Leiderdorp doet niet mee aan vuilfabriek Winkeliers grijpen naast Winkelhof SieMatic Regio Ambtenaren Oegstgeest naar gerenoveerde 'Jel' Praten over vroeger OON DERDAG 16 SEPTEMBER 1993 gert visser. 071-356430. plv.-chef 'Watercontroleur' berooft bejaarde Hen 85-jarige Oegslgeestse is gistermiddag beroofd door een man die zich uitgaf als controleur van de waterlei ding. Ze liet de man binnen in haar woning aan de Hazen- boslaan en zette op zijn ver zoek in de badkamer de kraan aan. Terwijl hij haar van een afstand toeriep dat ze het prima deed. nam hij geld en cheques mee. Vraagprijs te hoog voor middenstanders Inbrekers nemen ook auto mee Vijf woningen in Oegstgeest wa ren in de nacht van dinsdag op woensdag doelwit van inbre kers. Bij twee woningen aan de Johan Wagenaarlaan. twee hui zen aan de Peter van Anrooy- laan en een woning a^n het Ri chard Holpad werd een boven- raampje opengemaakt, zodat het raam eronder kon worden geopend. De dieven namen uit alle woningen geld en waarde papieren mee. Bovendien werd de auto van de bewoners van het Richard Holpad meegeno men, door simpelweg de sleu tels te gebruiken. Die wagen werd echter later teruggevon den in de Anthon van der Hors tlaan. Ook de lege tasjes, map jes en portemonnees zijn later teruggevonden, bovenop een schuur. leiderdorp rov klopper vervolg voorpagina De gezamenlijke winkeliers hebben, voordat de onroerend goed-maatschappij Wereldhave toehapte, zo'n maand of twee onderhandeld met Nationale Nederlanden over de aankoop van Winkelhof. Volgens voorzit ter Van Leeuwen van de winke liersvereniging ketste de over name af op de financiën. „We kregen onvoldoende hypo theek." De bank wilde de winkeliers het bedrag verstrekken van de executie-waarde. De ontbreken de miljoenen om de vraagprijs te kunnen betalen, konden de middenstanders niet op tafel leggen. „Uiteindelijk hebben we een uiterst bod gedaan, dat werd afgewezen door Nationale Nederlanden Vastgoed. Toen was het over en kwam Wereld- have in beeld." Volgens Van Leeuwen lag de vraagprijs van Nationale Neder landen ergens rond de 55 mil joen en is het complex voor 50 miljoen van de hand gedaan. Wereldhave noch Nationale Ne derlanden willen mededelingen doen over de prijs. Van Leeuwen betreurt het vertrek van Nationale Nederlan den als huisbaas. „We hebben altijd bijzonder goed samenge werkt en schrokken dan ook toen we van de verkoopplannen hoorden. In eerste instantie denk je dat het alleen maar slechter kan." Toch heeft de voorzitter van de winkeliersvereniging een po sitief gevoel overgehouden aan Fietser gewond na negeren rood licht wassenaar Een 39-jarige Engelsman is vanochtend op het kruispunt van de Landscheidingsweg en de Witterburgerweg in Wassenaar ernstig gewond geraakt bij een aanrijding. De politie vermoedt dat de man, die op de fiets was, het rode licht negeer de en in volle vaart tegen een van links komende auto, bestuurd door een 29-jarige Leidschendammer botste. De fietser brak bij de botsing ribben en een sleutelbeen en liep letsel op aan een long en een schouder. De Engelsman, die in Wassenaar woont, is naar het Westeinde ziekenhuis in Den Haag vervoerd. Dubieuze tapijtverkoper in Wassenaar wassenaar Bij de politie van Wassenaar is de afgelopen week een handvol meldingen binnengekomen van dubieuze verkoop praktijken. In alle gevallen gaat het om een ongeveer 40-jarige, blonde man met een buitenlands accent die bij woningen aan belt en kleden en tapijten te koop aanbiedt. Hij vertelt een zielig verhaal over een partij goederen die hij heeft overgehouden van een beurs en biedt tapijten aan van - naar zijn zeggen - 5000 gulden voor 300 gulden. De politie waarschuwt Wassenaarders niet op dit aanbod in te gaan. Motor en auto botsen op busbaan zoETERWQUDE-RUNDUK Een 27-jarige motorrijder