'Geen noodzaak voor eigen pastoraat in politiekorps' Kerk Samenleving 'Een ziekenhuispastor moet niet alleen luisteren, maar ook leren verstaan' Gereformeerde synode neemt afscheid van Weijland DONDERDAG 16SEPTEMBER1993 979 18 HET WEER ROB GROENLAND REDACTIE* DICKV Geldig tot en met vrijdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en n enkele bui. Morgen in t zuiden van Engeland opklaringen en droog. Middagtemperatuur tus sen 16 graden. België en Luxemburg: Vandaag vrij veel bewol- en_ een enkele bui. Morgen geleidelijk afne mende buugheid Middag- temperatuur|ongeveer 16 Noord- en Midden-Frank- i het algemeen veel be wolking en enkele buien, sommige met onweer Morgen iets minder buien. Middagtemperatuur in het noorden tussen de 15 en 18 graden, in het midden rond de 20 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Wolkenvelden, ook af en toe en een enkele bui. Mogelijk onweer, iet zuiden perioden met zon en droog. Maxima van 19 graden bij Porto t 25 graden aan de Algarve. Madeira: Uitgestrekte wolkenvelden, af en toe zon en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden wolkenvelden en vooral aan de Golf van Biskaje en later in de Pyreneeën af en toe regen of een bui. Elders droog en zeker aan de zuidelijke stranden overwegend zonnig. Middag temperatuur aan de Golf van Biskaje 19 graden, verder landinwaarts en aan de Costa's aan de Middellandse Zee 25 tot 30 graden. Morgen iets warmer. Canari sche Eilanden: Wolkenvelden, aan de stranden ook perioden met zon. Mo gelijk een bui Middagtemperatuur aan de stranden ongeveer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden en Amstefd droog. Middagtemperatuur langs de westkust ongeveer 26 graden. Tunesië: Droog en meest zonnig Maxima aan de stranden ongeveer 30 graden, morgen Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.16 Zon onder 19.47 Maan op 09.11 Maan onder 19.56 Waterstanden Katwijk Hoogwater04.25 16.49 Laag water 00 15 14.47 Weerrapporten 15 september 20 uur: Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 27 graden. Italië, Corsica en Sardinië: liè: In het noorden nogal bewolkt en 1 enkele fikse regen- of onweersbui. Naar het zuiden toe droger en zonniger, /liddagtemperatuur in het noorden rond 20 graden, in het midden rond 26 gra- p Sicilië morgen iets boven de 30 graden. Corsica en Sardinië: Perioden i droog. Middagtemperatuur morgen oplopend naar ongeveer 29 gra- de Egeïsche Zee en op Kreta tot 35 graden plaatselijk in het Griekse binnenland. Morgen overal enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkusten en op Cyprus droog en zonnig In het bin nenland kans op wolkenvelden Middag temperatuur van 27 graden langs de Turkse westkust tot rond 30 graden aan de zuidkust en op Cyprus. Morgen war- Duitsland: Overwegend bewolkt en nu en dan regen of een bui, mogelijk met onweer. In de loop van morgen in het zuiden en mid den afnemende buiigheid. Middagtem peratuur van 15 graden in het noorden tot tegen de 20 in het zuiden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele flinke regen- of onweersbuien HEINZ Hoosverhalen Precies een week geleden waren diverse mensen in een ruime om geving van het dorp Castricum in Noord-Holland ooggetuige van een verkleinde vorm van het meest in drukwekkende natuurverschijnsel op deze planeet. Tussen 16.45 en 17.00 uur trok er over de vloedlijn van het strand een echte windhoos naar het noorden. Een politieagent van de gemeente Castricum be vond zich op dat moment bij toeval op het strand en kon het roterende verschijnsel van nabij meemaken. Een andere ooggetuige bevond zich in de auto in de buurt van Limmen en zag opeens aan de wes telijke horizon een hele vreemde wervel beweging in de wolken. ,,Ze leken van verschillende kanten naar één punt toe te draaien, waar bij er op het hoogtepunt sprake was van een grote ronddraaiende en kolkende wolkenmassa." Ook een andere ooggetuige aan de oostrand van het duingebied sprak van een vreemde roterende wolk in westelijke richting. Het mag een wonder heten dat deze hoos niet over een bewoond gebied is getrok ken. Na het zich terugtrekken van de hoos in het wolkengebied, is in het hele