Leiden Akkoord pver ingreep Militair Invalidentehuis Frauderend echtpaar had 'bedrijfje in prostitutie' Kinderen beschilderen geveltegels Met Rover naar Groot-Brittannië of verder. 28.995,- Alpinisten beklimmen woontoren Respijt voor Engelsen DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 chef gert visser. c hans koenekoop. 071-356429 Vrachtwagen schept jongen (9) leiden* Een 9-jarige jongen is gistermiddag ernstig gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de Haagweg. Het slachtoffer is met een schedelbasisfractuur en een zware hersenschudding naar het ziekenhuis overgebracht. Het jongetje fietste omstreeks vijf uur 's middags op een fietspad bij de Haagweg en verleende geen voorrang aan een vrachtwagen, die werd bestuurd door een 24-jarige man uit Warmond. De politie is op zoek naar de bestuurder van een personenauto die achter de vrachtwagen reed en het ongeval zag gebeuren. Bezoekster Leidato zakt door bed leiden Een 61-jarige Katwijkse bezoekster van de huishoud beurs Leidato, in de Groenoordhallen, verwondde zich gisteren lelijk aan een aldaar opgesteld bed. Ze is met een snijwond over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De vrouw ging sa men met een 47-jarige Haastrechtse op een tentoongesteld bed zitten, dat prompt in elkaar zakte. Fietster aangereden op Lange Mare leiden Een 21 -jarige fietster uit Leiden is gistermiddag aan haar voet gewond geraakt bij een ongeval op de Lange Mare. Ze Werd omstreeks half vijf 's middags aangereden door een vrachtwagen die van de Korte Mare kwam. De fietster reed aan de verkeerde kant van de weg. De vrachtwagen werd bestuurd door een 35-ja- rige man uit Oosthuizen. Kijkdag politie gaat niet door leiden De zogeheten kijkmiddag van de politie gaat volgende week woensdag niet door. Leidenaars die hun gestolen fiets zoe ken kunnen 29 september weer terecht. De kijkmiddag wordt wekelijks gehouden van 14.00 tot 16.00 uur. leiden aad rietveld Klachten ondernemers Amphoraweg vinden gehoor lichting. Zij stuurden drie keer een brief met klachten aan het gemeentebestuur. Maar die werd, hoewel hij gericht was aan burgemeester en wethou ders, door ambtenaren steevast doorgestuurd naar de politie. ,,Ik ken die brief niet", zei Van Rij gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening. Asfaltering van de Amphora weg mag nog even op zich laten wachten, andere klachten van de bedrijven worden wel ver holpen. Zo komt er noodver lichting en wordt het bedrijf dat zand heeft opgeslagen langs de kant van de weg dat te verwijderen. De bedrijven aan de Amphora weg moeten nog tot volgend voorjaar wachten op de defini tieve aanleg van de weg langs hun panden. Dan is de nieuw bouw van aannemer Bik Breederveld klaar en kan het in dustriegebied eindelijk worden ingericht. Dat antwoordde wet houder T.van Rij (PvdA) gister avond op vragen van WD- raadslid L. Driessen. De ondernemers aan de Amphoraweg klagen steen en been over de gebrekkige infra structuur, stofoverlast en het ontbreken van openbare ver- AGENDA LEIDATO Donderdag 16 september 19.30 - 20.00 u Modeshow 20.00-20.15 ui 20.30-21.00 ui 21.00-21.30 ui 21.45-22.15ui Vrijdag 17 september r Voorronde Zelfmaak r Optreden Gordc r Modeshow rShowHoltlant 19.30- 19.45 ui 20.00 - 20.30 u deshow 20.45-21.15 ut 21.15 - 21.45 u deshow 21.45-22.15ui r Show Holtlant De Leidato i 13.00 tot 17.00 uur en 22.30 uur (zondag 11.001( CDA en D66 verdeeld Leiderdorp /"v Na Voorschoten en 2 U Wassenaar heeft nu ook de gemeente Leider dorp laten weten niet deel te nemen aan de Leidse