Groen licht voor flat Juwelenbuurt Miljoenen geëist van Haarlemmermeer Het lijkt hier wel een Gotische Leiden Regio 'Meer ruimte voor natuur in Duin- en Bollenstreek' Twee ton voor begraafplaats DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 Bewoners leggen nadruk op veiligheid en parkeren Twee flats van zeven en vijf woonlagen met daarin 56 driekamerwoningen. Dat wil Woningbouwvereniging Leiden (WBL) laten bouwen op de hoek van de Saffier- straat en de Opaalstraat, achter de bestaande flats van het Diamantplein. Omwonenden die op de gisteren ge houden informatie-avond kennismaakten met het plan, hadden nauwelijks bezwaren tegen de bouw. Wel waren er kritische opmerkingen over de inrichting van dat stuk je Juwelenbuurt. De slechts twintig aanwezige omwonenden maakten slechts wat bezwaar tegen de hoogte van de flats, verder werd er vrij wel niets op het plan aange merkt. Maar over de directe omgeving des te meer. „Er ont staat een beschutte speelplaats voor kinderen op het binnenter rein. Als het daar maar bij kin deren blijft", waarschuwde een van de aanwezigen voor de so ciale onveiligheid van zo'n bin nenplaats. Het gebrek aan parkei rplaat- sen, dat met de extra woningen niet zal afnemen, bleek toch de grootste bron van irritatie. „De gemeente moet ook niet 's nachts komen tellen of de plaat- De bestaande natuurgebieden en graslanden in de Duin- en Bollenstreek blijven de komen de 20 jaar onaangetast. Tegelij kertijd komen er nieuwe na tuurgebieden bij. Dat stellen ge deputeerde staten (GS) voor in hun nota Keuzevarianten, waar in de provincie haar ideeën over de toekomst van de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek ontvouwt. Het dagelijks bestuur van de provincie wijst er op dat het areaal aan grasland in de Bol lenstreek de laatste decennia sterk is verminderd door om- spuitingen. Bollenvelden zijn ongeschikt voor veel plante- en diersoorten om in te leven. De bossen bij de landgoederen ko men daardoor steeds meer als 'eilandjes in een ecologische woestijn te liggen', waardoor soorten daar uitsterven. Omdat de bollenvelden voor planten en dieren ongeschikt zijn als leefgebied, sterven soor ten in de landgoedbossen uit. Om deze ontwikkeling te keren, is het nodig de resterende wei degronden te beschermen en te sen wel allemaal bezet zijn, maar juist overdag. Dan staat alles vol door de bezoekers van het winkelcentrum en de men sen die naar de kantoren gaan die hier in de loop der tijd zijn bijgebouwd", klaagde een an dere aanwezige. Ambtenaar B. Lamers zegde toe de problemen onder de loep te nemen. Ook de plaatsing van afvalbakken, zebra's en ver keerslichten nabij het nieuwe gebouw gaat de gemeente nog nader onderzoeken. Winkels Oorspronkelijk ging de WBL uit van een woning of twintig. Dat was ook de bedoeling toen de gemeente in 1988 het project 'bouwen in bestaande Leidse zorgen voor meer, met elkaar verbonden, natuurgebieden. Voorts is de toename van na tuur noodzakelijk als er meer wordt gebouwd in de Duin- en Bollenstreek. Voor de nieuwe bewoners zijn bovendien recre atiegebieden nodig, reden om meer bossen aan te leggen. Bij Katwijk/Noordwijk waar de kuststrook erg smal is, is de drukte door recreanten nu al veel te hoog. Laat staan als er nog veel woningen worden bij gebouwd. Om de natuur te ver sterken en de nieuwe bewoners recreatiemogelijkheden te bie den, willen GS nieuwe natuur gebieden aanleggen en dan met name langs de binnenduinrand. Zo moet onder andere bij de duinen van De Zilk een natuur gebied van ongeveer honderd hectare komen te liggen en er moet meer bos worden aange plant bij de kust tussen Katwijk en Noordwijk. Voorts