Lozing rioolwater ergert agrariërs Ronde Hoep: groen ruilhart voor de Randstad Over leven Boodschap in Jaarboek Natuur blijft somber IN HET VELD Vervuilde 'overstort' zou veestapel aantasten Er moet snel een eind komen aan het lozen van overtollig en veelal vervuild rioolwater op sloten en vaarten. Is dat niet mogelijk, dan moet in elk geval een waarschuwings systeem worden opgezet bij 'overstort', vindt de werk groep 'Gezond drinkwater voor vee'. Agariërs, die de werkgroep onlangs hebben opgericht, weten zich inmid dels gesteund door diverse milieu-organisaties. Voor J. van de Geest uit Nieuw- lande (Drenthe) staat het al lan ge tijd vast dat de zogeheten riooloverstort ernstige schade toebrengt aan de landbouw. Een en ander zou hebben geleid tot ziektes bij het vee, aangetas te tuinbouwprodukten en ver vuild slib. In een gisteren ver stuurde brandbrief aan alle be trokken instanties (gemeenten, provincies, waterschappen en Dierenbescherming) vraagt Van de Geest namens de weikgroep de overstort een halt toe te roe pen. Tot lozing van overtollige af valwater zijn waterschappen ge noodzaakt wanneer door hevige regenval de capaciteit van rio len en zuiveringsinstallaties on toereikend is. In plaats van naar de zuivering te worden gesluisd, komt het water rechtstreeks in sloten en vaarten terecht. Dat is water dat stinkt en dikwijls is vervuild met alles wat dagelijks in het toilet verdwijnt. Grofweg grenst het land van een op de vijfentwintig boeren aan water wegen die ook als riool-over- stort dienst doen. De klachten van de werk groep zijn inmiddels onder schreven door het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM) in Utrecht. Nader onder zoek dóór het CLM heeft nog eens aangetoond dat het water na lozing in veel gevallen was verontreinigd met zware meta len en ziekteverwekkers (bacte riën). Volgens Van de Geest hebben veehouders al eerder aan de bel getrokken in 'Den Haag', maar werd er tot op heden niets ge daan met de grieven. Nu enkele officiële onderzoeksresultaten op tafel liggen, wordt opnieuw actie gevoerd. „In de hoop dat er dit keer wel maatregelen worden genomen", zegt Van de Geest. Behalve voor een sane ring van overstorten en een waarschuwingssysteem, pleit de werkgroep voor een vergoeding aan boeren die aantoonbaar schade hebben geleden. Woordvoerder K. Meijer van het Hoogheemraadschap van Rijnland erkent het probleem. „Het dilemma waarvoor wij staan is dat er geen alternatief is. Ja, dat het water terug gaat in de richting van de straten en de huizen. Maar dat is natuurlijk geen oplossing." Volgens de zegsman van Rijn land beperken de klachten bij de riool-overstort in de Leidse regio zich voornamelijk tot tele foontjes over dode vissen van wege zuurstofgebrek. Meldin gen over ziek vee zijn er in het werkgebied van het hoogheem raadschap - voor zover Meijer bekend - nog niet geweest. Hij benadrukt dat er slechts enkele keren per jaar sprake is van overstort. Bovendien voorkomt Rijnland dat het overtollige wa ter wordt geloosd op 'slecht ge situeerde plekken'. Rondvaartboot op aardgas amsterdam De Amsterdamse exploitant van rondvaartboten Canal Bus heeft een nieuw schip met een milieuvriendelijke motor die op aardgas vaart. De 'Mondriaan' gedoopte boot is schoner en stiller dan traditionele rond- vaartschepen. Canal Bus onder houdt een lijndienst door de Amsterdamse grachten. Het be drijf vaart al langer met de 'Alf red Heineken', een ouder schip dat vorig jaar op aardgas werd omgebouwd. Volgens Canalbus was dit het eerste vaartuig op aardgas in Europa. De 'Mondri aan' is een nieuw ontwerp dat is toegesneden op het gebruik van aardgas. Natuurwandeling in Warmond warmond De Vereniging voor natuur- en milieu-educatie afde ling Leiden houdt