Leidsch Dagblad Het extraatje van Bressot. Een op vier in bijstand fraudeert Rabin onverwacht naar Marokko Vlaggen, geen stenen in Gaza Bel gratis 06-0329 'Gokautomaten nodig om zaak draaiende te houden' BEL: Leids echtpaar bekent steunfraude van 4,5 ton 'n NAJAAR MET ALLURE Weer aanzienlijke partij vervuilde compost ontdekt GOED NIEUWS OINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40260 LOSSE NUMMERS ft.60 gazastad sarah helm the independent In plaats van stenen kregen de kinderen van Gaza gisteren vlaggen om mee te spelen en die zullen ze zich niet gemak kelijk laten afnemen. Ze droe gen ze als T-shirts, maakten ze vast aan het stuur van hun fiets en hingen ze aan de muur. Toen ze zagen hoe Yasser Arafat en Yitzhak Rabin elkaar de hand schudden, zwaaiden ze vanaf de daken met hun vlaggen en juichten. De 2-jarige Amal klapte mee met het publiek op de televisie in het verre Amerika. Haar 78- jarige grootvader Jamal veegde zijn tranen weg. „Nog nooit heeft Gaza zo'n dag meege maakt. Dit is het begin van de vrede." De dag was rustig begonnen. Gaza hield de adem in. Op be vel van de islamitische verzets beweging Hamas, die tegen het vredesakkoord met Israël is, mocht er tot 15.00 uur niet worden gefeest. Aanhangers van Arafats PLO-factie Fatah bleven binnen. Gemaskerde mannen bewaakten de toegang tot het Deir el-Balah vluchtelin genkamp. Zwarte rouwvlaggen hingen omlaag van de moskee in de Salahaddinstraat en een paar uur lang hing de geur van brandende autobanden in de lucht. Een enkele ezel stond op het Palestinaplein te herkau wen. Maar de aanwezigheid van gemaskerde Hamasleden en Is raëlische soldaten, die zich bij hun controleposten achter zandzakken hadden ver schanst, kon niet verhinderen dat de emoties langzaam be gonnen door te sijpelen. Voor zichtig verschenen enkele vlag gen op straat, gevolgd door meer vlaggen, totdat de één miljoen inwoners van dit vers made niemandsland voor het eerst in de geschiedenis mas saal hun claim legden op een eigen nationale identiteit Vissers voerden vlaggen op hun gammele bootjes, die op bevel van het Israëlische leger met kleurcodes zijn uitgerust, zodat ze door het leger in de gaten kunnen worden gehou den. Boeren hesen de vlag om het land op te eisen dat op be vel van het Israëlische leger niet te* dicht mag worden be plant en waarover militaire be lasting moet worden betaald. En de vluchtelingen in totaal ongeveer 700.000 lieten de Palestijnse vlag wapperen om hun eigenwaarde te herwin nen. Met keffya (de Palestijnse hoofddoek) en vlaggen trokken Palestijnen in Jericho op de Westelijke Jordaanoever gisteren de straat op. Duizenden Palestijnen in Jericho en de Gazastrook vierden het vredesakkoord van Washington. foto reuter De mensen stroomden de te door de el-Zeitunstraat trok, gedood en door de hoofd- raëlische sluipschutter werd straat op lachend, juichend, waar afgelopen zondag drie straat van Khan Younis, waar gedood, schreeuwend. Israëlische sol- soldaten door Palestijnse strij- de 10-jarige RanaAbuTuour in daten keken toe hoe de menig- ders in een hinderlaag werden maart van dit jaar door een Is- vertaling: margreet heslinga Nu tot f9.000,- voordeel op de Passat Design dan hoort u precies welke schitterende nanbiec rigen Volkswagen nog meer vöor u in petto heeft. De Volkswagen voordeellijn jeruzalem/washington gpd De Israëlische premier Yitzhak Rabin heeft vandaag op de terugreis uit Washington in Marokko een onverwachte ontmoeting met koning Hassan II. Volgens welingelichte bronnen in Jeruzalem is het mogelijk dat beide landen diplomatieke betrekkingen aangaan. Als dat gebeurt zal Marokko, na Egypte, het tweede Arabische land zijn dat officiële banden met de joodse staat onderhoudt. Dat zou een nieuwe doorbraak betekenen in het vredesproces, ook al omdat koning Hassan voorzitter is van de 'Jeruzalem Commissie' van de Arabische Liga. Ook begint Israël besprekingen met Jor danië over het aanknopen van formele be- trekJdngen. De Jordaanse kroonprins Has san maakte bekend dat vanavond op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een protocol van die strekking zal worden gepresenteerd. Volgens de Ameri kaanse ex-president Jimmy Carter, die nog steeds veel contacten in het Midden-Oos ten heeft, ligt ook een vredesakkoord van Israël met Syrië in het