Stuur UW koffer vooniit op verkenning. 'Minima staan er heel slecht voor' 'Bijstandsontvanger mag geen werk meer weigeren' Binnenland Kraakvrije collectebus is op komst 'Meer werk tegen minimumloon' Bouwvakkers in de rij voor Aruba Eerste milieukeurmerk Iatrosofen-leider werkt op de zenuwen van de rechter DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 Is Persbureau CPD Gemeenst bi ppd-|We Persdienst Man pleegt ontucht met tien kinderen den helder De politie heeft gisteren een 54-jarige inwoner van Den Helder aangehouden voor seksueel misbruik van ten min ste tien kinderen. De man heeft bekend dat hij dertien jaar lang ontucht heeft gepleegd met jongens en één meisje tussen zes en zestien jaar. Dat gebeurde tijdens logeerpartijtjes bij de man thuis. In de woning van de man zijn videobanden en foto's ge vonden met misbruikte kinderen. Het is niet bekend of het ma teriaal was bestemd voor de verkoop. Kooijmans: Suriname bergafwaarts den haag Het gaat economisch zo slecht met Suriname dat een ontwrichting van dat land te vrezen valt, heeft minister Kooij mans van buitenlandse zaken gisteren in een brief aan de Twee de Kamer geschreven. Hij wijst de Surinaamse regering aan als schuldige. Volgens Kooijmans is er te weinig gedaan om de eco nomie te herstellen. Hij prijst overigens dat de regering onlangs het commando over het leger weer heeft overgenomen en is ook tevreden over de aanpak van de stijgende criminaliteit. Benzine en diesel weer goedkoper Rotterdam Benzine wordt morgen een cent per liter goedkoper en de prijs van diesel zakt met 0,6 cent. De meest voorkomende literprijzen aan de zelftankpomp worden 183 cent voor super plus loodvrij, 177 cent voor euro loodvrij en 194 cent voor gelode super. Diesel gaat 123,6 cent per liter kosten. Junk weigert cel te verlaten Rotterdam Raar maar waar: een gevangene die erop staat dat hij niet wordt vrijgelaten. Een 38-jarige Rotterdamse hunk eist morgen in kort geding van de Nederlandse Staat eist dat hij voorlopig in de drugsvrije afdeling van het Rotterdamse Huis van Bewaring mag blijven omdat hij daar denkt te kunnen afkic ken. De man is verschillende malen opgepakt voor inbraken, maar hij wordt steeds weer vrijgelaten wegens cellengebrek. enschede gpd Hij neemt bij opslag veel te veel ruimte in en er is gemakkelijk geld uit te peuteren. Dat is voor twaalf collectefondsen reden geweest om de Technische Uni versiteit van Twente te laten werken aan een nieuwe collec tebus. Een ontwerp is er inmid dels, maar of de bus er werkelijk komt is nog even devraag. De gleuf van de huidige, vijf tien jaar oude bus is breed om dat er zowel geld als geldzakjes in moeten. Nadeel is dat geld er ook gemakkelijk weer uitge haald kan worden. In de nieuwe bus, waar ook geldzakjes in gaan, moet dat niet meer kun nen. Of de nieuwe collectebus er werkelijk komt, hangt nu af van de bereidheid van de nationale fondsen om daarvoor in de bus te blazen. In totaal zijn er in ons land ruim twintig liefdadig heidsfondsen. Ze brengen jaar lijks negenhonderd miljoen gul den bij elkaar. Tachtig miljoen gulden komt binnen via de col lectebussen van de 600.000 col lectanten. den haag anp Kabinet stuurt adviesaanvraag naar SER genheid, wil op dit moment overigens nog niet van een wet telijke verplichting spreken, zo zei hij gisteren na afloop van een bijeenkomst van ministers van financiën van de EG in Brussel. Volgens Kok staat „de inko mensbescherming aan de on derkant van de arbeidsmarkt momenteel een dergelijk initia tief in de weg". Bovendien ziet de PvdA-voorman in deze bena dering een mogelijkheid om de in zijn ogen verkeerde discussie over de verlaging dan