Sjevardnadze dreigt, Georgië in oproer Feiten &Meningen Sjevardnadze meester in communistisch blufpoker Enquêtecommissie kiest voor veranderen op kousenvoeten Keating mag Elizabeth vertellen dat ze niet meer gewenst is WOENDAC 15 SEPTEMBER 1993 President ontdoet zich met politiek drama van tegenstanders Eduard Sjevardnadze, gisteren kort voor zijn woede-uitbarsting in het Georgische parlement foto reuter Het water is Eduard Ambrosiejevitsj Sjevardnadze tot de lippen gestegen. De Georgische leider stormde gisteren met een hoofd als een biet het parlement uit, met de boodschap: jullie zoeken het maar uit, ik neem ontslag. Want dat parlement wilde niet toegeven aan Sjevardnad- ze's verzoek: met harde hand en dictatoriale bevoegdhe den de orde herstellen in een land dat van afhankelijke Sovjet- tot onafhankelijke bananenrepubliek is verwor den. moskou hans geleunse correspondent Georgië is een land van heet hoofden en Sjevardnadze maakt daarop geen uitzondering. En kele uren na zijn woedende af tocht uit het parlement, liet de voormalige Sovjet-minister van buitenlandse zaken zich als red der des vaderlands weer toejui chen door duizenden demon stranten in het centrum van hoofdstad Tbilisi. En zegenen door het hoofd van de Georgi sche Christelijk Orthodoxe Kerk, llja de Tweede. De kerkvorst verzekerde de menigte meteen dat Sjevardnadze zijn post niet zal verlaten. De 65-jarige Sje vardnadze was al weer half om. Hij beloofde aan te blijven wan neer het parlement, dat van daag opnieuw in spoedzitting bijeenkomt, akkoord gaat met het uitroepen van de noodtoe stand en zichzelf vervolgens meteen voor drie maanden met vakantie stuurt. Gisteravond kwamen de volksvertegenwoor digers hem al halfweg tegemoet: nadat 149 van de 150 parle mentsleden Sjevardnadze's ont slag hadden aifgewezen, werd later alsnog ingestemd met de door het staatshoofd gewenste noodtoestand. Een tactisch spelletje dus? Dat element speelt zeker een rol. Sjevardnadze is per slot van re kening een doorgewinterde po liticus, die zijn Georgische tem perament heeft leren beheersen in al die jaren van moeizame en historischeonderhandelingen met de Groten der Wereld. De kernwapenakkoorden, de Duit se eenwording, Sjevardnadze was er als rechterhand van Gor- batsjov bij betrokken en zal ook zo de geschiedenisboeken in gaan. Maar met de praktische gevol gen van het politieke spel op ni veau heeft de grijsharige politi cus de grootste moeite. Dat was al in het Gorbatsjov-tijdperk zo, toen hij dreigde af te treden na dat het Sovjet-leger in 1989 Tbi lisi in een bloedbad veranderde door betogers uiteen te slaan. Een jaar later, toen Gorbatsjov op weg leek gezamenlijk met de conservatieve betonkoppen met harde hand orde op zaken te stellen in de Unie, hield Sje vardnadze het voor gezien. Hij trad plotseling af als minister van buitenlandse zaken, waar schuwde voor dictatuur, burge roorlog en een dreigende staats greep. Weer een jaar later, toen zijn status als internationaal politi cus nog wat was opgekrikt doordat zijn waarschuwing over een staatsgreep was uitgeko men, besloot Sjevardnadze naar zijn geboorteland Georgië af te reizen. De voormalige dissident Gamsachoerdia was daar in middels als president afgezet en verdreven. Sjevardnadze, met zijn internationale faam en con necties, leek de aangewezen man om de vijf miljoen Geor- giërs aan democratie en wel vaart te helpen. Om af te rekenen met Gamsa- choerdia's gewapende aanhan gers, moest hij samenwerken met krijgsheren als Ioselliani en Kitovani, die hun afkeer van Gamsachoerdia praktizeerden met eigen legers. Kitovani werd defensieminister en zorgde er met zijn drastische en ondoor dachte maatregelen voor dat de RUSLAND —Gag^v 7V, O .samtredia^y ^.Cchinvaji J 'WOZJAfliÊ «Z' TBILJSI^^Rusiavi S tt t/—-v t,AchaJcicne f A V Marneuli» f ^""VÏZERBAIDZJAN iam cv Ganala^»- MENIE J 0 ,m .00 /j A