UIT 9 'We hebben een enorm gevecht moeten leveren' Oprah Winfrey zwemt in het geld Rtv show Winterprogrammering met veel oude wijn in nieuwe zakken WOENSDAG15SEPTEMBER1993 Joop Daalmeijer blij met gezamenlijke actualiteitenrubriek ven heeft Veronica- I j televisiedirecteur M 4 Joop Daalmeijer de euvele.moed gehad te opperen dat „we eigenlijk een soort NO VA zouden moeten maken" op Nederland 2. Was dat even schrikken voor NOS-televisiedi- recteur Ed van Westerloo. TROS TV-directeur Cees den Daas voelde weinig voor het plan, maar de (bijna vertrekkende) vice-voorzitter van de NOS, Al- hert van den Heuvel had er wel oren naar. Daalmeijer kreeg zijn zin niet, aJ gaan de actualitei tenredacties van TROS, Veroni ca en EO met ingang van het nieuwe TV-seizoen wèl samen werken. Tot dusver waren de zendge machtigden op Nederland 2 ge wend hun actualiteitenrubriek naar eigen believen en inzich ten in te vullen. „Dat moet doorbroken worden", zegt Daalmeijer. De laatste drie maanden van dit jaar gebeurt dat van half zes tot zeven en vanaf januari volgend jaar nog een uur langer. Vaste onderde len vormen de soap Foreign af fairs (over de diplomatieke we reld), zes uur Journaal, sport, weer en de actualiteitenrubriek 2 Vandaag. Verder staat het spelletjes Slimmerik met Robert ten Brink gepland. Vanaf janua ri zendt Nederland 2 in het TROS/VOO/EO-blok de Neder landse bewerking van de in de VS populaire serie Ryan's hope Nieuwtje Nieuw voor de Nederlandse te levisie is ook, dat in het NOS- Journaal van zes uur pas na lang onderhandelen ging de NOS-hoofdredactie schoorvoe tend akkoord de kijkers erop zal attenderen dat in 2 Vandaag nader op een nieuwsonderwerp zal worden ingegaan. Het Jour naal moet een duidelijk onder deel worden van het blok-pro- gramma, vandaar. Een ander nieuwtje is dat de Nederland 2- bespelers het voor elkaar heb ben gekregen, dat het Journaal van zes uur een vaste presenta tor krijgt: Harmen Siezen. Daal meijer is nu bovendien aan het onderhandelen om ook twee vaste presentatoren voor sport te krijgen: Mart Smeets en Tom Egbers hebben zijn voorkeur. 2 Vandaag, het 20 minuten durende actualiteitenprogram ma, krijgt door zijn vormgeving een herkenbaar gezicht. Vaste presentatoren worden waar schijnlijk Mireille Bekooij van de TROS, Rick Nieman van de VOO en Janny Fijnvandraat van de EO. Bovendien levert elke omroep z'n eigen eindredac teur. Zij doen om toerbeurt de eindredactie. TROS Aktua komt niet meer terug, en hetzelfde lot is Veroni ca's Nieuwslijn beschoren. Al leen gaat Veronica door met De tweede lijn, een documentaire achtig programma. EO's Tijd sein wordt één maal per week uitgezonden. Dat was twee keer. „Het was een geweldig ge vecht kan ik je zeggen", ver zucht Daalmeijer. „Wat wil je, als je een gedeelte van je zelf standigheid moet opgeven. Ze ker in de beginfase van de be sprekingen liep de onenigheid soms huizenhoog op. Dan haakte die weer af, dan die weer. Wat je steeds weer ziet is dat er op de werkvloer maar één stemming heerst: samenwer ken. Wat is er leuker voor een journalist om elke dag een actu aliteitenprogramma te maken"? Daalmeijer verwacht met on derwerpen die een religieuze in valshoek rechtvaardigen geen problemen met de identiteits gevoelige EO. „Identiteit, identi teit. Wat is dat nou als het om zure regen gaat of Bosnië. Ik moet zeggen dat de gesprekken met Ad de Boer en Andries Kne vel