'De pakkans is veel te klein' 'Je kunt er met z'n allen lekker de natuur mee in' 'Frisolac wordt in regio weinig gebruikt' Telekids jaagt kinderen met de tandarts stuipen op het lijf Het Gesprek van de Dag DINSDAG 14 SEPTEMBER! 1993 19 T Solexliefhebbers over hun brommertje: „Er zit geen vering in. Het stuitert nogal, kun je wel zeggen. Het valt dus echt niet mee om met zo'n rijwiel op de steentjes te rijden." Voornouter Ben Veenhof beschrijft de ongemak ken van de Solex. En juist die ongemakken vint hij uitermate aantrekkelijk aan het bromfietsje, dat met een kaïjtelbaar moterblok via een rol het voorwiel aandrijft. Veenhof is een fervent Solexrij der; hij heeft twee oude exemplaren in de schuur staan. Aanstaande zaterdag verschijnt hij aan de start van de Nationale Solexrace in Voorhout op een veertig jaar oud model met terugtraprem. De Solex is een rage. Talloze clubjes zijn er in Ne derland, vaak met de meest vreemdsoortige na men. Solexclub Vroem Vroem bijvoorbeeld, of So lexclub AOW (Altijd OnderWeg). Het schaarste- porbleem dat dreigde te ontstaan het brom fietsje werd in 1988 uit de productie genomen lijkt inmiddels opgelost. Een Hongaarse indus trieel, Gathy Kiss, heeft de octrooien gekocht en hoopt de Solex zeer binnenkort weer op de markt te brengen. Veenhof vraagt zich af of de nieuwste types een succes zullen worden. „Het allerleukste is toch wel om op een oude Solex te rijden. Ik denk niet dat het rijden op die nieuwe modellen dezelfde charme heeft", zegt de man, die zelf veertig jaar bromfietsmonteur is geweest in Noordwijk en daardoor grote aantallen Solexen heeft gerepa- reert in de loop der jaren. „En omdat de nieuwe Solex die charme niet heeft, vraag ik me af of hij de concurrentie met de Spartamet wint." Goedkoop Leonard Heemskerk is het er niet mee eens. De AJphenaar is een Solexliefhebber, net als zijn va der Leo, die zaterdag in Voorhout vlagt en moe der Corrie, die in de jury zit. „Het is de goedkoop ste brommer. Er komen hier heel vaak jongeren die er een willen aanschafen. Gewoon om gezellig met zijn allen te gaan toeren. Dat is heel wat beter dan met een Spartamet. Want dat is gewoon een fiets met hulpmotor. Ik denk dat er in het begin een hele run op zal zijn. En dat je over pakweg vijf jaar kunt zeggen of er een markt voor is." Volgens Leonart werden er overigens de laatste paar jaar nog steeds Solexen gemaakt, al was het aan de andere kant van de wereld. „Ik weet dat er een producent in Indonesië is, die een licentie heeft voor het motorblok. De motortjes worden op een soort transportfiets gezet. En ik geloof dat ze in China nog complete Solexen maken, na tuurlijk alleen voor de binnenlandse markt." Leonard heeft zelf een stuk of vijftien verschillen de typen Solexen. Hij is bijvoorbeeld de trotse be zitter van de driewieler, die vroeger door de socia le dienst werd verstrekt aan mindervaliden. De karretjes moesten weer ingeleverd worden als de gebruiker overleed of zo 'slecht' werd dat hij er niet meer op kon rijden. Ziektewet „Wat het mooie van zo'n Solex is?", vraagt de Al- phenaar, die twee keer Nederlands kampioen is geweest in de inmiddels afgeschafte special-klas- se, een klasse Solexen die zo'n honderd kilometer per uur reden. „Nou, het is ten eerste al heel erg goedkoop in de verzekering en de brandstof. En je kunt er met zijn allen zo lekker de natuur mee in, zonder helm en dan onderweg gezellig met elkaar praten. Of juist met een lange leren jas en pot- helm." Leonard staat tot zijn spijt zaterdag niet aan de start in Voorhout. „Motorongeluk gehad. Ik zit nu in de ziektewet." Pa Leo is besmet met hetzelfde Solexvirus. „Ik re pareer zelf veel Solexen. Ik zie mensen uit het hele land komen", aldus Heemskerk senior, die overi gens ook als landelijke Solexkeurmeester op treedt. Hij is zelf trotste bezitter van een originele Van der