Kamer woest over fraude in bijstand D66 ziet zichzelf als 'de ontdekking van de hemel' Binnenland Jagers zijn boos Breda stelt controleurs aan voor eigen gokbeleid Wie ruimt het puin van de Bijstandswet? .Mttf'nsM,,. ($0 POSTBANK Vier manieren om fraude te bestrijden WOENDAG 15 SEPTEMBER 1993 Verdachte trammoord definitief vrij Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een in vrijgesproken. Het hof is het eens met de recht- onvoldoende bewijs is dat de man op 23 november 53-jarige Amsterdammer heeft doodgesto- de rechtbank als 30-jarige bank dat 1991 in tram 9 ken. Het openbaar ministerie had zowel voor het hof acht jaar geëist. Negen aanhoudingen wegens fraude helmond De politie heeft gistermorgen in Helmond. Dordrecht en Dongen negen personen aangehouden. Ze worden verdacht van het op grote schaal ontduiken van accijns en van merken- vervalsing. Daarmee zouden enkele miljoenen guldens zijn ge moeid. Tijdens tien huiszoekingen trof de politie onder meer sigaretten aan en enkele vuurwapens. Drie jaar cel geëist voor incest Maastricht» Tegen een 41-jarige man uit Stein is gisteren voor de rechtbank in Maastricht drie jaar cel geëist wegens zes jaar durende incest met zijn dochter. Hij zou haar ook hebben mis handeld. In een soortgelijk geval voor de Arnhemse rechtbank kreeg de verdachte drie jaar gevangenisstraf. Minder gokautomaten in Amsterdam Amsterdam Amsterdam gaat de gokverslaving harder aanpak ken. Uit de horecabedrijven met een drankvergunning, waar nu nog drie kansspelautomaten mogen staan, moet per 1 januari 1994 één gokautomaat verdwijnen. Dat betekent dat ruw ge schat 850 gokautomaten uit de hoofdstad verdwijnen. Dit blijkt uit een notitie van burgemeester Van Thijn. Natuur Neeltje Jans open voor publiek neeltje jans« Tot nu toe afgesloten stukken natuur op het voor malige werkeiland Neeltje Jans in de Oosterscheldemonding worden volgend jaar deels toegankelijk voor het publiek. Het plan van de Stichting Zeeuws Landschap en de Vereniging Na tuurmonumenten voorziet in wandelroutes, een rolstoelpad, een fietsroute mét fietsen en ongeveer veertig parkeerplaatsen. Ook komen er op strategische plaatsen kijkdozen, betonnen in- formatie/observatieschermen, schuilhutten, een zogeheten info- duin en een uitkijkduin. Iatrosofenleider in hongerstaking breda De leider van de iatrosofische beweging uit Den Haag is sinds vorige week vrijdag in hongerstaking. Een GGD-arts houdt de conditie van de man in de gaten. De man zit sinds vorige week woensdag in het huis van bewaring in Breda. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan doodslag en zware mishan deling met de dood tot gevolg. De iatrosofenleider stond afgelo pen maandag nog terecht bij het gerechtshof in Den Haag we gens een andere zaak. DEN HAAG CAREL GOSELING Bescheiden zijn ze niet bij D66. Bij de kamerver kiezingen van mei 1994 willen de Democraten het aantal kiezers met een miljoen uitbreiden. Bovendien wil D66 gaan regeren. Dit blijkt ten minste uit een interne toelichting op de verkie zingscampagne van de partij die in handen is ge komen van deze krant. Een miljoen kiezers zijn, op basis van de uitsla gen van de laatste verkiezingen, goed voor zo'n vijftien tot zestien kamerzetels. Met de twaalf die de Democraten er nu hebben zou de partij in de eigen berekeningen uitkomen op 27 tot 28. Min der dan de peilingen nu voor de Democraten aangeven: 30 tot 33 kamerzetels. Gezien de peilingen noemt D66 zichzelf 'de ontdekking van de hemel'. Hoewel de partij niet wil garanderen dat met haar alles beter gaat, pre tenderen de Democraten wel de partij te zijn die zich niet bij de huidige gang van zaken neerlegt. Die de politiek wil veranderen. D66 zegt