is gisteren bij een ongeluk op de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude gewond ge raakt. De man passeerde over de busbaan een file auto's. Dat ging goed tot het moment dat ook een Duitse automobilist van de busbaan gebruik wilde maken. Die reed de motor omver. De onfortuinlijke motorrijder is met beenletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Zowel de Duitse automo bilist als de Leimuidense motorrijder kregen een proces-verbaal omdat zij over de busbaan reden. Bejaarde man onwel op kruispunt voorschoten Een 82-jarige man uit Voorschoten is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Langen- horststraat en Raadhuislaan. De man fietste op de Langenhorst- straat en bij het kruispunt aangekomen werd hij onwel. Hij pro beerde nog wel de weg over te steken maar redde het niet en botste tegen een auto, bestuurd door een 42-jarige vrouw uit Voorschoten. De bejaarde fietser is met Cen borstwond naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Voorschotenaar wordt officier voorschoten Bij de viering van zijn 40-jarig ambtsjubileum is Voorschotenaar H.M. Hentzen vandaag benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Hentzen is sinds 1953 werkzaam bij de internationale expeditieursonderneming Henk Hentzen B.V. in Rotterdam. In 1984 werd hij president-directeur van dit be drijf. Hentzen maakte zich de afgelopen jaren verdienstelijk voor de havenstad. Zo is hij momenteel penningmeester van de Stichting Havenbelangen Rotterdam. De Winkelhof is overgenomen door de Haagse firma Wereldhave. Het leidt voorlopig niet tot veranderingen die v de eerste contacten met We reldhave. „Het is geen maat schappij die wat geld over heeft en dat maar even in een coip- plex pompt om er vervolgens amper naar om te kijken." De directie van Wereldhave komt nog deze week naar Leiderdorp om te overleggen met de mid denstanders. Van Leeuwen: „Dan zal blijken of ons optimis me gerechtvaardigd is." Eén ding staat voor Wereld have vast: het parkeren in de 750 plaatsen tellende garage moet gratis blijven. Momenteel praten middenstand en ge meente over het invoeren van een zogeheten blauwe zone. Parkeerders mogen hier met ge bruik van een parkeerschijf een gelimiteerd aantal uren blijven staan. Het parkeerregime in de garage staat ter discussie sinds eerder dit jaar de kaartjesauto- maat buiten werking is gesteld. Winkelhof is gebouwd in 1980 en telt zeventig winkels, ver spreid over een vloeroppervlak te van 15.000 vierkante meter. Westerhave heeft het aankoop bedrag gefinancierd uit eigen vermogen. Dit is vergaard door 400 duizend gewone aandelen zetten bij institutionele COMMENTAAR Dom houden B en W van Leiderdorp en de fractievoorzitters proberen de in woners van Leiderdorp zand in de ogen te strooien. In een geza menlijke verklaring die ze gisteren naar buiten brachten, wordt gesuggereerd dat er niets aan de hand is mêt de omstreden ver koop van grond waarop de woning van wethouder Veldstra wordt gebouwd. De meest essentiële vragen in deze kwestie laten ze echter onbe antwoord. Zo wordt opgemerkt dat de grondopbrengsten in dit deel van de wijk Buitenhof veel hoger zijn dan was ingeschat. Dat laat echter onverlet dat de winsten nog hoger hadden kunnen zijn als het college zich had gehouden aan het raadsbesluit dat de minimumprijs per vierkante meter regelt. De grond werd verkocht voor 154 gulden per vierkante meter, terwijl de gemeenteraad een minimumprijs van 310 gulden had vastgesteld. Maar daar over is geen woord terug te vinden in de verklaring. Ook willen B en W doen geloven dat de wethouder op eerlijke gronden bovenaan het lijstje is gekomen van gegadigden voor deze woning. De computer voert de berekening uit zonder aan zien des persoons, zo wordt gemeld. Maar bij het invoeren van gegevens