Leiderdorp wil graffiti aanpakken Comité Rijnoord: de stellingen zijn betrokken Loterij op school voor reisje naar Polen Regio Bewoonster Berbice vreest verzakking door grondwerk Ook deze Astra huur je bij Voetballers ASC komen niet opdagen de, kie*#*! SEAT IBIZA 1.3 CL DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 chef gert visser. 0 Leidse dekschuit drijft af voorschoten Een losgeslagen dekschuit in de Vliet ter hoogte van de Peppellaan in Voorschoten heeft de politie gistermiddag handenvol werk bezorgd. De boot was eigendom van een Leids bedrijf, maar was losgeslagen en afgedreven naar Voorschoten. F let lukte de vaardienst van de politie niet om de boot zelf weg te slepen. Er moest een speciale sleepboot aan te pas komen om de klus te klaren. Politie haalt auto van de weg wassenaar Een 53-jarige automobiliste uit Leiden is vannacht in Wassenaar door de politie van de weg gehaald. Haar auto bleek niet APK gekeurd, niet verzekerd en had ook geen geldig deel drie. De aanleiding voor de aanhouding, die werd verricht op de Rijksstraatweg, was een kapotte voorlamp. De wagen is door de politie in beslag genomen. Insluiper slaat toe tijdens lunchpauze oegstgeest Een insluiper heeft gisteren tijdens de lunchpauze zijn slag geslagen in een dagverbljf voor gehandicapten aan de Prins Hendriklaan in Oegstgeest. Terwijl de gasten zaten te eten werden jassen en tassen doorzocht. De buit bestond uit geld, cheques, rijbewijzen en ander klein goed. Inbraak in plezierjachten warmond Twee plezierjachten in de Hollede, nabij het Bos van Krantz, in Warmond zijn gisteren bezocht door inbrekers. Uit een jacht werden goederen ter waarde van 1100 gulden gestolen. Uit de andere boot een benzinetank. In beide gevallen hadden de daders het slot van een achterluik opengebroken. voorschoten Bewoonster H.D. Begeer van landgoed Berbice aan de Leids- eweg-Noord (naast de zilverfa- briek) in Voorschoten vreest verzakking van een deel van haar woning door sanerings werkzaamheden bij de naastge legen boerderij 'Wie kan keeren de Hand des Heeren'. De bo dem en het grondwater bij de boerderij zijn vervuild met olie en kwik, en worden binnenkort schoongemaakt. Het grondwa ter wordt gezuiverd door bron bemaling. Als daarbij het grond waterpeil zakt, zou Berbice 'schade kunnen oplopen. ,,De tuinmuur en de orangerie be vinden zich op twaalf meter af stand van de werkzaamheden. Dat brengt enorme risico's met zich mee", aldus mevrouw Be geer gisteren tijdens een verga dering van de commissie finan ciën. Huize Berbice is niet on derheid en staat op een zand plaat. Mevrouw Begeer wees de wethouder financiën erop dat Voorschoten wel eens enorme schadeclaims kan verwachten. De wethouder beloofde precies na te vragen of er risico's zijn, voor de werkzaamheden begin- Auto- en Motorverhuur MultiRent far** *vcr '■&*- De gemeente Leiderdorp gaat ernst maken met de be strijding van graffiti. B en W zijn het gekladder meer dan beu en trekken voortaan 20 mille per jaar uit om de verf te verwijderen. Verder komen er gesprekken mét winke liers over de verkoop van spuitbussen verf. De gemeente wil vanaf komend jaar haar steentje bijdragen aan de bestrijding van de graffiti. De politie heeft er de laatste twee jaar al extra aandacht aan be steed en nu is het de beurt aan de gemeente. Althans, dat meent burgemeester J. de Bruin die de criminaliteitsbestrijding in zijn portefeuille heeft. Hij wil jaarlijks 20.000 gulden uittrekken voor de bestrijding van het gekalk. „Dat wordt door ons allemaal als bijzonder ont sierend ervaren." De Bruin ver wacht allereerst veel van het schoonmaken van objecten die nu nog zijn besmeurd met tek sten en tekeningen. „De prak tijk leert dat een schone muur minder tot graffiti