zondag een natuurwandeling in het parkbos 't Huys te Warmont. Verzamelen om 14.00 uur bij het toegangs hek, Herenweg 139 in Warmond. De toegangsprijs bedraagt één gulden. Inwoners van Warmond en leden van het Zuidhollands Landschap en Stichting Huis te Warmond hebben gratis toe gang. De wandeling staat onder leiding van natuurgidsen van het IVN. Natuurwerkdag Kortenhoefse Plassen vreeland» Nuttig werk doen in het natuurgebied de Kortenhoef se Plassen. Dat is zaterdag mogelijk voor jongeren tussen de vijf tien en dertig jaar. In het gebied moet onder meer worden ge hooid om te voorkomen dat de bijzondere natuurwaarden verlo ren gaan. Deelnemers moeten om half tien 's ochtends aanwezig zijn op Fort Kijkuit, Kleizuwe 17 in Vreeland. Het fort ligt aan de provinciale weg Vinkeveen-Hilversum en is bereikbaar met bus 122. Deelname is gratis, lunchpakket zelf meenemen. Opgeven bij Marc van Schie van de natuurvereniging IVN, tejefoon 023- 351239. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 Zout Rijnwater slecht voor natuur polder UTRECHT» Het zoute water in de "Rijn is de voornaamste oorzaak van de algenbloei in poldersloten en de verarming van de pol dervegetatie. Deze conclusie trekt drs. A. Barendregt in een onderzoek waarop hij morgen wil promoveren aan de Universiteit van Utrecht. Barendregt heeft op twee duizend plekken de relatie onderzocht tussen planten groei en waterkwaliteit, waaronder in Zurd-Kenne- merland, de Loosdrechtse Plassen en het Naardermeer. De belangrijkste reden van de achteruitgang van natuur waarden bleek te liggen in de waterhuishouding buiten de onderzochte gebieden. De waterhuishouding staat in grote delen van Nederland onder invloed van de Rijn, waarvan het water volgens de wetenschapper zo'n veer tig keer zo zout is als regen water. Dit is onder meer het gevolg van lozingen door de Franse kaliinijnen en riool waterzuiveringsinstallaties. Boeren malen hun sloten tegenwoordig in de winter bijna droog, zodat ze hun land in het voorjaar zo vroeg mogelijk kunnen gebruiken. In de zomer moet er echter relatief veel water worden in gelaten omdat de voorraad snel opraakt. Het gevolg daarvan is dat het zoutgehal te in de poldersloten toe neemt. Een ander gevolg van het droogmaien in de winter maanden is volgens Ba rendregt de afbraak van veen, waardoor polders een centimeter per jaar - ofwel een meter per eeuw - zakken. Door deze daling stroomt er ondergronds ook nog eens zout zeewater naar de pol ders. Volgens de studie zijn de effecten daarvan al duidelijk merkbaar, onder meer in de Haarlemmermeerpolder. Ba rendregt: „Onder deze pol ders bevindt zich brak water. De boeren hebben daar be hoorlijk veel problemen, want de gewasopbrengst is gering en het water is minder geschikt als drinkwater voor vee." De vereniging voor veldbiologie KNNV kijkt met grote tevredenheid terug op het vliegenzwamproject Hondsvis vindt milieuvervuiling wel prettig haarlem theo van der kaau De natuur in Nederland ver armt meer en meer. Bij de meeste plant- en diergroepen zijn in de laatste jaren ^meer soorten uitgestorven dan zich nieuwe soorten hebben geves tigd. Oorzaken hiervan zijn ver nietiging van de natuurlijke le vensruimte (biotoop) voor plant en dier door intensieve land bouw, vermesting en verdro ging. Deze sombere boodschap brengt het Jaarboek Natuur 1993, een uitgave van de Vlin derstichting. Volgens deze publikatie is de achteruitgang sinds het be schrijven van de toestand van de Nederlandse natuur in 1985 en het verschijnen van het Na tuurbeleidsplan in hetzelfde ho ge tempo doorgegaan. Gecon stateerd wordt, dat de effectivi teit van sommige bescher mingsmaatregelen te beperkt is om verdere verarming tegen te gaan. De gegevens voor het jaar boek komen van