Feyenoord kan borst nog nat maken Zwakke periode breekt Vitesse op Twente ondanks late opleving zo goed als kansloos Sport Van Hanegem wil af van John Metgod Supportersrellen in Enschede en Luik DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 ROB ONDERWATERT REYKJAVIK GPD Als het aan Willem van Hanegem ligt wordt John Metgod deze week door de leiding van Feyenoord buiten de deur gezet. De trainer van Feyenoord zei gisteravond na het Europa Cup-duel met Akranes geen basis meer te zien voor een verdere sa menwerking met de routi- Van Hanegem: ,,lk ben ontzettend geschrokken van zijn uitspraken. Ik kan me niet herinneren dat ik ooit heb gezegd dat ik hem 'kapot zou maken'. Zulke dingen zijn zo ernstig dat die mij echt wel bij zouden blijven. Ik hoorde al eerder dat Met god mij dergelijke dingen verweet. Ik ben er toen drie dagen mee bezig geweest. Zeg nu zelf, als ik had gewild had ik hem toch allang de nek om kunnen draaien? Het is iets wat Metgod kennelijk al sinds zijn AZ-tijd bij zich draagt." De uitbarsting van het conflict tussen John Metgod en trainer Willem van Hane gem had geen gevolgen voor de geplande taktiek tegen de Ijslanders. Al hield Metgod er in de uren voor de wedstrijd rekening mee dat Van Hane gem zou besluiten om hem alsnog buiten het elftal te houden als hij voor de wed strijd diens uitspraken onder ogen zou krijgen. De Kromme, inderdaad op de hoogte gebracht van Met gods frustraties, wilde het elf tal evenwel niet de dupe la ten worden van de strijd tus sen henp en z'n vroegere aan voerder. ,,Ik dacht aan het belang van Feyenoord en niet aan dat van mijzelf." Metgod kreeg dus voor een keer de positie van libero te rug, waardoor John de Wolf voor het eerst dit seizoen weer genoegen moest nemen met een rol als mandekker. De Kromme wil echter zo snel mogelijk met de leiding van Feyenoord overleggen welke maatregelen er tegen Metgod worden genomen. „Die maatregelen zullen er zeker komen. Want dit kan gewoon niet. Iemand die zul ke dingen verkondigt, hoef ik niet langer in mijn selectie te hebben." Voorzitter Jorien van den Herik wenste afgelo pen nacht niet te reageren op de persoonlijke vete, die bin nen Feyenoord is ontstaan. John Metgod houdt er evenwel al rekening mee dat het tot een breuk zal komen tussen hem en Feyenoord. Rotterdammers maken zich belachelijk met nederlaag op IJsland Robert de Poel bij Casba-ploeg ZQETERwouDEDe wielerploeg van Casba Wonen heeft zijn selec tie voor het komende seizoen vrijwel rond. Nieuw in de Zoeter- woudse formatie zijn Robert de Poel (Dordrecht), Davy Dub beldam (Sluiskil), Etienne Vergeer (Warmond) en Aart Vierhou ten (Purmerend). Vertrokken zijn Patrick Rasch, Pascal Vergeer, Roy Bogaert en Dennis van der Meicfen. Door ziekte en blessures kwamen Vergeer en Bogaert dit seizoen niet in actie. Casba is nog op zoek naar een afmaker, cq sprinter. De kans is verder groot dat Cock van Leeuwen de ploeg als soigneur zal verster ken. De Zoeterwoudenaar is nu nog werkzaam bij de profploeg Festina uit Andorra. Feyenoord treft in de eerste ronde van de Europa Cup al drie jaar tegenstanders uit verre oorden. Tegenstanders die nauwelijks tot de verbeelding spreken, maar de Rot terdammers meer zorgen opleveren dan hen lief is. Het IJslandse Akranes, dat de Nederlandse kampioen met een 1-0 nederlaag verraste, paste gisteravond aardig in het rijtje van Hapoel Petach Tikva en Partizan Tirana, clubs van wie Feyenoord zich in de voorgaande seizoe nen met de grootste moeite kon ontdoen. Reykjavik marcel van der kraan WK helemaal niet zo gek ge daan. Bovendien wist ik dat het een vriendenploeg is. Nadat de bekerfinale was gewonnen, lie ten alle spelers zich kaal sche ren. Het zijn knokkers, die alles voor elkaar over hebben." GPD-VERSLAGGEVER In Reykjavik, uitwijkplaats voor