van de EO zeer prettig zijn verlopen. Er is een aanvaard baar compromis uitgekomen dat luidt: belangrijke nieuwsfei ten zijn niet identiteitsgebon den. We leveren - om welk on derwerp het ook gaat - gewoon journalistiek handwerk." En een onderwerp over abortus en zelf doding? Daalmeijer herhaalt: gewoon journalistiek aanpak ken. Nederland 2 begint - zij het voorzichtig - wat samenwerking betreft op Nederland 1 (AKN- omroepen) te lijken. De felle re actie van Daalmeijer: „Ach nee, de AKN is gewoon make-up. Al le drie willen ze hun eigen iden titeit behouden. De weg waar voor ze hebben gekozen is leuk hoor, maar intussen wordt Ker- kepad nog steeds door de NCRV gemaakt en de KRO houdt zich bezig met de katholieke onder werpen." Ook op Nederland 3 (NOS, VARA een VPRO) stelt de sa menwerking volgens Daalmeij er weinig tot niets voor. „Kijk onze VPRO, de EO, doet wél Joop Daalmeijer: „Wat is er leuker voor een journalist dan elke dag e mee aan actualiteiten, terwijl dë VPRO zich overal aan onttrekt. Met de VPRO wordt voortdu rend rekening gehouden. Dat vind ik zéér onterecht. De VPRO-televisie zendt in feite vi deo's van hobbyisten uit. Zo'n Diogenes (buitenlandrubriek, red.) is een prachtig program ma, maar het is wéér een pro gramma met lage kijkcijfers. En door die houding van de VPRO bijven de kijkcijfers van de pu blieke omroep lager dan nodig Nee, dan doen de Nederland 2-omroepen het met de samen werking wel beter, meent Daal meijer. Sterker nog: als ze elkaar aardig blijven vinden en het merkwaardige verstandshuwe lijk loopt niet voortijdig op de klippen, dan koesteren ze ge drieën zelfs nog stoute planne tjes. Daalmeijer sluit niet uit dat het gezamenlijk blok, dat nu het einde van de middag begint, wordt vervroegd. Misschien gaan TROS, Veronica en de EO straks wel gezamenlijk om vier uur de lucht in. Daalmeijer kan zich overigens goed boos maken over de kreto logie vanuit Haagse kringen. Sa menwerken, wordt op het Bin nenhof te pas en te onpas rich ting Hilversum geroepen. „La ten ze in Den Haag eerst eens samenwerken. PvdA en WD met de SGP. In Den Haag kun nen ze om de zoveel tijd wisse len van politieke partner, terwijl wij nu tien jaar aan elkaar vast zitten." Forbes publiceert overzicht meest verdienende artiesten NEW YORK* AP Oprah Winfrey is volgens het tijdschrift Forbes de artiest die de afgelopen twee jaar het meeste geld verdiende, op nummer twee gevolgd door filmregisseur Steven Spielberg. Acteur Bill Cosby, die vorig jaar bovenaan stond op het jaarlijks door Forbes gepubliceerde overzicht van meest verdienen de artiesten, zakte dit jaar naar de derde plaats. Winfrey, die de door haar ge presenteerde talkshow tevens produceert en ook eigenares is van de studio waar de show wordt opgenomen, verdiende in 1992 en dit jaar 98 miljoen dol lar (ruim 175 miljoen gulden). Spielberg verdiende vorig jaar en dit jaar 72 miljoen dollar (130 miljoen gulden). Er wordt rekening mee gehouden dat Ju rassic Park, Spielbergs nieuwste film, dit jaar 600 miljoen dollar (ruim een miljard gulden) gaat opbrengen. Dat Cosby naar de derde plaats is gezakt is te wij ten aan het floppen van de door hem gepresenteerde quiz You bet your life. De jongste artiest op de lijst is Macaulay Culkin, de 13-jarige hoofdrolspeler uit de Home Alone-films. Hij verdiende 23 miljoen dollar (ruim 41 miljoen gulden). Van de lijst, waar op Winfrey na overigens vrijwel geen vrouw op voorkomt, ver dwenen zijn de Rolling Stones, Johnny Carson, Arsenio Hall en Frank Sinatra. De meeste verdienende ar tiesten volgens Forbes: 1. Oprah Winfrey, talkshow presentatrice, 98 miljoen dol lar. 2. Steven Spielberg, filmre gisseur/-producent, 72 miljoen dollar. 