Leiden Ontwerp Medipark gekraakt Akkoord over asfalt op De Bult DIGR0S en Amphoraweg is stof meer dan beu 'Wie echt wil gokken, kan dat blijven doen' PvdA: busbaan tussen beide Leidse stations DINSDAG 14 SEPTEMBER 1993 chef gert visser, 071-356430. plv -chef aad rietveld. 071 -356428 Graffiti Leiderdorp bindt de 1 £l io< strijd aan met illega le spuiters. Jaarlijks wordt 20.000 gulden uitgetrok ken voorde bestrijding van graffiti Graanschip In Alphen onder- I zoeken archeologen de overblijfselen van een graanschip dat tegen het einde van de zestiende eeuw bij Texel is vergaan Meisje lastiggevallen leiden Een 18-jarig meisje uit Leiden is gistermorgen rond kwart voor zeven op de kruising Diepenpoeilaan/Rijnsburger- weg lastiggevallen door een onbekende man. De man kwam uit de bosjes en greep het meisje, dat op weg was naar haar werk, bij de arm. Pas toen er een auto aanlcwam liet hij haar los. Jongens met drugs verwijderd leiden De politie heeft gisteravond rond negen uur drie jongens (15 en 17 jaar) uit een portiek aan de Caeciliastraat verwijderd die softdrugs gebruikten. Omwonenden alarmeerden de politie omdat zeer last van hadden. Volgens de politie vreesde de buurt meer overlast in de portieken. Dakbedekking gestolen leiden Bij een bouwbedrijf aan de Zaalbergweg zijn tussen vrij dag en vandaag 90 rollen dakbedekking gestolen. De dakbedek king was bestemd voor een nieuwbouwhal. Een 32-jarige onder nemer heeft aangifte gedaan. Spoorfanaten bij NZH leiden De afdeling Rijnland van de Nederlandse vereniging van belangstellenden in het spoor- en tramwegwezen houdt woens dag 15 september de jaarlijkse NZH-avond. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van de busmaatschappij aan de Rijnsburgerweg 1 en begint om acht uur. De gemeente Leiden, de Nederlandse Spoorwegen en streekvervoerder NZH laten geen spaan heel van het ont werp voor het Medipark, een verzameling bedrijven op het oude terrein van het Academisch Ziekenhuis Leiden. B&D Architecten en Pouderoyen Compagnons Architec tuur en Stedebouw moeten hun huiswerk over doen. f -ft*"* - - V Jjc. V "■-- - i leiden wim koevoet leiden wim koevoet Het busverkeer in de Breestraat kan sterk worden verminderd als er tussen station Lammen schans en het centraal station, langs het spoor, een busbaan wordt aangelegd. Daarover kun nen de bussen rijden, die naar gemeenten in de omgeving gaan. De spoordijk tussen de stations moet toch worden ver breed voor de spoorbaanver dubbeling tussen Leiden en Utrecht. Dit nog niet uitgewerkte plan is van de PvdA. In het verkie zingsprogramma van de partij staat dat er minder bussen in de Breestraat moeten rijden. Maar de binnenstad moet goed be reikbaar blijven met het open baar vervoer. Streeklijnen moe ten van de PvdA aangesloten blijven op de bussen naar het centrum. CDA-wethouder J. Walen kamp toont zich geïnteresseerd in het plan maar ziet toch een aantal bezwaren. Hij vraagt zich af of regionale bussen, die zon der tussenstops van het ene naar het andere station rijden, wel rendabel zijn. De wethou der wijst erop dat de NZH in Leiden en omgeving geen strik te scheiding tussen stads- en re giobussen hanteert. „Ze hebben allemaal een gemengd karak- Verder denkt Walenkamp dat voor uitvoering van het PvdA- plan een kostbare extra brug voor de bus nodig zal zijn. Walenkamp zou het traject Transvaalbuurt-Rijn- en Schiekade-Andries Schotkade- Kastanjekade liever voor het ge wone verkeer gebruiken. „Dan ontstaat een fraai circuit rond de stad, een aantrekkelijke en logische route langs de spoor baan." NZH-districtschef B. Leeu- wenburgh was niet bereikbaar voor commentaar. Wat ze nu hebben bedacht is een 'te gewoon' bedrijfsverza- melpark, bevat te weinig groen, kent te veel aaneengesloten be bouwing, is slecht toegankelijk voor fietsers en het openbaar vervoer en doet op een gefor ceerde manier middeleeuws aan, luidt het