PSV heeft precies één verdediger Van Halst moet Twente op sleeptouw nemen Vitesse vreest Norwich City niet Sport Decheiver duikt onder Wang opnieuw sneller op de drie kilometer DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 V -CHEF ROB ONDERWATER. C Roxburgh neemt ontslag in Schotland Glasgow De Schotse bondscoach Andy Roxburgh heeft gisteren zijn ontslag ingediend. Hij nam dit besluit omdat hij tot de slot som was gekomen dat het tijd is voor een frisse aanpak. Door het gelijkspel van Schotland van vorige week woensdag thuis te gen Zwitserland (1-1) zijn de kansen van de Schotten op kwalifi catie voor de eindronde om de wereldtitel verkeken. Het is voor het eerst sinds 1970 dat Schotland zich niet weet te plaatsen. De 50-jarige Roxburgh blijft als technisch directeur in dienst van de Schotse Football Association (SFA). Hij werd in juli 1986 coach en maakte als zodanig 61 interlands mee. Zijn assistent Craig Brown zal voor de resterende twee WK-kwalificatiewed- strijden in Italië en Malta de selectie leiden. „Er zal om een aan tal uiteenlopende redenen een nieuw tijdperk voor het Schotse voetbal aanbreken", zei Roxburgh. Stuttgart-speler tien weken aan de kant frankfurt De tuchtcommissie van de Duitse voetbalbond heeft Axel Kruse, aanvaller van VfB Stuttgart, voor tien weken ge schorst wegens belediging van de scheidsrechter. De ex-Frank - furter mist daardoor zeven wedstrijden. Flij kreeg bovendien een boete van 9000 gulden. Tijdens de bekerwedstrijd tegen 1 .FC Kaiserslautern op 25 augustus liep Kruse scheidsrechter Hans- Joachim Osmers omver en voegde hem, vrij vertaald, toe: „Os- mers, je fluit als een drol". De tuchtcommissie beoordeelde die opmerking gisteren als onsportief gedrag en belediging van de arbiter. Dat Kruse hem tegen de grond had gelopen was niet in het rapport opgenomen. Was dat wel gebeurd dan had de boosdoener automatisch voor zes maanden aan de kant gestaan. Horst Hilpert, de 'aanklager' van de DFB, sprak wel van handtastelijkheid en eiste een straf van drie maanden plus ruim 11.000 gulden boete. Kruses verde diger Rauball hield het op grove onsportiviteit. Josef Odlozil overleden praag Josef Odlozil, die in 1968 bij de Olympische Spelen van Mexico Stad zilver veroverde op de 1500 meter hardlopen, is in Praag overleden. De 55-jarige Odlozil werd begin vorige week dinsdag door een onbekende in een disco met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Hij raakte bewusteloos en overleed vrijdag zonder bij kennis te zijn gekomen. Odlozil was de ex-echtgenoot van Vera Caslavska, die in Mexico Stad schitterde tijdens de turnwedstrij- den. Het tweetal trad in 1968 in de kathedraal van de Mexicaan se hoofdstad na afloop van de Spelen in het huwelijk. Peter Barendse naar Excelsior Rotterdam Peter Barendse speelt voor de rest van dit seizoen voor Excelsior. De overgang van de 28-jarige Hagenaar wérd een feit doordat een aantal sponsors bereid was om het geld voor de transfersom, die ongeveer 200.000 gulden bedraagt, aan de club te lenen. De middenvelder, die voorlopig op de positie van Mario Been terecht komt, ziet Excelsior als een gelegenfieid om zich weer in de kijker te spelen. „Geen enkele andere club toonde belangstel ling en ik wil toch voetballen," legt Barendse zijn overgang uit. „Volgend seizoen hoop ik weer in de eredivisie te spelen." Scoren volgens De Mos noodzaak tegen KSC Volgens Bartjes moet het een wedstrijd van niks worden. Karlsruhe SC-PSV, dat is zoiets als de lamme tegen de blinde. Een Duitse middenmotor tegen een Nederlandse oud-kampioen in crisis. Misschien dat de factor span ning voor een leuke avond zorgt. karlsruhe henri van der steen gpd-verslaggever Het is een Europa-Cupwedstrijd en dat zijn speciale duels. In de Europa Cup gelden andere wet ten, wordt anders gerekend. Aad de