'Vertrouw op God, maar houd je kruit wel droog' Onze Top 5 van deze week. Akkoord Israël - PLO Tijdschema zelfbestuur Een kleine triomftocht voor Yasser Arafat o O 0 89 99 99 Uit coulissen in hoofdrol Een tijdvak van vrede DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 Meeste Israëli's en Palestijnen vóór Jeruzalem» Meer dan 60 procent van de Israëli's en Palestijnen steunt het vredesakkoord tussen Israël en de PLO, zo blijkt uit twee opiniepeilingen waarvan de resultaten gisteren bekend werden gemaakt. De onderzoeken geven ook aan dat de meeste Palestijnen en Israëli's voor een landelijk referendum zijn over het vredesplan, dat de Palestijnen in de Gaza-strook en in Jeri cho op de westelijke Jordaanoever zelfbestuur moet geven. Likud: 'Akkoord historische blunder' Jeruzalem» Het akkoord met de Palestijnen is een 'historische blunder' die zal leiden tot meer geweld en bloedvergieten. Dat is het oordeel van de leider van de rechtse Likud-partij in Israël, Benjamin Netanyahu. De Likud-voorman sprak van een 'impul sieve haast om een vijand te omarmen die de taal van vrede ge bruikt voor oorlogsdoeleinden' in reactie op de beelden uit Was hington van premier Rabin die PLO-leider Arafat de hand schudde. 'Mensenrechten taak Israël en PLO' londen De internationale mensenrechtenorganisatie Amnesty International heeft Israël en de PLO gisteren direct na het sluiten van het akkoord over beperkt Palestijns zelfbestuur aangespoord de mensenrechten te eerbiedigen. In brieven aan de Israëlische premier Rabin en PLO-voorzitter Arafat stelde de mensenrech tengroep dat beide partijen een 'expliciete en formele toezeg ging moeten doen om zich te houden aan de internationale cri teria voor de mensenrechten'. Syrisch journaal opent met Assad nicosia De Syrische staatszender was gisteren waarschijnlijk het enige land in de Arabische wereld dat de ondertekening van het akkoord tussen Israël en de PLO over beperkt Palestijns zelf bestuur niet rechtstreeks op de televisie uitzond. Het Syrische journaal opende met de ontmoeting van president Assad van Syrië met de Libanese premier Hariri. Pas daarna werd aandacht besteed aan de ceremonie op het gazon van het Witte Huis. In Libanon werden door de televisiezenders van extremistische or ganisaties als de pro-Iraanse Hezbollah-partij alleen flarden van de ondertekening van het akkoord getoond. Iran veegt vredesakkoord van tafel nicosia Iran heeft gisteren het vredesakkoord tussen Israël en de PLO getorpedeerd en afgedaan als een Israëlische poging om de Arabische wereld te domineren. De verklaring van Radio Te heran was de hevigste sinds de overeenkomst over beperkt zelf bestuur bekend werd. In de uitzending werd PLO-leider Arafat ervan beschuldigd autonomie voor slechts twee procent van Pa lestina te hebben bereikt. „Arafat heeft 98 procent verkocht aan het zionistische regime en een verdere basis gelegd voor de Is raëlische overheersing over de Arabische wereld", aldus de Iraanse staatsradio. Vaticaan: 'Verdrag is stap naar vrede' Vaticaanstad» Het Vaticaan heeft gisteren het verdrag tussen de PLO en Israël „een moedige en noodzakelijke daad" genoemd voor het bereiken van blijvende vrede in het Midden-Oosten. Het Vaticaan liet weten zich bewust te zijn van de huidige en toekomstige problemen maar is er ook van overtuigd dat deze ondertekening de opening is naar de „juiste weg die ons naar de vrede zal voeren". Meer EG-geld Gaza en Westoever brussel De ministers van financiën van de EG hebben gisteren meer dan 44 miljoen gulden extra hulp beschikbaar gesteld voor de Palestijnen in de bezette gebieden. In de Gaza-strook en Jeri cho, die volgens het gisteren in Washington gesloten akkoord beperkt Palestijns zelfbestuur krijgen, zal de hulp vooral worden besteed aan onderwijs en gezondheidszorg. De EG heeft dit jaar in totaal al zo'n tweehonderd miljoen gulden uitgetrokken voor de Palestijnen in de Gazastrook en op de Westoever. jeruzalem dpa Bij het Israëlisch-Palestijnse principe-akkoord is het hier vol gende tijdschema overeengeko men: 1 oktober 1993: Het akkoord tussen Israël en de PLO treedt in werking. 