Opvangadres verslaafden in Alphen moet sluiten Halfjaar cel voor verslaafd tweetal WVA wil energieverbruik drastisch terugdringen Rijn- en Veenstreek Schipper schopt jaarlijkse estafette Alphen in de war Jacobswoude onderzoekt plaatselijke economie Opknapbeurt voor Alphens station 'Ruim te vaantje' voor wethouder Nugteren Parapluhangen in Roelofarendsveen Projectgroep: Rijnsaterwoude kloppend hart van Jacobswoude WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 chef «gert visser. c 3. plv -chef janet v. Geen geld voor consultatiebureau voor alcohol en drugs Het consultatiebureau voor alcohol en drugs in Alphen moet sluiten. De overkoepelende organisatie, het Cen trum voor Verslavingszorg in de Haagse Zeestraat, heeft te weinig geld om het centrum open te houden. Alphense verslaafden zullen in de toekomst zijn aangewezen op het bureau in Leiden. alphen aan den rijn»wezen naar de klinische versla vingszorg in een psychiatrisch De sluiting, waarover in oktober de definitieve beslissing valt, heeft geen gevolgen voor de medewerkers van het Alphense centrum. Zij kunnen in andere vestigingen aan de slag. In het centrum aan de J. P. Coenlaan stonden 400 Alphenaren inge schreven. In het centrum wor den verslaafden aan alcohol, gokken en drugs opgevangen. Wanneer het centrum hen niet kan helpen, worden zij doorver- ziekenhuis. Coördinator Van der Meel noemt de sluiting 'doodzonde'. Hij heeft zich er echter al bij neergelegd en noemt de maat regel 'onontkoombaar'. Het open houden van Alphen zou ten koste gaan van andere vesti gingen. Het Centrum voor Ver slavingszorg heeft bureaus in 'Den Haag, Leiden, Delft, Alphen en Zoetermeer. Door de finan ciële situatie moet ook het ver- Weer aanhoudingen in Alphen alphen aan den rijn De politie van Alphen heeft gisteren drie jon gens, twee van 15 en een van 17 jaar oud, opgepakt. Zij worden ervan verdacht betrokken te zijn bij de mishandelingen die on langs zijn gepleegd in het Bospark en Zegerslootgebied. Eerder zijn al vier jongens aangehouden. De politie heeft nog niet alle daders te pakken. Vandalen gooien marktkramen om alphen aan den run Baldadige jongelui hebben de afgelopen nacht in de Van Mandersloostraat in Alphen over zo'n lengte van 100 meter alle marktkramen omgegooid. Deze waren daar net neergezet in verband met de Jaarmarkt. Dezelfde jongens hebben vermoedelijk bij de zaken van Blokker en de Free Re cord Shop een ruit ingegooid en daarmee aanzienlijke schade aangericht. Een paar mannen die nog bezig waren met het op bouwen van de markt hebben twee jongens, 16 en 18 jaar, in c' kraag gegrepen en aan de politie overgeleverd. Een derde ver dachte, 19 jaar, is later nog aangehouden. de Dak woning in brand roelofarendsveen Bij een brand in een woning aan De Lasso in Roelofarendsveen is enige schade aan het dak ontstaan. De vrij willige brandweer was snel ter plaatse en wist uitbreiding van het vuur te voorkomen. De brand is vermoedelijk ontstaan in het rookkanaal van de open haard. Diefstallen en bedreigingen in Alphen den haag loman leefmans Een verslaafd stel uit Alphen aan den Rijn* is gistermiddag voor de Haagse rechtbank ver oordeeld tot zes maanden cel straf wegens bedreiging en het plegen van diverse diefstallen. Voor de 33-jarige vrouw zijn de laatste twee maanden van haar straf voorwaardelijk. Rechter J. de Vries weigerde de straffen om te zetten in een permanente ontwenningskuur. ,,Ze zijn nu zó oud dat ze voor zichzelf moeten beslissen of ze hun le ven willen beteren", aldus De Vries. Het duo is al ongeveer tien jaar verslaafd aan verdovende middelen en begeeft zich vol gens hun raadsman 'aan de zwarte kant van de samenle ving'. Ook in het verleden kwa men ze regelmatig met de poli tie in aanraking door hun af hankelijkheid aan harddrugs. Rapporten van diverse, hulpver lenende instanties geven de twee weinig kans op een betere toekomst. Gisteren stond het duo te recht omdat ze in juni van dit jaar samen een spijkerbroek probeerden te stelen bij een boetiek aan de Hooftstraat in Alphen. Toen een verkoopster opmerkte dat de vrouw wilde weglopen met het kledingsstuk, Een schipper