PGO-Flora en Fauna (Particuliere Gegevensle- verende Organisaties). Daaron der vallen werkgroepen die zijn gespecialiseerd in onder andere korstmossen, paddestoelen, sprinkhanen, libellen, loopke vers, vlinders, reptielen, amfi bieën, vissen, vogels en vleer muizen. In deze werkgroepen zijn talloze vrijwilligers actief. Zo rapporteert de Bryologi- sche en Lichenologische werk groep, dat ruim 50 procent van de mossen en 58 procent van de korstmossen in Nederland voorkomt op de Rode Lijst van bedreigde of verdwenen soor ten. Grote gevoeligheid voor luchtverontreiniging is een be langrijke oorzaak van het uit sterven. Daarnaast spelen, net als bij 'hogere' planten, de ver nietiging van groeiplaatsen, ontwatering en overbemesting een rol. Over de hele wereld wordt de aanwezigheid van korstmossen, voor ademhaling en voeding grotendeels afhan kelijk van lucht, gebruikt als graadmeter voor luchtvervui ling. Overigens staat al eenderde van alle Nederlandse plante- soorten op de Rode Lijst en 28 procent van de paddestoelen flora. De vereniging voor veldbiolo gie KNNV kijkt met grote tevre denheid terug op het vliegen zwamproject van twee jaar gele den. De bedoeling was ter gele genheid van het 90-jarig be staan van de vereniging een zo breed mogelijk publiek bij waarnemingen te betrekken. Ruim 10.000 waarnemingen, veel meer dan verwacht, maak ten duidelijk, dat de vliegen- zwam nog algemeen voorkomt in Nederland. De KNNV wil meer van dergelijke massa waarnemingen op touw zetten. Het jaarboek bevat elemen taire gegevens over het voorko men van onder andere de grote groene sabelsprinkhaan, de ge vlekte witsnuitlibel en de noordse winterjuffer. De Loop keverwerkgroep doet onder meer verslag van het wel en wee van de wolfspin en de lezer krijgt intieme gegevens voorge- foto nick morelis schoteld van langsprietmotjes die leven op blauwe knoop en klokjesgentiaan. Verder zijn grote, kleine en nachtvlinders in kaart gebracht, boomkikkers, muurhagedissen, tientallen soorten vogels en vleermuizen. De Amerikaanse hondsvis is een van de weinige beestjes die de milieuvervuiling wel prettig vindt. Waar de oor spronkelijke visfauna het loodje legt, komt deze exoot steeds massaler voor. Veel planten en dieren die vroeger overal werden aange troffen, komen nu alleen nog voor in natuurgebieden. Naast genoemde oorzaken als inten sieve landbouw, vermesting en verdroging speelt voor verschil lende diergroepen de versnip pering van land een rol. Ook verandering in weersomstan digheden zijn de laatste jaren van invloed. In het jaarboek wordt de verwachting uitge sproken, dat wijzigingen in het klimaat tot grote veranderingen in de Nederlandse flora en fau na zullen leiden. Het Jaarboek Natuur 1993 is te bestellen bij de Vlinderstichting door f20,- over te maken op postgiro 5134425. Het groene hart van de Rand stad heeft het zwaar te verduren onder de voortdurende bouw van wegen, kassen, woonwijken en spoordijken. Al deze mense lijke activiteiten bezorgen dit natuurlijke hart de nodige rit- mestoornissen en het is de vraag of de patiënt Randstad deze aanvallen overleeft. Gelukkig bestaat er een uit stekend functionerend ruilhart voor de Randstad. Het is wat kleiner, maar kerngezond en het kan nog eeuwen mee, onder de strikte voorwaarde dat de mensen er met hun vingers vanaf blijven. Polder de Ronde Hoep is de naam van dit groene ruilhart, gelegen ten zuiden van Ouderkerk aan de Amstel met een kransslagader in de vorm van een smalle, omsluitende dijk. Het mooie van de Ronde Hoep is dat er niemand in mag, behalve de boer die er voor zijn werk iets te zoeken heeft. De polder bestaat uit oeroud veen- land, dat nog geheel is opge deeld volgens de oorspronkelij ke verkaveling. Dat is het beste te zien op