Heen-Solex, die in Rijswijk werd gepro duceerd. „Een zeldzaam exemplaar, daar zijn er niet zoveel meer van. Ik heb hem zelfs indertijd uitgeleend voor de film Han de Wit. Nelly Frijda heeft er op gereden", aldus een trotse Heemskerk. ANNETVAN AARSEN De Nationale Solex-race in Voorhout begint za terdag 18 september om 20.10 uur. Inschrijvin gen zijn die avond nog mogelijk vanaf 18.30 uur in het Wapen van Voorhout aan de Herenstraat. Voor inlichtingen kan contact worden opgeno men met Willem Vink, secretaris van de Oranje Vereniging, tel: 02522-13474. Chauffeurs over puntensysteem Dat is schrikken geblazen. Je bent ervan overtuigd dat je je kind het beste van het beste geeft en opeens krijg je te horen dat de vertrouwde babyvoeding gevaarlijk kan zijn. Gisteren werd bekend dat in de kinder en babyvoeding Frisolac stukjes aluminium kunnen voorkomen. Kunnen, want de kans daarop is miniem. Voor de zekerheid, je kunt je als kindervoedingspro ducent nu eenmaal geen onge lukje veroorloven, zijn duizen den blikken teruggehaald. Met een advertentie in dagbladen wordt consumenten opgeroe pen de blikken terug te sturen. De kans dat een kind een stukje aluminium binnen krijgt is ver moedelijk kleiner dan de kans datje wordt doodgedrukt door een neervallende meteoriet, maar de twijfel is gezaaid. Op eens is elk kuchje en piepje ver dacht, ziet baby-lief wat pips en wordt alle kunstmatig voer ver dacht. Zo'n vaart blijkt het allemaal niet te lopen, althans niet op het consultatiebureau van stichting Thuiszorg Groot Rijn land aan de Berkenkade in Lei derdorp. De jonge moeders (er was slechts één man, vermoe delijk vader te zien) zien er alles behalve in paniek uit. Dood kalm worden kinders in- en uit gepakt, billen ontbloot voor prikken en gemeten en gewo gen. "Ik geef borstvoeding en daar is in elk geval niets mis mee", zegt de moeder van de 6 weken ou de Amber. Ook M. Laan, moe der van de 10 weken oude Karts, maakt zich absoluut geen zorgen. „Ik doe niet mee aan die commerciële onzin van ba byvoeding. Ik geef borstvoeding en over een paar maanden kook ik zelf wel een maaltje". Laan vindt het bericht over de moge lijke verontreiniging wel 'zielig' voor diegenen die ermee te ma ken hebben. Schrikken Elly Dalleman geeft haar zoon Jasper borstvoeding, maar heeft wel een blik Frisolac thuis staan. „Je schrikt wel van zo'n bericht. Verontreiniging van ba byvoeding mag natuurlijk abso luut niet voorkomen. Je gaat er vanuit dat je je kind het beste geeft en dan blijkt wat je geeft opeens verdacht te zijn. Dat is nogal schokkend". De meeste Leiderdorpse moe ders geven borstvoeding, zo blijkt wel tijdens een rondgang. Kinderarts C. van Hartingsveldt: „Frisolac wordt in deze regio weinig gebruikt. In het noorden van het land wellicht meer, maar hier voeren borstvoeding en andere merken de boven- De verontreiniging van de melkpoeder met kleine stukjes aluminium is ontstaan doordat er bij onderhoudswerkzaamhe den in de fabriek een foutje is gemaakt. Dat kan elke fabrikant van babyvoeding of willekeurig welk ander produkt dan ook, overkomen. De vergiftigde spin azie van Iglo leidde er een aan tal jaren geleden toe dat alle produkten van Iglo werden ge boycot. Zijn nu dan ook opeens de babyprodukten van andere merken bezoedeld en verdacht? Mevrouw Bal, die overigens haar dochter Anne-Marie borst voeding geeft, laat zich geen pa niek aanpraten. „Met elk pak melk kan iets mis zijn. Een pot appelstroop kan ook wel troep bevatten. Als je daar bij stil gaat staan, heb je geen leven meer". Wantrouwen Ook de moeders die bijvoor beeld Nutrilon, een ander merk kindervoeding, gebruiken, wan trouwen niet opeens hun 'eigen produkt'. „Koen reageert goed op Nutrilon. Dan mag je er vol gens mij vanuit gaan dat het goed eten is. Je moet ook ver trouwen durven hebben". MONICA WESSELING In Frankrijk zorgde de invoering