uitnodigt dan eentje waarop al is geklad. Wie het schoonmaakwerk gaat uitvoeren is nog onbekend. De Bruin denkt dat de gemeen te dit werk uitbesteedt. „Het lijkt me niet voor de hand liggen dat we het zelf doen, dat kan wel eens duurder uitvallen dan een opdracht geven." De ge meente Leiden laat de reiniging van gevels over aan de Zijlbe- drijven. Het is niet uitgesloten dat Leiderdorp dit voorbeeld volgt. Het bedrag van 20.000 gulden dat in de begroting is opgeno men, betreft volgens de interim- burgemeester een schatting. „We weten nog niet hoeveel het gaat kosten. Ik kan me zelfs voorstellen dat de kosten het ene jaar hoger uitvallen dan het andere." Hoewel het graffiti-probleem in Leiderdorp nog niet te verge lijken is met de situatie in de steden, loopt het gespuit zo langzamerhand wel de spuiga ten uit, zo meent De Bruin. Pro bleemlocaties zijn vooral de fietstunnel onder de provinciale weg Leiden-Roelofarendsveen en de omgeving van het ge meentehuis. Een van de problemen bij de bestrijding is volgens De Bruin het gemak waarmee de spuit bussen te verkrijgen zijn. „Veel winkeliers zetten ze in uitstal lingen buiten de winkel. Dat maakt het gemakkelijk om ze, laat ik zeggen 'proletarisch' te vergaren." De burgemeester wil op korte termijn met de mid denstanders overleggen over een andere plaats voor hun verfbussen. Hij ziet vooralsnog weinig heil in het verbieden van verkoop van spuitbussen aan minderjarigen. Dit zou eventu eel kunnen via de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). „Dat is niet zo snel te regelen. En daarbij verwacht ik meer van gesprekken met winkeliers." De fietstunnel onder de provinciale weg S5 is een van de locaties in Leiderdorp waar veel overlast is van graffiti. ALPHEN AAN DEN RUN MARIETA KROFT Het Comité Rijnoord heeft de afgelo pen periode nog weinig kunnen berei ken bij de diverse instanties die zich bezighouden met de problemen rond het Alphense ziekenhuis. Het comité heeft onder andere gesproken met de directie van het Rijnland Ziekenhuis, de zorgverzekeraars en de provincie. „Het lijkt niet gemakkelijk om de inge nomen standpunten te veranderen", schrijft voorzitter K. Goudzwaard van het Comité Rijnoord. „De directie ver wijst naar de bestaande geldverschaf- fers, de zorgverzekeraars naar de nu eenmaal bestaande situatie en de pro vincie zegt dat ze afhankelijk is van de uitkomst van het Regionaal Overleg Ziekenhuizen." Het comité is in mei opgericht en is een samenwerkingsverband van 20 or ganisaties, zoals maatschappelijke in stellingen, ouderenbonden, patiënten verenigingen, alle politieke partijen, professionele hulpverleners onder wie verloskundigen en huisartsen. Het stelt zich ten doel om een volwaardig zie kenhuis in Alphen te behouden. Op dit moment strijdt het comité vooral voor het behoud van de klini sche kindergeneeskunde en verloskun de in Alphen. De ziekenhuisdirectie is van plan om deze afdeling in novem ber naar het St. Elisabeth in Leiderdorp over te hevelen. Verder meent het co mité dat de huidige overcapaciteit (1550 bedden) in de Leidse regio en de minimale omvang in de Alphense regio (100 bedden) moet verdwijnen. Er moet een gefaseerde herverdeling van de bedden worden doorgevoerd, vindt het comité. Het Regionaal Overleg Ziekenhuizen vergadert momenteel over de planning van de ziekenhuizen in de regio Zuid- Holland-Noord. In dit overleg partici peren ziekenhuizen uit de regio, zorg verzekeraars, de provincie en het pa tiënten/consumentenplatform. Op ba sis van dit overleg stelt de provincie een advies op over de toekomstmoge lijkheden van Rijnoord aan staatssecre taris Simons. Naar verwachting komt de provincie daar nog dit jaar mee. Tot grote spijt van het comité mag het niet bij het regionaal