Run op reizen naar zonnig oord 'Commissie Van der Zwan begeeft zich op dood spoor' Voetgangersvereniging: in je eigen wijk naar school Randstad 'Brandweer moet in twee jaar regionaal' Martijn dolblij na ontmoeting met Michael Jackson Katwijkse kotter vist lichaam van vermoorde kapitein op WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 Haags Binnenhof wordt wellicht erf den haag Het Haagse Binnenhof wordt wellicht een 'erf. Het Binnenhof is jaren geleden autovrij gemaakt, maar toch rijden veel auto's met hoge snelheid over het plein. Er wordt ook nog steeds volop geparkeerd alhoewel dat verboden is. Daarnaast rij den fietsers, brommers en motoren over het plein, soms met ho ge snelheid. Het verkeer levert vooral voor de nietsvermoedende Wandelende toeristen gevaarlijke situaties op. Op basis van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens zou het Binnenhof tot 'erf bestempeld kunnen worden. Daarmee zou formeel gere geld zijn dat voetgangers het hele plein mogen gebruiken, auto's er alleen stapvoets mogen rijden en parkeren alleen nog is toe gestaan op daarvoor aangewezen plaatsen. De politie zou dan ook beter kunnen optreden tegen overtreders van de regels. Pools zeiljacht op zee vermist umuiden De Kustwacht in IJmuidenis op zoek naar een veertien meter lang zeiljacht dat op de Noordzee wordt vermist. De kust wacht heeft van Engelse collega's het verzoek gekregen een ra diobericht uit te zenden naar de scheepvaart met het verzoek uit te kijken naar het jacht. Het schip, de Helios, vaart onder Poolse vlag en heeft zes man aan boord. Het schip was op weg van En geland naar de Poolse havenstad Szcsecin waar het al had moe ten zijn gearriveerd. De mogelijkheid bestaat dat het voor de Noordhollandse kust in moeilijkheden is geraakt. De brandweer moet in twee jaar tijd regionaal georganiseerd zijn, Als de gemeenten niet zelf met initiatieven op dit gebied komen, moet de overheid in grijpen. Dat schrijft het Afstem mingsorgaan Regionale Brand weren in een maandag versche nen rapport. Volgens Wét Afstemmingsor gaan is gebleken dat een effec tieve rampenbestrijding binnen de regio's soms niet goed loopt. De brandweer is daar verant woordelijk voor. Maar omdat gemeenten zich te vaak te auto noom opstellen, met de finan ciële situatie als excuus, komt noodzakelijke versterking van de samenwerking niet tot stand. Het Afstemmingsorgaan pleit er niet voor dat gemeenten de verantwoordelijkheid voor de brandweer kwijtraken. De ge meenten hebben immers een centrale rol in de vormgeving van het integrale veiligheidsbe leid, maar de rampenbestrijding kan effectiever en efficiënter wanneer dat regionaal wordt vormgegeven. Daar waar straks regionale besturen direct geko zen worden, zou de brandweer zorg dan ook aan het regionale bestuur overgedragen moeten worden, aldus het Afstem mingsorgaan. Gemeenten hou den wel de verantwoordelijk heid voor de basisbrandweer zorg in de gemeente. De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) en de Nederlandse Brandweerfedera tie (NBF) hebben inmiddels la ten weten niets te zien in een totale regionalisering van de brandweer. Volgens de beide organisaties zou dat bij voor beeld leiden tot opheffing van de vrijwillige, gemeentelijke, brandweer. De chartermaatschappijen Transavia Airlines, Martinair Holland en Air Holland maken in oktober 20 procent meer vluchten dan gepland. Oorzaak is de grote vraag naar vliegvakanties in het naseizoen. Reisorganisatoren hebben daarom op het laatste moment veel extra vlieg- tuigstoelen moeten boeken. zoen hun neus gestoten". Het zou gaan om een catego rie die op advies van televisie programma 'De Vakantieman' van RTL4 tot het allerlaatste moment hebben gewacht met het boeken van een zomerva kantie in de hoop dan van een goedkope aanbieding gebruik te kunnen maken. Op dat mo- memt waren echter de meeste vakantiereizen in het hoogsei zoen uitverkocht, aldus Transa via. Het advies van Vakantie man Frits Bom om vooral van last-minute-reizen te boeken heeft tot veel boze reacties in de reiswereld geleid. Bom werd daarna verzocht zijn wekelijkse column in het vakblad Reisre vue meteen te staken. Transavia maakt in elk geval 90 extra vluchten in oktober