Akranes dat zelf niet over een lichtinstallatie beschikt, wor stelde en ploeterde Feyenoord net als eerder tegen de semi- profs uit Israël en Albanië. Gelet op de verrichtingen in de com petitie, waarin Feyenoord tot op heden louter resultaatvoetbal speelde, kwam de eerste opdof fer van dit seizoen niet eens als een verrassing. De ploeg van Willem van Hanegem en Geert Meijer kan over veertien dagen in de Kuip nog zijn borst nat maken. Oud-Feyenoorder Petur Pe- tursson, tegenwoordig werk zaam als oefenmeester en foto graaf in IJsland, had de Rotter dammers gewaarschuwd voor een lastig avondje in het kille Reykjavik. Akranes, de ploeg waar Petursson zelf speelde voordat hij naar Nederland kwam, steekt ver boven de rest van de IJslandse clubs uit. Dat was ook Geert Meijer bij zijn spionagetrip niet ontgaan. De prestaties in de competitie en het bekertoernooi onder streepten dat dit seizoen nog eens. Akranes sleepte weken ge leden al de dubbel binnen en heeft twee ronden voor het eind van de competitie, die deze maand wordt afgesloten, een voorsprong van negen punten op de nummer twee. Meijer: „Het gros van de spe lers maakt ook deel uit van de nationale ploeg en die heeft het in de kwalificatiereeks voor het Fysieke kracht Feyenoord ondervond dat aan den lijve. In de eerste helft - stond het versteld van de fysie ke kracht bij de Ijslanders, die met hun forse gestaltes en kale koppen veel weg hadden van een gevangenis-elftal. Akranes won veel persoonlijke duels en probeerde met Engels voetbal (lange ballen en hoge voorzet ten) de Rotterdammers onder druk te zetten. In gevaar kwam Feyenoord echter zelden. Alleen Tordar Gudjonsson, de zoon van de trainer van Akranes, ver scheen na een kwartier een keer voor Ed de Goey. De bal die van zijn schoen vertrok verdween echter dicht in de buurt van de Atlantische oceaan, die vlak achter het stadion in Reykjavik is gelegen. Kort voor rust was de nationale topscorer ook nog even dichtbij een treffer, toen De Goey een terugspeelbal van John Metgod verkeerd beoor deelde en van zijn schoen liet springen. Feyenoords keeper kon zich evenwel op het nipper tje herstellen. De man die voor de grootste problemen zorgde was Sigur Johnsson, ooit een sterke kracht bij het Londense Arsenal en Sheffield Wednesday. Op het middenveld deelde hij de lakens uit, voorkwam odk dat Rob Met voetbal heeft het duet van John van Loen (rechts) en Sigurstein Gislason weinig te maken. Maas en Arnold Scholten kon den doorstoten naar de voorste linie. Meer dan twee kansen kreeg Feyenoord in de eerste helft niet. Eerst zag Gaston Tau- ment, weggestuurd door Arnold Scholten, een inzet gekeerd. Daarna kon Arnar Gunnlaugs- son zijn vroegere werkgever de das om doen, maar de IJslandse international (vervanger van de geschorste Regi Blinker) faalde oog in oog met doelman Kris- tian Finntagsson. In het tweede bedrijf ver zwakte de thuisclub, de zware inspanningen ten spijt, nauwe lijks. Het liet zich weliswaar iets meer terugzakken, maar maak te veelvuldig gebruik van de counter. Op het moment dat Feyenoord eindelijk een beetje greep op de wedstrijd dacht te krijgen, sloeg Akranes toe. Een voorzet van de Serviër Mihailo Bibercic werd door de aanstor mende en door Rob Witschge even losgelaten Olafur Tordars- son keihard ingekopt. Van Hanegem: „Stom. We hadden Witschge van tevoren nog ge waarschuwd." De technische staf van Feye noord gelooft dat over twee we ken thuis de uitglijder kan wor den goed gemaakt. Geert Meij er: „We moeten makkelijk kun nen winnen. Ik vind overigens niet dat we gezichtsverlies heb ben geleden hier. In de Europa Cup spelen geen kleine, onbe duidende clubjes meer." Toch was Willem van Hane gem niet onder de indruk van de Ijslanders. „Feyenoord had alleen beter met de kansen, die het creëerde, moeten