Walenkamp zoekt naar alternatieven !U Leiden Regio Meer ruimte voor bomen, fietsers en voetgangers DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 CHEF CERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 De straten in de autoluwe en autovrije delen van Leiden zullen een complete me tamorfose ondergaan. Doordat parkeerplaatsen voor bewo ners en bezoekers van het au tovrije gedeelte verdwijnen en er in het autoluwe deel geen ruimte meer voor parkerende binnenstadbezoekers hoeft te worden gereserveerd, ontstaat er een zee van ruimte voor bo men, bredere stoepen en fiets stroken. Wethouder J. Walenkamp (CDA) wil in de binnenstad twee soorten bestrating. In het autoluwe gedeelte moeten de klinkers in de vorm van een vissegraat worden gelegd. Au tovrije straten worden herken baar door de klinkers van ge vel tot gevel horizontaal naast elkaar neer te leggen. De marktenroute in de auto vrije zone wordt een aantrek kelijk wandel- en flaneerge- bied met sierbestrating van blauw-grijze keien die de marktstandplaatsen markeren. De kramen worden van het water gescheiden door een volledig doorgetrokken bo menrij. Ook de Haarlemmerstraat is aan verfraaiing toe. De wet houder wil toegangspoorten aan de uiteinden van het 'kilo meter lange lint van koopple- zier'. Het asfalt maakt plaats voor klinkers en de gevelrecla me moet aan banden worden gelegd. De Korevaarstraat wordt zelfs twee keer zo groen. De bomenrij in het midden ver dwijnt en er komen bomenrij en aan weerszijden voor in de plaats. Voetgangers krijgen er vele centimeters bij. 'Ook monumenten autovrij' Geen blik meer bij monumen ten. Verkeersdeskundige Mar lies Schnackers van Zandvoort Ordening Advies heeft ze ventien monumenten in de Leidse binnenstad op een rijtje gezet die moeten worden ont daan van de 'visuele hinder' van auto's. Van de parkeer plaatsen bij monumenten in het autovrije deel stond al vast dat ze worden opgeheven. Schnackers adviseert de ge meente nog een stap verder te gaan en ook de genheid voor bezoekers en vergunninghouders bij monu menten in de andere delen van de binnenstad te laten verdwijnen. In het autoluwe gebied ver dwijnen zodoende 100 par keerplaatsen. Compensatie kan worden gevonden door de parkeerplekken aan het Ra penburg die nu nog zijn be doeld voor bezoekers om te zetten in plaatsen voor ver gunninghouders. Toch nog erg veel blik in gebied'zonderauto's Het autovrije deel van de Leid se binnenstad zal toch niet he lemaal van auto's zijn ont daan. Verkeersdeskundige Marlies Schnackers, die de ge meente helpt met de plannen, weet zo al negen categorieën uitzonderingen te noemen. Zo kan-bewoners van de au tovrije zone met een eigen parkeerterrein geen strobreed in de weg worden gelegd. Ook moeten bewoners omvangrij ke goederen en personen die slecht ter been zijn van en naar hun huis kunnen vervoe ren. Verder zal er altijd bedrijfs- verkeer in het autovrije deel mogelijk blijven. Gedacht moet worden aan loodgieters en aannemers die met hun au to tot voor de deur van de klant moeten kunnen komen. Schnackers noemt verder bevoorradend verkeer, al zal een groot deel daarvan in de toekomst niet verder hoeven te rijden dan tot aan het stads distributiecentrum in het Roomburg-gebied. Het verbod op bevoorrading na 11.00 uur blijft van kracht. Uitzonderingen worden ver der gemaakt voor invaliden, gemeentelijke diensten, hulp diensten en taxi's. Kerkbezoe kers en congresgangers moe ten ook in aanmerking komen voor een ontheffing. Slagbomen in autovrije deel Met 'bemande slagbomen' kan het autovrije gebied van de. Leidse binnenstad het best worden gehandhaafd, menen de plannenmakers. Ze denken aan twee of drie toegangen bij de Kaasmarkt en Boommarkt. Bewakers met slagbomen zijn 'gebruiksvriendelijk': de situatie kan ter plekke wor den beoordeeld en toege licht. De plannenmakers wil len niet te veel personeels kosten maken. De bewakers bij de slagbomen moeten daarom alleen overdag wer ken tot een uur of zeven 's avonds, de koop- en zater