3 december 1993: Begin van de Israëlische terug trekking uit Jericho en de Gaza- strook. 7 april 1994: Voltooiing van de Israëlische troepenterugtrekking uit Jericho en de Gazastrook.' 7 juli 1994: Een zee van zwart, wit, groen en rood in de bezette gebieden „Vertrouw op God, maar houd je kruit droog", citeerde de Israëlische president Ezer Weizman gisteren Oliver Cromwell. Maar ook zonder die raad zou de Israëlische bevolking met zeer gemengde gevoelens naar de beelden uit Washington hebben gekeken. Net als in de Ameri kaanse hoofdstad zijn er in Jeruzalem en Tel Aviv vele tranen van ontroering weggepinkt. Maar de bange vra gen bleven. Was het allemaal niet te mooi om waar te zijn? Hield Arafat onder zijn bruine uniform niet toch een pistool verborgen? kinderen mee, van wie we ho pen dat ze niet meer te maken zullen krijgen met geweld in hun dagelijks leven". Maar zelfs hier: „Het is een dag met ge mengde gevoelens, want we weten dat ze de strijd zullen voortzetten. Er komen nog moeilijke dagen". De hele dag was het rustig ge weest in de straten van West-Je- ruzalem, waar de politie mas saal aanwezig was. De Israëli sche televisie bracht recht streekse beelden uit Washing ton, waar het onmogelijke wer kelijkheid werd. Premier Yit zhak Rabin schudde Yasser Arafat de hand. In Jericho, de stad waar Arafat over een paar maanden zijn rentree hoopt te maken, klom- tel aviv ad bloemendaal correspondent Een ruime meerderheid van de Israëlische bevolking steunt het vredesbeleid van de regering, maar het duurde tot ver in de avond voor in Jeruzalem voor standers van het akkoord tussen Israël en de PLO op de been kwamen. En dan nog was het een bescheiden demonstratie van doorgewinterde vredesacti visten, aangevuld met een paar ministers van het links-liberale Meretz-blok. „De meest historische beslis sing in de geschiedenis van het Zionisme sinds 1947", om schreef een van de organisato ren de plechtigheid in Washing ton. „Er doen hier honderden men jongens op eikaars schou ders om zwaaiend met de Pa lestijnse vlag Israëlische solda ten achter de muur van hun ka zerne uit te dagen. Maar het le ger liet zich niet provoceren en de stad was de hele dag van de Palestijnen. Weinig Israëli's moeten nu nog de illusie koesteren dat het akkoord niet tot een Palestijnse staat zal leiden. De boodschap is in ieder geval bij de Israëli sche oppositie haarscherp ont vangen. Likud-leider Benjamin Netanyahu werd niet moe te herhalen dat minister Shimon Peres (buitenlandse zaken) en PLO-vertegenwoordiger Mah- mud Abbas het doodvonnis van de staat Israël hadden onderte kend. Via de Palestijnse staat naar een nieuwe oorlog, was zijn conclusie. Ook de Palestijnen hebben hun afwijzingsfront, maar daar wordt het akkoord toch even anders uitgelegd. De voorstan ders hebben gelijk als ze het omschrijven als 'historisch' en 'uniek', schrijft Talal Slaman in het pro-Syrische Libanese dag blad As-Safir. Het is 'historisch' omdat het het einde markeert van een lange strijd voor Pales- Verkiezingen voor de zelfbe- stuurs-Raad van de PLO. 10 juli 1994: Voltooiing van de verplaatsing van de Israëlische troepen in de Westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook. 30 april 1996: Begin van besprekingen over een permanente regeling, drie jaar na de terugtrekking uit Ga za en Jericho. 7 april 1999: Einde van de overgangsperiode. Einde van de ambtstermijn van de Palestijnse Raad (Overgangs- bestuur). Premier Rabin had een duwtje nodig van president Clinton alvorens hij bereid was de hand te schudden van Yasser Arafat. foto ap nati harnik washington hans de bruun correspondent Yasser Arafat stak lachend zijn hand uit, voor de Amerikaanse president langs. Yitzhak Rabin aarzelde even en er was een zacht duwtje van Bill Clinton voor nodig, maar toen sloot de strak voor zich uit kijkende Is raëlische premier dan toch zijn hand om die van zijn tot voor kort zo gehate vijand. De drie duizend aanwezigen op het grasveld van het Witte