en Air Holland 20 extra vluchten. Vol gens een woordvoerder van Transavia betekent dit dat zo'n 50.000 mensen op het laatste moment hebben besloten in ok tober met het vliegtuig de zon op te zoeken. De bevindingen van de lucht vaartmaatschappijen bevesti gen eerdere berichten uit de reiswereld. Vooral de slechte zo mer heeft geleid tot de grote vraag in het naseizoen. Volgens Transavia hebben veel mensen die nu een najaarsvakantie heb ben geboekt „in het hoogsei- CPB: afzien van groei Schiphol kost Nederland 31.000 banen 31.000 banen in Nederland, zo heeft het Centraal Plan Bureau (CPB) becijferd. Als de groei van de luchtha ven wordt belemmerd, zou het nationaal inkomen in 2015 mi nimaal 0.9 procent en maximaal 1,6 procent lager uitvallen. Bij terugkomst uit Japan werd Martijn uitgeroepen tot erelid van de Michael-Jaksonfanclub. foto cpd doetinchem/amsterdam cpd Als de luchthaven Schiphol niet de kans krijgt om uit te groeien tot het internationale vervoers knooppunt of 'mainport' dat de overheid in het Plan van Aan pak voor Schiphol voor ogen heeft, dan scheelt dat 29.000 tot De Doetinchemse scholier Martijn Hen- driksen (15) heeft in de Japanse stad Fukuo- ka zijn grote idool Michael Jackson ont moet. Martijn, die aan kanker lijdt, was in Japan op uitnodiging van de stichting Doe Eert Wens. De ontmoeting, die diepe indruk maakte op de Doetinchemmer, had vrijdag avond plaats vlak voor een Amerikaanse superstar. Gistermiddag kwam Martijn aan op Schiphol. Sprake van een echt gesprek tussen de fan en zijn popheid was er niet, vanwege de krappe tijd. Veel verder dan een kort han denschudden kwam het derhalve niet. Maar Martijn kan er niet mee zitten. Hij vond het een geweldige ervaring. Hij heeft nog foto's tegoed waarop de ontmoeting is vastgelegd. Per goudkleurige limousine werden Martijn en zijn familie, die hem in Japan vergezelde, gisteravond thuisge bracht. Daar wachtte hem een nieuwe ver rasing. Hij werd door de voorzitter van de Nederlandse Michael Jackson-fanclub in een bomvolle huiskamer uitgeroepen tot erelid van die organisatie. Martijn is pas de tweede die die eer te beurt valt. De eerste was Michael Jackson zelf. AGENDA WOENSDAG 15 SEPTEMBER I nformatie-avond over de cursus 'op voeden van pubers door alleenstaan de ouders' bi) het Fiom-bureau, Lan- gegracht 65a, aanvang 20.00 uur. Jaarlijkse NZH-avond van de Ned. Ver. van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen afd Ril land, zaal busmaatschappij NZH, Rijnsburgerweg 1, aanvang 20.00 Noordwijk Informatieavond van de Voedings bond FNV. A. van Royenstraat. aan vang 19.30 uur. Gemeenteavond van de Ichtuswijk in Kienavond t b v. Ver. 'Het Lourdes- kind'. Join Centrum, Weteringkade 2, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. Dia-avond van de Kon Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde met als onder werp 'Tuinen van Ierland', Oude Handwerkschool aan het Kerkplein, aanvang 20.00 uur. Modeshow voor ouderen, org. Oude ren Activiteiten Commissie Binnen stad i.s.m. modehuis Wijling, Volks huis, Apothekersdijk 33, aanvang Kattenshow in De Rank aan de Golf baan, van 10.00 tot 18.00 uur Modeshow bi) de NCVB afd Noord- wi|k in het Buurthuis. Hoofdstraat, aanvang 20.00 uur. Dia-avond met een rondje Noordwi|k- Bmnen van de heer Dick Passchier bij de NCVB Noordwijk-Binnen in De Vinkenhof, Achterzeeweg, aanvang Zwemmen voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14 30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA o.l.v. een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43. van 16.00 tot 17.00 uur Warmond Pleinfeest voor kinderen en ouderen bij verpleeghuis Mariënhaven umuiden/katwuk» De Katwijkse kotter KW 145 heeft het afgelopen weekeinde het stoffelijk overschot opge vist van de vermoorde kapitein van de Duitse vrachtvaarder Barbel. Volgens de rijkspolitie te water in IJmuiden kon giste ren na sectie de identiteit wor den vastgesteld aan de hand van het gebit en andere ken merken. Het lichaam van de Duitse kapitein is zaterdag in IJmuiden aan wal gebracht. Volgens eigenaar N. van der Plas van de KW 145 Catharina trof de bemanning van de kot ter het stoffelijk overschot vrij dagavond aan in de netten, zo'n 125 