Unieke schoonmaak van gifgrond in Kralingen Koop nu bereikbaarheid. Ingenieur op zoek naar het ideale bankje Binnenland Bosnische asielzoeker dreigt zichzelf in brand te steken Geen bon voor Koninklijk Huis Rotterdam overweegt geld te vragen voor methadon Weg naar adel geblokkeerd WOENDAG 15 SEPTEMBER 1993154 Grootste saneringsoperatie aller tijden In de Rotterdamse wijk Kralingen begint vandaag de grootste bodemsanering die ooit in een Nederlandse stad heeft plaatsgevonden. Ruim achthonderd huishoudens verhuizen de komende jaren in fasen en honderdtien woningen vallen onder de slopershamer. De kosten, 275 miljoen gulden, worden voor negentig procent betaald door het rijk. De gemeente Rotterdam legt het resterende bedrag op tafel. Rotterdam anprein van een voormalige gasfa briek. Er zijn fenolen, aromaten, De woningen staan op het ter- cyanide, tolueen en olieproduk- ten in de bodem terechtgeko men. De meest vervuilde grond wordt verwijderd, de minder vervuilde plaatsen worden inge damd om verspreiding te voor komen. De gemeente Rotterdam be gint met precies in kaart te brengen welke eigenaren en huurders in aanmerking komen voor bemiddeling bij herhuis vesting en bij schadevergoe ding. De mensen moeten ge- Sanering laat vaak lang op zich wachten Niet alleen in Rotter dam duurt het lang voordat vervuilde grond wordt schoon gemaakt. Uit een marktonderzoek van Heliview Marketing- service blijkt dat schoonmaken van vervuilde bedrijfster reinen in heel Neder land steevast traag verloopt. Hoewel is vastgesteld dat bij ten minste vijftien procent van de bedrijven spra ke is van een vervuilde bodem, is de afgelo pen twee jaar slechts bij vier procent een saneringsoperatie in gezet. Heliview Marketing- service uit Breda heeft zich beperkt tot indus triële bedrijven met twintig tot vijfhonderd werknemers. De afge lopen jaren is bij 45 procent van de indus triële bedrijven ten minste één bodemon derzoek uitgevoerd. De komende twee jaar zal zo'n onderzoek bij nog eens negen pro cent worden gehou den, aldus Heliview. Bij de bedrijven in Utrecht en Noord- Holland heeft relatief gezien wat minder vaak bodemonder zoek plaatsgevonden, respectievelijk 39 pro cent en 33 procent. Van de grote provin cies lopen Noord-Bra bant (50 procent) en Gelderland (52 pro cent) voorop. Opval lend is dat in Zeeland bij 28 procent van de onderzochte bedrijven bodemverontreiniging wordt aangetroffen. In noord-Nederland is dat 22 procent. Het landelijke gemiddelde bedraagt 15 procent. middeld tussen zes en negen maanden hun huizen uit, met uitlopers tot anderhalf jaar. Een aantal van hen keert niet terug. De ontgraving en het indam men van de vervuiling duren vier jaar. In die periode verhui zen de bewoners, voornamelijk huurders, per blok woningen. Elk saneringsjaar wil het Pro- jektburo, dat de sanering bege leidt, tweehonderd huishou dens herplaatsen. De vervuiling in de wijk is al ruim tien jaar geleden ontdekt. Vasthoudende bewoners kregen jarenlang niet of nauwelijks ge hoor bij de gemeente Rotter dam. Pas nadat onomstotelijk na meerdere onderzoeken door verschillende onderzoeksbu reaus de ernst van de zaak was vastgesteld, boekten de bewo- Vorig jaar oktober kwamen Rotterdam en het ministerie van VROM overeen de zwaar vervuilde grond, soms tot twaalf meter diep, te verwijderen, itfinder smerige grond blijft lig gen omdat verwijdering daar van de saneringskosten zou op jagen tot 550 miljoen gulden. Zwitsers horloge uit gerecycled blikje zwolle» Binnenkort komen in Nederland horloges op de markt gemaakt van afval. Het horloge wordt op het uurwerk en de bat terij na geheel gemaakt uit gerecycled materiaal. De