Huis barstten in gejuich en applaus uit. Het woord 'historisch' viel giste ren geregeld tijdens de ceremo nie, waarin Israël en de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO officieel de strijdbijl be groeven. Maar het was niet mis plaatst. Want wie had twee we ken geleden durven denken dat de premier van Israël en de 'ter roristenleider' Arafat elkaar de hand zouden schudden, laat staan vriendelijke woorden voor eikaars volk zouden hebben? Bill Clinton stond ertussen en genoot. „Dit is niet gemakkelijk, noch voor mij als soldaat, noch voor het yolk van Israël, en zeker niet voor de families van de slacht offers van de oorlog n en de terreur", zei Rabin even later, waarna hij zich direct tot Arafat en de Palestijnen richtte: „Maar wij hebben geen behoefte aan wraak. Er is geen haat. Wij mo gen u als volk, als menselijke wezens". Op hetzelfde moment protesteerden voor het hek van het Witte Huis orthodoxe joden tegen het akkoord. Arafat prees op zijn beurt 'de grote moed' van Israëls leiders. En weer stak hij zijn hand uit en schudde die van de nog steeds stuurse Rabin. Even eerder had den Rabins minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres en Arafats rechterhand Mah- mud Abbas hun handtekenin gen gezet onder het akkoord dat een eind moet maken aan hon derd jaar strijd tussen de Pales tijnen en het joodse volk. „Er is genoeg bloedvergieten en doden geweest", zei Rabin tot de Palestijnen. „Vandaag geven we de vrede een kans". Daarna riep Hij de duizenden aanwezi gen op na een kort gebed 'Amen' te zeggen. Onder de aanwezigen waren de Amerikaanse oud-presidenten Jimmy Carter die in 1979 de Camp-Davidakkoorden tussen Israël en Egypte tot stand wist te brengen en George Bush, die in 1990 het Midden-Oosten- overleg op gang bracht. Voorts de Noorse minister Holst (buitenlandse zaken), die als bemiddelaar tussen Israël en de PLO optrad, diplomaten, Con gresleden, binnen- en buiten landse politici, joodse en Arabi sche Amerikanen en een groep Israëlische en Palestijnse schoolkinderen „die weereen toekomst hebben, dankzij wat u vandaag gedaan heeft", zoals Bill Clinton zei. Een uur voor de ondertekening werden Arafat, Rabin en Peres door Clinton op het Witte Huis ontvangen, in aanwezigheid van Carter, Bush en de Russi sche minister Kozyrev (buiten landse zaken). Clinton speelde met graagte ceremoniemeester, hoewel de Amerikaanse bijdra ge aan het akkoord minimaal was. Aan symboliek was geen gebrek. Kozyrev stelde zich als bewijs dat ook in Moskou veel veran derd is op temidden van de Israëlische delegatie, terwijl zijn Amerikaanse collega Christop her bij de Palestijnen stond. Vooral voor Yasser Arafat ge kleed in een neutraal bruin uni form, met de kenmerkende Pa lestijnse hoofddoek maar zon der zijn traditionele pistool was dit een bijzondere dag. Twee weken geleden was hij nog de terrorist die door bijna iedereen in de wereld met de nek werd aangekeken, en nu werd hij als een gevierd leider nota bene op het Witte Huis ontvangen in het land dat hem bijna twintig jaar als persona non grata had beschouwd. Een privé-ontmoeting met Clinton zat er echter niet in. Na de ceremonie maakten Arafat en Begin een kleine tri omftocht langs de genodigden op het grasveld, waarbij Arafat die voor het eerst sinds 1974, toen hij een opzienbarende toe spraak voor de VN hield, weer in de VS was voor het oog van de wereld de hand schudde van Bush en Carter. Drie andere oud-presidenten - Ronald Reagan, Gerald Ford en Richard Nixon, hadden de uitnodiging om ook aanwezig te zijn, afge slagen. De schoolkinderen gaven Clin ton, Arafat en Rabin t-shirts waarop Seeds of Peace (Zaad van de Vrede) stond. Terwijl Clinton de Israëli's voor de lunch op het Witte Huis nood de, werd Arafat door minister Christopher op het ministerie van buitenlandse zaken ontvan gen. Onderscheid moest er zijn. PORTRET ABU MAZEN tijnse vrijheid en onafhankelijk heid. En het is 'uniek', schrijft hij, omdat nooit eerder een par tij die verslagen is zijn eigen ne derlaag uitbundig heeft gevierd voor het