Mos weet dat. „Voor een thuisploeg zijn er drie goeie uit slagen: 0-0, 1-0 en 2-0. Nog be ter is 3-0, dan ben je geplaatst. Wij spelen uit, wij moeten sco-' ren, dat is de opdracht." Hij heeft zich met bijna ma niakale energie voorbereid op de twee wedstrijden. Alles weet hij van Karlsruhe, van het veld, van de spelers, van de trainer, van typische eigenaardigheden. „Alleen de uitslag van de wed strijd is me nog onbekend." De Mos weet natuurlijk meer niet. „Klopt, je weet niet hoe die mensen zich Europees gedra gen. Maar dat weten ze van ons ook niet. Sterker: dat weet ik zelf niet eens. Ik maak deze ploeg ook pas zeven wedstrijden Het was genoeg om de eerste conclusies te trekken en de eer ste maatregelen te nemen. Jerry de Jong, Jan Heintze en Mitchel van der Gaag zijn het haasje ge worden van individuele flaters. Die zien we dus niet meer terug. De Mos: „Dat ligt eraan. Van der Gaag is inmiddels tot inkeer gekomen, die begrijpt het in middels. En die andere twee heb ik al eens opgevist. Die wil ik nog wel een keer opvissen." Hij zal wel moeten. De Mos gaat vanavond weer naar een ploeg zitten kijken die uit het lood hangt. De PSV-selectie telt te veel linksbenige spelers, te veel aardige jongens, te veel aanvallers. De Mos: „Ik heb pre cies één echte verdediger, Van Aerle. Het is niet anders." Overgangsjaar Vandaar allemaal dat hij zijn eerste seizoen als een soort overgangsjaar ziet. „In het eer ste jaar moet je inventariseren, op het einde van de periode moet er dan een elftal staan dat ik heb gekneed, gekocht en ge zocht." Volgens De Mos krijgt hij van de leiding alle tijd om te inven tariseren en kneden. „Dat moet ook wel, anders krijgt PSV nooit een structuur. Ik krijg die tijd ook." Intussen moet hij wel af en toe voor punten zorgen. En voor aardig voetbal. „Onze huisstijl wordt de manier waarop we in de tweede helft tegen MW speelden, zeer fel, zeer snel, aanvallend. De mensen missen iets nu Romario en Vanenburg er niet meer zijn, dat moet je compenseren met hard werken. En thuis zien ze toch wat terug van wat ze missen, door Lamp- tey." Zijn favoriete spelletje, met op techniek uitgévoerde, korte combinaties, zal hij bij PSV niet zien. „Ik heb me er bij neerge legd dat ik dat kan vergeten. We hebben er de spelers niet voor. Voor fijngevoelig voetbal moet je even niet bij PSV zijn." Voor fijngevoelige commen taren soms weer wel. Over de falende Popescu praat hij mild en met warmte. „Gica is een Roemeen, een mooie speler. Gi ca is nu een voetballer met rem mingen. In Roemenië heeft hij alle prijzen gewonnen, mocht- Aad de Mos geeft aanwijzingen aan zijn selectie. „In het eerste jaar moetje inventariseren." ie ook gerust fouten maken. Hier niet, hier werd op die fou ten gewezen. Dat heeft rem mingen opgeleverd bij hem. Daarom denk ik dat ik hem weer libero zet, dan moet Erwin Koeman naar het middenveld." De Mos spreekt aan de voor avond van het cruciale duel te gen Karlsruhe het liefst het ver trouwen uit in iedereen. Hij rept over een 'wij-gevoel' bij PSV, hij breekt een lans voor manager Kees Ploegsma ('Ploegsma en De Mos is een ideaal koppel'), hij introduceert 'de factor R'. De Mos: „Want wat je ook doet en probeert in zo'n eerste jaar, wat de beperkingen ook zijn, het belangrijkste is altijd de factor R. Resultaat dus." Een goed resultaat is een uit slag met een Eindhovense sco re. De Mos rekent op twee kan sen, het moeten er meer kun nen worden. Want: „We gaan vrij aanvallend spelen. Met maar één echte verdediger in de ploeg kun je natuurlijk ook niet gaan verdedigen." Hij moet maar hopen dat zijn ploeg het beter doet dan zater dag tegen Sparta. „Ik heb Club Brugge weieens met 5-0 geklopt en drie dagen later voor de Eu ropa Cup de scheidsrechter no dig gehad om te winnen. Ik hoop nu maar dat een slechte generale gevolgd