moeten er verbindingen komen tussen de verschillende natuurgebieden zoals tussen landgoed Offem en landgoed Nieuw Leeuwenhorst, Nieuw Leeuwenhorst en Keu kenhof en Nieuw Leeuwenhorst en de duinrand. wijken' startte. Maar door voor al de niet aflatende vraag naar sociale woningen, zien gemeen te en WBL zich genoodzaakt om op die plek meer appartemen ten neer te zetten. De Amsterdamse architect H. Wagner presenteerde gister avond een voorlopig bouwplan, bestaande uit twee flats die een rechte hoek met elkaar maken. Aan de kant van de Opaalstraat gaat het om zeven lagen, met op de begane grond plaats voor bedrijven. Volgens een woord voerder van de WBL gaat het uitdrukkelijk niet om winkels aangezien het winkelcentrum Diamantplein op een steen worp afstand ligt. De flat aan de kant van de Saffierstraat wordt vijf hoog en daarvan zijn de woningen op de begane grond deels in de grond 'verzakt'. De galerijwoningen gaan circa 700 gulden per maand kosten en zijn vooral be doeld voor ouderen. Voor het totale plan moet het gebouw van het kinderdagverblijf weg. Het verblijf zelf wordt overge bracht naar basisschool de Hoeksteen aan het nabijgelegen Maansteenpad. Sassenheimers zijn zwaar verkeer beu SASSENHEIM De bewoners van de Adelborst van Leeuwenlaan en de Indus triekade in Sassenheim zijn de overlast die het vrachtverkeer veroorzaakt beu. In een brief aan de gemeenteraad dringen zij aan op maatregelen. Volgens de bewoners maken per dag ge middeld veertig vrachtwagens en acht opleggers met stenen gebruik van de route Adelborst van Leeuwenlaan-Indus- triekade. Doordat de huizen aan deze twee straten op veengrond staan, wordt veel hinder onder vonden van trillingen. Bij enkele huizen zouden als gevolg daar van al scheuren zijn ontstaan. Ook is volgens de bewoners de weg zelf op sommige plekken vervormd. In de brief aan de gemeente raad verzoeken de Sassenhei mers dringend maatregelen te nemen. „De zware transporten moeten tot een minimum wor den beperkt onder andere door een regelmatige controle op ge wicht en snelheid", aldus de be woners. De brief van de bewo ners is óp de agenda van de ge meenteraadsvergadering van morgenavond gezet. Inwoner Nieuw-Vennep schakelt rechter in Een inwoner van Nieuw-Ven- nep eist van de gemeente Haarlemmermeer ruim 2,2 miljoen gulden schadevergoe ding. De man kocht ooit een stuk landbouwgrond en wilde daarop een schuur plaatsen, hetgeen niet mocht. Nu een andere Haarlemmermeerder ter plaatse wel mag bouwen, voelt de Venneper zich ernstig benadeeld. De gemeente ont kent elke aansprakelijkheid. De zaak ligt inmiddels bij de Haar lemse rechtbank. Agrariër Th. Pennings kocht in februari 1988 een stuk land bouwgrond, dat achter perceel Hoofdweg 963 in Nieuw-Ven nep ligt. Vervolgens stelde hij vast dat het voor de economi sche bedrijfsvoering nodig was ter plaatse een landbouw- dan wel bollenschuur te bouwen. Gebruik van de vijf kilometer verderop bij het huis van Pen nings gelegen schuur zou voor al om verkeersredenen on doenlijk zijn. Burgemeester en wethouders weigerden echter een vergun ning voor de nieuwbouw om dat die in strijd is met het be stemmingsplan. B en VV willen niet dat het landelijke gebied dichtslibt met allerlei bouw werken. Pennings vocht de weigering niet bij de rechter aan en verkocht de landbouw grond uiteindelijk in juli 1989 aan de provincie Noord-Hol land. Daarna beëindigde hij zijn bedrijf. De Venneper ontstak begin 1992 in woede toen hij merkte dat een andere Haarlemmer meerder op het bewuste ter rein wel mag bouwen. Daarbij gaat het om H. van 't Hul, eveneens uit Nieuw-Vennep. Diens bedrijf, inclusief woning, moet