Leidsch Dagblad Oude CDA-toppers kraken Brinkman Voorlichting is goedkoop, maar leidt niet tot veilig verkeer Verbazing bij sociale diensten over onderzoek BEL: 071-128030 Zwaargewichten versus demagoog Boerenblokkade van Parijs weer mislukt GOED NIEUWS X WOENDAC 15 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40261 LOSSE NUMMERS 1,60 Sjevardnadze 2Sjevardnadze dreigt met aftreden, de Geor- goërs gaan achter hun lei der staan en het parlement gaat door de knieën. Architectuur q De opening van het J Architectuur Insti tuut in Rotterdam maakt een einde aan een discus sie van 80 jaar. Kritiek van Biesheuvel, Schmelzer en Udink in jaarboek CDA-fractieleider Brinkman moet bij de komende verkie zingen het kabinetsbeleid verdedigen, anders gaat dat het CDA kiezers kosten. De neiging van de beoogde CDA-lijsttrekker afstand te nemen van het huidige kabi netsbeleid is verkeerd, want hij is daar door de steun van zijn fractie mede-verantwoordelijk voor. den haag gpdsoms bij Brinkman het gevoel krijgt dat hij afstand wil nemen van het kabinetsbeleid. Het is net alsof een andere combinatie hem liever zou zijn." Schmelze- ler keurt dat gedrag ook af. Het kabinetsbeleid dient inzet van de verkiezingen te zijn, want Brinkman is „medeverantwoor delijk en daarvoor mag hij niet weglopen". Brinkmans sterke aandacht voor zijn presentatie levert af keurende woorden van zijn er- Oud-premier Biesheuvel en de oud-ministers Schmelzer en Udink geven deze waarschu wing aan Brinkman in het van daag gepresenteerde CDA-jaar- boek. De drie voormalige lijst trekkers van de oude partijen ARP, KVP en CHU (die op zijn gegaan in het CDA) kraken daarin kritische noten over de opvolger van premier Lubbers als CDA-leider. „Als Brinkman zich straks als varen voorgangers op. Volgens lijsttrekker zou gaan distantië- Biesheuvel moet hij niet teveel ren van het beleid van het kabi net dan voorspel ik u dat de kie zers dat niet zullen begrijpen", zegt Biesheuvel. „Brinkman heeft die neiging een beetje. Door mijn eigen ervaring wijs geworden zeg ik: Brinkman, doe - dat niet." Udink beaamt dat. „Ik ben het eens met Biesheuvel dat je bezig zijn met „de techniek en het vrij op het podium lopen, daar prikt de TV-kijker door heen". Schmelzer mist nog zijn bevlogenheid als CDA'er. Alle drie de ex-lijstaanvoeders missen Lubbers nu al. Brink man kan die leegte niet vullen. Udink gaat nog verder en wil dat Lubbers gewoon weer de kar trekt. „Dat zou voor het CDA het grootst denkbare elec torale plechtanker zijn. Iedere oplossing, hoe goed op zich ook, is altijd een slag minder." In hetzelfde jaarboek erkent premier Lubbers dat zijn derde kabinet beleidsfouten heeft ge maakt. In 1990 zijn de economi sche mogelijkheden overschat. De bezuinigings-teugel werd iets gevierd, de koppeling tus sen lonen en uitkeringen her steld. Volgens Lubbers bestond er binnen de coalitie het gevoel dat Nederland door het econo mische dal van de jaren tachtig heen was. De vreugde was ech ter van korte duur, schrijft hij. In wat mag worden be schouwd als zijn politiek testa ment bepleit Lubbers nieuwe ingrepen in de sociale zeker heid. Na de maatregelen die bij Ziektewet, WAO, AAW, AWW en bijstand zijn of zullen worden doorgevoerd, zou nu de Werk loosheidswet (WW) tegen het licht moeten worden gehouden. De duur van de WW-uitkering zou moeten worden gekoppeld aan het arbeidsverleden. Jongen (13) klaagt Michael Jackson aan LQS ANGELES fttr-UPI-DPA Een 13-jarige Amerikaanse jongen heeft gisteren offi cieel een aanklacht inge diend tegen popzanger Mi chael Jackson wegens aan randing. Eerder had hij de artiest al beschuldigd van seksueel misbruik. De civiele rechtszaak is aangespannen bij een recht bank in Los Angeles, on danks Jacksons ontkennin gen dat hij de zoon van een welgestelde tandarts uit Be verly Hills seksueel zou heb ben lastiggevallen. Hij zegt dat het om een mislukte po ging gaat om hem af te per sen. De vader zou 40 mil joen gulden hebben geëist. De tiener, Jordan Schwartz, beschuldigt de megastar onder meer van seksuele aanranding, verlei ding, moedwiljig wangedrag en bedrog. Jackson zou de jongen hebben geaaid. Ver der is er sprake van mastur batie en orale seks. Advo caat Larry Feldman zei de aanklacht te hebben inge diend „omdat het systeem dat kinderen moet bescher men tegen seksueel mis bruik door volwassen, heeft gefaald". De politie vond tot nu toe geen bewijs voor de beschuldigingen. 