tegenstellingen tussen Tbilisi en Abchaziërs in hun roerige pro vincie ontaardden in een regel rechte oorlog, die in een jaar tijd honderden doden kostte. Sjevardnadze bleek met al zijn politieke ervaring niet in staat de camouflagepakken onder de duim te houden. Bovendien wist hij de talloze fragmentatie- bommen van talloze oppositie bewegingen niet te detoneren. De 'ware democraten', die zich ook al tegen Gamsachoerdia hadden gekeerd, bleven Sje vardnadze, ondanks zijn beke ring tot christen in 1992, be schouwen als een machtsbelus te communist. Vorige maand bereikte Sjevard nadze een politiek akkoord met Moskou en de opstandelingen in Abchazië over een staakt-het- vuren en geleidelijke terugtrek kingvan het Georgische leger uit Abchazië. De oppositie legde zich er woedend bij neer, maar de krijgsheren niet. Nauwelijks zwegen in Abchazië de kanon nen of de strijd barstte los in West-Georgië. Gamsachoerdis- ten namen een aantal stadjes in, blokkeerden Zwarte-Zeeha- vens en de strategische spoor lijn tussen-Rusland en Tbilisi. Om zich van hen te ontdoen, wijzigde Sjevardnadze afgelo pen zaterdag zijn kabinet en be noemde zichzelf tevens tot mi nister van binnenlandse zaken. De orde moest met harde hand worden hersteld en alle onoffi ciële gewapende groepen dien den hun wapens inleveren. Dat was uiteraard tegen het zere been van lieden als Kitovani en Ioselliani, die hun getrouwen in het parlement tegen Sjevard nadze in stelling brachten en Sjevardnadze als dictator af schilderden. Met politiek drama van Georgi sche allure heeft Sjevardnadze zich nu van deze tegenstanders ontdaan. Maar of hij werkelijk bereid is Georgiërs tegen Geor- giërs te laten vechten in naam van herstel van de democratie, mag worden betwijfeld. Sje vardnadze lijkt van één ding ge noeg te hebben: vuile handen. opnieuw een probaat middel gebleken. In december 1990 schokte hij de wereld met de emotionele boodschap dat hij aftrad als minister van buiten landse zaken van de Sovjetunie, als waarschuwing tegen het sta linistisch addergebroed dat be zig was een complot te smeden tegen Gorbatsjov. Toen de coup in augustus 1991 mislukte, keer de Sjevardnadze onder algehele bijval op zijn post terug. Hij had zich alleen verkeken op de le vensduur van de Sovjetunie. Dreigen met aftreden is trou wens een beproefd middel in wat eens de Sovjetunie was. Mi- chail Gorbatsjov was er niet vies van zo nu en dan zijn verzwakte positie te versterken door te roepen dat hij ,,het gezeur" beu was net als Sjevardnadze nu en het bijltje erbij neer zou gooien. En ook Boris Jeltsin wist in zijn eerste jaren als president van Rusland het parlement naar zijn hand te zetten door te drei gen dat hij er de brui aan zou geven. Nu durft hij die gok niet meer te nemen, bang dat de Opperste Sovjet gretig zal toe happen. Sjevardnadze hoeft zich om dat risico nog niet te bekommeren. De eerste vrij gekozen president Zviad Gamsachoerdia heeft Ge orgië in de afgrond van burger oorlog en recessie gestort. Na dat hij was verjaagd, werd ex- wereldleider Sjevardnadze als reddende engel binnengehaald. De Georgiërs herkennen in hem de vroegere communistische partijleider, die weliswaar wreed optrad tegen onwilligen, maar jarenlang borg stond voor stabiliteit en een economisch paradijs op Sovjetniveau. De Georgiërs geloven in Sje vardnadze. En het moet gezegd, hij probeert een einde te maken aan de oorlog in de opstandige regio Abchazië en de economie te laten opbloeien. Georgië heeft alles om een welvarend vakantieland aan de Zwarte Zee te worden. En wie zegt dat je daar democratie bij nodig hebt? haarlem onno havermans Blufpoker, daar waren de oude communisten niet vies van. Eduard Sjevardnadze liet giste ren zien dat hij het spelletje nog tot in de puntjes beheerst. De witharige eminentie van de ge wezen Sovjet-diplomatie, die zoveel warmte uitstraalde in het Westen met zijn democratische houding, zette het parlement van het arme Georgië ongege neerd onder druk. En kreeg zijn Het Georgische parlement kon-* digde gisteravond de noodtoe stand af in de door een burger oorlog geteisterde republiek en zette zichzelf vervolgens buiten spel door president Sjevardnad ze vergaande bevoegdheden te verlenen. Daarmee kreeg de man die de Koude Oorlog liet ontdooien zijn eigen dictatuur die niet zo heten mag. 