Bosnië: snel einde wapenembargo Noorwegen kiest wel voor Brundtland maar tegen EG Oproep voor gebruikers van Frisolac kindervoeding DU9MKA DOAMKA DOBMKA DOE MKA Buitenland China laat dissident Wei Jingsheng vrij Bootjes als luciferhoutjes Unita legt eenzijdig de wapens neer Kohl op CDU-congres: Handen uit de mouwen9 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 ANP Algemeen Nedertand^ Penbureau Deutsche Presse Agentur GPO Gemeenschappdiike Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Se«v-ce RTR Reuter UP1 Umted Press International Onrust bij grens Nicaragua-Honduras Tegucigalpa Ongeregelde bewapende Nicaraguaanse troepen voeren steeds meer gewelddadige acties in het grensgebied van Honduras en Nicaragua. De bendes persen de bevolking voed sel, kledingen medicijnen af. Dit verklaarde de leider van de veeboeren in de regio El Paraiso. Hij verklaarde over de grens in het Nicaraguaanse plaatsje Los Planes zeker 1500 gewapende mannen gezien te hebben. Grensstreekbewoners vrezen een verdere toename van het geweld. Aristide wil vertrek leger- en politietop port-au-prince» Jean-Bertrand Aristide, die volgende maand te rugkeert als president van Haiti, heeft gisteren het ontslag geëist van het hoofd van de politie en de legerleiding, naar aanleiding van de moord op een van zijn belangrijkste aanhangers afgelo pen zondag. De in september 1991 door militairen verdreven Aristide hoopt op hulp van de internationale gemeenschap om van dit 'door de staat gesponsorde terrorisme' af te komen. Mitterrand onwel tijdens bezoek Seoul seoul» De Franse president Mitterrand (76) is vanmorgen kort na zijn aankomst in deZuidkoreaanse hoofdstad Seoul onwel geworden. Mitterrand tekende het gastenboek in het presiden tiële gastenhuis Blue House, waar hij een ontmoeting zou heb ben met zijn Zuidkoreaanse ambtgenoot Kim Young-sam, toen hij ziekwerd en in zijn zakdoek moest overgeven. Het gesprek met Kim ii 'Oorlogsverleden niet uitvlakken' bonn» Japan en Duitsland kunnen hun oorlogsverleden niet uit vlakken. Uit de geschiedenis kunnen beide landen hun lessen voor de toekomst trekken. Dit zei de Duitse president Richard von Weizsacker gisteren tijdens een tafelrede ter gelegenheid van het bezoek van de Japanse keizer Akihito aan Duitsland. Vrijhandelsakkoord Baltische staten tallinn Estland, Letland en Litouwen hebben gisteren een vrij handelsakkoord getekend. Volgens de overeenkomst verdwijnen de invoertarieven voor alle goederen, behalve landbouwproduk- ten. Tevens worden inreisbeperkingen opgeheven, zodat de Bal ten onbeperkt naar eikaars land kunnen gaan. Aanslag op paleis Saudische koning dubai In de Saudische stad Jeddah is gisteren een gewapende man de poorten van het paleis van koning Fahd binnen gedron gen waarop hij het vuur opende op het paleispersoneel/Twee mensen raakten hierbij gewond. De schutter werd overmees terd. Koning Fahd verblijft doorgaans zeker de helft van het jaar in dit paleis in de tweede stad van Saudi-Arabië. Of hij er giste ren was, is onbekend. Gasexplosie Budapest eist zes levens Budapest» Een gasexplosie in een flatgebouw in de Hongaarse hoofdstad Budapest heeft vanochtend aan zeker zes mensen het leven gekost. Drie personen worden nog vermist. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. peking AFP-Rtr-A saint-nazaire» Zeilboten bij Saint-Nazaire worden tegen de wal ver splinterd alsof ze gemaakt zijn van luciferhoutjes door de hevige regen val en windstoten die de Franse Atlantische kust gisteren geselden. Naar de inzittenden van twee andere plezierboten wordt nog gezocht. Ook woningen werden vernield en in Finistère in Bretagne kwamen ten minste 40.000 mensen zonder elektriciteit te zitten. foto reuter daniel joubert China's bekendste dissident Wei Jingsheng is vandaag na een gevangenschap van meer dan veertien jaar voorwaarde- li jk vrijgelaten. Internationale mensenrechtenorganisatiesen Westerse regeringen hebben zich jarenlang ingezet voor de vrijlating van Wei die in 1979 werd opgepakt. De 43-jarige Wei heeft in zijn le ven een opmerkelijke ontwikke