Bannelingen voelen zich verraden N Grote mogelijkheden voor een vredig Midden-Oosten Bezet gebied economische puinhoop Akkoord Israël - PLO dinsdag 14 september 1993 152 TURKIJE Damascus ISRAËL .Amman jordanië 1 850 00( Cairo kuwayt n 100 000 Bahrain 0 f\ qatar \l 25 000 anp/afp/apa Palestijnen in het Midden-Oosten overige gebieden 300 000 tunesie a algerije a marokko a mauritanië a cyprus Bayrut 350 000 libanon; irak 27 000 egypte 45 000 Baghdad nderdan 10.000 700 000 Caza /-1) I H 150 000 J V/ Oost-Jeruzalem We$t. Jordaanoever \J 1 200 000 ISRAEL 750 000 DJIBOUTI A SOMALIA A yemen a SAUDI-ARABIË 200 000 EIN HELWEH ROBERT FISK THE INDEPENDENT Uit een zwarte, blikken koker haalt Yasin die nog maar vijf jaar was toen hij vluchteling werd een dik pak Britse man daatsdocumenten tevoorschijn. De met het Britse koninklijke wapen gesierde, gescheurde pa pieren vormen een soort eigen domsakte van het bezit van Ya- sins familie, een huis in het dorpje Ezzib en wat citrusbo- men. „Ik heb deze papieren zorgvuldig bewaard in de ver onderstelling dat ik ooit naar huis zou terugkeren. Maar nu weet ik de waarheid. Arafat heeft de vluchtelingen van 1948 niet in zijn vredesakkoord met Israël betrokken", aldus Yasin. 1948. Het jaartal steekt telkens weer de kop op in elk ge sprek, elke klacht, elke formele toespraak. Want bijna alle 400.000 Palestijnen in Libanon zijn vluchtelingen of de kin deren of kleinlonderen van vluchtelingen van de Arabi sche uittocht die volgde op de verdeling van Palestina en de oprichting van de staat Israël. Ongeveer 65.000 van hen wo nen in de treurige armoede van Ein Helweh. 'De catastrofe' zo noemen deze Palestijnen hun reis in bal lingschap nog steeds. Des te meer nu het besef langzaam doordringt dat terugkeer niet mogelijk is naar het land dat zij nog steeds Palestina noemen. „De televisie en de kranten spreken van een fantastische vrede, maar wij worden nooit genoemd", zegt Mohamed TUNIS MONA ZIADE AP Wanneer het rumoer over de ondertekening van het Israë lisch- Palestijnse vredesak koord voorbij is zal snel duide lijk worden dat Yasser Arafat op een kruitvat zit dat zijn his torische succes in gevaar brengt: de economische puin hoop in het land dat Israël 26 jaar heeft bezet. Leila Shahid, de vertegenwoor digster van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) in Parijs, zei vrijdag dat Arafat al leen door de verwoeste econo mie in de bezette gebieden te herstellen „de concessies die we in de ogen van de Palestijnen aan Israël hebben gedaan" kan rechtvaardigen. „We moeten banen creëren, ziekenhuizen bouwen, wegen aanleggen", zegt ze.Als we daarin niet slagen, zal het er uit zien als capitulatie." Het is zo klaar als een klontje dat het vre desproces zonder snel econo misch herstel in de Palestijnse gebieden gevaar loopt. De Pa lestijnen denken verdeeld over het vredesplan, dat uiteindelijk voorziet in beperkt zelfbestuur in de Gaza-strook, het armste deel van de bezette gebieden, en de stad Jericho op de weste lijke Jordaanoever. Arafat gokt op snel herstel om de tegenstanders van het plan onder de 1,8 miljoen Palestijnen om te krijgen. De grootste prio riteit heeft het herstel van de Gaza, een 360 vierkante kilome ter metende kuststrook aan de Middellandse Zee, waar zo'n 700.000 Palestijnen opeenge pakt zitten in smerige vluchte lingenkampen. De Gaza-strook, waar de werk loosheid schrikbarend hoog is, is een vat van haat tegen Israël dat de joodse staat maar al te graag kwijt wil. De Gaza-strook is ook een bolwerk van de voor naamste tegenstander van Arafat, de fundamentalistische Hamas-beweging. Om het zelfbestuur tot een suc ces te maken, hebben de Pales tijnen massale economische hulp uit het buitenland nodig. De PLO is failliet en