kast van het horloge is een platgedrukt leeg bier- of frisdrankblikje. Verder bestaat het kunststof bandje uit gerecycled materiaal. Volgens importeur Vesmi Holland Watch uit Zwolle worden nu nog Zwitserse blikjes gebruikt. De bedoeling is echter ook horloges van Nederlandse blikjes te maken. De horloges gaan 99 gulden kósten. Met de gemeente Zwolle is afgesproken dat deze blikjes containers gaat plaatsen bij grote evenementen. Ingezamelde bierblikjes kunnen na verwerking in Zwitserland weer als horlo ges worden teruggekocht. TBC-onderzoek in disco Franeker franeker» De GGD Noord-Friesland gaat binnenkort een TBC- onderzoek houden in discotheek Don Pedro in Franeker. Vol gens GGD-arts A. Kiers bestaat het vermoeden dat onder de be zoekers besmettingsgevallen voorkomen, omdat een besmette man uit Harlingen regelmatig in deze discotheek uitging. In juni van dit jaar werd al een uitgebreid onderzoek gedaan in vijf ho- reca-gelegenheden in Harlingen. De bron van de besmetting in Harlingen bleek de genoemde man te zijn. Volgens de GGD zijn op dit moment in Harlingen 174 mensen besmet met TBC. Achttien van hen vertonen ziekteverschijnselen. De GGD-arts verwacht overigens in Franeker minder besmettingen. De Har- linger ging daar minder vaak uit. Driemaal aangehouden op één dag Rotterdam Een 24-jarige Rotterdammer is eergisteren drie keer aangehouden wegens diefstal. De derde keer werd hij tenslotte achter tralies gezet. De politie verklaarde gisteren dat de man de eerste keer werd betrapt toen hij een radio uit een auto stal. Na proces-verbaal op het politiebureau werd hij heengezonden om een half uur te worden aangehouden voor een winkeldiefstal. Na hetzelfde ritueel mocht hij opnieuw gaan. Korte tijd later was het weer raak, nu ging het om twee winkeldiefstallen. Dat vond de politie te veel van het slechte en stelde hem vervolgens in verze kerde bewaring. Autogas vandaag één cent goedkoper Rotterdam Autogas (LPG) wordt vandaag één cent per liter goedkoper. De adviesprijs wordt 50,9 cent. Dat is meegedeeld door marktleider BK GAS en Novok, de organisatie van zelfstan dige pomphouders. De verlaging is het gevolg van prijsdalingen op de internationale produktenmarkt. Zes jaar voor gewapende overvallen alkmaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 20-jarige man uit Zwijndrecht wegens gewapende overvallen, heling en wapenbezit veroordeeld tot zes jaar cel. Officier van justitie E. Bueno had twaalf jaar geëist. De man was één van de zes gedeti neerden, die vorige week donderdag na gijzeling van vier cipiers ontsnapten uit het huis van bewaring Bergerhout in Alkmaar. Zaterdag werd hij aangehouden in Den Helder. Volgens de rechtbank is de verdachte met anderen verantwoordelijk voor zes gewapende overvallen in Isfbord-Holland op snackbars, een benzinestation, een kledingzaak en een videotheek. Voor twee andere overvallen leverde hij de wapens en een vluchtauto. Buttons tegen burgemeester Peper Rotterdam De stad Rotterdam is toe aan een nieuwe burge meester, vindt het comité Afscheidsgeschenk Burgemeester Pe per. Het comité verkoopt ludieke buttons en hoopt hiermee en via giften in totaal een miljoen gulden in te zamelen voor een goed doel „en dan kan Bram afscheid nemen", aldus een woordvoerder. Het comité verwijt Peper gebrek aan democra tisch handelen. Het ultieme bewijs daarvan, zo beweert het co mité, is dat Rotterdam straks wordt opgedeeld in twaalf minige- meenten. De gemeenteraad heeft dat besloten maar volgens het comité heeft geen enkele Rotterdammer daarover zijn mening kunnen geven. Het stond namelijk niet in de verkiezingspro gramma's van drie jaar geleden. Als opvolger