LBC laat bouwvergunning liggen Leiden Regio Verbouwing postkantoor Taptoe van Concordia bij negende lustrum Lisse wil onderwijs in De Engel houden Dertienduizend gulden voor Stichting De Mare Vernieler discobus krijgt hoge boete IBBR moet werk staken Huizen op sportveld WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 972 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 - 356439 PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAI). 071 -356442 De Leidse Betonmortelcentrale (LBC) heeft gisteren na lang wachten een vergunning voor de bouw van een nieuwe betonmortelcentrale aan de Morsweg geaccep teerd. De bouwvergunning lag al zo'n anderhalve maand klaar op het stadhuis. Dit bleek gisteren bij de Raad van State in Den Haag. den haag/leiden Waarnemend voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur, mevrouw mr. M. Leij- ten, behandelde het verzoek van de LBC om de gedwongen sluiting van het bedrijf aan de Zoeterwoudseweg op te schor ten. De provincie Zuid-Holland schreef de LBC drie maanden geleden aan om uiterlijk voor 11 oktober de poorten te sluiten. Het bedrijf aan de Zoeterwoud seweg veroorzaakt te veel over last. Met name het laden en mengen van het beton in de vrachtwagens zou veel geluid hinder veroorzaken. De LBC zegt dat zij door een sluiting in de problemen komt. omdat de nieuwbouw pas over een maand of zeven gereed kan zijn. Dat zou betekenen dat de 15 medewerkers van de beton mortelcentrale op straat komen te staan. De verwachting is dat de ver huizing naar de Morsweg nog wel langer kan duren omdat veel omwonenden moeite heb ben met de komst van het be drijf. Tegen het bouwplan zijn 50 protesten ingediend bij de provincie. Dat betekent dat het nog enkele jaren kan duren voor de betoncentrale daadwer kelijk kan verhuizen. Volgens de provincie is de LBC zelf verantwoordelijk voor de problemen omdat het bedrijf zes jaar lang heeft gewacht met plannen voor nieuwbouw. De LBC zou tijdelijk elders huisves ting moeten zoeken, meent de provincie. De gemeente Leiden staat eveneens op het standpunt dat de betoncentrale zelf verant woordelijk is voor de situatie waarin het bedrijf zich gebracht heeft. De waarnemend voorzit ter doet begin volgende week uitspraak. leiden In verband met de verbouwing die op 21 september begint is het hoofdpostkantoor aan de Schiphohveg op maandag 20 september gesloten. Tijdens de verbouwing kunnen de klanten terecht in een noodgebouw dat op het terrein is neergezet. De tijdelijke huisvesting is open van negen tot zes uur. Op za terdag kan men er terecht van tien tot een uur. De verbou wing zal ongeveer vier weken duren. De opening van het ver nieuwde postkantoor is ge pland op dinsdag 19 oktober. De verbouwing is onderdeel van een grootscheepse resty- ling van alle postkantoren en - agentschappen. In hoog tempo moderniseert Postkantoren BV alle vestigingen. De postkanto ren worden ingericht volgens een nieuw commercieel con cept. Ondermeer maken de lo ketten met glasafscheiding plaats voor open balies. ..Dat kijkt misschien onveiliger, maar het juist een maatregel om overvallen tegen te gaan", vertelt F. Huisman van de PTT. ..Het geld wordt in zogenaam de 'cashdispensers' gestopt, een soort mobiele kluisjes die alleen opengaan om een hoe veelheid geld op te hoesten die door middel van de pincode wordt vrijgemaakt. Een over valler zou de hele kluis moeten meenemen'om aan geld te ko men. en dat kan niet omdat ze er niet mee door de deur kun nen Een ander aspect van de ver nieuwing is de service aan het publiek. Er komen balies voor