Meer televisiekanalen door glasvezelkabelnet Alphen moet terrein aan Handelsweg saneren Rijn- en Veenstreek Akkoord over aankoop Hazerswoudse Boterplas 'Enorme kickvan karten op Alphense jaarmarkt Milieubeleid komt in aantal gemeenten moeizaam op gang DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 1 -356430. plv -chef janet v wilfred simons Alphen moet het vervuilde ter rein aan de Handelsweg voor 1 januari 1995 saneren. Ook moet de gemeente een boete van 45.000 gulden betalen. Dit is het schikkingsvoorstel dat het Openbaar Ministerie (OM) aan de gemeente heeft gedaan. B en W gaan in beginsel met het voorstel akkoord, al weten ze nog niet zeker of 1 januari 1995 haalbaar is. Openbaar Ministerie komt met schikkingsvoorstel in slepende kwestie phen stortte in 1986 met mede weten van ambtenaren van de gemeente met chemisch afval vervuilde grond op een terrein aan de Handelsweg in Alphen. De ambtenaren wilden daar ex perimenteren met een systeem van 'landfarming'. Dat is een methode waarbij vervuilde grond regelmatig wordt gekeerd en gelucht, waarbij giftige gas sen en dampen ontsnappen. Na verloop van tijd blijft dan scho ne grond over. De ambtenaren waren eigenmachtig met dit ini tiatief begonnen. Noch de Al- phense politici, noch het college van B en W wisten er iets van af. Het OM meende echter dat hier geen sprake was van een experi ment, maar van bodemvervui ling en dreigde met gerechtelij- Slepend Inmiddels is de zaak zeven jaar oud. H. Habermehl, fractievoor zitter van- het CDA in Alphen, vindt dat er aan deze slepende zaak maar eens een eind moet komen. „Zolang de zaak onder het OM is, kunnen we niets met de grond doen. Van de andere kant is het ook onwaarschijnlijk dat er over zo'n oude zaak nog een strafrechtelijke vervolging komt. Een schikking is dus zo wel voor het OM als voor de ge meente de beste oplossing." Een saneringsplan is er niet. Tot nu toe is zelfs niet bekend waarmee de bodem precies ver vuild is en wat de omvang van de stort is. Habermehl: „Er ligt in ieder geval méér dan Biester- feld destijds heeft aangegeven. Het is dus mogelijk dat een der de betrokkene óók vervuilde grond heeft gestort of dat de ge meente onvoldoende toezicht heeft gehouden. Maar dat is na zeven jahr niet meer te achter halen." Een woordvoerder van het Paleis van Justitie in Den Haag kan niet vertellen waarom de kwestie al zeven jaar duurt. Wel meent hij dat het een "relatief kleine' zaak is: „Als de vervui ling ernstig was geweest, had de officier van justitie de zaak wel voor de rechter gebracht." Hij vindt niet dat de gemeente en Biesterfeld er met de schikking goed vanaf komen: „Een schik kingsvoorstel is ook een vorm van strafvervolging." Biesterfeld wil nog niet zeggen of het met het voorstel akkoord gaat en zo ja, hoeveel boete het bedrijf dan moet betalen. De directie wilde geen commentaar geven. Primeur voor Rijnstreek Zestig kilometer glasvezelkabel moet nog voor kerstmis door Alkemade, Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwveen en Nieuwkoop komen te liggen. De op het kabelnet aange sloten televisiekijkers kunnen straks onder meer profite ren van een scherper beeld, minder storingen en uitbrei ding van de televisiekanalen tot een maximum van 50. Burgemeester A. Meerburg van Alkemade en tevens voorzitter van de Gemeenschappelijke Regeling Signaal voorziening Plassengebied/Rijnstreek gaf gisteren het of ficiële startsein voor de aanleg. runstreek marieta kroft Op de hoek van de Vieram- bachtsweg en de Kruisweg in Woubrugge plaatste Meerburg met behulp van een hijskraan een gebouwtje: het eerste opti sche distributiecentrum. Een dergelijk gebouwtje komt ook in Roelofarendsveen en Ter Aar te staan. Vanaf de PTT-toren in Al phen gaan de signalen via de glasvezelkabels naar zo'n distri butiecentrum. Vanaf dat cen trum worden de signalen weer verder verspreid naar de wonin gen. Het graven van de geulen is inmiddels in volle gang. Het Plassengebied is het eer ste gebied in Nederland waar de koperen kabels in het hoofdnet worden vervangen door glasve zel. Volgend jaar staan zes an dere gebieden op het program ma van