Snel betrekkingen Israël en Marokko Rabin moet nu in eigen land op zoek naar steun Buitenland Duitse Airbus verongelukt VN: Strijd in Angola bloedigste ter wereld Syrië heeft sleutel voor vrede in handen Jordanië: agenda voor gesprek WOENDAG 15 SEPTEMBER 1993 Britse toerist vermoord in Florida MONTicELLOBij een mislukte roofoverval op een parkeerplaats langs een autoweg in Florida is gisteren een 34-jarige Britse toe rist doodgeschoten. De Brit is het negende buitenlandse slacht offer van een roofoverval sinds vorig jaar september en de twee de Europeaan die deze maand werd vermoord. De autoriteiten van Florida vrezen dat het geweld invloed zal hebben op de stroom toeristen en hebben een nieuwe veiligheidscampagne gelanceerd. Rustplaatsen en toeristische infocentra langs de snelwegen zullen 24 uur per dag worden bewaakt. Bij Neder landse reisbureaus was vanmorgen nog niet bekend of Neder landse toeristen reizen naar Florida hebben geannuleerd. V-raad eist bestand in Kroatië new york De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de strijdende partijen in Kroatië opgeroepen tot een onmiddellijk staakt-het-vuren. Dat meldde de voorzitter van de raad, Adolfo Taylhardat, gisteravond uit New York. De Kroatische regering moet-haar troepen in de omstreden regio Krajina terugtrekken op die posities, die het leger voor 9 september had. Milieuconferentie Noordpoolgebied Nuuk» In de Groenlandse hoofdstad Nuuk is gisteren een confe rentie begonnen over de bescherming van het milieu in het ge bied rond de Noordpool. Op de eerste conferentie, in 1991 in het Finse Rovaniemi, waren de deelnemers de VS, Canada, Rus land, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en IJsland het eens geworden overeen gezamenlijke milieustrategie in het gebied. Deze moet in Nuuk worden uitgewerkt. Havel: Joden krijgen eigendom terug praag President Havel van de Tsjechische Republiek wil de joodse gemeenten hun door de communisten in beslaggeno men eigendommen teruggeven. In een TV-toespraak pleitte Ha vel voor een wet die de staat verplicht tot teruggave. Gijzelaars Kurdische rebellen vrij ankara» De zeven westerse toeristen die door Kurdische rebel len in het oosten van Turkije waren ontvoerd, zijn gisteren alle maal vrijgekomen. Dat maakte een woordvoerder van het Turk se ministerie van buitenlandse zaken bekend. De twee Italianen, twee Zwitsers, twee Duitsers en een Nieuwzeelander worden momenteel ondervraagd door de autoriteiten. 'Gratie voor couppleger Tejero' madrid» De militaire rechtbank van het Spaanse Hooggerechts hof heeft zich gisteren uitgesproken voor gratie van luitenant kolonel Antonio Tejero. De man werd in 1982 veroordeeld tot dertig jaar cel wegens een mislukte couppoging. Tejero, die tij dens de poging enkele schoten afvuurde in het Spaanse parle ment, is de enige samenzweerder die nog gevangen zit. Kameel Cleo lust alleen zalm ionden De dieren in de dierentuin v&n het Britse eiland Wight hebben een zeer verfijnde smaak ontwikkeld sinds een plaatse lijke kok er zijn restjes aflevert. Zo blieft kameel Cleo alleen nog maar sandwiches met gerookte zalm en wensen de Vietnamese hangbuikzwijnen garnalen met mayonaise. De lama's zijn gek op kip en de geiten halen hun neus op voor alles wat geen een- Pools zeiljacht Helios terecht umuiden Het al enkele dagen vermiste Poolse zeiljacht Heliosis gistermiddag gevonden in de buurt van het Duitse eiland Helgo land. De zes opvarenden maken het goed. Dat deelde het Kust wachtcentrum in IJmuiden gisteren mee. Waarom het schip een week lang vermist is geweest, is nog niet duidelijk, aldus de kust wacht. Opknapbeurt waterpartijen Versailles parijs De waterpartijen en fonteinen in het park van het kasteel van Versailles, die erg verontreinigd zijn, zullen voor een bedrag van 50 miljoen gulden worden gerenoveerd. Het hele pompsys- teem van het park heeft ernstig geleden onder de verstedelijking rond Parijs. De vervuiling wordt verergerd door de droogte van de afgelopen