3. Bill Cosby, tv-persoonlijk- heid, 66 miljoen dollar. 4. Guns N' Roses, popgroep, 53 miljoen dollar. 5. Prince, popartiest, 49 mil joen dollar. 6. Charles Schulz, stripteke naar, 48 miljoen dollar. 7. Kevin Costner, acteur, 48 miljoen dollar. 8. U2, popgroep, 47 miljoen dollar. 9. Garth Brooks, country- zanger, 47 miljoen dollar. 10. David Copperfield, goo chelaar, 46 miljoen dollar. 11. Arnold Schwarzenegger, acteur, 43 miljoen dollar. 12. Michael Jackson, pop zanger, 42 miljoen dollar. 13. Julio Iglesias, zanger, 40 miljoen dollar. 14. Tom Cruise, acteur, 37 miljoen dollar. 15. Madonna, popzangeres, 37 miljoen dollar. 16. Eric Clapton, popmuzi kant, 33 miljoen dollar. 17. Grateful Dead, popgroep, 33 miljoen dollar. 18. Siegfried and Roy, goo chelaars, 32 miljoen dollar. 19. Mel Gibson, acteur, 32 miljoen dollar. 20. Tom Clancy, roman schrijver, 31 miljoen dollar. 21. Eddie Murphy, acteur, 30 miljoen dollar. 22. Billy Ray Cyrus, country- zanger, 29 miljoen dollar. 23. Sylvester Stallone, ac teur, 29 miljoen dollar. 24. Robin Williams, acteur komiek, 29 miljoen dollar. 25. Jack Nicholson, acteur, 28 miljoen dollar. 26. Stephen King, schrijver, 28 miljoen dollar. 27. Neil Diamond, popzan ger, 28 miljoen dollar. 28. Xuxa, tv-presentator- popzanger, 27 miljoen dollar. 29. Harrison Ford, acteur, 26 miljoen dollar. 30. Clint Eastwood, acteur- regisseur, 26 miljoen dollar. 31. John Grisham, romai schrijver, 25 miljoen dollar. 32. Dustin Hoffman, acteur, 25 miljoen dollar. 33. Paul McCartney, popmu zikant, 24 miljoen dollar. 34. Michael Crichton, ro manschrijver, 24 miljoen dol lar. 35. Andrew Lloyd Webber, componist-producent, 24 mil joendollar. 36. Macaulay Culkin, acteur, 23 miljoen dollar. 37. Michael Douglas, acteur, 23 miljoen dollar. 38. Cameron Mackintosh, producent, 22 miljoen dollar. 39. John Hughes, schrijver producent-regisseur, 21 mil joen dollar. 40. Jimmy Buffet, popzan ger, 20 miljoen dollar. Tevredenheid troef bij AKN-omroepen De AVRO. KRO en NCRV, die als AKN op Nederland 1 opereren, hebben in het winterseizoen dat volgende maand begint, voor een tamelijk onopvallende pro grammering gekozen. Veel be kende en goedbekeken pro gramma's keren terug. Bladeren door het spoorboekje van het vierde kwartaal levert geen ver rassingen op. En geen grote 'sterren' a la Mies Bouwman of Gert-Jan Dröge. De omroepen storten zich overigens in het nieuwe seizoen voornamelijk op de zondag, maandag en dinsdag. De AKN-omroepen tonen zich tevreden met de program mering van het vorige seizoen en de samenwerking op Neder land 1. Volgens een gezamenlij ke verklaring heeft die samen werking 'structurele vormen' gekregen. Genoemd worden de huisstijl en de wat al enige tijd in de praktijk wordt ge bracht genreprogrammering. Enige blijdschap tonen de AKN- omroepen over de constante belangstelling voor de zender, 'zonder uitschieters naar boven of beneden'. „De zender wist het afgelopen seizoen de vast gestelde doelstelling - het beha len van eenderde van de totale markt - te halen." Opvallend is dqt de AKN geen antwoord heeft kunnen vinden op het