dagavonden uitgezonderd. De goedkoopste en een voudigste oplossing is het plaatsen van borden. Wet houder I. Walenkamp (CDA- /verkeer) wijst er echter op dat met alleen borden inten sieve controle vereist is. Ook aan een systeem met neer- klapbare paaltjes kleven veel bezwaren. Invaliden, die wel in de auto het autovrije deel binnen mogen, moeten twee keer hun voertuig verlaten bij het passeren van de toegang: een keer om de paal neer te laten en een keer om hem weer rechtop vast te zetten. Een ander bezwaar is het ri sico dat sleutelhouders gaan kopiëren. Een levendige han del in sleutels is niet ondenk baar. Voor elektronische maatre gelen (magneetkaarten zoals die ook in parkeergarages worden gebruikt) voelt Walenkamp ook niets. „Die zijn duur en je bent bij sto ringen verschrikkelijk in de Vervolg van voorpagina Het huidige parkeerregime in de Leidse binnenstad moet ingrijpend worden veranderd. Voor het autovrij maken van het gebied Haarlemmerstraat en Breestraal moeten alle parkeerplaatsen verdwijnen. Bewoners met een ver gunning moeten hun auto achterlaten in het autoluwe rages (Langegracht, Driessen en Sanders) en de parkeerterreinen bij Molen de Valk en aan de Ga- renmarkt. Daar is in totaal ruimte voor 1150 auto's. Deze opzet van de autoluwe c.q. -vrije binnenstad kan alleen LEIDEN WIM KOEVOET Bezoekers van de Leidse bin nenstad komen met hun auto het hele gebied binnen de sin gels niet in en zijn aangewezen op de drie bestaande parkeerga- maar slagen als de gemeente de parkeergarages van de universi teit aan de Witte Singel, die aan het Schuttersveld, het parkeer terrein van EWR aan de Langeg racht en de toekomstige par keergarages in het stationsge bied beschikbaar krijgt voor ge bruik door bezoekers van de Leidse binnenstad. Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer): „Dat vergt een enorme hoeveel heid overleg over ingewikkelde zaken zoals openstelling en be heer. Daarvan ben ik me be wust. Maar ik sta sterk want ik kom bij de garage-exploitanten niet alleen maar om een gunst te vragen. Er kan immers geld worden verdiend met betaald parkeren." Nu nog zijn er in de binnen stad 2000 parkeerplaatsen voor bezoekers. Die verdwijnen alle maal. Bezoekers dienen hun voertuig aan de randen van de binnenstad (de bestaande drie garages, Garenmarkt en bij Mo len de Valk) achter te laten. Daar is echter maar plek voor 1150 auto's. Vandaar Walen- kamps speurtocht naar alterna tieven en compensaties. Behalve voor de bezoekers moet de wethouder ook oplos singen vinden voor de binnen stadbewoners met een parkeer- vergunning. Voor de 2000 uitge geven vergunningen zijn er nu zo'n 1035 plaatsen. Doordat het stadshart autovrij wordt, gaan er zo'n 135 verloren. De 900 res terende plekken zijn bij lange na niet voldoende voor de piek uren: in het weekeinde en 's avonds, als de bewoners van hun werk terugkeren. Walen kamp gaat ervan uit dat hij in de nieuwe situatie twee keer zo veel plaatsen nodig heeft. Dat de parkeerproblemen van de bewoners nu nog binnen de perken blijven, komt doordat ze ook gebruik maken van plaat sen voor bezoekers. De 900 ex tra benodigde parkeerplaatsen voor vergunninghouders denkt hij voor een deel te kunnen vin den aap de Kaasmarkt, waar nu nog plaatsen voor bezoekers zijn. Verder kunnen ze terecht in de bestaande en toekomstige parkeergarages voor bezoekers, waaronder het nieuw te bou wen exemplaar aan de Boom- markt. |3 VRIJE TIJD Geloogd grenen. Lang niet iedereen beseft dat het dan gaat om oud grenen meubilair waar de verf door middel van loogproces is afgehaald. Nieuw geloogd grenen bestaat dus niet, maar de mensen willen het toch hebben. Godfried Koevoets legt op de Leidato I allang niet meer uit ||li® dat het nieuwe H blanke grenen meubilair dat hij verkoopt niet geloogd is. „Sommige mensen blijven hardnekkig geloven dat nieuw grenen meubilair pas iets voorstelt als het geloogd is. Dus laat ik ze maar in die waan." Koevoets is grenenexpert bij uitstek. Hij verkoopt al tien jaar