Casema, die de exploi tatie van het kabelnet verzorgt. Dat de Rijnstreek de primeur beleeft, komt omdat het kabel net in dit gebied juist aan ver vanging toe was. Meerburg legt uit: „We konden kiezen uit drie mogelijkheden. Het goedkoop ste was om het net te vervan gen. De toepassingen zouden hetzelfde blijven. Een andere mogelijkheid was om het net te vervangen en tevens het aantal kanalen van 20 tot 30 uit te breiden. Dit zou slechts voor enkele jaren soelaas kunnen bieden. We hebben uiteindelijk gekozen voor de duurste me thode. namelijk de aanleg van een glasvezelnet. Naar de toe komst gekeken houden we op zo'n manier het meeste reke ning met de wensen van het pu bliek. Niet alleen is er een uit breiding van televisiekanalen mogelijk, maar kunnen ook an dere communicatiediensten via het glasvezelkabelnet worden uitgevoerd." Met dat laatste doelde hij onder meer op data communicatie. Bedrijven zou den via het glasvezelnet gege vens die in de computer staan met elkaar kunnen uitwisselen. De gemeenten in het Piassen- gebied die zijn verenigd in Cas per, overleggen binnenkort wel ke televisiekanalen op korte ter mijn al aan het kabelnet wor den toegevoegd. De gedachten gaan uit naar RTL5, Duitsland 3 Voorzitter van de Gemeenschappelijke Regeling Signaalvoorziening Plassengebied/Rijnstreek, burgemeester A. Meerburg van Alkemade, gaf gisteren het officiële startsein voor de aanleg van een glasvezelkabelnet door de Rijnstreek. Hij deed dit door een distributiecentrum te plaatsen in Woubrugge. foto»bendebruyn en Discovery Channel. Het de eerste 20 jaar vooruit te kun- het tarief, dat nu nog 21,75 gul- nieuwe glasvezelkabelnet biedt nen. den per maand bedraagt, maxi- ruimte voor 50 televisiekanalen, De aanleg van het glasvezel- maal 15 cent per jaar mag wor- 32 FM- en minimaal 32 digitale kabelnet kost Casema acht mil- den verhoogd. Volgend jaar radiozenders. In ieder geval ver- joen gulden. Casema heeft met wordt overigens geen tariefstij- wacht Casema met dit kabelnet de gemeenten afgesproken dat gingdoorgevoerd. Meisje gewond bij aanrijding roelofarendsveen Een 3-jarig meisje uit Oude Wetering heeft gistermiddag haar rechter onderbeen gebroken bij een ongeval op het Noordplein in Roelofarendsveen. Het kind werd op de voetgangersoversteekplaats aangereden door een personenauto, die werd bestuurd door een 34-jarige man uit Oude Wetering. Volgens een woordvoerder van de politie zag de bestuurder het meisje over het hoofd. Zij is per ambulance overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Videorecorder ontvreemd benthuizen Uit een woning aan de Sportlaan in Benthuizen is vannacht rond half vier een videorecorder gestolen. De bewo ners van het pand hoorden gestommel in het huis en gingen op onderzoek uit. De inbreker was echter al vertrokken. Het is bij de politie niet bekend hoe de dief het pand is binnengekomen. runwoude» Een meerderheid van de ge meenteraad van Rijnwoude steunt het plan van B en W om de Hazerswoudse Boterpolder voor ruim een kwart miljoen over te nemen van de familie Verbeij uit Hazerwoude-Dorp. Tijdens een commissievergade ring bleek de onzekerheid over de bestemming van het gebied echter nog steeds zeer groot te zijn. Veel raadsleden meenden dat het idee om het land voor een baggerdepot te gebruiken defi nitief van de baan was. G. van Borstelen (CDA) sprak de vrees uit dat als er in de Boterpolder geen baggerdepot komt en evenmin een plas wordt aange legd, de gemeente het stuk land tegen een ongunstige prijs zal moeten doorverkopen. Volgens burgemeester J. Boe len is het nog te vroeg voor een beslissing over de bestemming van de Boterplas. Boelen: „Er is nader onderzoek en inspraak door de betrokkenen nodig voordat de gemeenteraad zich - kan uitspreken ten gunste van een baggerdepot. En de keuze voor de Boterplas vereist een uitwerking van het structuur plan voor Rijnwoude." Boelen herinnerde de raadsleden aan de volkswijsheid 'buurmans grond is maar e'én keer te koop' en noemde de prijs van vieren- eenhalve gulden per vierkante meter 'niets te veel'. Begrotingsbehandeling uitgesteld De behandeling van de