vergistingsinstallatie. Kabelnet yi Nog voor Kerstmis 2 I moet het nieuwe en zestig kilometer lange gla- vezelkabelnet in de Rijn streek voltooid zijn. leiden aad rietveld „We kunnen het Militair Invalidentehuis straks beter om dopen tot Invalide Militair Tehuis." Die bittere conclusie trokken belanghebbenden gisteravond nadat een meer derheid van de commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (VRO) akkoord was gegaan met de sloop van eetzaal en serre van het tehuis aan de Hoge Rijndijk. De aanbouw moet wijken voor de bouw van 27 koopwoningen. Het gemeentelijk monument kan eetzaal en serre wel missen, oordeelden PvdA, GroenLinks, een meerderheid van D66 en een minderheid van het CDA. len (PvdA) waarde gisteravond rond in dé commissie VRO. Zij bereikten in 1988 overeenstem ming met de Katwijkse project ontwikkelaar Van der Plas over nieuwbouw voor de discotheek Koets-o-theek op het Parmen.- tierterrein aan de Lammer markt. Van der Plas zou daar een verlies moeten nemen. Tes- selaar en Van der Molen beloof den dat Van der Plas huizen mocht bouwen aan de Burggra- venlaan en achter de min van het Militair Invalidentehuis. Zo zou hij zijn verlies kunnen goedmaken. „Het nieuwe colle- Feitelijk was het debat van gis teravond niet van belang. Bur gemeester en wethouders zou den, zo liet wethouder T. van Rij (PvdA) doorschemeren, de bou wer toch al toestemming geven voor de sloop. Ongeacht het ad vies van de commissie. Want, zei Van Rij: „Het college is de bevoegde instantie. De raad komt hier niet aan te pas. En het college acht zich gebonden aan afspraken met de bouwer." De geest van de ex-wethou ders Tesselaar en Van der Mo ge heeft die afspraken onder schreven", zei Van Rij. „Wat zit ten wij hier dan te doen", vroeg SP'er C. Vergeer. Vergeefs De vereniging tot behoud van het invalidentehuis, de vereni ging Oud Leiden en het Cuypers Genootschap liepen tevergeefs te hoop tegen de sloop van eet zaal en serre. Zij mochten aan voeren dat er geen bestem mingsplan ligt, dat er geen defi nitief bouwplan ligt, dat eetzaal en serre niet zomaar een puist zijn aan het gebouw maar daar een belangrijk onderdeel van uitmaken: het haalde niet uit. In juli van het vorig jaar gaf de gemeenteraad van Leiden al toestemming om in het tehuis 21 huurwoningen te bouwen. Over de bouw van koophuizen deed de raad toen nog geen uit spraak. „Maar het zou raar zijn als wij nu zouden zeggen: fase 1 van het plan hebben wij bin nen, nu gaan wij fase 2 apart beoordelen", zeiden PvdA en GroenLinks. „We kunnen die twee niet loskoppelen. Dan zou het gemeentebestuur niet meer geloofwaardig zijn. Er zijn ver wachtingen gewekt bij de ont wikkelaar." WD en SP waren simoelweg tegen de sloop. „Het college mag een deal hebben met de bouwer, de gemeenteraad heeft dat niet", zei SP'er Vergeer. CDA en D66 waren verdeeld. „De raad zit gevangen in de af spraken van Van der Molen en Tesselaar", zei P. Langenberg van D66. „Dat brengt ons in een lastig parket. Maar de grote meerderheid van mijn partij is voorsloop." De belanghebbenden kondig den aan, dat zij tegen de sloop vergunning in beroep zullen gaan. Zij hebben ook beroep aangetekend tegen het besluit van de rijksdienst voor de mo numentenzorg, om het Leidse Invalidentehuis niet op de mo numentenlijst te zetten. Die zaak loopt nog. leiden Kinderen uit de Slaaghwijk kunnen sinds gisteren hun eigen kunstwerkjes be wonderen in buurthuis Op Eigen Wieken. Daar hangen zo'n 150 beschilderde tegels die binnenkort worden gemetseld in de gevels van maisonettewoningen in de Slaaghwijk. Deze