van het systeem voor felle acties van boze vrachtwagenchauf feurs. Wekenlang blokkeerden zij strategische punten op het Franse wegennet. Toeristen moesten sluipweggetjes nemen om op de plaats van bestem ming te komen, als ze het land al niet gewoonweg meden. Toch lanceerde minister Maij van verkeer afgelopen weekein de het plan om ook in Neder land het puntensysteem voor verkeersovertredingen in te Dit systeem houdt in dat auto mobilisten die drie keer zijn be keurd voor overschrijding van de maximum-snelheid, hun rij bewijs een halfjaar kwijt zijn. Wie doorrijdt na een ongeluk en daarbij iemand hulpeloos ach terlaat, mag een jaar niet rijden. Bij tien strafpunten wordt het rijbewijs zes maanden ingehou den, bij vijftien strafpunten ne gen maanden en bij twintig punten een jaar. Elke vijf pun ten méér betekent een verlen ging van het rijverbod met drie maanden. Na drie jaar zonder verdere overtredingen vervallen eventuele strafpunten. Of het in Nederland ooit tot ac ties tegen deze maatregelen komt, is maar zeer de vraag. In koffiehuis De Rijnstreek in Ha- zerswoude-Rijndijk reageren de aanwezigen nogal gematigd op de plannen van de minister van verkeer. Waren Franse chauf feurs woedend over soortgelijke plannen, een aantal Nederland se chauffeurs vindt het eigenlijk wel een goed systeem. Doeltreffend „Het lijkt me een doeltreffende maatregel", zegt Jaap Ooster man die chauffeur is bij het Arie Verweij: „Je leest echter nooit wat over vakantiegangers die achter elkaar met een caravan uit Spanje te rugrijden. En iedereen kent die verhalen toch van verjaardagen. Dat zijn de echte psychopaten". FOTO HIELCO KUIPERS Koudekerkse bedrijf Den Hol lander. Hij denkt dat chauffeurs zich beter aan de snelheidsbe perkingen zuilen halen. „Vaak rijd je ongemerkt te snel. Hier op de Hoge Rijndijk bijvoor beeld, mag je bij Fasson maar 50 kilometer rijden. Als degende die voor je rijdt nu harder gaat, kachel je d'r zelf ook vaak met 65 achteraan." Volgens Oosterman is het ech ter niet alleen een zaak van de chauffeurs om binnen de snel heidslimiet te blijven. „Vaak hoor je van chauffeurs dat hun baas zegt, zorg maar dat je hier zo snel mogelijk bent, ik betaal de bekeuringen. Zijn tafelgenoot weet het ver haal van een chauffeur die vori ge week binnen twaalf uur in Berlijn moest zijn, vanaf Am sterdam. „Dat gaat dus niet zonder de regels te overtreden". Deze opmerking zorgt voor eni ge discussie aan tafel. „Want die chauffeur zit toch zelf echter het stuur en bepaalt dus zelf hoe lang hij er over doet". Ook Arie Verweij uit Zevenhui zen vindt het puntensysteem prima. „In Nederland is men met veel dingen te soepel. Wan neer je iemand dood rijdt, ben je een jaar je rijbewijs kwijt. Ze zouden die automobilist in een psychiatrische inrichting moe ten stoppen." Vruchten Toch vraagt Verweij zich af of het systeem wel z'n vruchten zal afwerpen. „De paidcans is hier veel te klein. Zeker zolang de politie in die oranje wagen tjes blijft rijden. Wanneer er zo'n auto op de rijksweg komt, begint iedereen 90 te rijden. In Duitsland is het veel linker, daar heeft de politie van die groene onopvallende wagentjes. De Zevenhuizenaar zegt zelf zich wel aan de regels te hou den. „M'n baas zegt wel eens, kom als een speer naar huis. Maar ik rijd toch nooit te snel. Overuren worden namelijk wel betaald en bekeuringen niet. Begrijp je", zegt hij met een veelbetekenende glimlach. Verweij verwacht niet dat hij en z'n collega acties zullen voeren, als het systeem ooit wordt inge voerd. Hij vindt het wel onte recht dat vaak beroepschauf feurs als schuldigen aan ver keersonveiligheid worden aan gewezen. „In de krant lees je wel eens een bericht: 'chauffeur 50 uur achter het stuur'. Dat kan natuurlijk nooit. Het is zo dat die vrachtrijder dan in die 50 uur onvoldoende rust heeft genomen. Je leest echter nooit wat