overleg aan wezig zijn. Het verzoek is afgewezen. Ten eerste omdat in het regionale overleg geen plaats is voor plaatselijke groeperingen en ten tweede omdat er politieke partijen in het comité zijn vertegenwoordigd. De politiek heeft andere manieren om invloed uit te oe fenen. Het comité Rijnoord gaat de komen de weken de bevolking van Alphen ac tief informeren over de de consequen tie van het ontbreken van een volwaar dige ziekenhuisvoorziening in Alphen en de plannen die het comité heeft om hierin verandering aan te brengen. Een eerste presentatie van het comité is morgen tijdens op de jaarmarkt. Be zoekers kunnen de uitgangspunten on derschrijven en zich aanmelden voor toekomstige activiteiten. Daarnaast kunnen zij het comité financieel steu nen. Tijdens de jaarmarkt is er ook een prijsvraag voor het bedenken van een relevante slogan waarmee het comité zich kan presenteren. In oktober ver schijnt een speciale krant over de pro blematiek. Verder blijft het comité pra ten met belangrijke instanties om de noodzaak van een volwaardig zieken huis in Alphen onder de aandacht te brengen. De gelukkigen die na loting werden aangewe; mensen vaak een beetje Duits spreken. Onze leerlingen krijgen die taal in het tweede jaar voor het eerst, terwijl derdejaars er dan al een jaar lang les in heb ben gehad. Verder kunnen we vierdejaars in hun examenjaar niet belasten als er een eventu eel tegenbezoek komt." De busreis gaat minstens veertien uur duren. Met een touringcar zal het gezelschap bijna duizend kilometer rijden. Maar Duinzigt kan bogen op ruime ervaring met tripjes naar het buitenland. „We zitten volop in de buitenlandse rei zen", aldus Van Woerden. „Bij na ieder jaar gaan de vierdejaars wel ergens heen. Zo zijn ze al in Berlijn. Londen en Parijs ge weest.' De Rooms Katholieke Scho lengemeenschap Duinzigt is met 815 leerlingen de grootste e te gaan naar de Poolse zusterstad Grodzisk. De Oegstgeester voetbalvereniging ASC heeft op het laatste moment de reis naar de Poolse stad Grodzisk afgezegd. ASC zou in de nieuwe zus terstad van Oegstgeest een vriendschappelijke wedstrijd spelen, maar er waren te weinig auto's en bovendien slechts negen voetballers. Volgens gemeentewoordvoerder B. Rozemond was de afzegging 'gênant'. „We waren met een delega tie in Polen toen de afzegging binnenkwam en hebben het daar moeten uitleggen. Het hele dorp hing vol affiches. Het was erg pijnlijk." Ook een woordvoerder van de voetbalvereni ging betreurt de afzegging. „De gemeente zal niet blij zijn met onze daad", vreest hij. „Vol gende keer als er wat is zullen ze niet zo gauw naar ons toekomen. En terecht." De sportieve reis van ASC zou de eerste zijn sinds de steden band tussen Oegstgeest en Grodzisk tot stand kwam. Volgens Rozemond is ASC nu eerst zelf aan zet. „Ze zouden de voetbalvereniging van Grodzisk hier kunnen uitnodigen." De Oegstgeester delegatie heeft in Grodzisk de samenwerkingsovereenkomst tussen de twee gemeenten ondertekend. De uitwisselingen met de Poolse stad moeten dit jaar op gang komen. De Oegstgeester IVO/MAVO Duinzigt gaat in de herfstvakantie met dertig leerlingen. MAVO van Nederland. Officieel LAVO en MAVO. Dat betekent krijgen. Zo zijn er aparte groc- heet het een IVO (individueel dat de leerlingen in tempogroe- pen voor langzame, iets snellere voortgezet onderwijs) voor pen hun lesstof aangeboden en snelle leerlingen. Vooraanstaande ontwerpers op beurs Duindigt wassenaar Ruim 50 vooraanstaande de corateurs, antiquairs, desig- chitecten tonen hun collec ties op de vierde Residence Woonbeurs in Wassenaar. Ie dereen kan het evenement voor 15 gulden bijwonen op de Renbaan Duindigt van woensdag 15 tot en met zon dag 19 september. Het aanbod is behoorlijk gevarieerd, van