Leiden Bewoners Houtkwartier woest over bouwplannen ROLFFk De slag om de Leidse Hout fun Geen 'Beverly Hills' in Stevenshof Anderhalf jaar cel voor cocaïnedealer ïu» Sloten in Leidse Hout zijn niet schadelijk WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PLV -CHEF AAO RIETVELD. 071-356428 Nepmonteur besteelt bejaarde leiden Een man die zich uitgaf voor monteur heeft gistermid dag een 87-jarige vrouw aan de Beethoveniaan 400 gulden en een aantal sieraden lichter gemaakt. De man belde aan en ver telde de vrouw dat zij wateroverlast veroorzaakte bij de bene denburen. De vrouw was zich van geen kwaad bewust, maar liet de 'monteur' toch binnen. Die ging naar de douche en vroeg haar met een handdoek de kraan vast te houden. Hij zou intus sen de kraan in de keuken controleren. Na een tijdje begon de vrouw zich af te vragen waar de monteur bleef. Toen was de vo gel al gevlogen, met zijn buit. Voor duizenden guldens sieraden weg leiden Een juwelier aan de Haarlemmerstraat is voor duizen den guldens aan sieraden kwijt. De 40-jarige winkelierster kwam gistermiddag twee keer aangifte doen op het politiebureau aan de Langegracht. De eerste keer omdat zij ontdekt had dat van een tableau in haar winkel sieraden waren verdwenen ter waar de van bijna 2000 gulden. Later in de middag deed zij opnieuw aangifte, omdat uit het postpakket dat een Rotterdamse koe riersdienst had bezorgd nog eens sieraden waren ontvreemd ter waarde van duizenden guldens. Het postpakket was volgens de vrouw geopend voordat het werd afgeleverd. Hond bijt conducteur leiden Een 46-jarige NS-conducteur uit Rotterdam is gister middag op station Leiden in zijn been gebeten door een hond. De man gaf een 30-jarige Schiedamse een bon omdat zij zonder geldig plaatsbewijs in de trein zat. De hond zag dat zijn bazin 'belaagd' werd en hapte toe. De conducteur moest voor een te- tanusinjectie naar het ziekenhuis. De politie verhoorde de vrouw, maar kreeg niet de indruk dat zij haar hond had aangezet tot zijn uitvaL Dief bestelauto opgepakt leiden Een 34-jarige Leidse zag gisteravond tot haar stomme verbazing haar eigen bestelwagen wegrijden van de Merendonk. De politie was er snel bij en reed het busje klem op de Willem de Zwiigerlaan. De dief sprong eruit en rende weg maar werd al snel door een agent in de kraag gevat. De 29-jarige Hagenaar is voorgeleid aan de hulpofficier van justitie en wordt vandaag ver hoord. Auto knalt op bus leiden Een botsing van een personenauto met een.bus van Centraal Nederland heeft gistermiddag voor Opstoppingen ge zorgd op de Langegracht. Een 21 - jarige Alphenaar knalde met zijn auto tegen de achterkant van de bus. De voorkant van de auto was totaal vernield, maar de chauffeur bleef ongedeerd. Verkeer uit beide richtingen ondervond hinder van de aanrij ding, want een tijdlang kon maar een rijbaan worden gebruikt. De bewoners van het Houtkwartier zijn boos op de ge meente. Ze zijn het absoluut niet eens met de plannen om in de wijk drie plekken te reserveren voor woning bouw. Vooral het verlies aan groen en parkeerplaatsen én de eventuele bouw van 'sociale' woningen zit de buurt dwars. De Houtkwartierders spuiden hun ongenoegen op een gisteravond gehouden wijkbijeenkomst. leiden loman leefmans Een 40-jarige Leidenaar moet anderhalf jaar de gevangenis in voor het handelen in cocaine en vuurwapens, het vervalsen van verzekeringsformulieren eft het helen