allerlei soorten van dienstver lening. De nieuwe kantoren zullen onder meer reisbalies en uitzendbureaus bevatten. leiden frank buurman Muziekvereniging Concordia brengt de taptoetraditie terug in Leiden. Op zaterdag 23 oktober wordt voor het eerst in jaren weer een taptoe gehouden, en wel in de 3 Octoberhal aan de Smaragdlaan. Daar zullen zeven muziekkorpsen optreden. Concordia organiseert de tap toe in het kader van het 45-jarig bestaan. Het is de eerste keer dat de vereniging dat doet. „Of het een traditie wordt hangt van de belangstelling af', vertelt za kelijk leider Toon Kromhout. „Afgezien van de taptoe op 2 oktober is er in Leiden weinig te beleven op dit gebied. De Taptades, die ooit in de Groen- oordhallen werden gehouden zijn geruisloos verdwenen. Het probleem is dat het vaak heel moeilijk is om sponsors te vin den. Wij kunnen onze taptoe houden omdat het bedrijf Grap- hische Scan Techniek (GST) uit Zoeterwoude bereid was geld bij te dragen, anders hadden we het wel kunnen vergeten." De taptoe op 23 oktober wordt voorafgegaan door een streetparade in de binnenstad. Vanaf drie uur 's middags mar cheren de muziekverenigingen Tamarco Leiderdorp, Excelsior Rotterdam, Adest Musica uit Sassenheim en de senioren van Concordia naar het Stadhuis plein. Daar wordt van kwart voor vier tot kwart over vier een show gehouden, als voorproef je. Om zeven uur 's avonds gaat de 3 Octoberhal open. de taptoe gaat om acht uur van start. In de hal kunnen 450 mensen zit ten, eventueel worden tribunes bijgeplaatst. De korpsen die 's middags in actie kwamen, krij gen gezelschap van Talita uit Vlaardingen. Excelsior uit Delft en het jeugdkorps van Concor dia, met de eigen majorettes. De diverse korpsen hebben hun sporen verdiend. Adest Musica en Excelsior Delft wonnen gou den medailles op het wereld muziekconcours in Kerkrade. Concordia (senioren) ging naar huis met de grote wisselbeker tijdens de Showkorpsen Natio nale Taptoe in Breda. Concordia speelt tijdens de taptoe onder meer de Royal Sa lute. La Isla Bonita (Madonna) en Final Countdown. De shows van de verschillende korpsen duren omstreeks minuten. In middels is de voorverkoop van toegangsbewijzen begonnen De entree kost f7.50 en kaarten zijn verkrijgbaar bij Toon Krom hout. Sophiastraat 33. tel. 071-219404 en bij de zaal van Concordia aan de Langegracht 61, tel. 071-220817 ('s avonds). usse roza van der veer Lisse moet alles in het werk stel len om in De Engel een basis school open te houden. Die dui delijke boodschap geven zowel CDA als WD af in hun algeme ne beschouwingen. Beide par tijen hechten sterk aan het handhaven van een school in het Lissese buurtschap. De Beekbrugschool is al jaren een zorgenkindje van de Lissese politiek. Sinds enkele jaren wor den scholen die onder de op heffingsnorm vallen, met slui ting bedreigd. In Lisse ligt deze norm op nog geen 160 kinde ren. De Beekbrugschool heeft al jaren rond de 140 leerlingen. Om de school open te houden heeft het schoolbestuur nu een verzoek ingediend om Lisse in twee gebieden op te delen. Daardoor kan de norm voor de school in het buurtschap Dé Engel naar beneden worden vastgesteld op 140. „En daar zit ten we boven", vertelt F. Fens, directrice van de Beekbrug school. Of Lisse ingaat op het verzoek van het Beekbrugschoolbestuur is nog niet bekend. De kwestie moet worden onderzocht en vervolgens moeten alle school besturen akkoord gaan met de ze oplossing. Opdeling van Lis se in twee gebieden kan immers gevolgen hebben voor de ande re scholen die geconfronteerd worden met een iets hogère