'Nog geen aanwijzingen voor schuld wethouder' Kijk, de juf heeft ook een knuffel! 'Als je hier woont, voel je je Voorschotenaar' Regio Touché Opnieuw hoge eis tegen Katwijkse brandstichter Bloemenkraam Winkelhof kan voorlopig blijven staan WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1999 gert visser, 071 -356430, plv -( Verdachte van verkrachting gegrepen warmond» De politie heeft gistermorgen een 23-jarige Leide- naar aangehouden, die wordt verdacht van een verkrachting op 2 augustus in Warmond. Het slachtoffer was een 26-jarige Leid- se, die op de Veerpolderweg van haar fiets werd getrokken en verkracht. Twee dagen eerder had een man op diezelfde plaats zijn geslachtsdelen aan een voorbijgangster laten zien. Onduide lijk is of het dezelfde man betreft maar beide signalementen ko men met elkaar overeen. Gistermorgen werd de vermoedelijke dader op zijn werk in Sassenheim door de politie ingerekend. Hij heeft nog niet bekend. Inbrekers bezoeken benzinestation voorschoten» Een grote hoeveelheid sigaretten en snoepgoed is de afgelopen nacht gestolen uit een benzinestation aan de Voor- schoterwcg in Voorschoten. Het kantoortje van het benzinesta tion is wegens een verbouwing in een porto-cabin onderge bracht. Een voorbijganger zag iemand in het gebouwtje en waarschuwde de politie. Toen die arriveerde, was de dader al ge vlogen. Een ruit bleek te zijn ingeslagen. Autokrakers actief in Oegstgeest oegstgeest Vijf personenauto's zijn in de nacht van maandag op dinsdag in de Reviuslaan in Oegstgeest opengebroken. Ook sloegen de daders hun slag in de Hofbrouckerlaan. Gestolen werden autoradio's, CD's en verlichting. Een getuige zag enkele jongens die zich rond kwart over een bij de auto's ophielden en waarschuwde de politie, die echter geen spoor meer vond van 3e daders. Busje gestolen uit parkeergarage leiderdorp» Uit de parkeergarage van winkelcentrum De Win kelhof in Leiderdorp is een bedrijfswagen gestolen. De auto is ei gendom van een bowlingbedrijf uit Woerden. Het vervoermiddel is gestolen tussen 10 en 14 september. De chauffeur uit Rijns burg ontdekte de diefstal gisteren. Wat daarna gebeurt ongewis, zo merkt de sie op. Het omzetten van een seizoenspiek in een vaste plaats is in strijd met eerder vastge steld beleid. En als daarvan wordt afgeweken, valt te vrezen voor verkeersproblemen en een verkapte markt. Beroep en bezwaar adviseert dan ook zeer kritisch te kijken naar een volgend verzoek om een vergunning. In ieder geval kan de bloemenverkoper waar schijnlijk geen rechten ontlenen aan de huidige vergunning. „Hij is immers op de hoogte van het maximaal aantal standplaat sen", aldus dec Groep drie van de Kastanjelaanschool hield gisteravond een modeshow om eikaars pyjama's te bewonderen. Kinderen Kastanjelaanschool blijven nachtje slapen leiderdorp liesbeth buitink Door de gang van de Leider- dorpse Kastanjelaanschool lo pen twee kinderen op blote voeten in gestreepte pyjama's. In de keuken staan vier moe ders kratten vol bekers af te wassen. Op de Kastanjelaan mochten gisteravond alle 230 21/? 2 kombinatie van ƒ5290.