heeft gister avond ongewild zijn stempel gedrukt op de opening van de Alphense Jaarmarkt. De finish van de jaarlijkse estafetteloop was door de organisatie gepland op een punt ongeveer tien me ter voorbij de Alphense Brug, in de Pieter Doelmanstraat. Het scheepvaartverkeer zou tijdelijk gestremd zijn zodat de brug omlaag kon blijven. Dit stond duidelijk aangegeven bij de Gouwsluisbrug. De mededeling werd echter door een schipper genegeerd en deze stoomde op richting Al phense Brug. Hij kreeg zijn schip niet op tijd tot stilstand en door de sterke stroming dreigde het gevaarte tegen de brug te botsen. De brugwachter besloot toen alsnog de brug open te doen. Dit veroorzaakte nogal heftige reacties bij de estafef- telopers. Er werd tegen het brugwachtershuisje geschopt en gebonkt en de brugwachter werd uitgescholden. Na enige tijd kon de brug weer naar be neden. blijf voor kinderen van verslaaf de ouders in Den Haag de deu ren sluiten. De 'moederorganisatie' in Den Haag moet komend jaar 1,6 miljoen gulden bezuinigen. Deze problemen hebben deels te maken met de nieuwe fina- ciering van de verslavingszorg. Per 1994 wordt de zogenoemde Tijdelijke Financieringsregeling Verslavingszorg (TFV) stopge zet. De verslavingszorg gaat dan waarschijnlijk onder de Wet op de Sociale Vernieuwing vallen. De subsidie wordt daardoor met tien procent verminderd. Het centrum Zeestraat krijgt daardoor jaarlijks 800.000 gul den minder. De gemeente Den Haag heeft bovendien besloten haar jaarlijkse subsidie van vier ton stop te zetten. Daarnaast heeft het centrum nog andere financiële tegenvallers gehad, waardoor het tekort tot 1.6 mil joen gulden oploopt. Na sluiting van de Alphense vestiging, wor den aan de J. P. Coenstraat nog wel spreekuren gehouden. Ver der zijn verslaafden dan aange wezen op de huisartsen en het Riagg. Burgemeester M. Paats (volksgezondheid) noemt de sluiting van het Alphense cen trum een slechte zaak. Hij vindt het niet juist dat het centrum in Alphen dicht moet omdat elders tekorten zijn. Samen met de Leidse wethouder S. de Vreeze gaat hij binnenkort met het centrum praten in een poging de sluiting af te wenden. Paats is nog niet zo ver dat hij als ge meentebestuurder extra geld beschikbaar wil stellen. een initiatief van de Kamer van Koophandel, de gemeente Ja cobswoude en de plaatselijke ondernemersverenigingen. „De uitgaven en bestedingen in Ja cobswoude staan erg onder druk. Dat geldt met name voor Jacobswoude met de kleine ker nen. De winkeliers ondervinden veel concurrentie van omlig gende. grotere gemeenten als Alphen. Bovendien trekken de jongeren weg en worden steeds minder woningen gebouwd", legt Broeksma uit. Met name voor Rijnsaterwoude en Leimui- den komt het economisch on derzoek precies op tijd omdat de gemeente de bestemmings plannen in deze kernen gaat herzien. De resultaten van het econo misch onderzoek dat in Ja cobswoude wordt gehouden, worden half november door de Kamer van Koophandel bekend gemaakt. In mei zijn 900 inwo ners telefonisch ondervraagd en momenteel zijn de circa 150 winkeliers en de rest van het be drijfsleven aan de beurt. Deze resultaten moeten de bouwste nen voor het economisch beleid van de gemeente Jacobswoude vormen. „Hoe kan het aanbod zo goed mogelijk op de behoef te aansluiten", zegt de heer Broeksma van de Kamer van Koophandel. Het economisch onderzoek is den run» Het station in Alphen schermen. De opknapbeurt past in het beleid ten in de directe omgeving van het stations- heeft een ingrijpende verandering onder gaan. Zowel de wachtruimte als de perrons zijn opgeknapt. De wachtruimte is nu ver warmd en de perrons zijn voorzien van wind- NS om de treinreizigers meer comfort te bieden. Ook zijn de verbeteringen bedoeld gebouw. Dat belemmerde volgens een woordvoerder van NS het in- en uitstappen. om de reizigers meer te spreiden over het to- De werkzaamheden in Alphen hebben drie tale complex. Tot voor kort bleven de n FOTO BIN DE BRUYN Voorzitter van de Rotaryclub Roelofarends veen, wethouder W. Nugteren, krijgt zater dag uit handen van het Kaagse Rotarylid, prof. H. Stoewer een heel bijzonder