gebied van Alkmaar tot Den Helder nog tot 18.30 uur een zeer angstaanjagend wolkenaan zicht waargenomen, dat gedeelte lijk door een amateurfilmer is vast gelegd. Ook uit de Flevepolders is vorige donderdagmiddag een mel ding binnengekomen van een hoos verschijnsel m de lucht. Voor een echt zware hoos (ook wel tornado geheten) moeten we terug gaan naar de junimaand van 1967 toen vele automobilisten bij het knooppunt Deijl ooggetuige waren van een allesvernietigende slurf die een kilometers lang spoor trok over Nederlands grondgebied. Deze hoos had duidelijke gelijkenissen met de Amerikaanse Tornado (niet te verwarren met de tropische wer velstormen boven de oceanen) die elk voorjaar onvoorstelbare vernie lingen aanrichten Vooral het loka le karakter van dit fenomeen maakt het tot een gevaarlijk natuurver schijnsel. Iedere rfieimaand wordt er wel er gens in het midden van de VS in een tijdsbestek van 10 seconden een aantal woonhuizen letterlijk van de aardbodem geveegd, terwijl de andere huizenblokken geen schrammetje vertonen. In tal van dergelijke situaties worden gewich ten van meer dan een ton van de grond opgetild en in de horizontaal verplaatst. In ons eigen relatief veilige Holland mogen we ons verheugen op een weersverbetering, die uiteindelijk tot een droge zaterdag moet gaan leiden. Voordat het zover is kunnen er in onze regio nog enkele buien vallen, al zullen de droge perioden met opklaringen overheersen. Heel geleidelijk lijken we dan uit een HET WEER IN EUROPA BUITENLAND KORT Moordenaar Hén van de mannen die er van werd beschuldigd op 24 niei per vergissing de Mexi caanse kardinaal Juan Po sadas Ocampo te hebben vermoord, is dood gevonden in zijn gevangeniscel in Gu adalajara. Dat heeft het Mexicaanse regeringspersbu- rcau Notimex bekendge maakt. 1 let lichaam van Ramon Torres Mendez droeg volgens gevangenisdirecteur Manuel Aguifre Arevalo geen tekenen van geweld. De man werd ervan beschuldigd het vuur te hebben geopend op de aartsbisschop van Gu adalajara, die hij aanzag voor de drugsbaron Joaquin Guz man van het drugskartel van Sinaloa. Opening De Cubaanse rooms-katho- lieke bisschoppen hebben de communistische regering opgeroepen het monopolie van haar politieke macht op te heffen. De regering onder leiding van Fidel Castro moet een nationale dialoog op gang te brengen, om het ei land te behoeden voor een economische en sociale in eenstorting. Buitenlandse di plomaten in Havana wijzen erop dat de Rooms-Katholie- ke Kerk heeft besloten haar relatieve zwijgen te doorbre ken. Ze vvi! haar stem toevoe gen aan oproepen binnen en buiten Cuba aan het adres van de regering om een ein de tc maken aan het eenpar- tijsysteem. Moeder Teresa Moeder Teresa (83) is met köorts opgenomen in het ziekenhuis voor een reeks onderzoeken. Volgens artsen is de Albanese winnares van de Nobelprijs voor de Vrede 'in goede gezondheid' en kan ze over enkele dagen weer naar huis. Vorige maand werd zc wegens hartklachten en malaria-aanvallen behan deld in een ziekenhuis in New Delhi. Enkele jaren ge leden werd bij haar een pa cemaker ingebracht. Argentijase sekte Het Hooggerechtshof in Ar gentinië heeft geen bewijs kunnen vinden dat de 137 kinderen die begin septem ber werden 'bevrijd' uit han den van de sekte 'Family of Love', seksueel zijn mis bruikt. Dat hebben twee Ar gentijnse kranten, Clarin en Pagina/12, gemeld. Onder zoek heeft uitgewezen dat de lichamen van de kinderen geen sporen van mishande ling dragen. Openbare aan klager Carlos Villafuerte liet in een reactie weten dat zijn bureau 'een overvloed aan bewijsmateriaal' heeft verza meld om de leden van de sekte aan te klagen. Corruptie Hei Italiaanse corruptie schandaal heeft voor het eerst de grenzen'van het Va- ticaan bereikt. De Italiaanse justitie heeft een onderzoek ingesteld naar de gebroeders Stefano en Pier Paolo Maren- dé, van wie de laatste econo misch adviseur van het Vati- caan is. Justitie vermoedt fi nanciële onregelmatigheden bij het aannemersbedrijf Gi- raidi in Turijn, waarvan Stefano Marenda onderdi recteur is. De aannemer was tot voor kort ook secretaris- géneraal van Unitalsi, het Italiaanse bureau voor