PSV tevreden met nederlaag 'Iedereen kent me, maar niet als voetballer' o BOLLEN Sport Ajax gerustgesteld WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 ROB ONDERWATER C amsterdam Ajax is gerustgesteld. De Am sterdammers spelen hun eer ste Europacup-wedstrijd te gen Hajduk Split definitief in de Sloveense hoofdstad Ljubl jana. Dat ligt 120 kilometer veilig ver van het onveilige en onbehaaglijke Zagreb. Het duel begint vrijdagavond om 20.15 uur. Het maakte Ajax weinig uit op welk veld het Europese voetbalseizoen zou worden geopend. Als het maar op vei lige afstand zou zijn van de raketten en kogels in Kroatië. De UEFA droeg Hajduk dit weekeinde op een ander sta dion in een neutraal land te zoeken. „De last", zei tech nisch directeur Louis van Gaal gisteren, „was zondag al van onze schouders gevallen. Vanaf dat moment maakt het weinig uit waar we moesten spelen." De vervoerders van de be kerwinnaar en de clubleiding konden pas gistermiddag achterover leunen. Het reis bureau moest, om tijd te win nen, een gokje nemen. Nog voordat de UEFA akkoord was gegaan met Ljubljana, was de vertegenwoordiger al naar de Sloveense hoofdstad om ho telaccommodatie te bekijken en vast te leggen. Vervoerder Martinair moest een nieuw gaatje in het vliegschema zien te vinden. „Heel vervelend al lemaal", vond Ajax-directeur Arie van Eijden. „Je moet alles op het laatste moment rege len, veranderen. Dat is ge lukt." Ljubljana vond Van Eij den een redelijk alternatief. „We kennen de stad en het stadion niet, maar het ligt buiten het oorlogsgebied en daar was het ons om begon- Hajduk Split is op voorhand al de grote verliezer. De club werd door oorlog in het nabij gelegen Bosnië-Hercegovina al de eigen stad uitgejaagd. Nadat vorige week ook in en rond Zagreb gevochten werd, moest de armlastige club op zoek naar een andere lokatie in een ander land. Ljubljana was voor Hajduk, dat door de oplaaiende gevechten niet in de Kroatische hoofdstad Za greb mocht spelen, derde keus. In Düsseldorf hoopte Hajduk op een aardige duit door de komst van veel Am sterdamse supporters. Triest (Italië) was een tweede alter natief. In Ljubljana zullen weinig Ajax-fans te zien zijn. In totaal zal de wedstrijd worden bijge woond door niet meer dan vijftig Amsterdamse fans. Ajax had 500 kaartjes, het gemid delde aantal voor de vaste kern, gereserveerd. Kennelijk geschrokken van de opgelaai de burgeroorlog en de groei ende onrust bij Ajax, haakten de supporters massaal af. Er bleef slechts eentiende over. Door de verplaatsing naar vrijdag bedankten gisteren nog eens zes fans. Voor dat handjevol vliegt Martinair de ze week twee keer op en neer naar Slovenië. Hajduk zegt voor het duel in Zagreb 35.000 kaartjes te hebben verkocht. De club moet die fans hun geld terug geven. De tv-rechten moeten de Kroaten financieel redden. Erik Meijer weet een van de kansen niet te benutten. KSC-speler Schuster is in de buurt. Mager resultaat tegen tien Duitsers Wim Jonk en Dennis Bergkamp terug Milaan Dennis Bergkamp en Wim Jonk, dit weekeinde gepas seerd voor de competitiewedstrijd bij Cagliari, zullen vandaag vrijwel zeker voor Internazionale spelen in de wedstrijd tegen Rapid Bucharest in het toernooi om de UEFA-beker. Coach Os- valdo Bagnoli, die Bergkamp zondag als wisselspeler inzette en Jonk op de tribune hield, heeft voor de wedstrijd tegen de Roe menen één plaats voor een buitenlander vrij door de afwezig heid van Ruben Sosa. De Uruguayaan is opgeroepen v wedstrijd Brazilië - Uruguay v Meespelen John van Loen onzeker Reykjavik» Het meespelen van spits John van Loen in de wed strijd tegen Akranes, in de eerste ronde van het Europese toer nooi voor landskampioenen, is onzeker. De aanvaller is gebles seerd aan de rechterknie. Van Loen liep de kwetsuur zondag te gen FC Groningen op bij een duel met Veenhof. Dinsdag in Reykjavik trainde hij apart van de groep. „Ik kan niet eens voluit sprinten of schieten", zei de Utrechter, die op