oordeel van de overleggroep. In het gebied wil Medipark bv, dat wordt geleid door oud- AZL-directeur Peters, kleine, hoogwaardige bedrijven laten vestigen die produkten maken voor of diensten verlenen aan de medische sector. In het Me dipark worden verder wonin gen, een hotel en een congres centrum gedacht. Ook de overkapte winkelgale rij die de door Medipark bv in geschakelde architecten hebben gesitueerd bij de stationsuit gang bij het AZL, kan geen ge nade vinden bij de critici. Dat wordt zo'n beetje de belangrijk ste verbinding van het gebied voor voetgangers. „Daarom zou daar de sociale veiligheid het grootst moeten zijn", zegt wet houder Tj. van Rij (PvdA/ruim telijke ordening). „De winkelga lerij moet verder 24 uur per dag open zijn want hij komt uit bij het AZL. Dat is een praktisch probleem in verband met de bewaking. We moeten hem ook niet te breed maken omdat an ders fietsers er massaal door heen gaan. Te smal kan ook weer niet, anders krijg je een onaangename doorgang waar geen winkel wil zitten." Een an der bezwaar is dat door de win kelpassage voetgangers te sterk worden gescheiden van ander verkeer en het openbaar ver voer. Vals sentiment De overleggroep van NS, ge meente en NZH vindt verder dat de plannenmakers het poortgebouw van het AZL aan de Rijnsburgerweg te veel links hebben laten liggen. „Behoud van het poortgebouw zonder er wat mee te doen, komt neer op vals sentiment." De overleg groep wil de hoofdas van het gebied bij het poortgebouw hebben en niet bij de winkelga lerij. Aan die hoofdas moeten pleinen komen. Hoewel de overleggroep flink inhakt op het plan, is volgens wethouder Van Rij geen sprake van een conflict. „Zet vakbroe ders aan een tafel waarop een maquette staat en je hebt een discussie waar de vonken vanaf vliegen. Maar je kunt wel stellen dat de ene groep heel andere gedachten heeft over het plan dan de andere. 7-* 7- 7; JKL „JA* Opwaaiend zand hindert de bedrijven aan de Amphoraweg. Op klachten reageert de gemeente niet. -V foto jan holvast leiden» aad rietveld leiden «aad rietveld Wielerparcours De Bult in de Meerburger polder wordt geasfalteerd. Na lang onder handelen zijn de gemeente Leiden en wie- Ierclub Swift tot overeenstemming geko men over de verdeling van de kosten. Het bestek voor de baan wordt gemaakt in over leg met de Koninklijke Nederlandse Wieler- unie. „Zodat 'ie straks ook voor nationale criteriums gebruikt kan worden", aldus een tevreden wethouder A. van Bochove (CDA/sport). De gesprekken tussen Swift en gemeente over het opknappen van het verzakte klin- kerparcours hebben bijna twee jaar ge duurd en verliepen lang niet altijd in een harmonieuze sfeer. Er ontstond al snel on enigheid over de vraag welk deel van de kosten Swift voor zijn fekening moest ne men. De wielerclub benadrukte bij herhaling dat zij weinig geld kon opbrengen. Als Van Bochove vasthield aan een fikse eigen bij drage van Swift, zei voorzitter P. Evelein, zou de Bult niet geasfalteerd worden en de wielerclub een zachte dood sterven. In het onlangs bereikte akkoord staat, dat Swift iets meer dan 40.000 gulden bijdraagt aan de asfaltering. De wielrenners betalen hun bijdrage in de vorm van een jaarlijks huurbedrag van rond de 4000 gulden. Aan vankelijk wilde de gemeente de wielrenners 100.000 gulden laten betalen. Het karwei kost 300.000 gulden. „De baan blijft openbaar terrein", aldus Van Bochove. „Die kunnen we dus ook aan anderen verhuren. Daar is wel belangstel ling voor. Dan moet je denken aan droog- trainen voor schaatsers en aan gehandicap tensport. Bovendien kan het park een be langrijke buurtfunctie gaan vervullen, als de wijk Roomburg is afgebouwd." De asfaltering is voor de gemeente een rib uit haar lijf, benadrukt de -wethouder. „Alles moet op een slof en een ouwe voet balschoen. Toch is het college unaniem en met het nodige enthousiasme akkoord ge gaan met deze deal. We hadden