'Eddie' stapte gisteren woedend weg vanachter het spreekge stoelte in het parlement, nadat hem vanuit de zaal het verwijt was gemaakt dat hij uit was op een dictatuur. Dat liet Sjevard nadze zich niet zeggen. Een man die in de beschaafde we reld het aureool van vredesa postel kreeg omgehangen, hoeft zich niet te laten schofferen door een stelletje rabauwen die alleen dankzij zijn inspannin gen nog op de kaart staan, zo maakte hij de verbouwereerde afgevaardigden duidelijk. Presi dent Sjevardnadze trad af en hij was niet te bewegen nogmaals voor reddende engel te spelen. Zei hij. Dat was gisteren rond het mid daguur. Nog geen half etmaal later was de president al weer op zijn post, nadat een dui zendkoppige menigte voor het parlementsgebouw in Tbilisi zijn terugkeer had geëist en pa triarch llja II zich direct tot Sje vardnadze had gewend. Het parlement ging door de knieën en Sjevardnadze zag zijn hoge inzet beloond. Aftreden is voor Sjevardnadze medewerker De parlementaire enquête commissie voor de sociale ze kerheid heeft haar huiswerk af. Vorige week heeft ze haar vuist dikke rapport gepubliceerd. Daarna werd een stortvloed aar commentaren via de media we reldkundig gemaakt. Iedereen heeft zijn of haar zegje gedaan. Het is tijd om een paar dingen op een rijtje te zetten. De enquête-commissie heeft heel nauwgezet uitgezocht wat er allemaal is misgegaah met de het beheer uitvoering van onze sociale kerheid. Opvallend is dat we dat zij de allemaal aJ heel precies wisten. De commissie heeft niets nieuws boven tafel gebracht. Zij heeft dat wel beter dan ooit gedocumen teerd. Dat verdient lof, maar ook niet meer dan dat. Verbijsterend is het dat met al deze we tenschap, waarvan we al zo'n tien jaar kennis hebben, zo lang niets is ge- daan. Daarover zwijgt de commis sie in alle talen. Ze analyseert heel treffend hoe vakbonden, werkgeversorganisaties en poli tieke partijen elkaar gedurende meer dan tien jaar in de houd greep hebben gehouden. Zodanig dat elke verandering laat staan verbetering van het stelsel van sociale zekerheid al bij een begin van uitvoering werd g< bijgedr wel onoplosbare problemen zit ten bij voorbeeld inzake de WAO. Eén miljoen Nederlan ders zijn van deze verzekering inmiddels afhankelijk, hun ge zinsleden niet meegeteld. De kamercommissie vindt het niet zinvol om schuldigen aan te wijzen. In navolging van mi- nister-president Lubbers is de commissie van mening dat we allemaal in meerdere of minde- Resultaten onderzoek commissie niet nieuw werd gesmoord. Dat heeft ertoe bijgedragen dat we nu met vrij- /elo voorgestelde grote schoonmaak een stukje moeilijker. Dat was afgelopen week ook al te zien en te horen in de reac ties van de hoofdrolspelers. Vakbonden en werkgeversorga nisaties kropen allerminst schuldbewust weer in hun be kende schuttersputjes, weldra daarin gevolgd door de grote politieke partijen. De stukken op het schaakbord staan weer precies op dezelfde plaats als voor de parlementaire enquête. En dit, terwijl de kamercommis- hele grote veranderingen in onze sociale ze kerheid voorstelt. Ten eerste wil ^■11 de WAO dras tisch beperken door nog slechts mensen daarin toe te laten die voor 70% en meer zijn afgekeurd. Deze regeling komt overigens bovenop de nieuwe regeling en de oude regeling die er was vóór de ingreep door het ka binet-Lubbers-Kok. Zo hebben we straks een stapeling van drie regelingen voor in principe gelijk soortige gevallen. Ik ben