de wedstrijddag nog een test zal ondergaan. Als hij niet meedoet?speelt de Nigeriaan Obiku. De IJslander Ar - nar Gunnlaugsson, die tegen zijn oude club voetbalt, en John Metgod vervangen de geschorsten Blinker en Van Gobbel. Wit- schge speelt links in de verdediging voor de geblesseerde Heus, waardoor Bosz ten opzichte van de wedstrijd tegen Groningen terugkeert in de basis. Met Duitsers weet je het nooit. Met Eindhovenaren te genwoordig ook niet. Bijna een uur speelde PSV gister avond in Karslruhe tegen tien man. Aad de Mos vond een 2-1 nederlaag echter mooi genoeg. „Dit is een uitslag waarop ik heb gehoopt." karlsruhe henri van der steen gpd-verslaggever Dat was toch wel vreemd. Het zat PSV immers behoorlijk mee in de eerste wedstrijd tegen het felle maar wat kwaliteitsarme Karlsruher SC. Het werd vrij snel 2-0 (Schmitt en Kiriakov) voor de thuisclub, maar toen ging scheidsrechter Pinto zich met de wedstrijd bemoeien. In Eindhovens voordeel. De eerste ingreep van Pinto was meteen beslissend voor het verdere verloop van de wed strijd. Numan stuurde Ingesson weg, die keeper Kahn ruim pas seerde, wat erg ruim. De hoek om te scoren werd klein, maar Ingesson probeerde het toch. Bender zou het rollertje simpel van de lijn hebben getrapt, ware het ryet dat hij uitgleed. Hij stopte de bal wel, met de knie. Volgens Pinto echter met de hand: strafschop (2-1 door Popescu) en rood voor Bender. Dat was een bizarre dubbel slag, zéér onrechtvaardig bo vendien. De woede van Bender was logisch. Hij redde zijn ploeg van een tegengoal, maar werd beloond met een strafschop en een rode kaart. Hij mist daar door de return in Eindhoven. Er restten PSV daarna tegen tien man 53 minuten om de gelijk maker te produceren. Dat coach Aad de Mos zijn ploeg de tien minuten tot de rust niet massaal naar voren stuurde, was logisch. Na rust weigerde PSV echter ook jacht te maken op meer. In de top gaat het om de details, zeggen kenners als De Mos altijd. Een helft tegen een aangeslagen, tot tien man gereduceerde ploeg spelen en die kans gewoon voorbij laten gaan, lijkt meer dan een detail. PSV zit kennelijk nog altijd niet lekker in het vel. In de eer ste helft van de toen nog emo tionele wedstrijd was dat nog niet zo goed te zien. Bij PSV ging de bal wat soepeler van voet tot voet dan tot dusverre in de competitie. Kieft was achter Meijer en Van Ankeren een ster ke spelmaker, Van Mol speelde zelfs verrassend sterk, Popescu, Koeman, Numan en Van Aerle speelden heel redelijk. Er waren echter toch te veel PSV'ers die verzuimden. Om te beginnen Van Ankeren. De su persnelle Amsterdammer had PSV al heel vroeg - en tot twee i keer toe - aan de leiding kun nen brengen, maar faalde door een gebrekkig techniek en een matig overzicht. Meijer was de volgende om opzichtig te mis- De ongekend slappe Limbur ger viel in anderhalf uur tijd slechts één keer op: tussen het eerste en tweede Duitse doel punt kreeg hij uit een voorzet van Koeman een goede kans. Tot twee keer toe kreeg Meijer de bal niet voorbij Kahn. Ook achterin regende het fou ten en foutjes. Van Aerle hapte een keer als een amateur, met de tweede KSC-goal tot gevolg. Koeman en Numan hadden eerder al niet scherp genoeg ge dekt, zodat Rolff en Schmitt voor het eerste doelpunt kon den zorgen. De jonge Verhagen begon pas na rust te blunderen: het had PSV op een blamerende 3-1 kunnen komen staan. Ook toen zat het echter mee. Zoals PSV anderhalf uur bofte met Pinto's oog voor Eindho- vense overtredingen. Terwijl Popescu en Koeman al straffe overtredingen hadden mogen maken zonder gewaarschuwd te worden, ging de eerste Duitse zondaar wel op de bon. Het du el verzandde daarna in verve lend prutvoetbal. KSC kon niet meer, PSV wilde niet meer. Winfried Schafer, coach van Karlsruhe, excuseerde zich voor dat vervolg. „Tot de 36e minuut was het een voetbalfeest, zoals - ik ook voorspeld heb. Daarna was het afgelopen, konden we alleen nog maar vechten. We moesten er in