Rotary- vaantje. Stoewer is werkzaam bij de DARA (Deutsche Agentur für Raumfahrt Angele- genheiten) en kon er voor zorgen dat een Veens vaantje van de Rotaryclub de ruimte werd ingeschoten met de laatste Europese Spacelab Mission D2 van het Columbus Ruimtevaartprogramma. Het heeft met de space shuttle een aantal keren om de aarde heen gecirkeld. „Zonder overdrijving kan worden gesteld, dat dit vaantje van de Ro taryclub Roelofarendsveen van alle op de wereld bestaande Rotaryvaantjes de verste tocht in het heelal heeft gemaaktlaat een s H. van Duijkeren we- Het vaantje is voorzien van de handteke ningen van vier van de vijf astronauten, al len afkomstig uit Duitsland. Bovendien is een echtheidscertificaat afgegeven, gete kend door het hoogste bestuur van de Deutsche Agentur für Raumfahrt Angele- genheiten (DARA). Het vaantje wordt zaterdag op het ge meentehuis uitgereikt omdat de Engelse zusterclub Broadstairs uit Kent dan op be zoek zijn. De 30 Engelse gasten komen vrij dag aan en vertrekken zondag weer. Zater dagmorgen bewonderen ze op het Noord einde het Veense bloemencorso en zater dagmiddag brengt het gezelschap een be zoek aan de Lusthof De Haeck aan de Nieuwkoopse Plassen. ontstond een trekpartij waarbij over en weer werd geslagen. Vervolgens koos de vrouw met haar 31-jarige partner het haze- pad. De Alphense stond ook te recht omdat ze in april haar ver trouwenspersoon bij de sociale dienst op straat bedreigde met termen als 'ik mol je' en 'ik maak je aF. „Zij had gezegd: jul lie junkies zijn toch niet te ver trouwen", verdedigde de Al phense haar daad. Haar vriend had enkele dief stallen op zijn kerfstok. Hij ont kende eind december een auto radio te hebben gestolen, maar gaf het ontvreemden van een fiets en een roller-bike in die zelfde periode toe. „Ik wil graag clean worden. Maar niet via ge spreksgroepen en zo", aldus de AJphenaar. Rechter De Vries ging niet op het voorstel in. „Daar zijn de feiten te ernstig voor en in het verleden zijn jiiïlie ook weer te ruggevallen in de oude levens stijl. Het is 'binnen' altijd mak kelijk te bèdenken dat je een nieuwe toekomst wil opbou wen, maar eenmaal 'buiten' wordt dat moeilijker", aldus De Vries die de Alphenaar tot een half jaar en zijn vriendin tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeelde. roelofarendsveen De weergoden waren het fees tende Roelofarendsveen ook gisteravond weer gunstig gezind. Kort nadat de laatste parapluhan ger op het Noordplein was geland, barstte er een flinke regenbui los. In de uren daarvoor was het tot ieders verrassing droog gebleven. •e 40 deelnemers bij het paraplu-hangen, dat voor de eerste keer op het programma stond bij de Veense Oranjefeesten, hadden dan ook niet te kla gen. Dennis Wesselman was de sterkste van alle deelnemers. Hij speelde het klaar om twee minu ten en 44 seconden te blijven hangen aan de para plu. Claudia van Rhoon kwam tot 1,55 en Peter Aardema hing 1,48. De 'hangers' en ook het pu bliek werden muzikaal vermaakt door de Amazing Stroopwafels. De strijd tussen de 40 sportievelin- gen trok behoorlijk wat publiek. FOTO BEN DE BRUYN De Woningbouwvereniging Al phen aan den Rijn (WVA) wil voor de eeuwwisseling het ener- gieverbuik in haar huizen met twintig procent terugbrengen. De bewoners moeten vooral minder gas en elektriciteit gaan gebruiken om de woningen en het water te verwarmen. De huurders hoeven daardoor min der vaste woonlasten betalen. „En dat merken mensen dus in de portemonnee", aldus WVA- woordvoersterS. Vekemans. De WVA wil de woningen be ter isoleren en de vefwarmings- sinstallaties en de warmwater voorzieningen verbeteren. Vol gens Vekemans wil de WVA met de maatregelen bijdragen aan een beter milieu. Bovendien loopt de woningbouwvereni ging zo vooruit op milieu-eisen die de gemeente aan woningen gaat stellen. In sommige gevallen moeten de bewoners meebetalen aan de installering van bijvoorbeeld een hoog rendementsketel. „Maar dat hoeft niet altijd zo te zijn", waarschuwt Vekemans. „Het kan bij voorbeeld zo zijn dat we in een complex ketels met een beter rendement neer zetten op onze kosten, maar dat bewoners tegen