertoe in overleg met het organisatiebu reau Reved. Hilversum wil en kele 'limitatieve voorwaarden' bespreken met organisator Rob bie van Erven Dorens. Anti-olympische aanslagen in Berlijn Het geweld van militante groe peringen tegen de kandidatuur van Berlijn voor de Olympische Spelen van 2000 is acht dagen voordat in Monaco de keus wordt bepaald, geëscaleerd. Gisteren werden met springstof aanslagen gepleegd op de ge bouwen van vier beoogde spon sors van de tweede Berlijnse Spelen. Bij de ontploffingen werd een politieman licht gewond. De materiële schade aan twee Kreuzberger filialen van de Ber lijnse bank, een kantoor van Daimler-Benz en het warenhuis Hertie, werd voorzichtig geschat op 10.000 DMark. Zaalvoetballers De Sleutels starten slecht Het debuut van de zaalvoetbal lers van De Sleutels in de twee de divisie tegen HMSH is voor de Leidenaars slecht verlopen. De Hagenaars trokken de wed strijd in de tweecle helft naar zich toe: 9-5. Boerenburg en RGC kwamen daarentegen wel goed uit de startblokken. Res pectievelijk Hermes en Mallon werden verslagen met 6-4 en 7- 5. Eén speelhelft lang verliep de wedstrijd van De Sleutels tegen HMSH geheel naar wens. Nadat de Vlietbewoners al met 1-0 en 2-1 de leiding hadden geno men, ging De Sleutels met een verdienstelijke 3-2 voorsprong de rust in. In de tweede helft walste HMSH echter over de plotseling falende Leidenaars heen naar een 9-5 overwinning. Voor De Sleutels scoorden Hen- drikse (2x), Heymans, Van Iter- son en Van der Linden. RGC trok in een gelijkopgaan- de wedstrijd tegen Mallon in de slotfase aan het langste eind. Bij een 5-4 stand wisselde Mallon met succes de doelman voor een veldspelen 5-5. RGC sloeg echter snel terug: 7-5. In De Gaasbak verzorgden Boudy Pijnacker (4x) en Albert Bosma (3x) de totale Warmondse doel puntenproductie. Ook Boerenburg opende met een overwinning. In de Noord- wijkhal werd het Schiedamse Hermes, na een 3-3 ruststand, met 6-4 verslagen. Voor de Noordwijkers scoorden Gerard Scheurwater (2x), Hensbergen, Van der Meer en Hassan. Prosinecki weg bij Real Madrid barcelona gpd Robert Prosinecki, een van de duurste aankopen uit de ge schiedenis van Real Madrid, komt niet langer meer uit voor de Madrileense club. Real-voor- zitter Ramon Mendoza heeft dat aan de manager van de voormalige Joegoslavische in ternational, Zoran Vekic, laten weten. Prosinecki werd twee jaar geleden door Real Madrid aangetrokken en heeft nog een contract tot 1996. De Servische voetballer verdient in Madrid ruim vier miljoen gulden per jaar. «.«.-.Ti «sp "r '*w.' nw - V;cv mt Ji KL,\ - - n Dennis Bergkamp was gisteren de grote man bij Inter Milan. Bergkamp verzorgde de complete Italiaanse produktie in het met 3-1 gewonnen duel met Rapid Boekarest. Hier tekent Bergkamp vanaf elf meter voor de eerste goal. foto ap den haag «anp Dennis Bergkamp heeft de criti ci bij Internazionale voorlopig het zwijgen opgelegd. De Ne derlander in Milaan stuurde zijn nieuwe club in de eerste UEFA- bekerwedstrijd tegen Rapid Boekarest naar een zege van 3- 1. Bergkamp opende in het San Cambuur trekt Deense spits aan leeuwarden anp Cambuur, na zeven wedstrijden in de eredivisie nog puntloos, heeft de eerste versterking ge presenteerd in de persoon van de Deen Joppe Tengbjerg. De negentienjarige spits werd gis teren overgenomen van Naest- ved. Hij tekende in Leeuwarden voor tweei Siro-stadion de score na elf mi nuten. Hij benutte een straf schop, die de Duitse scheids rechter Assenmacher wegens hands had toegekend. De Roe menen kwamen zeven minuten na de rust gelijk door Andrasi. In de tweede helft zorgde Berg kamp, wiens maatje Wim Jonk ook in de basis stond, met twee doelpunten voor een veilige marge voor