- >r 4495,- MEUBELPROMENADE KATWUK kinderen blijven slapen, als af sluiting van de feestweek we gens het 60-jarig bestaan van de protestants-christelijke basis» school. „Het is een soort schoolkamp. We gaan ervan uit dat wij vannacht geen oog dichtdoen", zegt directeur W. Grijze berustend. In het lokaal e kinderen dicht tegen elkaar aan te luisteren naar een verhaal van Roald Dahl. „Dit is een ver haal over een krokodil die van kinderen houdt", kondigt de juf aan. „Maar niet zoals ik van kinderen hou. Hij wil ze opeten..." De kinderen hangen aan haar lippen. De juf had die morgen al aangekondigd dat ze een spannend verhaal zou voor lezen en een paar kinderen zijn bang dat ze eng gaan dromen. Ook in groep vijf luisteren de kinderen ademloos naar een Dahl-verhaal. De schrijver blijkt in de hele school populair, want een lokaal verderop kijkt groep zes naar de videofilm 'De hek sen'. De kinderen kruipen dicht tegen elkaar aan, want de hek sen trekken net hun maskers af en onthullen hun knobbelige gezichten. Op schoot bij de meester zit een jongen bijna in trance, naar het scherm te kij ken. Zijn pluche konijn houdt hij stevig tegen zich aangedrukt. Een soort stoelendans houdt intussen groep zeven bezig en een lokaal verderop klinkt dis- comuziek. Groep acht is de eni- „Wie er het eerste in ligt", roept de juf van groep 1- om ne gen uur bemoedigend. De kin deren schieten in hun slaapzak, hun knuffels stevig omldem- mend. Ze hebben hun halve slaapkamer meegesleept. Een groot kussen met Mickey Mou se erop, pluche beesten of juist een piepklein kussentje, dat een meisje in haar hand verfrom melt terwijl ze duimt. „Wie wil een kusje van de juf?" „Ikke!", roepen alle kinderen tegelijk. In groep twee, een lokaal ver derop, is het doodstil. De juf leest voor en alle kinderen luis teren gespannen. Een meisje speelt aandachtig met het haar van een barbiepop. „Deze twee groepen stonden te springen om te gaan slapen, want dat vonden ze het spannendst", weet Grijze. Niet alle kinderen .ge groep die de pyjama'; van de onderbouw zijn nog op lopig nog in de tassen Iaat school. Verschillende kleuters besloten op het laatste moment dat ze hun eigen bed toch fijner vonden. Op de zolder maakt groep drie een hels kabaal, als de kin deren in een modeshow elkaar hun pyjama's hebben laten zien. Alleen Celina is wat stil. „Ik wilde eerst naar huis, maar ik ben toch weer teruggegaan", vertelt ze. „Celina kwam hele maal met huilogen .binnen en toen hebben, we toch nog een plekje voor haar gemaakt", zegt een klasgenootje. De juf maant de kinderen tot stilte, „jullie wilden toch weten hoe mijn py jama eruit ziet?" Ze houdt een roze hansop omhoog. Wanneer ze ook haar witte knuffelbeer toont, barst de herrie echter weer los. De juf heeft ook een knuffel, roepen ze verbijsterd. ten. Een paar meisjes maken rock 'n' roll passen en een groepje jongens verstopt zich onder de tafels aan de kant. Groep vijf komt even een kijkje nemen in de discoklas. „Die hebben allemaal hun pyjama al aan", zegt Iris misprijzend. De overnachting is vanoch tend afgesloten met een geza menlijk ontbijt en het zingen van het schoollied. Vrijdag ver huist de inboedel naar de Enge- lendaelschool aan de Ericalaan, zodat de Kastanjelaanschool kan worden verbouwd. In de herfstvakantie worden de ver huisdozen weer teruggesjouwd naar de Kastanjelaan. „Gelukkig hoeven we na het ontbijt niet schoon te maken", verzucht een moeder in de keuken na haar achtste afwasbeurt. Dertig maanden cel waarvan tien voorwaardelijk. Dat was ook in hoger beroep de straf die een 27-jarige Katwijkse brand stichter gisteren voor de recht bank in Den Haag tegen zich hoorde ei§en. De man had in mei 1988 brand gesticht bij een transportbedrijf aan de Zoeter- woudse Industrieweg. De scha de bedroeg 448.000 gulden. De Katwijker ging tegen zijn straf in hoger beroep omdat hij die aan de hoge kant vond. Ze ker nu vaststaat dat hij waar schijnlijk tot zijn dood zal moe ten