AH wil liever ook op maandagmorgen open 'Vrachtwagens nemen straks de Kanaaltunnel' Kakelbont ligt niet in de winkel Stand van Zaken Recordgroei van aantal hypotheken Produktie Fokker 50 omlaag Vliegtuigbouwer Fokker over weegt het produktietempo van de Fokker 50 turboprop op nieuw terug te schroeven. Door de tegenvallende verkopen van het vliegtuig, groeit de voorraad 'witte staarten' (niet verkochte toestellen) gestaag. Op VVoensd- recht en op Schiphol staan ten minste vijftien onverkochte vliegtuigen in opslag. De vakbonden vrezen dat het verder verlagen van het produk tietempo met een verlies aan werkgelegenheid gepaard gaat. Volgens bestuurder Peter van Bers van de Industriebond FNV zou een dergelijke maatregel ongetwijfeld opnieuw arbeids plaatsen kosten. De bonden gaan volgende week met Fokker praten over de problemen met de Fokker 50. Fokker-woordvoerder Van Veen ontkent echter dat het te- Samenwerking Fles en Karox De Leidse horeca-groothandels Fles en Karox bedrijfskeukens zijn een samenwerking aange gaan. Daarbinnen vullen de twee bedrijven elkaar aan. Fles levert 'kleingoed' zoals glaswerk en porselein, voor bedrijfsge- bruik, Karox levert grootkeu- kenapparatuur. Fles werd in 1898 opgericht. Het bedrijf was tot begin 1993 aan de Hooigracht gevestigd. Problemen met parkeren en met laden en lossen waren aan leiding om uit de binnenstad te verhuizen naar industrieterrein De Waard. Fles Horeca Groothandel be gon indertijd met de verkoop van potten en pannen. Na ver loop van tijd verkocht Fles een breed assortiment huishoudelij ke artikelen. De zaak groeide uit tot een combinatie van zowel groot- als detailhandel. Onge veer 25 jaar geleden begon Fles zich te richten op de horeca. rugschroeven van de produktie sociale gevolgen heeft. I let staat nog niet vast hoe wij de proble men rond de Fokker 50 gaan aanpakken. Van Veen: „Fr zijn twee manieren om dat te doen. Wij kunnen het produktietem po omlaag brengen of wij kun nen de toestellen slechts voor een deel afbouwen. Pas als er een klant bekend is, wordt het vliegtuig verder afgebouwd. Dat gebeurt al met de Fokker 100. l x wordt nu gekeken of de Fokker 50 zich hiervoor leent," aldus Van Veen. JE ZIT ALTIJD GOED MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaal u voor uw lening naar een verlrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. /^jK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus.11300.2301 EH Leiden tel. 071-167777 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 ZAKELIJK Drankenhandel KATWIJK - Drankengroothandel Toonen-Lafeber heeft afgelopen maandag zijn vestiging aan de Steenbakkerstraat 12 in Katwijk geopend. Toonen-Lafeber is een samenvoeging van drie be staande drankenhandels, Lafe- ber uit Leiderdorp, Pluimgraaff uit Katwijk en Toonen uit Noordwijk. Het werkgebied van de nieuwe drankenhandel om vat Wassenaar, Noordwijk, Kat wijk, Noordwijkerhout, Roelo- farendsveen, Voorhout, Oegst- geest, Valkenburg, Leiden, Lei derdorp, Stompwijk, Hazers- woude; Zoeterwoude en Voor schoten. Pensioen OEGSTGEEST - 'Pensioen, nu zorgen voor latere'. Dat is het thema van een bijeenkomst die het Contact Jonge Bedrijven dinsdag 21 september houdt. Spreker is Pim Kuit, pensioen adviseur bij verzekeringsmaat schappij Aegon. De bijeenkomst begint om 20.30 uur in hotel Het Witte Huis aan het Wilhel- minapark 33 in Oegstgeest. Meer informatie over het CJB via het verenigingssecretariaat 071-128573. Ziekteverzuim HAARLEM Vervoermaat schappij NZH heeft gisteren een collectieve ziekenfondsovereen komst getekend voor haar 2850 werknemers. Het contract met