extra kosten een hoog rendementsketel kun nen krijgen. In andere gevallen betaalt de WVA wel een hoog rendementsketel. Het is afhan kelijk van de woning en van de hoogte van de huur." De woningbouwvereniging wil hoe dan ook voorkomen dat de woonlasten stijgen. „Als de bewoners iets betalen voor de maatregelen, moet dat wel op wegen tegen de opbrengst. Als we dubbel glas in een woning zetten en dat levert in het ener giegebruik minder voordeel op dan de ruiten gekost hebben, is het niet redelijk dat de bewo ners alle lasten dragen. De huur en de woonlasten blijven zeker gelijk, we proberen een voor deel voor de huurders te schep pen. Hoewel ze dal voordeel pas later terugzien op hun ener gierekening." Vekemans wil nog niet zeg gen welke maatregelen mogelijk zijn, maar noemt wel dubbbele beglazing, isolering en hoog rendementsketels. Ook alterna tieve energiebronnen wc mini waarschijnlijk gebruikt. De WVA wil bijvoorbeeld onderzoeken of zonne-energie in Alphen bruik baar is. De woningbouwvereni ging heeft eerder al besloten voor dit soort experimenten geld vrij te maken. De verande ringen worden vooral ingevoerd wanneer een woning of com plex toch al een grote onder houdsbeurt krijgt. Wat de totale investering van de energiebesparende maatre gelen is. durft Vekemans niet te voorspellen. runstreek marieta kroft De kern Rijnsaterwoude moet het nieuwe centrum van Ja cobswoude worden. Het gebied tussen de Herenweg, de Woud- sedijk en het Braassemermeer leent zich bij uitstek voor wo ningbouw. En er ligt een uitge lezen kans om de oevers en het weiland bij het Braassemermeer geschikt te maken voor recrea tie. Jacobswoude moet dé wa tersportgemeente van het Groe ne Hart worden. Deze conclusie wordt getrok ken in het concept-rapport De Bloeiende Binnentuin van de projectgroep VISI van het Inter gemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek. Het is onlangs naar alle IGOR-gemeenten (Alphen, Ter Aar, Nieuwkoop, Nieuw- veen, Jacobswoude en Rijnwou- de) gestuurd. Uitgangspunt in het rapport is dat het Groene Hart groen moet blijven, maar dat er ook ruimte moet zijn om er te wo nen. te werken en te recreëren. Met andere woorden: „Groeien binnen de grenzen in de bin nentuin van de Randstad. Een binnentuin die alleen waardevol is als die in bloei kan staan." VI SI doet voorstellen over de lig ging van die grenzen in de Rijn streek-gemeenten. de wijze waarop de ruimte tussen de grenzen wordt ingevuld en in welk tempo. In 1994 wordt het rapport aangeboden aan de provincie opdat het streekplan kan worden aangepast. Aan het volbouwen van de kernen Woubmgge. Hoogmade en Leimuiden moet een einde komen, stelt VISI vast. Na de woningbouw in Bateweg-noord in Woubrugge zijn de grenzen bereikt. Woningbouw in Alphen moet voorlopig alleen nog maar worden gerealiseerd binnen de bebouwde kom en bijvoorbeeld in het Zegerslootgebied. Wo ningbouw in Rijnwoude zou nog kunnen worden gereali seerd in Benthuizen, op zoge heten inbreidingslocaties in Ha- zerswoude-Dorp en -Rijndijk en eventueel in het enkele jaren geleden aangeplante bos ten westen van de Gemeneweg. VI SI vraagt zich af of de keuze om hier een bos aan te planten wel zo gelukkig is geweest, gezien de strategische ligging bij de be bouwing, het spoor en de afslag van Rijksweg 1 i De projectgroep wijst de plannen voor woningbouw in Koudekerk, ten noorden van de Hondsdijk en de Lage Waard, af en raadt de gemeente aan om eens te bestuderen wat er met het gebied in de Hogenwaardse Polder kan worden gedaan. Wo ningbouw in Ter Aar zou nog kunnen worden gerealiseerd aan de westkant van l^ngeraar en de noord- en zuidkant van Aardam. Bedrijven in de Rijnstreek zouden zich kunnen vestigen op het bedrijfsterrein Groenen dijk in Hazerswoude. het Bo venland in Ter Aar en na 2005 rond de westelijke en oostelijke omleidingsweg in de Steekter- polder in Alphen. Om het open baar vervoer te stimuleren, pleit de projectgroep voor de bouw van een station in Hazerswou de-Rijndijk. een vrije busstrook tussen Alphen en leimuiden en het aanleggen van carpoolplaat sen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17