de uitwedstrijd in Boekarest. De 2-1 met een om haal na een voorzet van de Rus Sjalimov, de 3-1 na een snelle counter en een bekeken lobje. De overige twee Italiaanse clubs in de strijd om de UEFA- beker zetten hun thuiswedstrij den eveneens in winst orm La- zio Roma (met Aron Winter) was met 2-0 te sterk voor Loko- motiv Plovdiv. Casiraghi scoor de voor de rust, Cravero erna. Het harde duel eindigde met tien tegen negen. De Poolse scheidsrechter Listkiewicz gaf rode kaarten aan de Bulgaren Vassev en Petkov en de Duitse international Doll. Juventus kwam, in Bologna, pas in de tweede helft op toeren tegen Lokomotiv Moskou: 3-0. Rober to Baggio scoorde twee keer. De malaise bij Borussia Dort mund duurt voort. In de Bun- desliga is de rijkste club van Duitsland middenmoter, in de UEFA-beker dreigt na de 0-0 te gen Spartak Vladikavkaz uit schakeling. Vorig seizoen was de ploeg van trainer Hitzfeld verliezend finalist tegen Juven- Gisteren werd in de muur van Russische verdedigers geen opening gevonden. De thuis club speelde fantasieloos, na het eindsignaal eisten de 34.539 kijkers hun geld terug. Eugène Gerards, de. Limburg se trainer van OFI Kreta, heeft goede uitzichten op het berei ken van de tweede ronde. De Griekse club speelde woensdag gelijk bij Slavia Praag, 1-1. De den haag anp De meeste clubs met aanspre kende namen kunnen met een gerust hart de returns van de eerste ronde voor het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars tegemoet zien. Benfica, dat thuis moeizaam met 1-0 won Katowice, vormt de uitzondering. Standard won op eigen veld met grote cijfers van Cardiff Ci ty, de bekerhouder van Wales (5-2). Ruim een kwartier na de rust keek de ploeg van coach Arie Haan nog tegen een ach terstand van 1-2 aan. Na de openingstreffer van Bisconti scoorde Bird twee keer. Wilmots (2), Cruz (strafschop) en Assel- man lieten daarna over het krachtsverschil geen twijfel meer bestaan. Arsenal keerde met een over winning van 2-1 terug uit Oden- se. Voor de Denen uit de stad van schrijver Hans-Christian Andersen is het sprookje hoogstwaarschijnlijk snel. uit. Het begon slecht voor de Lon- denaren toen Keown in de 19e minuut zijn eigen doelman pas seerde. Wright (38e) en Merson (68e) mikten daarna wel in het juiste doel. Torino had iets noordelijker weinig problemen met het Noorse lilleström. De Italianen wonnen met 2-0 dank zij tref fers van Silenzi en Jarni. Real Madrid kwam voor nog geen 20.000 toeschouwers moeizaam op gang tegen Lugano, maar kwam toch op een ruime zege van 3-0 uit. De Slowaakse aan winst Dubovsky, Michel (uit een strafschop) en Fernandez (in ei gen doel) verzorgden de pro duktie. Het gerenommeerde Benfica gaat over veertien dagen een moeilijk duel tegemoet in Kato wice. Pas drie minuten voor tijd bracht Rui Aguas opluchting, al is de zege van 1-0 een wankele basis voor plaatsing in de twee de ronde. Uitschakeling zou de in financiële problemen verke rende club uit Lissabon slecht uitkomen. CSKA Sofia boekte de grootste overwinning. Tegen het nietige FC Balzers uit Liechtenstein werd het in Bulgarije 8-0 na een ruststand van 2-0. Universitatea Craiova hield het in Roemenië tegen een andere 'dwerg', Ha- vnar Boltfelag uit de Faeröer, op de halve score (4-0). Panathi- naikos boekte in Athene een ruime zege (3-0) op het Ierse Shelbourne. Wacker kwam in Innsbruck tot dezelfde score te gen Ferencvaros uit Hongarije. FC Kosice keek tegen Besiktas lange tijd tegen een achterstand aan. Sergen had de bezoekende Turken al in de tweede minuut de leiding gegeven. Halvea/vege de tweede helft stelde Danko voor de Slowaakse club orde op zaken. Binnen zeven minuten benutte hij twee strafschoppen. Torpedo won in Moskou op het