'Kritiek van Bonders beu' Kerk Samenleving Minder animo voor theologische studie aan VU en universiteit van Kampen Koffeman volgt Weijland op WOENSDAG 15SEPTEMBER1993 979 UIT DE KERKBLADEN Wacht houden (1) Lid nummer 639 van de Kat- wijkse watersportvereniging 'Skuytcvaert' is de hervorm de predikant W.J. Gorisscn. Net als alle andere liefheb bers van het zeezeilen die bij deze club zijn aangesloten, moet ook hij één nacht per seizoen de wacht houden bij de boten op het strand. „Het leek me, en dat was ook zo. heerlijk een nacht in de stilte op het strand aan de zee te zijn", schrijft hij in de kerk bode 'Om de Oude Kerk'. Vanwege de verjaardag van een dochter in Eist begon zijn dienst wat later dan nor maal. „Maar om 00.00 uur. toen u naar bed ging, sliep, of de slaap niet kon vatten, ben ik dan gaan wacht hou den. Vanuit een spaarzaam verlichte dubbeldeks contai ner. ingericht als wachthuis je, kon ik het goed verlichte terrein overzien. Gelukkig, voor mezelf het meest, heb en geen moeten roepen. Wel wérd daar voor mij een machtig schouwspel opgevoerd en een schitte rend concert ten gehore ge bracht." Wacht houden (2) Go rissen probeert dit schouwspel voor de lezers van 'Om de Oude Kerk' on der woorden te brengen. Hij begint met het decor: „Links de lichtjes van de haven van Scheveningen. Rechts de verlichte hotels van Noord- wijk met daarachter de lam pen en de rook van IJmui- den's hoogovens. Aan de ho rizon voor mij doorpriem den boeilichten aan en uit de nacht en verried het top licht van diverse visserssche pen het onvermoeibaar be zig zijn in het opzoek zijn naar het zeezilver." Dan het concert zelf: „De lucht was vol van wild jagen de wit-zwarte wolken die re gelmatig hun inhoud de vrije hand lieten, zodat hel op bo ten en daken kletterend spetterende klanken gaf. Windkracht 5/6 zwiepte de golven witschuimend op tot dat zij met donderend ge weld op het strand zich stor ten om daar lispelend te ver stillen. Dit open luchtconcert met paukslagen en aanhou dend tromgeroffel werd aan gevuld met fluiten, door de wind gemaakt van de strak gespannen touwen langs aluminium masten. Soms, als de wind wat kracht terug nam, klonk het heel zacht en ljeflijk suizend, om daarna aangeblazen schril snerpend te gillen en te gieren. Zelfs de jneeuw wierp snerpend zijn tonen in deze klankkleur. Het monotonie getik en ge klik van de wat minder strak staande touwen tegen de masten completeerden het orkest: tik, tikkere tik, tik, tik! Wacht houden (3) Om 5.22 uur werd het hoog water, vervolgt Gorissen. „Het springtij van de vorige nacht gaf nog een uitloper, maar de boten liepen geen gevaar. Om 07.00 uur was de aflossing van de wacht. Een verwonderd wakertje ging heen, de grote Wachter bleef. Altijd op Zijn post. Nooit sluimerend of slapend gaf Hij mij deze heerlijke voorstelling. Als Zijn natuur verrukt. Zijn schriftuur doet huppelen van vreugde, wat zal de ontmoeting met Hem Zelf dan wel niet wezen?" Gereformeerde synode bijeen in Lunteren Binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland groeit de afkeer over de verwijten van de kant van de Gereformeer de Bond. ,,Ik vraag me af wanneer de Bonders eens op houden met het 'katten' op de gereformeerden", aldus de gereformeerde synodepraeses ds. P. Boomsma. leraar in Utrecht in enkele inter views de gereformeerden onder meer activisme en het streven naar macht verweten. De Bonders roeren zaken aan die deels herkenbaar zijn als tendenzen in de Gereformeerde Kerken, aldus Boomsma, „maar die wij niet over ons als geheel accepteren of die wij anders in terpreteren. Gereformeerden wekken (bij de Gereformeerde Bond) huiver, soms zelfs af keer." „Ik zou willen dat zowel wij zelf als onze critici meer de vraag stelden: 'Wat zou de Heer onze God bedoelen voor ons'." Alle kerkewerk, ook het SoW- proces is zinloos 'als de Heer het huis niet bouwt'. In zijn openingswoord