wijken voor de aanleg van de provinciale weg S20. Overleg tussen de gedeputeer de van Noord-Holland en de wethouder van Haarlemmer meer leidde op 28 februari 1992 tot een principe-overeen stemming. Ongeveer een half jaar later wordt een definitief akkoord gesloten tussen pro vincie en gemeente. Th. Pen nings heeft dan al aan de bel getrokken, maar zijn bezwaren worden afgewezen. Zijn advo caat zou zijn bezwaarschrift te laat hebben ingediend. Overigens bestrijden de pro vincie en de gemeente dat er verkeerd is gehandeld. Van 't Hul kreeg toestemming voor de bouw omdat zijn bedrijf werd verplaatst. Pennings was vrijwillig op de grond neerge streken. De beëindiging van zijn bedrijf heeft volgens pro vincie en gemeente niets met de afwijzing van de bouwplan nen te maken. Hij verkocht de landbouwgrond immers vrij willig aan de provincie. Advocaat Winters heeft de gemeente inmiddels gedag vaard. Twee deskundige bu reaus hebben uitgerekend dat Pennings een schade heeft ge leden van ruim 2.1 miljoen gul den. De Venneper eist dat be drag, plus kosten, in een civiele procedure bij de Haarlemse rechtbank. Met de procedure bij de rechtbank is geruime tijd gemoeid. Als de gemeente de zaak verliest, staan aanzienlijke bedragen op het spel. Haar- lemmmermeer is wel tegen aansprakelijkheid verzekerd, maar de dekking bedraagt maximaal 500.000 gulden. De gemeente heeft inmiddels wel besloten dit soort risico's voor de toekomst uit te sluiten: de dekking gaat omhoog. VRIJE TUD Homoseksualiteit In het gebouw van het COC aan de Langegracht 65 wordt van avond een gespreksavond ge houden voor homoseksuelen. Vooral mensen die zich onlangs bewust zijn geworden van hun seksuele geaardheid worden van harte uitgenodigd. De avond begint om 20.00 uur. Voor informatie: 071-214285 Kledingbeurzen De Leidse afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen houdt vandaag en morgen een winterkledingbeurs in het pand aan de Caecilia- straat 18. Voor informatie: 071- 132920. Buurthuis Cornelis Joppensz aan de Oppenheimstraat 6a* houdt morgenmiddag een der gelijke beurs, speciaal voor kin derkleding (13.30 - 16.00 uur). Kleding kan vanavond tussen acht en tien uur nog worden in geleverd. 'Pubers opvoeden' Bij het Fiom-bureau aan de Langegracht 65a wordt morgen vanaf 20.00 uur een informatie avond gehouden over een cur sus 'opvoeden van pubers door alleenstaande ouders'. Informa tie is op het nummer 226199 verkrijgbaar. Oudere nhulp Verzorgingshuis Van der Willi- genhof aan de Apollolaan is op zoek naar vrijwilligers die de be roepskrachten willen helpen bij het organiseren van activiteiten. Geïnteresseerden kunnen infor matie krijgen op het nummer 071-761200. sassenheim» De begraafplaats achter de Sint Pancratius kerk heeft over een half jaar de be schikking over 300 extra plaatsen. Daarom is nu vast 2000 kubieke meter zand gestort op het terrein ten oosten van het bestaande kerkhof. De grond zal de eerste tijd nog moe ten inzakken. Daarna wordt een laag folie aangebracht en een drainage. De kosten van de werkzaamheden bedragen 200.000 gulden en komen grotendeels ten laste van het Pan cratius Kerkbestuur. foto'dick hocewoninc BURGERLIJKE STAND LEIOEN Geboren Praveshkumar Krishna, zv K. Ramsamoedj en M. Mahradjsmg Florence Agatha, dv. H.W. van San- dicken M.A.C.M. Sopers»Girish Ma- rius Christian, zv. J.G.P. van Hall en Z.N. Djorai Irene. dv. G.C.M. van der Born en I C. Hendriksen Frederi- ka Adriana Maria. dv. B W Knoppert en E.A.M. van der Klein Mare, zv. H.HJ. Kremeren P.J.P. Vlieland Bonnie Elisabeth, dv. J.F.M Mathot en D.G. van Sloten Anouschka, dv'. R. van der Zeeuw en E.J. van der