van gestolen goederen. Dat heeft president Verwey van de Haagse rechtbank gisteren bepaald. De man heeft altijd met klem ontkend dat hij handelde in co caïne. Hij zou 'het spul' alleen voor eigen gebruik en voor een paar vrienden op zak hebben gehad. De rechtbank oordeelde echter anders. De Leidenaar dreef jarenlang een koffiehuis aan de Zoeter- woudsesingel en kreeg daar ge regeld gestolen goederen aaft- geboden. Een tijd lang kon de man de verleiding weerstaan, maar na een ongelukkige relatie gaf hij toe en heelde hij onder meer partijtjes gestolen lingerie en autoradio's. Als betaalmiddel werden-drugs gebruikt. ,,U had leiden wim koevoet Het groepje voetballers dat de grote speelweide in de Leidse Hout al zo'n zes jaar geregeld gebruikt is inmiddels uitgewe ken naar een poepvrije grasmat in Leiderdorp. „De Leidse Hout is onbruikbaar geworden voor mensen die het bos willen ge bruiken voor sportbeoefening. Wij noemden ons zelf al FC Leidse Bout", zegt een van hen. „Om nog maar te zwijgen over de in ballen bijtende en over improvisorische doelpalen plas sende honden." De voetballers en joggers zijn de enigen die blij zijn met de geplande nieuwe regel dat hon den in de Leidse Hout alleen voor tien uur 's ochtends en na zeven uur 's avonds los mogen lopen op de grasvlakte in het centrum van het park. De hon deneigenaren staan elkaar al snel rond de verslaggever te ver dringen om hun protesten ken baar te maken. De Vereniging Vrienden van de Leidse Hout heeft in de wan delgangen van het stadhuis de geluiden over aanscherping van toph een beetje de naam in het wereldje", zei Verwey tijdens de zitting twee weken geleden. Begin dit jaar werd de Leide naar opgepakt en sindsdien zit hij vast. Van zijn verslaving is hij af en hij wilde, nu hij de 'mooie' leeftijd van veertig jaar heeft be reikt, een nieuw, geregeld leven beginnen met zijn nieuwe vriendin en hun twee jonge kin deren. Hij kon als straatmaker zo aan de slag. Verwey vond toch dat de man moest worden gestraft maar bracht de eis van officier van justitie Merx terug van 2 jaar naar 18 maanden. De auto, die nog ongeveer 11.000 gulden waard is en door de politie in beslag was genomen,' krijgt de Leidenaar wel terug. Merx had geëist dat die verbeurd zou wor den verklaard omdat de auto werd gebruikt bij het rondrijden naar de cocaïne-adresjes en er een ongeluk mee in scène was gezet om de verzekering te til len. de regels opgevangen. Ambte naar F. van der Sluijs bevestigt dat er veranderingen op komst zijn maar benadrukt dat van be sluitvorming nog geen sprake is. Mevrouw Ondei heeft zich twaalf jaar geleden toen de hui dige regels werden gemaakt (aanlijnen op de paden, los op de speelweide) al verbaasd. „Dat was de wereld op z'n kop zetten. Nu nog vind ik het krankzinnig dat de speelweide de enige plek in het park is waar je hond los mag", zegt ze terwijl haar viervoeter een sprint trekt over het natte gras. „Maar ja, als dit nou de regel is, wat kan ik dan nog doen?" Veel kritiek heeft ze op de hondenuitlaatstrook langs de Johan Kosterweg. „Een hond wil een struik onder z'n staart voe len in verband met de geur- verspreiding. Het is een zand pad en dat functioneert alleen voor katten." De Leidse heeft grote proble men met de tijdstippen 10.00 en 19.00 uur. „Voor tienen en na zevenen is het hier donker. De gemeente mag dan wel verlich- leiden loman leefmans „Hoe kan iemand, als hij