Spaarneland (een onderdeel van het Zilveren Kruis) is een uitvloeisel van de succesvolle samenwerking om het ziekte verzuim te beperken. Door de nieuwe overeenkomst hebben beide partijen minder papieren rompsldmp. Sinds vorig jaar hebben Spaarneland en NZH in samen werking met het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor (GAK) het ziekteverzuim onder buschauffeurs in de Haarlemse regio teruggebracht van twaalf naar 9,5 procent. Zoals te doen gebruikelijk bij dit soort projec ten zijn 'begeleiding' en 'pre ventie' de sleutelwoorden. Directie voorspelt Noordzee-ferries zware concurrentie schiphol. jaap sluis De Kanaaltunnel zal na de ope ning in 1994 een groot deel van het vrachtvervoer tussen Frank rijk en Groot-Brittannië voor zich opeisen. De Noordzee-fer ries krijgen er een geduchte concurrent bij en zullen vrijwel zeker een marktaandeel in moeten leveren. Dat zegt Chris tian Zbylut, directeur vracht van Le Shuttle. Deze dochteronderneming van Eurotunnel regelt het vrachtver voer in de zo'n dertig miljard gulden kostende ondergrondse verbinding. Aan de hand van een zeer gedetailleerd systeem wordt besloten welke lading wél en welke niet door de tunnel mag. Uitgangspunt is dat het goederenvervoer geen gevaar op mag leveren voor het pu bliek, het personeel van Euro tunnel en de tunnel zelf. Er moet worden voldaan aan de eisen die de Inter Governmental Commission stelt. Daarin heb ben vertegenwoordigers van Groot-Brittannië en Frankrijk zitting. De vrachtwagens gaan, nadat ze bij de ingang van de tunnel zijn gecontroleerd, op speciale wagons. De chauffeurs mogen niet-in het voertuig blijven en krijgen een gezamenlijke ruimte toegewezen. Volgens Zbylut zouden zo'n vijfduizend Eu ropese transportbedrijven klant kunnen worden. Zij worden de komende jaren vanuit verkoop kantoren in Calais, Folkstone en Essen bewerkt. In januari 1994 worden de tarieven definitief vastgesteld. Voor vervoerders zit de grote winst vooral in de tijdsbespa ring, zegt Zbylut: „Alleen al de reis gaat twee uur sneller dan met boten. Bovendien verloopt het binnenrijden in Calais en wegrijden in Folkstone veel vlotter. Met andere woorden: zelfs als we vijf procent duurder zouden zijn dan de ferries, maakt het enorme tijdsvoordeel de tunnel toch nog veel aan trekkelijker. Een bedrijf dat er vijfduizend keer per jaar een la ding doorheen stuurt, bespaart minimaal tienduizend arbeids- Overigens verwacht Zbylut dat de tunnel vooral aantrekke lijk is voor vervoerders in het zuidelijk deel van ons land. Die kunnen via goede verbindingen dwars door België heen snel in Calais komen en van daaruit de overtocht maken. Vanuit Hoek van Holland duurt die tocht niet twee, maar vier uur en dat, al dus de Shuttle-directeur, is bij het transport van "goederen als groente, fruit en bloemen een probleem. Vooral zulke ladin gen zullen, verwacht hij, in gro te hoeveelheden door de tunnel gaan. Le Shuttle gaat de Neder landse transportmarkt intensief bewerken. Die is volgens Zbylut met rond de 350.000 onderne mers binnen Europa van groot belang en haalt in zeer veel lan den werk weg. Handboek Een speciale ladinggroep zijn de gevaarlijke stoffen. Jaarlijks wordt ddarvan tussen Frankrijk en Groot-Brittannië 600.000 ton vervoerd*Le Shuttle heeft een compact handboek samenge steld waarin exact staat aange geven hoe met die stoffen moet worden omgegaan. Geen door gang krijgen onder meer explo sieven, stoffen die vatbaar zijn voor zelfontbranding, stoffen die bij contact met water tot ontbranding (kunnen) komen en radio-actieve stoffen. Overigens kan in een aantal stringent te omschrijven