omsprin gen. We hebben drie prima mo gelijkheden gehad. Op Euro pees niveau moet je zulke bal len erin schieten. Het voetbal was inderdaad niet mooi. maar daarvoor hadden we ook niet gekozen. Het resultaat stond opnieuw voorop en een 1-0 ne derlaag is in mijn ogen geen ramp." Akranes: Finnbogason; Haraldss Kost i; Bibercic en Gudjonsson Boudewijn Pahlplatz gebruikt zijn tegenstander Christian Ziege als fauteuil. ENSCHEDE ALBERT GEDING GPD-VERSLAGGEVER Jan van Halst werd de aanjager van FC Twente. Maar wel heel anders dan trainer Rob Baan bedoeld had. Pas toen de Twentse kuitenbijter twaalf mi nuten na de rust met rood het veld moest verlaten, kreeg Twente gisteravond plotseling de geest. Toen gingen alle rem men los en deden de Tukkers wat zij in het eerste uur ver zuimd hadden: aanvallen. Met bezieling en dadendrang. Vanuit een schier kansloze achterstand (0-2) kroop Twente na een nieuwe tegenslag (1-3) langszij (3-3). Maar in de slot minuut ging Bayern toch nog met de winst aan de haal (3-4). Op aangeven van Witeczek schoot Ziege de bal tussen de benen van doelman Boschker j door tegen het Twentse net. En maakte de Duitser, op papier al- thans, de return over veertien dagen in'München tot een for maliteit. Maar minstens zo belangrijk was in Enschede de conclusie hoe levendig en aantrekkelijk voetbal kan zijn als allerlei tacti- i sche steekspelletjes worden ver- I geten. Er werd puur gespeeld J vanuit het hart. In het storm- j achtige en heerlijke laatste half j uur veegden tien Twentenaren i in feite de vloer aan met de tac tiek der voorzichtigheid die I Baan had uitgestippeld. Hij had vooraf beloofd het initiatief te nemen. Maar in plaats daarvan zagen de 16.000 toeschouwers een dorre en saaie eerste helft en kreeg Twente niet één uitge speelde scoringskans. De Enschedese ploeg bewoog zich mat en zonder enige bezie ling en dadendrang over de grasmat in het vrijwel uitver kochte maar al snel muisstille Stadion Diekman. Het was een kolfje naar de hand van Bayern München dat via twee mazzel goals van Nerlinger (blunder Boschker) en Ziege al binnen een half uur een rustgevende voorsprong bezat. De strijd leek gestreden, de ttveede helft leek niet meer dan een verplicht Maar van het ene moment op het andere veranderde het Diekman in een kolkende are na. En beleefde 'de meest afgrij selijke voetbal tempel van Ne derland' een voetbalorgie van Europees formaat. Met doel punten, spanningen dramatiek. Het kon ineens niet op. Tot de laatste minuut toe. Met Twente uiteindelijk als schlemielige ver liezer en Bayern als de gedood verfde favoriet voor een plaats in de tweede ronde van het UEFA Cup-toernooi. Toen ook werd duidelijk dat Twente voor rust te voorzichtig en met te veel respect aan de krachtmeting met Bayern was begonnen. Rob Baan sprak dat na afloop tegen. „Je moét tegen een topclub als Bayern een be paalde voorzichtigheid in acht nemen, anders ga je er dik op." De bewijzen stelden hem na rust in het ongelijk met prima doelpunten van Boerebach (vrije trap), Polley (uit een voor zet van Pahlplatz) en Vurens. Dat was de mooiste van de ze ven. Op aangeven van Kool nam de oud-Stompwijker de bal ineens vol op de wreef (3-3). „Het herstel was perfect, vooral naar het publiek toe", zei Vurens na afloop. „Het was al leen jammer dat we bij het vier de doelpunt hebben zitten sla pen. Zoals we wel meer bij doel punten van Bayern hebben zit ten slapen." Leo Beenhakker snapte helemaal niets van Twente. „Vraag me niet waar het aan lag, maar ik heb het eer ste uur geen wedstrijd gezien. Er was geen beweging, concept en geen overtuiging. Van de tien duels verloor Twente er tien." Het was daarom een geluk bij een ongeluk dat Van Halst met een smerige elleboogstoot Ner linger tegen de grond sloeg. Baan nam het zijn middenvel der