wel af schaffing van het minmumloon af te snijden. Het kabinet wil dat werkgevers vijf tot tien procent van hun werknemers nog slechts het mi nimumloon of iets meer hoeven te betalen in plaats van de veel hogere CAO-lonen. Dat ver groot de kansen op werk van laaggeschoolde werklozen. Het kabinet heeft de Sociaal-Econo mische Raad (SER) gisteren ge vraagd hoe dat kan worden be reikt. Vrijwel alle partijen zijn het erover eens dat laaggeschoolde arbeid te duur is. Het CDA en de WD willen daarom het mi nimumloon afschaffen. De PvdA wil dat handhaven, maar wel - evenals de vakbonden - proberen meer werk te creëren op en rond het minimumloon niveau. Nu werkt maar ruim twee procent van de werkne mers voor het minimumloon. De rest zit daar (ver) boven, vooral omdat de laagste CAO- schalen veelal ruimschoots bo ven het minimumloon liggen. Het kabinet kiest nu in navol ging van de PvdA-lijn voor het scheppen van meer banen op en rond het minimumloon. Mi nister Kok van financiën, die de adviesaanvraag aan de SER had verwerkt in de Nederlandse bij drage aan een Europees 'wit boek' voor economisch herstel en versterking van de werkgele- In samenwerking met de koerier EMS biedt NS sinds kort voor alle trein- reizigerfc iets nieuws: de bagageservice. Dat werkt als volgt: de dag voordat u op reis gaat belt u gratis 06-0456 van EMS. Uw bagage wordt dan bij u thuis opgehaald en afgeleverd op welke Neder landse bestemming u maar wilt. Als u aankomt, staan uw koffers al op u te wachten. Uiteraard kunt u aan het einde van uw reis uw bagage ook weer thuis laten bezorgen. De prijzen zijn als volgt: Eén koffer: enkele reis f 32,50, retour f 52,50. Twee koffers: enkele reis f 42,50, retour f 62,50. Wij brengen uw bagage van deur tot deur. Werkloze bouwvakkers slaan in de rij voor tijde lijk werk op Aruba. Hoewel de Arubaanse en Ne derlandse arbeidsbureaus officieel nog van niets weten, heeft een oproep van de Arubaanse minist- ter van justitie Rudy Croes dat hij werk heeft voor zeker driehonderd werkloze bouwvakkers, geleid tot tientallen telefoontjes van liefhebbers. Bij het Algemeen Nederlands Persbureau ANP, dat het bericht zaterdag verspreidde, het Aruba- huis en de arbeidsbureaus van Amsterdam, de Zaanstreek en Waterland stond de telefoon rood gloeiend. Aruba is in de luxe situatie dat het geen werk loosheid kent, maar alleen maar arbeidskrachten nodig heeft. „We gaan veel huizen bouwen op Aruba. Nederlanders moeten wel beseffen dat het om tijdelijk werk zal gaan", waarschuwt eën woordvoerster van het Arubahuis. Aruba heeft al de nodige ervaring met het aan trekken van niet-eilanders. Het is zelfs zo erg dat de Aruba Trade and Industry Association (AITA) de regering onlangs adviseerde de uitgaven te be perken en fors te snijden in personeelsbestand zodat ambtenaren naar de particuliere sector kunnen. De Nederlandse bouwvakkers kunnen het failliet verklaarde Plantation Bay hotel dat in de toekomst Marriot hotel gaat heten, afbouwan. Daarvoor zijn volgend Croes nog honderdèn bourn akkers nodig. De Arubaanse regering is be reid snel snel werk- en verblijfsvergunningen te verstrekken. In een later stadium is er wellicht ook werk voor horeca-personeel, want diverse grote hotels op het eiland kampen met een groot tekort aan personeel. FNV en Konsumenten Kontakt: De anderhalf miljoen minima in Nederland worden steeds armer. Hun woonlasten leggen een groter beslag op hun inkomen en zij houden minder geld over voor voeding, kleding, schoeisel of een wasmachine (en ande re duurzame gebruiksgoederen). Ruim eenderde staat mede daardoor elke maand rood. den haag Eigenhandig stempelde milieuminister Alders gisteren