kilometer ten noord westen van Den Helder. „De jongens waren al op weg naar huis en deden een laatste trek je. Het was beslist geen plezie rige verrassing. Mijn zoon nam contact met me op en ik heb vervolgens de rijkspolitie te water gewaarschuwd dat het schip zaterdagavond om zes uur binnen zou zijn", zegt hij. Het kwam voor Van der Plas niet direct als een verrassing dat het lichaam het stoffelijk overschot van de kapitein van de Duitse vrachtvaarder bleek te zijn. „We dachten al dat het best eens één van de beman ningsleden van de Barbel zou kunnen zijn. Als je de scheeps- routes vanuit Engeland volgt, klopt het wel zo ongèveer." De Barbel verdween spoor loos na haar vertrek op veer tien augustus uit een Engelse haven. Vier dagen en vele zoekacties later werd het onbe mande vaartuig voor de Deen se kust teruggevonden. Eén van de zes bemanningsleden - een Rus - kon in de buurt van de Barbel worden opgepikt vanaf een reddingsvlot. De man werd er vanaf het begin van verdacht de vijf andere op varenden te hebben vermoord. Hij bekende kort nadat hij werd opgepikt twee opvaren den met een bijl te hebben ge dood. De IJmuidense politie te water wil nog niet bekend ma ken op welke manier de kapi tein om het leven is gebracht omdat het onderzoek in Dene marken nog niet is afgerond. De vier overige bemanningsle den van de Barbel worden nog vermist Kritiek in Leiden en Katwijk op rapport vervolg van voorpagina J. Wolf, directeur welzijn in Kat wijk vindt het frappant dat geen enkel dossier in orde zou zijn. ..Ik weet dat er 3100 persoons dossiers zijn bekeken door de commissie Van der Zwan en dat er aan geen een niets zou man keren. Ik ken het rapport overi gens nog niet. Ik kan er verder nog weinig over zeggen." De gemeente Leiden gaat ver der in haar kritiek. Volgens Noorman is het pijnlijk om te constateren dat de commissie Van der Zwan voorstander is van een algemene korting van de bijstandsuitkering met vijf procent, Volgens de commissie zou dat een goede manier zijn om uitkeringsgerechtigden te prikkelen werk te zoeken. „De consequentie daarvan is, dat een derde van het aantal uitke ringsgerechtigden, die blijvend op de bijstand zijn aangewezen, een uitkering onder het be staansminimum krijgen", aldus Noorman. „De gemeenten kun nen nu al door middel van een sanctie-instrument in voldoen de mate prikkels tot het aan vaarden van werk geven." Leiden is ook niet blij met het voorstel van Van der Zwan voor een strakker gereglementeerde centrale aansturing. „In de afge lopen dertien jaar heeft het rijk datzelfde geprobeerd door 53 extra normen en regelingen aan de gemeenten voor te schrijven. Het resultaat is een nu niet goed uitvoerbare en fraudege voelige Bijstandswet. De com missie begeeft zich op dood spoor." 'Gemeenten moeten meer rekening houdén met jeugd in verkeer' voorschoten/den h paul van der koou Kinderen gaan steeds later al leen naar school. Twintig jaar geleden deden ze dat nog op hun zesde, nu zijn ze gemiddeld acht als ze voor het eerst alleen op pad gaan. Tot die tijd bren gen de ouders ze met de auto naar school of fietst er een va der of moeder mee. Dat blijkt uit het resultaat van een enquête van de Voetgan gersvereniging onder alle basis scholen in de provincie Zuid- Holland en tien procent van de overige scholen in Nederland. Volgens de vereniging gaan kin deren steeds later alleen naar school omdat het drukker en gevaarlijker op straat is gewor den en ze verder moeten rijden. Voordat kleuter- en basis scholen werden samengevoegd, kon de jeugd vaak in haar eigen wijk naar school. Vooral kleuter scholen waren om de hoek. Te genwoordig moet al snel een drukke verkeersader worden overgestoken en dat vinden ou ders gevaarlijk. Die angst heeft twee vervelende consequenties. Een: doordat meer ouders hun kinderen met de auto naar school brengen, worden de we gen rond school drukker èn on veiliger. En brengen nog meer ouders hun kinderen weg. En twee: kinderen leren steeds later om te gaan met het verkeer. „En dat werkt je hele leven door", zegt de woordvoerder R. Met horst van de Voetgangersvere niging. „Want: hoe eerder je iets leert, hoe effectiever het is." Ook in de jonge jaren ziet de Voorschotenaar extra gevaren. Als