te willen opboksen tegen negativisme, lauwloenigheid en lamlendigheid. Men wil zich niet identificeren met de traditionele politiek. De Democraten denken beter dan andere partijen in staat te zijn onafhankelijk en ongebonden een analyse te maken van de ontwikkelingen en ver anderingen in de samenleving. D66 zet daarbij het persoonlijke in de politiek voorop. Wat D66 als hoofdpunten in de campagne naar voren wil brengen wordt ook duidelijk: het om vormen van de verzorgingsstaat in een duurzame samenleving. De uitleg luidt dan: een maatschap pij waarin de kwaliteit van het leven overheerst. Waarin produktie en consumptie voldoen aan de eisen van het milieu, waarin mensen goed opge leid, actief kunnen deelnemen aan de arbeids markt en veilig aan het sociale leven. Om dat te bereiken wil D66 investeren in milieu, energiebe sparing, hergebruik, infrastructuur, ruimtelijke ordening, stedebouw, overheidsvoorzieningen, onderwijs en veiligheid. Wat D66 heeft toe te voegen aan andere partij en? De Democraten geven zelf het antwoord. De kwaliteit van de visie, de analyse en het verkie zingsprogramma. De kwaliteit van de nieuwe ge neratie D66-politici en een kabinet met D66. De kwaliteit van de wijze waarop D66 op een andere manier met de politiek omgaat. breda «anpDe controleurs hebben niet de bevoegdheid te bekeuren. Zij geven de geconstateerde over tredingen door aan de gemeen te. Die heeft de mogelijkheid de horeca-ondernemer te waar schuwen of zijn speelautomaat vergunning in te trekken. Het aanstellen van de twee contro leurs vloeit voort uit het ge meentelijke gokautomatenbe- leid van 1991, een gezamenlijk plan van de horeca, gokauto- matenhandelaren en de ge meente Breda. Als eerste gemeente in Neder land begint Breda binnenkort met twee speciale controleurs voor het toezicht op haar gok beleid. Het gaat om twee vrou welijke leden van de reserve- politie. De vrouwen moeten voorkomen dat jongeren onder de achttien jaar in horeca-zaken op gokkasten spelen, dat spelers langer dan een uur aan een kast staan en dat de exploitanten piekautomaten in bedrijf heb ben. „Als je naar het postkantoor gaat om een poststuk op te halen, nota bene aan jou ge richt, dan moet je je legitime ren. De loketambtenaar die dat niet doek komt slecht weg. Wij kwamen ruim vier honderd gevajlen tegen waarbij een vreemdeling zon der legitimatie een bijstands uitkering kreeg. Men nam soms genoegen met een bankafschrift, dat echt hele maal niéts zegt over de iden titeit van de betrokkene." Arie van der Zwan, voorzitter van de onderzoekscommissie die de uitvoering van de Bijstandswet onderzocht, is geschrokken. De sociale diensten hebben er een chaos van gemaakt, de controle van rijkswege op het verstrekken van bijstand is ronduit onvoldoende. Er wordt minimaal voor anderhalf miljard gulden per jaar gefraudeerd. De geloofwaardigheid van de wetgever is in het geding en dfegenen die terecht een beroep doen op de Bijstand, worden aangezien voor fraudeur. Nog een voorbeeld van hoe het niet moet. Van der Zwan: „Binnen de sociale diensten wilden sommigen meer controle. De ffauderechercheurs zien immers hoe onvolledig soms persoonsdossiers zijn samengesteld. Zij weten dat je voor de rechter alle bewijstukken nodig hebt Van tijd tot tijd is er een georganiseerde oproep van sociale-dienstmedewerkers om zaken anders aan te pakken. Maar dat is taboe. Leidinggevenden wilden daar niet aan. Als het naar buiten was gekomen, was de dienst immers gebrandmerkt. En wie heeft er zin om vrijwillig zijn hoofd op het offerblok te 1< den haag De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging maakte gisteren bekend dat ze tuchtrecht wil invoeren voor jagers die zich niet aan