kan worden gemanipuleerd. De enige manier waarop kan worden nagegaan of de toewijzing eerlijk is verlopen, is openbaar maken van de punten-gegevens van Veldstra en haar mededingers. Daaraan wil het college niet meewerken. De Leiderdorpers worden door deze verklaring, die nota bene is opgenomen in de gemeente-advertentie, bewust op het verkeer de been gezet. Lastige vragen worden omzeild of afgedaan met semi-antwoorden die de essentie niet raken. Het gaat er zo lang zamerhand op lijken dat het gemeentebestuur de burgers bewust dom wil houden. De gemeente Leiderdorp doet niet mee aan de bouw van een scheidings- en vergistingsinstallatie (SVI) zoals Lei den die regionaal wil opzetten. Een meerderheid in colle ge en raad is bang voor een nieuw debacle na de misluk te vuilprojecten in de Does en Leidschendam. Ze kiest er voor om het afval gewoon via de provinciale afvalverwer king (PROAV) af te voeren. leiderdorp rov klopper Verscheidene gemeenten in de regio spreken zich binnenkort uit over deelname aan het SVI- project. Of hebben dat al ge daan, zoals Leiden dat in juli groen licht gaf aan het project en,Voorschoten en Wassenaar, die niet meedoen. Dit laatste geldt ook voor Leiderdorp, zo bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie financiën. Hierbij werd duidelijk dat een nipte raads- meerderheid (tien tegen negen) tegenstander is van medewer king aan dit project. Vooral het Leiderdorpse CDA is fel gekant tegen een nieuwe vergistingsinstallatie. Volgens fractievoorzitter A. Roest kan Leiderdorp zich geen derde misser vëroorloven. De vuilstort in De Does in Leiderdorp is im mers niet aangelegd en ook de bouw van de verbrandingsoven van de SAVA bij Ypenburg werd afgeblazen. Hij meent dat er te veel onzekerheden kleven aan het technische proces bij de vergisting. Hij wordt hierin ge steund door de WD. Opmerkelijk is dat de SVI- ktyestie een scheuring heeft ver oorzaakt in het Leiderdorpse college. De wethouders C. Hui gen (WD) en C. Kemer(CDA) zijn tegen de installatie. D66- wethouder J. Veldstra is voor. Ook haar fractie is erg enthou siast over deelname aan het project, zo bleek uit de woorden van commissielid Veuge. Hij betoogde dat vuilverwerking via een SVI op den duur de goedkoopste oplossing is. Ver der is het financiële risico bij deelname van Leiderdorp vol gens hem klein. „Het project wordt ontwikkeld in verscheide ne fasen. In de eerste iopen we een risico van maximaal 47.000 gulden. Dat is te overzien." Ver der vindt D66 het een groot voordeel dat de gemeenten de SVI in eigen beheer houden. „Dan zijn we onafhankelijk van tarieven van particulieren of ho gere overheden." Ook de andere oppositiepar tijen PvdA en GroenLinks voe len wel wat voor een SVI. PvdA'er J. Hermans pleitte wel voor voorzichtigheid bij het project. „We kunnen ons inder daad geen misstappen meer veroorloven, maar dit systeem biedt een goede kans om een modern systeem van afvalver werking te ontwikkelen v we lang plezier kunnen heb ben." In de SVI worden huishoude lijk en soortgelijk afval bewerkt. De door scheiding en vergisting ontstane stoffen zijn weer ge schikt voor hergebruik. Het sys teem is nog niet helemaal ont wikkeld. Over de technniek wordt door deskundigen opge merkt dat deze 'veelbelovend is, maar nog niet bewezen'. Het afwijzen van de SVI heeft wel nadelige financiële gevol gen. De prijs per ton huishou delijk afval na invoering van de installatie ligt rond de 199 gul den. Afvoeren naar de PROAV kost 231 gulden per ton. De SVI- problematiek komt vanavond ook nog eens aan de orde in de commissie ruimtelijke orde ning. VRUETUD Rommelmarkt Veel serviesgoed, huishoudelijke artikelen, boeken en kleding zijn vrijdag 24 september te vinden op de rommelmarkt in het Rode Kruisgebouw aan de Anthonie van Leeuwenhoekkade