Acties bij provincie opgeschort Tien miljoen voor schone lijnbussen Randstad 'Milieubeleid Leidse regio onvoldoende' Antieke gevels terug in Amsterdams stadsbeeld 'Leeftijdspakket' moet ziekteverzuim onder buschauffeurs terugdringen 'Gehandicapten horen er helemaal bij' GS niet ingelicht over besluit nachtvluchten DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 chef willem spierdijk. 071 -356439, p De acties van provincie-ambtenaren die vandaag zou worden gehouden zijn opgeschort. De gezamenlijke bon den hopen het conflict over een nieuwe CAO voor de 14.000 werknemers van de provincies alsnog aan de on derhandelingstafel op te lossen. Om de 'prille contacten' daarover niet te frustreren, zijn de geplande acties in Groningen, Drenthe, Utrecht, Gelderland, Zuid-Holland, Brabant en Limburg voorlopig uitgesteld. Concrete vooruitgang is er niet geboekt sinds afgelopen don derdag, toen de partijen er na vijftien uur praten niet uitkwa men. Uit telefonische contacten in het afgelopen weekeinde is echter gebleken dat de patstel ling wellicht alsnog doorbroken kan worden. De ambtenaren bonden AbvaKabo, CFO, Novon en CMHF hopen nog deze week met de werkgevers om de tafel te kunnen gaan zitten. „Er lijkt wat ruimte te zijn," aldus een woordvoerder, die verder niet in details wil treden. Provincie-onderhandelaar P. van der Wiel ziet die ruimte al leen als de bonden hun eis laten vallen dat de CAO voor öf 12 of 24 maanden gaat gelden. Het aanbod van de provincie-werk gevers geldt voor 18 maanden. Bovendien komt er yolgens Van der Wiel niet meer geld op tafel dan de huidige twee procent loonsverhoging (1,7 procent, plus een eindejaarsuitkering van 0,3 procent). Het extraatje van 0,3 procent willen de werk gevers bovendien betalen door te bezuinigen op andere ar beidsvoorwaarden. De bonden noemden dat vorige week een onaanvaardbare 'oliebol op ei gen rekening'. Onderzoek van Rijksinspectie Milieuhygiëne regio leiden» jan kuysning en de wet Bodembescher ming. Bij twaalf procent van alle gemeenten is het uitvoeringsni veau volgens de inspectie on voldoende en is bovendien wei nig verbetering te constateren. Vanaf 1990 bestaat de Bijdra- genregeling Uitvoering Ge meentelijk Milieubeleid (BUGM). De regeling is destijds in het leven geroepen om ach terstanden bij de uitvoering van het milieubeleid op te heffen. De meeste gemeenten beschik ken over te weinig geld om het nieuwe beleid van de grond te tillen. Met de rijksbijdrage kunnen ge meenten personeel aantrekken voor het uitvoeren van de vier genoemde milieuwetten. Zelf moeten ze de helft van de kos ten betalen. In 1991 heeft het rijk 33 miljoen gulden uitge keerd. In 1994, het laatste jaar van de bijdrageregeling, zullen de gemeenten circa 50 miljoen gulden ontvangen. De gemeenten Jacobswoude. Alkemade, Katwijk, Voorscho ten en Warmond blijven ernstig in gebreke bij de uitvoering van het milieubeleid. Zij behoren tot de twaalf procent van de Ne derlandse gemeenten, die er ondanks steun van het rijk niet in slagen voor 1 januari 1995 hun milieubeleid op het ge wenste niveau te brengen. Deze gemeenten is gevraagd een plan van aanpak op te stellen. Dit plan dient er op gericht te zijn uiterlijk 1 januari 1997 het ge wenste niveau te bereiken. De cijfers zijn afkomstig van de Rijksinspectie Milieuhygiëne. Blijkens de cijfers ligt ruim tweederde van alle Nederlandse gemeenten redelijk op schema. Ook andere gemeenten boeken duidelijk vooruitgang