elk geval voor zorgen niet nog een goal binnen te krijgen." De Mos repte met geen woord over die mogelijkheid, alsof hij er niet bij stil had ge staan dat de kwalificatie voor de tweede ronde al hier had kun nen worden afgedwongen. „Ik ben tevreden. Dit is een uitslag waarop ik heb gehoopt, want we hebben gescoord." Karlsruher SC: Kahn; Reich, Bilic, Wittwer en Schuster; Schütterle (76. Klinge). Rolff, Bender en Bonan; Ki riakov en Schmitt (44. Sjmarov). PSV: Van Breukelén; Van Aerle. Popes cu en Numan; Verhagen (74. Eller- man). Ingesson. Koeman en Van Mol; Van Ankeren. Kieft en Meijer. Harvey Esajas wil een nieuwe start maken bij Feyenoord reykjavik marcel van der kraan gpd-verslaggever Met zijn negentien lentes is hij in IJsland de jongste telg in het gezelschap van Feyenoord. Maar Harvey Esajas door de Helderse affaire al bekend bij het grote publiek voordat hij één (officiële) minuut in de hoofdmacht van Feyenoord had is geen groentje De jonge verdediger heeft al een turbulent leven achter zich. Feyenoord is de derde grote club in zijn prille carrière. Niet dat hij daar trots op is. De Am sterdammer, met wortels in Su riname, zou er veel voor over hebben gehad als hij bij zijn eerste werkgever was geslaagd. Ajax haalde hem al op tien-jari ge leeftijd binnen en was er na een paar jaar van overtuigd dat Harvey Esajas vroeg of laat een attractie zou worden in de Meer. Op z'n vijftiende speelde hij mee met de reserves van de Amsterdammers, trok hij tege lijk met zijn leeftijdgenoten Ta- rik Oulida, Edgar Davids en Cly de Wijnhard de aandacht tij dens internationale toernooien. Zijn 'moeilijke karakter', zoals Harvey Esajas zelf toegeeft, stond echter een snel begin van een voetbalcarrière in de weg. Esajas ging binnen en buiten het veld veelal zijn eigen weg. Botste daardoor met trainers en ploeggenoten, die hem zelden begrepen. Wim Rijsbergen, Tonnie Bruins Slot. Barry Huls- hoff en Gerard van der Lem de den allen vergeefse pogingen hem in het gareel te krijgen. Zijn uitspattingen leidden uit eindelijk tot zijn ondergang bij Ajax, waar een van zijn trainers hem bezwoer dat hij 'nooit zou slagen in het betaalde voetbal.' Om zijn kwaliteiten kon nie mand heen. Daarom ook stond Aad de Mos met Anderlecht na zijn vertrek bij Ajax binnen de kortste keren op de stoep bij Esajas, die na een proeftraining meteen mocht blijven in Brus sel. Zes maanden hield hij het er uit. Esajas: „Ik speelde er met jongens als Nii Lamptey en Jo- han Walem, grote talenten. Ik stond in de spits van het tweede elftal en deed het eigenlijk pri ma. Door mijn eigen schuld ging het ook daar helemaal Op school was het Harvey Esajas, linksbenig en fysiek een evenbeeld van Ulrich van Gob bel, al niet veel beter vergaan. Na drie jaar Mavo had hij het wel gezien. Zijn toekomst zou in het betaalde voetbal liggen. Hij was dolgelukkig was met de kans die Feyenoord hem bood. In maart van het vorig jaar stap te hij binnen in de Kuip. Dit sei zoen tekende hij zijn eerste contract, nadat hij bewezen had wel degelijk voor zijn sport te kunnen leven. Esajas: „Na twee mislukte avonturen realiseerde ik me dat het ik zo niet kon doorgaan. Ik kon me geen inci denten meer veroorloven. Ik weet van mijzelf dat ik kwaliteit genoeg heb om de top te halen, maar ik vergat dat er nog heel wat meer voor een mooie loop baan als profvoetballer komt kijken." Gestimuleerd door Wim Jan sen, Geert Meijer en Willem van Hanegem zette hij een dikke streep onder het verleden. Har vey Esajas verhuisde zelfs naar Rotterdam. Morgen, in Reykja vik, kan hij een grote stap voor uit maken. Als Van Hanegem en Meijer hem aanwijzen als ver vanger van de geblesseerde Ruud Heus maakt hij in de Eu ropa Cup I zijn officiële debuut voor Feyenoord. Het vertrou wen van zijn collega's heeft hij. Talent Gaston Taument, die bijna elke training Esajas als directe te genstander heeft: „Harvey heeft me verbaasd, hij kan heel veel. Hij is negentien jaar. maar is verschrikkelijk sterk. Daarnaast kan hij veel meer met een bal dan de meeste verdedigers. Ik zie hem echt als een groot ta lent." De vergelijking met Ulrich van Gobbel is al meer dan eens gemaakt. Esajas: „Toch slaat het nergens op. 