de re gels houden, oftewel 'onweidelijk gedrag' vertonen. De KNJ V vindt de huidige regels onvoldoende. Lapt een jager alle regels aan zijn laars, dan kan hij via het nieuwe tuchtrecht zijn jachtakte verliezen. De Stichting Kritisch Faunabeheer noemt het tuchtrecht bespottelijk omdat het een zekere rechtvaardiging aan de reguliere jachtuitoefening geeft foto anp paul stolk CD-raadslid maakt zijn collega's bang purmerend gpd Binnen de politieke partijen in Purmerend is angst ontstaan voor het gemeenteraadslid van de Centrumdemocraten R. van der Plas. Die vrees wordt inge geven door de vondst van vuur wapens onlangs bij het ultra rechtse raadslid. Zijn vermeen de betrokkenheid bij een doodsbedreiging van een voor malige CD-sympathisant, deed er nog een schepje bovenop. Partijleider Janmaat vindt het vuurwapenbezit van Van der Plas niet verstandig, maar ziet er geen reden in hem uit de partij te zetten. Kok vindt ophef over steenuil erg overdreven den haag «jan kuysKok verwees naar een uiteenzetting van de Ne- derlandsche Bank, de eerst verantwoordelijke voor de uitgifte, de keuze en de fraudebestendig heid van het honderdje, die bij normaal gebruik geen enkel probleem voorziet. „Maar ook bij ab normaal gebruiken bij dan eventueel optredende beschadigingen kan het biljet altijd worden om gewisseld," vertelde Kok, cfie de hele affaire be stempelde als „een storm in een glas water". haags redacteur „Zelfs al zwem je in het geld, zoals in kringen van WD'er Van Rey soms voorkomt, dan nog is het niet aan te bevelen het geld in het water te gooi en." Met deze en andere kwinkslagen pareerde minister Kok (financiën) gisteren de kritiek van de WD op het van een steenuiltje voorziene nieuwe bankbiljet van honderd gulden. ACHTERGROND MARC PEEPERKORN Wié jt G-FDfcHr. Dat wil niemand. Naar goed politiek gebruik werd een externe deskundige commissie gevraagd dit pijnlijke karweitje op te knappen. De commissie- Van der Zwan heeft het goed gedaan. De harde analyse van de falende uitvoeringspraktijk wordt door alle politieke partijen verwelkomd. Net als bij de presentatie van het parlementaireenquêterapport vorige week, haalt iedereen opgelucht adem nu het hoge woord eruit is. Er zijn meer overeenkomsten tussen het enquêterapport van Buurmeijer over de werknemersverzekeringen (WW, ZW, WAO) en dat van de commissie-Van der Zwan over' de Bijstandswet. In beide gevallen worden de uitvoerders van de sociale wetten aangewezen als grote boosdoeners en wordt de wetgeving moeilijk genoemd en de controle een lachertje. Van der Zwan beschrijft de werkwijze van de sociale diensten als „onbeheerst proces". De politiek is nu aan zet. Enquêtevoorzitter Buurmeijer deed al een dramatische oproep aan de Tweede Kamer boven het partijpolitieke gekonkel uit te stijgen, zodat noodzakelijke ingrepen niet vastlopen in politieke verdeeldheid. De boodschap van staatssecretaris Wallage (sociale zaken) gisteren bij de ontvangst van het rapport- Van der Zwan was van hetzelfde laken een pak. Hij beschouwt het enquête- en het commissierapport als proef voor het probleemoplossend vermogen van de politiek. Lukt het de partijen niet tot overeenstemming te komen en gedurfde oplossingen aan te dragen, dan heeft de burger groot gelijk dat hij zich van de politiek afwendt. Net als bij het WAO-drama waar politici, werkgevers en vakbonden elkaar met een innige houdgreep verlamden, ziet Wallage ook bij de uitvoering van de Bijstandswet een stevige verstrengeling van belangen. „De Kamer, het ministerie en de gemeenten zijn in zekere zin de gevangenen geworden van dit onbeheerste proces. Ik beschouw dit als een van de grootste problemen die moeten worden opgelost", aldus Wallage. Aan