Israël, dat zonder meer belang heeft bij de ontwikkeling van een Palestijn se entiteit, heeft zo zijn eigen economische problemen. De Verenigde Staten hebben geopperd 590 miljoen dollar (ruim een miljard gulden) be schikbaar te stellen om de Pa lestijnen te helpen het besturen van de Gaza-strook en Jericho mogelijk te maken. De EG, die reeds jaarlijks zo'n 180 miljoen gulden aan de Gazastrook en de Westoever geeft, kwam vorige week met een plan op de prop pen om over een periode van vijfjaar eveneens ruim een mil jard gulden hulp te geven. De Wereldbank wil over vijfjaar een bedrag van één miljard dol lar (1,8 miljard gulden) beschik baar stellen. Bij elkaar opgeteld komen deze bedragen echter niet eens in de buurt van de twintig miljard gulden die volgens Arafats me dewerkers nodig zijn om de Westoever en de Gazastrook weer op de rails te krijgen en een economische infrastructuur op te bouwen. Van dat bedrag is zo'n 3,6 miljard gulden nodig vo'or projecten waar haast bij is, zoals de aanleg van wegen en rioleringen, water- en elektrici teitsvoorzieningen, het opknap pen van ziekenhuizen en scho len. De PLO rekent erop zo'n 1,35 miljard gulden te zullen krijgen van rijke Palestijnse bannelin gen en overweegt de inkom stenbelasting voor Palestijnen die in de Golfstaten werken met vijf procent te verhogen. Ieder een rekent op deze landen om de Palestijnen uit de brand te helpen. De heersers in de Golf kunnen het Arafat echter maar moeilijk vergeven dat hij in 1990 na de Iraakse invasie van Kuwayt de kant van Irak koos. De Golfstaten zetten naar aan leiding hiervan hun hulp aan de PLO stop. Aan technocraten om een blauwdruk voor economisch herstel te formuleren ontbreekt het de Palestijnen niet: De Pa lestijnen hebben het hoogste percentage afgestudeerden van alle Arabische landen. Wanneer daadwerkelijk vrede wordt gesloten in het Midden-Oosten moet een oplossing worden gevonden voor de Palestijnen die buiten Israël en de bezette gebieden wonen. Het gaat daarbij om twee groepen. Degenen die in 1947 en 1948 zijn gevlucht of verdreven, en een groep met na komelingen die tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 is gevlucht. Shaker Yasin legt zijn voordeursleutel op tafel. De dof gouden sleutel glimt alleen bij de greep, waar hij door veelvuldig gebruik is glad gepolijst. Toch is de sleutel niet meer in het slot gestoken sinds Yasins familie op 10 mei 1948 zijn huis in Palestina ontvluchtte. Khodr boos, terwijl hij door de steegjes hobbelt die in Ein Hel weh voor wegen doorgaan. „Onze leiders zijn leugenaars. Ze vertelden ons dat we naar huis konden terugkeren. Maar het vredesakkoord gaat alleen over een aantal van de Palestij nen die in de oorlog van 1967 vluchtelingen werden. Maar wat moet er van ons worden?" Khodr was acht jaar toen hij vanuit Palestina naar Libanon trok, in dezelfde gammele vrachtwagen waarin ook Yasins gezin vertrok, vier dagen voor dat de staat Israël werd uitge roepen. Ruim anderhalf miljoen vluch telingen van 1948 leven ver spreid in kampen in Jordanië en Syrië. Nog eens een miljoen wo nen in de Gaza-strook en de westelijke Jordaanoever, van wie sommigen in de kleine staatjes die Arafat heeft bedon gen. Maar ze zullen niet naar 'huis' terugkeren. Naar schat ting drie miljoen Palestijnen ongeveer de helft van de totale Palestijnse bevolkingmoeten afstand doen van het 'recht op terugkeer', omdat hun huizen in een gebied staan dat nu tot Israël behoort en waarover niet met Israël valt te onderhande len. Maar in Ein Helweh leiden de steden die de vluchtelingen hebben achtergelaten nog een schimmig bestaan in de straten en wijken die naar de verloren plaatsen zijn genoemd. Vluch telingen uit Acre wonen in een wijk die 'Acre' wordt