'Uli' is een beest, in de goede zin van het woord. Ik ben een betere voetballer. Als ik naar de juiste mensen luister, kan ik heel ver komen. Ajax heeft me ooit willen uitlenen aa'n Haarlem. Dat vond ik een belediging. Daar ben ik veel te goed voor. Dat is geen arrogan tie, meer een beetje Amster damse bluf. En die heb je nodig in dit wereldje." Door zijn betrokkenheid bij Annar Gunnlaugsson (tweede van rechts), de IJslandse voetballer in dienst van Feyenoord, laat Rob Witsch- ge, John de Wolf en Errol Refos de haven van Reykjavik zien. foto A^ het 'kaak-incident' in Den Hel der dreigde er even een nieuwe zwarte bladzijde in zijn carrière te worden bijgeschreven. Esajas werd samen met Ulrich van Gobbel na weken van verdacht makingen en beschuldigingen naar voren geschoven als 'schuldige' in de zaak, die nog altijd niet is opgelost. „Ik stond er perplex van. Zonder dat er maar één bewijs op tafel was gekomen, werd ik door iedereen nagewezen en aangestaard. De mijn omgeving be gonnen zich anders te gedra gen. Ik kan alleen maar zeggen dat ik het niet heb gedaan." Hij voegt er aan toe dat hij ook niet weet wie de schuldige wél is. „Het blijft een betreurenswaar dig incident. Het is ook jammer dat de hele zaak niet direct is opgelost. Het meest trieste van die hele toestand vond ik dat ik een bekende Feyenoorder werd zonder dat iemand mij als voet baller kende." Mentaal is hij er, zo beweert hij, niet door uit balans geraakt. „Er is weinig dat mij nog echt kan raken." Daarvoor is hij nu te intensief bezig met het voet bal. „De fouten die ik in het ver leden heb gemaakt, zullen niet meer voorkomen. Ik ben nog nooit zo serieus met mijn vak bezig geweest als nu. Omdat ik weet dat ik mijn brood ermee kan verdienen en het me niet kan veroorloven om opnieuw bij een topclub diep te vallen." E OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Het is eigenlijk maar goed dat Roodenburgen UVS niet bij elkaar zijn inge deeld. Dat was ongetwijfeld knokken geworden. Dat er de clubs rivalen van elkaar zijn, wisten we al. Daar is trouwens niks mee mee, zolang de sfeer maar gezond blijft. Peter Slingerland, jeugdtrainer van Roodenburg, heeft echter een bom gelegd onder de ver houdingen tussen de zonda geersteklassers. In Voetbal To taal. bondsorgaan van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond. spuwt Slingerland, oe- fenmeester van de Landelijke Jeugd, zijn gal over ronsel praktijken bij UVS. In het arti kel wordt Slingerland, zelf ooit voetballend voor de blauwwit- ten, verbaal bijgestaan door Cees van der Wiel, de laatste is verbonden aan de jeugd van Noord wijk. Slingerland, over concurrentie en scouten in het amateur voetbal: ,Je ziet het niet alleen bij A- spelers, maar tegenwoordig ook al bij B- en C-junioren. Die knapen worden gewoon benaderd en beloften worden er soms ook wel gedaan. Ik kan dat alleenqüet bewijzen. Ik weet dat UVS een groot aantal spelers van buitenaf heeft, die in de vorm van ver voer, een brommer of een an der vervoermiddel iets krijgen om daar te komen spelen. Ik ben bij Roodenburg vier spelers kwijtgeraakt aan UVS. maar kan alleen niet bewijzen dat het om geld gaat. Zij ver klaren gewoon dat ze spelers benaderen. Zo. die zit. Van der Wiel doet ook nog een duit in het zakje: „Ik ken genoeg spelers die di rect zijn benaderd door UVS. Daar wordt ook over bedragen gesproken. Ik heb een goede re latie met mijn spelers en als ze worden gebeld of benaderd dooreen club, nemen ze con tact met me op. Hoe komt UVS per jaar aan vijftien of zestien nieuwe A-junioren? Dat de trainer er drie of vier uit destil leert, is perfect, maar de ande ren die geen vaste plaats krij gen. worden bij het grofvuil gedumpt. Het verhaal is oud, nieuw