twee be langrijke redenen om toch die investering te doen. Behalve de wijkfunctie van het park is dat, dat wij nogal wat verwachten van de wielersport in Leiden. Van het asfal teren van De Bult kan een flinke stimulans uitgaan." De stofoverlast, het abominabe le wegdek, het ontbreken van openbare verlichting en trot toirs, de gekraakte huizen aan de Morsweg: de ondernemers aan de Amphoraweg hebben er schoon genoeg van. Brieven over de treurige situatie waarin de bedrijven op het betrekkelijk nieuwe industrieparkje tussen de Rijn en de spoorlijn Den Haag/Am sterdam verkeren stuurt de gemeente onveran derlijk door naar de politie. En die meldt slechts, dat het nog wel een tijdje kan duren voordat de problemen worden aange pakt. „Het probleem ligt bij de laatste bewoners van de Mors weg", weet slijter A. Boone kamp. „Als zij verhuizen gaat het laatste blokje huizen tegen de vlakte. Dan wordt dat deel van de Amphoraweg ook als in dustriegebied ingericht en wordt de weg geasfalteerd.' Maar intussen zou de ge meente wel iets kunnen doen om de situatie te verbeteren, vindt Boonekamp. ..Al stuurden ze maar geregeld een veegwa- gen om de boel hier een beetje schoon te houden. Maar ik heb er in de drie jaar dat wij hier zit ten nog maar een keer eentje gezien." Er zijn ondernemers aan de Amphoraweg die danig last hebben van het stof. Als Boone kamp een vinger over een fris drankfles haalt ziet 'ie zwart. „Die slaan hier een paar dagen, je blijft afstoffen. Er zit hier ook een drukkerij. Die kan natuur lijk ook geen stof hebben, want dan plakken de stickers niet meer." Brief In december stuurden de on dernemers een brief aan burge meester en wethouders. Een paar dagen later kwam de ont vangstbevestiging. De brief was doorgestuurd naar de politie. Op 8 januari benadrukte Boon ekamp nog eens, dat de brief aan burgemeester en wethou der gericht was en daar ook te recht moest komen. Opnieuw luidde het antwoord, dat de brief was doorgegeven aan de politie. In maart herhaalde die geschiedenis zich nog eens. Ten einde raad wendde Boonekamp zich tot de politiek. De vier grote partijen werden aangeschreven, alleen de WD reageerde. „Omdat de krakers aan de Morsweg er nog zitten wil de gemeente geen geld in dat gebiedje stoppen. Dat is niet fair tegenover de ondernemers, want die kunnen daar niets aan doen", vindt WD-raadslid L. Driessen. Maar op haar vragen in de commissie volkshuisves: ling en ruimtelijke ordening antwoordde wethouder T. van Rij (PvdA), dat het wachten was op hel vertrekken van de laatste bewoners van de Morsweg. M De bedrijven zitten er onder tussen mee. „Er is geen trottoir, er staan geen lantaarns. En 'het water loopt niet weg. Mensen die laat naar huis gaan moeten in het donker tussen de plassen door een weg vinden. Dat kan toch niet?" Onlangs kreeg Boonckamp een milieu-ambtenaar op visite, die hem de bepalingen van de hinderwet kwam uitleggen. ..Ik heb hem alleen de passage uil zijn eigen informatieboekje voorgelezen. Op de hoek van de straat ligt een grote zandhoop Die is van de gemeente. In hel boekje wat hij bij zich had stond: 'Bij het lossen en ver plaatsen van los zand, ccmcni en ander fijnkorrelig materiaal moet ervoor gezorgd worden dat. er geen stof bpjlcp de up slagplaats terechtkomt. Daartoe moet dat materiaal worden al gedekt of vochtig worden ge houden.' Van wie is die hnop zand, vroeg ik. 