ling doorgemaakt. Als jonge man nam hij als lid van de revo lutionaire Rode Gardisten actief deel aan de Culturele Revolutie van partijvoorzitter Mao, alvo rens hij zich tegen de commu nistische partij keerde. Wei gold als een persoonlijke vijand van Deng Xiaoping, de hoogbejaar de leider die op dit moment de touwtjes in China nog steeds in handen heeft. Wei werd in maart 1979 aange houden wegens zijn rol als lei der van de eerste „Pekingse len te" die zich in dat en het voor gaande jaar aftekende. In okto ber 1979 werd hij veroordeeld tot vijftien jaar cel wegens „con tra-revolutionaireactiviteiten" en het „verraden van staatsge heimen". Zijn vrijlating vond plaats op last van de rechtbank in Tangshan, een stad ten oos ten van de Chinese hoofdstad, waar hij in een werkkamp ge vangen zat. De rechtbank noemde als reden voor de ver vroegde vrijlating Wei's goede gedrag, aldus een woordvoerder van het Chinese ministerie van justitie. Volgens deze woord voerder zou de dissident in goe de gezondheid verkeren en van daag in Peking aankomen. De bekendste Chinese politieke gevangene was vanaf 1978 de krachtigste voorstander van de mocratische hervormingen die hij de „vijfde modernisering" noemde naar analogie van de vier moderniseringen van de communistische partij. De vier officiële hervormingen hadden betrekking off de landbouw, de industrie, wetenschap en tech niek en de strijdkrachten. Op de beroemde „Muur van de Democratie" in het westen van Peking nam hij steeds openlij ker en gewaagder stelling tegen het bewind en Deng Xiaoping die op dat moment weer macht kreeg. Wei's artikel „Democratie of nieuwe despotie" waarin hij Deng direct op de korrel nam. werd zijn laatste en leidde tot zijn arrestatie. Ongeveer een half jaar later, na een proces van twee dagen, werd hij veroor deeld tot een verblijf van vijftien jaar in een „kamp voor herop- voedi ng door arbeid Topconferentie Azerbajdzjan moskou AFP Vertegenwoordigers van Azer bajdzjan en de Armeense encla ve Nagorno-Karabach zijn over eengekomen een topontmoe ting te houden over het conflict in hun gebied. Dit heeft een zegsman van de Azerbajdzjaan- se ambassade vandaag in Mos kou verklaard. De strijdende partijen spraken af het staakt- het-vuren in de enclave te ver lengen tot 5 oktober. Internationaal Gerechtshof herhaalt uitspraak tegen Servië en Montenegro De regering van Bosnië-Hercegovina rekent erop dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties het wapenem bargo tegen Bosnië binnenkort opheft. Die verwachting is gebaseerd op de uitspraak van het Internationaal Ge rechtshof, dat gisteren klein-Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) opnieuw verplichtte zich te onthouden van acti viteiten die de volkerenmoord op Bosnische moslims be vorderen. de 15 rechters klein-Joegoslavië opgeroepen af te zien van elke vorm van hulp (waperüeveran- ties, militaire training en finan ciële steun) aan de Bosnische Serviërs. Die uitspraak werd gis teren bevestigd, met de toevoe- DEN HAAG/ZAGREB GPD-AP Bosnië was voor de tweede keer dit jaar naar het Gerechtshof gestapt, omdat Servië/Monte negro een eerdere uitspraak van het Hof negeert. In april hadden worden uitgevoerd. Volgens prof. Boyle, advocaat van de Bosnische regering, schuilt in die toevoeging het verwijt aan de wereldgemeen schap dat het tot nu toe niets heeft gedaan om een einde te maken aan de volkerenmoord in Bosnië. De Bosnische regering wil met de uitspraak de Veiligheids raad verder onder druk zetten om het wapenembargo op te heffen. „De meningen binnen de Veiligheidsraad zijn aan het veranderen. Na de vorige uit spraak van het Hof toonden zes van de vijftien leden van de Vei ligheidsraad zich voorstander van opheffing van het embargo. Met deze uitspraak moet het mogelijk zijn nog drie leden over de streep te trekken", meende een opgetogen Boyle. Intussen vechten in Bosnië Kroaten en moslims om Mostar, dat de Bosnische Kroaten tot hoofdstad van hun beoogde mi- nistaat willen maken. De Bosni sche president Izetbegovic spreekt vandaag in Geneve met zijn