jaren. Verkiezingen Nieuw-Zeeland wellington In Nieuw-Zeeland zullen op 6 november parle mentsverkiezingen worden gehouden. Dat maakte premier Bol- ger gisteren bekend. Volgens opiniepeilingen zal Bolgers Natio nale Partij als grootste uit de bus komen. Inzet van de verkie zingscampagne is het economisch herstel. Onderzoek naar rellen in Chili Santiago Het Chileense Hooggerechtshof stelt een onderzoek in naar de rellen die zich op 11 september in de hoofdstad San tiago hebben voorgedaan. Bij de ongeregeldheden vielen twee doden en 52 gewonden. De rellen deden zich voor aan de voor avond van 11 september en op de dag zelf, toen werd herdacht dat generaal Pinochet twintig jaar geleden een bloedig einde maakte aan de regering-Allende. Dagelijks stengen meer dan duizend mensen Warschau Een ongeluk met een Airbus A320 van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa bij de landing op het vliegveld van Warschau heeft gisteravond aan twee mensen het leven gekost. Zeker 50 inzittenden raakten gewond. Het toestel kwam uit Frankfurt en schoot bij de landing over een aarden wal aan het einde van de landingsbaan en vloog in brand. De oorzaak van het ongeluk is nog onduidelijk. Op de foto zijn brandweerlie den bezig met bluswerk. foto In Angola sterven dagelijks meer dan duizend mensen aan de directe of indirecte gevolgen van de heersende burgeroor log. Het conflict is daarmee het bloedigste ter wereld. Dat schreef VN-secretaris-generaal Boutros Ghali gisteren aan de Veiligheidsraad. „De menselijke tragedies in An gola zijn rampzalig", aldus Boutros Ghali. „Drie miljoen mensen, onder wie vrouwen, kinderen en bejaarden, lijden onder de gevolgen van de strijd. Ondanks de huidige tragedie in Angola en de constante inzet van de VN en de internationale gemeenschap zijn de gevechten verhevigd", zo merkte de VN- chef op. De Veiligheidsraad boog zich gisteren over een ontwerpreso lutie waarin het mandaat van de VN-missie in Angola (Unavem- II) wordt verlengd en sancties tegen de rebellenbeweging Uni- ta (Unie voor de Totale Onaf hankelijkheid van Angola) wor den afgekondigd. Het mandaat van de VN-mis sie loopt vandaag af. Om te voorkomen dat de VN-troepen zich daadwerkelijk moeten te rugtrekken, hebben diverse le den van de Veiligheidsraad voorgesteld de resolutie goed te keuren zonder de sanctiepara graaf. De strafmaatregelen omvat ten een olie- en wapenembargo tegen Unita, bevriezing van fi nanciële tegoeden van de orga nisatie en beperking van de be wegingsvrijheid van Unita-le- den in het buitenland. De burgeroorlog in Angola laaide weer op na de verkiezin gen in 1992. Unita nam de wa pens weer op toen bleek dat zij zowel bij de presidents- als de parlementsverkiezingen niet de overwinning had geboekt waar op zij had gehoopt. jeruzalem ad bloemendaal correspondent De komende dagen, als Israël pas op de plaatst maakt wegens het Joodse Nieuwjaarsfeest, krijgen de Israëli's de gelegenheid de gebeurtenissen van de afgelopen weken wat op zich te la ten inwerken. De ontwikkelingen gaan menigeen te snel. Rabin, die vanochtend in Jeruzalem terugkeer de, kan gaan bedenken hoe hij de op positie de baas moet worden. Dat laatste lijkt gemakkelijker dan het is. Volgens de opiniepeilingen steunt ruwweg tweederde van de bevolking de vredespolitiek van de regering. Maar volgende week dinsdag zal het parlement een oordeel moeten uit spreken over de overeenkomsten met de Palestijnen en daar is Rabins meer derheid aanzienlijk minder comforta bel. Het is langzamerhand een oud ver haal, maar het voortbestaan van de re- gering-Rabin is in belangrijke mate af hankelijk van de steun van de ultra-or thodox religieuze Shas-partij. Shas is geen politieke partij in democratische zin, maar vooral een financiële belan genorganisatie van religieuze joden. Niemand in die partij maakt er een ge heim van dat alleen financieel gewin deelname aan de regering rechtvaar digt. Veel Shas-politici brengen dat credo wat al te fanatiek in de