op heffingsnorm. Behalve over de toekomst van de Beekbrugschool maken de politieke partijen zich ook zor gen over met name dit gevolg van het herindelen van Lisse. Zo wijst de SGP/GPV/RPF op de belangen van de Christelijk Na tionale School (CNS) die ook dicht tegen de opheffingsnorm aan zit. „Door het opdelen van Lisse mogen andere scholen niet in de gevarenzone terecht komen of onnodig blijven". meent de christelijke partij. Ook de PvdA en CDA vragen zich af wat de exacte gevolgen zijn voor de andere basisscholen in Lisse. Het CDA plaatst daar wel de kanttekening bij 'er zeer aan te hechten dat in De Engel een school blijft. Een juiste sprei ding van de scholen is belang rijk'. Ook de WD vindt het 'zo goed als zeker sluiten van de Beekbrugschool als er niet op korte termijn een oplossing wordt gevonden' een slechte ontwikkeling. Het college moet dan ook zo snel mogelijk met het schoolbestuur een oplossing zoeken. Dat laatste is ook de bedoe ling van het bestuur van de Beekbrugschool. vertelt directri ce Fens. „Behalve de herinde ling van Lisse in twee gebieden, wordt inmiddels ook informeel gepraat met andere katholieke schoolbesturen in de Duin- en Bollenstreek. Een bestuur van een enkele school is te klein schalig en zal er wel gefuseerd moeten worden. Desnoods kunnen we dan de Beekbrug openhouden als nevenvestiging van een andere school. Alles is erop gericht om onderwijs in De Engel te houden." VRUETUD Reuzetrek Kinderrestaurant De Reuzetrek in het buurthuis Comelis Jop- pensz. gaat op donderdag 16 september weer open. Het buurthuis is gevestigd aan de Oppenheimstraat 6A. Gasten moeten tijdig reserveren (tel. 132462). Ouderenmodeshow De Ouderen Activiteiten Com missie Binnenstad houdt op donderdag 16 september een modeshow voor ouderen in sa menwerking met modehuis Wijling. De show. die om 1030 uur begint, wordt gehouden in het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33. Een toegangskaartje kost drie gulden. Bewegingsleer Aikido vereniging Shi Zen Ryu begint op vrijdag 17 september een cursus Chinese bewegings leer (T'ai chi chuan) in de gym zaal aan de Molensteeg. De cur sus telt 13 lessen, docent is Da niel Smith van de theaterschool in Amsterdam. De lessen duren van 17.30 lol l'i 00 nm Inlu li tingen: 071- 126302/124682/134590 Het Centrum voor Daghulp van Stichting De Mare heeft 13.000 gulden gekregen van het Natio naal Fonds Kinderhulp in De venter. Het geld wordt gebruikt voor de inrichting van een hout-werkplaats in het nieuwe pand van de Daghulp aan de Ja- cobsgracht. Daar zijn een oude timmerfa briek en een woonhuis omge bouwd tot leer/werkplaatsen met kantoorruimten. Volgens R. Bochardt van het Centrum biedt de Daghulp straks plaats aan 24 jongeren met psycho-so- ciale problemen. Zij volgen er onderwijs en een hulpverle ningsprogramma. den haag loman leefmans Een 19-jarige Hillegommer is gistermiddag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een boete van 500 gulden wegens openlijke geweldpleging. Hij heeft in januari van het vorig jaar vernielingen aangericht in de 'discobus' van Noordwijk naar Leiden. Daarnaast moet hij de schikkingsboete van 1000 gulden van de NZH, die hij wei gerde te betalen, alsnog vol doen. Na een zaterdagavondje stap pen in Noordwijk had de Hille gommer de laatste, overvolle bus richting Leiden gepakt. Sa men met drie vrienden gedroeg hij zich erg luidruchtig en hing aan stangen en bagagerekken. Een paar daarvan begaven het. Wat het trio niet wist, was dat er politie in burger in de discobus meereisde. De drie werden in