AZL verheugd over 'unieke stadslocatie' 'Gigantische steenklomp' 5hop7öpper Randstad Provinciaal besluit over Zestienhoven hangt mogelijk op Centrumdemocraten CLIP&PÏPER CAO-gesprek sociale werkplaatsen hervat Veilig rijden met tractor Extra banen door groei van Schiphol Werknemers NZH komen collectief in ziekenfonds DONDERDAGJ 6 SEPTEMBER 1993 Staatssecretaris Cohen opent openbare ruimten ziekenhuis Het nieuwe gebouw van het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL) is nog niet volledig in gebruik genomen. Toch vond het ziekenhuis het 27 jaar na de eerste plannen en 13 jaar na het begin van de werkzaamheden tijd worden voor een feestje. Gistermiddag opende staatssecretaris Cohen van onderwijs officieel de openbare ruimten van het ziekenhuis. De opening van de totale nieuwbouw - waarbij het AZL hoopt op koninklijk bezoek - staat voor 1995 op het programma. Tijdens de officiële ingebruik name herinnerde de voorzitter van de Raad van Bestuur van het ziekenhuis, mr. dr. J.H. Pe ters. aan de geschiedenis van de nieuwbouw van het ziekenhuis. Het AZL zelf wilde een volledig nieuw gebouw in de Leeuwen hoek, het terrein tussen het zie kenhuis eh rijksweg A44. De ge meente Leiden had echter heel andere plannen met de grond en wilde er huizenbouw plegen. Het meningsverschil liep uit op een heus conflict waarbij het ziekenhuis de minister van on derwijs te hulp riep en de ge meente Leiden steun zocht bij de minister van ruimtelijke or dening. In 1978 nam het kabi net het besluit om een nieuw ziekenhuis te bouwen op de plaats van het bestaande. Peters is er nu niet ongelukkig mee. „Achteraf kun je zeggen dat er op een unieke stadslocatie is ge bouwd". Vanaf 1980 werd er op het ziekenhuisterrein gebouwd. Dat gebeurde in fases omdat er eer ste oude paviljoens tegen de grond moesten om voldoende ruimte te maken voor een nieuw gebouw. Volgens de di rectie van het ziekenhuis heeft die gefaseerde bouw ook veel extra geld gekost. De oude ge bouwen zijn de afgelopen 13 jaar namelijk nog voor miljoe nen guldens gerenoveerd. Bovendien blijkt de nieuw bouw na 13 jaar niet aan alle ei sen van de huidige tijd te vol doen. Er werken inmiddels 3750 mensen in het ziekenhuis, 750 meer dan bij het begin van de bouw. Daardoor is er nu een te kort aan kantoorruimte en wordt er op een van de torens een extra verdieping geplaatst om het ruimtegebrek op te los- Het totale budget voor het enorme gebouw achter het Leidse station bedraagt 800 mil joen gulden. Daarvan is 30 pro cent bestemd voor technische installaties. Zo beschikt het zie kenhuis straks over het grootste buizenpostsysteem na Schiphol. De openbare ruimten die gis teren officieel in gebruik zijn ge nomen, vormen de kenmerken van het gigantische gebouw met een vloeroppervak van 88.500 vierkante meter. De be langrijkste is het Leidse Plein, een grote wachtruimte met winkeltjes, een restaurant voor medewerkers en bezoekers en een Stiltecentrum en gebeds ruimte voor Islamieten. Met een garage hoopt het ziekenhuis de parkeerproblemen op te lossen. Dit gebouw moet plaats bieden aan 1500 auto's. Nieuw is dat patiënten en medewerkers van het AZL dan wel voor dat parke ren moeten betalen. Voor het zover is wacht het ziekenhuis nog een enorme ver- huisoperatie. Grote afdelingen als heelkunde, gynaecologie, verloskunde, neurologie en neurochirurgie, kindergenees kunde en oogheelkunde gaan in 1994 over naar het nieuwe ge bouw. De Raad van Bestuur ver wacht in de eerste helft van 1995 het totale gebouw officieel te kunnen openen. Academische ziekenhuizen moeten beter met elkaar