vertrek van publiekstrek kers alc Mies Bouwman (AVRO. In de hoofdrol) en Gert-Jan Drö ge (Glamourland, eveneens AVRO). Karei De zaterdagavond op Neder land 1 vanaf half negen tot na middernacht toont een terugke rend beeld: lange films, gevolgd door Karei (afgewisseld door eenmalige programma's Pur pergala, Skymasters Trophy '93) en opnieuw een lange speelfilm. Op de zondagavonden komt Ook dat nog (KRO) terug en voor In de hoofdrol komt vanaf december het pro gramma Revanche (AVRO). De AVRO verwacht veel van dit nieuwe amusementsprogram ma, waarin mensen ten opzich te van zichzelf, ten opzichte van anderen en ten opzichte van ge miste kansen revanche kunnen nemen. Het merendeel van de revanches zal in de persoonlijke sfeer vallen „en dat zal veel kij kers aanspreken". Om te beoor delen of een revanche geslaagd is, zal een jury zich uitspreken. In de categorie publiekstrek kers valt (waarschijnlijk) ook Sex met Angela (AVRO), waarin Angela Groothuizen met kinde ren van 13 tot 19 jaar over seks in de ruimste zin van het woord praat. Het achtdelige program ma duurt steeds een uur en wordt op de (vroege) dinsdag avond uitgezonden. Nieuw is ook het filmprogramma TV film (AVRO), gepresenteerd Jessica Broekhuis. In de categorie In formatie komen we verder nieuwe (AVRO-)programma's tegen als Via Ria met Ria Bremer, Kookgek (met meester kok Joop Braakhekke) en het fi nanciële magazine Een kwestie van geld. Nieuw is ook het vrijdagse programma Back Stage (KRO), dat de wereld laat zien van mensen die in de schijnwerpers staan. Op vrijdag komt de KRO ook met het jeugdprogramma Lieverdjes. Voor en over op groeiende jongeren. En schaker Hans Böhm gaat een program ma presenteren over 'juryrecht spraak': Meeste stemmen gel den. Het opvallende is dat de jury tijdens de uitzending een uitspraak doet, die voor alle partijen bindend is. Na de jaar wisseling komt Nederland 1 met een nieuwe Nederlandse soap: Alle kinderen de deur uit (KRO), geschreven door Eli As- Behoudend Ook de NCRV heeft tamelijk be houdend geprogrammeerd. Ve le bestaande programma's staan opnieuw op de menu kaart. Nieuw is Orde en gezag (met ingang van januari). Daar in staat het leven en werken van politiemensen op een Rotter dams bureau centraal. De NCRV brengt de dertiendelige dramaserie Coverstory. De serie speelt zich af „daar waar het Angela Groothuizen, presentatrice van 'Sex met Angela', dat in het winterseizoen op AKN wordt uitgezonden. nieuws wordt geboren, ge maakt, gemanipuleerd, verzwe gen en ontrafeld." Een van de hoofdrollen wordt vervuld door Mare Klein Essink. Aangekocht is de politieserie NYPD Blue van Steven Bochco, de man achter onder andere Hill Street Blues. En afgezien van Cum Laude presenteert Jos Brink Langs Heilige Huisjes. Voor dat programma bezoekt Brink plaatsen in Europa, waar zich ooit in de geschiedenis een bijzonder verhaal heeft afge speeld. Ten slotte een korte opsom ming van de programma's die op Nederland 1 zijn geprolon geerd: Waku Waku, Spoorloos (met presentatrice Debby Pet ter), Hints, Inspector Morse en Ambulance. Allen van de KRO. De lijst van terugkerende AVRO-program ma's: Opsporing verzocht, Vinger aan de pols, Karei, Pleidooi, Jonge mensen... en Tussen kunst en kitsch. De NCRV stelt zich eveneens niet bescheiden op: Cum laude, Dinges. De stoel, Rondom tien, De tijd staat even stil en De zo mer van '45. GESPROKEN Zangeres Jann