maisonettewoningen zijn door de wo ningbouwvereniging Leiden gerenoveerd. De schilderactie van de WBL is gehouden on der het motto 'kinderen zijn kunstenaars, kijk maar in je wijk'. De kinderen zijn bij het schil deren terzijde gestaan door de Haagse kun stenares Marijke Gémessy. De actie van de WBL sluit aan op een eerdere actie van woningbouwvereniging De Sleutels. Deze corporatie schakelde enige tijd geleden ook kinderen in om de gevelmuren van flat woningen in de Slaaghwijk op te fleuren. Hun kunstwerken zijn onder meer gemetseld in de muren van een aantal opgeknapte 'Horsten flats'. FOTO'HOLVAST Britain ■FIS Deze maand kan ren proefrit in ren Rnvrr 200 of 400 leiden naar Engeland of Spanje De Rover dealer nrganiteen lol en mei 4 oktober namelijk vamen mei hel Bnt» Verkeervburrau en P&O European Feme* a "great game" met fanuaiivcbe vakanuepn|/en Dal begint met een proefrit. Een proefrit incluuef karakteristieke grille, jnde motonek en wortelnotehout. Dat leidt «owi< intens goed gevoel. Er b al Dr Kortr 200 Rover 400 vanaf 33.395,-. vanaf 'De Vliet-fans' lopen in taptoe LEIDEN» Het actiecomité 'Zwembad De Vliet moet blijven' loopt mee in de traditionele taptoe van de Leidse verenigingen op zaterdag 2 oktober. Actie voerster mevrouw R. Zon- nenveld heeft daar speciale toestemming voor gevraagd. De leden zullen tijdens de optocht buttons dragen en spandoeken meevoeren. Mensen die zich nog willen aansluiten bij het comité, dienen zich te vervoegen aan de balie van het 5 Mei zwembad. Verzamelpunt is op 2 oktober om half zeven de Middelweg. Gehandicapten Overleg praat over Stadswacht leiden Het Gehandicapten Overleg Leiden (OGL) organiseert op dinsdag 28 september in het Leidse stadhuis een bijeen komst over de obstakelproble- matiek in de Leidse binnenstad. Daarbij zal de eventuele invoe ring van een Stadswacht cen traal staan. Sprekers van de Stadswachten van Amsterdam en Dordrecht zullen inleidingen houden. Het OGL staat een Stads wacht naar het Dordrechtse model voor ogen. De Amster damse Stadswacht legt het ac cent op het tegengaan van klei ne criminaliteit en de verloede ring van de stad, terwijl de Dordrechse Stadswacht speciaal let op de obstakels voor gehan dicapten. Na de inleidingen zullen ge meenteraadsleden over de ob stakels in de stad en de wense lijkheid van een Leidse Stads wacht discussiëren. Aanvang 20.00 uur. Het Overleg Gehandicapten Leiden (OGL) wil alle zogeheten knelpunten in Leiden in kaart brengen. Het gaat hierbij om plaatsen in de binnenstad, maar ook in de buitenwijken waar voorzienigen voor gehandicap ten ontbreken of waar onnodige obstakels zijn opgeworpen. Be reikbaarheid, toegankelijkheid en bruikbaarheid zijn de drie trefwoorden die hierbij centraal staan. Het OGL heeft een speciaal formulier gemaakt waarop knel punten kunnen worden aange geven en geschetst. Met dat for mulier wil het OGL een enqüete gaan houden. Aan de hand van de gegevens hoopt het OGL (ge vestigd aan de Breestraat 117) het beleid van particulieren, in stellingen en plaatselijke vrien delijker te maken voor gehandi capten. leiden emiel fangmann Het Leidse echtpaar had een 'bedrijfje in prostitutie'. Maar man en vrouw hadden daar naast twintig jaar lang samen een gezinsuitkering. De twee gaven na hun aanhouding eer gisteren toe voor 4,5 ton ten on rechte aan uitkeringsgelden te hebben ontvangen. Een fraude van dergelijke omvang is zeld zaam, zo constateerde de poli tie. „Dit gebeurt niet elke dag", reageert directeur S. Noorman van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD), die