samenwerken. Dat zei staatssecretaris Cohen van onderwijs en wetenschappen gisteren bij de opening van de openbare ruimten van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Op de foto bekijken de staatssecretaris (links) en bestuursvoor zitter mr.drJ.H. Peters (midden) het nieuwe AZL-gebouw. foto loek zuyderduin Een doorsnede van het nieuwe ziekenhuis. Kritiek op nieuwbouw AZL „Een gigantische steenklomp, met als grote vondst dat de to rentjes iets verspringen. En bo venop dat afwerende gebouw een grote lichtbak met in gesti leerde letters 'AZL', waarom zou je het ook in een keer kunnen lezen. Er had ook Shell of Unil- verkunen staan." Recensent op hef gebied van de architectuur I. Haagsma, heeft weinig bewondering voor de nieuwbouw van het Leidse Academisch Ziekenhuis. Giste ren tijdens de officiële opening van de voor het publiek toegan kelijke ruimten in het nieuwe gebouw, kreeg hij in een discus sie met de architect ir. G. Gerrit- se ruimschoots de gelegenheid zijn grieven te spuien. Volgens Haagsma was de ar chitect helemaal voorbijgegaan aan het karakter van een zie kenhuis. „Het woord 'zieken huis' zegt het al, het moet hui selijk overkomen en dat doet dit gebouw niet". De recensent maakt zich ook boos om het feit dat het gebouw met winkeltjes, horeca-ruimte en een gebeds ruimte wordt gepresenteerd als aparte stad. „Een ziekenhuis mag geen stad op zichzelf zijn, maar moet deel uitmaken van de stad". De architectuur-recensent dacht dat de ontwerper zich heeft laten ophitsen om het ge bouw naar de zin te maken van de artsen en niet voor de pa tiënten. De bedenker van het gebouw, ir. Gerritsen, verdedig de zich door te stellen dat er toch ook mensen zijn die het een mooi gebouw vinden. Ook de gespreksleider, emeri tus-hoogleraar Zwaveling, nam het voor de architect op. Vol gens hem maakt het een patiënt helemaal niet uit in wat voor gebouw hij ligt. „Als er maar goede doktoren en vriendelijke verpleegsters rond zijn bed staan". En hij stelde vast dat het veel praktischer was dat alle af delingen in een gebouw zijn on dergebracht. „Maar is het dan echt nodig om alles in een gebouw te zet ten", vroeg Haagsma zich af. Met 'Ja, waarachtig', sloot Zwa veling de discussie. 1. Hoofdingang, 2. Poliklinieken, 3. Poliklinieken, 4. Poliklinieken, 5. Poliklinieken en administratieve diensten, 6. Leidse Plein, 7. Klinieken en behandelcentra. 8. Klinieken en behandelcentra. 9. Klinieken en be handelcentra. 10. Klinieken en behandelcentra. 11. Klinieken en behan delcentra. 12. Helihaven, 13. Research laboratoria, 14. Collegezalen, 15. Laboratoria, 16. Laboratoria, 17. Laboratoria. 18. Laboratoria. 19. Labo ratoria, 20. Technisch centrum, 21Oprit acute hulp, 22. Parkeergarage, 23. Pesthuis (Museum Natuurlijke Historie), 24. Transportkemen. De meningen in Provinciale Staten van Zuid-Holland over een nieuw vliegveld bij Rotter dam zijn zeer verdeeld. Geen van de fracties sluit uit dat mor gen, vrijdag 1? september, die ene stem van ClipLine systeem hoek- opstelling Bureau 160x80 excl. BTW cm - bureau 80 x 80 cm - hoek 90° - rolcontainer incl. hang mappenlade. In hoogte verstelbaar metalen onderstel bekabeling, Krasbestendig kunststof antraciet of Arktic wit. Excl. montage. ShopToppers* zijn aktie-artikelen van Clip Paper, een landelijke keten van Kantoorsupers voor een Superkantoor! Bel de dichtstbijzijnde vestiging voor toezending van de aktuele aktiekrant. 