een gedetailleerde landkaart, die het geheimzinni ge slotenpatroon van een spin- neweb zichtbaar maakt. De ou de sloten herbergen een schat aan flora. Kenners hebben ei onder andere de prachtig bloei ende waterviolier aangetroffen. De Ronde Hoep is zó bijzon der, dat de provinciebesturen van Noord-Holland en Utrecht de polder tot stiltegebied heb ben uitgeroepen. De door gelui den opgejaagde Randstedeling wordt daar door middel van bordjes op gewezen: „Dit is een vap de weinige gebieden waar u de 'stilte' nog kunt ervaren. Maak geen lawaai dat natuurlij ke geluiden verstoort." Die geluiden zijn vanzelfspre kend afkomstig van vogels. Die weten precies waar ze moeten zijn voor de stilte. Het open grasland is een uitgelezen pleis terplaats of overwinteringsoord voor riet- en kolganzen, goud De polder Ronde Hoep bestaat uit oeroud veenland, dat nog geheel is opgedeeld volgens de oorspronkelijke verkaveling, foto martijn dejonce Polder de Ronde Hoep maakt deel uit van de ge meente Ouder-Amstcl en strekt zich uit ten zuiden van Ouderkerk aan de Am- stel. De graslanden zelf hebben geen doorgaande paden die voor publiek toegankelijk zijn. Het is dan ook geen natuurge bied waarvoor toegang moet worden betaald. Er valt een omtrekkende be weging te maken over de plusminus twintig kilome ter lange dijk die de polder in zijn geheel omsluit en prachtig zicht geeft o de ongerepte graslande* De binnenste dijk is de mal ste en de rustigste. De westkant van de dijk is al leen via Ouderkerk aan de Amstel te bereiken. Wie zich eenmaal op de dijk bevindt, moet de ronde volledig beschrijven, want alleen aan de oostzijde be vinden zich een paar brug getjes. Het moeras Bots hol, in het zuidoosten naast de polder gelegen, is uitsluitend over water be reikbaar. In het gehucht Waver worden voor dat doel roeibootjes verhuurd. plevieren, wulpen, regenwulpen en kramsvogels. Watersnip, zo- mertaling en slobeend broeden er en purperreigers komen van elders kikkers eten uit de sloten. Bestudering van de kaart is noodzakelijk voor een bezoek aan De Ronde Hoep, want bruggen en pontjes zijn dun ge zaaid. De grillige cirkel rond de polder bestaat uit twee dijken met daartussenin een vaart. Het is zaak voor een wandeling of fietstocht de binnenste dijk aan te houden, want met name de westkant buitenom is een sluip route voor autoverkeer. Ouderkerk aan de Amstel is een prettig begin van een rond je Ronde Hoep. De boerderijen etaleren het goede buitenleven. Hardwerkende keuterboeren en rentenierende stedelingen wis selen elkaar af in 'Overveen', 'Henri's Hoeve', 'Mariabouw', 'Zwanevelt', 'Jonge linden', 'Bel la Vide', en 'Voetangel'. De reusachtige binnenschepen op het brede Amstel-Drechtkanaal maken straks plaats voor roei bootjes op de kronkelige Waver. Naar het zuiden toe is de lage horizon ongerept. Onvoorstel baar dat hier in deze leegte het hart van de Randstad klopt. Au towegen zijn ver weg, er zijn nergens huizen te zien en zelfs de vliegtuigen blijven onhoor baar hoog. De lucht toont in drukwekkende wolkenpartijen. Uit een loodgrijze muur ergens boven de Vinkeveense Plassen regent het met lange verticale strepen. Kerktorens fungeren als bakens in de groene vlakte. De stoere vierkante is van Nes, die ene spitse van Ouderkerk en twee spitsen naast elkaar kan alleen maar Abcoude zijn. Ongeveer op de helft van de cirkel in de zuidoostelijke hoek, waar de dijk in heftige kronkels ligt. komt ter rechterzijde bij het gehucht Waver een extra surpri se met de naam Botshol. Het is een moeras van behoorlijke af metingen dat door vervening is ontstaan. Veenmosrietland en moerasbos herbergen een rijke engevarieerde broedvogel- stand. Eigenaar Natuurmonu menten meldt het voorkomen van woudaapje en krooneend. Op