bij de uit voering van de Hinderwet, de Wet Chemische Afvalstoffen, de gemeentelijke Lozingsverorde- den haag jan kuys Nieuwbouw Schiphol kan doorgaan De nieuwbouw in het tuingebied Sloten, rond Schiphol-oost, kan doorgaan. De bezwaren hiertegen van de dorpsraad SIo- ten-Oud Osdorp en de plaatselijke partij Eco 2000 zijn afgewe zen. Het besluit hierover is maandag in Den Haag bekendge maakt door de afdeling geschillen van bestuur bij de Raad van State. Bij de nieuwbouw gaat het om de realisatie van 5000 wonin gen, die al grotendeels gereed of in aanbouw zijn. Tegen de versnelde nieuwbouw waren geen bezwaren ingediend, maar wel tegen toepassing van een lagere geluidsnorm rond Schip hol-oost. Zowel de dorpsraad als Eco 2000 spreken van een „opeenhoping van geluid" met vliegtuiglawaai, verkeer en een industrieterrein in de omgeving. Vooral het proefdraaien met vliegtuigmotoren, na reparatie en onderhoud op Schiphol- oost, zou voor overlast zorgen. Bezuinigingen in het streekver voer hebben niet geleid tot gro te knelpunten. Om die reden wil minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat een be drag van 10 miljoen gulden be steden voor de aanschaf van bussen die minder schadelijk zijn voor het milieu (schone bussen). Aanvankelijk had de Tweede Kamer het geld gereser veerd om op bedreigde plaatsen toch buslijnen in stand te kun nen houden. Doordat er minder geld be schikbaar is gesteld, hebben de streekvervoerders lijndiensten moeten opheffen of het aantal ritten moeten verminderen. Over het hele land heeft dat ge leid tot een daling van de voor zieningen met gemiddeld vier procent. In het weekeinde zijn de busvoorzieningen meer in- Maij wil andere bestemming 'knelpottengeld' gekrompen dan op werkdagen. Voorts is gebleken dat op het platteland meer is gesnoeid dan in stedelijke gebieden. Voor de NZH bedraagt de teruggang on geveer drie procent. Met nieuwe bezuinigingen in het vooruitzicht ziet Maij weinig heil in het aanspreken van de knelpuntenpot. Volgens de mi nister biedt financiële hulp voor slecht bezette lijnen slechts tij delijk soelaas, omdat deze door bezuinigingen op nieuw ter discussie komen te staan. Een extra ondersteuning voor het experiment met de tel- etaxi noemt de minister op dit moment voorbarig, omdat nog niet duidelijk is, welke rol de teletaxi kan spelen in gebieden met weinig openbaar busver- In een brief aan de Tweede Kamer suggereert Maij het geld te besteden aan de aanschaf bussen. Vanwege financieringssys teem van het busvervoer en de komende bezuinigingen heb ben de meeste streekvervoer ders investeringen in nieuw materieel uitgesteld. Dit gaat volgens Maij ten koste van de gewenste kwaliteitsverbetering bij het streekvervoer. Ook heeft het een vertraging tot gevolg in de aanschaf van schonere bus sen. Het geld is, aldus Maij, be ter besteed met de aanschaf van nieuwe bussen. Woordvoerder Luuk Jacobs van de NZH kan zich vinden in de redenering van Maij. „Ook wij hebben een pas op de plaats gemaakt wat betreft het investe ren in nieuw materieel, totdat er meer zicht is op de toekomstige geldstromen. Natuurlijk is dat een slechte zaak, die nooit te lang kan duren. Met het geld kunnen onge veer dertig nieuwe bussen wor den aangeschaft. amsterdam In elk geval twee van twaalf bij het Amsterdamse Scheepvaart museum geëxposeerde antieke gevels komen terug in het Am sterdamse stadsbeeld. Voorts wil een bankinstelling een gevel permanent binnenshuis