oog van zo ongeveer alle televisiekijkers ter wereld. In het oostelijke deel van Je ruzalem, 'de eeuwige ongedeel de hoofdstad van Israël en het joodse volk', werd in de loop van de middag de Palestijnse vlag ceremonieel gehesen. Dat gebeurde op het terras van 'Ori ent House', het hoofdkwartier van de Palestijnse delegatie bij de vredesonderhandelingen, in het bijzijn van onder anderen de Russische en de Turkse am bassadeur. Daarna zong de menigte Bila- di, biladi, het Palestijnse volks lied, alsof de Palestijnse staat al een feit was. Net als elders in de bezette gebieden waren de por tretten van Yasser Arafat niet te tellen. Met Palestijnse vlaggen versierde auto's reden tot laat in de avond luid toeterend rond in Oost-Jeruzalem. Tot zover onze correspon dent. De persbureaus melden verder dat in Bayrut Palestijnse kam pen werden omringd door dui zenden manschappen en pant serwagens van het Libanese le ger. De soldaten openden het vuur op leden van de shi'itische Hezbollah-beweging die on danks een demonstratieverbod protesteerden tegen het ak koord. Volgens ooggetuigen nader den de demonstranten de weg naar het vliegveld van Bayrut en weigerden te stoppen toen het Libanese leger waarschuwings schoten afvuurde. In een van de ernstigste confrontaties tussen de Libanese regering en Hez bollah schoten de soldaten ver volgens op de menigte, waarbij vijf Palestijnen werden gedood en 23 gewond. Arafat wil snel naar Jericho en Gaza gaan PLO-leider Yasser Arafat hoopt snel naar Jericho en de Gaza strook te gaan, zo zei hij giste ren in een interview met de Egyptische televisie kort na de ondertekening van het akkoord tussen Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) in Washington. De Israëlische troepen zullen zich volgens het akkoord over Palestijns zelfbe stuur uit Gaza en Jericho terug trekken. „Dit is een gezegend akkoord voor een samenhangende en rechtvaardige vrede in de re gio", zei Arafat. „Er zal een tota le terugtrekking van Israëlische troepen uit Gaza en Jericho plaatsvinden. Er wordt een na tionale Palestijnse autoriteit ge vestigd en voor het eerst zal de Palestijnse vlag daar wappe- CU Appelsap, pak 1 liter A28T C(1 Delicata chocoladetabletten, diverse smaken, per stuk 100 gram Nü Rundertartaar, 100 gram CU Zaans meergranen vloer brood ]2^9T of -melkwit heel Page plus toiletpapier, pak 8 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 18 september a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Mahmud Abbas, beter bekend onder zijn krijgsnaam Abu Ma zen (links op de foto), stond gis teren prominent in de schijn werpers. Niet Yasser Arafat, de hoogste leider van de Palestijn se Bevrijdingsorganisatie, maar Mazen ondertekende namens de PLO het akkoord met Israël over beperkt Palestijns zelfbe stuur in Jericho en de Gaza strook. Na de historische hand tekening kroop Mazen snel te rug in de schaduw van Arafat, sinds decennia zijn bondge noot. Mazens hoofdrol is frappant, want eigenlijk zou de „minister van buitenlandse zaken" van de PLO, Farouk Kaddoumi, voorde ondertekening in aanmerking komen. Maar de evenknie van de Israëlische minister Shimon Peres is een fervent tegenstan der van het akkoord met de joodse staat. De 58-jarige Abu Mazen speel de een belangrijke rol in de on derhandelingen met de aartsvij and. Deze paste naadloos bij zijn opvattingen dat er „in het Israëlisch-Arabischeconflict geen oplossing mogelijk is zon der een dialoog tussen Israëli's en Palestijnen". Die gematigde mening dateert van het einde van de jaren '70, toen hij in contact kwam met linkse, niet-zionistische groepe ringen uit de joodse staat. On der hen leden van de Israëlische Communistische Partij, die Abu Mazen tijdens een verblijf in Praag had ontmoet. Ook met de zionisten van de linkse Mapam- factie onderhield hij contacten. Het verleden van Abu Mazen zelf is er één zoals van zoveel Palestijnen. Hij werd in 1935 ge boren in het noorden van Pales tina. Toen zijn geboortestad Safad in 1948 onderdeel werd van Israël, nam Mazen de wijk naar de Syrische