praktijk en als dat gaat opvallen eindigen ze voor de rechter. Zo is gisteren het ont slag uit de regering ingegaan van mi nister Deri (binnenlandse zaken), de politiek leider. Hij wordt beschuldigd van onder meer fraude en corruptie. Als partij heeft Shas geen uitgesproken mening over het vredesproces. Maar de aanhang van de partij bestaat in hoofdzaak uit religieuze joden uit Ori ëntaalse landen, die weinig op hebben met Arabieren. Waarschijnlijk is er bij de meesten geen steun te vinden voor de spectaculaire stappen van de laatste dagen. De geestelijk leider van Shas, rabbijn Ovadia Josef, beseft dat terde ge. En als puntje bij paaltje komt is hij het die de politieke koers bepaalt. In 1990 kwam Josef met de religieuze oekaze dat het redden van mensenle vens de voorkeur verdient boven het vasthouden aan alle delen van het Land Israël. Met andere woorden: ter ritoriale concessies mogen niet wor den uitgesloten. Ex-minister Deri zei deze week dat die oekaze nog niets aan kracht heeft ingeboet, maar dat het zeer de vraag is of de huidige ge beurtenissen binnen de werkingssfeer vallen. „Allerlei rabbijnen oefenen druk op hem (Josef) uit om zich tegen de overeenkomsten te verklaren", zei Deri. „Maar er is ook druk van de an dere kant". De andere kant is de rest van de rege ringscoalitie, die er heel wat voor over heeft om Shas dinsdag vóór de akkoor den te laten stemmen. Als dat niet ge beurt, komt Rabin in moeilijkheden omdat hij dan alleen nog met de steun van twee kleine Arabische oppositie- parijen aan 61 van de 120 stemmen kan komen. Het commentaar van de oppositie staat in dat geval al vast: Ra bin heeft geen joodse meerderheid. Gisteren kwam Deri met een idee dat mogelijk zal worden overgenomen door de Arbeiderspartij. Hij wil dat de regering de gemeenteraadsverkiezin gen van 3 november combineert met een referendum over het vredesproces. De fractievoorzitter van de Arbeiders partij vond dat wel een goed idee 'als er in het parlement geen meerderheid voor de overeenkomsten is te vinden'. Maar het is heel goed mogelijk dat Deri naar Rabin stapt met het voorstel dat Shas de regering dinsdag steunt op voorwaarde dat in november het volk wordt geraadpleegd. Dat zou namelijk ook Shas' dilemma met haar achter ban kunnen oplossen. Het is best mogelijk dat Rabin het geen slecht idee vindt, want hij houdt op die manier Shas binnen de regering. Bo vendien kan hij de oppositie de mond snoeren, die maar blijft roepen dat de premier 'geen mandaat van de kiezers heeft om land op te geven'. Voorwaar de is wel dat Rabin erin slaagt vaart te houden in het vredesproces. In dat verband zou het aanknopen van diplo matieke relaties met Marokko de me rendeels uit dat land afkomstige ach terban van Shas, en ook een groot deel van de Likud, best aanspreken. De Likud is zich terdege bewust van het gevaar van een volksraadpleging. Een massaal 'ja' zou een zware slag betekenen voor de partij, die nog maar heel kort geleden de overhand had in de publieke opinie. Likud-leider Benja min Netanyahu verklaarde zich gister avond dan ook tegen een referendum. „De kwestie is niet of het publiek het akkoord met de PLO steunt", zei hij. „maar of het meent dat de regering de vitale belangen van Israël nastreeft". Daarom geeft hij de voorkeur aan nieuwe verkiezingen. In de krant van gisteren is in het verhaal 'Een kleine triomftocht voor Arafat' een storende fout ge slopen. Na de ceremonie voor het Witte Huis maakten niet Arafat en Begin een tocht langs de genodig den, maar uiteraard Arafat en de Israëlische premier Rabin. VN bieden Palestijnen hulp aan Israël en Marokko gaan binnenkort diplomatieke betrek kingen aan. Premier Yitzhak Rabin voorspelde dat gister avond op een persconferentie in de Marokkaanse hoofd stad Rabat. Rabin en minister Peres (buitenlandse zaken) zijn vanochtend vroeg in Israël teruggekeerd. Er waren geen demonstraties op het vliegveld. De Marokkaanse koning Hassan II (rechts) begroet de Israëlische premier