deze buurt aanschouwt, nou zo'n plan opstellenriep een van de vijftig aanwezigen tegen ge meentelijk stedebouwkundige R. Ligtenberg. De bewoners kondigden aan dat ze de ge meente zullen bestoken met be zwaarschriften over de genoem de bouwlocaties. Het Houtkwartier wordt ruw weg begrensd door de Rijnsbur- ting aanbrengen en een politie agent neerzetten anders durft niemand hier zijn hond uit te laten." Volgens haar valt het met de poepoverlast wel mee. „Ik loop hier twintig jaar en heb slechts vier keer in de poep getrapt." Een jonge vrouw stelt de discus sie op scherp: „Er ligt hier trou wens net zo veel poep van men sen als van honden. Die joggers die onderweg moeten, gaan ge woon de struiken in." „Zeven uur 's avonds? Dat is wat laat voor hem daar", wijst Han Tesselaar naar Mario, de hond van zijn moeder. „Maar verder vind ik het een prachtige regeling. Ik ben zelf ook als de dood voor andere honden dus ik kan me de klachten van kin deren en joggers wel voorstel len. Het is inderdaad beter om de verschillende gebruikers groepen van het bos bepaalde uren toe te wijzen." Tesselaar is de grote uitzon dering M. van Nouhuys en Ju dith Zwikker sluiten zich bij de andere sprekers aan. „Er is in deze omgeving weinig plek gerweg, het park De Leidse Hout, de Oegstgeesterweg en de spoorlijn. In de wijk staan diver se grote schoolcomplexen en het Diaconessenhuis, er liggen grote lappen groen en er staan in totaal 411 woningen. De gemeente wil op drie plek ken veranderingen doorvoeren in de wijk. Op het sportveld tus sen het Agnes College en de scholengemeenschap Visser 't Hooft moeten in de toekomst maximaal 75 woningen komen. En op twee plaatsen aan de Boerhaavelaan, waar nu nog schoolgebouwen staan, mogen van de gemeente ook zo'n 60 huizen worden gebouwd. De bewoners hadden voor die plannen geen goed woord over. De opmerking van ambtenaar B. Lamers (afdeling ruimtelijke ordening) dat de genoemde aantallen maxima zijn en dat er ook best minder appartemen ten kunnen komen, werd met hoongelach begroet. Sociaal De bewoners ergeren zich het meest aan het feit dat er wonin gen voor de sociale sector wor den gebouwd. De Houtkwar tierders vinden dat 'ongepast' in hun wijk en eisen dat de ge meente dat voornemen opzij zet. Ambenaar Lamers zei de eis te begrijpen, maar verwees naar een besluit dat de gemeente raad in 1988 hierover had geno men. Veel bewoners vinden verder dat er als vervanging voor het sportveld bij de twee scholen, dat wordt bebouwd, elders in de wijk nieuwe groenstroken ko men. De grond van de twee schoolgebouwen (van de Leidse LBO en van Hogeschool Haar lem) die aan de Boerhaavelaan zullen verdwijnen, leek de be woners daarvoor geschikt. Maar Lamers wees er op dat die grond niet in handen is van de gemeente en dat een project ontwikkelaar niet snel bereid zal zijn een lap grond te kopen om daarop een speelplaatsje voor kinderen te maken. leiden aap rietveld Aan de traditie om Leidens ontzet, als 3 oktober op zon dag valt, op maandag te vie ren kan voorlopig niet wor den getornd. Dat antwoordde burgemeester C. Goekoop, ere-voorzitter van de 3-Octo- ber Vereenigjng, gisteravond op vragen van PvdA-raadslid A. de Vries. De PvdA'er vroeg in de commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden of Leiden niet een beetje te groot is geworden om nog die eerbied te hebben voor de zondagsrust. „Kunnen we niet eens breken met dat