Teraarse begroting voor 1994 wordt een maand uitgesteld. Dat stellen B en W voor aan de raad. In plaats van eind oktober, zoals dat ieder jaar gebruikelijk is, staat de begro tingsbehandeling nu gepland voor 25 november. Reden van het uitstel is de nieuwe samenstelling van het college van burgemees ter en wethouders. Bewoners Meerewijck niet ongerust vervolg voorpagina De bewoners van de Mee rewijck in Leimuiden ma ken zich niet druk over de vervuiling van de grond. Dat zegt bestuurslid van de buurtvereniging J. Bottinga. Hij denkt zelf dat het wel meevalt met de verontreini ging. ..Als er zoveel vervui ling in de grond zit, hoe kan het dan dat de gemeente Jacobswoude vorig jaar een bouwvergunning voor een nieuw huis heeft afgege ven", kaatst hij de bal terug. „Er worden nog steeds hui zen verkocht en ook nog voor een hoge prijs." Vol gens gemeentesecretaris T. Meester heeft Bolhuis de bouwvergunning voor 1 ok tober 1992 gekregen. Sinds dat tijdstip is een schone- grondverklaringverplicht. In het aanvullende on derzoek dat de provincie laat uitvoeren, wordt beke ken hoe groot de omvang van de bodemverontreini ging is en of er risico's voor de gezondheid zijn. Als ver volgens blijkt dat de grond moet worden gesaneerd, bestaat er volgens de pro vinciewoordvoerder 'altijd wel een kans dat bewoners hun huizen moeten verla ten'. „Maar het is wel erg speculeren om daar op vooruit te lopen." Tot zo lang worden nog geen maatregelen genomen. De provincie besloot het oriënterend onderzoek in te stellen toen anderhalf jaar geleden uit een grondon derzoek bodemverontreini ging aan het licht kwam. alphen aan den r kees van kuilenburg Het karten was volgens de orga nisatoren bedoeld voor de iets oudere jeugd. Maar sommige mannen blijven kennelijk eeu wig jong en lieten zich de kans niet ontnemen om ook enkele rondjes voor coureur te spelen in het Burgemeester Visserpark. Het karten was een van de vele activiteiten die gisteren op het programma stonden bij de jaar markt, die voor de 19de keer in Alphen werd gehouden. De markt trok ook dit jaar weer enorm veel publiek naar het Rijndorp. Waarschijnlijk voor een niet onaanzienlijk deel het gevolg van het aardige weer. Het karten in het Burgemees ter Visserpark was een nieuwe activiteit op de jaarmarkt. Voor het oude raadhuis was een par cours uitgezet waar de coureurs zich konden uitleven. „Neem geen risico", hield speaker Jan Grollé van de begeleidende Al phense honkbalvereniging de Alphians de coureurs in spe voor. Een raad die in de eerste ronde wel werd opgevolgd, maar daarna voelden de mees ten zich al snel de gelijken van Prost, Senna of Mansell en pro beerden zij de concurrentie te snel af te zijn. „Ik zat naast je man, maar die bocht is veel te smal om je te kunnen passe ren", zo verdedigde een van de coureurs zich tegenover zijn maatje die na drie ronden als eerste weer terug was en trots als een pauw genoot van zijn triomf. De deelnemers genoten met volle teugen in de kleine karre tjes, die normaal worden ge bruikt op de indoorbaan van Sommige coureurs voelden zich na één ronde al de gelijken van Alain Prost. De snelheden die zij bereikten lagen echter aanzienlijk lager. foto henk bouwman oud-coureur Michael Bleeke- molen in Mijdrecht. Voor deze gelegenheid waren de wagen tjes afgesteld tot een maximum van zo'n 45 kilometer per uur. „Ze kunnen nog zo'n 15 kilome ter harder". legde Leo Krippen- dorf van het Mijdrechtse bedrijf uit „Het is de eerste keer dat we op een klinkerparcours rijden. Dan moet je voorzorgsmaatre gelen nemen en de snelheid be perken. Wij zijn ook niet gebaat bij ongelukken." Al viel het met het risico voor de rijders volgens de deskundi gen wel mee. „Je hebt de weten schap dat je nauwelijks kunt omslaan", aldus Karei Ver- steegen. De Alphenaar heeft in zijn jeugd ook gekart en wilde even controleren of dat oude gevoel er nog was. „En dat is er nog", constateerde hij verge noegd, terwijl hij alvast zijn por temonnee trok om nog maar enkele rondjes te kunnen rijden. Voor de meeste deelnemers was die top van gisteren dan ook ruim voldoende. „Van dat harde rijden, krijg je een