Voorhout aangehouden. - „Die stang was al krom en daarbij vond ik het schikkings voorstel van de NZH veel te hoog. Toen heb ik gezegd: laat maar voorkomen", aldus de Hil legommer die in woord en daad weinig respect toonde voor rechter en officier van justitie. „U vindt het allemaal een beetje flauwekul hier, hè", vroeg rech ter J. de Vries toen de jongen weigerde iets over zijn dagelijk se leven wilde vertellen. Daardoor bleef De Vries niets anders over dan de door de offi cier van justitie geëiste boete van 500 gulden op te leggen we gens openlijke geweldpleging. „En dan zullen we elkaar wel wéér zien als u de schikking aan de NZH niet betaalt", aldus De Vries. De zon laat het deze week definitief afweten. Zelfs een zonnig najaar lijkt er niet meer in te zitten. Maar bruin worden kan nog steeds in het door regenbuien verzopen Nederland. Op naar de 'Siësta Beach' van de Leidato. De zes diep ge- bruinde studenten vormen een levende reclame voor het I produkt. Met veel Ijra enthousiasme wor- den de voordelen van een bruinsessie bij zonnestudio Sië sta Beach aan de man gebracht. Daarbij gaan de vier meisjes en twee jongens als een flitsend promotieteam met folders de hele beurs over. Geen wonder dat de jury die de deelnemers heeft beoordeeld tot de conclu sie kwam dat hier sprake is van de meest verkoopkrachtige stand. Een fraaie eerste prijs derhalve. De stand op de Leidato is piep klein, maar opvallend vanwege het felle blauwe licht dat op ge zette tijden wordt uitgestraald door de 'Light Shuttle', een futuristische cabine waar gere geld dames op beursbezoek hun gezicht en armen in hoog tempo laten bruinen. Een pro fessionele machine, een auto maat in feite die na het inwer pen van een munt een weldadi ge straling afgeeft samen met een verfrissende wind van de 'bodycooler', een soort aircon ditioning waardoor de hitte goed is te verdragen. Het apparaat staat normaal ge sproken in de zonnestudio van Istvan Krutz en André Ketelaar aan de Evertsenstraat 69e. Daar kan sinds negen maanden een geraffineerd programma wor den afgewerkt. Wie een beetje wil opschieten gaat eerst op de pigmentbank liggen, werpt zich vervolgens voor de 3800 RX Turbo en sluit af met een salvo van de Genesis Megasun, een zonnekanon dat je als een tro- penbewoner achterlaat. Mireille Rozenboom, Jan Jeroen Schaap, Nicole van den Broek, Michael Potters, Sander Paarde- kooper en Barbara Smaal, stu denten van de Haarlem Busi ness School hebben een derge lijke behandeling achter de rug om er in korte tijd als professio nele Tenerifegangers uit te zien. Het zestal loopt stage en ver dient wat bij voor een verre stu diereis die binnenkort gemaakt wordt. „We waren verrast dat we de eerste prijs hadden ge wonnen. De prijs zelf hebben we overigens nog niet gekre gen", vertelt Mireille Rozen- boom, wiens heldere blauwe ogen sterk contrasteren met haar diep gebruinde huid. „We hadden ons wel goed voor bereid, lijsten opgesteld van mogelijke vragen van klanten om die zo nauwkeurig mogelijk te kunnen beantwoorden. Men sen denken soms dat het slecht is voor je huid om een kunstzon te gebruiken, maar met een ver antwoord programma zijn onze zonnebanken veiliger dan de zon zelf. Een kwestie van dose ren en van een goede huidver zorging." Zelfs roodharigen met hun tere, bleke hilid zouden op die manier een lekker kleurtje op de 'beginnersbanken' kun nen kweken. De dames die een 'tochtje' in de Light Shuttle maken, komen er vanwege het ultraviolet tamelijk rood uit. Dat rood maakt als het goed is op termijn plaats voor het bruin dat een