complete huizen en interieurs tot spie gels, vloeren, tegels en stof fenEén van de meest voor aanstaande hedendaagse ontwerpers, André Dubrcuil, exposeert zijn in zeer gelimi teerde serie uitgebrachte ontwerpen. Hij creëerde on der meer de beroemde Spine Chair en de glasontwerpen uit de Lacrima-serie. i Vorig jaar kwamen er zo n 20000 belangstellenden op de beurs af. De openingstij den zijn woensdag tot en met zaterdag 11.00 tot 21.00 uur en zondag van 11.00 tot 18.00 uur. Para-alternatieve gezondheidsbeurs LEIDERDORP» De Leiderdorpse Muzenhof staat zondag 26 september in het teken van de alternatieve genezers. Op een zogeheten pa- ra-alternatieve gezondheids- beurs kunnen bezoekers kennis maken met: iriscopie, helder zienden, paragnosten, astrolo gie, hypnotherapie, handlijn- kunde en auralezen. De hele dag zijn er lezingen over ver schillende aspecten binnen de alternatieve geneeswijzen. De door de Medemblikse stichting Digitalis georganiseer de beurs is geopend van 11.00 tol 17.00 uur. Toegang kost 10 gulden per persoon. Duinzigt grossiert in buitenlandse trips Volkswagen Groep 55 pk. benz. 4 jr 80.000 km. (20.000 p.jr) 639,- SEAT IBIZA 1.9 CLD 64 pk. diesel. 4 jr 100.000 km. (25.000 p.jr) 849,- SEAT IBIZA 1.6 CL 71 pk. benz. 4 jr 80.000 km. (20.000 p.jr) 859,- Operationele (all in) lease: zorgenvrij rijden! prijzen per mnd. en excl. BTW. Woningbouwplannen Het Palet komen in stroomversnelling De gemeente Voorschoten zet haast achter de plannen voor woningbouw op de plek van de voormalige school Het Palet in Vlietwijk. Er is al een plan voor de bouw van 31 eengezinswo ningen. Achttien daarvan moe ten 190.000 gulden gaan kosten. De overige dertien kosten 205.000 gulden, de woningen met uitbouw komen op 220.000 gulden. De gemeente verwacht geen bezwaarschriften en hoopt eind dit jaar de eerste paal te slaan. De inschrijving voor de huizen start 15 oktober bij een plaatselijke makelaar. De ge meente stelt een inschrijvings formulier op. Mensen die een woning achterlaten krijgen voorrang. De belangstelling voor de reis naar Polen was zo groot dat de directie van de school een loting moest houden om het reisgezel schap samen te stellen. Veel leerlingen van de R;K. Scholen gemeenschap Duinzigt in Oegstgeest blijven teleurgesteld thuis als op 11 oktober 30 scho lieren in de bus stappen naar het Poolse Grodzisk. Zij zullen daar een week blijven. Oegstgeest en Grodzisk gin gen dit jaar een samenwer kingsverband aan. Verschillen de culturele en maatschappelij ke instellingen zijn benaderd om hieraan hun medewerking te verlenen in een reeks uitwis selingen. Zo werd ook Duinzigt gevraagd of ze interesse had. De school is uitermate en thousiast over het project en bood leerlingen van de derde klas de kans om een reisje te maken naar hun nieuwe 'zus terstad'. Zij gaan onder leiding van drie leraren, drie gemeente ambtenaren en drie ouders op pad en logeren bij Poolse gast gezinnen. Hoewel de gemeente 5000 gulden betaalt om een deel van de reiskosten te ver goeden, moeten de scholieren ieder nog 100 gulden bijleggen. Verder verwacht de schoollei ding dat ze zelf zorgen voor zak geld en een cadeautje voor het gastgezin. Op het programma staan on der meer bezoeken aan kerken en bedrijven, een paardenfok kerij, een plaatselijke markt en natuurlijk de binnenstad van Grodzisk. Ook is er een kennis makingsavond met Poolse scholieren in een plaatselijke discotheek. De nabijgelegen steden Poznan en Wozniki ko men daarna aan de beurt. Tegenbezoek De school heeft bewust gekozen voor derdejaars, omdat die al een jaar Duits achter de rug hebben. Volgens adjunct-direc teur Van Woerden is dat heel lo- eisch: „In Polen kunnen de

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16