ten toonstellen. Dat heeft de Stichting De Ver dwenen Stad, die deze expositie heeft georganiseerd, zaterdag bekendgemaakt.Het doel van de stichting is te zorgen dat de bij de Amsterdamse dienst mo numentenzorg opgeslagen an tieke gevels van gesloopte pan den weer in het stadsbeeld te rugkeren. In totaal zijn er acht gegadig den die van de gemeente Am sterdam voor 5.000 gulden een antieke gevel willen kopen om leiden/tilburg jrrrrri. -iTrrr^ Het ziekteverzuim bij busmaat schappijen kan tot circa dertig procent omlaag. Dat is gebleken bij experimenten in Gelderland en Noord-Brabant. Een en an der kwam gisteren aan de orde op het congres in Tilburg over 'verzuimpreventie en -reductie'. Daaraan werd ook door enige stafleden van de NZH deelgeno- M. Rietveld, beleidsmedewer ker personeel en organisatie NZH, wijst er op dat alle bus maatschappijen bezig zijn met begeleiding bij verzuim en dat nu resultaten worden uitgewis seld. Op het congres werden onder meer bedrijfsfitness en stress managementtraining ge suggereerd, waarmee volgens Rietveld positieve ervaringen zijn opgedaan. Bovendien is on derzoek gedaan naar de moge lijkheid om de werkbelasting van chauffeurs aan te passen. Bij twee busbedrijven hebben de ingevoerde maatregelen ge leid tot grotere betrokkenheid bij het werk en een sterke daling van het verzuim tot respectieve lijk 29 en 22 procent, aldus de stichting Project Beïnvloedbaar heid Verzuim (PBV) die het congres had georganiseerd. Ook was sprake van een aanzienlijke kostenbesparing. Rietveld wijst op het experiment in Noord- Brabant waarbij de conditie van de buschauffeur wordt afge stemd op de zwaarte van de buslijn en dienst. „Een jonge beginnende chauffeur krijgt het zwaarste pakket medewerker in leeftijd stijgt, wordt het pakket lichter. De be doeling is dat er zes tot acht gradaties komen voor veertig dienstjaren. In theorie is dit prachtig, maar in de praktijk zal het wel organisatorische proble men opleveren. Nu zitten wij bijvoorbeeld al met een te ge ringe instroom van jongeren. Maar de deelnemers aan de proef waren enthousiast, ze hadden minder gezondheids klachten en voelden zich beter. Toch is moeilijk te bewijzen dat uitsluitend door deze aanpak het verzuim zo omlaag is ge gaan. Er kunnen ook andere factoren een rol hebben ge speeld. Daarom wil PBV verder onderzoek doen." die op een bestaand pand te zeJten. Maar het is nog niet ze ker of alle aanvragen kunnen worden ingewilligd omdat in sommige gevallen dan de gevel in een nieuwbouwbuurt terecht zou komen, wat niet de bedoe- ling is. De bedoeling is het historisch stadsbeeld van Amsterdam te versterken. De tentoongestelde ornamenten van twaalf gevels uit de zeventiende en achttien de eeuw zijn geselecteerd uit de restanten van zeker zo'n hon derd gevels van panden die de laatste decennia in Amsterdam zijn gesloopt. De toestand van de opgeslagen overblijfselen verslechtert echter gestaag om dat zij niet worden onderhou den. De expositie van de twaalf gevels wordt wegens het succes verlengd tot maart of april vol gend jaar. Piloten boos om gewijzigde reclameregels den haag n kuys AGENDA Zwervende winkelwagens zijn bij veel supermarkten Proef bij Konmar slaat aan paul van der koou In een Haags filiaal van supermarktketen Konmar brengen verstandelijk gehandicap ten de winkelwagentjes terug die klanten la ten zwerven. Ze voelen zich verantwoorde lijk en hebben veel lol in hun deeltijdbaan, zegt een begeleider. In