Rabin e landse zaken) in Rabat. ACHTERGROND WASHINGTON REUTERS In Jeruzalem deden gisteren de hele dag geruchten de ronde dat tegen het eind van hun blik sembezoek aan Marokko de vestiging van diplomatieke be trekkingen bekend zou worden gemaakt. Maar op zijn perscon ferentie wilde Rabin niet meer beloven dan dat zo'n stap op handen is. „Ik heb warme en veelbelovende woorden ge hoord over de toekomst", zei hij. „Ik denk dat als gevolg van de gebeurtenissen in Washing ton er nu een begin van open heid is. Niet alles kan ineens ge beuren". Er is steeds een nauw contact geweest tussen de grote Marok kaans-joodse gemeenschap in Israël meer dan een half mil joen Israëliërs is van Marok kaanse afkomst en het Marokkaanse koningshuis. Niet voor niets legden Rabin en Pe res gisteravond in Casablanca een krans op het graf van Has sans vader, Mohammed V, die een beschermer was van de joodse gemeenschap in zijn land. Door de massale emigratie naar Israël telt die gemeen schap nu nog maar 8000 leden. Terwijl de euforie over het ak koord tussen Israël en de PLO nog voelbaar was, werd gisteren in Washington een nieuwe stap gezet op weg naar vrede in het Midden-Oosten. Israël en zijn buurland Jordanië kondigden aan onderhandelingen te begin nen over het normaliseren van hun betrekkingen. Op hetzelfde moment vroeg en kreeg PLO-leider Yasser Arafat enkele kilometers verder op politieke en economische steun toegezegd van de Demo cratische en Republikeinse lei ders van het Amerikaanse Con gres. Die beloofden Arafat een eind te zullen maken aan het wettelijke verbod in de VS om hulp te geven aan de PLO. De Verenigde Naties (VN) willen een speciale coördinator instel len voor de hulpverlening aan de Palestijnen. Dat heeft de se cretaris-generaal van de VN, Boutros Ghali, gezegd tegen Arafat. Die bezocht voor het eerst sinds 1974 het hoofdkwar tier in New York. De Palestijnse kwestie vormde de kern van de eeuwenlange strijd tussen Arabieren en joden over het 'Heilige Land'. Syrië kan de overeenkomst, waar de Palestijnen op het gazon van het Witte Huis hun handtekening onder zetten, maken of breken. Als het wil kan Syrië de Palestijnen en Israël helpen en de rust geven die zij nodig hebben om hun plan voor Palestijns zelfbestuur in de Gaza-strook en Jericho te laten slagen. Maar het kan ook chaos creëren. Zo kan Syrië de militante Palestijnen isoleren die in hun strijd tegèn het akkoord al de dood van vier Israëli's op hun naam hebben. Het kan de Palestijnse oppositiegroepen in Damascus tot zwijgen brengen en de Iraanse wapenleveranties naar de Hezbollah-strijders in het zuiden van Libanon stilleggen. Damascus kan echter ook besluiten de tegenstanders van de overeenkomst tussen Israël en Palestijnen aan te voeren. Dat deed het immers ook in de boycot tegen Egypte, nadat Cairo in 1979 een vredesakkoord sloot met Israël en in 1983 toen het Libanon dwong af te zien van een verdrag met de joodse staat. Syrië kan de Libanese Hezbollah toestaan het noorden van Israël met raketten te bestoken, zoals zij in juli deed, en daarmee de argumenten van de Israëlische regering onderuit halen dat de Arabieren bereid zijn vrede te sluiten. Het kan de Palestijnse oppositie de gelegenheid bieden in Damascus complotten te smeden, te trainen en zich te bewapenen. De Palestijnen hebben maandag een akkoord gesloten met Israël. Jordanië zette gisteren de eerste stap in die richting, door in te stemmen met een agenda voor overleg. De Verenigde Staten moeten nu snel hande len om ervoor te zorgen dat Syrië en Libanon niet ge vaarlijk ver achter blijven in het nieuwe Midden-Oos ten. Hoe Syrië zal reageren hangt af van de vraag of het een eigen akkoord met Israël kan sluiten. De vredesbesprekingen tussen beide staten zitten al het hele jaar vast. Syrië staat erop dat Israël toezegt zich volledig terug te trekken van de Golanhoogte die het in de oorlog van 1967 bezette. Israël weigert echter de mate waarin het zich terugtrekt te bespreken totdat