over vakantiegangers die achterelkaar met een caravan uit Spanje terugrijden. En ieder een kent die verhalen toch van verjaardagen. Dat zijn de echte psychopaten". Zelf betalen Een tafeltje verder zit een con troleurvan West-Nederland. Hij denkt dat een enkeling met dit systeem op de rails kan worden gezet. Voor bgschaufcurs zal het puntensysteem weinig con sequenties hebben, althans niet meer dan de huidige boetes. „Onze mensen moeten hun bonnen zelf betalen en er vallen de laatste tijd steeds meer be keuringen omdat er strenger wordt gecontroleerd. Als ie mand bij ons net een boete heeft gehad van 200 gulden, kijkt hij de eerste tijd echt wel uit om niet nog een bon te krij gen. Daar is echt geen punten systeem voor nodig". WILLEM SPIERDIJK» „Er kan overal wel wat mis mee zijn". FOTO HENK BOUWMAN De jonge moeders in Leiderdorp reageren nuchter op de verontreiniging van babymelk met aluminium: En een lol dat ze er om hadden! Irene Moors en Carlo Boszhard kwamen amper bij van heblachen, nadat ze een aantal kinderen flink de stuipen op het lijf hadden gejaagd. Zaterdagochtend, Telekids op RTL 4. Vaste prik voor mijn kinderen van 5 en 9 jaar. En sinds afgelopen zaterdag ook voor mij, want ik wil vanaf nu in de gaten houden hoe ver dat programma denkt te kunnen gaan met 'kinderamusement'. Wat ik zag? Ik zag een shot (met de verborgen came ra) van een wachtkamer bij de tandarts: Op een stoel zit een jongetje van pakweg 7 jaar op zijn beurt te wachten. Uit de behandelkamer stijgt plotseling een vreselijk geschreeuw en gekrijs op, nog net niet over stemd door ijzingwekkende hak- breek- en boorge- luiden. Wij kijkers zien inmiddels dat de tandarts (de medicus zat godbetert ook in het complot!) zich met boorgereedschap van de doe-het-zelfzaak uitleeft op een keur van materialen, voor een zo griezelig moge lijk geluidseffect. In de behandelstoel zit een mede plichtig kind vrijwillig de meest afschuwelijke pijn- kreten te produceren als werd het ter plekke gevild. De jongen in de wachtkamer krijgt het langzamer hand flink op zijn heupen. Hij staat op, poogt ver geefs of hij kan zien wat er in de behandelkamer ge beurt, gaat zitten, staat weer op, kortom, knijpt 'm behoorlijk. Intussen vraagt een medewerker van het 'kinderprogramma' of hij tegen de behandeling op ziet en of hij nog wel durft. Het kind trekt wit weg. Loeder Dan komt de tandarts binnen: Een vrouw met in de hand een tang, zo groot dat die bij ons niet in de ge reedschapskist zou passen. 'Ga je even mee', vraagt het loeder vriendelijk. Met grote angstogen kijkt het kind naar de tang: 'Maar bij mij hoeft er toch niets getrokken te worden?' Dat gaan we nu juist even be kijken, antwoordt de tandarts. En zo heb ik een aantal jongens en meisjes het bijna in hun broek zien doen van angst. Omwille van Het Amusement. Er waren stoere bij, die met samenge- klemde kaken toch mee naar binnen gingen, maar er waren er ook die - in de war gebracht door de vrien delijke gelaatsuitdrukking - de hand van hun tand arts pakten en zich vervolgens losrukten. En als ze dan met een klein stemmetje bekenden niet te dur ven, of in huilen uitbarstten, was daar de lolbroek van het programma (het zal Boszhard wel geweest zijn, maar daar heb ik in mijn ergernis niet eens meer op gelet) die met een ingehouden gniffel zei: 'Kijk eens, da'a'j is de camera, 't Was maar een grapje.' Niet dat het tot die kinderen doordrong, want je zag ze denken: 'Hoezo camera, wat nou grapje, ik wil hier weg!' RTL 4 laat bij monde van zijn voorlichter weten dat het idee voor de bangmakerij afkomstig is van kinde ren zelf. „En we hebben aan het eind van het pro gramma ook duidelijk gezegd dat kinderen niet echt bang hoeven zijn." WILLEMIEN SPOOK Ben Veenhof: „Het allerleukste is toch wel om op een oude Solex te rijden. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19