wordt door een goeie premiere." Aanwijzingen dat het goed af loopt zijn er niet. Maar ook Karlsruhe heeft geen beste start gemaakt in de competitie. De club tekenj overigens protest aan tegen de bekernederlaag van zaterdag tegen Mön- chengladbach. omdat keeper Kahn pal na rust door een pa- pierrol (of was hel een kastanje? op het hoofd werd getrofTen. Later werd dezelfde Kahn van het veld gestuurd toen hij een doorgebroken tegenstander tor pedeerde. Dat was een klassiek geval van slechte timing. En dat was, volgens KSC, weer een ge volg van het voorwerp dat de keeper tegen het hoofd had ge kregen. enschede albert geesing gpd-'verslaggever De technische staf van FC Twente is er helemaal klaar voor, alleen de spelers niet. Daarom is trainer Rob Baan als een kind zo blij dat hij morgen avond tegen Bayern München weer kan beschikken over Jan van Halst. „Hij is een beetje on ze Jan Wouters, hij moet tegen Bayern als aanjager fungeren". En de ploeg op sleeptouw ne men. die tot nu zeer wisselvallig presteert. Met meer diepte dan hoogtepunten. Van Halst onderging vijf we ken geleden een gecompliceer de enkeloperatie en speelde vo rige week voor de eerste keer 80 Veel Cup-voetbal op de buis in tegensteDing tot eerdere be richten zendt RTL 4 morgen avond de wedstrijd Akranes- Feyenoord niet rechtstreeks uit. Wel begint om 23.45 uur een sa menvatting, die tot circa 0Ö.3Ö uur duurt. De wedstrijd Nor wich City - Vitesse wordt mor gen wel rechtstreeks vla RTL. 4 uitgezonden tussen 20.30 uur en 22,30 uur. Studio Sport zendt vanavond op Ned 2 de UEFA Cup-wedstrijd Karlsruhe-PSV (aanvang 20.30 uur) recht streeks uit Morgen is vanaf 20.25 uur uur op Ned. 2 FC Twente-Bayern München life te volgen. RKC gunt Harrie Decheiver, die weg wil maar 7,5 ton moet kos ten, een afkoelingsperiode. Vol gens voorzitter Harder kan die wel een paar weken gaan duren. De aanvaller, die overhoop ligt met collega Boogers, is onder gedoken in Zutphen en houdt de conditie op peil bij zijn oude club Go Ahead Eagles. minuten mee in het tweede elf tal. Zondag in Deventer tegen Go Ahead Eagles (3-3) had Baan hem al kunnen inzetten, 'maar dan had ik woensdag in geen geval een beroep op hem kun nen doen'. Baan heeft er geen idee hoe lang Van Halst het woensdagavond volhoudt. „Maar als je in het leven niet gokt, win je ook niet". Net als het merendeel van zijn spelers ondergaat vijftiger Rob Baan in het Diekman zijn Europese vuurdoop. Hij is de schrik van de loting inmiddels te boven, de angst van toen heeft plaats gemaakt voor res pect. Niet meer en niet minder. „Meteen na de loting heb ik mij te véél laten leiden door de naam van de club en de namen van de spelers. Maar ik ben wel benieuwd hoe dit deels jonge en onervaren elftal kan omgaan met de druk die zo'n wedstrijd meebrengt. Wij willen de wed strijd bepalen en zullen daarom zelf het initiatief moeten ne- Nu hij Bayern inmiddels vier keer aan het werk heeft gezien, acht hij Twente zeker niet op voorhand kansloos. Mits de ploeg in elk geval defensief wat beter op dreef is dan zondag in Deventer. „Bayern heeft met Valencia en Witeczek twee le vensgevaarlijke spitsen en met Schupp, Scholl en Sternkopf spelers op het middenveld, die overal opduiken. Verdedigend zullen we daarom hele goede afspraken moeten maken. Als we defensief net zo ongedisci plineerd te werk gaan als tegen Go Ahead staan we al na een kwartier met drie of vier-nul achter". Waar Twente op doelman De Koning na op volle oor logssterkte kan aantreden, kan Bayern geen beroep doen op Helmer, Thon, Mazinho (allen geblesseerd) en de Braziliaan Jorginho, die interlandverplich tingen heeft. Zondagavond in het na verlenging gewonnen be kerduel tegen Schalke 04 speel de Matthaus in de laatste lijn en regelde Wouters de zaken op het middenveld. „Het is voor ons de kunst", zegt