in Voorscho ten. De rommelmarkt is open van 10 tot 17 uur. •De dependance van het Oegst- geester raadhuis aan het Wilhel- minapark moet in een gereno veerde Jelgersmakliniek komen. De werkgroep van fractievoor zitters trekt deze conclusie uit de enquêtes en hoorzitüngen die onder burgers en ambtena ren zijn gehouden: De voor- en zijgevels van het monumentale pand blijven intact. Of het ge bouw aan de Rhijngee ster- straatweg verder behouden kan blijven, is afhankelijk van de in deling die de dependance krijgt en de bouwtechnische staat van de Jelgersmakliniek. De ambtenaren willen dat al het personeel naar de kliniek gaat, maar die suggestie wijst de werkgroep af. De raad besloot eerder dit jaar dat het Wilhelmi- napark het bestuurlijk centrum van het dorp moet blijven. De werkgroep vreest dat het duurder is om veel ambtenaren in het raadhuis aan het Wilhel- minapark te huisvesten. Na een bezoek van de arbeidsinspectie bleek dat in het raadhuis voor twee miljoen gulden moet wor den vertimmerd om aan de ei sen van de Arbo-wet te voldoen. In de hoorzittingen enkele weken geleden legde de werk groep twee varianten voor aan de burgers en de ambtenaren: renovatie en nieuwbouw van de 'Jel'. „In het geval van renovatie worden minimaal de voor- en zijgevels als vertrekpunt geko zen en wordt het moderne kan toorgebouw daarin onderge bracht. Bij nieuwbouw is het moderne kantoorgebouw ver trekpunt en worden de karakte ristieke onderdelen van het pand nagebouwd. Het verschil is in de uitwerking overbrug baar. Renovatie van de Jelgers makliniek behoeft de totstand koming van een modern effi ciënt kantoorgebouw niet in de weg te staan", aldus het eind rapport. Het rapport geeft nog altijd geen beeld van de kosten van de renovatie, maar volgens de fractievoorzitters wordt het niet duurder dan 1,5 miljoen gulden exploitatielasten per jaar, het bedrag dat de gemeenteraad eerder heeft afgesproken. Bur gemeester en wethouders moe ten het voorstel nu verder uit werken, zodat de gemeenteraad uiterlijk voor 12 april 1994 een definitieve beslissing kan ne men. Op die datum worden na melijk de nieuwe gemeenteraad en een nieuw college geïnsta- leerd. Wethouder M. Poelmans (D66/financiën) zet voorzichti ge vraagtekens bij de financiële haalbaarheid van renovatie. „Bij eerdere berekeningen bleek dat het niet zou kunnen binnen ons budget, maar we moeten de cij fers nu opnieuw bekijken. Hu ren of leasen van het gebouw, zoals het eindrapport voorstel, kan dan gunstig uitkomen." zoeterwoude „Was het daar vroeger ook zo gezellig als nu?", vraagt een meisje als ze een dia ziet van het dorpscentrum van Zoeter woude aan het begin van deze eeuw. De school, de onderwijzerswoning en alle andere panden op de dia zijn allang verdwenen. „Veel gezelliger was het toen!", roept een groot aantal ouderen. Een groep kinderen van de basisschool was gisteren in de Zoeterwoudse bibliotheek om te praten met ouderen over de verschillen tus sen vroeger en nu. De ontmoeting was geor ganiseerd ter gelegenheid van het jaar van de ouderen. Tijdens het gesprek vertoonden le den van de stichting Oud-Zoeterwoude dia's van plekjes in het dorp. Bij elke dia leverde de bomvolle zaal het nodige commentaar. „Kijk, daar heb je Bas van Schagen, die had toen een winkel. O, is dat niet bij het Water tje?" Het was zo rumoerig dat de uitleg bij de dia's amper te verstaan was, en ook de ge spreksleidster moeite had om boven het la waai uit te komen. Na afloop was er voor de kinderen limonade en een koekje. Voor de ouderen was er nog een heel programma, met onder meer een bingo. FOTO HIELC.O KUIPERS GOEDHART ^*B0UWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij tot21.00uur.zat. 10.00-16.00uur |ndivi(|ueel Design

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20