enor me kick. Gaaf om te doen", sprak Rui Florêce. Ook Bob van der Heyden vond het een leuke ervaring. „Uniek om zo laag te zittei}. Het lijkt wel of jé met een enorm hoge snelheid rondraast." Klaas Lammers, die later op de dag met zijn medc- Lions de ringrijderij in het Vis serpark organiseerde, liet zich ook overhalen tot enkele rond jes. „Leuk om te doen. maar ik ruil er mijn auto zeker niet voor regio gert visser De gemeenten Jacobswoude, Alkema de, Voorschoten en Warmond zijn niet onder de indruk van de beschuldiging dat zij ernstig in gebreke blijven bij de uitvoering van het milieubeleid. Ook de Rijksinspectie Milieuhygiëne, die de lijst publiceerde van gemeenten die de afspraken niet nakomen, neemt de zaak niet hoog op. „Voor veel gemeen ten gelden verzachtende omstandig heden", zegt een woordvoerder. „De lijst is opgemaakt aan de hand van de resultaten van '92. Die kunnen aan merkelijk verbeterd zijn, dat moet vol gend jaar blijken." De kans dat de genoemde gemeen ten de subsidie verspelen die zij spe ciaal voor het milieubeleid van het rijk krijgen, lijkt erg klein. Zij worden eerst in de gelegenheid gesteld om hun •zaakjes op orde te brengen. Pas als na verloop van tijd blijkt dat ze er werke lijk niets van terecht brengen, kan de subsidie, eventueel met terugwerken de kracht, worden ingetrokken. De rijksoverheid heeft met een groot aantal gemeenten een contract geslo ten waarin zij beloven voor 1 januari 1995 een adequaat milieubeleid te voeren. Dat betekent dat alle bedrijven die daarvoor in aanmerking komen over een vergunning moeten beschik ken en dat de gemeente voldoende menskracht in huis heeft om de be drijven regelmatig te controleren. In ruil daarvoor ontvangen de gemeen ten een subsidie. Ervaring Het eerste probleem voor de betrok ken gemeenten is dq hoogte van de subsidie. Zij moeten zelf aanzienlijke bedragen op tafel leggen om goed ge kwalificeerd in huis te halen. Dat valt in de praktijk niet mee, zegt de Alke- madese milieu-ambtenaar Van der Leij: „Je ziet dat mensen met veel er varing vaak vertrekken naar een grote re gemeenten waar ze meer kunnen verdienen." Het is een probleem dat zich in alle dorpen voordoet. Om toch over specialistische kennis te kunnen beschikken, zijn samenwerkingsver banden van de grond gekomen zoals onder meer in de regio Leiden. Alkemade heeft nog een ander spe cifiek probleem. De gemeente telt 900 bedrijven waarvan 350 tuinbouwbe drijven. Deze hoeven in de toekomst niet meer een hinderwetvergunning te beschikken, het wachten is op een de finitieve beslissing daarover van het rijk. In afwachting daarvan laat Alke made de tuinbouwers voorlopig met rust waardoor het lijkt alsof Alkemade een forse achterstand heeft opgelo pen. Ambtenaren in Voorschoten en Warmond geven als verklaring de gro te achterstand die in hoog tempo moet worden ingelopen. „Tot '91 had het milieubeleid geen hoge prioriteit. Er was dus een stevige achterstand die moest worden ingehaald. Inmiddels zitten we aardig op spoor", aldus een woordvoerder van de gemeente War mond. VRUETUD Modeshow In dienstencentrum Driehoorne aan de Sterrenlaan in Alphen wordt morgen een modeshow voor senioren gehouden. De show begint om 10.00 uur en de verkoop om 14.30 uur. Dartcompetitie Buurthuis Westerhaven in Al phen houdt morgen een dart- competitie. De aanvang is 20.00 uur. In de competitie wordt er 501,301 en tac-tic gespeeld. Caribean Party De Stichting Homoseksualiteit Alphen houdt morgen een Ca ribean Party. Zij viert hiermee het driejarig bestaan van haar pand aan de Prinses Marijk- straaat 71. Het feest begint om 21.30 uur en is voor iedereen toegankelijk. Bewegingskunst De cursus heet 'Vanzelfspre kend'. maar gaat over bewegen Vanaf 6 oktober wordt in het kerkelijk en gemeentelijk cen trum de Bron aan de Trou- badourweg in AJphen de antro posofische bewegingskunst Eu- ritmie onderwezen. Gedurende zeven woensdagavonden bege leidt de dansdocente Maartje van der Wees de cursusgroep, waarbij beweging en taal met elkaar worden verbonden. In formatie en opgave: 01820 - 29418.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21