Kans op nieuw overdekt bad in Rijnwoude slinkt 'Mysterie van de Waddenzeelangzaam ontrafeld in Alphen Rijn- en Veenstreek Rijnwoude koopt land voor aanleg plas of baggerdepot Hennepkwekerijtje opgerold Opschudding rond eiland in de Veen DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 Brand door werk aan dak alphen aan den rijn Het dak van een huis aan de Korenmolen in Alphen is gistermiddag licht beschadigd door brand. Die ont stond bij werkzaamheden op het dak, waarbij isolatiemateriaal vlam vatte. De AJphense brandweer was na korte tijd de brand meester. Inbraak tijdens vakantie alphen aan den run Bij een inbraak in een woning aan de Marga Klompéstraat in Alphen zijn sieraden en geluidsapparatuur ge stolen. De daders braken de achterdeur open. De inbraak werd ontdekt door de sleutelhouder, de bewoners zijn met vakantie. Waarschijnlijk hebben de daders in het weekeinde hun slag ge slagen. Dieven nemen vaten bier mee langeraar De Langeraarse voetbalvereniging Altior is zondag avond drie vaten bier kwijtgeraakt. De fusten stonden in een kraam van de braderie rondom de kerk. De dieven sloegen in een onbewaakt ogenblik hun slag. Autokraken in Oude Wetering oude wetering» Drie personenauto's die stonden geparkeerd bij winkelcentrum De Meerkreuk in Oude Wetering zijn in de nacht van zondag op maandag opengebroken. Gestolen werden ge luidsapparatuur en een jas. hazerswoude marieta kro ft Een boterplas. Ruilobject voor boeren of soms toch een bag gerdepot? Wat de gerqeente Rijnwoude in de toekomst met het land wil doen is nog niet bekend. Maar ze grijpt wel de mogelijkheid aan om twee te koop staande stukken land in de Hazerswoudse Boterpolder aan haar bezit toe te voegen. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor om de ruim 5,5 hectare grond voor een bedrag van ruim een kwart miljoen gulden aan te kopen van de familie Verbeij uit Ha- zerswoude-Dorp. De percelen grond bestaan uit een dijkli- chaam en een stuk grond. Het land zou gebruikt kun nen worden voor de aanleg van een plas. Door het bureau Zandvoort is enige tijd geleden een structuurvisie voor Rijn woude samengesteld. Een van de projecten die daarin werden geïntroduceerd was de aanleg van een plas in de Boterpolder. Deze zogenoemde Boterplas zou behalve voor recreatie ook als waterreservoir voor de sier teelt kunnen dienen. De raad moet nog besluiten of de plas er daadwerkelijk komt. Ook heeft de gemeente over wogen om op het land een baggerdepot aan te leggen. In mei heeft de raadscommissie ruimtelijke ordening daarover in beslotenheid vergaderd. Wethouder P. van der Werf be toogde toén dat 'het noodzake lijk is dat er ergens in de ge meente, een baggerdepot komt te liggen omdat men anders in de toekomst voor het blok komt te staan en dit nergens meer kwijt zal kunnen.' Vol gens de wethouder ligt het land van Verbeij erg gunstig om er een baggerdepot aan te leggen. „Nu ligt de kans een dergelijk depot te realiseren", sprak Van der Werf tijdens die commis sievergadering. „en het is maar de vraag of deze kans zich weer, binnen afzienbare tijd zal voordoen." De commissiele den bleken over het algemeen positief te staan tegenover de realisering van een baggerde pot. Inmiddels is de gemeente Rijnwoude min of meer terug gekomen van dat idee. Volgens ambtenaar P. Bakker zitten er toch wel erg veel haken en ogen aan het plan. Een bagger depot zal veel commotie geven onder de bevolking, veronder stelt hij. Het is bovendien nog niet eens bekend of de grond wel geschikt is voor zo'n depot. Bovendien is de aanleg van een baggerdepot erg kostbaar. Het verdient de voorkeur om het baggerdepot in regionaal ver band op te richten, aldus Bak ker. Als zowel de realisering van het baggerdepot als de Boter plas niet doorgaat, dan heeft de gemeente het land in ieder ge val nog als ruilobject voor de agrariërs achter de hand. Dat volgens Bakker kan wel eens goed van pas komen als de ge meente andere stukken land in