geval len een uitzondering worden gemaakt. Zo mogen radio-actie ve onderdelen bevattende hart- stimulatoren wél worden ver voerd. In de tunnel hangt om de 75 meter blusapparatuur. En om de 375 meter is een nood uitgang met schuilplek. Verder beschikt men over een achttien mensen tellend brandweer korps met speciale voertuigen, worden er infrarood detectoren aangebracht en kan in geval van een ramp exact door de compu ter worden aangegeven \Vaar op dat moment de wagons met ge vaarlijke stoffen rijden. Arnoldus Bouwpartners in andere handen leiden Arnoldus Bouwpartners/Arnol- dus Keukens in Leiden. De zaak komt nu in handen van G.J. J.L. Arnoldus heeft wegens het Kleinlugtebeld die al tien jaar bereiken van de pensioenge- samen met Arnoldus de directie rechtigde leeftijd onlangs af- vormde, scheid genomen van zijn bedrijf Met het vertrek van Arnoldus is de firma t generaties niet meer i na drie handen van een lid van deze familie. Kleinlugtebeld zet het bedrijf waar tien mensen werken wel onder die naam en op de be staande voet voort. In het winkelcentrum De Aarhof in Alphen aan den Rijn wordt voorlopig alleen door Albert Heijn gebruik gemaakt van de latere sluitingstijd. ARCHIEFFOTO BEN DE BRUYN De late namiddagverkoop door de supermarkten van Albert Heijn tot 18.30 uur is in deze regio overwegend een goed idee geweest. Vestigingsleiders uit deze omgeving zijn er voorstan der van in de avonduren nog langer open te blijven en suggereren ook om de zaak op maandagochtend te openen. regio niek faas Landelijk blijkt echter dat de ruimere winkelsluiting voor zo'n kwart van de 450 vestigin gen van het grootwinkelbedrijf geen succes is. In steden gaat het beter dan in buitengebie den. Volgens AH-directeur K. Dorsman is een op de vijf filia len waarschijnlijk beter af als de extra openingsuren worden be nut op maandag- en zaterdag ochtend. Hij verwerpt de suggestie dat AH niet tevreden zou zijn met de nieuwe openingsmogelijkhe den die in januari van kracht werden. De concurrentie hoeft er derhalve niet op te rekenen dat de supergrutter terugkomt op zijn besluit de winkels tot 18.30 open te houden. Het liefst wil Dorsman 22 uur als bo vengrens om een vuist te ma ken naar pizza-bezorgers en fast-foodbedrijven. Bedrijfsleider H.B. Wolkers van het A.H. filiaal in de Koper molen in Leiden vindt dat het later open zijn zeker op langere termijn goed werkt. Wolkers: „De klanten zijn er elk geval blij mee na hun werk rustig te kun nen winkelen met een kleine kans op grote files voor de kassa door een grotere spreiding. Ik vind het wel jammer <Jat we de enige zijn in het winkelcentrum De Kopermolen. Ik spreek veel mensen die het lekker rustig vinden na zessen te' winkelen." Wolkers zou het prettig vin den ook op maandagmorgen open te zijn. Het inroosteren van personeel gaf Wolkers geen problemen. „We hebben veel parttimers in dienst, waardoor we veel kunnen schuiven. Goe de mogelijkheden zijn er bij voorbeeld voor scholieren. Alles wordt met het personeel in on derling overleg geregeld", aldus Wolkers. In Alphen aan den Rijn er vaart bedrijfsleider A.H. Ande- weg van het filiaal aan de Aar hof de verlate sluitingstijd als zeer positief voor heel veel mensen. Andeweg: „Vooral het half uur extra op zaterdag van 17 naar 17.30 is een succes." Over het idee van AH-directeur Dorsman om eventueel tot 22 open te zijn zegt hij: „De be- langrijkse drijfveer voor langere openingstijden binnen ons con cern is de service naar de klant. Ik zou het liefst de maandag morgen ook open zijn." Alleen in het begin was het voor het personeel wennen met de ande re