genoemd, Palestijnen uit Haifa wonen in de wijk 'Haifa', mensen uit Hit tin wonen in 'Hittin'. Yasin woont in 'Acre', omdat dat de stad is die het dichtst bij zijn dorp Ezzib ligt. Zevenentwintig jaar lang was hij een guerrillastrijder in het Fatah leger van Arafat. Vol vertrouwen in Arafats belofte van een terug keer naar 'Palestina' over schreed hij in 1969 's nachts de Israëlische grens, overleefde hij de Israëlische invasies van 1978 en 1982 in Libanon en zelfs de oorlog in de kampen in 1985 en 1986. „Elke dag leefden we in hoop", vertelt Yasin. „Een van mijn broers werd in 1981 gedood door een granaat die werd afge vuurd door de bondgenoten van de Israëlische milities in Sidon. We hadden het zo zwaar, dat we het ons niet konden ver oorloven de hoop te verliezen. Mijn vader geloofde in God en vaderland! Hij stond zichzelf niet toe te geloven dat hij nooit meer naar huis zou terugkeren. Ja, we willen vrede. Maar het moet een billijke vrede zijn en niet dit akkoord dat ons in de kou laat staan. Ik kom uit Ezzib, mijn vader kwam uit Ezzib, mijn grootvader en overgroot vader zijn daar begraven. We moeten naar onze dorpen kun nen terugkeren." De situatie is natuurlijk hope loos. Het is hopeloos deze men sen te moeten uitleggen dat Is raël nooit drie miljoen Palestij nen binnen zijn landsgrenzen zal toelaten, hopeloos de vluch telingen uit 1948 te vertellen dat de Israëli's binnen twee jaar na hun uittocht vierhonderd Pales tijnse dorpen met de grond ge lijk hebben gemaakt en dat hun 'huis' in vele gevallen al lang niet meer bestaat. Yasin kent al deze feiten, maar snapt de con sequenties niet. Zijn moeder Mariam herinnert zich de dag waarop ze met haar man Tewfiq en hun vijftien kin deren vluchtte en de linzen en de olie die ze achterliet om dat ze dacht dat ze binnen een week terug zou zijn, een maand op zijn hoogst. „Het was een wit dorpshuisje met een grote bruine voordeur en een houten trap", herinnert ze zich. „Het was mooi met ci troenbomen eromheen. Maar een vriend van ons keerde een paar jaar geleden voor korte tijd terug en ontdekte dat alle hui zen, ook het onze, waren ver nietigd. Het enige huis dat nog overeind staat is het stenen huis aan het einde van het dorp. De Israëli's hebben er een hotel van gemaakt." De Palestijnen in Ein Helweh zaten gisteren aan de buis ge kluisterd voor de live uitzending over de ontmoeting in Was hington tussen Arafat en Rabin. „We willen weten wat er met ons gaat gebeuren", zegt Yasin. Ook Khodr heeft gekeken: „We zullen in opstand komen tegen deze overeenkomst, maar het is de plicht van iedere Palestijn om naar de ondertekening te kijken, omdat het onze toe komst betreft". Maar wat zou Yasin doen als Arafat de Palestijnen zou uitno digen om terug te keren naar een ander deel van het oude Pa lestina, zoals Jericho of de Ga zastrook? Zou hij daar willen wonen, ook al zou hij nooit naar zijn geboortedorp en de familie boomgaard kunnen terugkeren? Yasin houdt niet van dergelijke veronderstellingen. „Al zo'n twintig dagen, sinds we voor het eerst over het akkoord hoorden, leven de Palestijnen hier in spanning", zegt hij. „En nog steeds weten we niets over ons lot. Ik hoop dat Abu Ammar Arafat ergens in het akkoord ruimte heeft gemaakt voor de vluchtelingen van 1948, dat we weer naar ons grondgebied kunnen terugkeren. Maar ik ben niet optimistisch." Yasin neemt de oude voordeur sleutel van zijn geboortehuis in de hand, alsof deze sleutel voor een huis dat al lang niet meer bestaat een antwoord kan bie den. Al 45 jaar bewaar ik deze sleutel, deze schat. Ik heb deze blikken koker met documenten in veiligheid bewaard zodat we ooit een oplossing voor ons pro bleem kunnen vinden. Ik hoop dat de Palestijnse en Arabische leiders het lot