van Peper tipt het comité oud-burgemeester André van der Louw of Neelie Kroes, de oud-minister van verkeer en waterstaat en Pepers huidige vriendin. Uit protest tegen oveiplaatsing den haag Omstanders spraken er gisteren schande van. Ze waren er getuige van dat een medewerker van de Haagse parkeerpolitie wel een bon uitschreef voor een fout geparkeerde auto van een 'gewone burger' maar een auto van het Koninklijk Huis (AA-27) ongemoeid liet. Beide auto's stonden geparkeerd op het Plein vlakbij het Binnenhof. foto anp paul stolk Een 34-jarige Bosniër heeft gis termiddag in een tijdelijk op vangcentrum in 's-Gravendeel (provincie Zuid-Holland) ge dreigd zichzelf in brand te ste- Is 't een keer mooi weer, zijn ze niet door vandalen vernield en zitten er geen kledders vogel poep op, dan nog worden bankjes op Nederlandse plei nen slechts minimaal gebruikt. Hoe dat komt? Ingenieur Christianne Maurer weet er al les van. Ze bestudeert nu al drie jaar hoe mensen op bank jes gaan zitten of waarom ze er niet op gaan zitten. Binnen kort hoopt ze te promoveren op een proefschrift met nuttige tips voor de ontwerpers. Straks staan mensen in de rij voor een plekje op een bank. den haag frank timmers Nederlanders houden van af stand. Kijk maar eens naar de manier waarop ze op bankjes zitten. Een willekeurig plein geeft het volgende beeld. Op één bankje zitten twee mensen, de ene op het uiterste puntje links, de andere op het uiterste puntje rechts. De ruimte tus senin blijft gegarandeerd vrij. Op een ander bankje zit een persoon pontificaal in het mid den met z'n armen uitgespreid over de rugleuning om te voor komen dat iemand naast hem plaatsneemt. De uitzondering is te zien op een derde bankje met maar liefst vier mensen, maar dit blijken dan ook vader, moe der, zoon en dochter te zijn. In haar kamertje op het labo ratorium voor vormtheorie aan de Technische Universiteit van Delft zit de 30-jarige Christian ne Maurer te turen naar video opnamen van het Beursplein in Amsterdam. Ze kreeg van de ge meente toestemming om vijf verschillend vormgegeven bankjes op het plein te zetten. Zelf nam ze met videocamera plaats in een "kamertje van de Effectenbeurs en filmde vijftien dagen achtereen van 's och- Christianne Maurer op een van haar onderzoeksmodellen. Op deze bank kun je met z'n drieën zitten zonder elkaar aan te raken. foto cpd roland d tends vroeg tot acht uur 's avonds hoe mensen haar bank jes gebruikten. Jaren geleden begon Maurer zich te verdiepen in straatmeu- bilair en de wijze waarop ge meenten hun pleinen ermee in richten. „Veel gemeenten zitten met het probleem dat de open bare ruimte niet zo wordt ge bruikt als ze dat willen. Ze be steden er veel aandacht aan, la ten straatmeubilair ontwerpen dat goed aansluit bij de archi tectuur in de omgeving. Maar desondanks worden bijvoor beeld bankjes niet gebruikt om erop te zitten. Eerder worden ze vernield." Bovendien bleek haar dat vormgevers vooral bezig waren mooi meubilair te ontwerpen zonder gebruik te maken van gegevens uit gedragsonderzoek door psychologen en sociolo gen. Maurer dook in de litera tuur en begon in 1990 met een serie onderzoeken. Ze wilde te weten komen welke factoren bepalen of mensen al dan niet op een bankje gaan zitten. Maurer toog naar Zoetermeer en liet passanten op foto's ne gen banken zien die in Neder land het bekendst zijn, van de Engelse tuinbanken, de Neder landse lattenbanken tot de mo derne meubels van beton en kunststof. „De meesten verko zen een traditioneel model bo ven een moderne bank. Favo riet was de houten lattenbank met zijsteunen van gietijzer, een ouderwetse tuinbank dus. Bovendien bleek dat