tijden", volgens Andeweg. Bij Albert Heijn in Sassen- Pieim aan het Boschplein leert de ervaring dat het later open zijn vooral aan het eind van de week een succes is. Plaatsver vangend bedrijfsleider F. Ver- heijen vindt het voorstel van de hoofddirectie om tol 22 uur open te zijn heel goed. „Niet al leen uit oogpunt van de service naar de klant, maar ook voor het regelen van de avonddien sten. Je kunt daardoor beter af stemmen op de wensen in het privéleven van hel personeel", aldus Verheijen, Hij zou ook graag op maandagmorgen open zijn. Het aantal hypotheken dat wordt afgesloten maakt een stormachtige groei door. Lan delijk steeg het aantal wo ninghypotheken in de eerste helft van het jaar met 37,5 procent en dat betekent een recordgroei. Ook hypotheek verschaffers in de Leidse regio melden een sterke groei die nog groter zou kunnen zijn als er meer huizen beschik baar zouden zijn met een prijs tussen de een en twee De enorme groei van het aantal hypotheken heeft voor al te maken met de druk op de huizenmarkt. De dalende rente speelt daarbij weliswaar een rol, maar ook de relatief sterk stijgende huren. Een steeds nijpender probleem is het tekort aan betaalbare koopwoningen. H. Eibers van het Financieel Dienstencen trum in Leiden constateert dan ook dat mensen die bij hem komen voor een hypo theekadvies vaak lang gezocht hebben voor ze een huis von den. „De druk op de markt is enorm. De prijzen zijn hoog, maar mensen zijn bij het slui ten van hypotheken nog steeds voorzichtig. Ze gaan niet tot de grenzen van wat mogelijk is." Eibers schat voorzichtig dat de afgelopen maanden twin tig procent meer mensen bij hem aanklopten voor een hy potheekadvies. Een hypo theekadviseur van een Leids makelaarskantoor houdt het op een groei van 'zeker 25 procent'. De groei is ook ge stimuleerd door de soepeler regelingen van banken om geld te verstrekken op basis van twee inkomens. Boven dien is het sinds 1 april ook mogelijk gemeentegarantie te krijgen op die basis. Met ge meentegarantie kunnen tweeverdieners die elk onge veer 30.000 gulden per jaar verdienen bijna twee ton aan hypotheek krijgen. Dergelijke starters op de woningmarkt komen alleen in aanmerking voor duurdere huizen „En als je duizend gulden huur moet betalen is een koopwoning al snel aantrekkelijker." C. van Wieringen van het Leidse kantoor van de Hypo- theker constateert dat men sen in een steeds vroeger sta dium om advies komen. „Door de druk op de markt, moet je al snel met een bod komen. Iedereen die een huis wil kopen weet dat er achter hem nog drie of vier anderen komen. Vandaar dat mensen steeds eerder willen weten hoe ver ze kunnen gaan." Landelijk werden in de eer ste zes maanden van dit jaar 153.000 hypotheken gesloten, tegen 121.000 vorig jaar. In totaal staan die 153.000 hypo theken voor een bedrag van 34,2 miljard gulden. Het aan tal woninghypotheken lag in de eerste zes maanden van 1993 op 130.000, goed voor 19,5 miljard gulden. Een toe name van 37,8 procent, zo meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De gemiddelde rente daalde van 9,23 procent in 1991 naar 7,67 procent in de eerste helft van dit jaar. Inmiddels zijn er al verschillende hypotheekver strekkers onder de 7 procent gedoken. C. van Wieringen van de Hypotheker bestrijdt dat de hypotheekrentes van wege de grote vraag langza mer dalen dan de andere ren tes. „Er zijn steeds meer ver strekkers van hypotheken en als er een met een lager tarief komt, kunnen de anderen niet achterblijven." „Ik ben kinderkleding gaan ontwerpen omdat ik zelf kinderen heb. Omdat ik de kunstacademie heb gedaan ging me dat