bezit wil krijgen. Protest tegen verwijdering van stacaravan aan Galgekade De PvdA-fractie in Rijnwoude is niet langer voorstander van de bouw van een nieuw zwembad in Hazerswoude- Rijndijk. In een brief aan de andere raadsfracties en B en •W schrijft ze dat de voorkeur nu uitgaat naar een beperk te renovatie van het overdekte zwembad De Dolfijn e'n het openhouden van de openluchtbaden De Hazelaar in Hazerswoude-Dorp en het PWA-bad in Koudekerk. Ook de SGP/RPF-fractie en het CDA beraden zich op hun standpunt om een nieuw overdekt bad te bouwen. De kans dat Rijnwoude een nieuw overdekt zwembad krijgt, lijkt hiermee klein geworden. De sociaal-democraten vinden het niet meer verantwoord om de twee openluchtbaden te slui ten. PvdA-raadslid G. van der Lecq-de Knikker wijst er op dat de discussie over de zwemba den te lang heeft geduurd. „In middels zijn grote aantallen mensen aan de slag gegaan om de Hazelaar en het PWA-bad open te houden. In Hazerswou de-Dorp is de gehele organisatie deze zomer in handen geweest van vrijwilligers en in Koude kerk aan den Rijn is men be gonnen met het vormen van een fonds om eventueel nood zakelijke investeringen in te kunnen doen." Volgens de par tij willen deze vrijwilligers ook de komende jaren doorgaan om het zwemmen in de open lucht te handhaven. „Gezien de reac ties en acties van de mensen is het nu eigenlijk onverantwoord om tot sluiting van de open zwembaden over te gaan", meent de PvdA. Vervolgens wijst de fractie in de brief op de slechte financiële situatie van de gemeente. Het zal ze niet verbazen als blijkt dat er nog meer moet worden bezuinigd dan de 900.000 gul den waar nu nog sprake van is. Het is daarom te duur voor de gemeente om twee openlucht baden open te hpuden en te vens een nieuw bad te bouwen, aldus de PvdA. Tijdens een verhitte discussie in de raad van eind juni toon den de socialisten zich samen met het CDA en de SGP/RPF nog voorstander van de bouw van een nieuw bad. De fracties veronderstelden dat handha ving en daarmee de kosten van renovatie van de drie baden ho ger uitkwamen dan de bouw van een nieuw beperkt wed- strijdbad. Burgemeester M. Boelen was het zo oneens met deze beslissing dat hij de pro vincie heeft gevraagd om ver nietiging van het raadsbesluit. Die bepaalde dat de gemeente eerst dekking voor de uitgave moet aangeven voordat ze toe stemming geeft om een nieuw zwembad te bouwen. Boelen heeft vervolgens de fracties op gedragen die dekking aan te ge ven. De zwembaddiscussie wordt volgende week in de raadscom missie financiën voortgezet. In een eerste reactie zegt SG- P/RPF-raadslid J. Matze dat ook zijn partij erover denkt om af te zien van een nieuw zwembad. „Eind juni wisten we nog niet dat De Hazelaar definitief zou openblijven. Gezien die gewij zigde situatie, gaan wij ons deze week ook nog eens beraden over de zwembaden." W. Boevé (CDA) wil de brief van de PvdA eerst in het fractie-overleg bren gen, voordat hij commentaar geeft. Een illegale stacaravan bij een kwekerij aan de Galgekade in Roelofarendsveen moet van de gemeente Alkemade worden verwijderd. De eigenaar laat het er echter niet bij zitten en heeft bezwaar ingediend. De caravan, met afmetingen van drie bij acht meter en een hoogte van 2,5 meter, wordt permanent be woond door de dochter van de kweker. Deze werkt mee in het bedrijf van haar vader en wil de kwekerij te zijner tijd overne men. Circa drie jaar geleden heeft de eigenaar van het bedrijf in het kader van de zogeheten glastuinbouwreconstructie, for se investeringen moeten ple gen. Omdat het belangrijk is dat de dochter dichtbij de kwekerij woont en een tweede bedrijfs woning nog niet is op te bren gen, heeft ae familie ervoor ge kozen een stacaravan bij het be drijf te plaatsen. Burgemeester en wethouders van Alkemade wijzen de eige naar er echter op dat hiervoor een bouwvergunning vereist is. De gemeente is ook niet bereid om alsnog een vergunning te verlenen omdat dat