Damascus instemt met een 'totale vrede' compleet met open grenzen en wederzijdse ambassades. Amerikaanse commentatoren zoals ex-president Jimmy Carter, die bemiddelde bij het vredesverdrag tussen Israël en Egypte, wekken de indruk dat de Syrische president Hafez al-Assad diegene is die kan beslissen of en wanneer de impasse doorbroken wordt. „Ik gok erop dat president Assad niet achter zaJ willen blijven. Ik denk dat hij ook als vredestichter bekend wil staan", zei Carter in een gesprek met CNN. Arabische diplomaten gaan er echter van uit dat een doorbraak afhangt van de houding van de Israëlische premier Yitzhak Rabin. Tijdens de afgelopen ronde van de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten werd in Syrische bronnen vernomen dat Assad Israël via de Amerikaanse minister Christopher (buitenlandse zaken) had laten weten bereid te zijn tot een volledige normalisering van de betrekkingen. Volgens de zegslieden kan er een oplossing komen als Israël één woord in het ontwerpakkoord wijzigt: als in paragraaf 5 verwezen wordt naar een Israëlische terugtrekking „van" in plaats van „op" de Golanhoogte. Rabin heeft echter te kampen met het woedende verzet van rechtse Israëli's, vooral van de kolonisten uit de nederzettingen op de bezette gebieden. Er zijn goede argumenten voor het inbouwen van een adempauze zodat bewezen wordt dat het akkoord met de Palestijnen werkt, voordat de Israëlische kiezers geconfronteerd worden met een andere grote concessie aan de Arabieren: de permanente teruggave van land aan een andere staat. Het forceren van een doorbraak zal vrijwel zeker alleen slagen als de Verenigde Staten zich op het hoogste diplomatieke niveau inzetten. Het veranderen van één woord vereist geen diplomaten of juristen, het gaat om een politiek besluit van de leiders van twee landen. En omdat zij niet direct met elkaar praten zal Christopher of zelfs president Bill Clinton als bemiddelaar moeten optreden. amman afp-dpa-Rtr Jordanië heeft gisteren het be lang gerelativeerd van het ak koord dat het dezelfde dag met Israël in Washington onderte kende. Jordaanse functionaris sen in Amman onderstreepten dat de overeenkomst niet meer is dan een agenda voor de nu nog met Israël te voeren ge sprekken om tot een vredesak koord te kunnen komen. Israël beschouwt het akkoord als brug naar een toekomstig vredesver- drag. De onderhandelingen zullen volgens Amman van nu af San ook een meer regionaal dan bi lateraal karakter zullen krijgen, omdat rekening gehouden moet worden met de ontwikkelingen op het Palestijnse vlak. Zo kun nen zaken zoals de verdeling van water en het vluchtelingen probleem niet langer alleen bi lateraal worden afgehandeld. Bij het bepalen van de hoeveelheid water waarop Jordanië recht heeft, speelt het akkoord tussen de PLO en Israël mede een rol. Israël gebruikt nu 80 procent i het v t de r r de Jordaan en uit bronnen op de westelijke Jordaanoever. Ook bij het bepalen van het lot van de één miljoen vluchtelin gen die meest in kampen in Jordanië wonen is het Israë- lisch-Palestijnse akkoord van belang. Jordanië wil een rege ling van de vluchtelingenkwes- tie die volgens de functionaris een „bron van instabiliteit is op het politieke en economi sche vlak. Jordanië dringt aan op de terugkeer van de vluchte lingen en wil een regionale aan pak van het probleem. Amman zal tevens vragen om een scha deloosstelling. Volgens waarne mers zal de kwestie van de vluchtelingen het belangrijkste struikelblok vormen in de on derhandelingen. Onder de bepalingen van de agenda belooft Israël zich terug te trekken uit twee smalle stro ken onbewoond land, één vlak bij de Dode Zee en de andere in het noorden van Jordanië, dat in 1967 werd bezet toen Pales tijnse guerrillastrijders vanuit Jordanië Israël aanvielen. Punten die in de komende be sprekingen verder aan de orde zullen komen zijn: veiligheids- kwesties. bodemschatten en wetenschappelijke s king.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7