mensen de voorkeur geven aan banken die er aangepast aan het lichaam uit zien. Ze hebben liever een bank met dan zonder leunin gen. Mensen zien namelijk gfaag hun persoonlijke ruimte afgebakend. Ze willen een af scherming van een drukke om geving. Na een soortgelijk onderzoek in Delft kwam de vuurproef op het Amsterdamse Beursplein. Maurer ontwierp vijf banken, allemaal driezittertjes in tur quoise. Ze maakte daarbij on dermeer gebruik van tabellen over lichaamsverhoudingen van de gemiddelde Nederlanders. Drie bankjes kregen een lengte van 2,40 meter en hadden tus sen de drie zittingen 25 centi meter vrije ruimte. Twee ban ken werden 1,80 meter, de leng te van de gemiddelde straat- bank in Nederland. Van twee banken vallen de scharnierende rugleuningen op, die lekker meeveren bij het achteroverleu nen. Het zien van een volledige haakse bank alleen al is vol doende om rugpijn te krijgen. Elke minuut filmde Maurer vijf seconden. Op het haakse bankje zitten twee oude vrou wen met pijnlijk vertrokken ge zichten terwijl op de scharnie rende driezitter drie jongeren losjes hangen. Op en met de banken gebeurt echt van alles. Er wordt gekaart, drugs worden verhandeld, één keer wordt graffiti gespoten en één keer wordt een rugleuning vanaf ge trokken. Maar zo weinig vanda lisme in twee weken valt vol gens Maurer reuze mee. De analyse van het beeldma teriaal, waarmee ze nu bezig is, is monnikenwerk. Haar conclu sies wil ze uitgeven in een boek je met tips voor vormgevers. Maurer: „Ik hoop dat het effect is dat banken gebruikersvrien delijker worden. Meer aandacht voor de gebruiker hoeft het meubilair niet duurder te ma ken. Als je wilt dat iemand vrij willig naast een ander op een bankje gaat zitten, dan moet je de persoonlijke ruimte van de mens respecteren". rotterdam cpd voor elke portie methadon der tien gulden betalen. Betrokke nen krijgen ruim de helft terug van het ziekenfonds. Directeur F. Leenders van het Boumanhuis, de grootste drug hulpverleningsinstelling in Rot terdam, vreest dat de drempel voor een aantal druggebruikers te groot wordt wanneer ze moe ten betalen voor methadon. Zij zouden dan minder snel over schakelen en meer heroïne-ge bruiken, verwacht Leenders. En dat werkt volgens hem extra cri minaliteit in de hand. De gemeente Rotterdam over weegt om verslaafden geen gra tis methadon meer te verstrek ken maar ze te laten betalen voor deze vervanger van heroï ne. De drie grote verslavings zorginstellingen hebben de op dracht gekregen om mogelijk heden daartoe te onderzoeken. Er wordt gedacht aan een bij drage van enkele guldens per eenheid. Het idee daarvoor is afkom stig uit Zürich. In deze stad moeten methadongebruikers ken. Hij is het niet eens met zijn overplaatsing naar het asielzoe kerscentrum in Leersum. De man bevond zich in een stacaravan en stuurde eerst zijn vrouw en drie kinderen naar buiten. Vervolgens overgoot hij zichzelf met benzine en dreigde zichzelf in brand te steken. De inmiddels gealarmeerde politie en de brandweer slaagden er niet in de man op andere ge dachten te brengen. De brandweer sloeg vervol gens de ruiten van de caravan in en spoot de caravan van bin nen Idetsnat om eventuele brand te voorkomen. Even later forceerde de politie de deur van de caravan en overmeesterden agenten de vluchteling. De man werd vervolgens voor verhoor overgebracht naar het politiebureau. Van daaruit werd hij overgebracht naar het Refa- jaziekenhuis in Dordrecht Voor onderzoek. Als u nu een auto- of zaktelefoon koopt, van welk merk dan ook, betaalt u tot 1994 helemaal niets voor het abonnement op ATF-3. En dat is een heel voordelige manier om zelf te ontdekken dat