tot de eendaagse synodevergadering in Lunteren sprak hij gisteren van de - 'op wereldschaal beke ken'- kleine pijntjes waarmee de geloofsgemeenschap te ma ken heeft. „Eén van die pijntjes is wat wij gereformeerden te verstouwen hebben op de weg die wij samen gaan." Boomsma repte van kritiek uit eigen gelederen: kost het SoW-proces niet te veel energie? „Om niet te spreken van wat ons wordt toegevoegd vanuit de kring van de Gereformeerde Bond, recentelijk van de kant van prof. dr. J. Graafland." Deze heeft bij zijn afscheid als hoog- LUNTEREN ANP De gereformeerde theologieopleidingen in Kampen en aan de Vrije Universiteit in Amster dam hebben te maken met een 'drastische da ling' van het aantal studenten. In 1987 waren er nog 370 studenten aan de Theologische Uni versiteit van de Gereformeerde Kerken te Kam pen, eind vorig jaar 222, een daling van 40 pro cent. Aan de VU is de daling iets minder dra matisch. Dit bleek gisteren in Lunteren op de gerefor meerde synode. Als mogelijke oorzaak wordt verwezen naar het verdwijnen van de gymna sia. waardoor de automatische aansluiting met theologie, waar Grieks en Latijn verplicht zijn. verloren gaat. Het VWO-onderwijs houdt hoe langer hoe minder rekening met de eisen van de theologie. Deputaten en curatoren spreken de verwach ting uit dat door de daling van het studentental het aantal vacatures van predikantsplaatsen de komende jaren gestaag zal toenemen. In de Ge reformeerde Kerken zijn er ruim 900 dienst doende predikanten. Kampen reageert op de dalende trend door het instellen van een deeltijdstudie voor afge studeerden HBO-theologie. Verder komt er een verkorte doctoraalopleiding voor mensen die verdieping van theologische kennis willen om beter in de kerk te kunnen functioneren. Deze mensen willen geen predikant worden. Aan de VU bestaat reeds langere tijd de algemene stu dierichting godgeleerdheid, die niet voor het predikantschap opleidt. Daarnaast is de VU per 1 september begonnen met de studierichting Religie en Levensbeschouwing, waarin wordt samengewerkt met sociaal-culturele weten schappen en letteren. LUNTEREN /Kampen. Daarnaast blijft hij secretaris van het deputaat- schap oecumene van de GKN. De 45-jarige theoloog was van 1974 tot 1989 predikant in ach tereenvolgens Kamerik en Oss. Tot opvolger van dr. K. Runia als hoogleraar praktische theo logie in Kampen benoemde de synode dr. J.H. van der Laan. De 47-jarige theoloog is sinds 1981 universitair docent in Kampen. Daarvoor was hij predikant in het Friese Hemelum. Dr. L.J. Koffeman wordt de op volger van dr. H.B. Weijland als hoogleraar kerkrecht aan de Theologische Universiteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen. Daartoe heeft de sy node gisteren in Lunteren be sloten. Koffeman komt net als Weij land voor drietiende van zijn werktijd in dienst van de THU- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Dirksland: G. van den End te Huizen (NH); te Capelle aan den IJssel: J Dubbmk te Middelburg; teMijnsheerenland H J Franzente Rhoon. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Roden: drs. H.J Meijer te Britsum; te Oudega (sm): Joh. Stander te Durbanville (Z.Afr) (Neder duitse Gereformeerde Kerk NGK). Aangenomen: naar Bunschoten-Spa- pred. te Durbanville (Nederduitse Ge reformeerde Kerk NGK). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Spakenburg-Zuid (voor de missionaire dienst in Zaïre): dr. W.F. Wisselink te Brouwershaven. Beroepbaarstelling: R.J Vreugdenhil, Pallasstraat 50,8303 BR Emmel- oord, tel: 05270-18343. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Dirksland: P. Blok te Kootwijkerbroek; te Zwijndrecht; A.J. Gunst te Tholen. J ubileum-seizoen Dorpskerk in Voorschoten VOORSCHOTEN De Dorpskerk in Voorschoten staat het komende seizoen cen traal bij de viering van twee ju bilea: 125 jaar kerkzaal en 450 jaar kerktoren. De plaatselijke hervormde gemeente besteedt de komende periode met een aantal activiteiten aandacht aan deze mijlpalen. Als eerste op het programma staat een jubileum expositie, die nog tot 10 oktober iedere vrijdag (marktdag) van 11.00 tot 14.00 uur in de kerk is te bezichtigen. Er worden onder meer oude bouwtekeningen ge toond, evenals een overzicht van de ontwikkeling van een 'veranderd gemeenteleven'. De kerk is op deze uren ook open als 'stiltecentrum voor gebed, ontmoeting of orgelspel'. Elke maandag is de komende periode verder een concert te beluisteren op het monumenta le orgel en het carillon van de toren. Een speciale jubileum- dienst is gepland voor zondag 10 oktober. Andere programma-onderde len zijn het oplaten van ballon nen vanaf de toren door de jeugd (9 oktober), de presenta tie van het boek 'Job' door ac teur Henk van Ulsen (12 no vember) en de expositie 'Het boek dat blijft' van het Neder lands Bijbel Genootschap (van 15 tot 26 november). De Tempelridders De Orde van de Tempeliers is 'een onuitputtelijke voe dingsbodem voor het soort geschiedvervalsing dat uit sluitend tot doel heeft de leeshonger te bevredigen van lezers die het niet zonder raadselachtige en geheimzin nige verhalen kunnen stellen'. Voor de Franse histori cus Alain Demurger was dit de directe aanleiding om de geschiedenis van de orde zelf en die van de legende vorming er omheen uit elkaar te halen. Het hoofdthe ma van de legende rond de beschermers van het Heili ge Graf is het voortbestaan in de vorm van geheime ge nootschappen. Zo zou de vrijmetselarij als erfgename van de tempelorde moeten worden beschouwd. De murger ontzenuwt legenden en verzinsels van tijdgeno ten, waarbij hij behalve van relevante literaire bronnen ook gebruik maakte van ambtelijke documenten. Zijn overzichtelijke en boeiende relaas, neergelegd in 'Op komst en ondergang van de Tempelridders' bevat on der meer historische kaarten en een uitgebreide biblio grafie. Opkomsi en ondergang van de Tempelridders de historische waarheid over de beschermers van het Heilige Graf Alain De murger. - Baarn Tirion, 1993. - 399 p. ISBN 90-5121-367-0. Prijs 49,50 gulden. Job Prediker De bijbelgeleerde Pius Drijver en de dichter Pé Hawin- kels werkten op een ongebruikelijke manier samen bij de vertaling van de bijbelboeken Job en Prediker. 'Bij belman' Drijver gaf woord voor woord de vertaling van de Hebreeuwse tekst weer, met uitleg bij ieder woord, zonder er vloeiende zinnen van te maken. Die taak was voorbehouden aan Hewinkels. Zijn vertaling werd ver volgens weer kritisch aan de Hebreeuwse tekst getoetst. Het voordeel van deze werkwijze was volgens Drijvers BOEKBESPREKING dat een nieuwe, onbevangen kijk op de oude tekst ont stond, in een krachtig, vaak poëtisch Nederlands taal gebruik. De in 1977 op 34-jarige leeftijd overleden Hawinkels vertaalde het boek 'Prediker' al op zijn 25-ste. In 1971 volgde zijn versie van het boek 'Job'. Naast een verta ling van beide bijbelboeken bevat 'Job Prediker' - in een derde druk opnieuw uitgegeven door Ambo in Baarn - beknopte essays van de hand van Drijvers over de betekenis van de teksten en korte aantekeningen over de keuzes die bij het vertalen werden gemaakt. Job Prediker vertaling door Pius Drijvers en Pé Hawinkels. - Baarn Ambo, 1993 (derde druk). - 231 p. ISBN 90-263-1243-1. Prijs29,50 gulden. Wandelen in gebed „Voorzichtig met dit boekje! In jouw handen zou het best eens in dynamiet kunneq veranderen." Zo begin nen Graham Kendrick en John Houghton hun uitgave Wandelen in gebed', dat bedoeld is om het gebedsle ven van de lezer 'in vuur en vlam' te zetten. Ze noemen de gebedswandeling een prachtige manier om Gods heilige wil voor ons leven te vervullen en geven prakti sche adviezen om dit spreken met God in de praktijk te brengen. Wandelen In gebedeen doorbraak in geestelijke strijd Graham Kendrick en John Houghton. - Hoornaar Gideon, 1993. - 96 p. ISBN 90-6067-620-3. Prijs9,75 gulden. Ook verschenen bij Gideon: 'Stormwaarschuwing' van Billy Graham. Delen van dit boek verschenen in 1983 al onder de titel 'De Vier Ruiters uit de Openbaring'. De Amerikaanse evangelist beziet historische en politieke gebeurtenissen in Bijbels perspectief. 