van de 1948 Pa lestijnen ter sprake zullen bren gen. Ik zou deze dingen niet zo lang hebben bewaard en tij dens granaatbeschietingen heb ben beschermd als er geen hoop meer was." Maar wat zou u doen, dring ik nogmaals aan, als Arafat u zou aanbieden om op de westelijke Jordaanoever te gaan wonen? De 50-jarige Palestijn die er uitziet alsof hij 65 is denkt even na. „Als onze leiders het er allemaal over eens zouden zijn dat dit voor alle Palestijnen de beste oplossing is, zou ik het misschien doen. Maar als we aan ons lot worden overgelaten, zal ik weer naar de wapens grij pen, totdat we kunnen terugke- VERTALING: MARGREET HESLINCA Bij de Palestijnen in Libanon heerst verdeeldheid over het akkoord dat PLO en Israël hebben bereikt. Terwijl de één leuzen spuit tegen de overeenkomst hangt de ander posters op met de beeltenis van PLO-leider Yas ser Arafat. foto afp nabil ismail MICHAEL SHERIDAN THE INDEPENDENT Dertien jaar na de eeuwwisse ling gonst het in de steden van de Levant van de bedrijvigheid en wordt druk gehandeld. Van de Arabische Golf tot de Mid dellandse Zee is het een komen en gaan van kooplieden, die hun ruwe materialen, hun voe dingswaren, textiel en fijne zij de vrij verhandelen. Een netwerk van spoorlijnen en wegen rijgt de welvarende gebieden tussen de heuvels van Kurdistan en de oevers van het Suezkanaal aaneen. Vanuit Baghdad breidt de han delsroute zich door de woestijn uit naar de Jordaan en van- daaruit naar de havens van Haifa en Asjkelon. De gepriviligeerde islamitische klassen uit Damascus brengen hun vakanties door in de koele hooglanden van Galilea, terwijl de onverstoorbare christelijke notabelen naar het noorden trekken om familie of vrienden te bezoeken in Bayrut. Joodse gedrevenheid en vin dingrijkheid plukken de vruchten van de met struikge was bedekte kuststreek, die voorheen alleen geschikt werd geacht om er vee te laten gra zen. In de heilige plaatsen van Jeruzalem aanbidden de aan- hangers van de drie grote mo- nothel'stische godsdiensten joden, ehristenen en moslims ieder in hun respectievelijke enclaves in rustige eenvoud hun Enige God. Kan dit het jaar 2013 zijn, twin tigjaar na de historische weder zijdse erkenning van Israëli's en Palestijnen, die volgens sommi gen het einde aankondigt van de langstdurende vendetta uit de hedendaagse geschiedenis?. In feite wordt hier de oude Ot tomaanse wereld beschreven, zoals die in 1913 aan de voor avond van de Eerste Wereldoor log bestond. De mogelijkheden zijn legio. Hoe zou het Midden- Oosten eruit kunnen zien als Is raël, Palestina, Jordanië, Syrië en Libanon twintig jaar in vrede zouden leven? Volgens een voorlopig rapport van de Wereldbank is acht mil jard gulden aan directe hulp en investeringen nodig om de ziel togende economieën van de westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook nieuw leven in te blazen. Verbetering van huis vesting, wegen, watertoevoer, lichte industrie en landbouw heeft de hoogste pridfiteit. Er moet een behoorlijk financie ringsstelsel komen, omdat de huidige Palestijnse economie drijft op het gescharrel van geldwisselaars en de trage transacties van de Cairo-Am man Bank, die het bankmonop- olie heeft. Achter deze noodzakelijkheden doemen grotere projecten op. Er wordt gesproken over een kanaal tussen de-Middellandse Zee en de Dode Zee om elektri citeit op te wekken en de ver dorde gebieden ten zuiden van Jeruzalem te irrigeren. In een ander plan wordt ingegaan op een kanaal van de Dode Zee naar de Rode Zee, bij Eilat en Akaba. Nog een ander plan stoft het idee van wijlen Anwar Sadat vooreen „vredeskanaal" af, dat een deel van de Nijl door de Si nai'laat lopen. tekenninc tom janssen Goedkopere en meer realisti sche projecten zijn onder ande