grenen kasten, commodes en tafels, van antiek tot splinternieuw, en het edele 'honingkleurige' hout heeft dan ook geen geheimen meer voor hem. Sinds drie jaar verkoopt hij zijn meubelen aan de Hoge Rijndijk 197 in zijn zaak die, bij wijze van naamgrap, ooit 't Koetje is genoemd en zo is blijven heten. „Die naam is een vlag die de lading niet meer dekt, want de zaak is flink uitgegroeid in de afgelopen jaren, maar we wilden hem niet .meer veranderen." Koevoets en zijn echtgenote Marlies begonnen tien jaar geleden in Oegstgeest. De kleine winkel van toen werd een zaak van 800 vierkante meter met diverse toonzalen. „Wij zijn echt knettergek van grenen, en dat geldt ook voor onze acht man personeel. De liefde voor het vak draag je uit. Hier op de Leidato hebben we de sfeer van de winkel willen overbrengen." Dat is aardig gelukt, want de Leidatojury bekroonde de uitstalling van Godfried Koevoets mQt de originaliteitsprijs. De stand van 't Koetje bestaat in feite uit drie kleine huiskamertjes, respectievelijkgemeubileerd met nieuw grenen, oud grenen hout waarvan nieuw meubilair is gemaakt en antiek grenen. De kamertjes zijn met stoelen en bankjes en andere zaken gezellig ingericht. Zo staan er bijvoorbeeld voorraadtonnen met oude affiches erop geplakt. Originele, die ooit in Engeland werden gebruikt om bijvorbeeld spoelen voor een weefgetouw in op te bergen en nieuw gemaakte. Verder staat er allerhande snoep op tafel. De koetjesrepen onbreken natuurlijk niet. „Het zijn niet zozeer de kinderen, maar vooral de ouderen die hier lopen te snoepen", vertelt Koevoets. Het antieke grenen meubilair komt vooral uit Engeland, Tsjechië en Slowakije. Regelmatig reist Koevoets naar Engeland om antiek grenen op de kop te tikken. Dat wordt indien nodig door eigen restaurateurs gerenoveerd. „Zo'n antieke Engelse grenen tafel is twee keer zo duur als een nieuwe, maar daar staat tegenover dat het hout steeds gladder en mooier wordt. Het krijgt een eigen karakter. Ik yind het bijna jammer dat ik zo'n tafel moet verkopen." Koevoets ontwerpt vaak zelf de grenen meubelen die van van oud hout worden gemaakt. Die worden bij kleine ambachtelijke bedrijven in Engeland vervaardigd. De klanten-zitten in binnen- en buitenland. „Het Leidse publiek is nog niet zo op grenen ingesteld, maar dat hopen onder meer met deze beursstand te veranderen, ik heb al veel enthousiaste reacties gehad", aldus Koevoets. Godfried Koevoets is 'knettergek' van grenenhout. Onschuldig Het zal je maar gebeuren. Volslagen onschuldig worden opgepakt, blinddoek voor, en drie dagen in de cel doorbrengen omdat je in dezelfde auto reed als de daders van een bankoverval. Dat overkwam begin 1991 de inmiddels 23-jarige Leidenaar Hans Devilee. Hij ondervindt naar eigen zeggen nog steeds last van de blunder die de politie maakte, vooral bij het zoeken naar werk. Op 10 januari werden drie mensen kortstondig gegijzeld bij een roofoverval op het postkantoortje in winkelcentrum de Kopermolen in de Merenwijk. De twee daders, ongeveer twintig jaar oud dreigden met een pistool. Door adrem handelen van een toen 26-jarige lokettiste (ze sloeg de deur dicht waardoor de overvallers van de gijzelaars werden gescheiden) vluchtten de daders zonder een cent mee te nemen. Deze zaak is tot op de dag van vandaag niet opgelost Een week na de overval, op de dag dat de Golfoorlog uitbralc, werden 's avonds rond negen uur twee mannen opgepakt bij een fiatwoning in de Slaaghwijk. „Met een klap kwamen ze binnen, een heel arrestatieteam. Drieënhalve dag heb ik vastgezeten en meestal tot diep in de nacht verhoord. Uiteindelijk kwamen ze erachter dat ik het niet was. Ik bleek in dezelfde gele, Opel kadett te hebben gereden als de daders. Veel meer dan 'sorry' kon er niet vanaf', aldus Devilee. Daarmee was de kous voor de politie af maar Devilee ondervindt nog steeds de naweeën van zijn aanhouding. „In je omgeving is natuurlijk bekend geworden dat je bent opgepakt. Je hoéft het aan niemand te vertellen, want