hoofdstad Da mascus. Hij leefde daarna lange tijd in de Arabische Golfstaten. In 1983 trad hij toe tot het Uit voerend Comité van de PLO als vertegenwoordiger van de in vloedrijke Al Fatah-factie van Arafat, waarvan hij in het mid den van de jaren '60 lid was ge worden. Mazen kreeg de zorg voor de internationale betrek kingen, ook die binnen de Ara bische wereld, in handen. Als ras-diplomaat werd Mazen een prominent onderhandelaar met Israël. Hij kende zijn tegen standers, want eind jaren'70 studeerde hij op het zionisme af aan de universiteit van Moskou. Hij was zeer actief betrokken bij de Palestijns-Israëlische onder handelingen in Washington en later ook bij de geheime bespre kingen in Noorwegen die hem nu op het gazon van het Witte Huis voor het voetlicht brach ten. NICOSIA •AFP-Rtr washington dpa Hieronder volgen enkele hoofdpunten uit de gisteren op het gazon van het Witte Huis in Washington gehou den toespraken van Yasser Arafat, Yitzhak Rabin, Shi mon Peres en Bill Clinton. YASSER ARAFAT, voorzitter Palestijnse Bevrijdingsorganisatie: „Mijn volk hoopt dat dit akkoord het begin van het einde van een hoofdstuk van smart en lijden is. Mijn volk hoopt dat het een tijdvak van vrede, samenleven en gelijkberechtiging inluidt. „Het zal een gezamenlijke Palestijnseen Israëlische verantwoordelij- keid zijn het akkoord uit te voeren en, na twee jaar, te pogen een de finitieve oplossing te bereiken voor het samenleven binnen veilige en erkende grenzen volgens de VN-resoluties 242 en 338 en alle kwesties rond Jeruzalem, de joodse vestiging de vluchtelingen en de grenzen op te lossen. De strijd om de vrede is de moeilijkste van onze levens. Die verdient onze volledige inzet, omdat het land van de vrede tiaar een recht vaardige en alomvattende vrede verlangt YITZHAK RABIN, premier van Israël: „Deze ondertekening is niet zo eenvoudig, voor mij als soldaat in de oorlog van Israël, noch voor het Israëlisclte volk noch voorde joden in de diaspora, die ons met grote hoop, vermengd met vrees, gade slaan. Laat mij tot U, de Palestijnen zeggen: wij zijn er toe voorbe stemd samen op dezelfde grond in hetzelfde land te leven. Wij, de soldaten, die onder het bloed terugkeerden uit de strijd; wij, die ge zien hebben hoe onze verwanten en vrienden voor onze ogen werden gedood; wij, die hun begrafenissen hebben bezocht en niet meer in de ogen van hun ouders konden kijken; wij, die uit een land komen waarde ouders hun kinderen begraven; wij, die tegen jullie, de Pa lestijnen hebben gevochten. Wij zeggen U vandaag met luide en dui delijke stem: genoeg van bloeden tranen, genoeg. Wij hopen dat wij op weg zijn naar een nieuw tijdf)erk in de geschiedenis van het Mid den-Oosten". SHIMON PERES, minister buitenlandse zaken Israël: „Wal wij heden doen is meer dan het ondertekenen van een ak koord. Het is een revolutie. Cisteren een droom, heden een verplich ting". De Israëlische en Palestijnse volken, die elkaar bijna een eeuw bestreden, zijn het erover eens geworden vastbesloten de weg van de dialoog, het begrip en de samenwerking in te slaan. Ik wil de Pales tijnse delegatie gaarne zeggen dat wij het eerlijk en ernstig menen. Wij zullen niet pogen achteraf toch hun leven te vormen of hun toe komst te bepalen. Wel zullen wij hun onze hulp aanbieden om Gaza en Jericho weer op te bouwen. BILL CLINTON, president Verenigde Staten: „Vandaag zijn wii getuige van een buitengewoon schouwspel in een van de drama's, die de geschiedenis hebben bepaald, een drama dat in de tijd van onze voorvaderen begon. De wereld dankt vandaag de Israëlische premier, Yitzhak Rabin, de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Shimon Peres en PLO-leider Yasser Arafat. Hun hardnekkigheid en visie hebben ons de belofte van een nieuw begin gegeven. Ons is het privilege gegund deze overwinning van de vrede mee te beleven, luial ons allen deze plaats verlaten en het aanbreken van een nieuw tijdperk vieren, niet alleen voor het Midden-Oosten, maar voorde hele wereld".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3