Kroatische ambtgenoot Tudjman. Izetbegovic eist de Kroatische haven Nauin op als zeeverbinding voor mini-mos limstaat in Bosnië. Kroatië is daar tegen, omdat daardoor de havenstad Dubrovnik zou wor den afgesneden van Kroatië. In Kroatië voerden Servische strijdkrachten gisteren een zwa re artillerieaanval uit op Karlo- vac, dat in het weekeinde ook al onder vuur was genomen. Ook elders in Kroatië wordt gevoch ten, sinds Kroaten vorige week twee dorpen in de Servische en clave Krajina veroverden. oslo DPA-Rtr Noorwegen heeft gekozen voor bèhoud van de sociaaldemo cratische regering, maar tege lijkertijd ook de tegenstanders van een Noorse toetreding tot de Europese Gemeenschap on dersteund. Dit blijkt uit de voorlopige uitslag vanochtend vroeg van de parlementsver kiezingen, die de afgelopen twee dagen in het Scandinavi sche land zijn gehouden. De Arbeiderspartij van premier Gro Harlem Brundtland, die sinds 1990 een minderheidsre gering leidt, krijgt 67 van de 165 zetels in het Noorse parlement, aldus een prognose na telling van 84,5 procent van de stem men. Dit is een winst van vier zetels vergeleken met 1989. De grootste winnaar lijkt de Centrumpartij te worden, spreekbuis van de tegenstan ders van aansluiting van Noor- abidjan-sao tome Opstandelingen van de Angole se guerrillabeweging Unita heb ben gisteren een nieuw vredes plan gepresenteerd. De bewe ging zal met ingang van 20 sep tember een eenzijdig staakt- het-vuren in acht nemen. De militaire commandant van de Nationale Unie voor To tale Onafhankelijheid van An gola, generaal Arlindo Cenda Pena ('Ben Ben'), zei in Abidjan in Ivoorkust dat zijn organisatie een bestand voorstelt waarbij alle troepen blijven waar zij nu zitten. Daarna kunnen nieuwe vredesbesprekingen beginnen. Vorig jaar leed Unita een ne derlaag in algemene verkiezin gen die een sluitstuk moesten vormen van een langdurig vre desproces, na vele jaren van burgeroorlog. De opstandelin gen weigerden zich echter bij hun nederlaag neer te leggen en namen de wapens weer op. Unita slaagde er in een groot deel van het oosten van Angola te veroveren. De laatste weken zijn regeringstroepen aan een opmars bezig. Gro Harlem Brundtland. foto reuter wegen bij de EG, waarover Oslo sinds april met de Europese Commissie onderhandelt. De aanhang van de partij, die haar stemmen vooral krijgt van men sen op het platteland, stijgt met 10 procent tot 16,5 procent, wat 30 zetels oplevert. De grootste oppositiepartij, de Conservatieve Partij, net als de sociaal-democraten voor stander van aansluiting bij de Europese markt, lijdt een forse nederlaag. Volgens de laatste telling zakt de partij van 22,2 procent naar 17,3 procent. De aanhang van de rechts-populis- tische Vooruitgangspartij hal veert van 13 naar 6,4 procent. Premier Brundtland toonde zich teleurgesteld en verontrust over de in haar ogen lage op komst van 75,7 procent. Bij de vorige verkiezingen bracht 82,2 procent van de ruim drie mil joen kiesgerechtigde Noren een stem uit. Volgens waarnemers is de lagere opkomst een protest van met name sociaal-demo craten die het niet eens zijn met de stappen van hun partij rich ting EG. Volgens de laatste on derzoeken is een nog steeds groeiende meerderheid van de Noorse bevolking tegen toetre ding. «hans hoogendijk correspondent Binnenslands de handen uit de mouwen steken, bouwen aan een toekomst in Europa en een keiharde strijd tegen zowel criminaliteit als opko mend neo-nazisme. Dat was gisteren de boodschap van de Duitse kanselier en CDU- voorzitter Helmut Kohl op het congres van zijn christen democraten in de Duitse hoofdstad Berlijn. Volgens Kohl hebben veel van de problemen waarmee Duits land kampt niets te maken met de gevolgen van de een wording. „Het zijn veelal structurele problemen van de oude Bondsrepubliek. Onze economie is niet slechter ge worden. Maar een feit is dat die van andere landen beter is geworden", zei Kohl, die daar aan toevoegde dat de 'verwen de' Westduitsers een voor beeld kunnen nemen aan veel Oostduitsers die wel bereid zijn aan te pakken. „Zonder de