pel grimsreizen naar Lourdes. Pastor L.P. Peeters: „De behoefte aan levensbeschouwing en het zoeken naar antwoorden op levensvragen is van alle tijden." foto ben de bruyn met de bewoners is hier moeilij ker. Een deel van de mensen kan niet praten of uit zich heel moeilijk, vooral als het gaat om het weergeven van de eigen ge voelens. Daar tegenover staat een hele grote directheid, die je in dit werk ook tegenkomt. Dat blijkt bijvoorbeeld tijdens de bijeenkomsten op zondag. Dat zijn hele blijde gebeurtenissen waar de bewoners zonder enige schroom vertellen over hun lief en leed. Daar is de viering ook op afgestemd. leder mens heeft recht op geestelijke verzorging. Ook ver standelijk gehandicapten heb ben hun levensvragen en zoe ken op hun eigen manier naar antwoorden. Mijn taak als pas tor is vooral 'luisteren en leren verstaan'. Je moet openstaan voor wat de ander je heeft te vertellen. Bij bewoners waar mee op de gangbare manier moeilijk contact is te leggen, werken we veel met symbolen. De rooms-katholieke traditie heeft op dat gebied heel wat in huis. Maar je moet dat ook we ten te ontwikkelen en te gebrui ken. Verder grijpen we ook veel terug op symbolen uit het dage lijks leven: als het herfst wordt, verandert er bijvoorbeeld heel wat in de natuur. Dat ik de afgelopen periode voornamelijk aan ziekenhuis- en instellingspastoraat heb ge daan, beschouw ik voor mijn taak als deken niet als een beletsel. Ik heb altijd voe ling gehouden met wat er in de parochies gebeurde en me niet opgesloten binnen de instelling. Als deken heb je vooral een co- ordinerende taak. Je moeten zorgen dat het beleid van het bisdom doorgaat en doorgege ven wordt. Daar sta ik overigens niet alleen voor. Het is de be doeling dat er iemand als assis tent naast mij wordt aangesteld. Verder zoeken we in Alphen nog naar een geschikte plek om een dekenaal centrum te vesti gen. Eén van de belangrijkste ta ken voor de komende Jaren is dat we als pastors en werkgroe pen binnen het dekenaat ge bruik maken van eikaars kwali teiten. Elke parochie heeft recht op 'eigenheid', maar binnen die eigenheid bestaat steeds meer de noodzaak tot samenwerking met anderen. Gelet op het te kort aan priesters moeten de krachten zo goed mogelijk wor den verdeeld. Een centrale vraag voor de toekomst is: wat kan de plaats van de kerk zijn in deze samen leving? Dat die plaats er is, staat voor mij vast. De behoefte aan levensbeschouwing en het zoe ken naar antwoorden op le vensvragen is van alle tijden. De uitdaging voor de kerk is te blij ven zoeken naar mogelijkheden om de boodschap bij de men sen te krijgen, op zo'n manier dat die ook wordt verstaan." De regering ziet de noodzaak van het instellen van een apart politiepastoraat niet in. De ministers van binnen landse zaken en justitie hebben afwijzend gereageerd op een desbetreffend verzoek van de kerken en joodse kerk genootschappen. Dit heeft mr. A.J. Gijsbers, voor zitter van het Interkerkelijk con tact in overheidszaken, desge vraagd meegedeeld. Het CIO -had de bewindslieden eind vo rig jaar gewezen op het Amster damse politiekorps, waar sinds enige tijd een emeritus-pastoor op vrijwillige basis politieagen ten begeleidt die problemen door hun werk krijgen. CIO deed de ministers de suggestie op iets ruimere schaal en op minder vrijwillige basis te voor zien in politiepastores. De regering ziet het Amster damse experiment vooral als een vrijwillige aangelegenheid en is daarom niet van plan dit in te voeren als een algemeen iets, zo zei Gijsbers. Daarom is er voor de regering weinig aan leiding voor een gesprek met de kerken. Het CIO wil nu eerst onder zoeken in hoeverre er bij de po litie meer belangstelling leeft dan de regering aanneemt. „Uit politiekringen ontvangen wij nogal wat blijken van interes se", aldus Gijsbers. Bij de inzet van de ME, zoals in mei bij de studentendemonstratie in Den Haag, gaat men blijkbaar nogal makkelijk door het lint. Het be lang van ethische vorming is dan ook evident. Bij het CIO zijn vijftien kerken en de drie joodse kerkgenoot schappen aangesloten. BEROEPINGSWERK GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Rockingham (Australië): A. Boersma te Mus sel. GEREFORMEERDEGEMEEN TEN Beroepen: te St. Annaland: M. Mondria te Waardenburg. DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP Benoemd: te Delft tot past. werker (p.t.): M.E. Bijlsmate Rijswijk (ZH), die deze benoe ming heeft aangenomen. REMONSTRANTSE BROEDER SCHAP Beroepen: te Groningen (p.t.): E. van Steenis te Meppel (p.t.) en Zwolle (p.t.), die dit beroep heeft aangenomen en tevens te Meppel werkzaam blijft; te Gro ningen: S. Bouman te Haarlem, die dit beroep heeft aangeno men. DE R OEPING Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? Pastor L.P. Peeters (54) was aanvankelijk voorbestemd om het aannemingsbedrijf van zijn vader over te nemen, maar koos na het afronden van de technische school toch voor een opleiding aan het seminarie. Zijn voorliefde voor het missiewerk deed hem belanden bij de 'Fathers van Mill Hill' in Tilburg, maar uiteindelijk zou Peeters nooit worden uitgezonden. Hij kon zich na verloop van tijd niet meer zo vinden in de traditionele opvattingen van deze Engelse congregatie en verlegde zijn prioriteit naar het werk voor een bisdom in eigen land. Na een periode als parochiepastor te hebben gewerkt in Breda, was Peeters 13 jaar verbonden aan een ziekénhuis in het Brabantse Roosendaal. In 1992 maakte hij de overstap naar het pastoraat in Huize Ursula in Nieuwveen, een instelling voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten. Daarnaast is Peeters sinds kort ook deken van het dekenaat Alphen aan den Rijn. Hij wordt op zondag 26 september officieel in deze functie geïnstalleerd. ALPHEN/NIEUWVEEN DICK VAN DER PLAS „Binnen het geheel van het zie kenhuis of de instelling neemt de geestelijke verzorging een ei gen plaats in. De ene mens heeft er wel behoefte aan, de andei1 niet. Een belangrijk deel van het werk bestaat uit crisis pastoraat en stervensbegelei ding. De geloofsgroepering waartoe iemand behoort, doet er dan minder toe. Als rooms- katholieke pastor heb ik ook veel mensen van protestantse huize begeleid. En natuurlijk is er ook contact met mensen die helemaal van de kerk zijn ver vreemd. Na dertien jaar algemeen zie kenhuispastoraat bood de over stap naar een instelling voor verstandelijk en lichamelijk ge handicapten mij een nieuwe uitdaging. Het contact leggen De synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft volgens haar praeses 'afscheid genomen van een instituut'. Met de benoeming van een nieuwe hoogleraar kerkrecht in Kampen kwam er een definitief einde aan het advi seurschap van prof. dr. H.B. Weijland. „De geschiedenis van de Gereformeer de Kerken is in uw persoon verenigd", zei praeses ds. P. Boomsma, die verder Weijland roemde om diens wijsheid, po sitieve strijdbaarheid, zorgvuldigheid en trouw. Weijland heeft in talloze functies de Gereformeerde Kerken gediend. Hij was gedurende een kwart eeuw nauw verbonden met het wel en wee van de gereformeerde synode. In zijn laatste woord tot de synode blikte Weijland terug. „We hebben in 1948 tyj de oprichting van de V\^reld- raad van Kerken en in de jaren '50 bij de vernieuwing van de Nederlandse Her vormde Kerk de boot gemist. Bij beide ontwikkelingen waren we bewust niet aanwezig. Sindsdien zijn we steeds bezig met een inhaalmanoeuvre. Maar het oe cumenisch zeil in SoW-verband hebben we te laat gehesen. We zitten nu midden in een storm van fundamentalisme en verrechtsing." Voor de toekomst van de Gerefor meerde Kerken sprak hij de hoop uit dat de draad wordt opgepakt bij de Missio Dei, de zending door God. „Je bent nooit alleen gezonden", hield hij de synode voor. „Ook hervormden, ook Bonders zijn gezonden. Daarnaar hebben wij te handelen." door Jan Krvh COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagblad uitgeverij Damiate bv DIRECTIE BM Essenberg.J de Vries. GP Arnold (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon02521-19353. Fax 02521-19610. POSTADRES 3US 54,2300 AB Leiden TELEFAX. Advertenties071-323508 Fam benchten071-323508 ictie071 -321921 (Automatische mcasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvn, 18 00-19 30 ui

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18