'Leiden voert bijstandswet goed uit' Hajduk |- De verplaatsing van J het Europa Cup-du- el tegen Ajax kost Hajduk Split handenvol geld. Werkgevers: Duizenden banen extra illusie Nog geen obonnee? HET WOORD IS AAN Joubert Wie nooit zijn ongelijk bekent, j heeft niet de waarheid lief, doch zijn eigenwaarde. Minder overheidsuitgaven, een beter werkende arbeidsmarkt en versterking van het onderne- j merschap zijn volgens de werk- j VANDAAG leiden annet van aarsen De gemeenten in de Leidse re gio hebben met ongeloof gerea geerd op de uitkomst van het onderzoek van de commissie Van der Zwan naar de uitvoe ring van de bijstandswet. Vol gens de commissie is die uit voering een chaos en vertonen de sociale diensten ontoelaat-, bare tekortkomingen. Volgens de gemeenten zijn de onder zoeksresultaten van de com missie ietwat vreemd. Het kan niet dat er van 3.100 onder zochte dossiers geen enkel dos sier klopt, is een reactie die bij iedere sociale dienst is te horen. Rare scores, meent Saskia Noorman, directeur sociale za ken in Leiden. De controles van de gemeentelijke accountant, de Rijksconsulentschappen en de Rijksaccountant geven vol gens haar een totaal ander beeld. „Het onderzoek dat de Rijksconsulent over het jaar 1992 heeft uitgevoerd in de ge meente Leiden, heeft als con clusie dat de gemeente de wet goed uitvoert", aldus Noorman. „En we kunnen ons niet voor stellen dat dat alleen voor Lei den geldt." De sociale dienst in Leiden is overigens niet door de commissie Van der Zwan ge controleerd, zegt Noorman. Welke gemeenten wel zijn doorgelicht, wordt uit het rap port van de commissie ook niet duidelijk. In totaal onderzocht de commissie Van der Zwan de werkwijze van 28 gemeentelijke sociale diensten. Ze constateer de ontoelaatbare tekortkomin gen bij het overgrote deel van de gemeenten. De Alphense directeur Doele- man van sociale zaken gelooft net als Noorman in Leiden evenmin dat de uitkomst van het onderzoek van Van der Zwan klopt, al kent hij de in houd van het rapport nog niet. „Als volgens het rapport de uit voering van de bijstandswet een chaos is, dan is die uitkomst verrassend en naar mijn me ning ook onjuist", zegt hij. Vol gens Doeleman wordt in Al phen, waar 1250 mensen een uitkering genieten via de AWB, alleen een uitkering verstrekt als alle relevante gegevens van de aanvrager zijn gecontroleerd. De commissie Van der Zwan constateerde juist dat in veel gevallen de controle van gege vens achterwege blijft. Pagina 3: Kamer woest over fraude in bijstand. Wie ruimt het puin van de bijstand op? Vier manieren om fraude te bestrijden. Pagina 18: 'Commissie op dood spoori. Washington De Amerikaanse president Bill Clinton is gisteren begonnen aan een lange en harde cam pagne om het zeer omstreden vrijhandelsverdrag met Canada en Mexico in de Verenigde Staten aan de man te brengen. Hij bracht meteen zwaar geschut in stelling: drie van zijn voorgangers. Die trokken, onder aanvoering van Clinton, fel van leer tegen de grootste opponent van het verdrag, Ross Perot. De excentrieke Texaanse miljardair en ex-presidentskan-, didaat werd door de ex-presidenten Gerald Ford, Jimmy Carter en George Bush onomwonden voor een gevaarlijke demagoog uitgemaakt, die de Ameri kanen op stang jaagt met valse informatie over het verdrag en zo de werkgelegenheid en welvaart van miljoenen in gevaar brengt. Het North American Free Trade Agreement (NAFTA) moet leiden tot een 'Amerikaanse EG', een vrije markt met 375 miljoen consumenten en voor 6.000 miljard dollar aan han delsstromen. Alle handelsbeperkingen moeten over 15 jaar zijn verdwenen. FOTO'S REUTER WIN McNAMEE parus hans gertsen correspondent Ook de tweede poging van de wilde boerenvakbond Coordi nation Rurale om Parijs van de buitenwereld af te sluiten, is op een mislukking uitgedraaid. Prikacties van enkele tientallen boerencommando's zorgden vanmorgen vroeg voor veel overlast, filevorming en vertra ging, maar de boze boeren slaagden niet in hun opzet de ochtendspits in de regio Parijs