indruk geeft van levenslust en gezondheid. En dat is nooit weg als de ozon laag het straks definitief laat af' weten en zelfs het verblijf in het sporadische Nederlandse zon licht een riskante onderneming wordt. Of komt een spierwitte huid misschien toch weer in de De Stichting Individueel Be- schermings Beheer Rijnland (IBBR) moet haar activiteiten na twee jaar beëindigen. De ge meente Leiden is niet bereid de stichting financieel te steunen. De IBBR verleent diensten aan personen die zelf, om wat voor reden dan ook, niet in staat zijn hun geld te beheren. De stichting is begin dit jaar in financiële problemen geraakt omdat de ongeveer 45 cliënten zeer arbeidsintensief blijken te zijn. Bestuurslid M. de Nooyer: .Alleen de mensen bij wie het water tot aan de lippen staat kloppen bij ons aan." De gemeente heeft de stich ting voorgesteld haar clienten aan een grotere organisatie over te dragen. Het bestuur betreurt dit omdat de kans groot zou zijn dat de 'echt schrijnende geval len' bij andere organisaties bui ten de boot zouden vallen, om dat zij een eigen bijdrage van hun cliënt vragen. Wieken) is het met haar eens. „Wij ervaren hun gehang niet als hinderlijk. Er komt een klein groepje dat daar regelmatig zit te kletsen. Jongeren zijn nou eenmaal vaak op straat. Of ze nou onder een afdakje zitten of op een speciale hangplek, wat maakt dat nou uit? Ik denk dat het er ook om gaat dat het Marokkaanse jongeren zijn die hier rondhangen. Datervaren sommige buurtbewoners als be dreigend." (Erna Straatsma) leiden Op de hoek Apollolaan/Brahmslaan in Leiden is deze week de bedrijvigheid los gebarsten. Bulldozers en graafmachines zijn begonnen met het egaliseren van het voor malige sportveld in de wijk Zuidwest Op de plek komen ruim 40 nieuwe woningen. Be woners uit de buurt zijn niet zo blij met het volbouwen van het veld, dat voor hen een kostbaar stukje groen betekende. Maar hun bezwaren zijn vorige maand door de Raad van State verworpen. FOTO JAN HOLVAST mode? Dat is niet te hopen voor Siësta Beach (FB). Hangplek Zo omstreden als de 'hangplek' is in het Stevenshof-park, zo en thousiast wordt erover gedaan in de Slaaghwijk. Goh, wat zien die betonnen blokken er mooi uit en wat kunnen die jongeren daar fijn zitten. Zo'n voorzie ning willen zij ook wel hebben. De leden van de wijkgroep soci ale vernieuwing staken onlangs hun bewondering niet onder stoelen of banken. De foto in de krant van het 'stuk straatmeubi- lair' riep enthousiaste reacties op. Jongeren in de Slaaghwijk hangen ook rond en een aantal van hen doet dat, tot grote erge- nis van sommige buurtbewo ners, onder de 'paddestoel' te genover buurthuis Op Eigen Wieken. Probleem is dat de houten pad destoel (een soort houten para sol) niet bedoeld is om er onder te hangen. Greetje Noordam, van de Stichting Welzijn, stelde de wijkgroepsleden daarom voor hiervoor 'een oplossing te bedenken'. De jongeren onder de paddestoel zouden overlast veroorzaken en moeten een plek krijgen die uit het zicht ligt. Daar mogen ze dan naar harte lust leunen en steunen, vindt Noordam. Een idee dat steun kreeg van de meerderheid van de wijkgroep. „Je moet voor hen een voorziening hebben." Buurtbewoonster Marian Mooj- en sputterde als enige tege. Op straat rondhangende jongeren zijn volgens haar niet per defi nitie 'een probleem'. Laat ze nou maar gewoon hangen, vindt Moojen. Jongerenwerkster Jock Steen bakker (werkzaam in op Eigen Het promotieteam van zonnestudio Siësta Beach viel op de Leidato in de prijzen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15