je hébt niets gedaan, maar bij met name het zoeken naar werk word ik steeds weer door het voorval achtervolgd", zegt Devilee. De Leidenaar is vooral desperaat geworden nadat hij bij zijn laatste werkgever, een Leids taxibedrijLnog tijdens zijn proefperiode weer op straat kwam te staan. „Volgens mij FOTO JAN HOLVAST deed ik mijn werk als chauffeur wel goed, maar ik werd bij de bedrijfsleiding geroepen en om een lang verhaal kort te maken, ik belandde weer op straat. Ze moeten gedacht hebben, waar rook is is vuur", aldus de nu werkloze Leidenaar. De bedrijfsleiding van de taxifirma ontkent overigens dat Devilee weg moest vanwege zijn 'verleden'. „Hoe dan ook, ik word er moedeloos van. Ik wil graag normaal werk maar referenties krijg ik niet en nu loop ik dan ook bij de steun. Ik zit echt in een dalletje." Frank Buurman en Loman Leefmans Bloemen De 50-jarige Leidse Bond van Amateurtuinders stelt van vrij dag 17 september tot en met zondag 19 september de door de leden gekweekte bloemen en planten ten toon in de Hoog- landsekerk. Openingstijden ten toonstelling: vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 16.00 uur. De toe gang is gratis. Ruilen De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt morgen, vrij dag 17 september, een ruilbeurs in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden. Liefhebbers van postzegels, sui kerzakjes, munten en dergelijke kunnen daar terecht van 19.00 tot 22.00 uur. Entree 1,50 gul den. Oud-Leiden P. de Baar, werkzaam bij het Leids Gemeentearchief, geeft vanaf vrijdag 17 september in de vestigingen van de openbare bibliotheek lezingen met dia's over oud-Leiden. De lezingen gaan steeds over de wijk waarin het bibliotheekfiliaal staat. Vrij dag is de eerste lezing in filiaal Morskwartier, woensdag 22 september in Stevenshof, vrij dag 24 september in 't Spoortje, dinsdag 28 september in de Me renwijk en woensdag 29 sep tember in Zuid-West. Aanvang steeds 20.00 uur, entree gratis. Markt In en rond buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade wordt zondag 19 september een koop jes- en informatiemarkt gehou den. De markt is een initiatief van de werkgroep 'kleurrijk Lei den Noord'. Er is een luchtkus sen voor de jeugd, een kinder vrijmarkt, een voetbaltoernooi en een tentoonstelling over trouwen in Turkije, Marokko en Nederland. Voorts treden kin dertheater Splinter op en het smartlappenkoor Leedvermaak- Motorclub De Motorclub Randstad Leiden houdt op zondag 19 september een rondrit van 100 kilometer voor motorrijders. Er wordt ge start vanaf het clubhuis aan de Dolhuissteeg (Lange Mare) om 11.00 uur. De rit kan worden ge reden met een routebeschrij ving of een voorrijder. Informa tie: Chris Witte, tel. 071 -219292. Lezing Stadsarchivaris P. de Baar houdt zondag 19 september bij werkgemeenschap De Ratel in het Leidse Volkshuis een lezing over het Leiden van honderd jaar geleden. Hij vertoont ook dia's. Aanvang 10.30 uur, entree 2,50 gulden. Computerdump nu met ruilbeurs Op zaterdag 18 september wordt in de Pieterskerk de vier de Leidse Computerdump ge houden. Nieuw is de ruil- en verkoopbeurs. Particulieren die nog een oude computer, prin ter, andere randapparatuur of computeronderdelen hebben liggen kunnen daar terecht om deze te ruilen met of te verko pen aan mede-hobbyisten. Ook met oude software kunnen de liefhebbers met maximaal tein artikelen de markt op. Deelna me aan de ruil/verkoopbeurs kost 35 gulden. Een plaats reser veren kan telefonisch, tel. 020- 6894334 of 070-3451068. In schrijven op de dag zelf kan nog van 9.00 tot 9.45 uur bij de hoofdingang. De Computerdump biedt ver der weer alle mogelijke hardwa re voor MS-DOS, Amiga, Atari en Apple, onderdelen en veel software. De beurs is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Auto's moeten voor een belangrijk deel verdwijnen uit de Leidse binnenstad. Bestaande accommodaties bieden te weinig parkeerruimte ARCHIEFFOTO FRANS ROMBOUT

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19