Reij- den Cornelis Pieter, zv. C. van Dijk en N. Hoek Glenn, zv. B. van der Weijden en M. Plug» Lisa, dv. J.H. Garrod en I, Notebaard Kelly, dv. P.M. Keijzer en A. van de Wetering like, dv. B. Ate§ en C M. van Eek Niels Maxim, zv. H. Neuteboom en M. den Heijer Laura, dv. J.C. van Ros- sum en S.H. van Beelen Iris Janni- ne, dv, H, Koele en G. Schuitema Imrane, zv. M. Taïb en H. Asfouri Sjanne, dv. J.J. Quellhorst en J.W.M. Limpens Benjamin Frédéric Nathan, zv. S.P.M J. Boon en J.N- -J.M. BoutsJelmer Albertus Lauren- tius, zv. L.A. de Does en B.C. van der Kroef Ronald Hendrik Albertus, zv. R.H. de Moon en M.M.G. Glasbergen Robin, zv. R.C. Oosterbroek en B. van Egmond Susanne Louise Catha- rina, dv. G.P. van der Zwet en J A. Eenens Rosaline Nicole, dv. A A. de Vetten en N E. Cohen Manon Jac queline, dv. T.J.M. Langeveid en J.P.M. Smits» Ayoub. zv. M. Derrazi en S. Achaia Johannes Casparus, zv. J.H.C. Pennings en J.C M. van Haaster Elisabeth Adriana Helena Maria. dv. M.C.M. Zandbergen en E.J.M M. van der Meer Melame. dv. I. te Hennepe en S. Heijmans Sofia Alejandra Claudia, dv. F.W.M. Steem an en J.A.J. Canaies Leander. zv. J A. ter Laak en D C. Dijkdrent Leo nard Cornells Jacob, zv. C.J. van San- dijk en C.H Rijlaarsdam Mark, zv. A Top en N de Nobel Albertus Ja cobus. zv A J van der Mei| en M J van der Meij Johannes Cornells, zv. J.C. Oomen en S S. Groen Pepijn Johannes, zv. M. Dekker en P.A. van Swigchem Rosanne Adriana Geer- truida, dv. G.A.H.M Weijersen L. Korbee Steve, zv. J. van Wijgerden en S.E. van Egmond Sebastiaan, zv. N H. van Beelen en N. Siebel» MaartieCornelia, dv J.C. van Duij- venbode en W.J. Molenaar Zakaria, zv. A Bardaa en A. Bardaa Esmée Catharma Minouche. dv. P. Stouten en E. Redegeld. Gehuwd B. Spiesen M C. Filippo M. Sieval en M.P.F.M. Plouvier E. den Elsen en A.H E.A. Kerkvliet E.I J. van de Poel en G M.van Veen M P. Roodenburgen W. van Wens- veen »G A.F. Hensmgen J.H. Ouwe hand» M Oninken J.C C van der Horst A. Schade en P.A P Houtsmuller M. Berendse en S.P. Pilia M P. Harms en M J.A. Koster» E. Diepenbach en Y. van den Berg H.deGraafenA P G. Peeters»C M Dropped en D T Roos Magdy Ibra him El Kenawi All en J.H. van der Lin den H.J. Gerritsen en L. Chin-On E. Brons en S.D.G. de Lima R.W. de Tombe en J Blok J A van der Horst en J.M. Guldemond H. Poeliejoeen I.G. Weeda A. Azieren H.M.E. Ligt- voet C. Wassink en B.L. van Game ren A.J.H, Hoogenboomen C.M. van Lieshout» J. van der Steen en J.E. van Rijn E.J, Beekman en A H. ten Veen H. van Sabben en T.E. Groen R.G. Reijchard en C A M van der Zeeuw J H.A van der Velden en A.M. Hagen F.J.M. Rutten en A.H.J, de Best J.G. Post en A M. Wouters. Overleden K J.M Tervooren geb. 21 dec. 1918 man L. Blom geb 3 nov. 1920 gehuwd geweest met G. Boog aard» A.W. Toole geb 17 juni 1927 man C.H. van Staden geb. 11 okt. 1919 man» A P. Bonte geb 12 feb. 1906 gehuwd geweest met: J. Deve ling E Zaalberg geb. 8 febr 1904 gehuwd geweest met J P. Vellekoop M W Kolderman geb. 8 |uh 1909ge huwd geweest met J.J Serdijn»A. van der Kamp geb. 27 okt. 1922 echtgenote van I. Boom» C.M Kap- teingeb. 5aug. 1912 gehuwd ge weest met W G Luijten A H Hoog ervorst geb. 24 dec 1909 gehuwd geweest met J.W van Zelst B.J T. Tolidogeb 5 juni 1920 echtgenote vanJ L Thuss A C L Jansen geb. 2 febr 1912 gehuwd geweest met D de Mooii H A Baaien geb 27 mei 1936 echtgenote van J van der Graaf J Droog geb. 18 okt 1925 man» S.A Ouwerkerk geb. 19 maart 1933 gehuwd geweest met M Bouqrab C. Kuklergeb 15 maart 1907 gehuwd geweest met R.J Florijn »G Miere- metgeb. 