totaal te ontregelen. De boeren wilden het verkeer rond de Franse hoofdstad plat leggen uit protest tegen de her vorming van het Europese land bouwbeleid en het landbouw akkoord (GATT-akkoord) tussen de EG en de Verenigde Staten. Die twee zaken betekenen vol gens de Coordination Rurale op termijn de doodsteek voor de helft van de Franse boerenbe drijven. De boeren eisen een onder houd met de Franse premier Balladur. De Franse regering weigert tot nu toe met de Coor dination Rurale om de tafel te gaan zitten. De erkende boeren vakbonden, door de Coordina tion Rurale als verraders be schouwd, steunen de acties niet. Vorig jaar deed de Cordina- tion Rurale ook een niet hele maal geslaagde poging Parijs te blokkeren. Dit keer is de wilde boerenvakbond er niet in ge slaagd haar achterban massaal te mobiliseren. De actieleiding zei gisteren dat minstens tien duizend boeren uit heel Frank rijk aan de blokkade van Parijs zouden deelnemen. Volgens eerste schattingen hebben hooguit enkele duizenden boe ren aan de oproep gehoor gege- Uitgeprocedeerde asielzoeker per privé-jet terug den haag gpd„Het is onverantwoord hem samen met andere reizigers met een normale lijnvlucht terug te stu- Een uitgeprocedeerde asielzoeker wordt vandaag ren naar zijn vaderland. Drie keer eerder weiger- met een privé-jet teruggevlogen naar zijn vader- deri de gezagvoerders hem mee te nemen." De land Senegal. Het ministerie van justitie huurde vlucht kost de staat zo'n 50.000 gulden. Tot Ma- speciaal voor hem een klein vliegtuigje. De man is drid vliegt een in Nederland gearesteerde Spaan volgens de woordvoerder buitengewoon lastig, se drugbaron mee. gevers nodig banen te scheppen. Verdeling van bestaand werk over mensen die nu langs de lijn staan en „kunstbanen" in bijvoorbeeld 8 banenpools moeten maar wor- i den vergeten. Dat staat in het banenplan dat de gezamenlijke werkgevers vandaag in Den Haag hebben gepresenteerd. Direct nadat FNV en CNV een paar weken j geleden hun banenplan presen teerden, kregen de werkgevers het verwijt (onder andere van minister De Vries van sociale zaken) niets op dit gebied te willen doen. De werkgevers houden vast aan afschaffing van het mini- mumloon. Ze noemen het „be- grijpelijk dat de politiek enige tijd nodig heeft om dit te ver werken". Door de overheidsuit gaven te beperken, komt er ruimte om de verschillen tussen loonkosten en de netto-lonen te verkleinen. Het financieringte- i, kort moet verder omlaag om j ruimte te maken voor verdere i; verlaging van de rente: dat is goed voor de werkgelegenheid, j De meeste nadruk moet vol- i gens de NCW echter komen te J liggen op „meer dynamiek en verschillen" in het arbeids- t marktbeleid. De NCW pleit voor grotere loonverschillen, lonen die deels afhankelijk zijn van winsten en meer eenmalige af spraken over arbeidsvoorwaar den. Ook moet er meer deeltijd arbeid komen en werken op za terdag moet normaal worden. Medische verzorging in gevangenis slecht veenhuizen gpd Twee bewoners van de strafin richting Groot Bankenbosch in Veenhuizen hebben gisteren een zwartboek gepresenteerd waarin ze klagen over de slechte medische verzorging in de ge vangenis. Volgens hen is de kwaliteit van de medische dienst van de gevangenis ver onder de maat en weigert de di rectie maatregelen te nemen om deze te verbeteren. Samenwerking bij opsporing van winst criminelen den haag/londen gpd Nederland en Groot-Brittannië gaan nauwer samenwerken bij de opsporing, inbeslagname en confiscatie van opbrengsten van misdrijven. Minister Hirsch Ballin (justitie) tekende gisteren in Londen een overeenkomst met zijn Britse ambtgenoot Ho ward. Het verdrag is bedoeld om criminelen de winsten van hun misdaden Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Over leven 13,15,16,17 RTVShow10 Sport25,26,270 Stand van zaken21 VANDAAG OOK DE OMBUDSMAN PAGINA 22 HET WEER Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur graden, middagtemperatuur om streeks 16 graden. Wind uit zuid west tot west, matig, 3 a 4, aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. NIEUW IN LUXE KELIMSTOF Lódjdi Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuw Dus neem ik nu een abonnement. Zoon steekt moeder dood amstelveen anp Een 