'I oen was 'ie snel weg." AGENDA LEIDATO Dinsdag 14 september 19.15 -19.30 uur Fitness Show 19.30 - 20.00 uur Modeshow 20.15 - 20.45 uur Voorronde Zelfmaak Modeshow 21.00 - 21.30 uur Optreden duo Indigo 21.45 - 22.45 uur Show Holtlant Woensdag 15 september 4.30 - 15.00 uur Modeshow 15.30 - 16.00 uur Show Holtlant 20.00 - 20.30 uur Voorronde Missverkiezing 20.30 - 21.00 uur Modeshow 21.00 - 21.30 uur Show Holtlant 21.30 - 22.00 uur Voorronde Missverkiezing De Leidato is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur (zondag 11.00 tot 17.00 uur). Huurverhoging garages WBL uitgesteld leiden «frank buurman De huurverhoging van de gara ges van de Woningbouwvereni ging Leiden is in ieder geval tot november uitgesteld. Het voor stel zal eerst worden voorgelegd aan de algemene vergadering van de woningbouwvereniging, een soort huurdersraad. De verhoging van de garage- huren, soms wel met 40 procent veroorzaakte een tijd terug veel ongenoegen bij de huurders. „De abrupte manier waarop we de maatregel hebben ingevoerd verdiend inderdaag geen schoonheidsprijs", stelt woord- voerde Leonie Gongalves van de woningbouwvereniging. „Toch is het naar ons idee niet onrede lijk om de huren aan te passen aan de gebruikelijke marktprij zen, omdat ze erg laag zijn. Ik heb het dan over huren van 70 tot 80 gulden per maand." Het beleid van de WBL wordt, na een motie van de algemene vergadering, voorgelegd aan de gemeenteraad.De woning bouwvereniging heeft zich daarbij neergelegd, maar gaat er nog steeds van uit de de garage- huren op den duur worden ver hoogd. Snackbarhouders zien geen heil in weghalen fruitautomaten leiden erna straatsma Vervolg van voorpagina Het terugdringen van het aantal gokkasten om gokverslaving te gen te gaan, zal volgens snack barhouders niet het beoogde ef fect sorteren. Kozman van snackbar Het Plantsoen „Wie echt wil gokken kan dat blijven doen. En bovendien moeten ze daar nu voor in een café terecht. Nou, dan gaan die mensen daar een paar biertjes nemen en ra ken ze op den duur misschien ook nog verslaafd aan de alco hol." Om caféhouders te sparen en de gokverslaving terug te drin gen stelt Kozman voor om re gelmatig te controleren, „leder een die een vergunning heeft voor fruitautomaten moet ge controleerd worden. Als er café houders zijn die jongeren onder de 18 laten gokken dan móeten ze hen bestraffen door de ver gunning in te trekken. Dat lijkt me een betere regeling dan een verbod, want we ieven toch in een vrij land? Ik zelf let altijd' goed op wie er in mijn zaak gokt. Als een kind geld in een van de automaten gooit stuur ik 'm weg. Want ik wil geen rottig heid in mijn zaak." Overigens vindt Kozman het Drukken op de knoppen van de fruitautomaat is als het aan het Leidse gemeentebestuur ligt, straks verboden in snackbars en shoarmazaken. foto jan holvast begrip 'gokverslaving' overdre- regelmatig gokken gaan niet B. van de Gugten, eigenaar ven. „Er is niemand die echt 'trillen' als ze een week of twee van snackbar Bram aan het verslaafd raakt aan gokken zoals niet gokken? Die kunnen rustig Prins Hendrikplein vindt het je verslaafd kunt raken aan al- op vakantie gaan zonder dat ze gek dat de lokale overheid gok- cohol of drugs. De mensen die ietsmissen." ken verbiedt terwijl dc landelij ke overheid het gokken juist sti muleert. „Er zijn allerlei lotto's en toto's die door de overheid worden geregeld." Twee fruitautomaten staan sinds vier jaar in snackbar Bram, omdat klanten in toene mende mate naar 'de concur rent' gingen waar tijdens het wachten op de kroket wel een gokje kon worden gewaagd. „Toen heb ik ook twee fruitau tomaten geïnstalleerd. Dat klinkt heel hypocriet natuurlijk want ik moet toegeven dat ik daardoor ook extra inkomsten heb. Maar mijn bedrijf is ook zonder fruitautomaten ge zond." Eigenaar van Dc Parel (Dia- manllaan), M. Gczici, verwacht dat hij maandelijks zo'n 700 gulden misloopt als de twee au tomaten uit zijn zaak verdwij nen. „Qua inkomen zal ik er wal op achteruit gaan, maar hel is niet zo dat ik er onder zal lijden als die automaten verdwijnen". In geval van nood heeft Van de Gugten nog een oplossing. „Kijk, als ik er een wc-tje hij bouw, dan voldoe ik aan alle ei sen voor een cafc. De papieren heb ik daar ook voor. En dan mag ik dus wel een fruitauto maat hebben." BEL VOOR HET 01CHTST8UZIJN0E ADRES: 02521 - «ksof-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13