in strijd is met het ter plaatse geldende be stemmingsplan. Ook daar is de Veender het niet mee eens. Zijn raadsman wijst B en W er op dat er in de buurt ook een sta caravan voor vergelijkbare doel einden is neergezet. In dat geval zou er wel een vergunning zijn verleend. De commissie bezwaar en be roep buigt zich in oktober over het bezwaarschrift van de eige naar van de caravan. ter aar men. Tegen de eigenaar van het tuintje, een 31-jarige Langeraar- De politie heeft gisteren op het der, werd proces-verbaal opge- volkstuinencomplex aan de Pa- maakt. In totaal ging het om vijf radijsweg in Ter Aar een aantal vierkante meter. De planten zijn hennepplanten in beslag geno- vernietigd. Eigenaar moet bouwsels verwijderen Kweker L. van Klink moet de steiger in aanbouw op zijn ei land aan de Noorderhemweg afbreken. Ook de schuur moet tegen de vlakte. Bovendien moet Van Klink een vouwwagen van het terrein verwijderen en mag op het eiland niet meer worden overnacht. In niet mis te verstane bewoordingen heeft de gemeente Alkemade dit de Veense eigenaar opgedragen. De Veender is diep ongeluk kig en heeft in een brief aan de gemeente bezwaar gemaakt. De commissie bezwaar- en de be roepsschriften behandelt het bezwaarschrift in oktober. De ellende voor Van Klink be gon toen C. Arbouw, die tegen over het eiland woont, begin maart bemerkte dat er een stei ger op werd gebouwd. In een brief aan de gemeente sprak ze haar verontrusting uit, waarop de gemeente een onmiddellijke bouwstop afkondigde. Arbouw vindt de steiger niet passen in de omgeving. „Het betreft hier een eilandje dat tot enige tijd geleden een prachtig stuk na tuurschoon was, waar veel vo gels een broedplaats vonden", zo legt ze haar bezwaren uit. Ook uitte ze haar ongenoegen over het feit dat het eiland wordt gebruikt als recreatieter rein. Ieder weekeinde is het erg druk op het eilandje met als ge volg lawaai en waardevermin dering van haar huis. Boven dien belemmert de steiger haar uitzicht. Verder wijst zij in de brief op de illagele aanwezig heid van de vouwwagen en twee schuurtjes en een toilet. Van Klink weerspreekt dat er op het eiland sprake is van re creatie die in strijd is met het bestemmingsplan. „Ik heb er nog nooit overnacht en ben het niet van plan ook." Hij is bereid om de vouwwagen te verwijde ren en wil alsnog vergunning aanvragen voor het schuurtje dat er al sinds 1984 staat. Het toilet is volgens hem, met het oog op de openbare eerbaar heid en de fatsoensnormen, geen overdreven voorziening op het eiland. Voor de aanlegsteiger heeft de eilandeigenaar een vergunning van het waterschap. Volgens Van Klink zijn in de buurt meer voorbeelden van bouwsels die in strijd zijn met het bestem mingsplan. „Ik voel mezelf net barbertje die moet hangen. Dat is niet eerlijk. Als er echt iets moet veranderen, hanteer dan het motto 'gelijke monniken, gelijke kappen'. Dat zou de po litiek en de geloofwaardigheid daarvan ten goede komen." Het eilandje bij de Noorderhemweg in Roelofarendsveen. FOTO BEN DE BRUYN 'Archeologie onder water' wellicht naar Lelystad De afdeling archeologie onder water van de Rijksdienst Bodemonderzoek (ROB) aan de Ei kenlaan in Alphen wordt waarschijnlijk binnen twee jaar overgebracht naar Lelystad. In Lely stad wordt een nieuw centrum voor scheepsar cheologie gevestigd. De benodigde grond is al door het ministerie van WVC aangekocht. Wanneer de eerste paal de grond in gaat, is nog niet bekend. De ROB heeft nu twee afdelingen: in Ketelhaven en de werkplaats in AJphen. In Ketelhaven wordt onderzoek gedaan naar sche pen die in de drooggelegde polders zijn gevon den. Ook is daar het museum voor scheepsar cheologie gevestigd. Zowel de ruimte in Ketel- haven, als die in Alphen zijn te klein om beide afdelingen in onder te brengen. Resten eeuwenoud graanschip minutieus onderzocht alphen aan den run kees van kuilenburg Het schilderij van Pieter Brueg hel is voor onderzoeker Thijs Maarleveld een