verschiet. De mededelingen volgen op de histori sche gebeurtenissen van gisteren. Voor het oog van de wereld schudden Israëls premier Yitzhak Rabin en PLO-leider Yasser Arafat elkaar de hand, nadat de Israëlische minis ter Peres (buitenlandse zaken) en Arafats rechterhand Mahmud Abbas in de achter tuin van het Witte Huis hun handtekenin gen onder een vredesakkoord hadden ge zet. Daarin erkennen Israël en de PLO elkaar Bommenlegger IRA krijgt duizend jaar cel BELFAST »Rtr Een lid van de Noordierse ver zetsbeweging IRA is gisteren tot ruim duizend jaar cel veroor- deld wegens het plaatsen van bommen en andere terreurda den in het door een burgeroor log geteisterde Noord-Ierland. Scott Monaghan kreeg 15 jaar cel voor zijn pogingen om in het land gelegerde Britse soldaten te doden. Voor 80 andere mis drijven, veroordeelde kreeg hij nog eens 989 jaar gevangenis. leiden erna straatsma „Het kost me misschien mijn zaak als ik die twee fruitauto maten moet wegdoen. En voor gokkers is het een kleine moeite om even naar Scheveningen te rijden." N. Kozman, eigenaar van snackbar Het Plantsoen, ziet net als veel Leidse collega's weinig heil in een verbod op fruitautomaten. „De casino's in de steden worden groter en bij ons moeten ze weg. Dat is toch belachelijk?" Kozman is sinds anderhalf jaar eigenaar van een kleine snackbar aan de Brandts Buys- kade in de Coebel. In zijn zaak staan twee fruitautomaten, die wellicht per 1 april 1994 moeten verdwijnen. Het college van B en W van Leiden wil fruitauto maten vanaf die datum verbie den in snackbars, shoarmaza ken, kantines en club- en buurt huizen. Cafés mogen één fruit automaat hebben. Kozman: „Wij hebben die fruitautomaten hard nodig om de zaak draaien de te kunnen houden." De strengheid van de ge meente verbaast veel eigenaars van snackbars. „Ik zie hier meer drugsverslaafden voorbij komen dan gokverslaafden", zegt een woordvoerster van Hendo aan de Lage Rijndijk. „Wie geld in' zo'n automaat wil gooien, doet dat toch uit eigen vrije wil?" Pagina 13: 'Er is niemand die echt verslaafd is aan gokken'. Nieuw: Bressot Supérieur, naturel, groene peper of blauwe kaas, pakje r\ qq 200 gram o® A99"Z.;70 Bressot kruldenkaas, Provengaalse krulden, pakje 150 gram, ham 00®® of komkommer n (\q pakje 125 g ^Z.yö Bressot kent u van de lekkere kruldenkaasjes. Maar nu Is er ook Bressot Supérieur, In drie smaken. Ujkt op brie, maar dan nóg romiger. En, bij wi|ze van extraatje, extra voordelig Minima armer 3 De minima in Neder land staan er steeds slechter voor, zeggen Kon- sumenten Kontakt en de vakcentrale FNV. Maria van Hongarije De bijna vergeten Z I Maria van Honga rije, regentes van de Ne derlanden, is onderwerp van een expositie. Geen krant ontvangen? 071-143241 071-128030 m,lmn IB 00-19 30 zaterdag 10 00-12 00 ut ABONNEE- SERVICE-ZV Van derZwan: 'Sociale diensten puinhoop' De regelgeving in de bijstandswet kan beter, maar het zijn vooral de sociale diensten die van de uitvoering een puinhoop maken. Er wordt nauwelijks gekeken of een aanvraag voor een uitkering wel terecht is en controles op sollicities of bijverdiensten zijn uitzonderingen. De deur naar misbruik staat daardoor wijd open. Minstens één op de vier, maar waarschijnlijk een „substantieel groter" deel van de bijstandsontvangers fraudeert op een of andere manier. den haag anp-gpd Met die conclusies laat de com missie Van der Zwan na een half jaar onderzoek geen spaan heel van de gang van zaken rond de Algemene Bijstandswet (ABW). Van der Zwan, die zijn onderzoek vanmorgen presen teerde, is aan het werk gezet door minister De Vries en zijn toenmalige staatssecretaris Ter Veld na het uitlekken van on derzoeken naar bijstandsfraude in Groningen, Dordrecht en Rotterdam. Vrijwel geen van de ruim 3.000 dossiers van 28 gemeen ten die de commissie liet onder zoeken, voldeed aan de wettelij ke normen. Er wordt door de sociale diensten nauwelijks ge keken of iemand die een uitke ring aanvraagt of heeft, eert in komen of vermogen heeft. Ook wordt er veel te weinig gekeken of de aanvrager een partner heeft en of iemand met een uit kering zijn best doet om (al dan niet via scholing) aan de slag te gaan. „De praktijk verwijdert zich dus ver van wat in de wet wordt voorgeschreven en be doeld. De uitvoering is een on beheerst proces geworden." Het