nippertje van Maccabi uit Haifa. Twee minuten voor tijd liet Borisov de 10.000 kleumen de toeschouwers eindelijk jui chen. Kretenzers speelden bijna de gehele tweede helft met tien man na de rode kaart voor Pa- vjopoulos. Aston Villa had meer proble men met de supporters van Slo- van Bratislava dan met de spe lers. Onderweg naar het stadion werd de bus van de Engelse ploeg met stenen bekogeld. Doelman Nigel Spink was blij met de dubbele beglazing. .An ders had er wel eens iemand ge wond kunnen raken", aldus Spink die de Slowaken op 0-0 hield. Goaltjesdief Czerniatynski le verde KV Mechelen in en tegen Norrköping de enige treffer, op slag van de rust. Ook de tweede Zweedse vertegenwoordiger, Osters Vaxjö, verloor voor eigen publiek: 1-3 tegen Kongsvinger uit buurland Noorwegen. Spor ting Lissabon, met trainer Rob- son en verdediger Valckx, speel de 0-0 bij Kocaelispor in Tur kije. Een klein Flushing Meadow, daar leek het ten- niscentrum Hoorn gisteren nog het meest op. Remmende treinen en gillende ambulances maakten een oorverdovend lawaai. De nationa le titelstrijd werd er letterlijk door overstemd en dat was in sommige gevallen maar goed ook. Glen Schaap, bijvoorbeeld, van nature al een opgewonden standje, wist in de hitte van de strijd tegen Martijn Bok, lid van Jong Oranje, nauwelijks wie hij het meest moest uitschelden; zijn tegenstander, het gratis binnengekomen publiek of zichzelf. De meeste van zijn kracht termen gingen in het lawaai verloren, waardoor zelfs een waarschuwing achterwege bleef. Bok solliciteerde al evenzeer naar een een arbitrale schrobbering. Het was beter geweest, als hij er één had gekregen, vond assistent-bondscoach Fred'Hemmes. „Dan had hij zich wel moeten concentreren." Nuj^fttg Bok roemloos af: 3-6 7- 6 (8-6) 5-7 3-6. De van zijn vedetten beroofde nationale titelstrijd is er één tussen twee catego rieën spelers: zij die mogen en zij die moeten. Wie onder enigerlei bonasselectie ressorteert is verplicht deel te nemen. Sjeng Schalken behoort tot het andere kamp. De amper 17-jarige Bra bander voelt niets voor een long Oranje-coh- tract. Met hulp van kampioenenkweker Henk van Hulst hoopt hij zijn eigen weg te vinden en dat lukt aardig. Vincent van Gelderen, die na een gewonnen tiebreak een blessure opliep en met driemaal 1- 6 moest wijken, had een goede raad in petto: „Om werkelijk goed te worden, moet je nu een wapen gaan ontwikkelen, ook al gaat dat tijde lijk ten koste van de prestaties." Hij bedoelde dat Schalken meer aanvallend moet spelen. De 27-jarige Van Gelderen, tegenwoordig tennis- schoolhouder in Midden-Beemsler, deed dat destijds niet. Paul Haarhuis, met wie hij in Ame rika studeerde, was daartoe wel beroid. Dat was de één van de redenen, waarom het ene talent het later wel maakte 'en het andere niet. Trou wens, de in dubbele fouten grossierende Paul Dogger is al evenzeer een voorbeeld van ie mand, die moest afhaken omdat hij niet wilde bijleren. Bij de vrouwen meldde de 17-jarige Kim de Weille zich met een verrassend ruim uitgevallen zege (6-1 6-2) op de éen jaar jongere Yvette Bas ting bij de titelkandidaten. Wie daar gaat win nen, is na het wegvallen van Kristie Boogert on voorspelbaar. Esmir Hoogendoorn, die de eerste plaats overnam, verloor in twee tiebreaks (4 en 6) van de Brabantse kwalificatie-speelster Anne- marie Mikkers. De Weille maakte de beste in druk. Het was de speelster uit Uithoorn niet aan te zien, dat zij met een chronische polsblessure al eens zeven maanden en daarna nog eens drie maanden heeft moeten pauzeren. Ze sloeg vooral de dubbelhandige backhand onbedaar lijk hard. „Ik voel momenteel geen pijn", was de verklaring.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 29