Arden in VARA TV-Magazine: „Bill Clinton lijkt me een aardige gozer. Hillary moet alleen beter haar best doen opzijn wasaange-- zien Bills benen vaak witter lijken dan zijn overhemden." Wubbo Ockels in yveekend: „Ik stond op het vliegveld van het Franse Lille met mijn vliegtuig op de startbaan te wachten op toe stemming om op te stijgen. Het begin van de baan was gehuld in dichte mist. Ineens gebeurde het. Met een vaart van 200 kilometer per uur kwam er een Airbus aan zetten en ramde mijn vliegtuigje van achteren. De vleugels braken af en de cockpit zat in elkaar Wonder boven wonder ben ik er ongedeerd uitgekomen. Het ge beurde op 5 december. En de ge zagvoerder van die Airbus heette- .monsieur Cadeau! Nou, dat was me het sinterklaaspresentje wel." André Hazes in Het Parool: „Ik werkte, maar m'n pa pikte al m'n geld in. Ik hield maar twintig gulden zakgeld over en dat was niet genoeg. Ik had een meisje en ja, ik lustte ook wel een pilsje, dus wat moest ik? Ja God, toen ben ik uit stelen gegaan. Hier en daar eens een inbrakie. En ik was gek op sportwagens. Ik sneed wel eens zo'n linnen kappie kapot en kel en alleen om er effe in te kun nen zitten. Toen ik nog niet kon rijden heb ik een M.G.-tje de brug opgedouwd. Toen ik bovenop was ben ik er in gaan zitten en ben ik in z'n vrij naar beneden getuft." Paul Jambers in Humo: Paul Jambers vindt zichzelf een man van de wereld. FOTO ARCHIEF „Mijn uiterlijk is heel belangrijk voor me. Ik wil laten zien dat een man van de wereld ben. Ik wil la ten zien dat ik geen dikke buik heb, dat ik sexy ben, dat ik me een degelijk jasje kan permitte ren, dat ik geen sukkelaar ben die in lompen gekleed gaat. Kleren moeten mooi en sexy zijn. Mijn kleren zijn een verlenging van mijn huid, van mijn lichaam." Ramses Shaffy in Humo: „Ik ben een passioneel mens. Passie is ongelofelijk gericht. Als ik door iemand gepassioneerd ben, ben ik helemaal stapelgek en gericht op die ene. Hoe gren- zelozer de passie, hoe enormer het hoogtepunt." Schilderes Patty Harpenau in VARA TV-Magazine: „Wat me finaal de strot uit komt is dat ik altijd vergeleken wordt met Cornell Ie; dat mensen zeggen dat ik een kloon van hem ben. En dat Corneille dat ook vindt en zich daar vreselijk over opwindt en al lemaal nare dingen over me zegt. Corneille moet niet denken dat hij een patent heeft op primaire kleuren want die kleuren zijn door God gemaakt en niet door hem." Presentatrice Manuëla Kemp in Story: „Ik val wel graag op, ja. Hoewel ik wat rustiger ben geworden in de loop der jaren. Toen ik jonger was, hou op, de gekste kleren droeg ik en ik heb m'n haar zelfs roze geverfd. En zo ben ik gaan solliciteren bij eemomroep. En ik dacht nog dat ze me zo wel zou den aannemen ook..." Babette van Veen in Humo: „Koen heeft me zelf verteld over zijn Casanovaschap. En dat heeft wel een tijdje mijn eetlust wegge nomen. Maar ja, ik ben ook geen heilige boon hoor. We zijn jong, we moeten genieten, dan hoeven we dat in onze midlife crisis ten minste niet meer te doen. Maar hij weet ook dat ik niet lang bij hem blijf als ik er achter kom dat hij vreemd zou gaan. Ik ben heel jaloers. Het ergste dat me kan overkomen is dat ie dereen weet dat hij me ontrouw is, be halve ik." mensen die de afgelopen FOTO» ARCHIEF Oprah Winfrey staat nummer 1 op de lijst1 twee jaar het meeste geld verdienden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10