blijven afbetalen aan de ver zekeringsmaatschappij Natio nale Nederlanden. „Ik rijd nu op de bestelbus en wil die baan niet kwijt", aldus de Katwijker. De 27-jarige zat diep in de schuld bij zijn toenmalige baas in Zoeterwoude. Hij drukte als chauffeur meer dan 10.000 gul den aan remboursgelden ach terover en toen hij het helemaal niet meer zag zitten, stak hij in een wanhoopsdaad de compu ter van de administratie in brand in de hoop dat de gege vens zouden worden uitgewist. Het brandje liep zwaar uit de hand en leverde tonnen schade op. Procureur-generaal Feber vond niet dat de man in de ja ren sinds het voorval erg ijverig was geweest in het tonen van zijn goede wil. Hij was pas sinds kort begonnen met het afbeta len (650 gulden per maand) van de door hem aangerichte scha de. „En daarom zie ik geen re den om de straf terug te bren gen", aldus Feber. De Katwijker vertelde dat hij niet eerder kon betalen omdat Nationale Nederlanden en transportfirma Hogenes een lange juridische weg nodig had den om de zaak af te wildcelen. „En pas daarna werd duidelijk aan wie ik moest betalen", aldus de Katwijker. President J. Mak kink van de Haagse rechtbank doet over veertien dagen uit spraak. Het college van Leiderdorp kan nog geen antwoord ge ven op de vraag hoe het mogelijk is dat grond irr Buiten hof voor veel te weinig geld van de hand is gedaan. Deze kwestie wordt momenteel onderzocht door het door de gemeente ingeschakelde bureau VB-accountants. Dat komt waarschijnlijk binnen twee weken met een rapport. In de eerste officiële verklaring in de grondverkoop-kwestie gaan B en W er vooralsnog van uit dat de handen van wethou der Veldstra (D66/ruimtelijke ordening) schoon zijn. De ver klaring is gisteren besproken met de fractievoorzitters die het schrijven ondersteunen. Van ochtend is de verklaring open baar gemaakt. In het schrijven wordt gemeld dat de opbrengst van de grond- verkoop rond de Zijllaanmolen net zo hoog is als elders in de 'nieuwbouwwijk. Er wordt met geen woord gerept over het ne geren van een- raadsbesluit waarin minimumprijzen zijn vastgesteld. Zoals vorige week bekend werd heeft het college bouwgrond in Buitenhof ver kocht tegen 154 gulden per vier kante meter, terwijl de raad een week eerder had vastgesteld dat dit minimaal 310 gulden moest zijn. Wel is een onderzoek gaande naar de vraag hoe de grondprij zen exact tot stand zijn geko men. Dit wordt uitgevoerd door het bureau VB-accountants, dat eerder was betrokken bij inter ne reorganisaties op het ge- Drie maanden celstraf voor ontuchtpleger leiden Een 36-jarige Oegstgeestenaar is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot twaalf maanden cel, waarvan negen voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De man wordt er van verdacht ontucht te hebben gepleegd met twee minderjarige meisjes, i Twee weken geleden eiste de pfficier van justitie zes maan den onvoorwaardelijke celstraf. De officier meende dat er een fëdelijke kans is op herhaling. De Oegstgeestenaar bekende in 1990 ontuchtige handelingen te hebben gepleegd met een jong meisje en dat hij negen jaar daarvoor met zijn nichtje hetzelfde had gedaan. De man bracht zelf de zaak aan het licht door toenadering tot de Riagg te zoeken voor behandeling. Hij meende dat hij met een geld boete zwaar genoeg gestraft zou zijn. Foster Parents ontmoeten elkaar leiderdorp. Leiderdorpers die via het Foster Parents Plan financieel een kind bhdersteunen in ontwikkelings landen, kunnen elkaar op 23 september ontmoeten in de christelijke MAVO De Dwarswe- lering aan de Muzenlaan. Tij dens de bijeenkomst geeft een medewerker van Foster Parents informatie over de organisatie. Een vrijwilligster uit de regio vertelt iets over haar werk en een Foster Parent laat dia's zien van een bezoek aan haar pleeg kind in Guatemala. Tijdens een forum kunnen de 'ouders' vra gen stellen aan medewerkers, van de organisatie. Het ensem ble Zumbaylla speelt Zuid- Amerikaanse muziek. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. meentehuis. B en W verklaren ook dat Veldstra niet is bevoordeeld bij de toewijzing van haar woning. ZoaJs bekend waren er meer ge gadigden voor het huis aan de Tinnegieter en heeft de ge meente via een puntensyteem bepaald wie in aanmerking kwam. Bij afgewezen gegadig den rees de vraag of Veldstra wel op een eerlijke manier bo venaan de lijst is gekomen. Vol gens het college hoeft niemand zich daarover zorgen te maken. „De woningen zijn toegewezen volgens een openbare regeling, en de computer berekent zon der aanzien des persoons wie bovenaan komt." Overigens kan deze procedu re niet worden gecontroleerd. De gemeente weigert de selec- tie-gegevens openbaar te ma ken. „Het spreekt vanzelf dat in verband met de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de kandidaten geen inzicht kan worden verstrekt in de ge gevens." Over dit onderdeel is inmiddels wat onvrede ont staan. Het college zou de farc- tievoorzitters gisteren hebben beloofd dat het aantal punten per kandidaat wel degelijk ter inzage komt te liggen. De extra bloemenkraam op de Leiderdorpse Statendaalder mag dit jaar nog blijven staan. Maar de kans is groot dat een vergunning voor volgend jaar moet worden geweigerd. Een vaste uitbreiding van het aantal kramen brengt het gevaar met zich mee dat verkapt een markt De commissie beroep en be zwaar van de gemeente Leider dorp heeft uitspraak gedaan over de rechtsgeldigheid van de vergunning voor de nieuwe bloemenkraam. De exploitant is tot begin 1994 een permanente plaats toegewezen die volgens afspraken tussen winkeliers en gemeente alleen in december mag worden gebruikt voor bij voorbeeld oliebollen- of kerst bomenverkoop. De winkeliersverenigingen Winkelhof en Santhorst hebben grote moeite met deze vergun ning. Ze zijn bang dat ze door dit beleid langzaam maar zeker een concurrerende markt naast de deur krijgen. Verder zijn ze in hun wiek geschoten omdat vooraf geen enkel overleg met hen is gevoerd over de vergun ning. Om hun gelijk te halen stap ten de winkeliers naar de com missie beroep en bezwaar. Maar deze heeft bepaald dat ze te laat waren met hun bezwa ren. Gevolg is dat de kraam in ieder geval kan blijven staan tot en met 31 december, de dag dat de nu verstrekte vergunning af loopt. Eerste fase Starrenburg bijna klaar De toegangsweg hakt de lieflijke kloostertuin van Huize Bijdorp rigoreus in tweeën. Weilanden en kassen zijn opgeofferd aan woningen en wegen. Op de bui tenrand na is de eerste fase van de Voorschotense nieuwbouw wijk Starrenburg klaar, 464 hui zen zijn bewoond. Nu Starren burg 2 en 3 nog. De laatste grote Voorschotense nieuwbouwwijk begint langzaam maar zeker ge stalte te krijgen. Er komen nog wat woningen bij en dan is Starrenburg 1 klaar; een nieuwbouwwijkje met zowel premiewoningen aJs peperdure villa's, zowel laag bouw als appartementen. Van al die huizen springen de 59 houtskeletbouwwoningen waarmee Voorschoten landelij ke bekendheid verwierf, het meest in het oog. Voorschoten is immers samen met Soest de enige gemeente in Nederland waar