in hoge mate kwalijk. „Hij liet op dat moment het elftal in de steek." Achteraf kon de in het Europese voetbal debute rende trainer er nauwelijks rou wig om zijn. En treurde hij ook een stuk minder luidruchtig om de blunder van Boschker (0-1) en de van richting veranderde vrije trap van Ziege (0-2). Twen te leek als bij toverslag herbo ren, maar verstond in de slotmi nuten niet de kunst om de 3-3 over de eindstreep te brengen. Dat wel tot teleurstelling van Baan. „We moeten nu in Mün chen twee keer scoren, dat is een bijna onmogelijke opgave." Edwin Vurens wü over twee we ken nog wel eens zien wie de sterkste en de slimste is. Hij ging meteen op de bluftoer. „We zullen in München enorme risico's moeten nemen. Dan kunnen er twee dingen gebeu ren: of je gaat gigantisch op de bek of je stunt. Dat risico moe ten we maar op de koop toe ne men." FC Twente: Boschker Zwijnenbere. Hoogma. Boerebach en Kamebeek; Gaasbeek (35. Pahlplatz), Van Halst. Arts (55. Mols) en Kool; Polley en Vu- Bayern München: Aumann: Stemkopf. Kreuzer. Matthaus en Münch; Schupp (75. Zickler), Wouters. NerlinRer en Ziege; Witeczek en Scholl (80. Cemy) NORWICH ANP De eenvoud van hef typisch En gelse Norwich City verhief zich aan Carrow Road ver boven de eigendunk uit Arnhem. Vitesse liep gisteren met 3-0 een vrijwel onoverkomelijke achterstand op. De Europese avonturen blij ven waarschijnlijk voor het eerst tot één ronde UEFA-beker be perkt. In een dik kwartier was dp strijd beslist. In de 53ste, 68ste en 71ste minuut maakten Eko- ku, Goss en Polston de doel punten voor een stel buitenge woon simpele voetballers van ouderwetse Engelse snit. Vites se, gestyleerd en hautain, viel in die fase totaal uit elkaar. Zo zeer zelfs, dat de Duitse gentleman- trainer Herbert Neumann na af loop verklaarde boos op zijn spelers te zijn geworden. „Alles was weg, onvoorstelbaar." Hij moest vaststellen dat zijn spelers niet hadden begrepen, dat Europees voetbal een apart fenomeen is. Zij hadden nota bene de ervaring van zes eerde re Europese wedstrijden, de En gelsen uit Norfolk niet. Zij maakten acht jaar na hun eerste kwalificatie hun debuut. In 1985 werd hen dat door de UEFA on mogelijk gemaakt met de ver banning van alle Engelse clubs na het Heizeldrama. Norwich' manager Mike Walker liet voor af niets aan het toeval over. Hij dubde tot het laatste uur over de opstellingNeumann daaren tegen had geen geheimen, Vi tesse speelde in zijn sterkste op stelling, bracht met de weer fitte international Sturing geen extra verdediger in om Britse aanvals golven op te vangen. Zijn Britse collega besloot niet met een libero te spelen, wel een stofzuiger op het midden veld te laten zwerven. Megson had dit seizoen niet meer dan een invalbeurt in de hoofd macht gehad. Walker had ook een wedstrijdanalyse vooraf. De eerste helft aftasten, de tweede helft vol gas. Vitesse sukkelde in slaap. De Arnhemse ploeg was de eerste helft beter, sterker en kansrijker. Omdat Loeffen van dichtbij te zacht inschoot, waardoor doel man Gunn een hand tegen de bal kreeg, bleef het 0-0 en bleek het verschil alleen in de hoek- schoppenverhouding: 4-7. In de tweede helft werd alles anders. Voor de grote en kleine driehoekjes van spelmaker Co- cu, de rushes van Latuheru en Helder en het balbezit van Bos was geen sprake meer. Vitesse moest gevaarlijk ver terug, maar kreeg nog één ultieme kans op een voorsprong. Latuheru be diende Gillhaus. De topscorer aarzelde tussen koppen en trap pen. besloot tot het laatste en stuitte op Gunn. Een minuut later stond het 1- 0 en een goed kwartier nadien 3-0. De inleiding was een dom me actie van Loeffen. Hij speel de Megson weliswaar fraai door de benen, maar de bal kwam wel bij Crook, die Ekoku be diende. De stand-in voor de in ongenade gevallen topscorer Robins trof met