mobiele communicatie werkt. Want met een mobiele telefoon bent u bereikbaar op het moment dat u dat wilt. En dan krijgt iedere vraag op tijd een antwoord. Bel daarom gratis 06-0106 voor uw dichtstbijzijnde dealer. Gratis abonnement tot 1994 op Het Mobiele Netwerk. Man leest eigen rouwadvertentie Geschokt las directeur P. Hammerstein van drukkerij De Kempen Pers in het Bra bantse Hapert maandagmor gen in De Volkskrant een over lijdensadvertentie, waarin hij het lijdend voorwerp was. Vol gens de tekst was Hammer stein 'tijdens een noodlottig ongeval in het buitenland plotseling overleden De advertentie-afdeling van De Volkskrant had de tekst zondagavond op bedrijfspa- pier per fax aangeleverd gekre gen. Hoewel normaal via een belletje wordt gecontroleerd of de zaak wel klopt is dat deze keer achterwege gebleven, al dus een woordvoerder van de Perscombinatie, de uitgever van De Volkskrant. De krant heeft de rouwadvertentie gis teren gerectificeerd. De Hapertse directeur wordt al anderhalf jaar achtervolgd door pesterijen. Anonieme te lefoontjes, niet bestelde bloemstukken en teksten in graffiti op de buitenmuren van zijn woning maken hem het leven zuur. Volgens adjunct directeur M. van der Kruis van De Kempen is de overlijdens advertentie de akeligste grap De politie in Son, de woon plaats van Hammerstein, heeft de zaak in onderzoek. Ook de eerdere pesterijen waren bij de politie reeds bekend. Volgens een woordvoerder gaat het om dezelfde persoon. „Hopelijk maakt hij binnenkort een fout en loopt hij tegen de lamp", aldus eervwoordvoerder. Hammerstein is zelf niet be- reikbaan Tweede Kamer akkoord met nieuwe wet den haag »anpeer omdat de titel jonkheer hem niet prestitieus genoeg was. Hij vond dat hij tenminste baron had moeten worden. Begin jaren zeventig probeer de de Hoge Raad van Adel de oud-politici Luns, Drees sr. en Linthost Homan in de adel stand te laten verheffen. Het ka binet stak daar een stokje voor. De ministers vonden verheffing in de adelstand uit de tijd en bestaande mogelijkheden om waardering te laten blijken af doende. Men doelde indertijd op lintjes en ere-doctoraten. Gisteren bleek dat de Tweede Kamer nog steeds diezelfde me ning is toegedaan. In de nieuwe Wet op de Adel dom is nadrukkelijk afgezien van enige modernisering in de regels rond de overerving van titels. Pogingen om titels ook in de vrouwelijke lijn erfelijk te maken (D66) of de titel ook te laten overgaan op buitenechte lijke en adoptie-kinderen (CDA) kregen geen steun. „Dat zou de suggestie wekken dat de adel stand nog steeds een rationele grondslag heeft en dat is niet het gevalaldus minister Dales van binnenlandse zaken. Voor 'gewone' burgers is het voortaan bij wet onmogelijk ooit nog in de adelstand te wor den verheven. De Tweede Ka mer ging gisteren zonder hoof delijke stemming akkoord met de nieuwe Wet op de Adeldom. Overigens sluit de wet naadloos aan op de in Nederland al veel langer bestaande praktijk. De nieuwe wet sluit verhef fing in de adelstand voor nieu we Nederlandse families uit. Al leen (aangetrouwde) leden van het Koninklijk Huis kunnen nog in de adelstand worden verhe ven. Ten slotte kunnen Neder landers, die kunnen aantonen een rechtstreekse afstammeling te zijn van iemand die voor 1795 tot de adelstand behoorde, alsnog aanspraak maken op de bijbehorende titel. De laatste keer dat in Neder land iemand in de adelstand is verheven voor zijn 'persoonlijke verdiensten' was in 1904. In 1909 strandde een poging de voormalige gouverneur-gene raal van Nederlands-Indië Van Heutz in de adelstand te verhef fen. Hij bedankte echter voor de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5