het officiële milieukeurmerk op een schrijfblok van het Nederlands Inkoop centrum. De bloes kwamen als eerste produkt in aanmerking voor het keurmerk omdat het papier volledig uit oud papier bestaat, chloorvrij is gebleekt en zodanig is ingebonden dat het tweezijdig kan worden ge bruikt. Inmiddels heeft de stichting eisen opgesteld voor lampen, dou chekoppen, koffiezetapparaten en verf. Het komend jaar zal dat ook nog gebeuren voor kattebakvulling, koelkasten en stoelen. In de stichting werken overheid, fabrikanten, milieu- en consumentenorganisaties sa men. FOTO ANP HANS STEINMEIER den haag»gpd-anp Uit het jaarlijkse onderzoek van Konsumenten Kontakt en FNV onder ruim vijfhonderd inko mens op en net boven het soci ale minimum blijkt dat hun koopkracht in vergelijking met 1992 meer dan vijf procent is af genomen. Vooral de huurverho ging in combinatie met de kor ting van tachtig miljoen gulden op de huursubsidie draagt daar- aan bij. Onder een laag inkomen ver staan de onderzoekers: maxi maal 1.500 gulden netto per maand voor alleenstaanden, 1.950 gulden voor éénouderge zinnen en 2.150 gulden voor huishoudens van meer perso- Na aftrek van vaste lasten en huishoudgeld houdt 42 procent van de minima (minimumlo ners. bijstandsontvangers en een groot deel van de bejaar den. werklozen en WAO'ers) nog geld over, gemiddeld 155 gulden. De meerderheid. 58 procent, komt echter maande lijks geld te kort, gemiddeld 355 gulden. Dat tekort wordt veelal aangevuld met leningen: bijna één op de drie ondervraagden heeft schulden (gemiddeld 5.688 gulden), waarvoor gemid deld 133 gulden per maand ren te en aflossing wordt betaald. Bejaarden blijken het gemak kelijkst te kunnen rondkomen (bijna twee van de drie houden geld over), van de gezinnen met kinderen daarentegen komt 93 procent te kort. De kinderbijslag blijkt hier onmisbaar: wordt die bij het inkomen geteld, dan zakt het aantal gezinnen dat roöd staat tot 83 procent. Veel huishoudens hebben grote problemen bij de aan schaf of vervanging van duurza me gebruiksgoederen als men bilair. vloerbedekking, gordij nen. (brom)fiets, koelkast, was machine, fornuis, servies, stof zuiger en beeld- en geluidappa ratuur. In meer dan de helft van de gevallen gaan zij niet ov vervanging of reparatie. Dat be tekent in de praktijk dat de vloerbedekking soms twintig jaar blijft liggen. gouda anp-c den haag anp-gpd vervolg van voorpagina Hoewel de sociale diensten flink onder schot worden genomen ('wanneer zij komen tot norm ontwijkend gedrag, is de dijk te gen normovertredend gedrag gebroken'), wijt de commissie- Van der Zwan een deel van de slechte uitvoering aan perso neelsgebrek. Daardoor kan een flink deel van benodigde con trole niet eens worden uitge voerd. Zelfs de eerste wettelijke 4 vereisten om voor een uitkering in aanmerking te komen (woonachtig in de gemeente, verblijfsvergunning, inschrijving bij het arbeidsbureau), worden niet altijd nagetrokken. Slechts in drie van de onderzochte ge- mèenten gaat een ambtenaar van de sociale dienst regelmatig 4> huisbezoek bij de uitkerings gerechtigde. In de jaren zeven tig gingen bijstandsmaatschap- pelijk werkers wel regelmatig (onaangekondigd) op huisbe zoek, maar door de enorme toe stroom naar de bijstand is daar voor geen tijd meer. Maar waar wel controle mo gelijk is, laten de sociale dien sten het vaak afweten, consta teert de commissie. Samenwer king met de arbeidsbureaus en bedrijfsverenigingen staat nog in de kinderschoenen. Pogingen om mensen weer aan het werk te helpen, zijn minimaal. De remedie die de commissie voorstelt verschilt opmerkelijk van het akkoord dat staatssecre taris Wallage van