zijn volley in de verste hoek doel. Vitesse reageerde als een de buterende amateurclubje op de achterstand. Met de thuiswed strijd nog voor de boeg was 1 -0 nog lang niet dramatisch. In plaats van het balbezit te koesteren probeerde de club met lange halen, op zijn Engels waar zo op was neergekeken, de spitsen te bereiken. De ballen kwamen onveranderlijk bij Nor wich, dat de druk kon opvoeren en gemakkelijk openingen vond. Goss en Polston konden in chaotische taferelen van dichtbij inschieten. Dat het bij 3-0 bleef kwam door de opdracht van Walker aan zijn spelers de/e stand te verdedigen. „Ik wilde geen te gendoelpunt meer", verklaarde hij later, „vooraf hoopte ik op 2- 0. Met 3-0 kregen we een bo nus, dat was mooi, dat moet ge noeg zijn voor de return." In de kleedkamer van Vitesse sprak niemand meer over de re turn. alsof de uitschakeling al definitief was. Libero Theo Bos vond dat zijn ploeg zich had la ten afbluffen en het duel op mentaliteit had verloren. Hij noemde ook namen van spelers die verzuimd hadden de duels aan te gaan toen dat het meest noodzakelijk was. „Latuheru, Cocu en Helder zijn er wel voor mooie acties maar niet als er gebikkeld moet worden." Norwich City: Gunn; CTilvc-rhouse. Polston. Newman en Bowen. Megson 'Hl huliri. CrrxiL en I u\. Smion 189 Hohinsi en I kofcll Vitesse: Van der (}ouw: Straal. Bos. Van de lx>oi en Vermeulen. lix-ffcn. Cocu en Laamers; latuheru, Gillhaus en Hekter ENSCHEDE ANP De Enschede politie heeft de handen vol gehad aan de wedstrijd FC Twente - Bayern München (3-4) in de eerste ronde van het UEFA-bekertoernooi. In totaal werden gisteren 68 arrestaties verricht we gens openlijke geweldpleging. Van de aan gehouden supporters kwamen er 46 uit Duitsland. Rond middernacht zaten er nog zeventien Twentenaren en drie Duitsers vast. De officier van justitie moet uitmaken wat er met hen gaat gebeuren. Mogelijk wordt snelrecht toegepast. Gezien de Nederlands-Duitse sentimen ten en de grootschaligheid van het evene ment was de politie niet ontevreden over de gang van zaken. „Weliswaar was er sprake van agressief gedrag en vernielin gen. maar de zwaarte van de strafbare fei ten viel per saldo mee", zei Ben Keizer, al gemeen commandant van de politie. Dat ernstige confrontaties tussen beide supportersgroepen zijn uitgebleven, was volgens hem mede te danken aan een aan tal voorzorgsmaatregelen. Zo kon de Twentse aanhang zich voor het duel uitle ven in een disco. De Duitse supporters, die met eigen vervoer kwamen, werd verzocht hun auto op een niet bekend gemaakte plaats bij de grens te parkeren. Zij werden met bussen naar het stadion en terug ge bracht. De Mobiele Eenheid kwam voor de wed strijd één keer in actie. Daarbij werden jongeren uit München, Hannover en Ham burg aangehouden, onder mepr omdat ze mensen belaagden met kettingen. Voorts werd er geschoten met een luchtdrukpis tool en moest een terrasje het ontgelden. In totaal werden 46 relschoppers naar het politiebureau afgevoerd. Hel merendeel van de groep werd gisteravond laat over de grens gezet. Na de wedstrijd kwam de politie in actie om een groep vechtende jongeren uit el kaar te halen. Van een Duitse bus gingen ruiten aan diggelen. Het is niet uitgesloten dat aan de hand van videobeelden meer arrestaties volgen. In totaal werden ruim 300 politiemensen ingezet. Luik Voor de Europese bekerwedstrijd Standard Luik - Cardiff City (bekerwinnaars) zijn honderd aanhangers van Cardiff gearres teerd. De voor een goed deel beschonken supporter waren met Belgische fans op de vuist gegaan. Een dag voor de het bekerduel waren negen Welshmen al in de kraag gevat toen zij de ruiten van een bar hadden ingesla gen. Drie van de negen zitten nog vast. de anderen zijn het land uitgezet.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27