81-jarige vrouw is gisteren in haar woning in Amstelveen doodgestoken, vermoedelijk door haar 51-jarige zoon. On derzoek moet dit nog uitwijzen. De zoon wordt vrijdag voorge leid voor dé officier van justitie. Dat heeft een politiewoordvoer der vandaag meegedeeld. De politie kreeg via 06-11 een melding binnen dat er een moord zou zijn gepleegd. Later bleek dat de stem van degene die had opgebeld overeenkwam met die van de zoon. Toen de politie bij de woning aankwam trof ze de zoon licht gewond aan. De verdachte kan nog niet worden verhoord omdat er moeilijk met hem te praten valt. De man was sinds een jaar te rug uit de Verenigde Staten en woonde sindsdien bij zijn moe der Leidse psycholoog promoveert op onderzoek naar onveilig verkeersgedrag: i Voorletters:- Adres: Postcode: j PUits i Tel.: caroline van overbeeke Voorlichtingscampagnes van de overheid om veilig gedrag in het verkeer te bevorderen en het aantal verkeersdoden terug te dringen, hebben weinig zin. Be stuurders zijn nauwelijks gevoe lig voor slogans die hen waar schuwen tegen te hard rijden. Volgens de Leidse psycholoog Herman Willem Kruysse weten weggebruikers heel goed wat gevaarlijk is, maar kiezen ze toch voor onveilig gedrag „om dat ze de mogelijkheid krijgen en ze er baat bij hebben". De overheid kan verkeersveiligheid volgens Kruysse alleen afdwin gen door onveilig gedrag sim pelweg onmogelijk te maken. Met een verplichte snelheidsbe- grenser in motorvoertuigen bij voorbeeld. Dat stelt de Leidse psycho loog in zijn proefschrift over de psychologische mechanismen die onveilig verkeersgedrag ver oorzaken: Conditions for safe traffic behaviour. Kruysse pro moveert vanmiddag op dit on derzoek aan de Leidse Rijksuni versiteit. Volgens Kruysse zijn ver keersdeelnemers over het alge meen heel goed in staat het ge vaar van een bepaalde verkeers situatie in te schatten. „Maar dat betekent nog niet dat we ons daar ook naar gedragen. Zo weten we bijvoorbeeld wel dat te hard rijden, te weinig afstand houden of door rood licht rijden gevaarlijk is, maar we doen het toch omdat we haast hebben." Dat verkeersdeelnemers niet voor voorlichting ontvankelijk zijn, heeft te maken met de psy chologische principes die aan ons weggedrag ten grondslag liggen. Kruysse: .Autorijden is gebaseerd op automatische vaardigheden: mensen besturen hun auto of ander voertuig zon der nog bij hun handelingen na te denken. Het is voor hen rou tinegedrag geworden; het besef van gevaar speelt geen rol meer. Daarom zijn ze niet ontvanke lijk voor voorlichting over hun rijstijl." Voorlichting heeft dus geen invloed op ingeslepen, automa tisch gedrag. „Gedrag wordt im mers een automatisme omdat het altijd goed gaat. We beoor delen ons eigen routinegedrag als veilig. Gaat het toch een keer fout, dan vervalt iemand na een tijdje uit gewoonte weer in zijn oude gedrag. Het enige dat de overheid dus kan doen is de omstandigheden aanpakken die gevaarlijk verkeersgedrag uit lokken: goede wegen waarop je met snelle auto's hard kunt rij den, niet goed afgestelde ver keerslichten en dergelijke. Een sterk politieapparaat heeft wei nig zin: politie treedt immers op als het aJ te laat is en de overtre ding al is begaan." De overheid kiest volgens Kruysse voor voorlichting om dat dat goedkoop is. „Het aan passen van verkeersituaties en wegen is veel ingrijpender en kostbaarder. Maar het is wel dè manier om de verkeersveilig heid te vergroten. In feite blijkt uit mijn onderzoek dat de ver- keersbeleidsmakers de ver keersveiligheid beïnvloeden: het heeft geen zin de verantwoor delijkheid bij de automoblisten te leggen." Voorlichting heeft volgens de Leidse psycholoog alleen zin als mensen nog in een leerstadium zijn en bijvoorbeeld autorijles hebben. „Ze zijn in dat stadium nog wel ontvankelijk voor infor matie over hun gedrag. In alle andere gevallen kun je veilig ge drag alleen maar afdwingen door mensen de mogelijkheden te ontnemen dat gedrag te ver tonen." Na dc eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement 0 Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal i 0 via acceptgiro 82,85) j 0 automatisch 82,85) j Nr. bank/giro: Handtekening: Of bd 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1