4 okt. 1947 man. Willem Nijholt als gekweld dirigent in Stadsgehoorzaal LEIDEN FRANK BUUftMAN „Fortissimo", roept de dirigent terwijl hij zijn stokje heft. VA1- leen voor de akoestiek, vanaf maat 61." Het orkest zet in, de laat-romantische muziek van Gustav Mahler zwelt aan in de Stadsgehoorzaal. Hoofdschud dend loopt de leider van het or kest het podium af, zonder af te tikken. Het orkest speelt op de automatische piloot verder ter wijl de bebaarde dirigent, niet tevreden over de klank, met een gekwelde uitdrukking op zijn gezicht de lege zaal inloopt. Plotseling draait hij zich woe dend om, loopt terug en schreeuwt: „Het lijkt hier wel een Gotische kathedraal" tegen de geschrokken orkestleden, waarna hij met een geïrriteerde zwaai van zijn stok het^ orkest het zwijgen oplegt. Deze scène van een televisie film, afgelopen zaterdag opge nomen door de ploeg van het filmproduktiebedrijf. Hermes ten behoeve van de NOS, moet nog enkele malen over. De ca mera loopt steeds geduldig over een rail met acteur/dirigent Willem Nijholt mee. „Dit moet er in één beweging goed wor den opgezet", legt producent Hans Otten uit. ,,In een scène met een bewegende camera kan achteraf niet meer worden gesneden." Een klein meisje met een vlecht onderhoudt een pendel dienst tussen de grote zaal en de achterdeur van de Stadsge hoorzaal. Zij legt onverwachte bezoekers met .een vinger op haar lippen het zwijgen op, Willem Nijholt als dirigent op zoek naar de juiste toon in de Stadsgehoorzaal. foto hielco kuiipers want de opnamen mogen door geen enkel geluid worden ver stoord. Tijdens de korte pauzes trekt Nijholt zich terug in een zijvertrek. Hij probeert zich in zijn rol in te leven en concen treert zich. De televisiefilm die in en rond de Stadsgehoorzaal wordt opge nomen (er wordt ook gefilmd in Rijpwetering, waar Nijholt met een pont arriveert), heet 'Wie aus weiter Feme'. Het gaat om een aanwijzing in de partituur van de derde symphonie van Mahler. De hoornsoio moet vol gens de componist 'Als uit de verte' klinken. Dat effect wordt meestal bereikt door de hoor nist zijn partij op de gang te la ten spelen. Mahler-specialist Bernard Haitink heeft enigszins model gestaan voor de rol van de diri gent in de film van regisseur Eric Oosthoek die in december wordt uitgezonden. De Stadsge hoorzaal neemt de plaats in van het Amsterdamse Concertge bouw. Het verhaal gaat over een beroemde dirigent die terug komt uit het buitenland en zijn concertzaal in de steigers aan treft. Ook binnen is een verbou wing aan de gang, waarmee wordt verwezen naar de reno vatie van het Concertgebouw. De dirigent ergert zich, maar begint niettemin aan het instu deren van Mahlers derde. De plaats waar de hoornsolo van daan moet komen bevalt hem niet. Hij gaat met de hoornist, een rol van Joop Admiraal, op zoek naar de meest geschikte plek. Tijdens de speurtocht steekt de dirigent een monoloog af. Hij geeft beschouwingen over muziek ten beste, terwijl de hoornist geduldig luistert. Uiteindelijk wordt de dirigent zo kwaad dat hij de juiste toon niet kan vinden dat hij het com plete orkest (het symphonie-or- kest Con Brio, dat normaal ge sproken onder leiding staat van .dirigent/hoornist Iman Soete- man) naar buiten, de steigers opjaagt en daar laat spelen. De dirigent blijf alleen achter in de zaal, en luistert naar de muziek die nu compleet 'Wie aus weiter Feme' klinkt. Dan is hij tevre den. De Stadsgehoorzaal is spe ciaal voor de film in de steigers gezet. Hans Otten: „Het Con certgebouw was te duur. Het zou ook nooit geaccepteerd zijn, die zaal nog eens in de steigers te zetten. De Stadsge hoorzaal is een prima alterna tief. Goede akoestiek, klassieke vormgeving."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15