'Laagste prijsgarantie A Tel. 010-262 10 22 2idschendam Tel070-320 30 04 11, Gouda Tel 01820-723 88 n 23. Drachten Tel 05120-421 21 t beslissend is. De provinciale bestuurders (GS) hebben zich in meerder heid al tegen een nieuw vlieg veld verklaard. Het kabinet ver langt van de provincie een ver sneld besluit over een nieuwe luchthaven, zonder nachtvluch ten, omdat het er zelf nog niet Bij navraag blijkt dat CDA en WD. samen 38 van de 83 zetels, voor het vliegveld zijn. Ondanks uiteenlopende meningen bin nen de christendemocraten zal hun stem hetzelfde klinken. PvdA, D66 en GroenLinks zijn tegen met in totaal 37 stem men. Binnen de drie man tel lende fractie van RPF/GPV geldt vrijheid van stemmen, de vier staatkundig gereformeerden (SGP) streven ernaar met één mond te praten maar het is nog de vraag of die discipline is op te brengen. De CD'er was niet voor commentaar bereikbaar. Overigens zal één PvdA'er we gens ziekte niet meestemmen en ter compensatie blijft één WD'er tijdens de hoofdelijke stemming in de koffiekamer achter. Veel wijst erop dat het kabi net neigt naar een nieuw Rot terdam Airport maar dan zon der nachtvluchten. De gemeen te Rotterdam is al gevraagd zich te buigen over de gevolgen daarvan. Rotterdam heeft ge antwoord dat het goed kan le ven zonder nachtvluchten maar dat de exploitant van het vlieg veld, de luchthaven Schiphol, in dat geval ongetwijfeld financiële compensatie verlangt. Die com pensatie is de verantwoordelijk heid van het rijk,* niet die van Rotterdam, voegde de stad daaraan toe. Het provinciaal bestuur is uit milieu- en ruimtelijke overwe gingen tegen een nieuwe lucht haven. GS hebben economische voordelen, uitbreiding van werkgelegenheid en beter vesti gingsbeleid afgewogen tegen de nadelen voor de nieuw te bou wen woonwijken, natuur en landschap. Het van de provincie gevraag de besluit is ongebruikelijk. Pro vinciale Staten lopen in soortge lijke gevallen meestal gelijk op met inspraakprocedures, nadat het kabinet al voorlopig heeft beslist. Overigens twijfelt GS aan de mooie voorspellingen die tot nu toe zijn gedaan over uitbreiding van de werkgelegen heid als gevolg van een nieuw vliegveld. In antwoord op vra gen van de PvdA-fractie acht het het realiteitsgehalte van de werkgelegenheidsprognoses on zeker. Ook twijfelt het bestuur aan de noodzaak van een vliegveld voor het Rotterdamse bedrijfsle ven. Daaruit kunnen zonder na der onderzoek geen gefundeer de conclusies worden getrok ken, aldus GS-antwoorden. Tenslotte memoreren de pro vinciebestuurderen dat resulta ten van veiligheidsstudies rond luchthavens, begonnen na de Bijlmerramp, nog altijd niet be kend zijn. Daardoor ontbreekt een belangrijk element voor de afweging wel of geen luchtha ven, aldus GS. PvdA-fractieleider A. Peters formuleert het aldus: „Er zijn argumenten voor maar meer te gen. Rotterdam wil graag een luchthaven. Ach. dat is voor een deel een psychologische kwes- den haag* De bonden eisten aanvankelijk een loonsverho ging van 2,5 procent en reparatie van het VVAO- gat, net als bij de ambtenaren. Op 2 juni werden de onderhandelingen over de CAO voor de socia le werkplaatsen afgebroken. Sindsdien werden overeenkomsten bereikt over rijkspersoneel en gemeente-ambtenaren. Volgens de bonden hebben de acties van de af gelopen twee weken de staatssecretaris gebracht tot zijn uitnodigihg. De bewindsman venvacht dat de bonden nu bereid zijn hun acties op te schorten. De bonden zeggen daarentegen dat die acties worden voortgezet tot een redelijk onder handelingsresultaat is bereikt. Zo wordt vandaag gestaakt in Heerlen en gebeurt hetzelfde morgen in Lelystad en Den Bosch. De onderhandelingen over een CAO voor de werknemers in de sociale werkplaatsen (YVSW) worden hervat. Staatssecretaris