rare gedoe", zei De Vries. .Als het is uit piëteit voor de zondags rust, dan kunnen we ook wel leiden hans koenekoop De verontreinging van de sloot jes in park De Leidse Hout le vert geen rechtstreeks gevaar op voor de volksgezondheid. Wel is de vervuiling van het slib met PAK's (polycyclische aromati sche koolwaterstoffen) zó groot, dat de gemeente Leiden de slootjes moet uitbaggeren. De afdeling milieu hoopt dat over een paar weken, als de vervui ling iets nauwkeuriger in kaart is gebracht, te doen. PAK's zijn weliswaar kanker verwekkend. maar kunnen op de waterbodem nauwelijks kwaad vogr mens en dier. „Als je met je neus boven de sloot hangt, komt er heus geen stra ling uit. Wel zijn de PAK's van invloed op de kleine organis- AGENDA LEIDATO 20.30 - 2" 00 uur M«l^howM,S8 Verk,c/JnR 2130-22 00 uur Voorronde Miss Verkiezing Donderdag 16 september feesten op de zaterdag af schaffen. Want er zijn ook veel mensen voor wie de za terdag vanwege hun geloofs overtuiging een bijzondere dag is." Volgens Goekoop kan er geen sprake van zijn dat 3 ok tober op zondag wordt ge vierd. „Natuurlijk is het zo dat hier van oudsher de zondag wordt geheiligd", zei de bur gemeester. „Maar hel is ook zo dat geen enkele Leidenaar zijn vrije dag wil missen. Dat geldt ook voor mensen die geen christelijke levensover tuiging hebben. Die vrije dag geldt voor bijna iedereen. F.n om I-eidenaars een vrije dag door de neus te boren, dat gaat mij te ver." men in de directe omgeving. En uiteindelijk zal, bij langdurige aanwezigheid, het hele milieu worden aangetast, dus ook voor mens en dier", legt H. van de Hoek van het Hoogheemraad schap van Rijland uit. Maar daar is op dit moment geen sprake van. benadrukt mileu-ambtenaar A. van de Berg van e gemeente l-eiden „Een loslopnde hond die in het water springt, zal dan ook geen enge ziekte oplopen. Zelfs een slokje water kan geen kwaad Maar je kunt beter niet die modder opeten." Over de afkomst van de PAK's tast de gemeente nog in het duister. De kans bestaat dat wa ter uit de eveneens vervulde Haarlemmertrekvaart is doorge stroomd naar De Leidse Hout. 21 4S - 22 IS uur SwYlolïianl AeidMOtedagrHJfc groprnd v.m I 1 OOj „We kunnen toch moeilijk elke dag naar het strand." r je hond vrij kan lopen ter- We kunnen toch moeilijk elke wijl je overal kunt joggen. Daar dag naar het strand rijden. En hoeft dit modderige bos toch de honden die achter joggers niet aan te worden opgeofferd? aanzitten, dat is de schuld van ZOETERWOUDE Industrieweg 14 (Industrieterrein Grote Polder), Telefoon 071-899206 Openingstijden maandag t/m vrijdag 09 Ó0-17 30 uur. zaterdag 1000-17 00 uur, donderdag koopavond Slapen op school 1 CL ^"e 730 leerlingen I O van de 60-jarige Kastanjelaanschool moch ten vannacht op school blijtfen slapen Tekorten q Het centrum voor I alcohol en drugs in Alphen moet vermoedelijk sluiten omdat de stichting die het exploiteert met grote tekorten kampt COMMENTAAR Moedig 18 i" ->• ;r i-ktsssH emiel fangmann Het dit voorjaar gepresenteerde bouwplan voor 33 dure villa's in de zuidwestelijke hoek van de Stevenshof achter de spoorlijn wordt niet uitgevoerd. Er is te weinig be langstelling voor. Er wordt nu een alterna tief plan voor goedkopere woningen op het zelfde stuk grond ontwikkeld. Volgens wethouder T. van Rij (PvdA/r- uimtelijke ordening) lag het niet aan de wo ningen, maar was de plek voor deze dure huizen ongunstig. „De