Baan, „om Matthaus zo ver mogelijk ach terin te houden". Op het mid denveld moet de ene Utrechter, kuitenbijter Van Halst, er voor zorgen dat de andere Utrechter, Jan Wouters dus, Twente het le ven niet al te zuur gaat maken. Baan beschouwt het als een voordeel dat Bayern nu al we kenlang zoekende is en de idea le opstelling nog steeds niet heeft gevonden. Hij noemt Erich Ribbeek een dapper man. Omdat de trainer van Bayern. in tegenstelling tot vrijwel al zijn Duitse collega's, de Zuidduitse topclub niet met vijf maar met vier verdedigers wil laten spe len. „Ribbeek is op weg naar iets dat nieuw is voor het Duitse voetbal. Dat vergt aanpassingen en die zijn nog niet allemaal ge lukt", leerde Baan bij zijn spio- nagereizen langs de Duitse vel den. „Als je bent bent geboren in een werkpak, is het een om wenteling als je ineens in een mooi colbert en een mooie broek rond moet lopen". De trainer van de Enschedese club denkt dat Bayern hem niet meer zal kunnen verrassen. „Het systeem staat vast. alleen de namen van de spelers veran deren wel eens. Bayern laat zich heel gemakkelijk de rol opleg gen om het spel te maken. Daar herken je Wouters in. Daardoor kreeg Schalke zondagavond drie tot vier opgelegde kansen. Het was me alleen liever geweest als Youri Mulder er een of twee had ingeschopt en Bayern die be kerwedstrijd had verloren. Dat zou de ploeg een stuk onzeker der hebben gemaakt". ARNHEM ANP Respect, geen angst. Vitesse gaat met de volle overtuiging in een goede afloop de eerste ron de van het UEFA-bekertoernooi tegen Norwich City in. De Arnhemse club baseert het vertrouwen ook op de prestaties in de aanvang van de competi tie: vijf overwinningen en een (ongelukkige) nederlaag (tegen Ajax). Aan het blessurefront was het rustig. Alleen Edward Stu ring heeft het enkele weken rus tig aan moeten doen. Uitgere kend voor de confrontatie in Norwich is is hij hersteld en in zetbaar. Dé verwachting is ove rigens dat de international op de bank zal beginnen. Na twee keer Derry City uit Ierland krijgt Vitesse in Norwich City een heel wat pittiger tegen stander uit het Britse eilanden rijk. De club eindigde in de En gelse league als derde achter Manchester United en Aston Villa. Opvallend was dat de der de positie gepaard ging met een negatief doelsaldo. Dit gegeven bracht manager Mike Walker er toe dit seizoen met een libero te spelen. Voorlopig leidde dit tot wisselende resultaten. Norwich staat met elf punten uit zeven wedstrijden negende. Zaterdag verloor Norwich op eigen veld met 0-1 van het har de Wimbledon. Trainer Herbert Neumann en zijn assistent Jan Jongbloed waren er getuige van. Jongbloed zag de Europese te genstander, met scout Jan Streuer, al eerder aan het werk. „Ik zag wat ik verwachtte", al dus Neumann. „Een fysiek ster ke ploeg, die het ons moeilijk kan maken. Een tegenstander waar we respect voor moeten hebben, maar geen angst. Vites se is niet kansloos." „Norwich speelt in een be paald opzicht typisch Engels", analyseert Neumann verder. „De spelers zoeken met lange ballen de sterke spit§ Chris Sut ton, een speler vergelijkbaar met Eykelkamp. Als Sutton de bal heeft is er rond hem veel be weging. Met name Robbins en Goss zijn spelers die speciale bewaking nodig hebben." De Duitse trainer van Vitesse verbaasde zich erover dat de Engelsen zich bij balverlies ver op eigen veld lieten terugzak ken. Hij verwacht morgenavond een andere tactiek. „Manager Walker heeft ons ook verschil lende keren zien spelen. Hij heeft dus geconstateerd dat wij gemakkelijk de bal laten rond gaan. Liet verbaast me dan ook niets als Norwich morgen agressief en verder naar voren Edward Sturing is weer beschikbaar. FOTO •ARCHIEF verdedigt." Dat een kleine ploeg als RKC er in zondag in slaagde Vitesse op eigen helft vast te zetten, is voor Neumann geen