deze huizen naar Zweeds voorbeeld zijn gebouwd. De be langstelling voor deze energie zuinige woningen was overwel digend. Een erg 'houten' uiter lijk, zoals in Soest, hebben de huizen in Voorschoten niet ge kregen. Anders zou de rest van de woningen te zeer uit de toon vallen. „We wilden een bepaal de eenheid, harmonie in Star renburg. De huizen mochten ook weer niet te veel van elkaar afwijken", zegt M. Laernoes, hoofd ruimtelijke ordening van de gemeente Voorschoten. Starrenburg 1 ligt volgens Laernoes goed op schema. Er zijn wel tegenvallers geweest, maar die hebben weinig invloed gehad op de planning. Zo is de entree van Starrenburg anders geworden dan de bedoeling was. In de weg die de tuin van Bijdorp doorsnijdt zit een fikse hobbel. Laernoes: „De nonnen van Bijdorp wilden onder de weg door kunnen lopen. Daar is rekening mee gehouden. Maar De houtskeletbouwwoniogen springen in Starrenburg het meest in het oog daardoor kom je wel wat ker misachtig de wijk binnen." Ook de appartementen bij de entree hadden er anders uit moeten zien. Volgens Laernoes een beetje provinciaal, huiselijk, met schuine kappen met dak pannen. Het werden platte do zen. Door problemen met de projectontwikkelaar en vertra ging van de bouw, moesten de kosten verder omlaag en kwam er een extra woonlaag op. Diepvries wijk Laernoes vindt dat er in Star renburg inmiddels een 'heel aardig woonklimaat' is ont staan. Kinderen kunnen er over het algemeen veilig spelen, zon der dat er speciale woonerven uit de grond zijn gestampt. Van de Adamskistraat is bijvoor beeld een autovrij hofje ge maakt. Opvallend is dat winkels en andere voorzieningen in Starrenburg 1 ontbreken. Het is louter een woongebied. Bood schappen moeten even verder op worden gehaald. „Een typi sche diepvrieswijk", lacht Laer noes. „Of nee, dat zou beteke nen dat Starrenburg te ver van voorzieningen af zou zitten. En dat is niet zo. Starrenburg ligt op loopafstand van de bestaan de kern." Een echte buitenwijk is het volgens hem ook in ande re opzichten niet. „Je zit hier dicht genoeg bij het dorpscen- trum om een gemeenschapsge voel te hebben. Ik denk dat je je Voorschotenaar voelt als je hier woont." Wat plantsoenen en ander groen betreft is Starrenburg niet overmatig bedeeld. „We vol doen precies aan de landelijke norm van zoveel groen per vier kante meter. Niet meer en niet minder. Meer groen gaat ten koste van de ruimte voor wo ningen en maakt de wijk ook weer duurder." Het ontwikkelen van Starrenburg is al duur ge noeg. Dat komt doordat ge bouwd wordt op grond die er eigenlijk niet geschikt voor is. „Dat betekent dat je de grond lang van te voren moet aanko pen om hem te verbeteren. Er is zand uit de Vlietlanden opge spoten, dat moest eerst flink zakken. Je hebt tussen de twee en drie jaar nodig voor je iets met de grond kan doen." Liep FOTO HIELCO KUIPERS alles in Starrenburg 1 nog rede lijk naar wens, voor Starrenburg 2 geldt een heel ander verhaal. Niet alleen onteigenen is inge wikkelder geworden doordat ei genaren veel meer rechten heb ben dan een paar jaar geleden. Ook is een groot deel van de grond vervuild met slib uit de Haagse grachten dat er met me deweten van de provincie Zuid- Holland is gestort. De gemeente heeft geen geld voor bodemsa nering. Volgens Laernoes is de gemeente bezig met het zoeken naar een 'creatieve' oplossing voor dit probleem. „Het ziet er naar uit dat dat lukt." Als alles meezit kan de bouw van Star renburg 2 in 1995 beginnen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16