320 p. ISBN 90-6067-598-3. Prijs 32,50 gulden. Zwerfgedichtjes De hervormde emeritus-predikant J.J. Poort verzamel de in zijn loopbaan (onder meer als legerpredikant) tal van gedichten die in geen enkele bundel voorkomen. Niet de literaire waarde van deze poëzie-uitingen stond daarbij voorop, maar de bruikbaarheid bij het pastorale werk waarin ze kunnen bemoedigen en troosten. Poort pikte de gedichtjes op tijdens kerkdiensten of zelfs in militaire tentenkampen, maar trof ze ook aan op kerst kaarten, in kerkbodes of aan de muur van huiskamers of keukens. Voor het eerst zijn deze 'zwerfgedichtjes' nu gebundeld en voorzien van een toelichting van do minee Poort. Ook verschenen bij De Groot Goudriaan: Troost in verdriet' van Robert Murray MacCheyne. Deze Schotse predikant (1813-1843) schreef meditaties naar aanleiding van Joh. 11, waarin Christus Bethanië zoekt. Zijn troostende woorden voor Martha en Maria vormen de grondslag voor dit boekje, dat steun wil ge ven aan mensen in rouw en verdriet. 96 p. ISBN 90- 6140-288-3. Prijs18,50 gulden. Witter dan sneeuw' van D. Martyn Lloyd-Jones. Een studie over Psalm 51 van deze predikant (1899-1981) die op bijzondere wijze het evangelie verkondigde. 79 p. ISBN 90-6140-310-3. Prijs17,50 gulden. 'De ootmoedige omgang' van John Owen. Korte pre ken van deze geleerde en begenadigd prediker die leef de van 1616-1683. 95 p. ISBN 90-6140-286-7. Prijs 19,90 gulden. DICK V V DER PLAS COLOFON leVnes.GP LEIDSCH DAGBIAD Uitgave van Dagbladuitgeverij D, DIRECTIE B M Essenberg.J de' HOOFDREDACTIE Jan-Geert Ma|Oor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fa* 02521 -19610. POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071-323508 Fam berichten071-323508 •071-321921 ADVERTENTIES ma -vn) van 8 30-17 00 uur HET WEER ROB GROENLAND Minder instabiel Het restant van de tropische cy cloon ex-Floyd hield ook gisteren de gemoederen in het meteowe- reldje volop bezig. Uiteen nadere analyse is gebleken dat afgelopen maandag Castricum en Hoofddorp met respectievelijk 42 en 41 liter water per vierkante meter tot de natste stations van Nederland be hoorden. Ook is gebleken dat de laagste luchtdruk in het centrum van ex-Floyd in de buurt van de 960 hPa is geweest, hetgeen uit zonderlijk laag is voor de maand september. De satellietfoto's en radarbeelden toonden de meteoro loog gisteren overdag nog steeds een wondermooi plaatje. Ondanks dat het centrum van ex-Floyd op vulde, vertoonde het systeem nog een fantastisch mooie spiraafstruc- tuur. In de loop van de middag kwam het centrum bij Brabant ons land bin nen. Een deel van de wolkenspiraal veroorzaakte toen boven onze regio voor een aantal uren regen bij een wind die van oost naar noord kromp. In de avonduren trok het centrum over de provincie Utrecht naar het noordoosten Om 21.30 uur was er in Utrecht en omgeving vlak onder het centrum van lage- druk sprake van absolute windstil te, een zichtbare sterrenhemel en snerpende vogels! Op dat moment was er aan de zuidzijde boven Bra bant een zuidwestenwind opgesto ken, terwijl deze in de Flevopolders nog noordoost was: een prachtige manifestatie van het circulatiepa troon om een atmosferische de- Het centrum van lagedruk trekt vandaag via de Duitse Bocht naar het noordoosten om zich daarna steeds verder te verwijderen van onze landsgrenzen. De atmosfeer is echter vandaag en morgen nog instabiel genoeg om bij enige zon newarmte buien te genereren, die lokaal weer zwaar kunnen zijn Aan het einde van de week verschijnen er enkele lichtpuntjes op de weer kaart. De lagedrukgebieden blijven even op een wat grotere afstand en geven zodoende de ruimte voor de ontwikkeling van een rug van hoge- druk. Deze rug is in feite een uit stulping van een groter hogedruk- gebied in de omgeving van IJsland. De rug komt in de loop van de vrij dag al over de westkust te liggen, hetgeen de buugheid geleidelijk doet onderdrukken. Op zaterdag moet de rug uiteindelijk een droge dag gaan opleveren. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met donderdag. Engeland, Schotland, and: Schol en toe zon en op de mees te plaatsen droog, verder veel bewolking en nu en dan regen of buien. Mor gen overwegend droog en wat meer zon. Middagtem- peratuur tussen 12 en 16 graden België en Luxemburg: Vrij veel bewolking en af en toe regen of buien, mo gelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frank rijk: In het algemeen veel be wolking en enkele buien, sommige met "Onweer. Middagtemperatuur onge veer 18 graden, bij Lyon rond 22 graden Portugal en Madeira: Portugal: vandaag ti|delijk bewolkt en voornamelijk in het noorden plaatselijk regen. Morgen zonnige perioden en vrij wel overal droog. Middagtemperaturen van 19 graden bij Porto tot 25 graden aan de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook geregeld zon en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongevéer 23 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het noorden wolkenvelden en vooral aan de Golf van Biskaje af en toe regen of een bui. Elders droog en perio den met zon. Middagtemperatuur aan de Golf van Biskaje 19 graden, verder landinwaarts en aan de Costa's aan de Middellandse Zee 25 tot 30 graden. Ca narische Eilanden: Perioden met zon, vooral aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur aan de stranden ongeveer 27 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Flinke zonnige perioden en vandaag nog kans op een bui. Middag temperatuur langs de westkust ongeveer 24 graden Tunesië: vandaag eerst nog kans op een regen- of onweersbui, ver der droog en geleidelijk meer zon. Van daag flinke afkoeling en maxima aan zee rond 25 graden, morgen weer iets war de westkust en het Centraal Massief kele regen- of onweersbuien. In de Provence en langs de Middellandse-Zee- kust meer zon en overwegend droog. Maximumtemperatuur van ongeveer 20 graden langs de Atlantische kust en op het Centraal Massief tot 25 graden plaatselijk aan de Cote d'Azur. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: vandaag in het zuiden nog be wolkt en enkele flinke regen- of on weersbuien. Verder enkele zonnige pe rioden en voornamelijk in het noorden een bui Middagtemperatuur in het noorden rond 20 graden, elders vandaag 25 en morgen 28 graden Corsica en Sardinië Perioden met zon, ook enkele wolkenvelden en droog. Middagtempe ratuur vandaag 25 graden, morgen iets hoger. Griekenlanden Kreta: Vandaag in het noorden kans op een re gen- of onweersbui, verder droog en overwegend zonnig. Maxima van 27 gra den op de eilanden in de Egeïsche Zee en op Kreta tot ruim 30 graden plaatse lijk op het vasteland. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkusten en op Cyprus droog en zonnig Middagtem peratuur van 27 graden langs de Turkse westkust tot rond 30 graden aan de zuidkust err op Cyprus. Duitsland: Overwegend bewolkt en nu en dan regen of een bui, mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden, in het zuiden en zuidoosten vandaag enke le graden hoger DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.14 Zon onder 19 50 Maan op 07.44 Maan onder 19.30 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.42 16.10 Laag water 23.46 13$7 Weerrapporten 14 september 20 u Eindhoven zwaar bew. Rotterdam regenbui wind temp neersl iw 6 15 12 16 Istanbul onbew. no 6 Klagenfurt zwaar bew. wnw2 Kopenhagen motregen o 2 LasPalmas licht bew. n8 half bew wzw6 17 9 14 BOES

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14