hem ligt het dus niet. Al voor de zomer kondigde hij aan dit najaar met een toekomstvisie op (Je sociale zekerheid te komen. De onderzoeksrapporten ziet de staatssecretaris als de lijnen en hoekpalen van het sociale zekerheidsveld, waarbinnen de discussie zich gaat afspelen. Langzamerhand dreigt het veld echter onbespeelbaar te worden door de hoeveelheid paaltjes die er staan. Naast de bevindingen van Buurmeijer en Van der Zwan ligt er immers ook nog het akkoord van de staatssecretaris met de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) over een nieuwe opzet voor de Bijstandswet. Over een maand prikt een kamercommissie onder leiding van mevrouw Doelman-Pel er nog een stokje bij met haar voorstellen voor een nieuwe Bijstandswet. En er liggen ook nog twee wetsvoorstellen: een om de Bijstandswet te herzien en eentje die werknemersverzekeringen op andere leest moet schoeien. Het is dus wachten op een zeer behendige spits die langs de paaltjes dribbelt op weg naar een gave afronding. Wallage lijkt zich daarvoor al warm te lopen. Als probleem-oplosser van de PvdA die het gat dat Ter Veld liet vallen zo behendig opvulde, heeft hij talent genoeg. De vraag is of hij de tijd heeft om de politieke partijen op één lijn te krijgen. Het blijft immers spelen in blessuretijd, nu deze kabinetsperiode er nagenoeg op zit. De meningsverschillen zijn groot. Eén blik op de o n twe rpverki ezi ngsprogram - ma's van CDA, PvdA en WD is wat dat betreft voldoende. Slaagt Wallage er niet in, dan wordt de orrfbouw van het sociale zekerheidsstelsel inzet voor een nieuw regeerakkoord. Een nieuwe kabinetsploeg en een andere samenstelling van de Kamer staan dan borg voor heropening van de discussie. En daarmee voor uitstel van ingrepen en het voortduren van de fraude. Daling hypotheekrente. De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf: 6,9' L-12 j 7,3% 7%) De rentes gelden voor hypotheken niet gemeente garantie en maandhetaling (tussen haakjes staan tie ef fectieve rentes vermeld). Voor spaarhypotheken geldt een 0,2% hogere rente. Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel gratis 06-0400 voor de folders over hypotheken of haal deze op het postkantoor. 'Uitkeringen verlagen' WD, D66 en CDA hebben „geschokt" en „met zorg" kennis genomen van het harde oordeel van de commis sie-Van der Zwan over fraude met de bijstand. Daaruit blijkt dat een op de vier bijstandsgerechtigden ten on rechte een uitkering krijgt en voor zeker anderhalf mil jard gulden per jaar ten onrechte wordt uitgekeerd. Al leen de PvdA en GroenLinks zijn „niet geschrokken noch geschokt" over de uitkomsten van het onderzoek. den haag anp-gpdjaren strikte landelijke normen te hanteren. Het akkoord tussen Wallage en de VNG is volgens hem te „diffuus". De Vereniging Nederlandse Gemeenten waarschuwt in een reactie op het rapport-Van der Zwan voor een „strak geleide centrale organisatie" van de bij standsuitvoering. Te veel regels leidt alleen maar tot een „geoliede bureaucratie". Betere controle en meer fraudebestrij ding juicht de VNG wel toe. Een kamermeerderheid van CDA en WD steunt het voorstel van Van der Zwan om de bij standsuitkeringen te verlagen. Dat zou de ontvangers prikke len eerder een baan te accepe- teren. PvdA en D66 vinden dat niet nodig. PvdA-woordvoerder Schoots: „Als voor ten minste anderhalf miljard gulden wordt gefraudeerd, is er een grote be zuiniging te halen. Verlaging van de uitkeringen is dus hele maal niet nodig". De vakcentrale CNV vindt dat snel moet worden ingegrepen in de Bijstandswet. Gebeurt dat niet, dan gaat volgens de CNV de beeldvorming over misbruik zich onherroepelijk keren tegen mensen die hun uitkering echt nodig hebben. De