de bodem van de plassen groeien verschillende soorten kranswieren. Galigaan, moeras- melkdistel en moeraswolfsmelk sieren de oevers. Botshol kent strenge toegangsregels. Het moeras is uitsluitend toeganke lijk met een ter plekke gehuurde roeiboot, behalve vanaf 1 april tot half juni. Wanneer de neus weer naar het noorden is gericht, vertoont de horizon een lelijke kartelrand van gebouwen. Nog ver weg. maar onmiskenbaar zijn het de kantoren van Bullewijk in Am sterdam Zuidoost. Ooit ook een veenweidegebied, maar volledig opgeofferd aan wat de vooruit gang heet. stoffig plekje belanden, hebben kans van leven en worden le vensvatbare. piepkleine larfjes (neten). Ze kunnen namelijk geen licht verdragen en moeten leven van minuscule deeltjes af val. Na een dag of wat 'stof hap pen' verpoppen de larfjes zich in een kleverig spinsel, waaraan stofjes blijven vastplakken, zo dat ze goed gecamoufleerd zijn tegen belagers in de vorm van kruipende insekten-afvaletersof spinnetjes. Alleen tegen het bes te anti-vlooienmiddel. de stof zuiger, zijn neten niet bestand. Voor de rest wachten ze rustig het juiste moment af om uit het coconnetje te springen. En dat komt op een kwade dag. als u voorbij loopt. Een vlo regi streert feilloos de geur, de warmte en de trillingen van een lopend menselijk lichaam. Pas dan springt hij uit zijn cocon en op uw lichaam, vrijwel zonder ooit zijn slachtoffer te missen. Meestal merkt u aanvankelijk niet zo veel van zo'n onwelko me medereiziger. Vroeger wer den mensen wel door tientallen of honderden vlooien tegelijk besprongen, maar daar zijn we tegenwoordig te schoon voor. Het besef dat er iets mis is. komt pas als de vlo al enige tijd bezig is met snijden, zagen en boren in uw lichaam op zoek naar felbegeerd bloed. Voor het zuigen spuit hij echter nog wat speeksel in het wondje om te voorkomen dat het bloed gaat stollen en de maaltijd te vroeg wordt verstoord. Dat opmerke lijke chemische goedje heeft echter één vervelende bijwer king: het begint na enige tijd vreselijk te jeuken. Begrijpt u nu. waar de wat platvloerse term 'as de nete vandaan komt? TON IN T VELD Vandaag ga ik u vreselijke din gen vertellen over een eng beest: de mensenvlo. U zult hem niet in de tuin aantreffen en vermoedelijk ook niet in huis (ik blijf beleefd, dat merkt u wel! Veel waarschijnlijker is een onaangename kennismaking in de bioscoop, de bus of een wachtkamer. Om elk misver stand uit te sluiten, een men senvlo krijgt u niet van een kat of hond. Die hebben hun eigen - overigens niet minder jeukeri ge - lastige logés. Ik begrijp u volkomen als u wei nig dierenliefde voor een vlo kunt opbrengen, maar ik vind wel dat het beest enige bewon dering verdient. Het mensenbe- springertje is namelijk tot ont zagwekkende prestaties in staat. Als wij over de veerkracht in on ze benen zouden beschikken, die een mensenvlo in zijn ach terste paar poten heeft, dan zouden we met gemak een ele gant sprongetje over de Haar lemse Grote Kerk kunnen ma ken. Deze atletische gaven ont leent de vlo aan de chemische samenstelling van het materiaal waarvan zijn poten zijn vervaar digd. Dat materiaal doet denken aan elastiek, maar het is zo veerkrachtig dat nog geen enke le chemiereus het ook maar in de verste verte heeft kunnen be naderen. In rust zitten de achterpoten van de vlo achter een soort haakje op zijn achterlijf. Bij het minste gevaar laat dat haakje los en schiet de vlo de lucht in, alsof hij door een katapult wordt weggeschoten. Moeder vlo springt nogal slordig om met haar pakweg vierhonderd eitjes. Ze slingert ze alle kanten op. zonder zich te bekommeren om de plaats waar haar kroost terechtkomt. Alleen eitjes die op een donker,

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19