sociale zaken twee weken geleden met de ge meenten sloot. Wallage besloot dat iedereen in principe de helft van het sociale minimum krijgt en de gemeenten hem of haar daarop een toeslag kunnen ge ven tot maximaal de huidige normen (zeventig procent voor een alleenstaande, negentig procent voor een eenouderge zin en honderd procent voor een gezin). De belangrijkste kri tiek daarop is dat een element van willekeur in het toekennen van bijstand sluipt. Volgens Van der Zwan werken die toeslagen bovendien fraude in de hand. Van der Zwan kiest voor ver laging van de bijstand. Samen wonenden kunnen volgens de commissie volstaan met 1.717 gulden per maand (nu 1.760 gulden). Die uitkering wordt bovendien gesplitst: een deel voor persoonlijke uitgaven (maximaal 1.411 gulden) en een deel voor woonlasten (maxi maal 306 gulden). De uitkering wordt pas toegekend als de aan vrager overtuigend kan aanto nen dat hij daar recht op heeft. Een alleenstaande komt in de opzet van Van der Zwan uit op een uitkering van maximaal 1.011 gulden per maand, ruim tweehonderd gulden minder dan nu. Volgens Van der Zwan prikkelt dat de bijstandsontvan ger tot het accepteren van werk. Daartoe zouden bijstandsont vangers ook verplicht moeten worden elke baan te accepte- Naast de lagere uitkeringen wil Van der Zwan dat bijstands ontvangers verplicht worden zich in te spannen aan werk te komen. De verstrekte informa tie moet beter worden gecon troleerd en fraude steviger aan gepakt omdat dit nu nog steeds 'lonend' is. Eind oktober verschijnt nog een rapport over de uitvoering van de Bijstandswet, ditmaal van een kamercommissie onder leiding van Doelman-Pel (CDA). Deze commissie betrekt de be vindingen van Van der Zwan in haar conclusies. De Kamer zal beide rapporten waarschijnlijk dit najaar bespreken. Bolkestein: 'PvdA-programma minder slecht dan dat van CDA' het CDA-verkiezingsprogram- ma veel, maar geven de chris ten-democraten niet aan waar het geld daarvoor vandaan moet komen. „Elke gulden wordt ten minste twee keer uit gegeven". Het CDA moet in de komende maanden duidelijk maken, aldus de WD-leider, of het bereid is te luisteren naar Jelle Zijlstra. De oud-premier en voormalig president van De Ne- derlandsche Bank vindt dat zijn partij meer moet bezuinigen. Het PvdA-programma is „won derlijk genoeg iets minder gam mel dan dat van het CDA". De sociaal-democraten doen min der onbetaalbare beloften dan het CDA en hebben zelfs oog voor de noodzaak tot lastenver lichting. „De PvdA is niet langer de partij van de luchtfietserij", zei WD-leider Bolkestein giste ren bij de start van de WD- campagne in Gouda. Volgens Bolkestein belooft 'Ik was al jarenlang zoekende naar antwoorden op levensvragen. Die antwoorden gaf hij me den haag maurice wilbrink Hij zat er zelfverzekerd bij. Af en toe een slokje water nemend, zijn papieren bestuderend en geconcentreerd wer kend aan zijn eigen verdediging. De Haagse opper-iatrosoof had zijn huisadvocaat voor de vorm meegeno men, maar hij kon met gemak zonder. In hoger beroep moest hij zich gister morgen vervoegen bij het Haagse ge rechtshof, waar hij onmiddellijk een spel van intimidatie en bluf begon. Tot grote irritatie van de rechtbank, met voorop president Borgart. De zaak: de bedenker en verspreider van de iatrosofische leer, wordt ervan verdacht medische behandeling te hebben onthouden aan een vrouw en een peuter van twee jaar. De beschul diging luidt derhalve het toebrengen van zware mishandeling. Hij is daar voor tot twee jaar ct\ veroordeeld door de rechtbank. De context: de leer van de iatrosofie verwerpt elke inmenging van de regu liere geneeskunde. Deze zomer meldde zich een