benieuwd hoe dat allemaal zonder een hoop administratieve rompslomp kan worden uitgevoerd. Veel belangrijker nog is of deze regelingen wel stand houden, indien een beroep wordt ge daan op de Europese rechter. Immers, met het rechtsbeginsel gelijke monniken gelijke kap pen wordt nu wel héél fantasie rijk omgesprongen. Vervolgens stelt de Kamercom missie voor om de uitvoering van de Ziektewet geheel aan de werkgevers en werknemersor ganisaties over te laten en deze wet bovendien terug te brengen tot het absolute minimum. In beginsel een goede zaak. Als dat maar óók betekent dat verzeke ring tegen ziekte niet het alleen vertoningsrecht wordt van de sociale partners. n lief ding waard e schuld dragen. Ik vind zijn, indien particuliere v dat op z'n minst opmerkelijk. Ik keraars mee mogen doen en dat heb altijd gedacht dat er leiding met name werkgevers én werk- werd gegeven in dit land. Leiding geven betekent verant woordelijkheid dragen en daar zonodig de gevolgen van op zich nemen. Zo niet in ons land. De commissie heeft door de schuldvraag uit de weg te gaan een psychologische blunder ge maakt van de eerste orde. Door' de schuldvraag niet te stellen wordt de door de commissie zelf mogen kiezen l hetgeen wordt aangeboden. Zo'n vaart zal het echter niet lo pen. De parlementaire enquête commissie wil deze diep ingrij pende veranderingen doorvoe ren op kousenvoeten. Op zijn Hollands dus! Het resultaat zal het een of andere wazige com promis zijn, dat het paard ach ter de wagen spant. Campagne Australische premier voor républiek 'heillozekoers sydney-londen the independent Het komend weekeinde vindt op Balmoral, de zomerresi dentie van de Britse koningin Elizabeth, een van de meest fascinerende gesprekken plaats die deze eeuw in een koninklijk paleis zijn gevoerd. De gesprekspartners zijn Eli zabeth en de Australische pre mier Paul Keatiog, die zich in zet om van zijn land in het jaar 2000 een republiek te ma ken. De persoonlijke verte genwoordiger van de koningin in Australië, gouverneur-ge neraal Bill Hayden, heeft deze week al duidelijk gemaakt dat Keating een heilloze koers voert die 'Oz' alleen maar el lende brengt. Keatings voor ganger Bob Hawke meent dat misschien beter kan worden gewacht op een troonswisse ling in Londen. Uit respect voor Elizabeth, die al sinds 1952 koningin van Australië Het wordt Keatings eerste ont moeting met Elizabeth sinds hij begin dit jaar zijn campagne voor een republiek luidkeels heeft gelanceerd, en de eerste keer dat de koningin een pre mier op bezoek krijgt met de wat pijnlijke taak haar te vertel len dat ze niet langer is ge wenst. Probeert u zich een voorstelling te maken van het toneelstuk. Wie zal er het eerst over begin nen? Zullen ze er ruzie over maken, of er als twee redelijke volwassenen over praten? Kea tings voorlichter wil alleen maar kwijt dat het gesprek uit sluitend zal worden gevoerd door de koningin en de pre mier. Keating meent dat Eliza beth ondertussen heus wel weet hoe hij over de toekomsti ge rol van de monarchie in Australië denkt en dat ze het onderwerp niet uit de weg zal gaan. ,,Ze leest tenslotte ook kranten." Zeker is echter dat Keating de koningin op de hoogte zal brengen van de ontwikkelingen in Australië. Volgende maand wordt een rapport verwacht van het Adviescomité Republiek over wat Keating heeft om schreven als ,,de minimale constitutioneleveranderingen die nodig zijn om tot een le vensvatbare Federale Repu bliek van Australië te komen". Hij zal de koningin ook zeggen Elizabeth, die in Australië niet meer gewenst is als koningin. archieffoto De Australische premier Paul Keating. archieffoto dat er niets verandert tenzij een meerderheid van Australië rs zich er in een referendum voor uitspreekt. In hoeverre de stadse Keating, die handgemaakte Italiaanse pakken draagt en schoenen van 500 gulden, past binnen de drollenvanger-en-rubberlaar