Wallage (Sociale Zaken) nodigde gisteren de ambtenarenbonden uit voor een gesprek komende maandag. De ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO lieten di rect weten dat 'het overleg direct van start kan gaan'. Inzet van de onderhandelingen is een 'gelijk waardige loonontwikkeling' voor WSW-werkne- mers, zoals die in de overige overheidssectoren is gerealiseerd, aldus Wallage. De staatssecretaris wil tevens „de mogelijkheden van de reparatie van het WAO-hiaat. regio In het schemerdonker is een tractorbestuurder zijn voertuig met aanhangwagen aan het inparkeren. Dat kost een automobilist het leven omdat de aanhangwagen geen verlichting of reflectie aan de zijkant heeft: de automobilist schuift met zijn wagen onder het gevaarte. Dat soort ongelukken komt de laatste tijd vaak voor op het platteland en nu de bietenoogst wordt binnengehaald is het risico al leen maar groter. Daarom houdt het Landbouwschap in samenwer king met de politie Haarlemmermeer en Veilig Verfceer Nederland op woensdag 22 september een informatie-avond over het rijden met landbouwvoertuigen. Plaats van handeling is hotel-restaurant 'De Rustende Jager' aan de Venneperweg 471 in Nieuw Vennep, 22 sep tember. Aanvang 20.00 uur. foto united photo s de boer hoofddorp haags redacteur Als Schiphol groeit tot 40 mil joen passagiers per jaar. heeft de regio er rond 2015 zo'n 30.000 banen extra erbij. Een batterij wetenschappers was gisteren naar De Deining aan het Hoofddorpsc Marktplein gekomen om de verheugende boodschap te verkondigen: Schiphol als het beste banen plan sinds jaren. Vijf centimeter rapporten lig gen ten grondslag aan de posi tieve beweringen over de regio nale werkgelegenheid rond de nationale luchthaven. Een keur van wetenschappers heeft zich gebogen over de economische gevolgen van een goed gedijend Schiphol. Gisteren werden de eerste vijf rapporten gepresen teerd. Meest opvallende conclu sie: De onderzoeken hebben nauwelijks nieuwe gegevens op- geleverd. Toch lijken de voorspellingen over de uitbreiding van Schip- hol.aan de veilige kant. De afge lopen twintig jaar is het gebruik van de luchtliHven zo'n beetje verzesvoudigd. Een voorspelling van een verdubbeling voor de komende twintig jaar lijkt dan aan de veilige kant. Bovendien lopen de ontwikkelingen nog steeds in de pas met de voor spellingen. De uitkomsten van de rap porten wijzen op een toename van het aantal banen met ruim "iii ooo als gevolg van de uitbrei ding van Schiphol. Ook zonder extra maatregelen zal Schiphol in de toekomst nog groeien en daarom heeft het CPB becijferd dat met de extra groei van Schiphol zo'n 30.000 banen ge moeid zijn als aan alle 'groeifac toren' wordt voldaan. Vervoersmaatschappij NZH heeft gisteren een collectieve zie kenfondsovereenkomst getekend voor haar 2850 werknemers. Het contract met Spaarneland (een onderdeel van het Zilveren Kruis) is een uitvloeisel van de succesvolle samenwerking om het ziekteverzuim te beperken. Door de nieuwe overeenkomst hebben beide partijen minder administratieve rompslomp. Sinds vorig jaar hebben Spaarneland en NZH in sainenwer king met het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) het ziekteverzuim onder buschauffeurs in de Haarlemse regio teruggebracht van twaalf naai 9 i pi<>< ent Zoab i<-doen gebrui kelijk bij dit soort projecten zijn 'begeleiding' en 'preventie' de sleutelwoorden. Nieuw is dat alle partijen zich inspannen om een snelle be handeling van patiënten mogelijk te maken, zodat geen ziekte dagen nodeloos verloren gaan.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23