groot aantal mensen met klachten over de wijze waarop ze door de 41 -jarige Hagenaar en de door hem opgeleide iatrosofen zijn behandeld. Het buiten de deur houden van de re guliere geneeskunst zou tot ongeluk ken hebben geleid. Maar patiënten ge tuigden ook van geestelijke mishande ling. Die kon plaatsvinden omdat ze soms werden vervreemd van de bui tenwereld. Ze mochten tijdens de be handeling geen contact hebben met familie of vrienden. Een kankerpatiën te kreeg het advies veel gras te eten en piano te spelen. De toon was gisteren snel gezet. Hof- president Borgart, beducht en gewaar schuwd voor de verbale gaven van de verdachte, ondervroeg de iatrosofenlei- der op bitse toon. Helaas voor de rech ter was dat op een terrein, waar de ver dachte een thuiswedstrijd speelde: na melijk de klassieke homeopathie. Met gespeelde ergernis liet de Hagenaar de rechter voelen dat zijn vragen niet ter zake waren en dat de magistraat zich onvoldoende in de materie had ver diept. Zo zakte de stemming al meteen onder het nulpunt en ontstond er een gevecht tussen twee heren die elkaar zo arrogant mogelijk benaderden. Vlak daarna moest rechter Borgart ook nog de ijdele hoop laten varen om de zitting tot één dag te beperken. De ver dachte bleek voor de opgeroepen ge tuigen honderden vragen op schrift te hebben gesteld, waarvan de behande ling dagen in beslag neemt. Uiteinde lijk besloot Borgart zelf een selectie te maken uit de lange vragenlijsten en deze aan de getuigen voor te leggen. Uit de antwoorden kwam het beeld naar voren, zoals dat de afgelopen maanden al was ontstaan: de Hage naar heeft het charisma om mensen in zijn ban te krijgen. „U bent de enige die de ban kunt breken", werd hem ooit gezegd door een wanhopige echt genoot die zag dat zijn vrouw sterven de was. Het ging om een vrouw die pa tiënt en leerling was van de iatrosoof en die geheel in de lijn van de iatroso fische leer een opname in het zieken huis bleef weigeren. Deze vrouw was een van de getuigen op de zitting. Ze vertelde hoe ze in 1985 bij de man terecht was gekomen, hoe ze afhankelijk van hem was gewor den en hoe ze nu tegenover de iatroso fen-leider stond. „Ik was al jarenlang zoekende naar antwoorden op levens vragen. Die antwoorden gaf hij me. Ik vertrouwde hem volledig en gaf op ver zoek allerlei intimiteiten bloot". Tot een breuk kwam het pas nadat ze bijna gestorven was aan een gecombineerde oor-longontsteking, waarvoor de iatro soof weigerde reguliere hulp in te roe pen. Ook de ex-echtgenoot van de vrouw droeg tijdens de ondervraging bij aan het beeld van de wijze waarop de Ha genaar te werk ging. Hij riskeerde in dertijd een echtscheiding, zei hij, als hij tegen de zin van zijn echtgenote de kinderen liet vaccineren. In de nacht dat zijn vrouw stervende belde de ban ge echtgenoot de iatrosofen-leider die zei: „Ik kom hier alleen voor Marie-Jo- sé (de patiënte, red.). Met jouw gevoe lens heb ik niets te maken. Ik ga tot het uiterste". De hoofdrolspeler zelf hoorde het alle maal hoofdschuddend aan. terwijl rechter Borgart ongeduldig met zijn vingers op de tafel trommelend de tientallen vragen van de Hagenaar doornam. Uiteindelijk kwam Borgart niet eens toe aan de tweede zaak. waarbij de iatrosoof wordt beschuldigd reguliere hulp te hebben onthouden aan een zieke peuter uit Tilburg die overleed aan de gevolgen van een ver waarloosde verkoudheid. Dat komt ter sprake tijdens een nieuwe zitting op 13 december. „En dan krijgt u van mij weer keurig nieuwe vragenlijsten beet de Hagenaar de rechter alvast toe. HAMLAPPEN OF FRICANDEAU rrm„-.n fiid ROYALTY TOMATENPUREE

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5