bereidheid tot veranderingen heeft Duitsland geen toekomst. Overal in Eu ropa, in Nederland, Frankrijk of Denemarken, worden in grijpende maatregelen getrof fen om de concurrentiepositie te behouden of te versterken. Wij permitteren ons echter de luxe een land met steeds jon gere gepensioneerden en steeds oudere studenten te zijn. Het simpele feit is dat een succesvol industrieland zich niet als een collectief recrea tiepark laat organiseren", al dus Kohl. Kohl kondigde maatregelen aan tegen de snel groeiende criminaliteit en het opkomen de rechts-extremisme. „Het onbeschaamde optreden van rechts-radicale organisatievor men in Duitsland wordt een steeds grotere bedreiging voor de binnenlands veiligheid. Veel joden in en buiten ons land vragen zich af: gaat het weer gebeuren en hebben ze dan niets geleerd? Wij, Duit sers. weten dat het om een kleine minderheid gaat, maar de uitwerking in het buiten land is zeer ernstig en daarom moeten wij optreden", aldus Kohl. Het is gebleken, dat er in blikken Frisolac baby- en kindervoeding aluminiumdeeltjes kunnen voorkomen. Onderzoek heeft uitgewezen, dat er nagenoeg geen sprake is van enig gezondheidsrisico. De deeltjes, die mogelijk worden geconsumeerd, verlaten het lichaam langs natuurlijke weg. In een enkel geval kan een kortdurende irritatie optreden van het maag/darmkanaal. De mogelijk verontreinigde blikken zijn herkenbaar aan een code, die aan de onderzijde van het blik is aangebracht. Het gaat om blikken van 900 gram. Heeft u één of meer blikken Frisolac in huis, kijk dan aan de onderzijde van het blik of één van de volgende codes op de onderste regel staat: Treft u één van deze codes aan, dan is er een kans, dat er deeltjes in voorkomen. Gebruik de inhoud niet, maar retourneer het blik waarop de bewuste code is vermeld. U kunt het blik ongefrankeerd sturen naar: FRIESLAND Frico domo Kindervoeding Antwoordnummer 6049 8900 VC LEEUWARDEN Vergeet daarbij niet uw naam, adres, woonplaats en uw bank- of postbanknummer te vermelden, dan zullen wij u direct het aankoopbedrag vergoeden. FRIESLAND Frico Domo heeft een gratis informatienummer geopend voor consumenten: 06 - 0227434. Veel doden bij opleving van geweld Somalia MUQDISHO AFP-Rtr-DPA In het zuiden van de Somali sche hoofdstad Muqdisho zijn gisteren, na twee dagen van re latieve rust, opnieuw bloedige gevechten uitgebroken tussen Amerikaanse troepen en Soma lische strijders. Daarbij zijn drie Amerikaanse militairen ge wondgeraakt. aldus een woord voerder van de Verenigde Na ties. Onder de Somaliërs vielen 37 doden en 62 gewonden, meldde de Somalische Nationa le Alliantie (SNA) van krijgsheer Mohamed Farah Aideed. Twee uur lang dreunde de So malische hoofdstad onder de ongekend hevige beschietingen van vooral Amerikaanse Cobra helikopters. De SNA had zater dag een staakt-het-vuren afge kondigd maar dat werd door de VN niet beantwoord. SNA ver weet de VN een nieuw bloed bad te hebben aangericht. Bij de aanval werd een ziekenhuis beschoten waardoor twaalf pa tiënten werden gedood. De strijd brak uit nadat Ame rikaanse VN-militairen zoekac ties hadden uitgevoerd in twee huizenblokken in de buurt van het VN-hoofdkwartier die vol gens de VN 'een verzamelplaats van strijders van Aideed' zijn. Rond 50 Somaliërs werden voor verhoor opgepakt. Toen de Amerikanen zich te rugtrokken openden Somali sche strijders het vuur, zo luidt de lezing van tie Amerikanen De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) riepen de VN gisteren op hun militaire cam pagne te staken en onderhan delingen met Aideed te begin nen. „Wij denken dat de dialoog een belangrijk en cruciaal ele ment is om de huidige impasse en het vcrschrildcelijke geweld te doorbreken", zei secretaris generaal Salim Ahmed Salim. Het geweld heeft het oor spronkelijke doel van de VN-in terventie. om de honger te leni gen, ondermijnd, aldus Salim. Ook de vroegere Amerikaanse president Jimmy Carter en Itali aanse autoriteiten hebben er bij de VN al op aangedrongen hun strategie te wijzigen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7