de ouders een keertje uit de buurt zijn, bijvoorbeeld bij het spelen, schatten beschermde kinderen de gevaren minder goed in. „Daar komt nog bij dat verkeersonderwijs niet langer een verplicht vak is op basis scholen. Het is ondergebracht bij het vak sociale redzaamheid, maar het gaat er te weinig om of je je in het verkeer kunt redden, of je goed op anderen kunt rea geren. Het draait weer vooral om regeltjes, om borden." Methorst vindt het dan ook tekenend dat het aantal ver keersongevallen met kinderen stabiel blijft, ondanks het vele wegbrengen. Volgens officiële statistieken raken jaarlijks 3600 kinderen van vier tot twaalf jaar gewond in het verkeer, van wie een kwart op weg tussen school en huis. In werkelijkheid zou het wel eens om 10.000 slacht offertjes per jaar kunnen gaan, pendelend tussen huis en school. Negen van de tien onge vallen worden namelijk niet op gegeven, schatten verkeerskun digen. Volgens de Voetgangersvere niging kan het aantal ongeval len het beste worden terugge bracht door scholen in de buurt te houden. Methorst is dan ook enthousiast over het Leidse plan om de stad op te delen in zogeheten 'verblijfsgebieden'. In die gebieden woon je, winkel je en ga je naar school. 30 kilo meter is er de maximumsnel heid en het is er dus veilig. Om die verblijfsgebieden heen lig gen de (gevaarlijke)ver- keersaders. „Probleem is ook hier dat de plannen wel mooi zijn, maar het vaak zo lang duurt voordat er wat gebeurt", klaagt de woordvoerder. „Er is veel eerder aandacht voor de auto dan voor problemen van schoolkinderen. Het economische belang weegt vaak veal zwaarder." Zijn vereniging vindt het dan ook al heel wat als gemeenten rekening houden met de kinde ren bij het opstellen van ver- keers- of schoolplannen. „Voor schoten was wat dat betreft een gunstige uitzondering, al moet ik toegeven dat al dat gepraat nog niet zo gek veel heeft opge leverd. Het is en blijft onveilig dat veel kinderen van de ene naar de andere kant van de Leidse- en Veurseweg moeten. Of neem de wijk Noord-Hof land: de meeste kinderen moe ten daar de drukke Admiraal de R. Metvorst van de Voetgangersvereniging bij de beveiligde oversteekplaats in de Voorschotense Admiraal de F gen, leren kinderen steeds later om te gaan met het verkeer." Ruytersingel oversteken om naar school te gaan." Verkeersbrigadiers, zebra's en stoplichten noemt Methorst 'lapmiddelen'. Als het inder daad onvermijdelijk is dat kin deren een drukke verkeersweg pen nodig. Wegversmallingen, rotondes en verkeersheuvels moeten ervoor zorgen dat auto mobilisten minder hard rijden. Ook kinderen rijden of lopen wel eens door rood. Bij de scho len langs de Voorschotense Ad- oversteken, zijn er andere ingre- miraal de Ruytersingel leidde dat enkele jaren geleden nog tot een dodelijk ongeluk èn sluisjes bij de verkeerslichten, memo reert Metvorst. „Over het alge meen blijken kinderen veel ge zagsgetrouwer dan hun ouders. Probleem is alleen dat ze kleiner zijn, situaties minder goed kun nen inschatten èn minder snel gezien worden." Vandaar zijn oproep aan de ouders: doe ook thuis aan ver keersonderwijs en wees zelf net zo voorzichtig in het verkeer als kinderen moeten zijn. Acties bij sociale werkplaatsen Bijna 1.500 medewerkers van sociale werkplaatsen in Leeuwarden. Hoog- eveen, Middelburg, Goes en Roosendaal hebben dinsdag de hele dag ge staakt voor een nieuwe CAO. Ook zijn op diverse plaatsen korte werkonder brekingen gehouden. Dat heeft de vakbond AbvaKa bo meegedeeld. De bonden AbvaKabo en CFO zijn het wachten op een nieuw CAO-bod voor de sociale werkvoor ziening (84.000 werkne mers) beu. Net als bij de ambtenaren eisen de bon den 2,5 procent meer loon en reparatie van het WAO-gat. Ook willen de bonden behoud van werk gelegenheid. Het ministe rie van sociale zaken, de werkgever in deze be drijfstak, vindt deze eisen te ver gaan. Het bezint zich op een nieuw bod. Volgens een woordvoer ster van de AbvaKabo zijn de werknemers vast van plan hun acties voort te zetten. Voor woensdag staan er stakingen op het programma in Brunssum en Schagen. Bij de sociale werkplaat sen in de Leidse regio zijn nog geen acties gepland.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18