reden tot ongerustheid. „Met Helder en Gillhaus bezitten wij snelle spit sen. Als Norwich een beetje ruimte laat, biedt ons dat moge lijkheden." Meer dan Norwich worstelt Neumann met de balans in het elftal. Het onverwachte wegval len van Eijer (hij lijdt aan multi ple sclerose, red.) heeft tot ge volg- dat Loeffen als linker mid denvelder fungeert. Met de aan vallend ingestelde Cocu naast hem, geeft dat wel eens verde digende problemen. Alleen der de middenvelder Laamers is verdedigend geschoold. Neu mann: „Loeffen speelt best goed, maar de perfecte invulling voor die plaats is hij >niet. We zoeken een type Laamers voor de linkerkant. In Nederland kunnen we niemand vinden, daarom zoeken we nu in het buitenland. Voorlopig zal ik het met deze selectie moeten doen." Wellicht dat Sturing de ko mende weken het elftal meer in evenwicht kan brengen. Door de herhaling van midweekse en weekend-wedstrijden is zijn te rugkeer van groot belang. Hij mist nog wedstrijdritme. Der halve handhaaft Neumann zijn basisploeg, die onlangs Sparta en RKC versloeg: Van der Gouw; Straal. Bos. Van de Looi en Vermeulen: Laamers, Cocu en Loeffen: Latuheru. Gillhaus en Helder. RTL wil interland op nieuwe zender ZEIST gpd De commerciële satellietzen der RTL blijft vasthouden aan het uitzenden van de in terland Nederland-Engeland op de nieuwe zender RTL5. Deze cruciale WK-kwalifica- tiewedstrijd wordt gespeeld op woensdag 13 oktober in Rotterdam. Cees Wolzak, di recteur betaald voetbal van de KNVB, heeft schriftelijk bezwaar aangetekend tegen het voornemen van RTL. Wolzak vreest dat een groot aantal kabelexploitan ten RTL5 dan nog niet in het pakket heeft opgenomen, waardoor veel mensen de wedstrijd niet zullen kunnen volgen. Hij heeft er per brief op aangedrongen Neder land-Engeland uit te zenden op RTL4, dat een bereik heeft van 93 procent van de Ne derlandse bevolking. Wolzak: „Er zijn zo'n 150 kabelexploi tanten waarmee afzonderlijk overeenstemming moet wor den bereikt, waarbij ik niet verwacht dat dat binnen nu en vier weken tot stand komt." Volgens Ad Everaars, hoofd voorlichting van RTL4 en 5, schetst Wolzak een te som ber beeld. „De ontvangstmo gelijkheid is dan geen actueel probleem meer". De KNVB hoeft zich er niet meer om te bekommeren of de Rotterdamse Kuip bij Ne derland-Engeland al dan niet volloopt. Het Feyenoord-sta- dion was binnen een paar uur uitverkocht. Junxia Wang (links) schudt Yunxia Qu van zich af op weg naar haar verbazingwekkende nieuwe wereldrecord op de drie kilometer. FOTO EPA PEKING ANP De Chinese atlete lunxia Wang heeft gisteren opnieuw opzien gebaard. De 20-jarige atlete, die zondag bij wedstrijden in Pe king de 3000 meter in 8.12,29 liep, scherpte die prestatie gis teren in de finale aan tot 8.06,11. lunxia Wang. die vorige week woensdag reeds het wereldre cord op de 10.000 verbeterde, heeft in een tijdsbestek van zes dagen in totaal 17,5 wedstrijdki lometers gelopen. Na de tien ki lometer, startte de Chinese za terdag in de 1500 meter, een dag later liep zij de series van de drie kilometer en gisteren de fi nale op dit nummer. Het wereldrecord op de 3000 meter werd gisteren door twee atletes verbeterd. Achter lunxia Wang werd haar ploeggenote uit de provincie Liaoning en wereldrecordhoudstcr op de 1500 meter, Yunxia Qu, tweede in 8.12.18. Hoewel de weersom standigheden gisteren in Peking niet ideaal waren met een tem peratuur van 28 graden, leidden Wang en Qu, elkaar voortdu rend aflossend, direct van de start. Twee ronden voor de fi nish moest Qu lossen, waarna lunxia Wang onder luide toejui chingen naar de eindstreep en haar derde wereldrecord snelde. In een tijdsbestek van 24 uur haalde zij ruim zestien secon den van het oude wereldrecord van Tatjana Kazankina (8.22,62) af.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23