aardige maat staf. Het in het Scheurrak bij Texel gezonken graanschip is mogelijk vergelijkbaar met wat Breughel op het doek heeft ge zet. Dat wijzen de eerste vondsten althans uit. Maar Maarleveld moet nog wel even geduld hebben. Pas over een jaar of drie is het graanschip volledig geborgen. Maarleveld is hoofd van de afdeling archeologie onder wa ter van de Rijksdienst Oud heidkundig Bodemonderzoek (ROB). In het voorjaar en de af gelopen zomer is hij veelal te vinden geweest op en in het wa ter bij Texel. Als het weer niet geschikt is, is de onderzoeker aan het werk in de werkplaats van de ROB-afdeling in Alphen. Daar worden de omhoog ge brachte voorwerpen natgehou- den, onderzocht en vervolgens in kaart gebracht. Zoals punt gaaf eetgerei, heidebezems, modieuze schoenen en kle- dingresten. En uiteraard veel hout. Buitgemaakt in tot dusver zo'n 170.000 bodemminuten, zoals de gegevens van Maarle veld duidelijk maken. Het dui ken gebeurt onder soms moei lijke omstandigheden. „Vaak zie je helemaal niets. Ook al gaat het om een vindplaats van zo'n 40 bij 40 meter. Dan ben je aan gewezen op kunstlicht." In dit geval gaat het om een aan het eind van de zestiende eeuw bij Texel vergaan graan schip. Vermoedelijk gezonken in de winter van 1593-1594. „In die winter zijn er zo'n 70 sche pen bij Texel vergaan. Onderë andere van de Amsterdamse dichter en graanhandelaar Roe mer Visscher. Bij die ramp ver loor hij een aantal schepen. Niet voor niets noemde hij zijn even later geboren dochter dan ook Marja Tesselschade", ver telt Maarleveld. In 1984 gaf de zee één van zijn vele geheimen prijs. Een geheim dat jaren door het fijne Waddenzeezand werd vastge houden en geconserveerd. Het schip werd gevonden door de Texelse garnalenvisser Alfons Boom, die duiker Hans Eelman van zijn vondst op de hoogte gebracht. Vanaf 1987 zijn Maar leveld en zijn mensen er bij be trokken. Het team bestaat uit een ploeg van vijf vaste krach ten, aangevuld met vrijwilligers of mensen die voor een bepaal de periode worden ingehuurd. Een en ander wil niet zeggen dat er in de afgelopen zes jaar ook constant is gewerkt. Als er een spoedeisende klus is, krijgt die prioriteit. „Toch is er wel veel duidelijk geworden", ver telt de onderzoeker. „Aan de hand van de jaarringen in het hout weten we dat het schip is gebouwd van eikenhout dat af komstig is uit het gebied op de grens van Nederland en Westfa- len." Een bulkschjp dat speciaal was gebouwd om tegen zeer voordelige prijzen graan mee te vervoeren. „De Hollanders wa ren indertijd de vrachtvaarders van Europa", legt Maarleveld uit. Zo is inmiddels ook veel dui delijk over de herkomst van het in het ruim van het schip ge vonden graan. „In het graan za ten allerlei resten van onkruid. We hebben kunnen achterhalen dat het om onkruid gaat dat voorkomt in het huidige Poolse Oostzeegebied. Dus ook het graan komt uit dat gebied." Uit het onderzoek in AJphen blijkt dat de bouwwijze sterk af wijkt van schepen die in diezelf de periode elders in Europa werden gebouwd. „Vooral dat maakt het zo interessant. Uit eindelijk is ons eerste doel om kennis te vergaren over de scheepsbouw uit die tijd." Het onderzoek staat ook internatio naal in de belangstelling. „Over ons werk bij Texel en Alphen publiceren wij vrij veel", zegt Maarleveld. Als de gevonden voorwerpen en houtresten zijn onderzocht en in kaart gebracht, verdwij nen ze niet in een vuilcontainer. Alles wordt keurig opgeslagen onder de grond in de buurt van Nijkerk. „Op een diepte van 1,20 meter. Daar zit al grondwa ter, zodat alles prima kan wor den bewaard", legt de onder zoeker uit. „Wellicht graven we over een jaar of wat de boel weer op als we het graanschip gaan herbouwen, maar zover zijn we beslist nog niet." Thijs Maarleveld bij één van de vele vondsten in de werkplaats in Alphen. „Het onderzoek van de resten heeft al veel opgeleverd." FOTO'BENDE BRUYN

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17