het geld gaat terugvorderen. „Dat zijn we zelfs verplicht." De fraude kwam vast te staan nadat de GSD een halfjaar gele den een onderzoek instelde. Er waren verdenkingen gerezen te gen de 45-jarige Leidenaar en zijn 41-jarige vrouw. Volgens woordvoerder T. Stuifbergen werd de politie vrij snel na het begin van het onderzoek inge licht. „Maar hel onderzoek wordt door de GSD gedaan. De ambtenaren daar zijn dan ei genlijk onbezoldigde politie ambtenaren. Wij verlenen assis tentie, zoals bij de aanhou ding." Langzamerhand werd het be wijsmateriaal verzameld. Hoe wel de politie geen details over het onderzoek wil geven, kan Stuifbergen wel iets zeggen: „Ik zeg niet dat dat in dit geval aan de orde is, maar stel je voor dat de vrouw adverteerde en de so ciale dienst is erachter geko men." Het echtpaar gaf de fraude snel toe. „Je kunt iemand maxi maal zes uur vasthouden, maar ze bekenden snel. Het bewijs materiaal was klaarblijkelijk overtuigend", aldus de woord voerder. De Leidse man en vrouw werkten vanuit hun woonhuis. „Ze hadden een soort bedrijfje in prostitutie met de vrouw als enige werknemer." Na de bekentenis werd pro cesverbaal opgemaakt wegens valsheid in geschrifte. Daarna werden de twee heengezonden, omdat de ernst van het misdrijf vasthouden niet rechtvaardigde. Bovendien verwacht de politie niet dat het echtpaar, 'echte Leidenaren' volgens Stuifber gen, zal vluchten. Over de straf die de sociale fraudeurs kunnen krijgen, valt nauwelijks iets te zeggen. „Daar zijnTichtlijnen voor. Maar een bedrag van dergelijke hoogte ko.mt daarop niet voor", aldus De circa honderd Engelse kra kers van de voormalige PTT- centrale aan de Koningstraat in Leiden-Noord mogen tot 1 no vember blijven zitten. De advo caat van de PTT had eerder ge meld dat de krakers half sep tember moesten vertrekken. Maar omdat er toch nog onder zoek moet worden gedaan naar eventuele vervuiling van de bo dem onder het gebouw kunnen de Engelsen nog anderhalve maand blijven zitten. Advocaat W. de Vries heeft twee voorwaarden gesteld aan het uitstel van de ontruiming. De krakers mogen het bodem onderzoek niet belemmeren en zij moeten schriftelijk verklaren dat zij het PTT-complex vrijwil lig zullen verlaten. diverse activiteiten voor de buurtbewoners, was georgani seerd door woningbouwvereni ging Ons Doel. De komst van het flatgebouw stuitte op veel weerstand bij om wonenden. Een krappe raads- meerderheid gaf vorig jaar toch het groene licht voor het plan van Ons Doel. Gisteren mochten de PvdA-wethouders Van Rij (PvdA/volkshuisvesting) en De Vreeze (PvdA/gehandicaptenbe leid) en voorzitter Stevens van Ons Doel de openingsdaad ver richten door wat ballonnen op te laten. Daarna konden belang stellenden de woningen bekij ken. De klimmers zorgden voor een bezienswaardige opening. FOTO HENK BOUWMAN persofficier N. Zandbergen van de Haagse rechtbank. Het hoog ste fraudebedrag dat in de richt lijnen word genoemd is 75 dui zend gulden, waarop zes maan den gevangenisstraf kan staan. „Veel zal afhangen van perso nen, omstandigheden en fei- leiden Alpinisten van de Neder landse Bergsportvereniging be klommen gistermiddag de nieu we woontoren aan de Beij- erincklaan in Leiden. Het was de spectaculaire attractie bij de offi ciële opening van het nieuwe complex in de Professoren wijk, dat bestaat uit ouderenwoningen en zogeheten fokus-woningen voor invaliden. Het feestje, met LEIDEN: Auto-Home B.V., Sintjacobsgracht 10-18, Tel. 071-12 15 60 Grcat-aktic t/m 4 oktober. - - r*.t JWI

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17