toezicht van rijksconsulenten op de sociale diensten is vol gens Van der Zwan „volstrekt onvoldoende". Toch moet ook de regelgeving eenvoudiger worden. „Uitvoe ring blijft dichter bij de norm als de wet eenduidiger normen be vat." Pagina 3: 'Bijstandsontvanger mag geen werk weigeren'. leiden emiel fangmann De poltie heeft gisterochtend een echtpaar uit Leiden aange houden dat 20 jaar lang onte recht een uitkering heeft ont vangen. Het echtpaar heeft de steunfraude, met een omvang van 4,5 ton, bekend. Politie woordvoerder T. Stuifbergen spreekt over een „behoorlijke klapper", als het om de hoogte van de fraude gaat. Na onderzoek van recherche en de gemeentelijke sociale dienst bleek dat de 45-jarige man en de 41-jarige vrouw een gezinsuitkering hadden, terwijl de vrouw tot op heden als prostituee werkte. Toen de verdachten gisteren met het bewijsmateriaal wer den geconfronteerd, bekenden ze meteen. Daarna zijn ze heengezonden. HET WOORD IS AAN en worden de 1,8 miljoen Palestijnen in de in 1967 door Israël bezette Gazastrook en Jericho zelfbestuur en betere leefomstan digheden beloofd. Bovendien kan dit ak koord leiden tot vrede in het hele Midden- Oosten. Pagina 2: Bannelingen voelen zich verraden. Bezet gebied economische puinhoop. Grote mogelijkheden voor een vredig Midden-Oosten. Pagina 3: 'Vertrouw op God, maar houd je kruit wel droog'. Abu Mazen: uit coulissen in hoofdrol. Een tijdvak van vrede, hoofdpunten uit de toespraken. in GROTE maten Ft fantastisch uitzien in een 'grote JCj maat'? Signora laat zien dat het kan. De nieuwe najaarskollektie - nü binnen! - is echt oogstrelend mooi. Chic of sportief en nonchalant; in de maten 42 t/m 60. Stap eens binnen voor een persoonlijk advies! I ELEGANCE IN GROTE MATEN I Taatedam 8-12 - Katwijk aan Zee Tel. 01718-13196. Do. koopavond oudenhoorn «gpd Deze week alleen bij Albert Heijn. Ch De Milieudienst Rijnmond heeft bij een bedrijf in Oudenhoorn op Voorne 600 ton compost aangetroffen waarin vervuild slib uit Duitsland is verwerkt. Justitie vermoedt dat deze voor raad deel uitmaakt van een om vangrijke milicuzwendel. Een zelfde soort slib, waarin volgens eerste metingen zware metaJen, PCB's en PAK's zitten, is eerder in vier andere provincies aange troffen. Volgens advocaat-generaal mr. H. VV. Samson bij het ge rechtshof in Arnhem zal het on derzoek nog geruime tijd duren. De vraag wie de verontreinigde grondverbcteraar bij de boeren Rabbi Nachman Niet uitroeien zult ge uw hartstocht maar ge zult die heilig werk laten verrichten. VANDAAG Binnenland- Buitenland - Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag Info Religie Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Mid- dagtemperatuur 17 graden. Wind uit uiteenlopende richtingen, ma tig, aan de kust af en toe vrij krachtig. Moslims willen samenstelling hamburger weten jakarta ap De Indonesische raad van moslim-geleerden heeft giste ren bij de regering aangedron gen op maatregelen om te zor gen dat het voedsel dat in hamburgerrestaurants ais Mc Donald's wordt verkocht, be antwoordt aan de maatstaven die moslims stellen. Hasan Basri, voorzitter van het invloedrijke college, wees erop dat bijna 90 procent van de Indonesische bevolking van 183 miljoen moslim is en dien tengevolge geen varkensvlees eet. De organisatie wil dat de regering de restaurants ver plicht door middel van etiket tering aan te geven wat er in het verkochte voedsel zit. I-cidsch^ Dagblad 1 Vi NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletter Adrcv i Postcode Plaats heeft gebracht is volgens haar binnen enkele weken opgelost. Het zal echter nog maanden duren voordat het vermeende internationale netwerk is bloot gelegd. In Nederland wordt een Gelders bedrijf voor de distribu tie verantwoordelijk gehouden. Uit de verschillende onder zoeken blijkt dat sommige be drijven geld hebben gekregen voor de ontvangst van het slib, dat volgens de Groningse milieu-gedeputeerde J. van Dijk afkomstig is uit het Ruhrgebicd. De zaak kwam aan het rollen, nadat een boer in de Flevopol- der de handel niet vertrouwde Tel Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: Q Per maand, automatisch (ƒ28.75) j Q Per kwartaal via arcepqjiro M2.83I i □aulramiiKhl/K2.M> Nr. baOk/grro: i Handtekening: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1