re het opnieuw in gebruik ne men van oude spoorlijnen van Alexandrië door Israël naar Bay rut en Damascus. De autoweg vol met gaten van Damascus naar Amman zou kunnen wor den vervangen door een brede nieuwe weg die het zuiden van Syrië en Jordanië verbindt met hun natuurlijke havens aan de Israëlische kust. De oude pijpleidingen naar Haifa zouden opnieuw worden geopend, zodat de olieëxporten van de Arabische golf door Is raëlische leidingen naar tankers kunnen stromen die zuid-Euro pa als bestemming hebben. Toeristen uit de Arabische we reld en van verder weg zouden op een nieuw gebouwd vlieg veld op een oude landingsbaan ten noorden van Jeruzalem kunnen landen, de heilige plaatsen kunnen bezoeken, en vervolgens de bus naar Syrië en Jordanië kunnen nemen, zoals de Britse reizigers deden in de jaren van het Britse mandaat over Palestina. Maar de grootste mogelijkhe den liggen binnen het raam werk van een hele regio die naar welvaart verlangt. Libanon is na een doelloze burgeroorlog al met de wederopbouw bezig, en misschien wordt Bayrut op een dag hersteld in zijn oude glorie van haven en financieel cen trum. In een recente studie naar op komende aandelenmarkten worden Egypte, Jordanië en Sy rië belicht als landen die zich met beslissende stappen afwen den van de door de staat gecon troleerde economie, en de ko mende jaren waarschijnlijk een snelle groei zullen doormaken. De gemiddelde groeicijfers in 1992-1993 werden geschat op zes procent. „In deze regio groeit de bevol king sneller dan in enig ander belangrijk gebied in de wereld", aldus de studie. De bevolking was jong en in de hele Arabi sche wereld werd een hoge op leiding gewaardeerd. In Jorda nië gaat 76 procent van de kin deren naar de middelbare school een hoger aantal dan in Singapore. Egypte kampt met een opstand van fundamentalisten, van wie de aanhang met ieder werkloos paar handen groeit. Er is al heel slim opgemerkt dat president Mubarak de zaak alleen maar onder controle kan houden zo lang de economie sneller groeit dan de bevolking. Toch durft het regime van Mu barak, met een grote onderlig gende klasse, geen snelté her structurering door te voeren die wat zou kunnen opleveren. Die zou vast kunnen komen te zit ten tussen religieuze intimida tie, onrust onder het volk en economische stagnatie. Met hun steun aan president Mu barak moeten westerse en Ara bische landen waarschijnlijk hebben berekend hoe hun rela tie met een fundamentalistisch Egypte zou zijn. Islamitische leiders zeggen dat zij het vredesverdrag tussen Egypte en Israël zouden intrek ken als zij de macht kregen. Maar Egypte is niet in de positie om oorlog te voeren. Als een Palestijns thuisland wordt ge vestigd, hoe beperkt ook, dan zou een beperking gelden voor elke oproep voor een kruistocht tegen Israël. Hetzelfde argu ment gaat op voor de officieel getolereerde islamitische bewe ging in Jordanië en de onder drukte Moslimbroederschap in Syrië. Het is een feit dat het Arabisch- Israëlische conflict over grond gebied misschien zijn laatste moeizame hoofdstuk ingaat, maar de meeromvattende strijd in het Midden-Oosten tussen de bezitlozen en de elite, tussen de gelovigen en de niet-religieu- zen, tussen degenen die een stralende toekomst zien tussen de computerschermen en dege nen die de zuivere lucht van de minaret inademen blijft on opgelost. In die zin is Israël al tijd een bijzaak geweest. Iran: hongerig; Saudi-Arabië: nooddruftig; Irak: wraakgierig; Egypte: instabiel. Alleen een on bezonnen investeerder zou nu al de spaarcentjes van weduwen en wezen in een fonds voor het Midden-Oosten stoppen. Een brutale speculant zou echter bedolven kunnen raken onder de rijkdommen van Salomon. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2