het Katwijkse filiaal lijkt zo'n initiatief niet direct nodig omdat klanten, anders dan in Den Haag, hun wa gentje keurig terugbrengen. „Katwijkers zijn netjes en weten van wie de spullen zijn. Bo vendien hebben we al iemand lopen die de weinige zwerfwagentjes terugbrengt". Toch noemt assistent-bedrijfsleider R.J. van der Heijden het een prima initiatief om ver standelijk gehandicapten werk te geven. En als er dus een klusje opduikt dat ze kunnen doen, houdt hij zich aanbevolen. Volgens een woordvoerder van het Kon- mar-hoofdkantoor, blijft de proef voorlopig beperkt tot Den Haag. Tol de jaarwisseling wordt proefgedraaid in de Anemoonstraat. Als die proef slaagt, kunnen gehandicapten ook aan de slag in twee andere filialen in de hofstad, waar het probleem eveneens speelL Verder zijn er plannen om verstan delijk gehandicapten vakken te laten vullen of flessen te laten sorteren Verantwoordelijk voor planning en uit voering is de Haagse stichting dagvoorzie ningen Dr. Schroeder van der Kolk. Deze stichting constateerde aan de ene kant dat veel werk niet gebeurt en er aan de kant ge handicapten zijn bij wie de kwaliteiten on voldoende worden uitgebuit. Vandaar dat de stichting een kwekerij, een winkel, een atelier en een theatergroep opzette. En nu dus werk in de winkel. „Als het even kan is het toch prachtig als gehandicapten kunnen meedraaien in de samenleving? Bij de Konmar kèn dat", zegt de directeur van de stichting, H. Beelen. „We zijn nu zo'n drie maanden bezig en de deelnemers zijn razend enthousiast. Ze voelen zich nódig. Ze hebben een'baan en een identiteit: een naambordje met daarop de naam Konmar. Ze eten mee in de be drijfskantine en hebben, net als het andere personeel, een kast voor hun kleren. Ze ho ren er, kortom, helemaal bij." Salaris krijgen ze niet. maar de directeur bestrijdt kritiek van gehandicaptenorgani saties als zou hij ze uitbuiten: „Extra bege leiding en taxikosten vergen 15.000 gulden meer dan de Konmar vergoed!. Beloning is dus compleet onmogelijk." Na januari hoopt hij dat de Konmar gehandicapten in dienst neemt, maar het bedrijf blijkt daar niets voor te voelen. „Het wordt veel te duur als we ook de begeleiders in dienst moeten nemen", zegt een woordvoerster. Bovendien voldoet haar bedrijf al aan het vriendelijke verzoek van het rijk om een be paald percentage gehandicapten in dienst te hebben: twee tot vijf procent van het per soneelsbestand. „Waar het vooral om gaat is dat we zien dat gehandicapten mogelijkheden hebben. Ik weet heus wel dat de samenleving niet op ze zit te wachten, maar dat idee moeten we openbreken." Vandaar dat de proef tot in de puntjes verzorgd moet zijn. DINSDAG 14 SEPTEMBER Leiden Gespreksavond voor mensen bij wie het onlangs is uitgekomen dat ze ho- mo-sexueel zijn. gebouw COC. Lange- gracht 65. aanvang 20 00 uur Lisse Biieenkomst van de Numismatische Kring Bloembollenstreek in het Poel- huys, Vivaldistraat. o a. ledenverga dering en een muntenveiling, ook met-leden zijn welkom, zaal open 19.00 uur Warmond vang 20.00 uur WOENSDAG 15 SEPTEMBER Kinderkledingbeurs in buurthuis Cor nells Joppensz. Oppenheimstraat 6a, van 13 30 tot 16 00 uur Sporten voor mensen met CARA o.l.v een fysiotherapeut in Gymzaal 'De Brug'. Wassenaarseweg. van 16.00 tot 17.00 uur Informatie-avond over de cursus 'op voeden van pubers door alleenstaan de ouders' bij het Fiom-bureau. Lan- gegracht 65a, aanvang 20.00 uur. Jaarlijkse NZH-avond van de Ned. Ver