makkelijk af. Bovendien vond ik de kinder kleding die mij aansprak veel te duur. Vrienden en kennissen reageerden heel ver rast en enthousiast op wat ik zelf maakte. Zij spoorden me aan om er mee door te gaan en zeiden dat er handel in zat. De naam Kakelbont moet letterlijk worden ge nomen. De kleren die ik maak zijn kakel bont. Toen de kinderen naar school gingen zat ik met het dilemma examen te doen aan de academie of zelf iets gaan ondernemen. Het is dat laatste geworden. De mensen die zijn opgeleid als kunstenaar zijn lang niet altijd in staat daar ook een bestaan mee op te bouwen. Het is ook de vraag hoe consu ment-gericht je dan nog kunt werken. Dat is iets wat je niet leert op de academie. Ik ben ook met Kakelbont begonnen om dat het goed is te combineren met de ver zorging van de kinderen. Als ze naar school gaan, kan ik de kleding ontwerpen en ma ken. De verkoop is 's avonds. We houden party's bij mensen thuis. Inderdaad, een beetje het idee van Tupperware. Een gezel lige avond waarop geïnteresseerde mensen de kleren kunnen bekijken. Dat loopt goed. De mensen komen dan ook met het idee dat ze wel wat willen kopen. Je merkt wel dat er bepaalde pieken zijn, bij voorbeeld bij de wisseling van de seizoenen of bij het begin van het schooljaar. Voor het houden van de party's werk ik inmiddels met nog twee andere vrouwen samen. We zijn ieder twee avonden per week op pad. Inmiddels moet ik ook wel kleren inko pen. Ik kan het gewoon niet meer bijbenen om het allemaal te maken. Ik wil nu dan ook iemand aannemen om een aantal uren per week voor mij te naaien. Want mijn wens is het assortiment verder te vergroten en het moet daarbij gaan om kleren die je niet in de winkel kunt vinden. Dat is de ba sis van Kakelbont. Als de zaak verder groeit, zou ik wel graag zelf een winkel willen ope nen. Voordat ik hiermee begon heb ik drie jaar voor anderen kleding verkocht. Dat deed ik op een vergelijkbare manier. Daardoor wist ik op een gegeven moment dat er wel een markt voor Kakelbont was. Op basis van die ervaring heb ik ook een ondernemingsplan gemaakt, waarin ik heb geprobeerd te ra men hoe de omzet zich zou ontwikkelen. Dat is ook wel uitgekomen, maar ik heb de prognoses dan ook op ervaringsfeiten geba seerd. Het meest tegengevallen tot nu toe zijn geldzaken. Banken willen eerst resultaat zien voor ze geld geven. Voor zo ver ik wel geld heb gekregen, was dat omdat mijn man een inkomen heeft. Eigenlijk zou dat er los van moeten staan. Ik doe dit juist om dat ik in mijn eigen onderhoud wil voor zien. Grote investeringen heb ik tot nu toe niet gedaan. Maar op zich vertegenwoordi gen de kleren al een forse investering, stof fen zijn duur. Op termijn zou ik een com puter willen aanschaffen Het leukste van Kakelbont is dat het aan slaat. Dat je waardering krijgt omdat je met iets komt dat er nog niet was. Soms zeggen mensen ook dat ik maar bof dat ik de hele dag met mijn hobby bezig kan zijn. Maar dan zien ze kennelijk niet dat ik hiermee begonnen ben om een bestaan op te bou wen. Hoewel ik zelf natuurlijk het liefst cre atief bezig ben, komt daar veel meer bij kij ken. Denk alleen maar aan de boekhou ding. En als ik een hele dag alleen sjaals zit te naaien, is dat toch echt niet uit hobby." Kakelbont is te bereiken via 071 -318335. tekst: rudolf kleun foto: hielco kuipers De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Ze hebben gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden. Vandaag: Agnes Harmsma uit Leiden die onder de naam Kakelbont kinderkleding ontwerpt, maakt en verkoopt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21