ontwerpen waren gewild en worden misschien nog wel eens elders uitgevoerd." Het bouwterrein, vlek 29, loopt langs de spoorweg en er komt mo gelijk een stuk van rijksweg 11 langs te lig gen. Meer dan de helft van de woningen moest verkocht worden, wilde het plan doorgang vinden. Van Rij zegt dat er onge veer elf waren verkocht. Op een informatieavond over 'dit vleugje Beverly Hills' kwamen 20 gegadigden af voor de woningen, terwijl twee- tot drie honderd mensen informatie haddert opge vraagd. De woningen moesten vier en vijf ton opbrengen, terwijl er één boven de ze ven ton uitkwam. In het nieuwe ontwerp, dat architecten bureau Verheijen/Heuer/De Haan over twee maanden moet presenteren, komen volgens Van Rij twee-onder-een-kap-wo- ningen. „Het worden er ook wat meer dan in het oude plan." De woningen gaan vol gens de wethouder 'onder de drie ton' kos ten. „We moeten nog kijken naar de verka- Het is een moedig en drastisch besluit dat het college van burg meester en wethouders van Leiden in de strijd tegen de stijgende gokverslaving in de stad heeft genomen. Per 1 april 1994 zijn fruitautomaten verboden in alle snackbars, shoarmazaken, sport kantines en club- en buurthuizen. Alleen in cafés is dan nog slechts één automaat toegestaan. Een drastische maatregel, om dat in vrijwel alle horecazaken in Leiden twee gokkasten staan Eén gokkast per café lijkt een goed evenwicht te garanderen. Door de fruitautomaat niet volledig te verbannen, is de kans op een illegaal circuit, waarvoor sommige horeca-mensen bang zijn. klein. Tevens kan met het verbieden van gokautomaten in snack bars en shoarmazaken daadwerkelijk een begin worden gemaakt met de bestrijding van gokverslaving onder jongeren en ouderen Uit recente onderzoekscijfers blijkt dat vooral de schoolgaande jeugd vatbaar is voor gokverslaving. In Leiden blijken jongeren nog vaker dan in andere steden achter de fruitautomaat te krui pen. Door nu de gokkasten in snackbars - de plaats waar de jeugd zich graag ophoudt - te verbieden, wordt hen de mogelijk heid ontnomen geld te verkwisten. En voor oudere gokkers is een hogere drempel opgeworpen nu zij hun goklust alleen nog maar in cafés kunnen botvieren. Het plan staat of valt wel met de steun van de omliggende ge meenten. Voor een succesvolle bestrijding van de gokverslaving moet elke gemeente rond Leiden hetzelfde verbod instellen. Het mag niet zo zijn dat vanaf 1 april grote groepen Leidse scholieren hun gokvertier gaan zoeken in de regio -ï-:ï3l'' - -'t In plaats van 33 dure villa's moeten op dit stuk grond in de Stevenshof goedkopere twee-onder-een-kap-woningen komen, foto henkbouwman 'Wij boren Leidenaar geen vrije dag door de neus veling van de grond. We willen alle tuinen op het zuiden maken. Er is al een riool aan gelegd." Als de projectontwikkelaar van het oude plan niet aan het nieuwe plan mee doet, krijgt hij van de gemeente 50 duizend gulden voor de gemaakte aanbestedings- kosten. De bouw moet volgend voorjaar be ginnen en duurt een jaar. Van Rij had voor het oude ontwerp drie 'jonge' architectenbureaus gevraagd, die elk elf woningen ontwierpen. Volgens een van hen, Van Tussenbroek van bureau Mulder- /Van Tussenbroek is het plan voor een van de laatste stukjes onbebouwde Stevenshof 'te ambitieus' gebleken. „Maar dit 'experi ment' was een 'loffelijk streven' van de ge meente."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13