zen-stijl waarin de Schotse va kanties van de koninklijke fa milie worden gehouden, is on derwerp van speculatie. „Hij vist niet, jaagt niet en rijdt geen paard. Hij speelt zelfs geen golf', aldus een ingewijde in Canberra. Een Britse columnist opperde schalks dat het feit dat Keating een varkensfokkerij bezit mis schien als gespreksonderwerp kan dienen. Maar hij voegde daaraan toe dat hij niet mocht hopen op een spelletje bridge na het eten. In plaats daarvan zou hij voorbereid moeten zijn op een poppekastopvoering. Zes maanden nadat hij tegen alle verwachtingen in zijn her verkiezing als premier heeft ge wonnen, is hij de controle over het politieke toneel in zijn land kwijt en is de kwestie van de republiek op een zijspoor ge zet. Hij heeft geprobeerd met het doordrukken van een nieui wet een uitspraak van het Hooggerechtshof uit te voeren, volgens welke wordt erkend dat aborigines recht hebben op landbezit maar kwam daar mee in conflict met de pre miers van de deelstaten, mijn- exploitatiemaatschappijen, boeren en zelfs met aborigines zelf. Keatings begroting, waarmee het begrotingstekort moet wor den teruggebracht door verla ging van de inkomstenbelas ting uit te stellen en belasting te heffen op wijn en andere consumentengoederen, heeft de woede gewekt van nog meer Australiërs. Keating heeft in middels al een paar voorstellen moeten intrekken mede op aandringen van de Senaat, waar Labor geen meerderheid heeft. Het laatste wat Keating wil is nieuwe verkiezingen, waartoe een begrotingsimpasse had kunnen leiden. In de opiniepei lingen staat Keatings Laborpar- tij er het slechtst voor sinds de partij tien jaar geleden aan de macht kwam. Keating, die zich pas na zijn aantreden als premier tweeën: eenhalf jaar geleden heeft ont popt als fervente nationalist, heeft nooit een ander leven ge kend dan de politiek. Hij ging op zijn vijftiende van school en kreeg belangrijke contacten binnen de rechtervleugel van de jongerenafdeling van Labor in New South Wales. Op zijn 25ste kwam hij in het federale parlement in Canberra. Zelfs voor zijn vrienden blijft Keating ondoorgrondelijk. On danks al het lef dat hij in het openbaar toont, houdt hij vast aan de ouderwetse waarden van het gezinsleven en per soonlijke loyaliteit. Hij aanbidt zijn vrouw, Annita, een in Ne derland geboren voormalige stewardess, en hun vier kinde ren. Hij staat erop zijn week einden thuis door te brengen. Zijn andere obsessies zijn an tiek en klassieke muziek. Als premier heeft Keating prak tisch toegegeven dat hij geen oplossing heeft voor de hoogste werkloosheid in Australië sinds de jaren dertig. Die werkloos heid is voor een groot deel het gevolg van de recessie die volg de op zijn termijn als minister van financiën. Op andere ge bieden heeft hij zich liberaler getoond dan Hawke: hij heeft meer aandacht voor vrouwen en aborigines, en heeft het ver bod voor homo's om in het le ger te dienen afgeschaft. Het is Keating de Ierse katho lieke patriot die spreekt, met zijn antipathie tegen de oude protestantse gevestigde orde, wanneer hij een beroep doet op de Australiërs de laatste constitutionele banden met Groot-Brittannië te verbreken en zich meer te identificeren met de landen rond de Stille Oceaan. Het is ook Keating de doorgewinterde politicus die geen risico schuwt en raakt aan in het volk latent aanwezige sentimenten en probeert hoe ver hij kan gaan. Opiniepeilingen laten zien dat een meerderheid van de Australiërs de republikeinse ideeën van Keating deelt. Maar sommige critici houden vol dat zijn oplossing van een 'mini male' constitutionele verande ring de koningin vervangen door een gekozen president veel problemen met zich mee brengt. Zij zeggen dat hij niet genoeg heeft nagedacht over hoe de symbolen van de mo narchie moeten worden ver vangen. vertaling: luutje

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2