van belangstellenden in het spoor-en tramwegwezen afd Rijn land. zaal busmaatschappij NZH. Rijnsburgerweg 1aanvang 20.00 Noordwijk Informatieavond van de Voedings bond FNV. A van Royenstraat, aan vang 19 30 uur Gemeenteavond van de Ichtuswijk in Dorpscentrum De Rank, Golfbaan, aanvang 20.00 uur Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', Recordpoging aerobicdansen in Congresgebouw Den Haag Onder leiding van Debbie Jenner zullen meer dan 1610 per sonen zondag om 12.00 uur een uur lang actief zijn met aero bicdansen in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Doel van de massale dans is een plaats te verwerven in het Groot Guinness Book of Records. Het record staat thans op 1510 personen, dus op 19 september zal dit record met ten minste 100 deelnemers verbeterd moeten worden. Alle deelnemers moeten het de hele periode vol houden. Inschrijven voor het evenement kan vanaf 10.30 uur in de Jan Steenzaal van het Nederlands Congresgebouw. aanvang 19 45 u Gedeputeerde staten van Noord-Holland vinden dat het kabinet ten onrechte heeft ver zuimd het college te raadplegen over een beslissing over de lan delijke normering voor het nachtelijk lawaai van vliegtui gen. Ook nadat het besluit was gevallen, werd het provinciebe stuur niet geïnformeerd, zodat het nieuws uit de media moest worden vernomen. GS hebben hun grieven inmiddels per brief overgebracht aan minister Al ders van Vrom. Een en ander blijkt uit de beantwoording van schriftelijke vragen van het PvdA-statenlid P. van der Gaast. Het kabinetsbesluit betreft de hoeveelheid vliegtuiglawaai waaraan huizen 's nachts mo gen worden blootgesteld. De stichting Natuur en Milieu en de Vereniging van Neder landse Luchtvaartondernemin gen (VNLO) hebben grote be zwaren tegen de nieuwe ont werpregeling van minister Maij- Weggen voor het reclamevlie- gen. De reclameviiegers van de VNLO hebben al gedreigd de rechter in te schakelen als de Tweede Kamer instemt met de plannen van Maij om geluids overlast van reclamevliegtuigjes te verminderen. Natuur en Milieu hekelt het toestaan van reclamevliegen op zondag. Beide partijen zijn veront waardigd over wijzigingen in de aanvankelijk opgestelde rege ling, waardoor Maij zou zijn af geweken van eerder gemaakte afspraken. Aanvankelijk had de VNLO een overeenkomst met de Rijksluchtvaartdienst over een vermindering van het la waai van reclamevliegtuigen. Aldils konden de reclamevlie gers een voorgenomen verbod op het vliegen op zondag voor komen. In de nieuwste ont werpregeling heeft het ministe rie echter een andere methode opgenomen om het vliegtuigla waai te meten. De VNLO vreest nu dat alsnog veel vluchten on mogelijk worden gemaakt. Volgens Natuur en Milieu is haar een door de minister toe gezegd verbod op het vliegen op zondag door de neus geboord. De stichting blijft overigens voorstander van een algeheel verbod op reclamevliegen. Zo lang die wens niet in vervulling gaat, dringt Natuur en Milieu aan op een minimum vlieg hoogtevan 1500 meter. Eerst op die hoogte is boven woongebie den de lawaaioverlast aanvaard baar. meent de natuurbewe- ging- Natuur en Milieu protesteert eveneens tegen de in de ont werpregeling opgenomen mo gelijkheid om ook 's avonds het reclamevliegen toe te staan. Op grond van de nu geldende regc ling is dat momenteel verbo den. Ook plaatst de stichting vraagtekens bij de door Maij ge stelde geluidseisen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18