ENV vindt het ernstig dat zoveel wordt ge sjoemeld met de bijstand. De twee vakcentrales zetten vraag tekens bij de plannen van Wal lage om gemeenten meer be voegdheden te geven bij de uit voering van de bijstand. Staatssecretaris Wallage van so ciale zaken waarschuwde de politiek vooral niet de kop in het zand te steken nu de uitvoe ring van de Bijstandswet niet deugt. Volgens Wallage heeft ook niemand baat bij verdeeld heid tussen politieke partijen. „Ik beschouw dit rapport sa men met het enquêterapport van de commissie-Buurmeijer als de ultieme test voor het zelf reinigende vermogen van de politiek. Als het niet lukt binnen redelijke termijn consensus te bereiken, zal de burger de poli tiek hierop afrekenen." Volgens de commissie Van der Zwan vertonen vooral de sociale diensten „ontoelaatbare tekortkomingen". Dat zet vol gens de commissie de „deur open naar fraude". Toezicht door rijkscontroleurs is volstrekt onvoldoende. Wallage beloofde dat het toe zicht door rijkscontroleurs grondig wordt herzien. Ook het onlangs gesloten akkoord met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) over een an dere opzet voor de bijstand gaat Wallage „opnieuw ijken op ba sisvan het rapport". Van der Zwan heeft stevige kritiek op dit bijstandsakkoord. Dat voorziet erin dat gemeen ten de mogelijkheid krijgen een toeslag te verstrekken, bovenop de (verlaagde) bijstandsuitke ring. Volgens Van der Zwan is het juist zaak de eerstkomende Een kamercommissie die on derzoekt hoe de fraude in de bijstand kan worden aangepakt, heeft vier discussiemodellen ontwikkeld waarmee dal doel kan worden bereikt. Bedoeling is dat uitkeringsgerechtigden eerder aan een baan worden ge holpen. Eén van de mogelijkheden is een zogeheten activeringsmo del. Dat houdt in dat de sociale dienst pas een uitkering ver strekt als ze een contract heeft gesloten met een uitkeringsge rechtigde. Daarin wordt aange geven wat de betrokkene moet doen om weer aan de slag te ko- Het tweede model is dat soci ale diensten een lagere basisuit kering.verschaffen en toeslagen geven voor werklozen die meer kosten maken. Ook als een bij standsgerechtigde een partner heeft met een inkomen, zou de ze uitkering kunnen worden verstrekt. Derde model is handhaving van het huidige systeem, maar dan met verscherpte controle op fraude. Volgens het vierde model worden de kosten van de bijstand geheel of gedeeltelijk overgedragen aan de gemeen ten. De varianten worden be studeerd door deskundigen, on der wie directeur Zalm van het Centraal Planbureau, de Utrechtse hoogleraar sociaal- economisch beleid Derksen en enkele juristen. Eind oktober wordt hun antwoord verwacht. Suriname woedend over beperking Nederlandse hulp De Surinaamse regering heeft Nederland ervan beschuldigd ver dragen en overeenkomsten over financiële bijstand niet goed uit te voeren. Aanleiding vormt het besluit van het kabinet geen geld meer te geven voor de versterking van de Surinaamse economie, zolang een structureel aanpassingsprogramma van de economie niet door een onafhankelijke toezichthouder is aanvaard en in uit voeringgenomen. Dit blijkt uit een brief die minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) gisteren aan de Kamer heeft gezonden. De Surinaamse re gering heeft het voorstel van Nederland afgewezen om de Wereld bank. het IMF, de Internationale I inancicrings Maatschappij of de Internationale Ontwikkelings Associatie als onafhankelijk toezicht houder te wagen. Suriname deed dat in 1988 ook al. Suriname heeft laten weten het structurele aanpassingsprogram ma zelf verder te zullen uitvoeren en daarvoor steun te vragen bij de Europese Commissie.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3