is alleen het medium waarin de heren trainers hun zegje mo gen doen. Het bondsorgaan van de KNVB is een, zachtjes uitgedrukt, ongewone plaats om ronselpraktijken en beta lingen aan de kaak te stellen. Het verhaal zou trouwens een mooie aanleiding zijn voor de KNVB om een onderzoek naar illegale praktijken. Maar nee, in plaats daarvan laat auteur Rob de Leede, nota bene de PR-man van de voetbalbond, Slingerland en Van der Wiel hun ergernissen over UVS spuien. Zonder weerwoord. Hoezo een kilo boter op je KNVB-hoofd, hoezo je eigen nest bevuilen. Saillant detail: het verhaal is geschreven naar aanleiding van het 90-jarig bestaan in de afdeling. Aangezien De Leede UVS niet heeft geconfronteerd met de zware aantijgingen, stellen wij voorzitter Van Leeuwen, die ene. maar o zo klemmende vraag: spreken Slingerland en Van der Wiel de waarheid? We treffen het. want de voor zitter van UVS is ziedend. Niet zozeer op Slingerland en Van der Wiel, maar op de KNVB. Van Leeuwen:We hebben het bestuur amateurvoetbal een brief gestuurd met de vraag wat dit allemaal heeft te bete kenen. Dat dit soort vuilspui terij wordt geplaatst in een of ficieel orgaan van de KNVB. daartegen hebben wij stelling genomen Normaal is het niet onze gewoonte om te reageren op dergelijke onzinnige uit spraken. Want onzinnig zijn ze, zeker weten. UVS, in casu Bart van i eeu wen, eist een snel antwoord van de KNVB: „Wij zijn zeer geschokt. Wat Slingerlanden Van der Wiel zeggen, is hun verantwoorde lijkheid. Ik plaats hun opmer kingen onder de noemer kin nesinne en jaloezie. We spelen met onze jeugd al 20 jaar in de lopen hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind. Erger vind ik dat de KNVB dit heeft toeg- staan, het is nota bene geschre ven dooreen PR-man. t&nley Macnack heeft bij Alphense Boys geen benij denswaardige rol. De 22-jarige voetballer, in het dagelijks le ven administratief medewer ker, het t i de dag hoofdklasser door zijn ca paciteiten als 'all-rounder' weliswaar overal inzetbaar, maar juist dat prettige gege ven keert zich vaak tegen hem. Want een gewenste vas te (basis)plaats is voor de door zijn trainer Paul Bahlmann als 'verdediger' aangemerkte spe ler nog steeds niet weggelegd. En Macnack wil daar zo lang zamerhand eigenlijk best wel voor in aanmerking komen. Het liefste zou hij in een wat aanvallende rol kruipen. Bij de competitie-opening van vori ge week tegen OSV meende de Alphenaar een offensieve kans te krijgen toen er op het middenveld opengevallen plaatsen moesten worden in gevuld. Tot zijn teleurstelling bood Bahlmann hem de posi tie van linkervleugelverdedi ger aan. „Ik kwam op een plek terecht die ik niet verwacht had. Ik had eigenlijk als linkshalf wil len spelen", bekent Macnack. Die vervolgens de kop in de wind gooide en in de ogen van Bahlmann ongeïnteres seerd en niet taakbewust voetbalde. Plichtmatig, zeg „Het klopt dat ik te weinig in zet toonde. Maar ik heb er niet bewust met de pet naar lopen gooien. Het was voor mij al leen moeilijk om me te moti- Moeilijk? Macnack: „ja, maar eerlijk ge zegd is dat een verhaal apart. Want er zijn wel wat dingen aan voorafgegaan. Het is een beet je complex en ik weet niet of ik er verstandig aan doe om (laar oi>er te praten. Maar dan zul je zondag tegen Papendrccht weer hebben zit ten verbijten. Want toen zat je gewoon op de bank. En dat had alles te maken met je 'in getogen' optreden van een week eerder. ,Ja. dat klopt. Na de u<edstrijd heb ik er al met de trainer over gesproken en deze week praten we verder. Nogmaals, ik vind het moeilijk om oi<er te praten. Het is een emotionele toe stand. „ik heb ook geen zin om daar nog woorden aan vuil te ma ken. Stanley deed gewoon niet mee. Hij zal op de bank", meldde Bahlmann na de ver loren partij tegen Papend- recht. „Hij had een strafbeurt omdat we ontevreden waren over zijn optreden tegen OSV", lichtte elftalleider Gerard Haverkamp

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25